PDA

View Full Version : ροική εξέλιξη - εκκεντροφόροι



Σελίδες : [1] 2

giannis113
01/11/2010, 11:36
φιλος σκεφτεται να τουμπανιασει το R1 του χρονολογιας 07,

εχετε να προτεινεται καποιο καταστημα συνεργειο κλπ κλπ που να ασχολειται με υαμαηα;

αν υπαρχει προβλημα στειλτε πμ :D

OldMan
02/11/2010, 12:01
Ροϊκή εξέλιξη ...

Εκκεντροφόροι ...

Τουμπάνισμα R1 ...

υαμαηα (αυτό δεν ξέρω τι είναι) ...


Ωραίες κουβέντες (για να κάνει πάρτυ ο συνεργειατζής με λεφτά του φίλου σου...) :winka:

G M
02/11/2010, 14:29
συμφωνω - ιδιως ροικη ας το ξεχασει καλυτερα για Ελλαδα.

Τοσες λυπητερες ιστοριες εχουν αναφερθει καλυτερο να συμβιβαστει με κατι ποιο ρεαλιστικο και σιγουρο.

reinmeister
02/11/2010, 14:37
αν παιζει μαρουλι,να βαλει πανω το κιτ της γιαμαπα σε καποιον που να το χει ξανακανει με καλα αποτελεσματα...

το ιδιο ισχυει και για την απαραιτητη ροϊκη...

nktR
02/11/2010, 14:42
καλύτερα να το αφήσει ως έχει.
έχουν και ένα θέμα τα yamaha με τις (η)ρωϊκές τους και τα μέταλλά τους...

DimST
02/11/2010, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
συμφωνω - ιδιως ροικη ας το ξεχασει καλυτερα για Ελλαδα.

Τοσες λυπητερες ιστοριες εχουν αναφερθει καλυτερο να συμβιβαστει με κατι ποιο ρεαλιστικο και σιγουρο.


Καλα ρε GM απαντάς και σύ να ξεχάσει καλύτερα την Ελλάδα?? Πόσα χρόνια έχεις ροική στο μηχανάκι σου - R1 04, τι άλογα έβγαλε και τι προβλήματα? Ακόμα κρύβεις οτι το μοτέρ ήταν βελτιωμένο?
Τι να πω... δεν έχω λόγια :( :(

Φίλε giannis113, O gm είχε βελτιωμένο αγωνιστικό απο 'μάς και oύτε λίγο ούτε πολύ, έκλεβε εκκλησίες όταν έτρεχε... τα ίδια έχει και ο τώρα πρωταθλητής νέων με R1 07... αν σε ενδιαφέρει να το φτιάξεις στείλε μου πμ για να τα πούμε.


217476

sniper
02/11/2010, 15:07
Ωχ.....


:a014:

Tpap
02/11/2010, 15:10
:a014:


217478

reinmeister
02/11/2010, 15:15
ωραια ειναι να τσακωνεται αλλος σε θεμα βελτιωσης κι εγω να παρακολουθω...καλοπερνατε τελικα...:D


:a014: :a014: :a014:

για παμε , για παμε...

manhunter
02/11/2010, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ωραια ειναι να τσακωνεται αλλος σε θεμα βελτιωσης κι εγω να παρακολουθω...καλοπερνατε τελικα...:D


:a014: :a014: :a014:

για παμε , για παμε...



E βέβαια...
Εσύ με ''πτυχίο'' μιλάς εκ του ασφαλούς...


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Hornet_08
02/11/2010, 15:18
Ο δασκαλος παρακολουθει σιωπηλα... :a024:

giannis113
02/11/2010, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ροϊκή εξέλιξη ...

Ωραίες κουβέντες (για να κάνει πάρτυ ο συνεργειατζής με λεφτά του φίλου σου...) :winka:

δικα μου ειναι; :lol:

giannis113
02/11/2010, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν παιζει μαρουλι,να βαλει πανω το κιτ της γιαμαπα σε καποιον που να το χει ξανακανει με καλα αποτελεσματα...

το ιδιο ισχυει και για την απαραιτητη ροϊκη...

αυτο ειναι της acrapovic σε συνεργασια με την yamaha;

giannis113
02/11/2010, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST

Φίλε giannis113, O gm είχε βελτιωμένο αγωνιστικό απο 'μάς και oύτε λίγο ούτε πολύ, έκλεβε εκκλησίες όταν έτρεχε... τα ίδια έχει και ο τώρα πρωταθλητής νέων με R1 07... αν σε ενδιαφέρει να το φτιάξεις στείλε μου πμ για να τα πούμε.

εχεις πμ, ενδιαφερεται για βελτιωση γενικοτερα, δε ξερω τι ακριβως απλα αυτα τα δυο μου ανεφερε :D

reinmeister
02/11/2010, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
αυτο ειναι της acrapovic σε συνεργασια με την yamaha;

καμια σχεση...το εργοστασιακο κιτ της γιαμαχα ειναι...θα σου πει ο dim τα σχετικα...

http://www.yamaha-racingparts.com/

:wave2:

giannis113
02/11/2010, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
καμια σχεση...το εργοστασιακο κιτ της γιαμαχα ειναι...θα σου πει ο dim τα σχετικα...

http://www.yamaha-racingparts.com/

:wave2:

και για τι αποτελεσματα μηλαμε;

reinmeister
02/11/2010, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
και για τι αποτελεσματα μηλαμε;

που να ξερω ρε φιλε...εγω λογιστης ειμαι...:cool:

devil's animal
02/11/2010, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
που να ξερω ρε φιλε...εγω λογιστης ειμαι...:cool:


...με ΠΤΥΧΙΟ!!!


να το βαζεις Αντωνακη μου στο τελος αυτο, γιατι παιζει πολυ ρολο...

δεν θελω να μου γινεσαι μετριοφρων τωρα...:rotflmao: :rotflmao:

giannis113
03/11/2010, 00:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
που να ξερω ρε φιλε...εγω λογιστης ειμαι...:cool:
:rotflmao: η πλακα ειναι οτι εγω ειμαι λογιστης :lol:

maron
03/11/2010, 02:29
χαχαχαχαχαχαχα
αν ετσι ειναι οντος με το μοτο του GM
τοτε ενας λογος παραπανω να ακουσεις τον ανθρωπο αυτον
αφου το εχει δοκημασει ιδη και σου λεει οτι δεν :wave2:

DimST
03/11/2010, 08:57
Δε σε κατάλαβα maron, τι ακριβώς εννοείς σ'αυτό που έγραψες...
Αν δε ξέρεις τη κατάσταση, τον gm και το μηχανάκι δε μπορώ να καταλάβω πώς παίρνεις θέση περί της βελτίωσης.

G M
03/11/2010, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
χαχαχαχαχαχαχα
αν ετσι ειναι οντος με το μοτο του GM
τοτε ενας λογος παραπανω να ακουσεις τον ανθρωπο αυτον
αφου το εχει δοκημασει ιδη και σου λεει οτι δεν :wave2:

Με τον Μιχαλη γνωριζομαστε πολυ καλά εντος και εκτος πιστας....

Aυτη ειναι η αποψη μου και οχι μονο δική μου....πολυ καλος και αγαπητός νυν αγωνιζομενος κατεληξε σε γνωστό μάστορα για αντιστοιχη βελτιωση με αρκετές υποσχέσεις....το πηγε σε δικο του δυναμομετρο και ειχε χασει 6 αλογα.

κατέληξε στην αποφαση οτι πρεπει να κατεβάσει κινητήρα και να τον στειλει σε επαγγελματια βελτιωτή στο Kent.....(σε πολυ λογικο κοστος)

dimdoc
03/11/2010, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
Με τον Μιχαλη γνωριζομαστε πολυ καλά εντος και εκτος πιστας....:wave2:

Aυτη ειναι η αποψη μου και οχι μονο δική μου....πολυ καλος και αγαπητός νυν αγωνιζομενος κατεληξε σε γνωστό μάστορα για αντιστοιχη βελτιωση με αρκετές υποσχέσεις....το πηγε σε δικο του δυναμομετρο και ειχε χασει 6 αλογα.

κατέληξε στην αποφαση οτι πρεπει να κατεβάσει κινητήρα και να τον στειλει σε επαγγελματια βελτιωτή στο Kent.....(σε πολυ λογικο κοστος)

Δεν μπορω να σε πιασω μαν...μισολογα...με το δικο σου μηχανακι που το εφτιαξες, εμεινες ευχαριστημενος?
Γιατι μας αναφερεις φιλου σου θεμα. Εχεις ιδιο βελτιωμενο απο ελληνικα χερια και δεν απαντας ευθεως αν εμεινες ευχαριστημενος...

G M
03/11/2010, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Δεν μπορω να σε πιασω μαν...μισολογα...με το δικο σου μηχανακι που το εφτιαξες, εμεινες ευχαριστημενος?
Γιατι μας αναφερεις φιλου σου θεμα. Εχεις ιδιο βελτιωμενο απο ελληνικα χερια και δεν απαντας ευθεως αν εμεινες ευχαριστημενος...

Εαν γνωριζα πολύ ευχαριστως θα σου ελεγα.....:rotflmao:

το μηχανακι πριν γινουν αλλαγες (stock) το ειχα δυναμομετρησει στα 149,6 αλογα - με τις βασικές αλλαγες -πρώτο στάδιο- (oλοσωμη/φιλτρο/προγραμμα/γραναζωμα) αλλαξε εντελως συμπεριφορά....η ροικη + συμπίεση εγιναν μαζί με τα υπόλοιπα και όχι ξεχωριστά γι'αυτό και δεν εχω ιδεα τι έδωσε στο συνολο....μετά τις αλλαγες αυτές ποτέ δεν εγινε νέα δυναμομετρηση οποτε μονο οδηγικά μπορεσα να καταλαβω την βελτιωση του......

dimdoc
03/11/2010, 21:03
Οδηγικα λοιπον τι ελεγε? Δεν μπορει να μην χεις μια αισθηση, αφου το ετρεξες με αλλα βελτιωμενα περαν του πρωτου σταδιου, στη κατηγορια σου τοτε ηταν πολλα αυτα τα μηχανακια.
Η δικια μου αισθηση απο οσο το ειδα ηταν οτι ξυριζε...

DimST
03/11/2010, 21:14
Βλέπω συνεχίζεις να κάνεις γαργάρα το θέμα, όπως γενικά συνηθίζεις

Να το πιάσουμε απο την αρχή λοιπόν...
Ήρθες στο μαγαζί μαζί με δύο ακόμα παιδιά να σε βοηθήσουμε να τρέξεις, με στήσιμο της μοτοσυκλέτας, με γραμμές και πατήματα και με δωρεάν εξάτμιση μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος...
Στο δεύτερο αγώνα, Σέρρες το μηχανάκι έβγαλε ζημιά, σαζμάν, σου βρήκα εγώ προσωπικά σαζμάν με 6000χλμ και 350Ε επιπλέον συμφωνήσαμε και εφόσον λύσαμε το μηχανάκι να φτιάξαμε κεφαλή, να γίνει ένα καλό service... χρονίσαμε αλλού τους μαμά εκκεντροφόρους, συμπίεση κλπ.... και αν θυμάμαι καλά φτάσαμε να μακρύνουμε το μηχανάκι μετα απ'αυτό 3 ή 4 δόντια.... κρυφά απο μάς πήγες το μηχανάκι στο δυναμόμετρο που είχες ήδη ξαναπάει όταν είχες πάνω μόνο δύο τελικά και όμως μας ενημέρωσαν - και επιβεβαίωσες το μηχανάκι έβγαλε 174 άλογα ρόδα...
Ο δεύτερος Σέρρες ήταν και ο τελευταίος αγώνας που έτρεξες, χάλασες την εξάτμιση απο τρείς πτώσεις που είχες στο τριήμερο και με την επιστροφή απλά δε ξαναφάνηκες απο το μαγαζί.... εννοείτε πως δεν έγινε ούτε κουβέντα για την επισκευή της εξάτμισης.... όπως και για όποιες άλλες εκκρεμότητες είχαμε που ξέρεις καλά αλλά δεν είναι για δημοσίευση.

Ξέρω πολύ καλά ο ίδιος το επιβεβαίωσες οτι το μηχανάκι δούλεψε εξαιρετικά... αυτό το επιβεβαιώνουν και οι τότε συναθλητές σου και σε τελική ανάλυση δεν ήταν το πρώτο μηχανάκι που φτιάχναμε. Ξέρω επίσης οτι το μηχανάκι το έχεις ακόμα χωρίς προβλήματα...

Και μετά απ' όλ' αυτα κάθεσαι και γράφεις αυτές τις ανακρίβειες. Είσαι το λιγότερο αχάριστος και αυτό στο λέω με το τελευταίο ίχνος ευγένειας που έχω, εμείς κύριε Μακρυπούλια με έξοδα μας ανεβήκαμε και ερχόμασταν στους αγώνας για βοήθεια, το μηχανάκι σου ήταν άψογο απο κάθε άποψη και πιό είναι το ευχαριστώ, να το παίζεις καμπόσος με ανακρίβειες για εντυπωσιασμό...

G M
03/11/2010, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Οδηγικα λοιπον τι ελεγε? Δεν μπορει να μην χεις μια αισθηση, αφου το ετρεξες με αλλα βελτιωμενα περαν του πρωτου σταδιου, στη κατηγορια σου τοτε ηταν πολλα αυτα τα μηχανακια.
Η δικια μου αισθηση απο οσο το ειδα ηταν οτι ξυριζε...

Ειχα το μοναδικο R1 (οσο θυμαμαι) στην κατηγορια....συγκριτικα με τα υπολοιπα ηταν κυριως K5/6 υστερούσε λίγο στις ευθείες αλλά κερδιζε στα φρένα.....:beer:

Το μοναδικο CBR που ειχε φιλος ηταν το αργοτερο μηχανακι της πίστας.....(Sorry N) :lol: :rotflmao:

DimST
03/11/2010, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
Ειχα το μοναδικο R1 (οσο θυμαμαι) στην κατηγορια....συγκριτικα με τα υπολοιπα που ηταν κυριως K5/6 υστερούσε λίγο στις ευθείες αλλά κερδιζε στα φρένα.....:beer:

Το μοναδικο CBR που ειχε φιλος ηταν το αργοτερο μηχανακι της πίστας.....(Sorry N) :lol: :rotflmao:

Γι'αυτό δεν ήθελες να μάθει κανείς οτι το μηχανάκι ήταν βελτιωμένο... για να φανείς εσύ, ο οδηγός πως κατάφερες ότι κατάφερες τέλος πάντων...
Δε θα αναφέρω τίποτα για τα gsxr, ή για του Νίκου, μακάρι να το δεί και να απαντήσει ο ίδιος, για το δικό του και το δικό σου.
Τι να σου πώ παραπάνω, στα είπα και πρίν, ντρέπομαι για λογαριασμό σου.

dimdoc
03/11/2010, 21:29
Τελικα το μηχανακι μετρηθηκε και εβγαλε 174 αλογακια?

Γιατι ο κατοχος λεει πως δεν το μετρησε.

DimST
03/11/2010, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Τελικα το μηχανακι μετρηθηκε και εβγαλε 174 αλογακια?

Γιατι ο κατοχος λεει πως δεν το μετρησε.

Το μηχανάκι φορούσε κίτρινα πολυεστερικά, εξάτμιση που αντιπροσωπεύουμε και δικά μας αυτοκόλλητα... όταν δυναμομετρήθηκε στο δυναμόμετρο της Yamaha κατάλαβαν πως το μηχανάκι είναι "δικό μας" και μας ενημερώσαν τηλεφωνικά...

dimdoc
03/11/2010, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Το μηχανάκι φορούσε κίτρινα πολυεστερικά, εξάτμιση που αντιπροσωπεύουμε και δικά μας αυτοκόλλητα... όταν δυναμομετρήθηκε στο δυναμόμετρο της Yamaha κατάλαβαν πως το μηχανάκι είναι "δικό μας" και μας ενημερώσαν τηλεφωνικά...

Το ξερω το μηχανακι DimST...εκει ημουν και γω και το εβλεπα στη ευθεια πως πηγαινε...ξυριζε...για αυτο και απορω με αυτα που λεει ο GM. Τωρα αν το μετρησε κιολα και εβγαλε 174, ενω εδω εγραψε οτι δεν μετρηθηκε ποτε, παει μακρια η βαλιτσα...μονο εκ του πονηρου δηλαδη εξηγειται...

G M
03/11/2010, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Τελικα το μηχανακι μετρηθηκε και εβγαλε 174 αλογακια?

Γιατι ο κατοχος λεει πως δεν το μετρησε.

Και εγω την ιδια απορια εχω

ποτε εγινε?
σε ποιον?
ποιο δυναμομετρο?
υπαρχει αρχειο?

Να παω να ζητησω ενα αντιγραφο για να χαρει ο νεος ιδιοκτητης.....

DimST
03/11/2010, 21:49
Στο δυναμόμετρο είναι της yamaha - fuchs... εκεί που το είχες πάει τη πρώτη φορά
Για τα άλλα δε θα γράψεις κάτι?

Μπα.
:( :( :(

DimST
03/11/2010, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Το ξερω το μηχανακι DimST...εκει ημουν και γω και το εβλεπα στη ευθεια πως πηγαινε...ξυριζε...για αυτο και απορω με αυτα που λεει ο GM. Τωρα αν το μετρησε κιολα και εβγαλε 174, ενω εδω εγραψε οτι δεν μετρηθηκε ποτε, παει μακρια η βαλιτσα...μονο εκ του πονηρου δηλαδη εξηγειται...

Εγώ το θυμάμαι, εσύ και σίγουρα πολλοί άλλοι που έτρεχαν θα το θυμούνται φίλε Δημήτρη, είμαι σίγουρος γι' άυτό.

maron
03/11/2010, 22:43
προσωπικα θυμαμαι οτι ο GM το πηγαινε μια χαρα
τωρα για τα 174.........πραγματικα δεν θυμαμαι το R1 να ηταν πυροβολο
(αν και ουτε το εχω οδηγισει, ουτε θυμαμαι να τα ανοιξαμε ποτε.......απλα δεν θυμαμαι να με ειχε εντυποσιασει με την δυναμη του , αλλα με τους χρονους που εκανε)
το R1 δεν γυριζε μονο του τοσο γρυγορα καποιος το εστισε αλλα και καποιος το ΟΔΥΓΟΥΣΕ ετσι.
αν τον βοηθησατε να το φτιαξει μπραβο σας ,
ειχε ωραιο αποτελεσμα σαν συνολο
αλλα η κουβεντα γινετε περι ροικης και μονο (οπως λεει ο τιτλος)
και σε αυτο απαντισε ο ανθρωπος

απο την αλλη οπως λετε οτι ο gm μπορει να το παιζει οδηγος
ετσι μπορει να πει ο καθε μηχανικος που ανεβαζει συμπιεση , χρονιζει , αλλαζει γραναζια και εκκεντροφορους ...............πως ολη η βελτιωση οφηλετε στην ροικη
(απο τα χερια του μαστορα δηλαδη.........) και μετα να θελει τις δαφνες
και συνηθως να ζηταει τα ΤΡΕΛΛΑ ποσα που μου ζητουσαν και εμενα.

(μεχρι που ελιωσα στο διαβασμα και κατεληξα στο να ΜΗΝ κανω ροικη made in..............???
με περιέργος.........πολυ καλο αποτελεσμα)

G M
03/11/2010, 23:05
Παραθεσα την αποψη μου περί ροικής και ξαφνικα διαβαζω κουφά πράγματα

Ο Dimst εργάζεται σε συνεργειο που ειχα παει παλαιότερα οπως ο ιδιος περιγραφει....
θεώρησε προφανώς την απάντηση μου ευκαιρία να πει την αποψη του για το ποσο καλο ειναι το συνεργείο έστω και μέσω αντιπαράθεσης,....

Δεν αμφισβητώ τίποτα απο τα όσα αναφέρει εκτός απο το βασικό :

Εαν το μηχανακι χωρις ολόσωμη εξάτμιση & χαρτη με τις υπολοιπες αλλαγές εδειχνε 174+ αλογα θα το ειχαν στειλει εξωτερικό για case study και η Υamaha Hellas θα ειχε κάνει αφίσα την δυναμομέτρηση για να χαίρεται (μια ερώτηση στον τεχνικό τους Δ/ντη Π.Π. θα το ξεκαθαρισει - αν και νομιζω οτι δεν ενδιαφέρει κανεναν.....:lol: )

Συνοψίζοντας τα γραφόμενα τοy DIMST για λογους εντυπωσιασμου ειναι ευκολο να αναφερθεί οτι τουμπανιάσαμε το μηχανακι ΑΛΛΑ ΔΕΝ το δυναμομετρησαμε ποτέ (υποπτο #1) το δυναμομετρησε κρυφά ο ιδιοκτητης του (υποπτο #2) και εδειξε την τεράστια ιπποδυναμη των 174 ιππων (υποπτο #3) κατι που ομως ΔΕΝ το εχουμε σε αρχειο αλλά μας το είπαν εμπιστευτικά στο τηλεφωνο.... (υποπτο #4) :hypnotize

Συμπέρασμα : Έαν η κρυφή δυναμομέτρηση ηταν με ολόσωμη και χάρτη θα εβγαζε άνετα 180+ αλογα (κοινώς στραγάλια)


Sorry guys αλλά το επιπεδο συζητησης ειναι αστειο.....

dimdoc
03/11/2010, 23:05
Κοιτα αδερφε, μηχανακια στη πιστα εχουμε "μετρησει" πολλα...ο βηχας, ο ερωτας και τα αλογα δεν κρυβονται...
Το μηχανακι εβγαινε στη 16 δυνατοτερα απο αλλα της εποχης του και μαλιστα σουζουκια...ειχε κανει εντυπωση και εχει συζητηθει το θεμα αυτο. Αν αυτο το μηχανακι ηταν 150 αλογα, δηλ 10 λιγοτερα απο οσα εβγαζαν τα ΣΤΟΚ Κ5 κ 6 της εποχης του (στη κατηγορια του στοκ μηχανακια δεν θυμαμαι να επαιζαν, τα "μπροστινα" ηταν ολα τουμπανα...), μαλλον ειχαμε παθει ομαδικη προσωρινη τυφλωση-παρακρουση και δε ξερω γω τι αλλο...

maron
03/11/2010, 23:09
επιδη εγω μαλλον δεν ξερω- δεν θυμαμαι καλα
απο τους αλλους που ετρεχαν-εβλεπαν-εκαναν psychological support
δεν θυμαται κανεις να πει ? ? ?

παντος το μηχανακι καλο ηταν
τωρα αν φταιει η ροικη η οχι ?????


(εχετε ξεφυγει απο το θεμα παντος)

dimdoc
03/11/2010, 23:10
Απο δω και περα δεν μπορω να υπολογισω ποσο "αξιοπιστη" ειναι η αποψη σου αφου απο οτι φαινεται ειχες/εχεις και αλλα ανοιχτα θεματα με τον ανθρωπο τα οποια τα περασες αερα (κοινως γαργαρα):wave2:

fzr1000exup
03/11/2010, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
Ειχα το μοναδικο R1 (οσο θυμαμαι) στην κατηγορια....συγκριτικα με τα υπολοιπα ηταν κυριως K5/6 υστερούσε λίγο στις ευθείες αλλά κερδιζε στα φρένα.....:beer:

Το μοναδικο CBR που ειχε φιλος ηταν το αργοτερο μηχανακι της πίστας.....(Sorry N) :lol: :rotflmao:

Μην ξαναπροσβάλεις το CBR γιατί αν θυμάσαι πολύ καλά σε ελεύθερες δοκιμές με το δικό μου έπινες τσάι με λεμονί . . . .

Ακου 174 αλογα... . .

Για 174 ψέματα καλά εισαι...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tigas
03/11/2010, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από fzr1000exup
Μην ξαναπροσβάλεις το CBR γιατί αν θυμάσαι πολύ καλά σε ελεύθερες δοκιμές με το δικό μου έπινες τσάι με λεμονί . . . .

Ακου 174 αλογα... . .

Για 174 ψέματα καλά εισαι...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

εγώ λέω να χτυπήσουμε 174 κεμπαπ, έχω κάνει και εγώ ροική και θέλω να δώ τις ανοχές μου:p

οι :beer: κερασμένες

G M
03/11/2010, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Κοιτα αδερφε, μηχανακια στη πιστα εχουμε "μετρησει" πολλα...ο βηχας, ο ερωτας και τα αλογα δεν κρυβονται...
Το μηχανακι εβγαινε στη 16 δυνατοτερα απο αλλα της εποχης του και μαλιστα σουζουκια...ειχε κανει εντυπωση και εχει συζητηθει το θεμα αυτο. Αν αυτο το μηχανακι ηταν 150 αλογα, δηλ 10 λιγοτερα απο οσα εβγαζαν τα ΣΤΟΚ Κ5 κ 6 της εποχης του (στη κατηγορια του στοκ μηχανακια δεν θυμαμαι να επαιζαν, τα "μπροστινα" ηταν ολα τουμπανα...), μαλλον ειχαμε παθει ομαδικη προσωρινη τυφλωση-παρακρουση και δε ξερω γω τι αλλο...


ή ο οδηγός ανοιγε νωρίτερα το γκαζι στην εξοδο της K16.....
ασε μας βρε Δημητρη σε λιγο θα ξεχασουμε τα λιγα που ξερουμε.....

Καληνυχτα σας :ZZZ:

dimdoc
03/11/2010, 23:22
Ναι, μαλλον το επαιρνε στα στοπ απο τη 14...:dizzy:

G M
03/11/2010, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
εγώ λέω να χτυπήσουμε 174 κεμπαπ, έχω κάνει και εγώ ροική και θέλω να δώ τις ανοχές μου:p

οι :beer: κερασμένες

Διορθωση....180+ αλογα το σωστό επειδη η μέτρηση εγινε χωρίς ολοσωμη και χαρτη - βαλε και μερικα ακομη γιατι το Fucs ειναι "αυστηρό" και παμε στα 185.... :rotflmao:
Εγω κερνάω απο μια ροική τον καθένα σας - και μετά παμε για μπυρες :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Ναι, μαλλον το επαιρνε στα στοπ απο τη 14...:dizzy: :beer:

DimDoc τα 185+ είχαν τρελλό γκάζι και άλλαξα σε μακριά γκαζιέρα και παρά τις προσπάθειες μου δεν εβρισκε με τπτ stop....:lol: :wave2:

DimST
04/11/2010, 00:02
Μακρυπούλια βλέπω η καραμέλα καλά κρατεί σε ότι άλλο έγραψα.

Θα αναφέρω κάτι απλό γιατί βλέπω διάφορους που δε γνωρίζω και δε με γνωρίζουν να το γυρίζουν στη πλάκα...
Συμφώνησες μια δουλειά πάνω στο μηχανάκι σου, βελτίωση και επισκευή η οποία αν μη τι άλλο κρίθηκε πετυχημένη.
Φαντάζομαι δε διαφωνούμε μέχρι εδώ.
Επιπλέον βοηθήθηκες παραπλεύρως απο απο συγκεκριμένο κατάστημα χωρίς να σου ζητηθεί κανένα αντίτιμο...
Σωστά?
Ε τότε επέτρεψε μου αλλά το λιγότερο που θα μπορούσες να γράψεις σ'αυτό το τόπικ είναι απλά τίποτα.
Και ξέρεις κάτι, το οτι επιμένεις παρ'όλο που έχεις άδικο δε με εκνεύριζει τόσο... με εκνευρίζει αφάνταστα όμως που συνεχίζεις τη κουβέντα παρ'όλο που έχεις άφησει και ένα ωραιότατο φέσι για τα λάστιχα που έτρεχες παγκόσμιε Μακρυπούλια. ΟΚ? Ή μήπως και αυτό είναι ψέματα σα τα άλογα της μοτοσυκλες σου? Αλλά ξέρω... και αυτό καραμέλα θα το κάνεις, δε τρέχει τίποτα όμως, έχεις αποδείξει πως δε φοράς παντελόνια... οπότε απο 'σένα δε μου κάνει τίποτα εντύπωση.


Για τα άλλα σχόλια αγαπητοί γνωστοί/άγνωστοι και προφανέστατα άσχετοι του θέματος, ας μιλήσουν τα 30 κύπελα που μαζέψαμε φέτος σε δύο κατηγορίες στο πρωτάθλημα, με τα δέκα απ'αυτα να είναι του ταχύτερου γύρου πίστας.
Σαφέστατα και ο αναβάτης παίζει τεράστιο, αν όχι τον κύριο λόγο... αυτό κανείς δε μπορεί να μη το αναγνωρίσει, αλλά ρε παιδιά θέλει και ένα καλό μηχανάκι για να γίνουν τα παραπάνω, μια καλή ομάδα ίσως?
Δε διεκδικεί κανείς πρωτεία βελτιωτή, όνομα του μαγαζιού δεν έχω αναφέρει πουθενά, απλά όταν όλο το πρωτάθλημα μιλάει για ένα μηχανάκι - του gm τότε, το να το κρύβει ο ίδιος ο αναβάτης αναφέροντας απλά οτι δεν αξίζει κανείς στην Ελλάδα είναι το λιγότερο αστείο, ή κάτι άλλο συμβαίνει.

Για να κλείσουμε και τα του νούμερου, έχουμε και άλλα R1 04+ πολιτικά, μ'αυτά τα άλογα ή περισσότερα, καθώς και του πρωταθλητή νέων που έχεις ακριβώς τις ίδιες βελτιώσεις με το "μέτριο" r1 του gm...
Δυναμόμετρο δεν έχει ανέβει κανένα απ'αυτό πλην ενός, ο λόγος είναι απλός, κανένα μηχανάκι δε ρυθμίζεται στο δυναμόμετρο, οπότε απλά για να δούμε άλογα δε τα ανεβάζουμε εκτός και αν ζητηθεί.

blackbusa
04/11/2010, 00:12
ομορφα πραγματα...

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
04/11/2010, 01:41
κατα τα αλλα , στην κατηγορια νεων υπαρχουν περιορισμοι στην βελτιωση των μοτοσυκλετων ..

dimdoc
04/11/2010, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
κατα τα αλλα , στην κατηγορια νεων υπαρχουν περιορισμοι στην βελτιωση των μοτοσυκλετων ..

Δεν υπαρχουν περιορισμοι στη κατηγορια των Νεων, ανοιξτε καναν κανονισμο πριν πεταχτειτε να κραξετε...ή ρωτηστε εν πασει περιπτωσει...

sapila racing
04/11/2010, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M

Sorry guys αλλά το επιπεδο συζητησης ειναι αστειο.....

Εσυ το βλέπεις αστείο?
Εγω βλέπω οτι εγινες ρόμπα ξεκούμπωτη και πας για το πρωτάθλημα γαργάρας με πολύ καλές πιθανότητες. :rolleyes:

OldMan
04/11/2010, 12:19
Ladies...

Μια και το πάτε το θέμα στο "μου έκανες - σου έκανα - θα μου κάνεις? - θα σου κάνω.." ας περάσουμε στο κατάλληλο φουαγιέ .. :winka:



edit: Ποια καλοθελήτρια το μετέφερε στα Μοντέλα ..?? :smokin:

nktR
04/11/2010, 12:56
πάντως το πως εξελίχθηκε το θέμα μέσα από προσωπικές αντιπαραθέσεις είναι απίστευτο...:mad:

το γαμοθέμα το λέει ξεκάθαρα ρπμ φωνάζει:

ροική εξέλιξη - εκκεντροφόροι

ΚΑΤΙ ΡΩΤΗΣΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ !!

τι στο πέουλα διαβάζουμε σε τόσα πόστ? :confused: :uplate:

μην εκτίθεστε άλλο και δεν μας ενδιαφέρει στην τελική και στην εκκίνηση....

Ευχαριστώ :mad:

dimdoc
04/11/2010, 13:07
Niko mou den einai etsi akribos giati o an8rpopos rosthse an mporei na ginei sthn Ellada roikh.
E nai loipon mporei na ginei me kala apotelesmata apo merika sunergeia kai edo Ellada.

Oxi tora na bgazoume an8ropous pou pragmatika gnorizoun to antikeimeno skartous...

sv9cvk
04/11/2010, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Niko mou den einai etsi akribos giati o an8rpopos rosthse an mporei na ginei sthn Ellada roikh.
E nai loipon mporei na ginei me kala apotelesmata apo merika sunergeia kai edo Ellada.

Oxi tora na bgazoume an8ropous pou pragmatika gnorizoun to antikeimeno skartous...



Ισως να εχεις δικιο αλλα το ξερομπιασμα που εγινε εδω ηταν κατα την γνωμη μου ,τελειως μα τελειως περιττο ....:sick: :sick:
Τα προσωπικου επιπεδου απλα δεν μας ενδιαφερουν και υποβαθμιζουν το θεμα!!!:rolleyes:
Φιλικα :beer:

DimST
04/11/2010, 13:59
Δεν είναι ξερόμπιασμα, είναι γεγονότα που έχουν συμβεί, για την ακρίβεια μερικά απ'αυτα.
Καταλαβαίνω σ'αυτό που αναφέρεσαι/στε αλλά όταν έχεις σπαταλήσει χρόνο, χρήμα σε κάθε επίπεδο, έχεις υποχρεωθεί ακόμα και σε τρίτους για εξυπηρέτηση και αντί γι'ευχαριστώ λαμβάνεις φέσι αλλά και τέτοια συμπεριφορά πραγματικά φτάνεις σε σημείο που ειλικρινά δε μπορείς να κρατηθείς...

fanfan
04/11/2010, 14:20
DimST από ότι κατάλαβα από το χαμό εδώ κάπου δουλεύεις και η δουλειά που κάνετε είναι καλή. Εμάς που δεν τρέχουμε σε αγώνες, αλλά έχουμε καψούρα το μηχανάκι μας και θέλουμε να το βελτιώσουμε μας αναλαμβάνετε? Αν ναι στείλε μου Pm να το συζητήσουμε.

:beer: :wave2:

giannis113
04/11/2010, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από fanfan
DimST από ότι κατάλαβα από το χαμό εδώ κάπου δουλεύεις και η δουλειά που κάνετε είναι καλή. Εμάς που δεν τρέχουμε σε αγώνες, αλλά έχουμε καψούρα το μηχανάκι μας και θέλουμε να το βελτιώσουμε μας αναλαμβάνετε? Αν ναι στείλε μου Pm να το συζητήσουμε.

:beer: :wave2:

αυτο ακριβως ηθελα και γω να ροτησω αλλα :rotflmao:

gixxerpap
04/11/2010, 15:27
εγώ λέω να τον αφήσετε στην ησυχία του για καναδυο μέρες ακόμα, γιατί αν δε μου τελειώσουν το μηχανάκι μέσα στο σ/κ, τη Δευτέρα δε θα υπάρχει συνεργείο ....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


επί της αντιπαράθεσης, δε θα σχολιάσω γιατί και οι δύο τυχαίνει να είναι φίλοι μου ...

fzr1000exup
04/11/2010, 15:49
τελικά ροικη αξίζει ? (σε R1 ) και αν κάνεις στο συγκεκριμένο μηχανάκι τι άλλο χρειάζεται για να γίνει σωστή εξέλιξη.

Γιατί πιστεύω με μια ολόσωμη θα δουλέψει καλύτερα .

Ή πολύ απλά μια μονό εξέλιξη δεν φέρνει την Άνοιξη (μεταφοικά).

Και σε τι κόστος θα κυμανθεί ???

και το πιο σημαντικό υπάρχει περίπτωση τα αποτελέσματα να είναι και αρνητικά (αντί να βελτιωθεί να γίνει χειρότερο)..

gixxerpap
04/11/2010, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από fzr1000exup
τελικά ροικη αξίζει ? (σε R1 ) και αν κάνεις στο συγκεκριμένο μηχανάκι τι άλλο χρειάζεται για να γίνει σωστή εξέλιξη.

Γιατί πιστεύω με μια ολόσωμη θα δουλέψει καλύτερα .

Ή πολύ απλά μια μονό εξέλιξη δεν φέρνει την Άνοιξη (μεταφοικά).

Και σε τι κόστος θα κυμανθεί ???

και το πιο σημαντικό υπάρχει περίπτωση τα αποτελέσματα να είναι και αρνητικά (αντί να βελτιωθεί να γίνει χειρότερο)..


σε όλα τα μηχανάκια αξίζει, αν ξέρεις τι κάνεις.
το μπουσάκι μου κερνούσε πάνω απο κολώνα τα υπόλοιπα busa όταν πρωτοφτιάχτηκε.

η διαφορά του?

οι πολλές πολλές ώρες που αφιέρωσε ο reinmeister για να φτιάξει την κεφαλή!

και στο κάτω κάτω, αν δεν αξίζει, γιατί όλα τα αγωνιάρικα έχουν σκαλισμένη την κεφαλή τους?
για εφφε?


ΥΓ: και για να μη παρεξηγηθώ, εννοώ τα μπουσα που είχαν ότι περιφερειακά και εγω, εκτός της κεφαλής ...

Bladerunner
04/11/2010, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από fzr1000exup
τελικά ροικη αξίζει ?

Στο δικό μου μηχανάκι, CBR 600RR του 2005, αυτό που κέρδισα με τη ροϊκή και φάνηκε αμέσως, είναι το πόσο γρήγορα κι εύκολα ανεβάζει στροφές η μηχανή.
Ήμουν παρών κάποια μέρα και είδα τη διαφορά γυαλισμένου αυλού με μη. Ο μαμά ακόμα αυλός είχε τόσες ανωμαλίες που γινόντουσαν αντιληπτές με το μάτι.

Δεν ξέρω αν θα το έκανα σε μηχανάκι που προορίζεται για βόλτες μόνο, αλλά σε κάποιο που θέλω την καλύτερη δυνατή απόδοση, θα το έκανα ξανά.

Για το κόστος δε μπορώ να πω, διότι αφενός είχα κάνει κι άλλα πράγματα ταυτόχρονα στη μηχανή, κι αφετέρου είχα καλή έκπτωση.

reinmeister
04/11/2010, 16:52
βασικα αυτο που πρεπει,ειναι να μην κρινει ο καθε ασχετος πραγματα που δεν αντιλαμβανεται,στην τεχνικη τους μορφη...

το αν αξιζει δηλαδη η ροϊκη η οχι...και πιο συγκεκριμενα αν υπαρχει κοσμος στην ελλαδα που να ξερει τι κανει...

το αν εκαναν δουλεια η οχι στο δικο του μηχανακι ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο...

αυτο που δεν προβλεπεται ομως,ειναι να τα βαζει ολα και ολους σε ενα τσουβαλι...

τοσο απλα...

Tigas
04/11/2010, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap

και στο κάτω κάτω, αν δεν αξίζει, γιατί όλα τα αγωνιάρικα έχουν σκαλισμένη την κεφαλή τους?
για εφφε?



υπάρχουν και άλλα πράγματα πολύ καλύτερα από ροικη εξέλιξη να κάνεις σε ένα κινητήρα σε βάρος της καθημερινής χρήσης του οχήματος, εξαρτάται τον σκοπό που θέλεις να χρησιμοποιήσεις το όχημα σου

valerougas
04/11/2010, 21:09
Ενα θα πω οτι το μηχανακι του Μπεγνη στους νεους ειναι παρα μα παρα πολυ δυνατο και δεν εχει και προβληματα που ειναι το κυριοτερο.......πιστευω οτι εχει γινει παρα πολυ καλη δουλεια απο το συνεργειο και τον βοηθαει και επισης οτι κλεβει και αυτος εκλησιες(μπεγλερι αστειευομαι) ..............χαχαχαχαχαχαχαχαχα.........για το R6 μην πουμε καλυτερα τιποτα ειναι αλλου και ηταν απο περσι με οδηγο το Αντωνη.
Αφου υπαρχουν τα παραδειγματα μπορειτε να πατε να κανετε τουμπανα τα μηχανακια σας ......

υ.γ ......ειναι το μονο συνεργειο με εχει εξυπηρετησει πολλες φορες αν και δεν τρεχω με τα χρωματα τους χωρις καμια μα καμια επιβαρηνση και οχι μια φορα αλλα πολλες.......επισης στον τελευταιο αγωνα αν και ειχε πολυ δουλεια το Σαββατο (επεζαν το πρωταθλημα στα 600)μου ρυθμισε για αλλη μια φορα αναρτηση καθως ειχα καποια προβληματα στην Τριπολη.....Αντωνη ευχαριστω που ασχολισε μερικες φορες μαζι μου χωρις να εχεις καμια υποχρεωση....και εισαι ομονος που βοηθας μεσα στον χωρο.

για τα παλαιοτερα δεν γνωριζω τιποτα γιατι τοτε πηγαινα με τον σταυρο στο χερι .......και ετσι παω ακομα

gixxerpap
04/11/2010, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
υπάρχουν και άλλα πράγματα πολύ καλύτερα από ροικη εξέλιξη να κάνεις σε ένα κινητήρα σε βάρος της καθημερινής χρήσης του οχήματος, εξαρτάται τον σκοπό που θέλεις να χρησιμοποιήσεις το όχημα σου

οποιαδήποτε βελτίωση για να αποδώσει τα μέγιστα, προυποθέτει μια περιποιημένη κεφαλή!

και το βασικότερο, δεν είναι σε βάρος της καθημερινής χρήσης!

Loudovikos
04/11/2010, 23:41
Αλλο ενα μηχανάκι με ροϊκη που ξύριζε χωρίς κανένα προβλήμα... ;)


217849

maron
05/11/2010, 01:39
δηλαδη ο πελατης μπορει να λεει την γνωμη του μονο οταν αυτη ειναι καλη για τον βελτιωτη...........

υπαρχουν 100 τροποι να χαλασεις μια κεφαλη

το συνηθες ειναι να μην κανεις ΜΟΝΟ την κεφαλη βλεπε.....

Για το κόστος δε μπορώ να πω, διότι αφενός είχα κάνει κι άλλα πράγματα ταυτόχρονα στη μηχανή, κι αφετέρου είχα καλή έκπτωση.


οποτε και δεν μπορεις να εισαι συγουρος για το τι εγινε.........
πειτε και καμια τιμη ομως
οχι τιποτα αλλο ολοι εμεις που βαφτιστηκαμε ασχετοι να ξερουμε

reinmeister
05/11/2010, 01:49
μαρον ειναι απολυτως σαφες αυτο που εγραψα και πουθενα δεν ανεφερα αυτο που λες εσυ...

το οτι ο συγκεκριμενος εκανε και αλλα,επισης,δεν ειναι μπουσουλας...

σιγουρος μπορεις να εισαι ,οταν κανεις συγκριση με μηχανακι που φοραει τα ιδια πραγματα χωρις να χει κανει ροϊκη...

τι σχεση εχει η ασχετοσυνη με την εκαστοτε κοστολογηση της συγκεκριμενης εργασιας?

maron
05/11/2010, 02:29
:beer:

Bladerunner
05/11/2010, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
Για το κόστος δε μπορώ να πω, διότι αφενός είχα κάνει κι άλλα πράγματα ταυτόχρονα στη μηχανή, κι αφετέρου είχα καλή έκπτωση.


οποτε και δεν μπορεις να εισαι συγουρος για το τι εγινε.........
πειτε και καμια τιμη ομως
οχι τιποτα αλλο ολοι εμεις που βαφτιστηκαμε ασχετοι να ξερουμε

Για να μη παρεξηγηθώ...

Το μηχανάκι μου δεν το έφτιαξα στον μηχανικό που αναφέρεται εδώ.

Ο λόγος που δεν μπορώ να πω κόστος, είναι ότι μου έγινε ιδιαίτερα φιλική τιμή και θα ήταν άδικη η σύγκριση με τις τιμές ..."λιανικής".

reinmeister
05/11/2010, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
δεν σε καταλαβα........
αλλα its ok
δεν ψυνομαι να ασχολιθω αλλο με το θεμα
αλλωστε τα K6 με μαμα κεφαλη φτανουν τα 185 hp περιπου οποτε εχω δρομο ακομα
και τα Κ7 ακομα ποιο πολλα
τωρα μεχρι κατι busa με 200 και αυτα δεν εχω ιδεα τι και ποιοι - πως τα κανουν


μια ομως και ο καθενας εδω διαφυμιζει τον εαυτο του
εγω θα πω ενα ονομα απο τον οποιο ειμαι πολυ ευχαρηστημενος απο την δουλεια που εκανε
αλλα και απο αλλες...............που εχω δει.............με πραγματικα γρυγορα μηχανακια

Αλεξης Κουρης :wave2:
:beer: :beer:

:lol: :lol: :lol:

δουλευομαστε ε?οκ...καλος ο χαβαλες μαρον αλλα γραφοντας ονοματα εκτιθεσαι και παιζει να εκθεσεις και ανθρωπους που δεν φταινε σε κατι...

επειδη λοιπον,παιζουν διαφορα,που εσυ ως πελατης δεν ξερεις και δεν θα μαθεις ποτε, κανε ενα κοπο και δωσε πολλα χαιρετισματα στον αλεξ απο μενα (αντωνης) και με την ευκαιρια ρωτα τον να σου πει και ποιος ειμαι...
:wave2:

nktR
05/11/2010, 11:02
τη ροϊκή το θέμα είναι πως την κάνεις γιατί από τα γραφόμενα το γυάλισμα των αυλών πάει σύννεφο...


και στο spamothread:
το μοτό του Πολίτη όπως και του Μπεγνή φαινεται ότι έχει γίνει πολύ καλή δουλειά σε όλα τα επίπεδα.
Τα είδα μέσα στην πίστα και ήταν εμφανέστατη η διαφορά !!

*Όσο για τον Κουρή έχω δει αρκετά μοτό στο δρόμο και πραγματικά είναι πολύ-πολύ δυνατά,
και νομίζω ότι δεν παίζει κάτι άλλο καλύτερο από ότι φαίνεται στο θέμα του μιας και ασχολείται και με ντραξτεράδικα μοτέρ.

biglebowski
05/11/2010, 11:06
Κοιταχτε,το R1 ηταν οντως δυνατο-καλοστημενο.Δεν ξερω τι κ πως αλλα ετρεχε...
Οπως κ ολες οι αγωνιστικες μοτοσυκλετες που φτιαχνονται στο εν λογω καταστημα.Αλλωστε τα αποτελεσματα μιλανε απο μονα τους.Επισης επιβεβαιωνω τα περι βοηθειας του συγκεκριμενου team σε ιδιωτες αγωνιζομενους-οποτε ζητησα κατι το ειχα αν κ δεν ημουν ποτε μελος της ομαδας ουτε πελατης του καταστηματος.Ολα βασισμενα στην συμπαθεια κ τον αλληλοσεβασμο
Ομως κ ο Γιωργος ειναι δυνατο τιμονι.Και ξερω ποσο ειχε παλεψει για τα αποτελεσματα που εφερε.Οι μοτοσυκλετες ως γνωστο δεν πανε απο μονες τους.Ασε που ειναι κ φιλος μου.
Οι διαφορες που εχουν δεν με αφορουν-ας το ψαξουν μονοι τους
Αυτο που μου τη δινει ειναι το ιντερνετικο ξεκατινιασμα που δινει την ευκαιρια σε καθε κακομοιρη ΠΑΝΑΣΧΕΤΟ με τους αγωνες να λεει μπουρδες κ να χαρακτηριζει ανθρωπους που εχουν μια πορεια στο χωρο ειτε ως οδηγοι ειτε ως μηχανικοι-μελη ομαδων.
Ειδικα οταν ειναι κ φιλοι μου :lol:

gixxerpap
05/11/2010, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron

τωρα μεχρι κατι busa με 200 και αυτα δεν εχω ιδεα τι και ποιοι - πως τα κανουν


το δικό μου ήταν κοντά στα άλογα που συζητάμε, δε σου άρεσε ρε?

και να σκεφτείς ότι όταν βγήκαμε βόλτα είχε ήδη πρόβλημα (η τσιγκουνιά πληρώνεται ακριβά τελικά)


:lol:

McGyver
05/11/2010, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
και να σκεφτείς ότι όταν βγήκαμε βόλτα είχε ήδη πρόβλημα (η τσιγκουνιά πληρώνεται ακριβά τελικά)

Αυτά ρε σπαγκοραμένε είναι φτηνές δικαιολογίες :rotflmao: ...

maron
05/11/2010, 15:17
:beer:

nktR
05/11/2010, 15:32
προσωπικά με το κ7 που έχω είμαι πολύ ικανοποιημένος που είναι νορμάλ (ολόσωμη+commander)
και ρυθμισμένο σε dyno250 και πάει πολύ καλά (προσωπικά είμαι παραπάνω ικανοποιημένος από ότι περίμενα)
Οι υπόλοιποι που γνωρίζουν ας μιλήσουν για λοιπές βελτιώσεις και πόσο και τι θα πάρεις κτλ

gixxerpap
05/11/2010, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
δεν εχω ιδεα τι ειχε το μηχανακι σου..............
αλλα εσυ ελεγες οτι δεν παει καλα και εχει προβλημα
τωρα εγω με τι πρεπει να το συγκρινω ?

και στο θεμα μας, για πες εσυ παπ επιδη εγω
.......δεν ξερω το μηχανακι του GM ..........ηταν οπλο τοτε ?
και αν ναι γιατι λεει το αντιθετο ?

μηπως ηταν τοσο οπλο οσο ηταν και το δικο μου και του blitz
(μαμα με εξατμισεις ramair και +5 με yoshimura box μηλαμε για τρελλη βελτιωση).
.......μεχρι και του Κυριακου 3ο σταδιο ελεγαν και 200 ροδα και κατι τετοια ................χαχαχαχαχα

γιατι απο τοτε (ακα 2006)που ελεγαν οπλο το δικο μου στις σερρες πρεπει να εχω παρει καμια
10 + αλλογα
και ακομα ροικη δεν εχω κανει






υγ μαστορες, ποσα ταζετε με ροικη σε Κ6 με συμπιεση 12,9 και εκκεντροφορους?
και ποσα λευτα θελετε ? ελα ψυστε με να μπουμε στο ζουμι λοιπον......................

(εκτος αν ακουσω τωρα κανενα κουλο οτι εχω κανει ιδη ροικη και μου την εχετε κανει εσεις εκ μερους του Αλεξη):eyepop:

μπορείς να το συγκρίνεις με τα δικά σας που δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα.
η μπορείς να θυμηθείς και άλλη βόλτα, όταν το δικό μου δεν είχε κανένα πρόβλημα, αλλά τότε τύχαινε και τα δυο χιλιάρια να έχουν ταυτόχρονα πρόβλημα.

για του γιώργου έγραψα και πριν ότι δε θα μπω στη συζήτηση, μιας και τυχαίνει να είναι όλοι οι εμπλεκόμενοι απο φίλοι έως γνωστοί.

όταν θα κάνεις ροϊκή, να είσαι σίγουρος ότι θα καταλάβεις τη διαφορά, μην παίζουμε σαν παιδάκια τώρα, με τα άλογα του δυναμόμετρου ...

μη μου πεις ότι τα ''γνωστά'' σε όλους μας μηχανάκια του αλέξη δεν έχουν σκαλισμένη κεφαλή ... δεν έχεις, παρά να οδηγήσεις ένα. Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί είσαι τόσο αρνητικός, απο τη στιγμή που δεν το έχεις δοκιμάσει όπως λες

maron
05/11/2010, 17:07
:beer:

gixxerpap
05/11/2010, 17:19
δεν έχω διαβάσει απολύτως τίποτα σχετικά με το θέμα, οπότε δε μπορώ και να επιχειρηματολογήσω σε θεωρητικό επίπεδο.

το μοναδικό μου επιχείρημα, είναι η τουλάχιστον εντυπωσιακή διαφορά που διαπίστωσα στο δικό μου busaki, μετά τις περιποιήσεις του Αντώνη (reinmeister).

maron
05/11/2010, 19:17
:beer:

gixxerpap
05/11/2010, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
αυτο το ειδες με ροικη και μονο ???
και επιεσεις οταν μας ειπες οτι ειχες προβλημα ηταν στην κεφαλη σωστα ή οχι ?


αν εχεις και αλλα πραγματα και με την ιδια λογικη
και το TRE κανει δουλεια .................αλλα οχι αυτην που πρεπει
τεσπα

αν εκανες μονο ροικη το μηχανακι ηταν μια χαρα (συμπιεση-βαλβιδες-καυση)
και ειδες διαφορα τοτε μαλλον εγινε κατι καλο
απο την αλλη δεν καταλαβαινω γιατι την επεσαν στον GM που ειχε απλα μια αλλη αποψη

τωρα αν παλυ μου αρχισεις τα 200 και τα 230 αλλογα
σου υποσχομαι οτι θα σταματισω αμεσως να σε κουραζω............

όχι, πρόβλημα στην κεφαλή δεν είχα ποτέ.
το πρόβλημά μου ήταν ότι έβαλα τα χεράκια μου και γάμησα τον χάρτη που είχε φτιάξει ο reinmeister, μιας και κάτι δεν πήγαινε καλά.
Όπως αποδείχθηκε, αυτό το κάτι ήταν καμμένη φλάντζα για την οποία έφταιγε το μη πλανισμένο μπλόκ (η τσιγκουνιά μου που έγραψα πιο πάνω).

οι μοναδικές δουλειές που γίνανε πάνω στο μηχανάκι ήταν κεφαλή, φλάντζα, διαφορετικό χρόνισμα των εκκεντροφόρων και χαρτογράφηση στο δρόμο (και μάλιστα σε πολύ διαφορετικές συνθήκες...7 βαθμοί θερμοκρασία)


Στον Γιώργο την έπεσαν γιατί ενώ το αποτέλεσμα της βελτίωσης ήταν πολύ καλό, ο ίδιος προτείνει στους υπόλοιπους να μην κάνουν το ίδιο, κάτι που υποτιμά τη δουλειά του μηχανικού που το περιποιήθηκε και τον βοήθησε.


στους αριθμούς τώρα ... το μπουσάκι έδειξέ ακριβώς 200.7 τροχό την ίδια μέρα που δέθηκε το μοτέρ, στο superflow του Γουλιάρα ( η δυναμομέτρηση υπάρχει και εδώ μέσα νομίζω).

όταν χαρτογραφήθηκε στο δρόμο, το δυναμόμετρο σταμάτησε στα 193 -αν θυμάμαι καλά-, αλλά το μπουσάκι πήγαινε σαφώς καλύτερα. Γνωρίζεις και ο ίδιος καλά, ότι αυτό το παράδοξο για πολλούς, είναι πολύ συνηθισμένο και έχει την εξήγησή του.;)

Κρίμα που ο rein δεν έχει πολύ ελεύθερο χρόνο αυτον τον καιρό και δεν έχουμε και κατάλληλο χώρο για να ολοκληρώσουμε τις βελτιώσεις ...


Υ.Γ.: τώρα που έχω δει πως βελτιώνουν μια κεφαλή, θα μου φέρεις τη δική σου να στην φτιάξω τζάμπα?:lol:

ευκολάκι λέμε ...:lol:

T.R.E
05/11/2010, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron


Αλεξης Κουρης :wave2:
:beer: :beer:

O οποίος δηλαδή δεν κάνει ροϊκή στα μηχανάκια που φτιάχνει?

maron
06/11/2010, 01:16
:beer:

maron
06/11/2010, 02:18
επιδη εχω αρχισει να πιστευω πως χαλαω την αγγελεια καποιου.......ων
και ουτε συνηγορος ειμαι κανενος αλλα ουτε με ενδιαφερει να ξεστραβωσω ολο τον κοσμο
ας πει και κανενας αλλος που να το εχει κανει την αποψη του...........


(μι στοπ χιαρ ):wave2:

DimST
06/11/2010, 08:38
maron... κάθομαι και σε παρακολουθώ και περιμένω να δώ πού θα σταματήσεις...

Πραγματικά μάν πέραν του να ανοίγεις το στόμα σου, εν προκειμένου να πληκτρολογείς, πρέπει να αρχίσεις και να ακούς/διαβάζεις/επεξεργάζεσαι πληροφορίες.
Γράφουν και ουσιαστικά επιβεβαιώνουν αρκετοί εδώ που ξέρουν γιατί έχουν δεί και έχουν συγκρίνει τα μηχανάκια τους οτι το α μηχανάκι είχε διαφορά, ήταν δυνατό, πήγαινε με απλά λόγια... και μάντεψε! αυτά είχαν ροϊκη.
Εσύ απλά συνεχίζεις... και συνεχίζεις...

Θα εκπλαγείς να σου πώ πως με τον μηχανικό σου συνεργάζομαι και τα λέμε μια χαρά με τον άνθρωπο. Και αυτό ξέρεις γιατί? Γιατί σέβεται ο ένας τη δουλειά του άλλου... σου έγραψε και ο μαστρ 'Αντώνης κάτι σχετικό αλλά και εκεί η πληροφορία δεν επεξεργάστηκε... βέβαια παραμένει γραμμένη, οπότε φίλε μάρον... ποτέ δεν είναι αργά.

:wave2:

maron
06/11/2010, 22:46
:beer:

DimST
06/11/2010, 23:09
...Ομολογώ πως πρέπει να δυσκολεύτηκες πολύ να τα γράψεις όλ' αυτά.
Επέτρεψε μου λοιπόν εγώ για πολύ συγκεκριμένους λόγους να σταματήσω εδώ τη μεταξύ μας κουβέντα, διάθεση για κατ'ιδίαν αντιπαράθεση δεν έχω και δε βλέπω κανένα νόημα σ'αυτό.

Αυτοί που ενδιαφέρονταν να καταλάβουν και ήταν ανοιχτοί σ'αυτό νομίζω πως έχουν πάρει το μήνυμα.

maron
06/11/2010, 23:18
:beer:

DimST
06/11/2010, 23:41
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

maron ομολογώ πως έχεις πααααρα πολύ γέλιο...

Κάνε έναν κόπο και πάρε ένα τηλ τον Αλέξη... και ρώτησε τον, τι δουλειά έχει να κάνει το Σαββατοκύριακο μια και λίγο νωρίτερα ήταν στο μαγαζί και τα λέγαμε...

ΜΟΛΙΣ ΜΑΘΕΙΣ ΟΜΩΣ ΓΡΑΨΕ ΕΔΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ... ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟΤΕ.... ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟ ΧΕΙΛΙ.

devil's animal
06/11/2010, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
standard το επιασαν
και σορρυ για την χαλαστρα

ενα τελευταιο ποσα αλλογα λοιπον σε ενα 1000 απο ροικη και με ποσα λευτα ?
ετσι για να εχουν νοημα τα γραμμενα
γιατι συγουρα παιρνεις κατι αλλα τι?και ποσο?
πχ μηλατε για 1000 ευρο = ποσα HP?



υγ συγουρα οι ευχαριστημενοι πελατες σας θα ανταποκριθουν και ετσι θα ειναι ξεκαθαρο αυτο που λετε..................(εκτος αν φοβουνται το κραξιμο)


ρε φιλε παρακολουθω τα γραφομενα σου σ'αυτο το thread και πραγματικα δεν τα καταλαβαινω...
τωρα που ρωτας ουσιαστικα το value for money...
θελω να σου απαντησω εγω...με τις λιγες γνωσεις που εχω...


ενας κινητηρας εχει αποκλισεις στα αλογα με εναν αλλον κινητηρα,ιδιο, της ιδιας γραμμης παραγωγης...
οποτε μπορει να παρεις ενα Κ12 εσυ και να παρει και το ιδιο ο κολλητος σου και να εχετε 5hp διαφορα απο μαμα...
μετα,οταν αρχιζει και τσουλαει το πραγμα, παιζουν πολλα πραγματα ρολο,οπως το στρωσιμο...
αργοτερα παλι δεν μπορεις να πεις με ακριβεια ποσα hp δινει μια ολοσωμη εξατμιση...
σε ενα μοτερ ταιριαζει καλυτερα μια μαρκ Χ π.χ. και σε ενα αλλο μοτερ η μαρκα Ζ...
βαλε τωρα μεσα στο παιχνιδι, χαρτες...μιγματα...φιλτρα ...
ακομα και το δυναμομετρο εχει αποκλισεις ή και το κλιμα της μερας που θα γινει η μετρηση και ο τροπος που γινεται η δυναμομετρηση...
και αυτα ειναι μονο τα περιφερειακα...

βαλε τωρα στο παιχνιδι την ροϊκη....
ΠΟΙΟΣ την κανει...
ΣΕ ΤΙ ΜΟΤΕΡ την κανει...
ΠΟΣΟ χρονο εχει να την κανει και αν εχει κοιμηθει καλα με την γυναικα/την γκομενα του το προηγουμενο βραδυ...


μετα απο ολα αυτα πως μπορεις να ξερεις εκ των προτερων ΠΟΣΑ hp θα σου δωσει μια ροϊκη, για να το συγκρινεις με τα λεφτα που θα δωσεις...??

ουτως ή αλλως σε αυτον τομεα (βελτιωση και τουμπανιασμα) ΚΑΝΕΝΑΣ δεν παει με το σκεπτικο value for money...

ολα γινονται γιατι θελεις να τα κανεις. για την κ@υλα του πραγματος.

φτιαχνει ο αλλος busa turbo με 500hp και το εχει στο Αγκιστρι....απλα γιατι ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ!!
:wave2: :wave2:

maron
07/11/2010, 00:43
θα τον παρω αυριο
αλλα δεν χρειαζετε μαστορα να περιμενεις γραψε γραψε
πολυ προσωπικα το εχεις παρει........λες και σου φαγαν τον πελατι
λες και ανακαληψες την ροικη εσυ ο ιδιος.........
αλλωστε σου εχω στιλει και εγω πελατη απο το μαγαζι σου (για αλλο λογο ομως)
τεσπα
εσβησα τα ποστ γιατι πραγματικα δεν αξιζει να ασχολουμε

υγ θα πικραθω εγω ?
αν ναι μην κρατιθεις δωσε και στις 0700 που πιανω δουλεια θα τα δω
:wave2:


χαιρομαι που σε κανω να γελας

gixxerpap
07/11/2010, 09:47
τι θα λέγατε να σταματούσαμε εδώ ?

αρκετά εκτεθήκαμε και εκθέσαμε πρόσωπα, φίλους και συνεργάτες μέσα απο ένα κωλοπληκτρολόγιο ... το παρόν θρέντ δεν εξυπηρέτησε ούτε στο ελάχιστο τον σκοπό για το οποίο δημιουργήθηκε απο το φίλο μας Γιάννη.

ακόμα και στη ''διαμάχη'' που προέκυψε, η μια πλευρά έχει αποφασίσει να μη συμμετάσχει και προφανώς θα έχει τους λόγους της.

Ας βάλουμε μια τελεία.
:beer:

slipper
07/11/2010, 10:19
σωστά
:beer: :beer: :beer: :beer:

ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του για το θέμα
ροϊκή εάν αξίζει ή όχι
προσωπικά για το δικό μου μοτό όχι ευχαριστώ :wave2:

maron
07/11/2010, 10:25
george μην καταπιεζεις το παιδι ασε να πει και να πικραθει κοσμος

πολυ στραβωμα φυλε μου dimst
ελπιζω να σε κανω παντα να γελας και τα λοιπα που ειπες
:wave2:


υγ γιατι εσεις που υποστιριζετε την τεχνη..........αυτη τοσο πολυ δεν βαζετε και ενα
ποσο σε $$
και ενα ποσοστο βελτιωσεις εστω ενδικτηκα
μπας και αποκτισει νοημα το ποστ

DimST
07/11/2010, 16:18
Έσβησες πολύ συγκεκριμένα πόστ γιατί δεν αξίζει να ασχολείσαι λές? είσαι σίγουρος τώρα?

Ζορίστηκες maron... και πολύ μάλιστα. Είναι σαφές πως το πρόβλημα δεν είναι η ρoϊκή...

Περίμενα να απαντήσεις σ'αυτό που σου έγραψα.. Τι κάνει ο μηχανικός σου το σκ, δεν έλαβα απάντηση.... ένα busa φτιάχνει και τις μέρες αυτές θα του τελείωνε τη ροϊκή... Ίσως τελικά σε κάποια χρειάζεται να γίνει τελικά.... ίσως πάλι σε κάποια άλλα όχι... μπλέκει το πράγμα...
Να γιατί σβήστηκαν τα πόστ.
Πήρες φόρα και έγραψες κουβέντες που εκθέτουν ανθρώπους και πράγματα χωρίς να γνωρίζεις, οπότε τί πιο απλό απο το να τα πάρεις πίσω. Εύκολο και αντρίκειο!

Οπότε επέτρεψε μου εγώ να συνεχίσω να γελάω... είσαι εκτός θέματος, απαντάς εκ μέρους κάποιου άλλου, προσβάλεις ανθρώπους που δε σου φταίνε, ούτε και ξέρουν γεγονότα και παρ' όλ' άυτά συνεχίζεις... και είμαι σίγουρος πως θα συνεχίσεις να γράφεις ασάφειες - για να μη το πώ αλλιώς.
Δε τρέχει όμως, εγώ δε βρίσκω παραπάνω νόημα σ'αυτή τη κουβέντα και μη επαναλάβεις πάλι το ποίημα για πελάτες και τιμοκαταλόγους, έχεις ήδη εκτεθεί ανεπανόρθωτα μόνο απο τη κίνηση σου να σβήσεις τα γραφόμενα σου.

boussias
07/11/2010, 16:51
Κάποιος Mod Να τα διαχωρίσει;

Back to the topic. Τι προσφέρει μια ροϊκή;
Έχουμε καμια δυναμομέτρηση, πριν και μετά, μόνο με ροΪκή, χωρίς άλλες αλλαγές;

Μην με παραξηγήσει κανείς, απλά ρωτάω.

Thanks

:beer: :beer: σε όλους για ηρεμία.

npat
07/11/2010, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
Τι προσφέρει μια ροϊκή;


Ρε παιδιά, προσπαθήστε να καταλάβετε λίγο τι ρωτάτε... Η "ροϊκή" δεν είναι ένα εξάρτημα που το παίρνει ο μάστορας απ' το ράφι, το κουμπώνει στο μοτέρ και... "15 μουλάρια συν, έφυγες". Γενικά μιλώντας, μεταξύ των τροποποιήσεων που μπορεί να γίνουν σε έναν δεδομένο κινητήρα, η (ροϊκή) βελτίωση της κεφαλής είναι αυτή που μπορεί να προσφέρει το μεγαλύτερο κέρδος (και μάλιστα με τεράστια διαφορά) συγκρινόμενη με οτιδήποτε άλλο. Λέγοντας όμως "ροϊκή" (έτσι σκέτα, σαν φάρμακο που τα γιατρεύει όλα) μπορεί κανείς να εννοεί από "γυαλίζω" λίγο την εισαγωγή μέχρι, πρακτικά, σχεδιάζω καινούρια κεφαλή. Πως μπορεί, λοιπόν, να απαντηθεί το ερώτημα (που τελικά δεν έχει νόημα) με ένα νούμερο---δεν είναι τα πάντα μπακαλική, πως να το κάνουμε...

Tigas
07/11/2010, 17:58
Λοιπόν τον εν λόγω μηχανάκι που συζητάμε για την ροική εξέλιξη, του GM δηλαδή, φοράει και PC και ελέυθερο φίλτρο και είναι και θεόκοντο και καταλύτη δεν έχει επάνω τώρα ακόμα στην πολιτική του μορφή και ανοίξαμε στην εθνική να δούμε την τρομακτική του δύναμη σε σχέση με ένα παλιονορμάλ GSXR 1000 Κ9 το δικό μου με αναβάτη αρκετά ποιό βαρύ απο αυτόν του Yamaha.

Το αποτέλεσμα είναι σαφώς εντυπωσιακό με το σύνολο των βελτιώσεων σε σχέση με νορμάλ R1 που το καταπίνω για πλάκα αλλά δεν είναι τέρας δύναμης όπως παρουσιάζεται, οκ πετάγεται λίγο μπροστά μέχρι το GSXR να ανεβάσει στροφές μετά δεν παίζει να φύγει.

Όσο για τα 175hp του δυναμόμετρου μάλλον 175 φίδια πρέπει να μέτρησε :p , ο αριθμός κρίνεται υπερβολικά μεγάλος(υποθέτω ότι μιλάμε για τροχό), γνώμη μου

Σαν επίλογο λοιπόν το σύνολο των μεταροπών αξίζουν βέβαια διότι έχει διαφορά σε σχέση με το νορμάλ αλλά όχι ότι γίνεται και τέρας ιπποδύναμης κανείς δεν αναγράφει το συνολικό ποσό που χρειάζονται για όλες αυτές τις βελτιώσεις και στην τελική δεν το δίνεις το ρημάδι να πάρεις κάτι άλλο πραγματικά δυνατό και εργοστασιακό.

dimdoc
07/11/2010, 18:11
To Yamaha αυτο που λες ειναι 4 χρονια πισω, τα αντιστοιχα τοτε που ετρεχε ηταν τα Κ5-Κ6 και με αυτα μπορει να συγκριθει, 4 χρονια μετα. Αλλα ακομα και ετσι το γεγονος οτι σε πολιτικη πλεον μορφη (και πιθανως μετα και απο καποια "κοπωση" του μοτερ) εξακολουθει να κοιταει στα ισια μηχανακι 2 γενιες μετα, κατι λεει για τη ποιοτητα της μετατροπης.

Tigas
07/11/2010, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
To Yamaha αυτο που λες ειναι 4 χρονια πισω, τα αντιστοιχα τοτε που ετρεχε ηταν τα Κ5-Κ6 και με αυτα μπορει να συγκριθει, 4 χρονια μετα. Αλλα ακομα και ετσι το γεγονος οτι σε πολιτικη πλεον μορφη (και πιθανως μετα και απο καποια "κοπωση" του μοτερ) εξακολουθει να κοιταει στα ισια μηχανακι 2 γενιες μετα, κατι λεει για τη ποιοτητα της μετατροπης.

Τα Κ5-Κ6 φίλε τα ξυρίζουν τα Κ7-Κ10 δεν παίζει τα καινούργια GSXR να είναι ποιό γρήγορα και εμένα δεν με ενδιαφέρει η ποιότητα της μετατρόπής ούτε και από ποιόν έγινε εγώ κρίνω το αποτέλεσμα και λέω ότι το κρίνω ικανοποιητικό σαν σύνολο.

Το κόστος δεν βλέπω να γράφει κανένας και μου φαίνεται ότι ο maron έχει δίκιο στο finale εάν αξίζει σαν κόστος να τα κάνεις όλα αυτά