PDA

View Full Version : XR650 dallara μετατροπη σε sm



marios xr-res
06/11/2010, 20:19
καλησπερα παιδια καινουριος και εγω στο φορουμ θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας!!
εχω ενα XR 650 enduro και θελω να κανω μετατροπη σε sm τι θα χρειαστω?
ποσο θα μου παει στο περιπου?αξιζει να γινει?
να στε καλα ;)

lspiros
06/11/2010, 21:24
δεν ξερω αν για σενα αξιζει η αν οικονομικα σε συμφερει.ενα θα σου πω,κρατα τις μαμα ζαντες γιατι το ΚΤΕΟ δικυκλων δεν αργει να ερθει και οποιο sm δεν εβγαινε μανισιο ετσι δεν θα περναει...

p@nos
06/11/2010, 23:11
ολα γινονται...μπορεις να την κανεις πολυ φτηνα την μετατροπη με αλλα στεφανια/ακτινες/λαστιχα, μπορεις να ξεφυγεις και πολυ αν θες...απο το budget σου εξαρταται...

giannis113
07/11/2010, 02:42
απο soupermoto σε enduro ειναι ευκολο και φθηνο αν δε ψαχνεις ακριβα πραματα, το αντιθετο ειναι ακριβο..

οσον αφορα το κτεο και γενικοτερα την χρηστικοτητα της μοτο σου καλα θα ειναι να δωσεις κατι παραπανω αλλα να κρατησεις τα εντουρο ζαντολαστιχα κομπλε,

ριχνε καμια ματια στις αγγελιες ολο και καποιος πουλαει φθηνα,

η γνωμη μου ειναι κομπλε να τα εχεις βαλε βγαλε σε λιγη ωρα να κανεις τη μετατροπη,

ζαντολαστιχα, φτερο μπροστα ποιο μικρο-κοντο, γραναζομα ισως, αν χρειαστει αναλογα με το τι θελεις εσυ, μια μεγαλυτερη δισκοπλακα με την προεκταση της,

τι αλλο; καμια ρυθμιση στην αναρτηση; με ολα αυτα θα εχεις ενα καλο αποτελεσμα,
υπαρχει ομως και καλυτερο αναρτησεις κλπ κλπ

lspiros
07/11/2010, 08:30
σε ολα αυτα,προσθεσε και μια γεφυρα πηρουνιου και φυσικα σταματας να δινεις σημασια στις ενδειξεις ταχυμετρου,εκτος και αν αλλαξεις ατερμονα με το σωστο βημα...

marios xr-res
07/11/2010, 22:51
giati stamataw na vlepw to koder?
8a yparxei diafora sto pws pianei ta xiliometra?
peripou apo gnoustous sas i esas tous idious mia metatropi mporei na ksekinisei apo 600e?

notakos600
07/11/2010, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios xr-res
giati stamataw na vlepw to koder?
8a yparxei diafora sto pws pianei ta xiliometra?
peripou apo gnoustous sas i esas tous idious mia metatropi mporei na ksekinisei apo 600e?


Μαμά η μπροστινή ζάντα είναι 21'' και η motard 17'', θα σου δείχνει περισσότερα (ψεύτικα) χιλιόμετρα.

p@nos
07/11/2010, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios xr-res
giati stamataw na vlepw to koder?
8a yparxei diafora sto pws pianei ta xiliometra?
peripou apo gnoustous sas i esas tous idious mia metatropi mporei na ksekinisei apo 600e?


ναι παιρνοντας απλα αλλα λαστιχα/στεφανια/ακτινες+πλεξη στα κεντρα σου....και ειναι σχεδον το μινιμουμ κοστος, το πιο low budget, με το χειροτερο αποτελεσμα φυσικα...

γνωμη μου, την οποια δε θα τη λαβεις υποψιν μαλλον:lol: , αστο οπως ειναι...

DT200LC
08/11/2010, 01:14
San omorfia leei perissotero to 650 se SM... enw to klassiko 600 emena mou aresei mono enduro , gnwmi mou

Koita mipws gia tipota metexeires apo ebay h' edw pera... :beer:

lanzaman
08/11/2010, 10:22
αν δε κανω λαθος το dall'ara εβγαινε και σε μοταρντ απο τη μανα του οποτε αν παρεις τον ατερμωνα η/και οτι αλλο χρειαζεται απο αυτο δε θα υπαρχει προβλημα πιστευω...
οσο για το αν αξιζει ειναι δικο σου θεμα..
εγω προτιμω τα κατσικια:smokin:


edit: για να πω την αληθεια μονο μοταρντ το εχω δει το dall'ara δεν εχω δει κανενα εντουρο..

Vourkoufales
08/11/2010, 12:03
Αμε... δεν είναι δύσκολο το ?600... με μεταχειρισμένα στεφάνια κλπ...