PDA

View Full Version : ΠΡΟΣΟΧΗ ! Μήνυμα με ιό



Lioulios
01/11/2010, 18:33
Τις τελευταίες ώρες κυκλοφορεί στο Facebook ένα μήνυμα με τίτλο ''surprise'' ή " I got you a surprise"

Εγώ το άνοιξα και ας φαινόταν ότι έχει έρθει από τις επαφές μου ...Αλλά δεν .

Έχει γ@μ@θεί το σύμπαν . 44 τρόιαν κτλ ..Ένιγουέι κάποιος πουλάει και καλά αντιβάιρους γιατί σου λέει κάτι να αγοράσεις και το πς μετά από κανα 5λεπτο παραδίνει.

...Η επαφή σας που ¨στέλνει ¨το μηνυμα δεν έχει ιδέα , μιας και πριν λίγο έστειλα στην κοπέλα μου το ίδιο μην ...Χωρίς φυσικά να έχω στήλει κάτι .


ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΑΜΕΣΩΣ !!

Akatanomastos
01/11/2010, 18:34
καλα,

το μυνημα ειναι ειλικρινεστατο


και μαμω τις εκπληξεις σου κανε:D

Lioulios
01/11/2010, 18:41
Ναι , ναι . Φαντάσου ότι πήγα να κάνω έντιτ και μου έσβησε το pc .


ΚΟΚΟΜΛΟΚΟΟΟΟΟ :sad: :sad: :sad:


Μετά από κανα 5-10λεπτο ανοιχτό pc βγαίνει μπλέ οθόνη και μπαίνει σε αδρανοποίηση .

Akatanomastos
01/11/2010, 18:44
βαλε το τζαμπα αντιβιωτικο komodo


http://antivirus.comodo.com/


μπας και βγαλεις ακρη

Lioulios
01/11/2010, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
βαλε το τζαμπα αντιβιωτικο komodo


http://antivirus.comodo.com/


μπας και βγαλεις ακρη Άκυρο .Δεν καταλαβαίνει τίποτα .

Έχω όμως το μάστορά του (ktm.prestige) που θα του γ@μ@σει τα πέταλα .

ΜΟΖΑΡΤ
01/11/2010, 20:26
λοιπον
εγω πηγα στα temp του local και το εσβησα.
C:\Users\user\AppData\Local\Temp

εκει μεσα ειναι. απλο προγραματακι ειναι που και καλα σου ανοιγει καποιο εικονικο antivirus
το security tool.

το κακο ειναι οτι σου κλεινει το firewall των windows και δεν σου επιτρεπει να τρεξει προγραμματα

BLiTzER
01/11/2010, 20:30
Δε χρειάζεται να διαγράφεις ότι ύποπτο μύνημα έρχεται. Αρκεί να μην κλικάρεις ότι λινκ βρίσκεις μπροστά σου :P

ΜΟΖΑΡΤ
01/11/2010, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Δε χρειάζεται να διαγράφεις ότι ύποπτο μύνημα έρχεται. Αρκεί να μην κλικάρεις ότι λινκ βρίσκεις μπροστά σου :P
βασικα ενας φιλος μου το ετρεξε
και του εδινε ενα αρχειο photo.exe

manos*gsxr
01/11/2010, 20:33
κι εμενα μου ηρθε η ''εκπληξη'' σαν εισερχομενο απο φιλο....Thanks lioulios!!!!!

Lioulios
01/11/2010, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
λοιπον
εγω πηγα στα temp του local και το εσβησα.
C:\Users\user\AppData\Local\Temp

εκει μεσα ειναι. απλο προγραματακι ειναι που και καλα σου ανοιγει καποιο εικονικο antivirus
το security tool.

το κακο ειναι οτι σου κλεινει το firewall των windows και δεν σου επιτρεπει να τρεξει προγραμματα

Από προσθαφαίρεση ή απλή διαγραφή ;;

BLiTzER
01/11/2010, 20:55
Εφόσον σου δίνει το path, μάλλον απλή διαγραφή. Αλλά δε νομίζω να αρκεί.

Akatanomastos
01/11/2010, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Εφόσον σου δίνει το path, μάλλον απλή διαγραφή. Αλλά δε νομίζω να αρκεί.

αρκει αρκει

αν ειναι αυτο που λεει ο μοτζαρτ


το χω παθει και γω..

aisxos
01/11/2010, 21:53
photo.exe exe=εκτελέσιμο αρχείο....
σημαίνει ιος ..νομίζω αυτό με τα ληφθέντα αρχεία που προαναφέρθηκε ίσως φθάνει για να καθαρίσει..ίσως και όχι εαν έχει μπεί πιο μέσα στα windows..απλώς προσοχή σε τι κατεβάζεται δώστε 10 δεύτερα να σκεφτείτε τι μπορεί να είναι...και μέτα...και παντα μα πάντα προσοχή στα εκτελέσιμα αρχεία..

imitrelos
01/11/2010, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Από προσθαφαίρεση ή απλή διαγραφή ;;

ΔΙΑΓΡΑΦΗ !!!
και μετά στόν κατάλογο roaming μπάς και έχει κάνει κλόνους
θέλει και η registry ψάξιμο αλλά μήν το κάνεις μόνος
Εδω είμαι ο pc-γιατρός ευχαρίστος θα στόν επαναφέρω

blackbusa
01/11/2010, 22:03
μου ηρθε και εμενα απο φιλο τετοιο μηνυμα...γνωριζοντας οτι αυτος δεν θα μου εστελνε ποτε κατι παρομοιο χωρις αναλογο σχολιο κλπ απλα το εκανα delete χωρις καν να το ανοιξω....προσοχη λεμε...

imitrelos
01/11/2010, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
ΔΙΑΓΡΑΦΗ !!!
και μετά στόν κατάλογο roaming μπάς και έχει κάνει κλόνους
θέλει και η registry ψάξιμο αλλά μήν το κάνεις μόνος
Εδω είμαι ο pc-γιατρός ευχαρίστος θα στόν επαναφέρω

*edit{Διαγραφή με shift+delete δηλαδη erase γιατί άμα το στήλεις στόν κάδο απλα δέν θα το λήσεις α και καλήτερα κάνε τήν όλη διαδικασία σε safe mode}

Ζεύκας
01/11/2010, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Τις τελευταίες ώρες κυκλοφορεί στο Facebook ένα μήνυμα με τίτλο ''surprise'' ή " I got you a surprise"

Εγώ το άνοιξα και ας φαινόταν ότι έχει έρθει από τις επαφές μου ...Αλλά δεν .

Έχει γ@μ@θεί το σύμπαν . 44 τρόιαν κτλ ..Ένιγουέι κάποιος πουλάει και καλά αντιβάιρους γιατί σου λέει κάτι να αγοράσεις και το πς μετά από κανα 5λεπτο παραδίνει.

...Η επαφή σας που ¨στέλνει ¨το μηνυμα δεν έχει ιδέα , μιας και πριν λίγο έστειλα στην κοπέλα μου το ίδιο μην ...Χωρίς φυσικά να έχω στήλει κάτι .


ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΑΜΕΣΩΣ !!

μου έστειλες και σε μένα :sick:

nic mor
01/11/2010, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
μου ηρθε και εμενα απο φιλο τετοιο μηνυμα...γνωριζοντας οτι αυτος δεν θα μου εστελνε ποτε κατι παρομοιο χωρις αναλογο σχολιο κλπ απλα το εκανα delete χωρις καν να το ανοιξω....προσοχη λεμε...

ακριβως αυτο!!
και στο φατσαμπουκ και στο μσν και σε μειλ
εχει ξαναγινει ντου απο ιους,αλλα ρε παιδες δεν ανοιγουμε οτι βρουμε!
οταν σκαει κουλο μηνυμα απο φιλο (χωρις το απαραιτητο συνθηματικο πχ "που'σαι ρε μαλακα" :lol: :lol: )
δεν το ανοιγουμε :wave2:

blackbusa
01/11/2010, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
(χωρις το απαραιτητο συνθηματικο πχ "που'σαι ρε μαλακα" :lol: :lol: )


ααααααααααα....ολα και ολα....εμενα με προσφωνουν καραγκιοζη....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nic mor
01/11/2010, 23:45
εκαστος στο ειδος του:o :o
:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Ζεύκας
02/11/2010, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ααααααααααα....ολα και ολα....εμενα με προσφωνουν καραγκιοζη....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

μόνο?:blush: :smokin:

maron
02/11/2010, 00:56
Just FYI, το Link απλά ανοίγει ένα Blog (και καλά) που με ανακατεύθυνση σε οδηγεί σε ένα Link που απλά σου προτίνει να κατεβάσεις ένα Photo Album (Photo.exe). Το αρχείο περιέχει το Worm: Waledac.C.
(INFO: It searches for email addresses in f...iles found in fixed, network and RAM drives except files with certain extension names. It then connects to certain IP addresses to send all gathered information via HTTP POST. As a result, stolen email addresses may be used by malicious users for their purposes.
This worm also opens random ports to listen for commands from a remote malicious user, thus, compromising the affected system.)

Αυτά... Απλά προσοχή σε τι κατεβάζετε :)


ps εκανα login στο FB απο ΗΥ που ειχε ιο και το εστειλα σε ΟΛΟΥΣ τους φυλους μου.........
γκρρρρρ
καποιοι το ανοιξαν και αλλοι με ρωταγαν γιατι δεν τους ανοιγει.........

EVI
02/11/2010, 01:16
εμενα μου το εχουν στειλει καμμια 50ρια ατομα μεχρι στιγμης το μυνημα και δεν εχω ανοιξει κανενα κανω ντιλιτ καθε τρεις και λιγο.

maron
02/11/2010, 03:08
ελα να γινουμε φυλοι στο FB
και μολις σου στειλω εγω ανοιξε το ........:uplate:

gasto
02/11/2010, 06:39
Τη πατησα και εγω απο msn αλλα με εστειλε σε σελιδα και ζητησε να τρεξω ενα προγραμμα .exe πραγμα που δεν εκανα.Το αστειο ειναι οτι το μνμ ηρθε κατα τη διαρκεια συνομιλιας με το αλλο ατομο και οχι στο ξεμπαρκο.Για το msn παντως διορθωνεται αν αλλαξεις το κωδικο εισοδου.

yes-u
26/11/2010, 15:42
Επαναφέρω για όποιον δεν βρήκε λύση...
http://www.techjaws.com/how-to-remove-security-tool-virus/

webassasin
26/11/2010, 16:05
Εαν καποιος τα εχει βρει δυσκολα και δεν τρεχει τιποτε, καντε επανεκκινηση, εκκινηστε σε ασφαλη λειτουργια ( νομιζω ειναι το f4, αλλιως παιξτε πιανο οταν ανοιγει ο υπολογιστης )
και πηγαινετε Εναρξη -> εκτελεση-> πληκτρολογειτε msconfig και στις καρτελες επιλεγετε εκκινηση στοιχειων. Εκει ειναι ολα τα προγραμματ που ξεκινανε μαζι με τον υπολογιστη σας, πχ MSN/torrents.
Καπου εκει θα βρισκετε και το συγκεκριμενο προγραμμα, του οποιου η ονομασια μου διαφευγει.
Το ξετσεκαρετε ( μαζι και οτι αλλο μπορει να θελετε να σταματησει να εκκινει μονο του ) και κανετε επαννεκινηση οπως σας λεει. μετα στην εκκινηση θα βγει ενα μηνυμα που λεει οτι εχετε χρησιμοποιησει καποιο βοηθητικο προγραμμα, εκει τσεκαρετε την επιλογη που λεει να μην εμφανιστει ξανα το μηνυμα και εισαστε κομπλε.

yes-u
26/11/2010, 21:38
Έλα όμως που ένα @$##laptop δεν κάνει ούτε εκκίνηση safe mode ούτε τίποτε και κάνει συνεχώς επανεκκινήσεις???

dmf
26/11/2010, 22:24
linux, ή ακομα καλυτερα μην μπαινετε στο facebook. :o

DrEvil
27/11/2010, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από yesu
Έλα όμως που ένα @$##laptop δεν κάνει ούτε εκκίνηση safe mode ούτε τίποτε και κάνει συνεχώς επανεκκινήσεις???
- Όταν ανάβεις το πισι και πριν να φτάσει στην φόρτωση των WIN πάτα το F8.
Θα πρέπει να εμφανιστει το boot menu. Επέλεξε safe mode και κάνε παιχνίδι.

- Έχεις δοκιμάσει να πισωγυρίσεις την registry με το "System Restore";

- Αν γνωρίζεις το ύποπτο εκτελέσιμο/αρχείο, από άλλο πισι φτιάξε ένα bootable usb stick, εκκίνησε απ'αυτό και σβήσε το αρχειο. (Αν δεν, πες με να σου δωκω ένα στικ)

Αν ακόμα έχεις θέμα, πμ να σε πω τι να κάνεις.