PDA

View Full Version : κατανάλωση 990



pyromaniacs
02/11/2010, 08:54
Καλημέρα και καλως σας βρήκα!!! Είμαι πλέον ένας πανευτυχής κάτοχος ενός adventure 990 s του 2007. Το μηχανάκι μπορώ να πω ότι με έχει τρελάνει!!!!!!!!!!! Είναι καταπληκτικό σε χώμα και σε ασφαλτο. Εχω όμως μια απορία. Οταν πηρα το μηχανάκι είχε από τον προιγούμενο ιδιοκτητη acrapovic, πράγμα το οποίο νομίζω ότι παίζει σημαντικο ρόλο στην κατανάλωση. Καίει πάρα πολύ!!!! Η καλύτερη κατανάλωση που έχω δει είναι με 15λιτρα 175 χλμ. Γενικότερα με 15 λιτρα μου βγαζει καπου στα 130- 140 χλμ. Ειναι πολυ μεγαλη η κατανάλωση ή ειίναι απλα ιδέα μου? Υπαρχει περίπτωση στην αλλαγη των εξατμήσεων να μην πειράξανε την αναλογία του μείγματοςκαι αυτό να έχει πάιξει ρόλο στην κατανάλωση???
Όπως και να χει σε 500 χλμ έχει σέρβις και θα το πω και στον μηχανικό απλά ήθελα και την δική σας άποψη.

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!!!!!

Cpt. Haddock
02/11/2010, 09:07
Πώς και πού το οδηγείς;

p@nos
02/11/2010, 09:10
δηλαδη μιλαμε για μια καταναλωση της ταξης των 10λ/100χλμ...

ενταξει χιλιαρι ειναι και καιει κιολας και το συγκεκριμενο, αλλα δεν ειναι και παραλογο το νουμερο...ισως με ενα ρυθμισμα να πεσει η καταναλωση, αλλα μην περιμενεις και τρελα πραγματα...


καπου εδω υπαρχει ενα θρεντ απο το advriders για το δικο σου που με δουλεια στους χαρτες(η αλλο εγκεφαλο δε θυμαμαι) μειωσαν τραγικα την καταναλωση χωρις να χασουν καθολου σε αποδοση...για ριξε ενα ψαξιμο...

pyromaniacs
02/11/2010, 09:18
Στην πόλη το χρησιμοποιώ αρκετα όπου καίει το περισσότερο, και την καλύτερη κατανάλωση μου την έχει βγάλει σε χρήση μικτή χώμα - ασφαλτο
θα ψάξω και αυτο στο advrider. Η απορία μου έιναι το τι χλμ θα βγάλει σε ταξιδι μονοκάβαλος φορτωμένος με 140.Θα μου βγάλει καμια 200 άρα ή θα ψάχνω βενζινάδικο καθε λίγο και λιγάκι?

Ευχαριστώ

p@nos
02/11/2010, 09:18
εδω ειναι το θρεντ

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=110202

okourkoulos
02/11/2010, 09:22
Να ξέρεις ότι το μηχανάκι γενικά καίει πολύ!
Μέσα στη πόλη φτάνει και (ΝΑΙ) τα 10lt/100χλμ!
Συνήθως μου καίει γύρω στα 7, πάντως.
Στο ταξίδι, όμως, αν πας χαλαρά (σχετικά) σου βγάζει μέχρι και 300χλμ (περίπου 6,6lt/100χλμ).
Ναι, με εξατμίσεις καίς παραπάνω.

Cpt. Haddock
02/11/2010, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από pyromaniacs
[...] Η απορία μου έιναι το τι χλμ θα βγάλει σε ταξιδι μονοκάβαλος φορτωμένος με 140.Θα μου βγάλει καμια 200 άρα ή θα ψάχνω βενζινάδικο καθε λίγο και λιγάκι?
Ευχαριστώ

Για να εχεις αυτη την απορία σημαινει οτι δεν το εχεις πολυτεσταρει σε όλες τις συνθηκες για να βγαλεις μια αξιοπιστη μεση καταναλωση. Στην πολη όλα καινε πολυ περισσότερο (βαλε τη στιγμιαία καταναλωση να δεις ποσο σου δειχνει όταν ξεκινας...)

:wave2:

pyromaniacs
02/11/2010, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Για να εχεις αυτη την απορία σημαινει οτι δεν το εχεις πολυτεσταρει σε όλες τις συνθηκες για να βγαλεις μια αξιοπιστη μεση καταναλωση. Στην πολη όλα καινε πολυ περισσότερο (βαλε τη στιγμιαία καταναλωση να δεις ποσο σου δειχνει όταν ξεκινας...)

:wave2:


Ναι δεν έχω κάνει ακόμα ταξίδι , το έχω ενα περίπου μήνα, όταν λες να βάλω την στιγμιαία κατανάλωση τί εννοεις?

Cpt. Haddock
02/11/2010, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από pyromaniacs
Ναι δεν έχω κάνει ακόμα ταξίδι , το έχω ενα περίπου μήνα, όταν λες να βάλω την στιμιαία κατανάλωση τί εννοεις?

Δε γνωριζω τί ενδείξεις δίνει το trip computer στο 990. Εαν σου δείχνει στιγμιαία, βαλτο και θα γελασεις. Ενδεικτικα στο tiger, με το που ξεκιναω απο φαναρι, πηγαινει στα 15 lt/100 χλμ :lol:

Γι' αυτο και η καταναλωση σε πολη (με σταματα/ξεκινα) ειναι πάντα αυξημενη. Βγες και παραεξω να εχεις μεικτή διαδρομη για να βγαλεις καλυτερα συμπεράσματα. :wave2:

sonik
02/11/2010, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από pyromaniacs
Στην πόλη το χρησιμοποιώ αρκετα όπου καίει το περισσότερο, και την καλύτερη κατανάλωση μου την έχει βγάλει σε χρήση μικτή χώμα - ασφαλτο
θα ψάξω και αυτο στο advrider. Η απορία μου έιναι το τι χλμ θα βγάλει σε ταξιδι μονοκάβαλος φορτωμένος με 140.Θα μου βγάλει καμια 200 άρα ή θα ψάχνω βενζινάδικο καθε λίγο και λιγάκι?

Ευχαριστώ

Οταν το είχα στα χέρια μου στην πόλη (Ηράκλειο) στα 180-190χλμ. μου αναβε λαμπάκι.
Σε ταξιδι μονοκάβαλος φορτομενος, με ταχυτητες 120-140χλμ/ωρα, μου αναβε γυρω στα 220-230

εξατμισεις ειχα μαμας.

:smokin:

pyromaniacs
02/11/2010, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δε γνωριζω τί ενδείξεις δίνει το trip computer στο 990. Εαν σου δείχνει στιγμιαία, βαλτο και θα γελασεις. :

:rotflmao: :rotflmao: Για λίγο αγχώθηκα ότι έχει trip computer που δείχνει την κατανάλωση και ένιωσα πολύ βλάκας!!!!!!!!:rotflmao: Όχι δεν δείχνει στιγμιαία κατανάλωση, μάλλον :rotflmao: :lol: . Από ότι κατάλαβα το κορίτσι/κατσίκι , θέλει ταξίδι για να καταλάβω την κατανάλωση της!!!! Αντε και μπορει να της κάνω το χατήρι:lol:

okourkoulos
02/11/2010, 09:43
Να ξέρεις, επίσης, ότι στα πλαίσια της τήρησης της μοναδικότητας της κάθε Adv, το φλοτερ της ρεζέρβας είναι διαφορετικό στο καθένα!!!
Εμένα μου βγάζει πάνω από 50χλμ, αλουνού πολύ λιγότερα, και δεν έχει να κάνει με τρόπο οδήγησης ή χαρτογράφηση, ή εξάτμιση!
Το γνωρίζω μετά από σύγκριση με αρκετούς ιδιοκτήτες.

g.kounoupis
02/11/2010, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από pyromaniacs
Ναι δεν έχω κάνει ακόμα ταξίδι , το έχω ενα περίπου μήνα, όταν λες να βάλω την στιγμιαία κατανάλωση τί εννοεις?



Στην πόλη καίει 10με11 /100 χλμ όταν βάζεις εξατμίσεις δεν ρυθμίζουν την αναλόγια γιατί δεν ρυθμίζεται απλά βάζουν το πρόγραμμα της aκrapovic από πάνω σε ταξίδι με 140 Χλμ θα σου βγάλει 260 χλμ το πολύ , αν το πας γαμ… θα δεις 140 χλμ . δεν έχει στιγμιαία κατανάλωση

PERIPETEIAS
02/11/2010, 09:55
με λιγα λογια το μηχανακι σου δεν εχει κανενα προβλημα, απλα το εργαλειο καιει τον κ_λο του, ειναι ομως ομορφα πεταμενα λεφτα :winka:

pyromaniacs
02/11/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από PERIPETEIAS
με λιγα λογια το μηχανακι σου δεν εχει κανενα προβλημα, απλα το εργαλειο καιει τον κ_λο του, ειναι ομως ομορφα πεταμενα λεφτα :winka:

Είναι τα άτιμα πολύ όμορφα ¨πετμένα¨. Εγω δεν πίστευα ποτέ ότι υπήρχε περίπτωση να πηγάινει τόσο βαρύ μηχανάκι τόσο καλά στο χώμα. Αυτό πηγαίνει παντού εγω δεν μπορώ να το πάω ακόμα!!!!!:) Αλλά που θα μου πάει θα το καταφέρω το άτιμο σιγά σιγά!!!!!!!!!!!!!

Yianniss
02/11/2010, 10:05
Τα smt με τα adventure εχουν την ιδια καταναλωση;;;;

pyromaniacs
02/11/2010, 10:09
να και μία φωτογραφία μας από παρνηθα, από ότι καταλάβατε έχω πάθει ζημια με την κοπέλα!!!!:rotflmao:

pyromaniacs
02/11/2010, 10:11
κατί λάθος κάνω

Cpt. Haddock
02/11/2010, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από pyromaniacs
κατί λάθος κάνω

Υμηττο πήγες :lol:

pyromaniacs
02/11/2010, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Υμηττο πήγες :lol:

:rotflmao: :rotflmao: Πάρνηθα και όταν βρω κανα δυο μέρες θέλω να πάω βόρεια! :rotflmao: :rotflmao:

pyromaniacs
02/11/2010, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από pyromaniacs
Είναι τα άτιμα πολύ όμορφα ¨πετμένα¨. Εγω δεν πίστευα ποτέ ότι υπήρχε περίπτωση να πηγάινει τόσο βαρύ μηχανάκι τόσο καλά στο χώμα. Αυτό πηγαίνει παντού εγω δεν μπορώ να το πάω ακόμα!!!!!:) Αλλά που θα μου πάει θα το καταφέρω το άτιμο σιγά σιγά!!!!!!!!!!!!!

LOUKILOUK
02/11/2010, 13:29
Mε γεμάτο τεπόζιτο (19,5 λτ λέει αλλά και 19,8 τα έχω βάλει...) θα βγάλει σε ταξίδι με νορμάλ ταχύτητες((140-150χλμ) γύρω στα 200 χλμ μέχρι ρεζέρβα και καμιά πενηνταριά ακόμα μέχρι να σβήσει από έλλειψη καυσίμου... Αυτά τα νούμερα ισχύουν στο δικό μου 990 του 06 με ακράποβιτς, δικάβαλος και φορτομένος με μεταλλικές μπαγαζιέρες που δεν είναι και ότι αεροδυναμικότερο...:winka:
Μόνος, ξεφόρτωτος, και χαλαρός ίσως φτάσεις κοντα και στα 300χλμ συνολικά, αλλά αυτά απλά δεν γίνονται... :winka: :evil:
Από την άλλη, μικρή αυτονομία-υψηλή κατανάλωση δηλαδή, μπορείς να φτάσεις πολύ χαμηλά-υψηλά...:bigcry: πχ εύκολα κάτω από 180χλμ συνολικά...αλλά αυτά όλα είναι στο χέρι σου...:winka:
Καλές βόλτες :beer: :wave2:

KOSTAS-ER6
02/11/2010, 20:09
εκτος πολης εχεις ανετα 200χλμ μεχρι το λαμπακι....Οταν πας συνεργειο δες αν εχει τον χαρτη για τις εξατμισεις.

elpo
02/11/2010, 21:18
Καλησπέρα κι από μένα!
Έχω ένα 990 adventure '08 (μεταχείρω) τον τελευταίο ενάμιση χρόνο και έχω να πώ τα εξής:
- Το ρεζερβουαρ (των 19.5 lt) έχει χωρεσει και 20.3...
- Στανταρ αυτονομία σε ταξίδι με μ.ω.τ 140 μέχρι να ανάψει το λαμπάκι, είναι τα 220-240 χιλιόμετρα.
- Κίνηση σε πόλη, λιγότερα και από 170...
- Κολλητός με 990 S, με τον οποίο συνταξιδευούμε συχνά, δεν έχει δεί ποτέ την ανωτέρω αυτονομία, πάντα γυρίζει σε ρεζέρβα νωρίτερα.
- Με τις Gobi + λουκάνικο στη... σχάρα, δικάβαλος, Πάτρα-Αθήνα (και στην επιστροφή), άναψε λαμπάκι και καμιά δεκαριά χλμ αργότερα

Αυτά ως προς τις καταναλώσεις, αλλά το σημαντικότερο, 180 ή 240 χλμ αυτονομία, χώμα ή άσφαλτο, το μηχανάκι είναι εκπληκτικό!

Yianniss
03/11/2010, 14:40
Παμε αλλη μια, τα smt με τα adventure εχουν την ιδια καταναλωση;;;;

S.Nikos
03/11/2010, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από elpo
Καλησπέρα κι από μένα!

- Το ρεζερβουαρ (των 19.5 lt) έχει χωρεσει και 20.3...


Το ενδεχόμενο να ήταν πειραγμένη η αντλία του βεζινάδικου σας φάνηκε πιο απίθανο από τνα χωράει το τεπόζιτο παραπάνω λίτρα από αυτά που δίνει ο κατασκευαστής?

PERIPETEIAS
03/11/2010, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yianniss
Παμε αλλη μια, τα smt με τα adventure εχουν την ιδια καταναλωση;;;;

Καλε μου, τα δυο μηχανακια εχουν το ιδιο μοτερ, χοντρικα τα ιδια κιλα(οκ λιγο πιο βαρυ το Adv), με λιγο μεγαλυτερη μετωπικη επιφανεια.

elpo
03/11/2010, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
Το ενδεχόμενο να ήταν πειραγμένη η αντλία του βεζινάδικου σας φάνηκε πιο απίθανο από τνα χωράει το τεπόζιτο παραπάνω λίτρα από αυτά που δίνει ο κατασκευαστής?

Σαφώς και μου φανηκε πιθανό να "έκλεβε" η αντλία, άλλωστε το συγκεκριμένο βενζιν-άδικο είχε αρκετα χαμηλή τιμή σε συγκριση με υπόλοιπα της περιοχής, γεγονος που εκ των υστέρων θα μπορούσε να κινήσει υποψίες...
Όμως, επίσης θεωρώ πιθανό το "φούσκωμα" του (πλαστικού) ρεζερβουάρ, που λόγω της ιδιαίτερης θέσης του, δεξιά και αριστερά του πλαισίου καλύπτοντας το ζεστό κινητήρα, έχει μεγάλη επιφάνεια, η οποία μπορεί να διασταλλεί....

g.kounoupis
03/11/2010, 21:01
Όμως, επίσης θεωρώ πιθανό το "φούσκωμα" του (πλαστικού) ρεζερβουάρ, που λόγω της ιδιαίτερης θέσης του, δεξιά και αριστερά του πλαισίου καλύπτοντας το ζεστό κινητήρα, έχει μεγάλη επιφάνεια, η οποία μπορεί να διασταλλεί.... [/B][/QUOTE]




Το μόνο που μπορεί να διασταλεί από την θερμοκρασία είναι η βενζίνη και να τινάξει το ρεζερβουάρ , για τον λόγο αυτό το κάθε ρεζερβουάρ έχει από μια τρύπα εσωτερικά που βγάζει υγροποιημένες τις αναθυμιάσεις.

elpo
03/11/2010, 21:56
Το μόνο που μπορεί να διασταλεί από την θερμοκρασία είναι η βενζίνη και να τινάξει το ρεζερβουάρ , για τον λόγο αυτό το κάθε ρεζερβουάρ έχει από μια τρύπα εσωτερικά που βγάζει υγροποιημένες τις αναθυμιάσεις. [/B][/QUOTE]


Πιστευω πως μέσα στο ρεζερβουάρ θα υπάρχει πάντα υπερπίεση λόγω της αυξήσης της τάσης των ατμών της βενζίνης, όταν αυτή θερμαίνεται. Η έξοδος των αναθυμιάσεων γίνεται μέσω ενός μηχανισμου (βαλβίδας ας το πούμε), που ανοίγει σε πίεση μεγαλύτερη της ατμοσφαιρικής.