PDA

View Full Version : Zl400 Eliminator



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6]

sv9cvk
06/08/2011, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
...και για να κλεισω προς το παρον , εδω λιγα ''ετοιμα'' επινικελωμενα βιδακια Μ6 που αγορασα με πλατυ κεφαλι σταυρό , με τα οποια αντικατεστησα μερικα ''ταλαιπωρημενα'' απο την πολυκαιρια....

λεπτομερεια και παλι , αλλα δινω βαση στις λεπτομερειες.....εκει πιστευω οτι ''παιζει'' η διαφορα σε μια προσεγμενη ανακατασκευη.....

δεν ειναι και ασχημα ε?

Πλακα κανεις??:eyepop:
Μια χαρα εγινε!!!:beer:
Χαλαρωσαμε μου φαινεται και ξεκινησαμε παλι τις εργασιες ε??:D :smokin:
:beer: :beer:

universalgr1
07/08/2011, 01:08
Και πανω που λες ειναι κουκλι δεν θελει τιποτε αλλο....

ερχεται ο μαστρο ζεφος και μας διαψευδει!!!

Ωραιος ρε Ζεφ!!!

:beer: :beer: :beer:


(τα οργανακια σου μου φαινεται.. κατι χρειαζονται... :a13: :a13: )

Τo gourouni
07/08/2011, 09:22
:beer: :beer: :beer:

zefos1100xx
07/08/2011, 10:43
ευχαριστω παιδια


....τωρα μενει και ενα καλο πλυσιμο γιατι το χρησιμοποιω καθημερινα και εχει γινει χαλια το κακομοιρο...

zefos1100xx
10/08/2011, 01:22
...ασχημα νεα απο το eliminator.....


κατα την διαρκεια δοκιμαστικης βολτας , το μηχανακι φουσκωσε τα νερα , τοσο που εσκασε ενας απο τους ελαστικους σωληνες του κυκλωματος (προφανως ηταν ηδη ταλαιπωρημενος)......

ο σωληνες ειναι αυτος που βλεπετε στην φωτο , αλλα το χειροτερο δεν ειναι αυτο......


233558

zefos1100xx
10/08/2011, 01:23
...το χειροτερο ειναι τα εγκαυματα που μου προκαλεσε στο δεξι ποδι , καθως εκει επεσε το βραστο υγρο ψυξης....

...ακουγεται σχεδον ειρωνικο ε?

......βραστο υγρο ψυξης.....

οχι...δεν φοραγα βερμουδα (παλι καλα).....


233559

zefos1100xx
10/08/2011, 01:34
αυτα που συμπεραινω μονομιας ειναι τα εξης.....

α) με το κυκλωμα ψυξης να εχει συντηρηθει προσφατα , κσι με καινουργια ταπα-θερμοστατη το μονο που απομενει ειναι να δω αν η βαλβιδα του βεντιλατερ λειτουργει κανονικα.....οποτε μετα απο αυτο παμε για φλατζα καυσης...(χλωμο καθως ολα εγιναν εν κινησει.....δυσκολο να χρειαστει βεντιλατερ σε τετοια φαση...)

...την βλεπω την δουλεια...φλατζα και ''παρσιμο'' το καπακι.....

β) εννοειται οτι δεν θα χρησιμοποιησω το ZL στις διακοπες μου φετος :bigcry:

John Steed
12/08/2011, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
...το χειροτερο ειναι τα εγκαυματα που μου προκαλεσε στο δεξι ποδι , καθως εκει επεσε το βραστο υγρο ψυξης....

...ακουγεται σχεδον ειρωνικο ε?

......βραστο υγρο ψυξης.....

οχι...δεν φοραγα βερμουδα (παλι καλα).....

:bigcry: :bigcry: Περαστικά.... Άουτς!


Άρα διακοπές με το R1? Και τα αυτοσχέδια σαμάρια?

Καλά να περάσετε! :wave2:

sv9cvk
12/08/2011, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
...το χειροτερο ειναι τα εγκαυματα που μου προκαλεσε στο δεξι ποδι , καθως εκει επεσε το βραστο υγρο ψυξης....

...ακουγεται σχεδον ειρωνικο ε?

......βραστο υγρο ψυξης.....

οχι...δεν φοραγα βερμουδα (παλι καλα).....

Ωραιο ποδι...:eyepop: :a49: :a07:





Περαστικα Ζεφο!!!:beer: :wave2:

zefos1100xx
12/08/2011, 22:51
ευχαριστω παιδια!

...αν και δεν εχω τιποτα σοβαρο , να φανταστειτε οτι δεν εχασα ουτε μια ημερα εργασιας (ουτε καν την ημερα που καηκα)



η πλακα ειναι οτι επισκευασα το μηχανακι...

Ξαναεβαλα την παλια ταπα στο ψυγειο και τοποθετησα καινοργια σωληνωση , και μετα απο ενα μπαραζ δοκιμων.......το μηχανακι δεν χανει καθολου νερα!!!!!:eyepop: :eyepop: :eyepop:

...μαλλον η ταπα που εβαλα δεν ανοιξε σωστα και ''φουσκωσε'' το κυκλωμα υπερβολικα.....με αποτελεσμα να σπασει το πιο ευαισθητο σημειο αυτου (οι σωληνες και μαλιστα αυτοι που ηταν πιο ταλαιπωρημενοι)

η ακομα μεγαλυτερη πλακα ειναι οτι τωρα αντιμετωπιζω ενα νεο προβλημα με τα καρμπς.......μολις πατησω μιζα (δεν το συζηταμε να παρει μπροστα) τρεχει η βενζινη ποταμι.....

4αδα εξω και ποσοοοοοοοοοο βαριεμαιιιιιιιιιιιιιιι...(!)


βασικα εχω αρχισει και απογοητευομαι απο το μηχανακι....τοση δουλεια ρε γ@μωτο.....

...και βεβαια μενω στο οτι δεν θα το χρησιμοποιησω στις διακοπες μου.....(το μπουρδελο)

......η θα παω με το R1 (που δεν το προτιμω) , η θα χρησιμοποιησω την ασφαλεστερη των επιλογων μου......το αξιοπιστοτατο xv400virago!!! (πιστο σκυλι το κακομοιρο - τι δουλεια εχω εγω με βρωμοkawasakia???)


απο σεπτεμβρη θα γινει μια γενικη επσικευη στο zl και θα μπει στο car.gr προς πωληση....

παντα πιστευα οτι οι μοτοσυκλετες εχουν ''ψυχη'' και δικο τους χαρακτηρα....και αυτο εχω αρχισει να το αντιπαθω....

Δεν ξερω αν στην πορεια τα συναισθηματα μου αλλαξουν , παντως επειδη διατηρω αυτα τα θρεντ ως ημερολογια , επι της παρουσης αναφερομαι σε αυτα που πιστευω και νοιωθω αυτην την στιγμη......

tom kissas
12/08/2011, 23:07
περαστικα φιλε μου
και καθε εμποδιο σε καλο σε λιγο καιρο θα βολταρεις με το kawa :D :D

John Steed
13/08/2011, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx

απο σεπτεμβρη θα γινει μια γενικη επσικευη στο zl και θα μπει στο car.gr προς πωληση....

παντα πιστευα οτι οι μοτοσυκλετες εχουν ''ψυχη'' και δικο τους χαρακτηρα....και αυτο εχω αρχισει να το αντιπαθω....

:sad: :sad: Κρίμας.... Αν είναι όμως να ταλαιπωρείσαι....

zefos1100xx
13/08/2011, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
:sad: :sad: Κρίμας.... Αν είναι όμως να ταλαιπωρείσαι....

θα δειξει.....

ηδη βρηκα μια ακρη να κατσουμε με εναν φιλο απο τριτη κιολας να το φτιαξουμε.....

...ποιος περιμενει τον σεπτεμβρη???:rotflmao: :rotflmao:

dim_rac
14/08/2011, 22:01
Περαστικα ζεφο!!

zefos1100xx
16/08/2011, 09:45
ευχαριστω οσους μου ευχονται περαστικα , αλλα υπενθυμιζω οτι δεν εχω και τιποτα σοβαρο.....

....ενα καπαλο εμεινε απο το καψιμο , το οποιο θα αποτελειωσει το θαλασσινο νερο της σαντορινης σε 2 μερες!!!:lol: :lol:


παμε τωρα στα καθεκαστα:

πριν λιγες μερες μπορεσα και επιδιορθωσα το κυκλωμα ψυξης του zl (για αλλη μια φορα-ελπιζω οριστικα!) , αγοραζοντας δυο καινουργιους Φ20 σωληνες ψυγειου με γωνια 90°......

οι σωληνες αυτοι ειναι ''universal'' γωνιες , αλλα ειχα μια ιδεα πως να ταιριαξουν!

...η ιδεα μου ηταν να κοπουν ασυμετρα προς την γωνια , ωστε να ταιριαξουν απροβληματιστα στην εισοδο της κεφαλης πανω στο ψευτοκαπακο , ενω η δευτερη κουρμπα που χρειαζοταν για να φτασει στον θερμοστατη ηταν πολυ ''απαλη'' και θα μπορουσε να καταργηθει , η εστω να ακολουθησει ο σωληνας χωρις να τσακισει (ακομα και ζεστος).....

στην φωτο οι δυο καινουργιοι σωληνες διπλα στον σαπιο που εσκασε....


233781

zefos1100xx
16/08/2011, 09:46
.αυτη την φορα με τον φιλο μου και συνεγατη τον Λαμπρο ανοιγμα για χιλιοστη φορα το μηχανακι και παμε να αντικαταστησουμε και τους 2 σωληνες....

καθε σωληνας κοστισε περι τα 5,50€ απο ναυτιλιακα ειδη στον πειραια.....


με το ντεποζιτο σηκωμενο μπορουμε να δουμε τον σωληνα με τον οποιο ειχα αντικαταστησει αυτον που ειχε σκασει , και ηταν επισης μεταχειρισμενος....


.....οποιος καει με τον χυλο , φυσαει και το γιαουρτι.....(!)

αλλαγη και οι δυο! :sun: :sun:


233782

zefos1100xx
16/08/2011, 09:47
....ξεσφιγμα τα κολαρα και εξω οι παλιοι σωληνες.....


233783

zefos1100xx
16/08/2011, 09:48
....και τοποθετησαμε την νεα σωληνωση....

εδω ο δεξιος (αυτος που ειχε σκασει)


233785

zefos1100xx
16/08/2011, 09:48
...και ο αριστερος
(που αντικαταστηθηκε προαιρετικα)


233786

zefos1100xx
16/08/2011, 09:49
...αν νομιζετε απο τις φωτο οτι η κεφαλες εχουνε γινει ΧΑΛΙΑ απο τα παραφλου που στεγνωσανε πανω τους κανετε λαθος....


ολη η μοτοσυκλετα εγινε μπουrδελο.....
:mad:


233787

zefos1100xx
16/08/2011, 09:50
...στα δεξια απο τον κινητηρα εως το τελικο της εξατμισης ηταν μεσα στα καμενα παραφλου.....


233788

zefos1100xx
16/08/2011, 09:53
....αυτο το μηχανακι κανει τα παντα να με πεισμωσει μεχρι εκει που δεν παιρνει.....

πλεον ειναι ενα παιχνιδι εγωισμου και πεισματος μεταξυ μας......οποιος τιναξει τα πεταλα πρωτος!:lol: :rotflmao:


ακομα δεν εχει καταλαβει οτι δεν μου αρεσει να χανω.....:evil: :nono:

sv9cvk
16/08/2011, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
....αυτο το μηχανακι κανει τα παντα να με πεισμωσει μεχρι εκει που δεν παιρνει.....

πλεον ειναι ενα παιχνιδι εγωισμου και πεισματος μεταξυ μας......οποιος τιναξει τα πεταλα πρωτος!:lol: :rotflmao:


ακομα δεν εχει καταλαβει οτι δεν μου αρεσει να χανω.....:evil: :nono:


:beer: :beer: :beer: Δωστου να καταλαβει ποιος κανει κουμαντο....:smokin: :smokin: :wave2:

universalgr1
20/08/2011, 13:15
Υπομονη,κουραγιο ρε Ζεφ..

Ξεκουρασου τωρα..

ο Χειμωνας θα δειξει..

:beer:

zefos1100xx
13/08/2012, 03:12
....αυτο το μηχανακι κανει τα παντα να με πεισμωσει μεχρι εκει που δεν παιρνει.....

πλεον ειναι ενα παιχνιδι εγωισμου και πεισματος μεταξυ μας......οποιος τιναξει τα πεταλα πρωτος!:lol: :rotflmao:


ακομα δεν εχει καταλαβει οτι δεν μου αρεσει να χανω.....:evil: :nono:




...ενα χρονο μετα το μηχανακι ειναι ετοιμο.....

ΑΛΛΑ ΕΤΟΙΜΟ ΛΕΜΕ!!!

μου πηρε καμποσο καιρο , αλλα επρεπε να γινουν ολα στα μεσοδιαστηματα της δουλειας μου και με καλη διαχειρηση του ελευθερου χρονου μου...και φυσικα κρατωντας το budget χαμηλα...

....σορυ για την απουσια , θα επανελθω συντομα με φωτο και κειμενο απο το σημειο που ειχα αφησει το θρεντ....

Gms
13/08/2012, 10:05
Μπραβο φιλε αλλος στην θεση σου θα το ειχε στειλει ηδη στον επομενο φουκαρα να ψαχνεται.Αντε περιμενουμε φωτο.

zefos1100xx
13/08/2012, 13:11
Μπραβο φιλε αλλος στην θεση σου θα το ειχε στειλει ηδη στον επομενο φουκαρα να ψαχνεται.Αντε περιμενουμε φωτο.

αμ' πως το σκεφτηκα τουτο να ξερεις.....

αλλα επρεπε να δηλωσω ηττημενος....:nono:

MAIK72
21/05/2014, 00:29
...αν νομιζετε απο τις φωτο οτι η κεφαλες εχουνε γινει ΧΑΛΙΑ απο τα παραφλου που στεγνωσανε πανω τους κανετε λαθος....


ολη η μοτοσυκλετα εγινε μπουrδελο.....
:mad:



233787

Καταρχήν συγχαρητήρια για την άψογη δουλειά στο ZLάκι:beer::beer:
Τι ακριβώς έχεις κάνει εδώ; Eβαλες ελατήριο αντί για το λαστιχάκι που έχει για να σκληρύνει η ντίζα;΄:confused: Το άφησες έτσι;;;;; H ντίζα μπορεί να σκληραίνει αλλά μήπως το πρόβλημα είναι στον μοχλό στο καπάκι ;; To σίγουρο είναι ότι θα το δοκιμάσω!!