PDA

View Full Version : Υπογραφές για την άρση της βουλευτικής ασυλίας



kyko
05/11/2010, 10:34
εγινε η αρχη.......

http://isonomia-gia-olous.blogspot.com/2010/11/7989.html

kyko
05/11/2010, 10:42
εκτυπωνετε κ μαζευετε υπογραφες

http://www.achillesheel.eu/Katarghsh-vouleftikis-asulias-syllogh-ypografwn.doc

danaos75
05/11/2010, 10:42
Που υπογράφω?
Μπραβο τους

:beer:

TROOPER
05/11/2010, 10:43
κολοκυθια τουμπανα !

:wave2:

kyko
05/11/2010, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κολοκυθια τουμπανα !

:wave2:

σ'ωραιος

:wave2:

the who
05/11/2010, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κολοκυθια τουμπανα !

:wave2:

Το οτι μαζευτηκαν καποιοι και πηγαν μεχρι τη βουλη για να παραδωσουν αυτες τις υπογραφες καθε αλλο παρα κολοκυθια τουμπανα ειναι.Ας το καναμε ολοι οσοι φωναζουμε και διαμαρτυρομαστε μεσω πληκτρολογιου και θα αλλαζαν πολλα.

Ιznogood
05/11/2010, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Το οτι μαζευτηκαν καποιοι και πηγαν μεχρι τη βουλη για να παραδωσουν αυτες τις υπογραφες καθε αλλο παρα κολοκυθια τουμπανα ειναι.Ας το καναμε ολοι οσοι φωναζουμε και διαμαρτυρομαστε μεσω πληκτρολογιου και θα αλλαζαν πολλα.
+1

kalogeros
05/11/2010, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κολοκυθια τουμπανα !

:wave2:

Το αυτό.

Αν και σαν κίνηση την βλέπω καλοπροαίρετα και μακαρι να βγαλει καπου.

kalogeros
05/11/2010, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Το οτι μαζευτηκαν καποιοι και πηγαν μεχρι τη βουλη για να παραδωσουν αυτες τις υπογραφες καθε αλλο παρα κολοκυθια τουμπανα ειναι.Ας το καναμε ολοι οσοι φωναζουμε και διαμαρτυρομαστε μεσω πληκτρολογιου και θα αλλαζαν πολλα.

Το θέμα φίλε thw who είναι ότι το ψήφισμα το παρέδοσαν σε αυτούς τους οποίους αφορά. Είναι δηλαδή σαν να σου έρθει μια μέρα μια ομάδα ανθρώπων και να σου πει "μαζέψαμε 23984729384 υπογραφές για να πάτε να γ@μηθείτε". Εσύ τι θα κάνεις; Απλά θα γελάσεις και θα πετάξεις το όποιο ψηφισμα. Αυτό ακριβώς γίνεται εδώ. Ξέρεις ποια πιστεύω ήταν η πρώτη (και ίσως και τελευταία) σκέψη του προέδρου της βουλής όταν του παρέδοσαν τις υπογραφές; "Τι λέτε ρε μαλ@κες; Θέλετε να βγάλουμε τα μάτια μας με τα ίδια μας τα χέρια;".

Ξαναλέω. Καλή κίνηση, αλλά δυστυχώς η παράδοση των υπογαφών θα πρέπει να γίνει σε διαφορετικό όργανο.

Cpt. Haddock
05/11/2010, 11:00
(το φόρουμ ειναι πολιτικο ιστολόγιο πλεον, άσχετο)


Δε μου λέτε κορίτσια, γνωρίζετε τί σημαινει πληρης κατάργηση βουλευτικής ασυλίας; :wave2:

sniper
05/11/2010, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
(το φόρουμ ειναι πολιτικο ιστολόγιο πλεον, άσχετο)


Δε μου λέτε κορίτσια, γνωρίζετε τί σημαινει πληρης κατάργηση βουλευτικής ασυλίας; :wave2:


We are hanging from your lips....

like a pipe :lol:

vangelis 64
05/11/2010, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
We are hanging from your lips....

like a pipe :lol: :rotflmao: :rotflmao:

7gibernau
05/11/2010, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
(το φόρουμ ειναι πολιτικο ιστολόγιο πλεον, άσχετο)


Δε μου λέτε γνωρίζετε τί σημαινει πληρης κατάργηση βουλευτικής ασυλίας; :wave2:
θανατικη ποινη

TROOPER
05/11/2010, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Το οτι μαζευτηκαν καποιοι και πηγαν μεχρι τη βουλη για να παραδωσουν αυτες τις υπογραφες καθε αλλο παρα κολοκυθια τουμπανα ειναι.Ας το καναμε ολοι οσοι φωναζουμε και διαμαρτυρομαστε μεσω πληκτρολογιου και θα αλλαζαν πολλα.

εγω το λεω χασιμο χρονου.αποψη μου παντα ε.:wave2:

THEOD
05/11/2010, 11:37
Και ΕΚΤΟΣ από την βουλευτική ασυλία (που όμως σε κάποιον μικρό βαθμό και με κάποια άλλη μορφή ΠΡΕΠΕΙ να παραμείνει γιατί αλλιώς κανένας βουλευτής-υπουργός δεν θα μπορέσει να λειτουργήσει...), εδώ και τώρα να καταργηθεί αυτή η απίστευτη διάταξη με βάση την οποία αν ένας υποψήφιος βουλευτής είναι γιατρός και δεν καταφέρει να επανεκλεγεί σε βουλευτικές εκλογές, αυτόματα κατόπιν αιτήματός του διορίζεται κατ' εξαίρεση και χωρίς διαδικασίες ως διευθυντής του ΕΣΥ...

ΑΔΙΑΝΟΗΤΗ και ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΗ διατάξη που εξασφαλίζει σε αποτυχόντες βουλευτές διευθυντική θέση. Δηλαδή επιβραβεύει κάποιον που ουσιαστικά ο λαός τον τιμώρησε κρίνοντας τον ως ανίκανο ή ακατάλληλο για να ξαναμπεί στην βουλή... !!!


Και όμως, όσο και αν ακούγεται ελεεινό ΥΠΑΡΧΕΙ τέτοια διάταξη και ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ...΄

ΟΥΣΤ....Και ΑΜΕΣΑ....

kalogeros
05/11/2010, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
... αυτόματα κατόπιν αιτήματός του διορίζεται κατ' εξαίρεση και χωρίς διαδικασίες ως διευθυντής του ΕΣΥ...


Δεν διορίζεται διευθυντής του ΕΣΥ. Διευθυντής νοσοκομείου διορίζεται (από κάπου πρέπει να τρώει. Οι κακές συνήθειες, βλέπεις, δεν κόβονται εύκολα).




Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
ΑΔΙΑΝΟΗΤΗ και ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΗ διατάξη που εξασφαλίζει σε αποτυχόντες βουλευτές διευθυντική θέση. Δηλαδή επιβραβεύει κάποιον που ουσιαστικά ο λαός τον τιμώρησε κρίνοντας τον ως ανίκανο ή ακατάλληλο για να ξαναμπεί στην βουλή... !!!


Αφού αυτοί ψηφίζουν νόμους, είναι δυνατόν να μην φροντίσουν να εξασφαλίσουν τους κώλους τους;



Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Και όμως, όσο και αν ακούγεται ελεεινό ΥΠΑΡΧΕΙ τέτοια διάταξη και ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ...΄


Το ξέρουμε.



Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
ΟΥΣΤ....Και ΑΜΕΣΑ....

+650

ermiss
05/11/2010, 18:28
Οι πρώην λένε ότι δεν υπάρχουν σκάνδαλα όπως το βατοπέδι και τα ομόλογα και οι απο κάτω χειροκροτύν για να μην πάει κανείς τους φυλακή.

Οι νυν λένε ότι η siemens είναι σκάνδαλο μόνο τελευταίας 5ετίας και αποποιούνται κάθε ευθύνης άρα κανείς τους φυλακή.

Η αριστερά βγάζει διαφορετικά πορίσματα σε κάθε εξεταστική....

Περαστικά μας

konsttanttinos
05/11/2010, 18:48
Η αρχη πρεπει να γινει απο καπου και απο καποιους.
Καθε αρχη και δυσκολη, και διορθωνουμε ή αλλαζουμε τροπο στην πορεια.
Αυτη η θαυμασια πραξη απλων πολιτων, δεν αξιζει λιγοτερο απο συγχαρητηρια, εστω και αν πρακτικα δεν στεκει.
Ξαναγραφω ομως οτι απο καπου πρεπει να γινει η αρχη, εστω και με λαθος τροπο.
Ολο και καποιος θα βρει στο μελλον την πρακτικη που θα τριξει τα δοντια των βολεμενων.

Οσοι κατακρινουν αυτη την πραξη, εφοσον γνωριζουμε ολοι εκ των προτερων το αποτελεσμα της, ειναι τουλαχιστον γραφικοι, και ας μας πουνε καμμια καλυτερη ιδεα απο το να λενε μπουρδες χωρις καποιο επιχειρημα.

Προκειται για μια αυθορμητη πραξη μερικων χιλιαδων πολιτων που εχουν απογοητευτει με την ατιμωρησια των 300 και θελουν να βρουνε καποια ακρη για την τιμωρια τους.
Ας βοηθησουμε κι εμεις γιατι μια χιονοστοιβαδα ξεκιναει απο μια χουφτα χιονι.:wave2:

westie
06/11/2010, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Η αρχη πρεπει να γινει απο καπου και απο καποιους.
Καθε αρχη και δυσκολη, και διορθωνουμε ή αλλαζουμε τροπο στην πορεια.
Αυτη η θαυμασια πραξη απλων πολιτων, δεν αξιζει λιγοτερο απο συγχαρητηρια, εστω και αν πρακτικα δεν στεκει.
Ξαναγραφω ομως οτι απο καπου πρεπει να γινει η αρχη, εστω και με λαθος τροπο.
Ολο και καποιος θα βρει στο μελλον την πρακτικη που θα τριξει τα δοντια των βολεμενων.

Οσοι κατακρινουν αυτη την πραξη, εφοσον γνωριζουμε ολοι εκ των προτερων το αποτελεσμα της, ειναι τουλαχιστον γραφικοι, και ας μας πουνε καμμια καλυτερη ιδεα απο το να λενε μπουρδες χωρις καποιο επιχειρημα.

Προκειται για μια αυθορμητη πραξη μερικων χιλιαδων πολιτων που εχουν απογοητευτει με την ατιμωρησια των 300 και θελουν να βρουνε καποια ακρη για την τιμωρια τους.
Ας βοηθησουμε κι εμεις γιατι μια χιονοστοιβαδα ξεκιναει απο μια χουφτα χιονι.:wave2:

+1000

Εδώ είναι το κειμενάκι που μαίνουν οι υπογραφές:

ΑΙΤΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΑΣΥΛΙΑΣ
ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ ΠΕΡΙ ΕΥΘΥΝΗΣ ΥΠΟΥΡΓΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Προς Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Πρόεδρο της Βουλής

Εγώ, ως 'Ελληνας/Ελληνίδα πολίτης, γνωρίζοντας πως το πολίτευμα της χώρας μου είναι η Προεδρευόμενη Κοινοβουλευτική Δημοκρατία και επειδή θεμέλιο του πολιτεύματος είναι η Λαϊκή Κυριαρχία και η ισότητα όλων των πολιτών έναντι των νόμων και του Συντάγματος, έχω την εύλογη και δίκαιη απαίτηση να καταργηθεί μέσω της συνταγματικής προβλεπόμενης διαδικασίας πλήρως η βουλευτική ασυλία και οι ειδικοί νόμοι περί ευθύνης υπουργών με αποκλειστικό σκοπό την ισόνομη και ισότιμη εφαρμογή του νόμου και κατά Ελλήνων βουλευτών, υπουργών ή κρατικών λειτουργών, που τυχόν αντισυνταγματικά και παράνομα πλουτίζουν σε βάρος της περιουσίας του Ελληνικού Κράτους και των Ελλήνων πολιτών και βλάπτουν τα εύλογα συμφέροντα αυτών με οιοδήποτε τρόπο.

Πρόθεσή μου είναι να προστατευτεί το Ελληνικό Δημόσιο από μελλοντικές ή υφιστάμενες παράνομες ενέργειες, που μόνο στόχο έχουν τον παράνομο πλουτισμό των ολίγων ή την εξυπηρέτηση άλλων ανόμων σκοπών, με αποτέλεσμα τη σταδιακή πτώχευση του Ελληνικού Κράτους. Όποιος ακόμα και βουλευτής, υπουργός ή κρατικός λειτουργός, έχει παράνομα υπεξαιρέσει ή καταχραστεί, άμεσα ή έμμεσα εμπλεκόμενος, την περιουσία του ελληνικού δημοσίου, είτε με τις αποφάσεις, τις συναλλαγές και τις επιλογές του, έχει βλάψει το εθνικό συμφέρον ακόμη και στα πλαίσια της βουλευτικής και πολιτικής του δραστηριότητας, θα πρέπει άμεσα να παραπέμπεται προς έλεγχο των πράξεών του ενώπιον της ελληνικής δικαιοσύνης, μέσα στα πλαίσια της ισονομίας και ισοτιμίας των Ελλήνων πολιτών, ανεξάρτητα από τη θέση του, τη διάρκεια της θητείας ή τη λήξη αυτής.

Απαιτώ επίσης τη νομική δέσμευση των περιουσιακών στοιχείων εκείνων (των βουλευτών, υπουργών ή κρατικών λειτουργών) για τους οποίους προκύπτουν, προέκυψαν ή θα προκύψουν στο μέλλον οι ως άνω ή παρόμοιες αυτών ποινικά κολάσιμες πράξεις και αδικήματα προς εξασφάλιση της εξόφλησης του χρέους που αποδεδειγμένα δημιούργησαν οι ίδιοι, θεσμοθετώντας τη βουλευτική ασυλία την οποία ουδέποτε εγώ προσωπικά υποστήριξα, γιατί διαφορετικά η αδιαφορία και αποφυγή εκτέλεσης του αυτονόητου αυτού καθήκοντος από τους τεθειμένους προς τούτο κρατικούς λειτουργούς, θα καθιστά και αυτούς συνενόχους στα διαρκή εγκλήματα κατά της πατρίδας και αυτουργούς τέλεσης αυτοτελών αδικημάτων.

Απαιτώ εύλογα και δίκαια αυτοί που ψηφίζω να είναι ίσοι απέναντί μου και να μη μπαίνουν στο απυρόβλητο αμέσως μετά την είσοδό τους στο Ελληνικό Κοινοβούλιο.

Αιτούμαι να ελεγxθούν δικαστικά όλοι οι διατελέσαντες από τη μεταπολίτευση (1974) μέχρι και σήμερα βουλευτές, υπουργοί ή κρατικοί λειτουργοί για όλα τα ποινικά αδικήματα και πράξεις που έχουν τελέσει κατά της περιουσίας και συμφερόντων του Ελληνικού Δημοσίου, ακόμα δε και για εκείνα που έχουν παραγραφεί, προς αποκατάσταση της αλήθειας και της ιστορίας μας.

Παρακαλώ δεχθείτε το αίτημά μου αυτό, περί άμεσης και πλήρους κατάργησης της βουλευτικής ασυλίας και αυστηροτάτου ελέγχου όλων των δημοσίων λειτουργών, ως ενεργού πολίτη αυτής της ελεύθερης χώρας, που γέννησε και δίδαξε τη Δημοκρατία.

Ακολουθούν υπογραφές

Επώνυμο Όνομα Χώρα Υπογραφή

kyko
06/11/2010, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από westie
+1000

Εδώ είναι το κειμενάκι που μαίνουν οι υπογραφές:

ΑΙΤΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΑΣΥΛΙΑΣ
ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ ΠΕΡΙ ΕΥΘΥΝΗΣ ΥΠΟΥΡΓΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Προς Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Πρόεδρο της Βουλής

Εγώ, ως 'Ελληνας/Ελληνίδα πολίτης..........

δεν ξερω αν προσεξες το 2ο ποστ σε αυτο το thread? :rolleyes: :wave2:

westie
06/11/2010, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
δεν ξερω αν προσεξες το 2ο ποστ σε αυτο το thread? :rolleyes: :wave2:

Συγνώμη :blush:

kyko
06/11/2010, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από westie
Συγνώμη :blush:

no problemo :winka: :wave2:

Hornet_08
06/11/2010, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
(το φόρουμ ειναι πολιτικο ιστολόγιο πλεον, άσχετο)


Δε μου λέτε κορίτσια, γνωρίζετε τί σημαινει πληρης κατάργηση βουλευτικής ασυλίας; :wave2:


Για πες μας... Κ μετα πες μας γιατι δεν υπαρχει σε αλλη χωρα παρα μονον στην Ελλαδαρα μας.

Cpt. Haddock
06/11/2010, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hornet_08
Για πες μας... Κ μετα πες μας γιατι δεν υπαρχει σε αλλη χωρα παρα μονον στην Ελλαδαρα μας.

Bρες το μονος σου (δεν ειναι δυσκολο) :wave2:

Allst@rf
06/11/2010, 17:29
εγώ συμφωνώ με καπ10...

Μην το παίρνετε και τόσο ελαφράν την καρδίαν με το θέμα άρση της βουλευτικής ασυλίας...

Άσε που μου φαίνεται ότι έχει ξανάθίχτεί το ζήτημα στο πολιτικό μας φόρουμ... :lol:

Cpt. Haddock
06/11/2010, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
Άσε που μου φαίνεται ότι έχει ξανάθίχτεί το ζήτημα στο πολιτικό μας φόρουμ... :lol:

Δεν το πιστευω :lol:

Allst@rf
06/11/2010, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν το πιστευω :lol:

κίντερ έκπληξη μέσα σε άλλο θρέντ ,λιάκο...