PDA

View Full Version : ΠΙΣΤΑ ναι-οχι και γιατι



AKIS BUSA
03/11/2010, 17:17
Αδελφια βλεπω σε διαφορα thread-post να υπαρχει μια "αντιπαραθεση" με το αν πρεπει να μπαινουμε πιστα!! η οχι!! και για ποιους λογους πολλοι δεν συμφωνουν!!

Νομιζω ειναι ενα αρκετα "καυτο" θεμα για τους οδηγους μοτοσυκλετας ειδικα σε περιβαλλοντες χωρους σαν και αυτον!! (Moto.gr)
Ας δουμε λοιπον τις αποψεις μας και που διαφωνουμε!! χωρις ελπιζω να γινει "μπαχαλο"
μπορει να υπαρχει το θεμα καπου αλλα δεν πειραζει, ας το κανουμε και εδω, για αυτους που δεν το εχουν δει!! η συζητησει!!

Εγω προσωπικα, ειμαι υπερ της πιστας διοτι πιστευω οτι στο ασφαλες περιβαλλον της πιστας μαθαινεις πραγματι να οδηγας!! μια μοτοσυκλετα και οχι απλα να την χειριζεσαι!!!
οπως θεωρω οτι οποιες και αν ειναι οι αντιξοες συνθηκες στις Ελληνικες πιστες, ειναι σιγουρα κατα πολυ καλυτερες και ασφαλεστερες, απο οποιοδηποτε Ελληνικο δημοσιο δρομο!!, για να εξασκησουμε τις ικανοτητες μας και να μαθουμε περισσοτερο την μηχανη μας, ουτως ωστε στον δρομο να ειμαστε ασφαλεστεροι για 1.000.000 λογους!!

Οπως επισης ποτε μου δεν καταλαβα εκεινους που λενε...............
<< ασε ρε που θα παω πιστα να πεσω!!! παω καλυτερα Μπραλο, Επιδαυρο, κλπ, και θα το ευχαριστηθω!! >>
αδελφια αυτοι που το λετε αυτο, νομιζω πρεπει να το ξανασκεφτειτε!! και να το δειτε ισως με λιγοτερο "εγωισμο", αν βεβαια το βλεπετε ετσι!!
διοτι για σκεφτειτε οτι μετα απο αρκετα track days, η στα διαφορα "σχολεια" ασφαλους οδηγησης, ποσο περισσοτερο!!, πραγματικα!!, και βεβαια ασφαλεστερα!! θα ευχαριστίεστε!! τις παραπανω βολτες!!

Ο λογος..........σε ολους μας!!

sakis1098
03/11/2010, 17:39
νομίζω ότι δεν χωράει ερώτηση ανάμεσα στο ναι/όχι στην πίστα

το θέμα είναι τα μέγαρα θεωρούντε ασφαλή πίστα?????:wave2:

bonepeeler
03/11/2010, 17:45
Πίστα rulez.
Πρώτη φορά φέτος μπήκα και είδα το φως μου.
Την λατρεύω.:D

AKIS BUSA
03/11/2010, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis1098
νομίζω ότι δεν χωράει ερώτηση ανάμεσα στο ναι/όχι στην πίστα

το θέμα είναι τα μέγαρα θεωρούντε ασφαλή πίστα?????:wave2:

Αν δεν μπουμε για να δειξουμε ποσο "παγκοσμιοι" ειμαστε, βεβαιως και ειναι ασφαλης πιστα
τωρα παλι αν παμε να την συγκρινουμε με το Mugello, εε, δεν ειναι!!

nickald
03/11/2010, 17:58
Μαθαινεις 5 πραγματα με σχετικη ασφαλεια

Γιατι οχι?

Cpt. Haddock
03/11/2010, 18:05
Πιστα και παπαριες....


Μονο στο δρομο μαθαινεις να οδηγείς :smokin:




:a014:

typhoon
03/11/2010, 18:52
Δε το συζητάμε ότι η πίστα είναι 1000φορές ιδανικότερη απο το δρόμο για να ξεκαβλώ, το θέμα είναι ότι αμα τύχεις σε σκατέ γκρούπ με και καλα γΛηγορους τότε αισθάνεσαι άβολα και φοβάσαι.

Πολλές φορές έχουνε πέσει στα Μέγαρα, δεν είναι σοβαροί οι τραυματισμοί , αλλά τα ατυχήματα δεν παυουν να υφίστανται.

Οπότε ναι καλή η πίστα, απείρως καλύτερη απο το δρόμο για διασκέδαση, αλλά κι εκει χρειάζεται προσοχή. Το περιβάλλον της πίστας όσο ασφαλές και να είναι (κριτές, ασθενοφόρο,εξοδοι σε χώμα κι όχι μπαριέρες) δεν είναι ικανό να απαλλάξει τους ανθρώπους απο τη βλακεία τους...

G M
03/11/2010, 19:01
Δεν υπαρχει ουσια για τετοια αντιπαραθεση
οποιος ισχυριζεται οτι η πιστα δεν ειναι απαραιτητη και μαθαινεις καλυτερο στο δρομο κινειται μεταξυ βλακειας και αφέλειας και τον αφηνουμε να πιστευει οτι θελει....

road spirit
03/11/2010, 19:10
+ όλα σε AKIS και GM

τι συζητάμε τώρα ...

και επιπλέον κάτι που παρατηρώ στον εαυτό μου, βγαίνοντας απο ένα trackday κινούμαι για πολλές μέρες ήρεμα στο δρόμο... έχω ξεκαυλώσει και δεν παίρνω περιτά ρίσκα...

και αυτό με κάνει ασφαλέστερο και για μένα και για τους γύρω μου

Tigas
03/11/2010, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
Αν δεν μπουμε για να δειξουμε ποσο "παγκοσμιοι" ειμαστε, βεβαιως και ειναι ασφαλης πιστα
τωρα παλι αν παμε να την συγκρινουμε με το Mugello, εε, δεν ειναι!!

άν μιλάς για την πίστα των Μεγάρων έχει πολύ μεγάλο δείκτη επικινδυνότητας για να πέσεις και άς μην κάνεις τον ''παγκόσμιο'', να μιλήσουμε για τα νεροφαγώματα, τα μπαλώματα, την γουβα στην kpits που εάν αλλάξεις ταχύτητα μέσα στη στροφή υπάρχει περίπτωση να απογειωθείς με 150+km, στο τέλος της ευθείας εάν χάσεις τα φρένα θα πέσεις επάνω σε σύρματα.

Η προσωπική μου γνώμη είναι ναι στην πίστα, ναι στο να δοκιμάσουμε τις ικανότητες μας σε ασφαλές περιβάλλον, όχι στην οικονομική εκμετάλευση του μικρόβιου της ταχύτητας που έχουμε όσοι μπαίνουμε σε ελληνικές πίστες ταχύτητας.

BLiTzER
03/11/2010, 20:29
Δε νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που υποστηρίζει ότι δεν πρέπει να μπαίνουμε πίστα. Εκεί που έγκειται η διαφωνία (τουλάχιστον αν ρωτήσεις εμένα) είναι στο να έχεις ένα γρήγορο μηχανάκι και να το εκμεταλλεύεσαι αποκλειστικά στην πίστα Vs να το χαίρεσαι και στο δρόμο. Εγώ προτιμώ το τελευταίο. Θεωρώ την πίστα και τα σχολεία έναν πολύ καλό δάσκαλο για να οδηγείς ταχύτερα, ασφαλέστερα και απολαυστικότερα στο δρόμο κι όχι για να κατεβάζεις χρόνο στις ίδιες 10 στροφές και να μετράς το πουλί σου με τους φίλους σου.

AKIS BUSA
03/11/2010, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Δε νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που υποστηρίζει ότι δεν πρέπει να μπαίνουμε πίστα. Εκεί που έγκειται η διαφωνία (τουλάχιστον αν ρωτήσεις εμένα) είναι στο να έχεις ένα γρήγορο μηχανάκι και να το εκμεταλλεύεσαι αποκλειστικά στην πίστα Vs να το χαίρεσαι και στο δρόμο. Εγώ προτιμώ το τελευταίο. Θεωρώ την πίστα και τα σχολεία έναν πολύ καλό δάσκαλο για να οδηγείς ταχύτερα, ασφαλέστερα και απολαυστικότερα στο δρόμο κι όχι για να κατεβάζεις χρόνο στις ίδιες 10 στροφές και να μετράς το πουλί σου με τους φίλους σου.

Και ομως BLiTzERR υπαρχουν και μαλιστα πολλοι!!!
Φυσικα και το μηχανακι μας το εχουμε πιο πολυ για τον δρομο και τις βολτες μας!! η διαφωνια ομως ειναι σε αυτους που λενε οτι δεν χρειαζεται να μπω πιστα-σχολεια κλπ,κλπ, διοτι δεν εχουν να μου δωσουν τιποτα απο την μια και απο την αλλη ειναι επικυνδινα να πεσεις και,και,και,και!!!
κατω απο αυτο το πρισμα το λεω και οχι σε σχεση με χρονους κλπ,κλπ!!

PQC
03/11/2010, 20:49
Σαφώς και θα πρέπει να πηγαίνουμε στην πίστα και έτσι θα πρέπει να είναι τα πράγματα.
Η γκρίνια που έχω βγάλει για το συγκεκριμένο θέμα σε γειτονικό thread οφείλεται καθαρά στην κατάσταση των μεγάρων και στην κακή οργάνωση.
Πολύς κόσμος θέλει να πάει στην πίστα και φοβάται και όχι άδικα.

harris_x
03/11/2010, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από PQC
Πολύς κόσμος θέλει να πάει στην πίστα και φοβάται και όχι άδικα.
Ο κόσμος αυτός μπορεί να επιλέξει Track days που γίνονται ημέρες με λιγότερο κόσμο!
Όταν ο κόσμος δεν είναι υπερβολικός (σε αριθμό), δεν υπάρχει λόγος να φοβάτε κάποιος!

:beer: :beer: :beer:

harris_x
03/11/2010, 20:57
+675 @ AKIS BUSA - G M - road spirit

nktR
03/11/2010, 21:54
Μέγαρα ΟΧΙ
Σέρρες ΝΑΙ
ο νωόν νοείτω

BLiTzER
03/11/2010, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
ο νωόν νοείτω

My eyes hurt :P

antsoar
03/11/2010, 22:03
Το όποιο χάλι των Μεγάρων είναι καλύτερο απο τον τελειότερο δημόσιο δρόμο

Τώρα σαν αρχάριος αν θέλεις να μάθεις στην πίστα ξεχνάς το χρονόμετρο για πολύ

μεγάλο διάστημα

G M
03/11/2010, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
Μέγαρα ΟΧΙ
Σέρρες ΝΑΙ
ο νωόν νοείτω

πονεμενη ιστορια θα συμπληρωνα (για πολλους απο εμας....) :beer:

maron
03/11/2010, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis1098
νομίζω ότι δεν χωράει ερώτηση ανάμεσα στο ναι/όχι στην πίστα

το θέμα είναι τα μέγαρα θεωρούντε ασφαλή πίστα?????:wave2:


:beer: :beer: :beer:
εεεε σορρυ αλλα δεν ειναι .........(για πιστα)
κριμα τα λευτα που παιρνουν

Allst@rf
03/11/2010, 22:42
για μενα τα μέγαρα είναι παρά πολύ καλή πίστα .τεχνικότατη ,σφιχτή και ωραία χάραξη...

Μακάρι να είχε καλύτερη άσφαλτο να μπορούσαμε να πηγαίνουμε λίγο πιο ξένιαστα αλλά και έτσι μια χαρά είναι...

Ίσα-ίσα που σε προτρέπει να καθείς να ανοίγεις το γκάζι νωρίτερα για να μην χάσεις το μπροστινό...

Υπάρχει κόσμος εκεί έξω που πηγαίνει στο δρόμο χωρίς αύριο,νομίζει ότι κάτι κάνει και ότι γεμίζει αδρεναλίνη και ότι πάει στο όριο ,δεν έχει πατήσει πότε σε πίστα και αν του πεις για πίστα ,σνομπάρει ή νομίζει ότι θα γίνει μαλ

Allst@rf
03/11/2010, 22:44
για μενα τα μέγαρα είναι παρά πολύ καλή πίστα .τεχνικότατη ,σφιχτή και ωραία χάραξη...

Μακάρι να είχε καλύτερη άσφαλτο να μπορούσαμε να πηγαίνουμε λίγο πιο ξένιαστα αλλά και έτσι μια χαρά είναι...

Ίσα-ίσα που σε προτρέπει να καθείς να ανοίγεις το γκάζι νωρίτερα για να μην χάσεις το μπροστινό...

Υπάρχει κόσμος εκεί έξω που πηγαίνει στο δρόμο χωρίς αύριο,νομίζει ότι κάτι κάνει και ότι γεμίζει αδρεναλίνη και ότι πάει στο όριο ,δεν έχει πατήσει πότε σε πίστα και αν του πεις για πίστα ,σνομπάρει ή νομίζει ότι θα γίνει μαλακ

Allst@rf
03/11/2010, 22:44
για μενα τα μέγαρα είναι παρά πολύ καλή πίστα .τεχνικότατη ,σφιχτή και ωραία χάραξη...

Μακάρι να είχε καλύτερη άσφαλτο να μπορούσαμε να πηγαίνουμε λίγο πιο ξένιαστα αλλά και έτσι μια χαρά είναι...

Ίσα-ίσα που σε προτρέπει να καθείς να ανοίγεις το γκάζι νωρίτερα για να μην χάσεις το μπροστινό...

Υπάρχει κόσμος εκεί έξω που πηγαίνει στο δρόμο χωρίς αύριο,νομίζει ότι κάτι κάνει και ότι γεμίζει αδρεναλίνη και ότι πάει στο όριο ,δεν έχει πατήσει πότε σε πίστα και αν του πεις για πίστα ,σνομπάρει ή νομίζει ότι θα γίνει μαλακ

menos
03/11/2010, 23:08
Μ'αρέσει που σε κανέναν απο εσάς δεν τον απασχολεί το οικονομικό...
Σε πίστα δεν έχω μπεί ποτέ μου.... ναι , αρχίστε να βαράτε τώρα...

Ο βασικότερος λόγος είναι να μην μπώ στην πρίζα και αρχίσω να πληρώνω τα μαλλιοκέφαλα μου σε εισόδους, λάστιχα, βενζίνες κλπ κλπ.
Κάποια στιγμή ρώτησα τι κοστίζει όλη η ιστορία και φρίκαρα!!!
Θέλεις ολόσωμη στολή (δεκτόν, αλλά δεν είχα τότε).

Τα λάστιχά σου θα αντέξουν το πολύ 3 Track day (πάνω που τα συνήθισα να αντέχουν 1 καλοκαίρι???)
Το εισιτήριο είναι ακριβό, αλλα πληρώνεις την ασφάλεια σου στην πίστα κλπ κλπ (Θυμάμαι μου είπε μια "αουτς" τιμή).

Ξεκινάς με γεμάτο τεπόζιτο και ελπίζεις να έχει μείνει βενζίνη για την επιστροφή σπίτι...

Ασε το άλλο που μου λένε να ξεκινήσω και CSS για να τερματίζω και το μπροστινό... (πόσο είπατε??? 300? το μάθημα???)

Συγνώμη αλλά όσο και να αγαπάω να κάνω παιχνίδια με την μηχανή μου... χρήματα για τις απαιτήσεις της πίστας δεν μου περισσεύουν...

road spirit
03/11/2010, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Μ'αρέσει που σε κανέναν απο εσάς δεν τον απασχολεί το οικονομικό...
Σε πίστα δεν έχω μπεί ποτέ μου.... ναι , αρχίστε να βαράτε τώρα...

Ο βασικότερος λόγος είναι να μην μπώ στην πρίζα και αρχίσω να πληρώνω τα μαλλιοκέφαλα μου σε εισόδους, λάστιχα, βενζίνες κλπ κλπ.
Κάποια στιγμή ρώτησα τι κοστίζει όλη η ιστορία και φρίκαρα!!!
Θέλεις ολόσωμη στολή (δεκτόν, αλλά δεν είχα τότε).

Τα λάστιχά σου θα αντέξουν το πολύ 3 Track day (πάνω που τα συνήθισα να αντέχουν 1 καλοκαίρι???)
Το εισιτήριο είναι ακριβό, αλλα πληρώνεις την ασφάλεια σου στην πίστα κλπ κλπ (Θυμάμαι μου είπε μια "αουτς" τιμή).

Ξεκινάς με γεμάτο τεπόζιτο και ελπίζεις να έχει μείνει βενζίνη για την επιστροφή σπίτι...

Ασε το άλλο που μου λένε να ξεκινήσω και CSS για να τερματίζω και το μπροστινό... (πόσο είπατε??? 300? το μάθημα???)

Συγνώμη αλλά όσο και να αγαπάω να κάνω παιχνίδια με την μηχανή μου... χρήματα για τις απαιτήσεις της πίστας δεν μου περισσεύουν...

meno γνώμη μου, είσαι λάθος

για να πάω μια καλή βόλτα πχ επίδαυρο θα κάψω τις ίδιες βενζίνες και περισσότερες από όσο θα κάψω σε 4-5 sessions στα μέγαρα

πληρώνω το κόστος συμμετοχής, 50-60 ευρώ, και αυτά με απαλλάσουν απο το αγχος του μαλάκα απο το αντίθετο ρεύμα, της μπαριέρας, του γκρεμου... ναι αξίζουν τα 50 ευρώ ... (γενικά μιλάω, όχι για τις παροχές του εκάστοτε διοργανωτή)

το θέμα της ολόσωμης είναι απλά κακή νοοτροπία του έλληνα. Στο εξωτερικό η ολόσωμη φόρμα θεωρείται defacto αγορά είτε μπαίνουν σε πίστα είτε όχι...γιατί έτσι πρέπει! τα τελευταία 4 χρόνια στις "βόλτες" μου σε άλπεις, ιταλία, πυρηναία κλπ η πλειοψηφία των αναβατών με σπορ μηχανάκια φορούσαν ολόσωμες στις βόλτες τους. Είναι 2nd skin τελεία και παύλα...

για τα λάστιχα, δεν έχω να πώ κάτι... δεν έχω δει όμως πολλούς να αλλάζουν λάστιχα σε κάθε τρακντει στα μέγαρα. Με ένα ζευγαρι βγάζεις άνετα μια σεζόν (6μηνο) .... απο κει και πέρα η αλλαγή είναι επιβεβλημένη έτσι και αλλιώς... τα λάστιχα μας κρατάνε όρθιους

το σχόλιο περί CSS ειναι ακυρο και δυστυχώς δε θα σε πεισει κανείς, παρά μόνο εσύ ο ιδιος όταν και αν το κάνεις. Το CSS δεν είναι για να "τελειώνεις" το μπροστινό σου

my 2 cents

BLiTzER
03/11/2010, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos


Ασε το άλλο που μου λένε να ξεκινήσω και CSS για να τερματίζω και το μπροστινό... (πόσο είπατε??? 300? το μάθημα???)


Με την πίστα, γενικά ως ιδέα, διαφωνώ, αλλά για το σχολείο, έχεις άδικο. Το πρώτο CSS, τουλάχιστον, άξιζε κάθε ευρώ και είδα _τεράστια_ διαφορά, μέσα σε μια μόλις ημέρα. Αν βρεις τα χρήματα, κάν'το. Δεν είναι και τόσο τραγικό αν σκεφτείς ότι το κάθε trackday θέλει 50-60ε μόνο για να μπεις.

BELZEBOYLIS
03/11/2010, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πιστα και παπαριες....


Μονο στο δρομο μαθαινεις να οδηγείς :smokin:




:a014:



+1150 ή +750

..το μεγαλύτερο σχολείο είναι η ζωή .....:smokin:

:a014:

AKIS BUSA
03/11/2010, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Μ'αρέσει που σε κανέναν απο εσάς δεν τον απασχολεί το οικονομικό...
Σε πίστα δεν έχω μπεί ποτέ μου.... ναι , αρχίστε να βαράτε τώρα...

Ο βασικότερος λόγος είναι να μην μπώ στην πρίζα και αρχίσω να πληρώνω τα μαλλιοκέφαλα μου σε εισόδους, λάστιχα, βενζίνες κλπ κλπ.
Κάποια στιγμή ρώτησα τι κοστίζει όλη η ιστορία και φρίκαρα!!!
Θέλεις ολόσωμη στολή (δεκτόν, αλλά δεν είχα τότε).

Τα λάστιχά σου θα αντέξουν το πολύ 3 Track day (πάνω που τα συνήθισα να αντέχουν 1 καλοκαίρι???)
Το εισιτήριο είναι ακριβό, αλλα πληρώνεις την ασφάλεια σου στην πίστα κλπ κλπ (Θυμάμαι μου είπε μια "αουτς" τιμή).

Ξεκινάς με γεμάτο τεπόζιτο και ελπίζεις να έχει μείνει βενζίνη για την επιστροφή σπίτι...

Ασε το άλλο που μου λένε να ξεκινήσω και CSS για να τερματίζω και το μπροστινό... (πόσο είπατε??? 300? το μάθημα???)

Συγνώμη αλλά όσο και να αγαπάω να κάνω παιχνίδια με την μηχανή μου... χρήματα για τις απαιτήσεις της πίστας δεν μου περισσεύουν...

Το καθε track day ειναι περιπου στα 100€ (αν εισαι κατοικος Αθηνων) με ολα τα εξοδα (πιστα, βενζινη,καφε,νερα)
αν σκεφτεις οτι για να πας Μπραλο η Επιδαυρο μπορει να χαλασεις τα ιδια η και περισσοτερα!!

το CSS δεν σου μαθαινει μονο να τερματιζεις λαστιχο!! υπαρχουν ομως κι"αλλα "σχολεια" με λιγοτερα χρηματα!!

για να φας τα λαστιχα σου σε 3 track day θα πρεπει να γυρνας κατω απο 1.04 το γυρο και να κανεις ολοημερο!! ανα 40 λεπτα!! και τα track day σου να ειναι και τα τρια μεσα σε μια εβδομαδα και βεβαια τα λαστιχα σου να ειναι γομες!!

npat
03/11/2010, 23:43
Κι εμένα μ' αρέσει η ΠΙΤΣΑ, αλλά καμιά φορά τα πιτόγυρα είναι μακράν καλύτερα (με μπόλικο τζατζίκι πάντα).

:beer: :beer:

AKIS BUSA
03/11/2010, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
+1150 ή +750

..το μεγαλύτερο σχολείο είναι η ζωή .....:smokin:

:a014:

Σαφως!! και το μεγαλυτερο σχολειο ειναι η ζωη!! αλλα για την ιδια την ζωη ομως!!
οχι για τις μηχανες

για σκεψου πως θα διαβαζαμε, αν δεν ειχαμε παει στο σχολειο των γραμματων και απλα πηγαιναμε στο σχολειο της ζωης!!

panos-ohli
04/11/2010, 01:06
οδηγουσα μονο στις γνωστες διαδρομες διοτι σκεφτομουν το κοστος της πιστας,(στολες κλπ)καποια στιγμη εκανα το μεγαλο βημα και πηρα ολοσωμη.μπηκα πιστα και τοτε αρχισα να καταλαβαινω τα ορια της μοτοσυκλετας αλλα πιο σημαντικο το ποσο λαθος τεχνικη ειχα.συν οτι σε οργανομενα trackday υπαρχουν εκπαιδευτες που σε συμβουλευουν και δεν ειναι ο γρηγορος της παρεας.σιγουρα ειναι πιο συχνη η αλλαγη των ελαστικων,περιοδικοτητα των service και αλλαγη των αναλωσιμων, αλλα πρεπει να αναρωτηθουμε αν τα εξοδα αυτα ειναι πιο σημαντικα πρωτιστως απο την σωματικη μας ακεραιοτητα και υστερα απο την ζημια της μοτοσυκλετας μας σε περιπτωση ατυχηματος(μπαριερες,βραχος,οχημα,γκρεμος).
τελος θα ηθελα να πω για τα μεγαρα.σιγουρα εχουν προβληματα και πρεπει ολοι να διεκδικησουμε την ασφαλεια μας,ομως ειναι πιο ασφαλης απο καθε δημοσιο δρομο.επισης αν την συγκρινουμε με πιστες παγκοσμιου θα πρεπει να σκεφτομαστε και την τιμη του εισητηριου.
επιβαλλεται ομως να φτασει σε επιπεδο σερρων.ευχαριστω!

matas
04/11/2010, 01:10
Παιδες θα συμφωνησω με ολους που ειναι υπερ της πιστας,αν και δεν εχω μπει ακομα αλλα συντομα θα μπω, για διαφορους λογους.

Αυτο που ειπε ο ροαντ ειναι το πιο βασικο για μενα, τα 50-60 ευρω στην πιστα σημαινουν οχι μπαριερες, αντιθετα ρευματα, κινηση, μλκες οδηγοι κλπ.

Επισης στην πιστα μπορεις να δοκιμασεις τις αντοχες σου οπως θες και με οποιο τροπο θες χωρις να ανησυχεις αν θα βγω αντιθετο και θα με μαζεψει κανα κουτι η γλιστρωντας σε μια στροφη θα φυγω στο γκρεμο. Συν οτι η πιστα εχει αρχη και τελος και μια στροφη πχ που θες να δοκιμασεις το πως θα μπεις σε λιγο θα ξαναρθει μπροστα σου και μπορεις να την παρεις απειρες φορες χωρις κινδυνο.

Τεσπα αυτα τα λιγα απο μενα που δεν ειμαι καμια οδηγαρα, μαλλον κουλαδι θα με χαρακτηριζα :P

(μολις παρω την στολη εεεεεφυυγγαααααααα για trackday :D)

sakis1098
04/11/2010, 07:38
και που να μπείτε Σέρρες (όσοι δεν έχετε μπει λέμεεεε) είναι

για να καταθέτεις πινακίδες και να το έχεις μόνο για πίστα

και δεν μιλάμε για MUGELLO ή BRNO έτσι???????:wave2:

Toumpas
04/11/2010, 08:34
Το παλικάρι που είπε για το κόστος έχει δίκιο. Βέβαια η μοτοσυκλέτα είναι ακριβό σπόρ και μέχρι πριν λίγα χρόνια προοριζόταν μόνο για την ελίτ.

Οπότε όσο παίρνει τον καθένα, κάνει και όποτε.

Για μένα, πίστα κ ξερό ψωμί να βγάζω το άχτι μου.

TROOPER
04/11/2010, 09:43
+1000 σε σπιριτ,ακη,χαρη,πανο-οχλι.

nikos_abel
04/11/2010, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Κι εμένα μ' αρέσει η ΠΙΤΣΑ, αλλά καμιά φορά τα πιτόγυρα είναι μακράν καλύτερα (με μπόλικο τζατζίκι πάντα).

:beer: :beer:

Και κανά μπεργκερ ενίοτε...

BELZEBOYLIS
04/11/2010, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
Σαφως!! και το μεγαλυτερο σχολειο ειναι η ζωη!! αλλα για την ιδια την ζωη ομως!!
οχι για τις μηχανες

για σκεψου πως θα διαβαζαμε, αν δεν ειχαμε παει στο σχολειο των γραμματων και απλα πηγαιναμε στο σχολειο της ζωης!!



...άσε που και το απολυτήριο στο σχολείο της ζωής είναι πάντα μια κηδεία .....:lol: :wave2:



Πίστα και ξερό ψωμί !! Αν είχαμε μυαλό σαν κράτος ,τα μαθήματα και εξέταση του διπλώματος θα γίνονταν σε πίστα ...( και όχι πρώτο τραπέζι πιστα.....εεε ):wave2:

DrIoannis
04/11/2010, 11:03
Για εμένα δεν τίθεται καν το ερώτημα πίστα ναι ή όχι.Αν υπήρχε μία πίστα σχετικά κοντά στην πόλη μου,εκεί θα πήγαινα και μάλιστα με τρέιλερ με τους δρόμους και τους οδηγούς που έχουμε!Η ευχαρίστηση,ικανοποίηση και χαρά που μου δίνει όταν πάω Σέρρες ή ακόμη και Μέγαρα(αν μπορούμε να το πούμε πίστα) δεν συγκρίνεται με καμία μα καμία βόλτα που έχω πάει (δεν έχω πάει ακόμη ταξίδι εξωτερικό).Προσωπικά δεν πάω σε πίστα για να αποδείξω κάτι αλλά για προσωπική ευχαρίστηση και βελτίωση των οδηγητικών ικανοτήτων μου.Έχω πάρει μέρος σε αγώνες τοπικού πρωταθλήματος τους οποίους πραγματικά τους χάρηκα και ναι κοντραρίστηκα με άλλους αναβάτες.Ο δρόμος ΔΕΝ μπορεί να μου προσφέρει τέτοια ευχαρίστηση με τέτοια ασφάλεια με τίποτα!

nktR
04/11/2010, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
Το καθε track day ειναι περιπου στα 100€ (αν εισαι κατοικος Αθηνων) με ολα τα εξοδα (πιστα, βενζινη,καφε,νερα)
αν σκεφτεις οτι για να πας Μπραλο η Επιδαυρο μπορει να χαλασεις τα ιδια η και περισσοτερα!!


Άκη δεν είναι 100€
είναι και η φθορά του ελαστικού σου που εάν σε βγάζει 3 tday 360:3=120€+100€= 220€ ή και εάν είσαι οικονομικότερος οδηγός στο γκάζι θα σε βγάλει 4tday 360:4=90€+100€= 190€

με 220€ και 190€ τη φορά το όλο θέμα αλλάζει και εάν δεν πας σε 3 ή 4 tday Μεγάρων αντιστοίχως βγάζεις ένα αξιοπρεπέστατο tday στις Σέρρες και όχι για μία ημέρα αλλά για 2 όλοκληρες.

Άλλο πίστα με προδιαγραφές κι άλλο χωράφι με αλέτρια στην έξοδο της κπίτς όπου πέφτεις και καρφώνεσαι σαν το βαμπίρ :mad:
και το λέτε ακόμα πίστα....μεροκάματο για κάποιους το λέω


217752

AKIS BUSA
04/11/2010, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
Άκη δεν είναι 100€
είναι και η φθορά του ελαστικού σου που εάν σε βγάζει 3 tday 360:3=120€+100€= 220€ ή και εάν είσαι οικονομικότερος οδηγός στο γκάζι θα σε βγάλει 4tday 360:4=90€+100€= 190€

με 220€ και 190€ τη φορά το όλο θέμα αλλάζει και εάν δεν πας σε 3 ή 4 tday Μεγάρων αντιστοίχως βγάζεις ένα αξιοπρεπέστατο tday στις Σέρρες και όχι για μία ημέρα αλλά για 2 όλοκληρες.

Άλλο πίστα με προδιαγραφές κι άλλο χωράφι με αλέτρια στην έξοδο της κπίτς όπου πέφτεις και καρφώνεσαι σαν το βαμπίρ :mad:
και το λέτε ακόμα πίστα....μεροκάματο για κάποιους το λέω

Ναι, οκ!!

εγω το 100€ το λεω ως κοστος της συγκεκριμενης ημερας που θα παει καποιος στην πιστα!!
στο βαθος χρονου............ναι, ετσι ειναι οπως τα λες!!
αυτο ομως θα συμβει ετσι κι"αλλιως αν αντι να πας στην πιστα, πας μια εξ ισου "γρηγορη"-"πολεμικη" βολτα στα κλασικα "πολεμικα" πλεον μερη!!

Σερρες, και παλι ΝΑΙ!!, συμφωνω!!
αλλα δεν ειναι ρε παιδι μου αυτο το τσακ μπαμ πηγα σε 20-30 λεπτα απο το σπιτι μου!!

menos
04/11/2010, 14:51
Θα συμφωνήσω σε πολλά απο αυτά που διάβασα...

@ Road Spirit, έχεις δίκιο σε αυτά που αναφέρεις όσο αφορά την ολόσωμη... (έπρεπε να βγώ στο εξωτερικό για να το ανακαλύψω).

Μερικοί λέτε πως το Track day ειναι 50 - 60? και άλλοι πως είναι 100?.
Αν τώρα κάνεις τις προσθέσεις όπως ο φίλος nktR..

Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR

είναι και η φθορά του ελαστικού σου που εάν σε βγάζει 3 tday 360:3=120€+100€= 220€ ή και εάν είσαι οικονομικότερος οδηγός στο γκάζι θα σε βγάλει 4tday 360:4=90€+100€= 190€

με 220€ και 190€ τη φορά το όλο θέμα αλλάζει και εάν δεν πας σε 3 ή 4 tday Μεγάρων αντιστοίχως βγάζεις ένα αξιοπρεπέστατο tday στις Σέρρες και όχι για μία ημέρα αλλά για 2 όλοκληρες.

Για μένα προσωπικά...
Το Track day πρέπει να το γουστάρεις για να ασχοληθείς, πρέπει να σου περισσεύουν κάποια χρήματα για τις ανάγκες/απαιτήσεις της πίστας/μηχανής και αν έχεις και παρέα να σε τσιγκλάει για Track day... ακόμη χειρότερα για την τσέπη σου...

Σίγουρα βρίσκεσαι σε ενα ασφαλέστερο περιβάλλον (ουτε γκρεμοί, ούτε νταλίκες, ουτε μεθυσμένοι, ούτε "δεν είδα το STOP"...)

Παρά ταύτα, αξιολογήσετε πόσα πληρώνετε ετησίως σε βενζίνες, λάστιχα και εισόδους σε Track day και αναλογιστείτε πως με τα ίδια χρήματα θα μπορούσα κάθε χρόνο να επισκεφθώ και μια χώρα με την μηχανή μου...
Για αυτό και γράφω πως για να κάνεις Track day, το κάνεις γιατί το γουστάρεις... για κανένα άλλο λόγο.

nktR
04/11/2010, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
Ναι, οκ!!

αλλα δεν ειναι ρε παιδι μου αυτο το τσακ μπαμ πηγα σε 20-30 λεπτα απο το σπιτι μου!!

αυτό ναι....μη βάζεις μαχαίρι στη πληγή :p

gcrook
08/11/2010, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Κι εμένα μ' αρέσει η ΠΙΤΣΑ, αλλά καμιά φορά τα πιτόγυρα είναι μακράν καλύτερα (με μπόλικο τζατζίκι πάντα).

:beer: :beer:

Ειρωνευεσαι γιατι δεν εχεις βιωσει την υπερτατη αυτογνωσια που αποκταει ενας αναβατης μετα το πεμπτο σεσιον οπου οι μυες ειναι τεντωμενοι τα ματια ορθανοιχτα και τα λαστιχα ξεφτιλισμενα μπουαχαχαχα.:lol: :lol: :lol: :lol:

jpag
08/11/2010, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ειρωνευεσαι γιατι δεν εχεις βιωσει την υπερτατη αυτογνωσια που αποκταει ενας αναβατης μετα το πεμπτο σεσιον οπου οι μυες ειναι τεντωμενοι τα ματια ορθανοιχτα και τα λαστιχα ξεφτιλισμενα μπουαχαχαχα.:lol: :lol: :lol: :lol:


κατι σαν αυτο δλδ????

http://img820.imageshack.us/img820/7932/dscn3758i.jpg

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Volo
08/11/2010, 14:18
Κανένα επιχείρημα γιατί να μην πηγαίνουμε στην πίστα; Κανείς;
Ήθελα να δω σε τι πλανήτη ζουν αυτά τα παιδιά.

Aggelos_SV
08/11/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Κανένα επιχείρημα γιατί να μην πηγαίνουμε στην πίστα; Κανείς;
Ήθελα να δω σε τι πλανήτη ζουν αυτά τα παιδιά.

Δε σερβίρουν φρεντοτσίνο και το κράνος είναι υποχρεωτικό:bigcry:

menos
30/11/2010, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
πληρώνω το κόστος συμμετοχής, 50-60 ευρώ, και αυτά με απαλλάσουν απο το αγχος του μαλάκα απο το αντίθετο ρεύμα, της μπαριέρας, του γκρεμου... ναι αξίζουν τα 50 ευρώ ... (γενικά μιλάω, όχι για τις παροχές του εκάστοτε διοργανωτή)
ναι μέν .... αλλά όχι πάντα.. :D

http://www.youtube.com/watch?v=VruWHHEnZGw&feature=player_embedded


(Το βίντεο είναι μόνο για τον χαβαλέ, κατά τ'αλλα συμφωνώ με τα λεγόμενα σου). :beer: