PDA

View Full Version : νεος με αποριες



giannis88
05/11/2010, 17:42
πολλες αποριες μαλιστα!

Καλησπερα σας!
Ειμαι νεος στο φορουμ και απεκτησα μια μηχανη πριν καποιες μερες, την πρωτη μαλιστα στο ονομα μου.
Εχει πολλες ελλειψεις και προβληματα, αλλα πριν παω να χαλασω τα λιγοστα μου χρηματα στο συνεργειο, θα ηθελα να προσπαθησω να "διορθωσω" οσο γινεται μερικα αρχικα προβληματα.
Στην τελικη, θελω να μαθω πως συντηρειται η μηχανη, διχως να μου τον πιανουν...
Το θεμα ειναι πως ειμαι εντελως αμπαλος:bigcry:

Αρχικα πηρα ενα yamaha srx 4.Στην πρωτη μου βολτα επαθα πλακα, μιας και το γκαζι ειναι πολυ σκληρο και δεν μπορω ευκολα να το ελεγξω.Τι μπορει να φταιει?Να δοκιμασω να αλλαξω ντιζα ή να λιπανω την υπαρχουσα?

Ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη αν κουρασα με το μεγεθος του μηνυματος

xtzanos
05/11/2010, 18:07
Πιθανον να κολαει η ντιζα, θα μπορουσε να ακουμπαει καπου και το γκριπακι και να κολαει. Αν την λιπανεις και συνεχισει να κολαει την αλλαζεις..... καλοριζικο

John Steed
05/11/2010, 18:33
Καλορίζικο! Πολύ ωραίο μηχανάκι και πιστεύω θα το χαρείς!

Εκτός από αυτό που είπε ο xtzanos, πάρε ένα λιπαντικό σπρέυ ή ένα WD40 και ρίξε και στην γκαζιέρα. (Αυτό που γυρίζεις, το γκάζι δλδ, είναι ένας κύλινδρος και έχει ένα μικρό κενό ανάμεσα σε αυτό και το τιμόνι)

Σε τί κατάσταση το πήρες το μηχανάκι?

Μάλλον θα χρειαστεί μερικά μερεμετάκια......

alexis_d
05/11/2010, 18:35
Καλορίζικη και και πάντα όρθιος,αφού όπως λες θέλει αρκετά μερεμέτια μπορεί να έχει πάρει μέσα τίποτα νερά και άρχισε να σου κάνει κόλπα,ρίξε κάποιο αντισκοριακό ή ψιλό λαδάκι μέσα αν δεν δείς προκοπή αλλαγή χωρίς δεύτερη γιατί μπορεί να σου μείνει ανοιχτό στο δρόμο....Πάντως θέλει λίγο προσοχή.Βάλε και λίγο γράσσο μόλις ανοίξεις το γκρίπ αν μαγκώνει το βλέπεις εκεί.Και παλι καλές βόλτες

giannis88
05/11/2010, 18:58
Ευχαριστω πολυ!
Μου αρεσει πολυ εμφανισιακα σαν μηχανη, αλλιως με τοσες ελλειψεις δεν το επαιρνα!

Βασικα μου ψιλοκολλησε στην πρωτη βολτα και λιγο ελειψε να τσακιστω ασχημα (ας πουμε οτι γλιτωσα με 2 μελανιες και στραβωμενη μανετα).Απο τοτε δεν το εχω ξαναπαρει αν δεν φτιαξω το γκαζι.Απο κατι λιγα στο youtube που εχω δει, λεω να αλλαξω ντιζα και να ριξω λιγο λιπαντικο κατω απο το γκριπ, οπως μου ειπατε. Βασικα το γκριπ το εχω κοψει, γιατι ηταν σαπιο, αλλα θα δω τι θα κανω.Απο βδομαδα θα αρχισω να βαζω και καμια φωτο..

Εχω και αλλο προβλημα.Τα φλας δεν λειτουργουν ,οπως και η ενδειξη τους.Ο διακοπτης τους ειναι κολλαει πολυ επισης.Μπορω να κανω εγω κατι?

John Steed
05/11/2010, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis88
Εχω και αλλο προβλημα.Τα φλας δεν λειτουργουν ,οπως και η ενδειξη τους.Ο διακοπτης τους ειναι κολλαει πολυ επισης.Μπορω να κανω εγω κατι?

Λύσιμο τον διακόπτη και καλό καθάρισμα με σπρευ για κυκλώματα ή εναλλακτικά WD40 (Κάνει για-σχεδόν-τα πάντα)

Δεν είναι δύσκολο, 2-3 βιδούλες είναι.

Καθάρισέ τον για αρχή και μετά βλέπουμε.

Έλεγξε και τις ασφάλειες μία-μία αν είναι καμμία καμμένη και άλλαξέ την. Καινούριες βρίσκεις σε όλα τα βενζινάδικα.




Ρώτα τώρα που γυρίζει :rotflmao: :rotflmao: :lol:

giannis88
06/11/2010, 08:28
Μπορειτε να μου δωσετε λινκ απο καμια μαρκα για τετοια σπρευ?
Γενικα τι πρεπει να αγορασω απο λιπαντικα και εργαλεια που θα μου χρειαστουν για τις περισσοτερες μικροεργασιες?

John Steed
06/11/2010, 10:54
Δεν χρειάζεσαι λίνκ, πήγαινε στο κοντινότερο μαγαζί με βίδες, σίδερα κλπ και θα βρείς.

Για καθάρισμα σίγουρα χρειάζεσαι ένα WD-40 (σπρέυ), βενζίνη, παραφινέλαιο (για να καθαρίσεις την αλυσίδα και το γρανάζι)

Από αυτά κανένα να μην πάει στα λάστιχα της μοτό.

Χρειάζεσαι 1-2 πινέλα για τα μέρη που δεν φτάνεις και για την αλυσίδα.

Κάνα ψιλό γυαλόχαρτο, ίσως και κανένα σκωριοφάγο (το βρίσκεις στα χρωματοπωλεία, είναι υγρό που ρίχνεις μέσα τα σίδερα, τα αφήνεις και τρώει τη σκουριά.)

Θες σπρέυ για αλυσίδα, και θα λιπαίνεις καθε 300 χλμ.

Για τις ντίζες κι εγώ θα σου πρότεινα να τις αλλάξεις.

Εργαλεία θα χρειαστείς κλειδάκια διάφορα νούμερα, κατσαβίδια απλά και με σταυρό 2-3 μεγέθη, και άλλεν (όχι άλιεν :lol: )

Δεν πρέπει να χρησιμοποιείς κάβουρα ή πένσα για να ξεβιδώσεις οτιδήποτε. ΠΑΝΤΑ το δικό του κλειδάκι. Αν μια βίδα ή παξιμάδι ή οτιδήποτε σε ζορίζει ρίξε λίγο WD-40 πρώτα.

Αυτά ξέρω να σου πω, δεν είμαι ιδιαίτερα έμπειρος, καλύτερα να γράψει και κανένας άλλος τις συμβουλές του.... :wave2:



Της είχαν κάνει σέρβις πριν την πάρεις? Γιατί αν όχι πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε 2-3 πραγματάκια....