PDA

View Full Version : Zl400 Eliminator



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6

zefos1100xx
20/04/2011, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Γιατι οχι κ τα πηρουνια μαυρα..? τι λες?

μαυρα η βουρτσα?

δεν ξερω......λεω να αλλαξω ολο το μπροστινο στην πρωτη ευκαιρια , αλλα το βλεπω πανω και σκεφτομαι να του κανω κατι....:confused:

universalgr1
20/04/2011, 16:12
λεω μαυρα.. θα κανει κ αντιθεση με τα νικελα.. Ωραιο θα ειναι!!
Ειχα δει μια κιτρινη που ηταν ετσι,αλλα το κιτρινο ηταν επιεικως απαραδεκτο.

Μαυρο θα δειξει πιο ωραιο..

;)

zefos1100xx
20/04/2011, 21:41
...που ειχα μεινει?


Α!.....μαλιστα!

....τα εφτιαξα που τα εφτιαξα ολα.....να μην γυαλισω και τα καβουκια/στεφανια απο τα οργανα?

.....και μιας και θα λυσω τα οργανα , τι να κανω?...να αφησω πανω το χαλασμενο κοντερ??

.........και μιας και θα τα ανοιξω για να τα γυαλισω , να μην κανω και εναν εσωτερικο καθαρισμο???

....και μιας και θα χρειαστει να τα ξανακλεισω , να μην επιδιορθωσω και τις τσιμουχες που τα αδιαβροχοποιουν???? (σε ενα πλυσιμο εβγαλαν υγρασιες τα γ@!μημενα!)




χα χα χα!
ειπαμε: ανοιξα δουλειες το στανιο μου! :rotflmao: :rotflmao: :eyepop:



οπως ειμαμε πολλες φορες , υπαρχει μπολικη ''προικα'' στο stash απο ανταλλακτικα kawasaki zl.....

στην φωτο τα δυο κοντερακια!


θα αντικαταστησω το κοντερ με αλλο , αφου βεβαια κανω τραμπα στα καβουκια!(...το δικο μου ειναι σε καλυτερη κατασταση!)
:rotflmao: :rotflmao:


224205

zefos1100xx
20/04/2011, 21:41
πρωτα απ'ολα τσεκαρα αν δουλευει ο φωτισμος απο το νεο κοντερ...

τωρα αν το κοντερ μετραει χιλιομετρα η οχι δεν με απασχολει αυτη τη στιγμη!...ετσι και αλλιως αυτο που εχω πανω ειναι χαλασμενο!

...επισης ο μηδενιστης του μερικου χιλιομετρητη ''παιζει'' κανονικα!


224206

zefos1100xx
20/04/2011, 21:42
γυαλισματα σε αλουμινενιο καβουκι και επινικελωμενο στεφανι.....


224207

zefos1100xx
20/04/2011, 21:43
...αφου τελειωσα με το γυαλισμα , ηρθε η ωρα να δεσω το κοντερ και φυσικα να δω πως θα το μονωσω ωστε να αδιαβροχοποιηθει....

χρησιμοποιησα αυτοβουλκανιζομενη ταινια.....


224208

zefos1100xx
20/04/2011, 21:44
Αυτη η ταινια ειναι σαν λαστιχο και κανει ''σωμα'' με τον εαυτο της (οπως λεει η λεξη!)

...τυλιξα περιμετρικα την τσιμουχα σφραγισης του κοντερ και στην επιφανεια που μενει εξωτερικα αναμεσα σε καβουκι και στεφανι , αλλα εκανα και μια ''γυρα'' εσωτερικα'' εκει που παταει το καβουκι και συσφιγγει....

οταν το βιδωσα στο σωμα του κοντερ , αυτο ηρθε και ''πατησε'' πανω στην ταινια και σφραγισε!

(τεστ αδιαβροχοποιησης συντομως!)


224209

zefos1100xx
20/04/2011, 21:45
στην φωτο που ακολουθει βλεπετε το κοντερακι ετοιμο και τοποθετημενο!

...δεν προλαβα να κανω και το στροφομετρο , αλλα το εχω παρει σπιτι για να το περασω με τα γυαλοχαρτα , ωστε αυριο να το γυαλισω!


224210

zefos1100xx
22/04/2011, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
...δεν προλαβα να κανω και το στροφομετρο , αλλα το εχω παρει σπιτι για να το περασω με τα γυαλοχαρτα , ωστε αυριο να το γυαλισω!



και φυσικα προχθες βραδυ τελειωσα με τα γυαλοχαρτα!


224363

zefos1100xx
22/04/2011, 12:02
ετοιμο για γυαλισμα!:sun: :sun: :sun:


224364

zefos1100xx
22/04/2011, 12:02
.....γυαλιστηκε , μονταριστηκε , ακολουθησε η ιδια διαδικασια στεγανοποιησης με αυτη του κοντερ και μπηκε πανω στο μηχανακι!


224365

zefos1100xx
22/04/2011, 12:04
οσο για το κοντερ....θα ερθει και η στιγμη να μαθω αν λειτουργει!

προς το παρον συντηρησα & λιπανα την ντιζα του!

..πρωτα αντισκωριακο με λαδι για να καθαρισει απο ακρη σε ακρη! (μανταρα το πατωμα!)
:D


224366

zefos1100xx
22/04/2011, 12:05
και μετα σπρευ γρασσο (αποτυχημενο αλυσιδας ma-fra που καπως πρεπει να καταναλωθει)
:lol: :rotflmao:


224367

zefos1100xx
22/04/2011, 12:06
και μερικες ακομα δουλιτσες πανω σε μερικα περιφερειακα .....

''καβατζα'' ολοκαινουργια χερουλια pro grip!! (...δηλαδη ''μεταχειρω'' σε αριστη κατασταση!) :D

Δεν εχω ουτε καν φωτο απο τα παλια χερουλια!
.....ενω παντα τα αφαιρω προσεκτικα και τα ''καβατζωνω'' για παν ενδεχομενο , αυτα που ειχα πανω ηταν τοσο χαλια που τα μαχαιρωσα με συνοπτικες διαδικασιες!!


224368

zefos1100xx
22/04/2011, 12:07
...μπηκε και στην γκαζιερα και ετοιμα τα νεα χερουλακια!


224369

zefos1100xx
22/04/2011, 12:08
τα χερουλια ειναι με τρυπα ωστε να μπορουν να τοποθετηθουν αντιβαρα!

.....ενα σετ ''νικελακια'' στο stash ηταν οτι πρεπει!


224370

zefos1100xx
22/04/2011, 12:10
προσαρμοσα πανω στην βιδα λαστιχακια και παξιμαδια ωστε να διογκωθουν μεσα στην μπαρα με το σφιξιμο και να ειναι σταθερα , εσφιξα και ετοιμος!


224372

zefos1100xx
22/04/2011, 12:11
επισης σημερα ελαβε τοπο ενα ''μπαραζ'' γυαλισματων σε διαφορα εξαρτηματακια οπως βιδες , παξιμαδια , βασεις .....

ειχα κεφια!

....ακομα και οι ρυθμιστες στις ντιζες του γκαζιου γυαλιστηκαν!


224373

zefos1100xx
22/04/2011, 12:12
...για αλλη μια φορα αφησα το μηχανακι ''μισοτελειωμενο'' , εσβησα τα φωτα και απομακρυνθηκα.....

..καθε φορα βεβαια ολοενα και κατι εχει προστεθει , ολο και κατι εχει φτιαξει πανω του....

συνηθιζω να ακολουθω την τακτικη του να φτιαχνω και να κυκλοφορω το μηχανακι παραλληλα , θα το ειχα ''κλεισει'' και θα το εβγαζα αποψε , αλλα ας οψεται το γ@μημενο το φαναρι που ηταν σπασμενο και το εχω κολλησει με πολυεστερες...(φωτο απο αυτο αυριο!)


...το μηχανακι κουκουλωμενο με κλινοσκεπασματα για να μην κρυωσει :bigcry: .... και ραντεβου παλι αυριο!


224374

zefos1100xx
22/04/2011, 12:26
παραθεση απο πρωτη σελιδα eliminator (06-11-2010)........



Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
Το κοντερ γραφει 33.144χλμ.....

.....οταν γραψει 33.145 θα ειναι απο την νεα του ζωη!:sun:


τελικα επεσα εξω!:D

το κοντερ δεν δουλεψε ωστε να συνεχισει να μετραει , και το νεο κοντερ γραφει 24.799χλμ.....:eyepop:

μετα απορουμε πως γινετε καποια τοσο παλια μηχανακια να εχουν λιγα χιλιομετρα!:rotflmao: :rotflmao:


224375

John Steed
22/04/2011, 14:21
Ωραίος όπως πάντα!


Μου αρέσει που σε "τρώει" και δεν μπορείς να το αφήσεις ήσυχο!


:beer: :beer: :beer:



ΥΓ: έψαξα για την ταινία σήμερα, αλλά ο μόνος που ίσως να την έχει απ'ότι μου είπαν, είχε κλείσει.... Αύριο ή την Τρίτη, δεν πειράζει! :wave2: :wave2:

zefos1100xx
22/04/2011, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Ωραίος όπως πάντα!


Μου αρέσει που σε "τρώει" και δεν μπορείς να το αφήσεις ήσυχο!


:beer: :beer: :beer: ..

thanx σταυρακα!

με τρωει οντως!..... τι να το φτιαξω?..το μισο?:lol:

εχω κατανοησει και ο ιδιος (τελικα!) οτι οι εργασιες μου κρατανε πολυ περισσοτερο απο αλλες που διαβαζω (λογω ελειψης γνωσεων και χρονου , αλλα βασικα γιατι ασχολουμαι με συγκεκριμενα εξαρτηματα τα οποια ξαναδενω επανω ωστε η μοτοσυκλετα παραλληλα να κυκλοφορει...)


...μεθοδολογια λεμε!:rotflmao:




Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
..ΥΓ: έψαξα για την ταινία σήμερα, αλλά ο μόνος που ίσως να την έχει απ'ότι μου είπαν, είχε κλείσει.... Αύριο ή την Τρίτη, δεν πειράζει! :wave2: :wave2:

αν δεν βρεις πες μου να σου στειλω!

...αν και εχεις το χρηστο που βρισκει τα παντα ο μπαγασας!:lol:

lspiros
22/04/2011, 17:55
μ αρεσει η επιμονη σου να γυαλιζεις και το παραμικρο βιδακι:beer:

δωσε φωτο:wave2:

sv9cvk
22/04/2011, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
...επειδη περασε η ωρα , πηρα την τιμονοπλακα μαζι μου ΣΠΙΤΙ για να τριφτει με γυαλοχαρτα ωστε να την ετοιμασω για βουρτσα την επομενη! (χρηστος sv9 ακουει?) :lol:



Μπελαδες μου μυριζονται!! :eyepop: :a1:


Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
...που ειχα μεινει?


Α!.....μαλιστα!

....τα εφτιαξα που τα εφτιαξα ολα.....να μην γυαλισω και τα καβουκια/στεφανια απο τα οργανα?

.....και μιας και θα λυσω τα οργανα , τι να κανω?...να αφησω πανω το χαλασμενο κοντερ??

.........και μιας και θα τα ανοιξω για να τα γυαλισω , να μην κανω και εναν εσωτερικο καθαρισμο???

....και μιας και θα χρειαστει να τα ξανακλεισω , να μην επιδιορθωσω και τις τσιμουχες που τα αδιαβροχοποιουν???? (σε ενα πλυσιμο εβγαλαν υγρασιες τα γ@!μημενα!)


Εσυ ξεκινας απο μια βιδα που ειναι ξεβιδωμενη και τελικα λυνεις ολο το μηχανακι ε??
Ωραιος :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
ΥΓ: έψαξα για την ταινία σήμερα, αλλά ο μόνος που ίσως να την έχει απ'ότι μου είπαν, είχε κλείσει....




Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx

...αν και εχεις το χρηστο που βρισκει τα παντα ο μπαγασας!:lol:


Αν εννοει την αυτοβουλκανιζομενη τοτε ....
Εχω!!!:smokin:
Και κερναω και καφε στο σαλονι ε???Με την μηχανη παρεα..
Την ζητας σε καταστηματα με ηλεκτρολογικα σαν "λαστιχοταινια"
Αλλα μην πας να παρεις εχω να σου δωσω..
Ζεφο αυτο το κολπο με την στεγανοποιηση δεν το ειχα σκεφτει ,Θα το κανω και εγω :beer: :beer:

zefos1100xx
23/04/2011, 02:18
Προς κυριους Lspiros & sv9cvk : Να ξερετε οτι με τιμαει που παρακολουθει τα ποστ μου η αφροκρεμα του restoration στο moto!!:beer:




Προς everybody: ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΚΟΝΤΕΡ ΔΟΥΛΕΥΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!! :rotflmao:

....αμα δεν επαιζε και αυτο , θα πηγαιναμε για ελεγχο σε ατερμωνα!!!!:bawl:

zefos1100xx
23/04/2011, 12:29
χτες μαστορευα απο το απογευμα μεχρι τις 02:30 το βραδυ.....

λυσαξα παλι!

Η πιο σημαντικη δουλεια που ειχα για σημερα ηταν να τελειωνω με το εμπροσθιο φαναρι , ωστε να μπορεσω να ''κλεισω'' το μηχανακι!

Το φαναρι οχι μονο κολληθηκε στα σημεια που ειχε σπασει , αλλα ενισχυθηκε με πολυεστερα απο μεσα σχεδον σε ολη την επιφανεια!

ο λογος ειναι απλος: εχω 3 φαναρια απο eliminator.......KAI ΤΑ 3 ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΣΗΜΕΙΑ!!

...δεν θελει και πολυ να συμπερανω οτι το συγκεκριμενο εξαρτημα ειναι ελατωματικο.....δεν εχει νοημα απλα να κανω μια κολληση στο σπασιμο και να το μονταρω στην μηχανη....απλα σε αγνωστο χρονικο διαστημα θα κανει ''κρακ'' παραδιπλα!

απλωσα απο προχτες τον πολυεστερα και ειχε στεγνωσει , εβαλα στοκο εξωτερικα στις σπασιματιες , και το εβαψα.

στην φωτο το εσωτερικο του φαναριου ως εχει πλεον προκειμενου να μην ξανασπασει!


224422

zefos1100xx
23/04/2011, 12:30
τριψιμο εξωτερικα για να πιασουν οι στοκοι.....


224423

zefos1100xx
23/04/2011, 12:30
προετοιμασια του στοκου....

(η αναλογια στοκου-σκληρυντη παει ''εμπειρικα''......με αυτον τον καιρο και χωρις υγρασια δεν θελει και πολυ σκληρυντη.....η φωτο απλα για να εχετε καποια ιδεα!)


224424

zefos1100xx
23/04/2011, 12:31
πατημα του στοκου οπου υπηρχαν ρωγμες...μετα τριψιμο με ντουκοχαρτα νερου.

( λεω ''πατημα'' γιατι η λεξη ''περασμα'' του στοκου δεν ειναι σωστη......πρεπει να ΠΙΕΣΤΕΙ μεσα σε ρωγμες κλπ και να μην μεινει κενο σε καποιο σημειο με αερα...επισης κολλαει καλυτερα)


224425

zefos1100xx
23/04/2011, 12:32
εδω εφαρμοσα μια ολιγον ''ασυνηθιστη'' τεχνοτροπια......

μονωσα το πανελακι με τις λυχνιες ολοκληρο , το οποιο ειναι ενσωματωμενο στο φαναρι και δεν αποτελει ξεχωριστο εξαρτημα και απλα καθοριζεται ο ''χωρος'' του απο μια πατουρα περιμετρικα...

ο λογος που το εκανα αυτο ειναι για να μην ξεπατωσω τα χρωματιστα κρυσταλακια των ενδειξεων που βγαινουν δυσκολα και ακομα χειροτερα τα νικελενια στεφανια τους.

επισης ΔΕΝ περασα το φαναρι με σουλαφερ οπως και με ΚΑΝΕΝΑ αλλο υποστρωμα.....αυτο το εκανα επειδη το φαναρι σε αυτα τα μηχανακια εφαπτεται με ντιζες , καλωδια , φισες και λοιπα παπαρακια και οταν γυρναει το τιμονι δεξια-αριστερα αυτα τριβονται μεταξυ τους και με το φαναρι...

...αν με τον καιρο και με τις τριβες αυτες τυχει να ξεβαψει , δεν θα εμφανιστει το ''μπεζ'' σουλφασερ , αλλα το παλιο χρωμα (το οποιο ειναι επισης μαυρο οπως το καινουργιο.)

ολα αυτα βεβαια στην ΟΠΙΣΘΙΑ οψη του φαναριου , εκει που δεν ειναι ορατες οι φθορες ιδιαιτερα , αλλα αν ''ξεπροβαλει'' ενα ΑΣΧΕΤΟ χρωμα θα φαινεται και μαλιστα θα δειχνει και ασχημο , ενω αν φθαρει αλλα ειναι το ιδιο χρωμα απο κατω τοτε δεν θα ειναι καν ορατο....


224426

zefos1100xx
23/04/2011, 12:33
οταν στεγνωσε ειχα το φαναρι με δυο διαφορετικες επιφανειες....

μια αυτη που εβαψα , και μια αυτη στις ενδειξεις η οποια ειχε μονωθει....

εδω φτανουμε στο σημειο των αλοιφων αλλα με διαφορετικες αλοιφες για καθε επιφανεια....

γυαλισμα στο βαψιμο...


....και restore στην επιφανεια με το παλιο χρωμα!



(αν δεν ειχε τα σπασιματα και κατι παλιες γρατζουνιες θα το ειχα κανει ολο restore , αλλα δεν....)


224427

zefos1100xx
23/04/2011, 12:34
το φαναρι ειναι ετοιμο να μπει πανω στο μηχανακι!


224428

zefos1100xx
23/04/2011, 12:35
οπως και τοποθετηθηκε.....


τα ηλεκτρικα τωρα ε?


ωχ! :cry: :cry:


224429

zefos1100xx
23/04/2011, 12:36
....και δεν τα χωνευω καθολου τα γ@μημενα για ηλεκτρικα....


αλλα δεν γινεται και αλλιως!
:D :wacko:


224430

zefos1100xx
23/04/2011, 12:37
ενταξει!

τα παραλεω!

βρηκα ακρη ευκολα!

βελτιωσα και καποιες μονωσεις σε μερικους ακροδεκτες με θερμοσυστελομενο μακαρονι και ολα καλα!


224431

zefos1100xx
23/04/2011, 12:38
παμε για το τελικο μονταρισμα!

οτι βιδες ειχα βγαλει απο το φαναρι , κατα το δεσιμο τις αντικατεστησα με ανοξειδωτες.....τις δυο μεγαλες μονο που το συγκρατουν δεξια-αριστερα γυαλισα γιατι ηταν ομορφες νικελ!


224432

zefos1100xx
23/04/2011, 12:39
εκει που πατανε οι βιδες στο πλαστικο προσθεσα δυο μεγαλυτερης διαμετρου πλαστικες ροδελες για να μεταφερουν την πιεση σε μεγαλυτερο εμβαδον και να μην ξανασπασει σε εκεινο το σημειο απο την συσφιξη η τους κραδασμους ενδεχομενως...


224433

zefos1100xx
23/04/2011, 12:41
στο μεσοδιαστημα μεχρι να στεγνωσει το φαναρι εκανα και αλλες δουλειες στο μηχανακι!

εκεινη την ωρα περναγε ο επιταφιος απ'εξω αλλα εγω ειχα αποροφηθει με μερικες μοντες!

ειπα να γυαλισω το καπακι του δοχειου υγρων στο μπροστινο φρενο....


Και γιατι να κανω ετσι το καπακι που ειχε πανω το μηχανακι μου?

ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΑΛΛΟ ΕΝΑ!
:lol:


224434

zefos1100xx
23/04/2011, 12:41
Μαλιστα το δευτερο καπακι ηταν σε ψιλοχαλια κατασταση , οποτε δεν στεναχωρηθηκα καθολου που το περασα βουρτσα!

ξεκινησα με τα γυαλοχαρτα!


224436

zefos1100xx
23/04/2011, 12:42
τωρα που βλεπω την φωτογραφια φαινεται εντονα το αγυαλιστο περιγραμμα εκει που ειναι τα αναγλυφα κολυβογραμματα στα γιαπωνεζικα...

ο συνδυασμος του φθορισμου στο γκαραζ και το led flash του κινητου κανουν τα νικελ να ''χανουν'' , αλλα την ωρα που μαστορευω δεν εχω πολλες επιλογες....

στην πραγματικοτητα ειναι πολυ πιο ομορφο , αν και ενα ''ξαναπατημα'' με την βουρτσα δεν θα ηταν ασχημη ιδεα....


224437

zefos1100xx
23/04/2011, 12:43
εκλεισα το φαναρι και τα ηλεκτρικα , βιδωσα το καπακι στο δοχειο υγρων , ξανακοτσαρα πανω και τον ανεμοθωρακα....

ΕΤΟΙΜΟ!


Πλεον με νεα χερουλια , αντιβαρα , γυαλισμενα οργανα , καβαλετα-τιμονοπλακα-βιδες-καπακι κλειδαριας και ενα σωρο αλλα τσιτσιφιοκια και κοκοψινια....

προς απαντηση σε ερωτηση φιλου αν ειναι ετοιμο: ''...εχει πολυ δουλεια ακομα....''
:wave2: :eyepop:


224438

zefos1100xx
23/04/2011, 12:45
μπορει να εκλεισα με οσα ειχα ανοιξει αυτες τις μερες , αλλα δεν εχασα την ευκαιρια να αντικαταστησω μερικες βιδες ακομα εδω & εκει με ανοξειδωτες....

...τι τις αγορασα? :lol:



...τοση δουλεια και μια φωτο της προκοπης δεν εχω να σας δειξω...

συντομα θα παρω την Panasonic και θα τραβηξω καμια καλη ποζα!


224439

John Steed
23/04/2011, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Αν εννοει την αυτοβουλκανιζομενη τοτε ....
Εχω!!!:smokin:
Και κερναω και καφε στο σαλονι ε???Με την μηχανη παρεα..
Την ζητας σε καταστηματα με ηλεκτρολογικα σαν "λαστιχοταινια"
Αλλα μην πας να παρεις εχω να σου δωσω..
Ζεφο αυτο το κολπο με την στεγανοποιηση δεν το ειχα σκεφτει ,Θα το κανω και εγω :beer: :beer:


Είσαι ο ήρωάς μου! :blush: :blush: :blush: :blush:











































:hypnotize




























:bigcry:






















:rotflmao: :rotflmao:






Ζέφο, καλά το πας, τουλάχιστον ξεμπέρδεψες με το μπροστινό, εκτός βέβαια από τις μπότες.....
Μάλλον είσαι αναποφάσιστος, έτσι? :winka:

zefos1100xx
23/04/2011, 13:48
αλλη μια παραθεση απο την πρωτη σελιδα 06-11-2010.....

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=113094&perpage=15&pagenumber=1


Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
.....Το ZL ειναι μια χαρα , θελει μονο ενα service , μπαταρια και κατι ψιλες επισκευουλες για να κυκλοφορησει....

....ρε κοιτα κατι μ@λακιες που ελεγα ο ανθρωπος!:rotflmao: :lol: :rotflmao:

zefos1100xx
23/04/2011, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
.....
Ζέφο, καλά το πας, τουλάχιστον ξεμπέρδεψες με το μπροστινό, εκτός βέβαια από τις μπότες.....
Μάλλον είσαι αναποφάσιστος, έτσι? :winka:

μπαααα.....

λεω για να τις κανω βουρτσα οπως στο Virago!

...αυτο που με καθυστερει ειναι οτι θα πρεπει να κανω συνδυαστικα το βαψιμο της μπροστινης ζαντας...

ξαναπαμε παλι::rotflmao:

...και αφου θα κανω την μπροστινη ζαντα , να μην κανω την πισω?


.....και αφου θα γυαλισω τις μποτες να μην κανω και ενα service στο μπροστινο που ειναι ΟΥΖΟ ΠΛΩΜΑΡΙ?


....και μιας και θα τα εχω ολα λυμενα να μην σενιαρω και το κεντρο του δισκοφρενου?


...και αφου θα σενιαρω το δισκοφρενο , να μην σενιαρω και την δαγκανα?


.....και μιας και θα ασχοληθω με τα φρενα , να μην αντικαταστησω το μαρκουτσι με ενα σωληνακι υψηλης? (ευτυχως αυτο υπαρχει στο αποθεματικο!)


......και αφου θα χρειαστει να τα ξαναδεσω , να μην παω να παρω ανοξειδωτες βιδες για δισκοπλακα/μπροστινα/δαγκανες?





και ολα αυτα για ενα μπροστινο που θα αντικατασταθει το πιο πιθανο....:bigcry: :cry: :confused:


ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΩ!!! :sun:


...μετα το πασχα!~προς το παρον ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!:wave2:

zefos1100xx
25/04/2011, 22:12
προς τους φιλους που παρακολουθουν τις εξελιξεις στην μοτοσυκλετα αναρτηθηκε ταξιδιωτικο θρεντ με το eliminator με πολλες φωτο και καποιες πληροφοριες για την καταναλωση και την συμπεριφορα του στον δρομο.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=116617&perpage=15&pagenumber=1

...και μια καλυτερη φωτο απο την δουλεια σε αργανα-τιμονι.


224534

sv9cvk
25/04/2011, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
μπαααα.....

λεω για να τις κανω βουρτσα οπως στο Virago!

...αυτο που με καθυστερει ειναι οτι θα πρεπει να κανω συνδυαστικα το βαψιμο της μπροστινης ζαντας...

ξαναπαμε παλι::rotflmao:

...και αφου θα κανω την μπροστινη ζαντα , να μην κανω την πισω?


.....και αφου θα γυαλισω τις μποτες να μην κανω και ενα service στο μπροστινο που ειναι ΟΥΖΟ ΠΛΩΜΑΡΙ?


....και μιας και θα τα εχω ολα λυμενα να μην σενιαρω και το κεντρο του δισκοφρενου?


...και αφου θα σενιαρω το δισκοφρενο , να μην σενιαρω και την δαγκανα?


.....και μιας και θα ασχοληθω με τα φρενα , να μην βαλω αντικαταστησω το μαρκουτσι με ενα σωληνακι υψηλης? (ευτυχως αυτο υπαρχει στο αποθεματικο!)


......και αφου θα χρειαστει να τα ξαναδεσω , να μην παω να παρω ανοξειδωτες βιδες για δισκοπλακα/μπροστινα/δαγκανες?





και ολα αυτα για ενα μπροστινο που θα αντικατασταθει το πιο πιθανο....:bigcry: :cry: :confused:


ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΩ!!! :sun:


...μετα το πασχα!~προς το παρον ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!:wave2:



:eyepop: :eek: Αυτος εισαι!!!
Και εγω εχω κανει αρκετες αλλαγες στο ηδη ετοιμο ( ??? ) CB αλλα περιμενω να τις τελειωσω για να τις ποσταρω συμπληρωματικα (και το εχω τελειωσει σχεδον ενα χρονο )
Οποτε καλα το λες "εχει πολυ δουλεια ακομα"
Ε ρε να μην ειμασταν μερικοι μερικοι πιο κοντα !!!!:a014: :a014: :a014: :beer: :beer:

zefos1100xx
25/04/2011, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
:eyepop: :eek: Αυτος εισαι!!!
Και εγω εχω κανει αρκετες αλλαγες στο ηδη ετοιμο ( ??? ) CB αλλα περιμενω να τις τελειωσω για να τις ποσταρω συμπληρωματικα (και το εχω τελειωσει σχεδον ενα χρονο )
Οποτε καλα το λες "εχει πολυ δουλεια ακομα"
Ε ρε να μην ειμασταν μερικοι μερικοι πιο κοντα !!!!:a014: :a014: :a014: :beer: :beer:

τι?

ξανα με αυτο που τελειωσε?

...μετα λες εμενα οτι παιζω σε διπλο ταμπλο!:rotflmao: :rotflmao:

..καλα ευτυχως που δεν εισαι κοντα (για εσενα) , γιατι σε εβλεπα συνεχεια στο ''χωσιμο''!!:lol: :lol:

John Steed
26/04/2011, 10:47
Δεν κόβετε την πάρλα λέω εγώ!




Δουλειά κύριοι! :mad:

zefos1100xx
26/04/2011, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Δεν κόβετε την πάρλα λέω εγώ!




Δουλειά κύριοι! :mad:

κατσε ρε να αποτοξινωθουμε απο την χοληστερινη...:rotflmao: :rotflmao:

εσυ εκανες τιποτα?:eyepop:

zefos1100xx
26/04/2011, 21:39
για σημερα δεν εκανα τιποτα ιδιαιτερο περα απο μερικες βιδες που αντικατεστησα στα καβουκια των οργανων με ανοξειδωτες..... (λεπτομερεια ε?)


224606

zefos1100xx
26/04/2011, 21:40
....και ενα σετακι γυαλισμενα μασπιε και βασεις συνεπιβατη!

Κλασσικα πραγματα....ξηλωσα τα μασπιε του 2ου eliminator και τα γυαλισα!

Στην φωτο βλεπετε πως ηταν αρχικα:


224607

zefos1100xx
26/04/2011, 21:42
η διαφορα ''πριν & μετα''....:sun: :eyepop:


224608

zefos1100xx
26/04/2011, 21:44
καθαρισα οσο μπορουσα ακομα και τα λαμακια στα μασπιε....(αυτα που κανουν το ''κλικ-κλακ''...)


224610

zefos1100xx
26/04/2011, 21:45
τα εβαλα πανω στην μοτοσυκλετα αλλα μενει ακομα μια λεπτομερεια...


.... αυριο θα παρω ανοξειδωτα βιδακια (παλι?) για να βαλω στα λαστιχακια τους...


224611

lspiros
26/04/2011, 22:13
με τοσα ανοξειδωτα,θα πλενεις το μηχανακι με jif για τα αλατα στο τελος:lol: :lol: :lol:

δωσε φωτο,καλη συνεχεια:wave2:

zefos1100xx
27/04/2011, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
...δωσε φωτο,καλη συνεχεια:wave2:

thanx!

...μια και μιλαμε για φωτο , εχω μερικες απο ενα 3ο eliminator που απεκτησα πριν λιγο καιρο....

(το ποστ δεν εχει την ''φυσικη'' συνεχεια που θα επρεπε λογω της απουσιας του moto , αλλα δεν πειραζει....ποτε δεν ειναι αργα!)

το μηχανακι αυτο μου το χαρισε ο ιδιοκτητης καθως εκτιμησε την δουλεια πανω στο δικο μου και μου ειπε να το παρω να το εχω για ανταλλακτικα!

τα κλειδια υπηρχαν , αρχικα χαρηκα καθως ενδεχομενως να αντικαθιστουσα τις κλειδαριες μου οι οποιες ανοιγουν με 2 διαφορετικα κλειδια οποτε αν το μηχανακι ''επαιζε'' με ενα κλειδι , θα αλλαζα ολους τους αφαλους ωστε να το εχω με ενα!...δυστυχως ομως και το αλλο ηταν με δυο κλειδια....:cry: :bawl:

βεβαια πηρα εκεινον τον συνδεσμο των φιλτροκουτιων που εχω ηδη προαναφερει και τον τοποθετησα στο μηχανακι μου βελτιωνοντας κατα πολυ την αναλογια μιγματος και κατα συνεπεια την λειτουργια των καρμπς!

ενω το μηχανακι που πηρα ηταν σαπακι στην κυριολεξια , αυτος ο λαστιχενιος αεραγωγος ηταν σε υπεραριστη κατασταση και διατηρουσε την ελαστικοτητα του χωρις μαλιστα την παραμικρη ''ρωγμη''!

....πλυθηκε καλα με σαπουναδα και μπλαστρωθηκε με σιλικονη οπου και αφεθηκε ετσι για μια ολοκληρη νυχτα!


224637

zefos1100xx
27/04/2011, 00:13
..την επομενη ηταν πανω στο δικο μου eliminator!


224638

zefos1100xx
27/04/2011, 00:16
εκεινες τις μερες ειχα βαλει το αναγεννημενο μου eliminator διπλα σε αυτο που απεκτησα για ανταλλακτικα.....

ο ιδιοκτητης το ειχε για να κραταει το παρκιν στο σπιτι του....



επαναδημιουργια και εγκαταλειψη.....δυο εννοιες 30 εκατοστα μακρια η μια απο την αλλη....



...σε κανει να σκεφτεσαι ε?


224640

John Steed
27/04/2011, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
κατσε ρε να αποτοξινωθουμε απο την χοληστερινη...:rotflmao: :rotflmao:

εσυ εκανες τιποτα?:eyepop:


Τίποτα ρε γμτ.... :sad: :sad:


Θα τελειώσω τα όργανα και μετά θα ολοκληρώσω το πίσω φτερό.

Εν τω μεταξύ θα βάλω το καμπ να μουλιάσει μέσα σε βενζίνη...


Αυτά! Εσύ προχωράς πολύ όμορφα πάντως! Καλή συνέχεια!


Υγ: Μου άρεσε ο συμβολισμός στην τελευταία φωτό :wave2: :wave2:

John Steed
28/04/2011, 08:31
Καλώς τον!


Βρήκες ανοικτά και μπήκες? :lol: :lol:

zefos1100xx
29/04/2011, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
με τοσα ανοξειδωτα,θα πλενεις το μηχανακι με jif για τα αλατα στο τελος:lol: :lol: :lol: ...


τι να βαλω ρε σπυρακο?

...τις αλλαζω που τις αλλαζω δεν μπορω να σκεφτω κατι καλυτερο....

(απο οτι ειδα και εσυ ανοξειδωτες βαζεις καμποσες φορες...):beer:

Χθες περα απο μερικες βιδες που αντικατεστησα και ενα γυαλισματακι , μπορεσα και εκανα μερικα ''μερεμετια'' (τιποτα σπουδαιο) οπως το να τοποθετησω ενα λαστιχενιο σειρητακι στον ανεμοθωρακα , να αντικαταστησω τους καθρεφτες με ενα σετ μεγαλυτερους για να εχω καλυτερη ορατοτητα , και ενα γυαλισματακι στα πλαστικα......

εδω οι βιδες που προμηθευτηκα....υπενθυμιζω οτι παντα αγοραζω περισσοτερες απο οσες θα χρειαστω για να εχω καβατζα ανοξειδωτες , αλλα ΠΑΝΤΑ μου λειπουν.....



anyway......ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ!!!:rotflmao:


224893

zefos1100xx
29/04/2011, 12:02
παμε στο λαστιχενιο σειρητη στον ανεμοθωρακα....

Μια απο τις εμπειριες μου απο το ταξιδι με το kawasaki προσφατα , ηταν οτι ο ανεμοθωρακας ειχε μια σχετικη ''ευπαθεια'' σε κραδασμους απο λακουβες , αλλα και κοντρα στον ανεμο , οπου αναγκαζοταν να τρεμοπαιζει και να χτυπαει στο στεφανι του φαναριου...

Στην ουσια η ταλαντωση αυτη δεν επηρεαζε την οραση , ουτε την συμπεριφορα στην μπαρα του τιμονιου , απλα υπηρχε ενας ενοχλητικος θορυβος απο τους συντονισμους.....


Η λυση ηταν ευκολη και δεν απαιτουσε πολυ σκεψη......πηρα εναν λαστιχενιο σειρητη , μετρησα το σημειο οπου ο ανεμοθωρακας διεγραφε την ''καμπη'' οπου καθοταν πανω απο το φαναρι και εκοψα ενα κομματι στα μετρα αυτα.


224894

zefos1100xx
29/04/2011, 12:03
μπηκε πανευκολα εκει που ηθελα , αν και δεν υπαρχει θεμα σταθεροτητας καθως ''στριμωχνεται'' με το φαναρι , καλου κακου εβαλα και λιγη μαυρη σιλικονη κατα μηκος για να ειμαι σιγουρος.


224895

zefos1100xx
29/04/2011, 12:05
ετοιμο και αυτο!


....μερικοι ανεμοθωρακες διαθετουν απο κατασκευης καποια τμηματα (που ενδεχομενως εφαπτονται με διαφορα εξαρτηματα της μοτοσυκλετας) επενδεδυμενα με λαστιχο περιμετρικα.....

στην δικη μου πατεντα ''φαλτσοκοψα λιγο τα τελειωματα για να δειχνει οσο πιο ''εργοστασιακο'' γινεται!


Σε συντομη δοκιμη αποψε δεν παρουσιαστηκε καποιος συντονισμος σε αυτο το σημειο.


224896

John Steed
29/04/2011, 12:37
Πατεντιάρη μου εσύ! :beer:

zefos1100xx
29/04/2011, 14:14
τοποθετησα ενα σετ καθρεφτες στο eliminator απο yamaha.....



Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Πατεντιάρη μου εσύ! :beer:

χα χα χα!

ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΠΑΤΕΝΤΑ ΜΠΗΚΑΝΕ ΠΑΝΩ!!!

Δες εδω! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1988537#post1988537)

:rotflmao: :lol:


224923

zefos1100xx
03/05/2011, 02:25
...πριν πιασω να κανω καμια σοβαρη δουλεια , ασχοληθηκα με μ@λακιτσες....



ξερατε οτι ο δεξιος μαρπιες του αναβατη στο eliminator μου ηταν σπασμενος?

...εγω παντως δεν το ηξερα!...το ειδα προχτες που γυαλιζα του πισω μασπιεδες!


...και ομως!


...μου ειχε ''ξεφυγει''!! (ηταν σπασμενος λιγο στην καρη του , αλλα αφου υπηρχε το ανταλλακτικο...):D


225223

zefos1100xx
03/05/2011, 02:26
.....ξηλωσα λοιπον τους μασπιεδες απο το δευτερο ZL , τους γυαλισα και τους τοποθετησα στο δικο μου!

...καλα δεν φανταζεστε τι εβγαλαν απο μεσα.....(και οι μεν και οι δεν...)
:confused: :cry:


225224

zefos1100xx
03/05/2011, 02:27
εδω μια συγκριση (οπως συνηθιζω) τον παλιο με τον καινουργιο (γυαλισμενο) μασπιε!


225225

zefos1100xx
03/05/2011, 02:28
...και μια ''λεπτομερεια''....(!)

εβγαλα τις παλιες ''μπιλιες'' στα ακρα και εφτιαξα δυο νεες με ανοξειδωτες βιδες και αποστατες!

καλο?:sun: :sun:


225226

lspiros
03/05/2011, 06:31
καλοξυστες:beer: :beer: :beer:

John Steed
03/05/2011, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
καλοξυστες:beer:


:rotflmao: :rotflmao:

zefos1100xx
04/05/2011, 01:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
καλοξυστες:beer: :beer: :beer:


χα χα thanx!:beer:

...ετσι χαμηλα που ειναι τα μασπιε , δεν ξερω κατα ποσο ειναι δυσκολο να βρουν κατω!







...και εσυ που γελας τομαρι!


Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
:rotflmao: :rotflmao:

Παντως το σιγουρο ειναι οτι για να πλαγιασει (τα στοιχειωδη ετσι) το μηχανακι πρεπει να αντικατασταθουν τα λαστιχα που φοραει (μην τα ξαναλεμε ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ!) ....:rolleyes:



λοιπον.....

εκανα μια μινι συγκριση στα 3 zl που εχω , και το δευτερο εχει τα καλυτερα ελαστικα πανω!

Ξηλωμα ζαντες μαζι με ενα σωρο αλλα τσιμπρανγκαλα!
:hypnotize


225296

zefos1100xx
04/05/2011, 01:38
..ξερω....

στην φωτο ειναι χαλια.....

Μην τα βλεπετε ετσι ομως , ειναι αρκετα πιο ''φρεσκα'' , εχουν ΠΟΛΥ ΓΟΜΑ ακομα για φαγωμα (σχεδον ολη!) , και δεν εχουν καμια ρωγμη καθως δεν δειχνουν να ειναι ''ξεραμενα''....


στην φωτο ειναι απλα βρωμικα!:cry: :lol:

..βεβαια για να μπουν πανω στο μηχανακι μου πρεπει να γινουν μερικες δουλειες πρωτα....(και δεν ειναι και λιγες!)

zefos1100xx
04/05/2011, 01:41
''καβατζα'' και ενα μπροστινο να υπαρχει....(αφου εκατσα και ξηλωνα , δεν βαριεσαι!)


225297

zefos1100xx
04/05/2011, 02:15
πυροι , παξιμαδια , αποστατες...

του αβρααμ και του ισαακ τα καλα.... :lol: :eyepop: :D


225298

zefos1100xx
04/05/2011, 02:17
...και αφου σκοπευω να εξαντλησω τις δυνατοτητες μου στις ''βουρτσες'' στα αλουμινια , εστειλα και μερικα εξαρτηματακια για επινικελωση.... :sun: :sun:

σταντ , ελατηρια , βιδες , βασεις μασπιε.....

φυσικα δεν αφαιρεσα τιποτα απο το eliminator!....απο το αλλο ειναι!

α!...το σταντ δεξια (το μακρυ) προοριζεται για το virago!


225299

zefos1100xx
06/05/2011, 10:17
χτες δεν ειχα πολυ χρονο , ξεκινησα να ασχολουμαι ομως με ενα θεμα που ειχα σκεφτει εδω και καιρο.....


ΤΗΝ ΣΕΛΑ!

...απο την στιγμη που το eliminator προοριζεται για δικαβαλα ταξιδακια , περα απο τον ανεμοθωρακα θα χρειαστουμε και μια σελα ικανη να βολεψει δυο ατομα με ανεση και για αρκετη ωρα.....


εχω στην διαθεση μου 3 (!) σελες απο zl400 , οποτε με ''παιρνει'' να πειραματιστω σε αναδιαμορφωση μιας απο αυτες.

....μια σελα ανετη συνεπαγεται με μια ΜΕΓΑΛΗ σελα , με μαλακο και μπολικο αφρωδες υλικο και με σωστη ''ανθωπομετρια'' (οσο γινεται).

Η σελα η οποια επιλεχτηκε για τους πειραματισμους μου ηταν αυτη που ηταν στην ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ κατασταση , δηλαδη απο το 3ο eliminator (οι αλλες δυο ειναι σε πολυ καλη κατασταση!)

Η συγκεκριμενη ηταν οπως βλεπετε στην φωτο που ακολουθει......
:eyepop:


225448

zefos1100xx
06/05/2011, 10:18
..δηλαδη ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ!!! :lol: :rotflmao:


Ξεκινησα να την ''ξεκαρφωνω'' να δω τι γινεται και μεσα......(δεν ημουν ιδιαιτερα φιλοδοξος βεβαια...)


225449

zefos1100xx
06/05/2011, 10:19
...χμμμμμ....

μαλιστα........


225450

zefos1100xx
06/05/2011, 10:20
η υγρασια και ο πολυκαιρισμος ειχαν κανει την ζημια τους.....


το καλυμα δεν ηταν το εργοστασιακο , ειχε αντικατασταθει μια φορα στο παρελθον (αυτο διαπιστωνεται ευκολα απο τις τρυπες που αφηνουν τα ''καρφια'' των πιστολιων) , ειχε γινει και μια μετατροπη στο αφρωδες (προσθαφαιρεση υλικου - μ@λακιες ειχαν γινει τεσπα...) και σε μερικα σημεια ηταν πραγματικα απογοητευτικη η κατασταση......


225451

zefos1100xx
06/05/2011, 10:21
..σε αυτην την φωτο μπορουμε να θαυμασουμε ολη την ''μορφοποιηση'' που ειχε δεχτει η σελα παλιοτερα για ειναι πιο.....

......ανετη?....αβολη?....τσοπεραδικη?.....μαλακη?.....μ@λακια?.... ..
(οποιος θελει μαντευει ελευθερα-εγω δεν εβγαλα ακρη!)


225452

zefos1100xx
06/05/2011, 10:22
ειχε βρεξει χτες και μια καραξεσκισμενη ταπετσαρια που σεβεται τον εαυτο της μπαζει νερα και μουλιαζει το αφρωδες για τα καλα!! :rotflmao: :rotflmao:


....χρειαστηκε να την βαλω καμια ωρα στο αεροθερμο για να στεγνωσει


225453

zefos1100xx
06/05/2011, 10:24
παραλληλα εβγαλα την σελα που φοραει η μοτοσυκλετα μου αυτη τη στιγμη να κανω μια συγκριση και να βεβαιωθω οτι η πλαστικη βαση ειναι ιδια και στις δυο......

οκ....



Η πλαστικη βαση ειναι ιδια και στις δυο σελες (και στον κωδικο , και οπτικα , αλλα και κουμπωσα την σελα στην μοτοσυκλετα μου)....

μονο το αφρωδες υλικο αλλαζει και δειχνουν διαφορετικες.....

.....προχωραμε!

zefos1100xx
06/05/2011, 10:26
εδω μια συγκριση στα δυο καθισματα....


225454

zefos1100xx
06/05/2011, 10:27
και εδω τα δυο υλικα που θα χρησιμοποιησω για να μεταποιησω το σχημα της σελας.


μαλακο αφρωδες 10mm και σκληροτερο τεφλον 10mm....

η συνεχεια το σαββατοκυριακο μαλλον..... :wave2: :beer:


225455

sv9cvk
06/05/2011, 12:09
Βρε θηριο και σελες φτιαχνεις!!!
:a19:

Εχεις βλεπω ανταλλακτικα μπολικα ...
Οτι καλυτερο να θες ενα ανταλλακτικο και να το εχεις διπλα σου.... :beer:

danaos75
06/05/2011, 12:56
Ζέφο καταπληκτική δουλεια,

+ 10000000000
:a18:

John Steed
06/05/2011, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Βρε θηριο και σελες φτιαχνεις!!!
:a19:


+ εν δυμάμει 400 :lol:

zefos1100xx
06/05/2011, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Βρε θηριο και σελες φτιαχνεις!!!
:a19:

εδω και 18 χρονια!!!:rotflmao: :lol:
...αλλα η καλυτερη φαση ειναι οταν φτιαχνω μια δικια μου (κανω και πειραματα!)




Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
..
Εχεις βλεπω ανταλλακτικα μπολικα ...
Οτι καλυτερο να θες ενα ανταλλακτικο και να το εχεις διπλα σου.... :beer:

απο 3 σετ ΟΛΑ! (μερικα και 4 σετ!)


:rotflmao: :lol:

bikas
06/05/2011, 14:47
καλή συνέχεια σύντροφε.

αν και το μοντέλο αυτό δεν μορώ να πω ότι μου άρεσε ,αλλά η μετατροπή σου η τέχνη σου και ο κόπος σου με έκαναν και το παρακολουθώ πλέον με πιο καλό μάτι και σίγουρα πιο φιλάρεσκα .:beer: :beer:

zefos1100xx
06/05/2011, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikas
καλή συνέχεια σύντροφε.

αν και το μοντέλο αυτό δεν μορώ να πω ότι μου άρεσε ,αλλά η μετατροπή σου η τέχνη σου και ο κόπος σου με έκαναν και το παρακολουθώ πλέον με πιο καλό μάτι και σίγουρα πιο φιλάρεσκα .:beer: :beer:

thanx φιλος!:beer:

γενικα και εγω δεν μπορω να πω οτι υπηρξα fan της κατηγοριας....

ξεκινησα την μοτοσυκλετα με σπορ μηχανηματα απο μικρος (cbr400rr '89) , και θυμαμαι οταν ειχα κανει βολτα με ενα zl400 φιλου , το εδωσα πισω και ειπα: ''..... χαλια φρενα , βαρυ , δεν στριβει , δεν φρεναρει , δεν εχει γκαζια και γενικα δεν μου αρεσει!....''

(καπου το εχω ξαναγραψει κιολας στο θρεντ πριν μηνες)

......με τον καιρο τα πραγματα αλλαξαν , το γιαουρτι στο κεφαλι επηξε (λεμε τωρα) , και αρχισαν να μου αρεσουν οι μοτοσυκλετες για αυτο που ειναι......για αυτο που προοριζονται!

Για παραδειγμα οτιδηποτε συγκρινεις σαν ''στησιμο'' με ενα ss θα βγαλει ενα κακο αποτελεσμα , αλλα εκει ακριβως χανεται η ουσια.....

ο σκοπος ενος shadow η ενος fjr δεν ειναι να χτυπησουν το R1 στην πιστα....




οσο για την εμφανιση....χμμμμμμ

αν εβγαινε μια μοτοσυκλετα σημερινη με το ''look'' του eliminator ισως να ελεγα οτι ειναι ''ασχημουτσικια''......οταν κοιταζω το eliminator και ξερω οτι ειναι μια κατασκευη 25 ετων κατα καποιο τροπο το ερωτευομαι....

ολα παιζουν τον ρολο τους...:sun: :beer:

FRAGISCOS
06/05/2011, 15:51
Mπραβο φιλε φοβερη δουλεια και μποοοοοολικη υπομονη κι ακομη περισσοτερο μερακι.

Να τη χαρεις την κουκλα σου!!!:beer: :beer: :wave2: :wave2:

zefos1100xx
07/05/2011, 02:20
ευχαριστω παιδια!:beer:

Συνεχιζω με την σελα!




.....σημερα ειχαμε ψωνια....

τα υλικα που ειχα στην διαθεση μου δεν εφταναν για να κανω αυτο που ειχα στο μυαλο μου.....

μισο κιλο βενζινοκολα , μερικα πινελα για να την απλωσω , και 1 μετρο ''βατα''.....


225528

zefos1100xx
07/05/2011, 02:21
πριν κανω οτιδηποτε εκοψα απο το αφρωδες υλικο μερικα μπαλωματα με ''πατρον'' τα κομματια που ελειπαν απο την σελα δεξια και αριστερα....

τα κολλησα με βενζινοκολα ακριβως στα σημεια που επρεπε και τερμα οι τρυπες!


225529

zefos1100xx
07/05/2011, 02:22
η σελα δεν θελω απλα να εχει περισσοτερο υλικο για να ειναι ανετη...θελω να ειναι οσο γινεται μεγαλυτερη (και να μην χαλαει η εμφανιση)....

εβαλα βενζινοκολλα πλαγια στο σημειο που καθεται ο συνεπιβατης......


225530

zefos1100xx
07/05/2011, 02:23
.....και τοποθετησα ενα κομματι περιμετρικα ωστε να φαρδυνει η σελα στο πισω μερος της.


225531

zefos1100xx
07/05/2011, 02:24
...το οποιο εκοψα και στην κατω πλευρα για να ερθει στα ισια του με το υψος της σελας.....


225532

zefos1100xx
07/05/2011, 02:25
μετα προσθεσα ενα μεγαλο κοματι αφρωδες υλικο ΜΟΝΟ στην θεση του αναβατη....

ο λογος ειναι απλος: θελω να μειωθει λιγο η διαφορα του υψους στο καθονται οι επιβαινοντες , δηλαδη να ερθει πιο ψηλα ο οδηγος.

επισης εχει αρχισει να καλυπτεται η παλια επιφανεια με καινουργια (θα δειτε και στην συνεχεια)


225533