PDA

View Full Version : Φρενα Adv. 990



JOHNY_S
03/11/2010, 18:43
Οπου διαβασω τεστ ή εντυπωσεις οσων οδήγησαν το Adv. 950 - 990, ολοι εκθειαζουν τα φενα του. Τωρα εμενα γιατι μου φενονται επειικως ανεπαρκη ( για να μην πω απαραδεκτα οταν προκειται για δυο ατομα και φορτωμενο); Τι γνωμη εχετε εσεις; Επειδη το σκεφτομαι σοβαρα για καποια αναβαθμιση τους (απο τακακια εως ...οπου παει, καθως το θεμα της ασφαλειας ειναι αδιαπραγματευτο) εχει κατι να προτεινει καποιος απο προσωπικη πειρα ?

p@nos
03/11/2010, 18:54
οντως για δρομο δεν ειναι οτι καλυτερο...σε σχεση βεβαια με στριταδικη μοτο...

μπορεις να ξεκινησεις με μια αλλαγη με τακακια καλυτερα, και στη συνεχεια να προχωρισεις με μια τρομπα μεταχειρω...μετα συνεχιζει το πραγμα με δισκους και δαγκανες αλλες αλλα νομιζω πως ξεφευγεις πολυ οικονομικα μετα...

p@nos
03/11/2010, 18:59
δε πρεπει να ξεχνας πως ειναι φρενα που προοριζονται για το χωμα ομως...και εκει δουλευουν μια χαρα

JOHNY_S
03/11/2010, 19:15
Φυσικα ενα κορυφαιο σε ολα του εργαλειο δεν θα μπορουσε να υστερει στα φρενα του , απλα πρεπει να συμβιβασει δυο διαφορετικους κοσμους, την οδηγηση σε χωμα και σε ασφαλτο, με αλλα λογια καλιτερα φρενα για ασφαλτο ισως να ηταν επικινδυνα στο χωμα. Η χρηση που του κανω ειναι αποκλειστικα ασφαλτινη, και γι αυτο δεν με ικανοποιουν.

kostas_1100gs
03/11/2010, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από JOHNY_S
[B]Οπου διαβασω τεστ ή εντυπωσεις οσων οδήγησαν το Adv. 950 - 990, ολοι εκθειαζουν τα φενα του. Τωρα εμενα γιατι μου φενονται επειικως ανεπαρκη ( για να μην πω απαραδεκτα οταν προκειται για δυο ατομα και φορτωμενο);
Οδηγούσες κανένα bmw με ιντεγκραλ?
Το λέω γιατί εκεί είναι αισθητή η διαφορά. Το 990 θεωρώ (από το λίγο που το οδήγησα) ότι έχει καλά φρένα. Δοκίμασε μαλακά τακάκια.

Allst@rf
03/11/2010, 22:52
μήπως είχες κάνα SS πριν και σου φαίνονται λίγα;

JOHNY_S
03/11/2010, 23:31
Το οδηγω εδω και 3 χρονια και 30000 χλμ και ναι, οντως το συγκρινα με το 1200 GS του αδερφου μου και η διαφορα ειναι αισθητη. Το προβλημα για μενα ειναι η συμπεριφορα του με δυο ατομα που εκει μου φαινεται "λιγο"

kostas_1100gs
04/11/2010, 05:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από JOHNY_S
Το οδηγω εδω και 3 χρονια και 30000 χλμ και ναι, οντως το συγκρινα με το 1200 GS του αδερφου μου και η διαφορα ειναι αισθητη. Το προβλημα για μενα ειναι η συμπεριφορα του με δυο ατομα που εκει μου φαινεται "λιγο"
Mε το bmw δεν υπάρχει σύγκριση. Είναι όλο το πακέτο, φυσικά και τα κλά φρένα, τελελέβερ-παραλέβερ-μοτέρ που είναι και σκελετός και κάνει αυτό το σύνολο να ρίχνει άγκυρα.

Allst@rf
04/11/2010, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas_1100gs
Mε το bmw δεν υπάρχει σύγκριση. Είναι όλο το πακέτο, φυσικά και τα κλά φρένα, τελελέβερ-παραλέβερ-μοτέρ που είναι και σκελετός και κάνει αυτό το σύνολο να ρίχνει άγκυρα.


...και αισθηση ΜΗΔΕΝ...:rolleyes:

spyro
04/11/2010, 10:04
εχθές οδήγησα ένα K1200 για κανα 20χλμ

και στο καπάκι καβαλάω το 990 μου :lol:

πολλά γέλια. Σταμάτησα στην άκρη γιατι νόμιζα ότι είχαν σκορπίσει οι δαγκάνες

Δε με χαλάει καθόλου όμως ........ είναι τι ζητάς και τι μπορεί να σου προσφέρει και τι οχι το καθένα

:wave2:

kostas_1100gs
04/11/2010, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
...και αισθηση ΜΗΔΕΝ...:rolleyes:
Δεν θα το έλεγα φίλε. Δεν είμαι κανένας κολημένος. Σε ότι έχω οδηγήσει, και έχω πολλά, Είναι κάτι άλλο. Πως τα έχουν καταφέρει αυτοί οι Γερμαναράδες που δεν τους γουστάρω κιόλας, δεν ξέρω.

S.Nikos
04/11/2010, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
...και αισθηση ΜΗΔΕΝ...:rolleyes:

Το ακούσαμε κι αυτό. Ρε ξεκολλήστε είπαμε να μην είμαστε δούλοι καμιάς μάρκας αλλά κάτι τέτοια σχόλια είναι αστεία... :D

camen
04/11/2010, 14:44
Οταν το ειχα κανει test ride το 990 και εμενα μου φανηκαν λιγα τα φρενα του ακομα και σε συγκριση με το 640 sm που ειχα... Ομως απο την μια, το μηχανακι σιγουρα δεν ηταν και στην καλυτερη κατασταση αφου ηταν για test ride και απο την αλλη ειναι μηχανακι που προοριζεται και για χωματινη χρηση και τα φρενα του νομιζω ειναι ετσι για αυτο τον λογο...:winka:

Βαλε πιο μαλακα τακακια αρχικα και βλεπεις.:winka: Αλλα δεν κανεις και σπορ οδηγηση φορτωμενος σαν μουλαρι...:D

martinacos
04/11/2010, 14:58
εγω απο το 950 ειμαι ευχαριστημενος:wave2:

Allst@rf
04/11/2010, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
Το ακούσαμε κι αυτό. Ρε ξεκολλήστε είπαμε να μην είμαστε δούλοι καμιάς μάρκας αλλά κάτι τέτοια σχόλια είναι αστεία... :D




όχι δεν το λέω με κόλλημα...

Για τα φρένα ,μαζί σου...

Απλά μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι τα para/telelever σου είναι καλύτερα σε αίσθηση από τα WΡ του Ktm...

sas
04/11/2010, 16:14
Μια χαρά για χώμα...στην άσφαλτο λίγα ή αίσθηση πως είναι λίγα (θέλει αρκετά πιο δυνατό πάτημα)...λέω γω τώρα

lkol
04/11/2010, 17:18
Γενικώς τα φρένα του Adv είναι αδύναμα, αλλά μάλλον αυτό έχει να κάνει με τον χωμάτινο προσανατολιμό της μηχανής.

Επειδή κ εγώ το σκεφτόμουυν, μπορείς να βάλεις μια τρόμπα από R6 ή R1, η οποία ταιριάζει γάντι, κ να ησυχάσεις μια κ καλή, αφού το υπόλοιπο σύστημα είναι επαρκές

Δεν ξέρω βέβαια μήπως γίνει πολύ ξερό κ απότομο μετά.

Εγώ είμαι ακόμη με τη μαμά τρόμπα, αλλά τώρα που έβαλα τα Continental, έχω αρχίσει κ το σκέφτομαι πάλι μπας κ καταφέρουμε κ βγάλουμε κάνα αξιοπρεπές έντο... :D

spyro
04/11/2010, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από lkol
...

Δεν ξέρω βέβαια μήπως γίνει πολύ ξερό κ απότομο μετά....



μπά δεν θα χει πρόβλημα. Το μόνο πρόβλημα θα είναι οτι θα τρώει γρηγορότερα τους δίσκους

GhostDog
04/11/2010, 19:33
ΓΤΠ είναι τα φρένα του.

Ένας που ξέρω έβαλε τρόμπα μπρέμπο και το λύσε μια και καλή. (κανα 400αρι νομίζω)
άμα λέει ο λεό ότι ταιριάζει από R6 ή R1 μια χαρά θαναι.. και φρένα θα αποκτήσεις και πολύ φτηνότερα απ' ότι με τη μπρέμπο. Βάλτη.

άσχετο.

ρε λεό σ αρέσουν τα continental;;

έχω την αίσθηση ότι αργούν να ζεσταθούν.. και γενικότερα νιώθω ότι σε καγκουριλίκια μες στην αθήνα με τα pirelia είχα πιο πολύ πρόσφυση. τι πιέσεις βάζεις; πάμε καμια βόλτα το σουκου να μου λύσεις τα ψυχολογικά;; :lol:

το μόνο καλό είναι οτι στριγγλίζουν ακόμη και σε παντιλίκι μόνο γκάζι.. και δημιουργείς εντυπώσεις :rotflmao: :rotflmao:

camen
04/11/2010, 20:10
Ψαξε ebay για τρομπιτσα,παιζουν πολλες και σε πολυ καλες τιμες. Αν και εχουν παιξει και αρκετες εδω στις αγγελιες,για ριξε καμια ματια...:beer:

lkol
04/11/2010, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog
....
ρε λεό σ αρέσουν τα continental;;

έχω την αίσθηση ότι αργούν να ζεσταθούν.. και γενικότερα νιώθω ότι σε καγκουριλίκια μες στην αθήνα με τα pirelia είχα πιο πολύ πρόσφυση. τι πιέσεις βάζεις; πάμε καμια βόλτα το σουκου να μου λύσεις τα ψυχολογικά;; :lol:

το μόνο καλό είναι οτι στριγγλίζουν ακόμη και σε παντιλίκι μόνο γκάζι.. και δημιουργείς εντυπώσεις :rotflmao: :rotflmao:


Είναι μακράν καλύτερα από τα Πιρέλλια ρε... Βασικά είναι εντελώς άλλο πράγμα. Αυτά είναι σα γόμα.
Κ μόνο που βλέπω την κορώνα τους όταν πάω να καβαλήσω, γελάω... χαχαχα δρομίσια εντελώς βέβαια...
Εγώ τι να σου πω... τα φοράω 2 βδομάδες τώρα κ δε μπορώ ούτε να τα ντριφτάρω. Μιλάμε για αστεία πρόσφυση... :a46:

Από όσα μου έχουν πει, είναι κ πιο σταθερά στην απόδοση σε σχέση με τα πιρέλλια που από τα 5k χλμ κ μετά γλύστραγαν αρκετα (όχι επικίνδυνα, κλασσικό προβλέψιμο πιρέλλι)

Την Κυριακή έχουμε δουλειές, γιατί ετοιμάζω τον Ντούκο για Σέρρες.
Όταν γυρίσουμε με το καλό, πάμε καμια βόλτα να χαβαλεδιάσουμε... :D

PERIPETEIAS
05/11/2010, 09:34
Το ερωτημα ειναι το εξης: χωμα πας? αν ναι αστο ως εχει, ο λογος φανταζομαι ειναι κατανοητος.
δεν πας χωμα και σ αρεσει η σβελτη ασφαλτινη οδηγηση? κανε το 19/17 μετατροπη τροχου και αλλαξε την τρομπα που προτεινουν και οι παραπανω :beer:

υγ.: τι πλακα που εχουν οι μπεμβεδακηδες, ακου αισθηση :smokin:

JOHNY_S
05/11/2010, 21:18
Σκεφτομαι να ξεκινησω με τακακια, και λεω να δοκιμασω τα EBC HH Sintered pads. Τα εχει δοκιμασει καποιος να μου πει τη γνωμη του?

p@nos
06/11/2010, 12:33
δε τα ξερω τα ebc...παντως η μπεμπο βγαζει 2 σειρες τακακια για τα μοντελα της...ψαξε να παρεις την ''καλη'' σειρα, δε θυμαμαι πως ακριβως τα λεει για να σου πω...

vagXT
18/11/2010, 14:08
Ρε αυτό το ταλαίπωρο το KTM, όλα τα θέλουμε.

Άσφαλτο, ταξίδι 2κάβαλο, χώμα, εντούρο, μονοπάτι, σούζες, έντο.

Εμένα μου φαίνεται πολύ λογική η κίνηση της ΚΤΜ να μην βάλει την τρελή τρόμπα μπροστά, δεν λυπήθηκε τα λεφτά προφανώς. Αλλά με 21 μπροστά τροχό με 90 λάστιχο και χωμάτινο προσανατολισμό τί να βάλει?

Να πατάει ο άλλος φρένο στο χώμα και να μπλκοκάρει με τη μία?

Λάθος είμαστε εμείς που παίρνουμε μια μηχανή όπως το 950-990 με σκοπό τα 2κάβαλα ασφάλτινα ταξίδια και καθόλου χώμα.

πρόταση: Αφού δεν πας χώμα, αντί να αλλάζεις τρόμπα δεν κοιτάς να αλλάξεις το ΚΤΜ με ένα triumph Tiger 1050 π.χ. να βρεις την υγειά σου..:beer:

mtsop
19/11/2010, 08:25
Υπάρχουν και ΚΤΜ επιλογές όπως τα SM και SMT

Ravendark
19/11/2010, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από JOHNY_S
Σκεφτομαι να ξεκινησω με τακακια, και λεω να δοκιμασω τα EBC HH Sintered pads. Τα εχει δοκιμασει καποιος να μου πει τη γνωμη του?
αν εννοείς αυτά

http://cgi.ebay.de/KTM-RC8-1190-EBC-Bremsbelage-Gold-FA-266-HH-/300387823795?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item45f08270b3

τα έχω στο RC8 στο πίσω. Καλύτερα από τα brembo της μάνας του

spyro
19/11/2010, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
Υπάρχουν και ΚΤΜ επιλογές όπως τα SM και SMT

:beer: :beer: :beer:

με απίστευτα φρένα!

JOHNY_S
19/11/2010, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagXT
Ρε αυτό το ταλαίπωρο το KTM, όλα τα θέλουμε.

Άσφαλτο, ταξίδι 2κάβαλο, χώμα, εντούρο, μονοπάτι, σούζες, έντο.

Εμένα μου φαίνεται πολύ λογική η κίνηση της ΚΤΜ να μην βάλει την τρελή τρόμπα μπροστά, δεν λυπήθηκε τα λεφτά προφανώς. Αλλά με 21 μπροστά τροχό με 90 λάστιχο και χωμάτινο προσανατολισμό τί να βάλει?

Να πατάει ο άλλος φρένο στο χώμα και να μπλκοκάρει με τη μία?

Λάθος είμαστε εμείς που παίρνουμε μια μηχανή όπως το 950-990 με σκοπό τα 2κάβαλα ασφάλτινα ταξίδια και καθόλου χώμα.

πρόταση: Αφού δεν πας χώμα, αντί να αλλάζεις τρόμπα δεν κοιτάς να αλλάξεις το ΚΤΜ με ένα triumph Tiger 1050 π.χ. να βρεις την υγειά σου..:beer:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά δυστυχώς η ευτυχώς τις περισσότερες φορές αγοράζουμε με κριτήρια τελείως υποκειμενικά. Δεν βάζω μπροστά στο ΚΤΜ τίποτα άλλο (σαν γενικό πακέτο) και απλά προσπαθώ να το βελτιώσω στα σημεία. Τελικα έβαλα τα παραπάνω τακάκια (ΕBC) και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος. Ακόμα ειναι άστρωτα και το μπροστά ηδη είναι πολυ καλύτερο απο πριν, το πίσω δεν με ενθουσίασε αλλα μάλλον είναι νωρίς ακόμα. Για μπροστά τουλάχιστον τα συστήνω ανεπιφύλακτα.

okourkoulos
20/12/2010, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από JOHNY_S
Τελικα έβαλα τα παραπάνω τακάκια (ΕBC) και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος. Ακόμα ειναι άστρωτα και το μπροστά ηδη είναι πολυ καλύτερο απο πριν, το πίσω δεν με ενθουσίασε αλλα μάλλον είναι νωρίς ακόμα. Για μπροστά τουλάχιστον τα συστήνω ανεπιφύλακτα.

Για πες κι άλλα τώρα που τα έχεις δουλέψει και λίγο παραπάνω!

okourkoulos
04/05/2011, 13:15
Ξέρει κανείς τίποτα για τη μετατροπή που κάνουν στο μπροστινό του Adv με ελατήρια Wilbers?

DAYMAN
04/05/2011, 14:29
Τα φρενα του ADV ειναι μια χαρα για την δουλεια που προορίζεται το μηχανάκι.Ενα καλο τακακι για τους απαιτητικούς και δενει το γλυκο.Για μεγαλύτερες τρόμπες και μλκιες που ακουω μην αλλαξετε γιατι το μπλοκάρισμα θα ερχεται με την σκέψη.Προσπαθήστε να παρετε το 100% του πακέτου φρενα-ανάρτηση-πλαισιο-κεντρο βάρους απο το μηχανακι και θα ειτε απόλυτα ικανοποιημένοι.

okourkoulos
04/05/2011, 14:31
Τι τακάκια δηλαδή?
Ρύθμιση μπροστινού?

DAYMAN
04/05/2011, 14:40
Τακακια πιο μαλακα απο αυτα που φοραει.Πιο προοδευτικα γιατι με την 21 ζαντα και το 90 λαστιχο και την ελληνικη αστική άσφαλτο εχεις την χρυση τομη.Οι ρυθμισεις εξαρτονται απο τις απαιτησεις του καθενα.Μια πιο μαλακη ρυθμιση της αποσβεσης επαναφορας εφοσον εμπρος νομιζω οτι θα σε καλυψει.

gixxerpap
04/05/2011, 15:06
Άσε τα φρένα στην ησυχία τους, είναι υπεραρκετά!
Το μόνο που θα σου προσφέρει μια αλλαγή τρόμπας, θα είναι περισσότερο αρχικό δάγκωμα, το οποίο μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ, όταν το χρειαστείς πραγματικά ...
Αν κινείσαι αποκλειστικά σε άσφαλτο, δοκίμασε λίγο πιο ''ασφάλτινες'' ρυθμίσεις στις αναρτήσεις σου ...

KaTaNaS
05/05/2011, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΗΛΙΑΣΚΤΜ
Μια πιο μαλακη ρυθμιση της αποσβεσης επαναφορας εφοσον εμπρος νομιζω οτι θα σε καλυψει.

Σε τι θα βοηθήσει η πιο γρήγορη επαναφορά κατα το φρενάρισμα; :confused:

DrBig
05/05/2011, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από JOHNY_S
Οπου διαβασω τεστ ή εντυπωσεις οσων οδήγησαν το Adv. 950 - 990, ολοι εκθειαζουν τα φενα του. Τωρα εμενα γιατι μου φενονται επειικως ανεπαρκη ( για να μην πω απαραδεκτα οταν προκειται για δυο ατομα και φορτωμενο); Τι γνωμη εχετε εσεις; Επειδη το σκεφτομαι σοβαρα για καποια αναβαθμιση τους (απο τακακια εως ...οπου παει, καθως το θεμα της ασφαλειας ειναι αδιαπραγματευτο) εχει κατι να προτεινει καποιος απο προσωπικη πειρα ?


Αν δυναμωσεις τα φρενα θα πρεπει να βαλεις αντιστοιχα και πιο σκληρα ελατηρια στα πηρουνια. Τα μαμα παρα-ειναι μαλακα.
Στη θεση σου, θα εβαζα ενα μονο δισκο 320μμ motomaster με την αντιστοιχη δαγκανα. Και πιο δυνατο συνολικα φρενο και χανεις μη αναρτωμενο βαρος απο μπροστα. Εχεις ABS?

lkol
05/05/2011, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αν δυναμωσεις τα φρενα θα πρεπει να βαλεις αντιστοιχα και πιο σκληρα ελατηρια στα πηρουνια. Τα μαμα παρα-ειναι μαλακα.
Στη θεση σου, θα εβαζα ενα μονο δισκο 320μμ motomaster με την αντιστοιχη δαγκανα. Και πιο δυνατο συνολικα φρενο και χανεις μη αναρτωμενο βαρος απο μπροστα. Εχεις ABS?


Για στείλε κάνα λίνκ να το δούμε αυτό... Εχεις ακούσεις σχόλια από κάποιον αξιόπιστο ότι αυτό το σύστημα δουλεύει?
Εγώ αύριο θα βάλω πάνω μια στριτάδικη τρόμπα από r6 κ βλέπουμε.
Πάντως ειλικρινά δεν καταλαβαίνω όσους λένε ότι το μηχανάκι έχει επαρκή φρένα... Δε λέω, εχουν καλή σχετικά αίσθηση, άλλα δικάβαλο έχουν δοκιμάσει ποτέ να φρενάρουν...? Βέβαια, μιλάω πάντα για το χωρίς ΑΒS μοντέλο, αν κ από όσο ξέρω τα ίδια φρένα φοράνε όλα χωρίς μεγάλες διαφοροποιήσεις, ακόμα κ το R...

Stabak
05/05/2011, 13:53
εδω ειναι η λυση σας...


225374

Stabak
05/05/2011, 13:58
περα απο την πλακα μια πιο δυνατη τρομπα το μονο που θα κανει θα ειναι πιο δυνατο αρχικο δαγκωμα διχως αισθηση και με τις διαδρομες και βαρος που διαχειριζεστε αυτο δεν ειναι οτι καλύτερο....

στο ΣΜ παντως με 305 δισκους και ακτινικες και μασιφ μπροστινο.. ελεγες ναι εχω φρενα... τωρα αυτα τα αγιοβασιλιατικα που εχετε νομιζω ειναι ακριβως για να μην μπλεξεις με τα υπόλοιπα : αναρτησεις-κλπ... που θα χρειαστουν ουτως η αλλως... περιπετεια δηλαδη και ψαξιμο...

ειναι και το υποκειμενικο στην μεση... αλλος τα θεωρει αγκυρες, αλλος ταμπουρα

DAYMAN
05/05/2011, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Σε τι θα βοηθήσει η πιο γρήγορη επαναφορά κατα το φρενάρισμα; :confused:

Το εκανα στο δικο μου και παρατήρησα οτι δεν φλερταρα με το μπλοκάρισμα του μπροστινού σε άσφαλτο σαπουνι.Προφορτιση ειχα την στανταρ του εργοστασιου.Αυτα εκανα μετα απο πολυ ψάξιμο και το μηχανακι ηταν οπως το ηθελα.

DrBig
05/05/2011, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από lkol
Για στείλε κάνα λίνκ να το δούμε αυτό... Εχεις ακούσεις σχόλια από κάποιον αξιόπιστο ότι αυτό το σύστημα δουλεύει?
Εγώ αύριο θα βάλω πάνω μια στριτάδικη τρόμπα από r6 κ βλέπουμε.
Πάντως ειλικρινά δεν καταλαβαίνω όσους λένε ότι το μηχανάκι έχει επαρκή φρένα... Δε λέω, εχουν καλή σχετικά αίσθηση, άλλα δικάβαλο έχουν δοκιμάσει ποτέ να φρενάρουν...? Βέβαια, μιλάω πάντα για το χωρίς ΑΒS μοντέλο, αν κ από όσο ξέρω τα ίδια φρένα φοράνε όλα χωρίς μεγάλες διαφοροποιήσεις, ακόμα κ το R...


http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=271702&page=6

Stabak
05/05/2011, 21:37
η ΜΜ ειναι σε 17ρα ομως...:confused:

DrBig
05/05/2011, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
η ΜΜ ειναι σε 17ρα ομως...:confused:


Το κεντρο παιζει ρολο. Το εχω δει σε 17, 19 και 21 τροχους.

lkol
10/05/2011, 23:34
Μετά από τα πρώτα χλμ με την16άρα τρόμπα από R1 στο ADV, με βεβαιότητα μπορώ να πω πως σε καμία περίπτωση δε μειώνεται η αίσθηση από το φρενάρισμα. Το κέρδος βέβαια σε δύναμη δεν είναι μεγάλο, αλλά αισθητό.
Με λίγα λόγια, με 50 ευρώ μπορείς να βελτιώσεις ένα κλικ τα φρένα σου, χωρίς όμως να περιμένεις δραματικές αλλαγές :a47:

Vourkoufales
11/05/2011, 08:01
Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω γιατι παίρνει κάποιος ενα μηχανάκι με χωμάτινο προορισμό και θέλει να εχει τα καλύτερα φρένα κ αναρτήσεις για τα σοκάκια του Κολωνακίου και την παρατεταμένη του Δέλτα (που θέλει κ ανάποδο για να βγει..)

ΥΓ: Εχω ακούσει οτι κυκλοφορεί ενας βεστρομάς με τρίχες στην πλάτη που ράβει κουστουμάκια στην Κ τελευταία του κατέβα, απ το ποτάμι για παραλιακή... και έχει το ταπεινό εξαμισάρι!

Αυτός γιατι μπορει δλδ? :smokin:

Stabak
11/05/2011, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vourkoufales
Αυτός γιατι μπορει δλδ? :smokin:

μαλλον θα του τελειωσαν οι δικαιολογίες.... :lol:

andgeo
11/05/2011, 09:54
Γιατί ίσως είναι... ο Chuck Norris himself!!!! :eyepop: :eyepop: :a19: :a19: :a19: :a19: :a19: :a19: :a3:

daz
11/05/2011, 10:21
Εγώ πάλι γιατί δεν το βρίσκω κακό να θέλει κάποιος το 990 για καθαρά ασφάλτινη χρήση? Μπορεί να είναι το καλύτερο της κατηγορίας του στο χώμα αλλά είναι και ένα απ' τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο και στην άσφαλτο. Αυτό το μηχανάκι έχει ξεχειλώσει τα όρια της κατηγορίας. Κάποια είναι 50/50, κάποια άλλα 70/30, αυτό καταφέρνει να είναι 70/70 άσφαλτο/χώμα.

Δλδ γιατί είναι καλύτεροι αυτοί που παίρνουν ένα on-off με λιγότερες δυνατότητες εκτός αλλά όχι απαραίτητα περισσότερες εντός και κυκλοφορούν αποκλειστικά στον δρόμο?

Ένα smr ή smt θα ήταν ιδανικότερο βέβαια αλλά ο καθένας έχει τους λόγους του.


Με τα σωληνάκια υψηλής, εκτός του ότι δεν αποκτούν αυτή τη σπογγώδη αίσθηση τα φρένα μας όταν ζεσταθούν τα υγρά, μπορεί να βελτιωθεί καθόλου την κατάσταση, όσον αφορά την δύναμη που πρέπει να ασκήσουμε στην μανέντα?

DUKASII
11/05/2011, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Εγώ πάλι γιατί δεν το βρίσκω κακό να θέλει κάποιος το 990 για καθαρά ασφάλτινη χρήση? oyte emeis to vriskoyme kako...

to mixanaki to vriskei omos..:winka:

DrBig
11/05/2011, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz

Με τα σωληνάκια υψηλής, εκτός του ότι δεν αποκτούν αυτή τη σπογγώδη αίσθηση τα φρένα μας όταν ζεσταθούν τα υγρά, μπορεί να βελτιωθεί καθόλου την κατάσταση, όσον αφορά την δύναμη που πρέπει να ασκήσουμε στην μανέντα?

Αν σκεφτεις οτι τα λαστιχενια σωληνακια διαστελλονται και απορροφουν μερος της δυναμης στη μανετα, τοτε η απαντηση ειναι ναι.
Αλλα μου εχει τυχη σκατα φρενο να ειναι ακομα πιο σκατα με σωληνακια υψηλης. Δεν ειναι απαραιτητα ο κανονας βεβαια.

daz
11/05/2011, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
oyte emeis to vriskoyme kako...

to mixanaki to vriskei omos..:winka:

+1 :wacko:

pyromaniacs
15/05/2011, 11:08
Εγώ αυτό που έχω να πω από την μικρή μου μέχρι τώρα συμβίωση με ένα 990 adventure s , και την μικρή μου σχετικά οδηγική εμπειρια, είανι ότι τα φρένα στην άσφαλτο είναι απλά επαρκή για ένα μηχανάκι 100 ίππων.Στο χώμα όμως , που για αυτόν το λόγο πήρα κτμ και όχι bmw ή κάτι άλλο, τα φρένα του είναι απλά τέλεια, με απίστευτη αίσθηση , το κατάλληλο δάγκωμα,. Και στην ασφαλτο καλά είναι απλά δεν είναι άγκυρες και θέλουν προσοχή χωρίς όμως να σημαίνει αυτό ότι δεν θα σταματήσει το μηχανάκι.

gefr
31/05/2011, 07:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αν σκεφτεις οτι τα λαστιχενια σωληνακια διαστελλονται και απορροφουν μερος της δυναμης στη μανετα, τοτε η απαντηση ειναι ναι.


Τα φρένα του ΚΤΜ είναι λαστιχένια;; Εμένα πάντως έχουν ατσάλινο πλέγμα...

DrBig
31/05/2011, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
Τα φρένα του ΚΤΜ είναι λαστιχένια;; Εμένα πάντως έχουν ατσάλινο πλέγμα...

Δικιο εχεις, δεν αναφερομουν στα ΚΤΜ αλλα στην ερωτηση του Daz για τα σωληνακια υψηλης γενικα. Τα δικα μας εχουνε ολα σωληνακια υψηλης.

panos1050
01/06/2011, 04:14
επειδη αυτο με τα φρενα με ειχε προβληματησει και εμενα
πηγα σημερα του αλλαξα υγρα,τακακια, και δεν ειδα καμια βελτιωση,
απλα ειναι φρενα για 50/50 χρηση

Trickster
01/06/2011, 10:18
Η καλή σειρά τακάκια της brembo σε σχεση με την λίγο κατώτερη έχει διαφορά στο φρενάρισμα.

Αλλά ποιός πατάει φρένο έτσι και αλλιώς; :lol:

p@nos
01/06/2011, 10:28
file dipistones me glistra exi brosta mi perimeneis 8eamatikes allages......

an i apostasi stis bides einai idia mallon 8a mporesete na balete tis 4pistones ditakes(aftes poy foragan ta palia ducati/aprilia/lc4 klp klp klp) poy tis dinoy arketa ftina sto ebay


an kai kata ti gnomi moy 8a itan iperboli gia to brostino toy adv....epanalambano mono an i apostasi stis bides einai idia an metrisi kapoios tin apostasi stis bides boroyme na to tsekaroyme.....


milao gia aftes
http://cgi.ebay.co.uk/DUCATI-996-916-748-BREMBO-FRONT-BRAKE-CALIPERS-22-/130526745291?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item1e640012cb
http://cgi.ebay.co.uk/DUCATI-BREMBO-FRONT-BRAKE-CALIPER-SET-748-916-996-998-/110689621055?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item19c59d943f
http://cgi.ebay.co.uk/DUCATI-996-FRONT-BRAKE-ASSY-BREMBO-CALIPERS-/250826169291?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item3a66679bcb


de to xo dei kapoy opote isos na mi ginete logo diaforetikis apostasis stis bides i apla de to xei dokimasei kaneis(sto eksoteriko den exoyn tasi pros iperboli etsi ki allios alla einai kai kotes genika :p )

o bigoulas 8a kserei na mas pei gia tin apostasi sigoyra :D