PDA

View Full Version : Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ



granazi
07/11/2010, 13:50
ενα ενδιαφερον πειραμα.
οποιαδηποτε ομοιοτητα με προσωπα η καταστασεις ειναι συμπτωματικη :D


Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

http://www.youtube.com/watch?v=C_FIZnvuFvA&feature=related

o teos
07/11/2010, 14:59
:a013: :a013:

takis-kk
07/11/2010, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
ενα ενδιαφερον πειραμα.
οποιαδηποτε ομοιοτητα με προσωπα η καταστασεις ειναι συμπτωματικη :D


Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

http://www.youtube.com/watch?v=C_FIZnvuFvA&feature=related


Ωχ .. Κάποιοι τυπολάτρες .. (νομολάγνοι) .. Εδώ μέσα... Σίγουρα... Θα σε ... Ξυλοκοπήσουν..:rotflmao:

granazi
07/11/2010, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Ωχ .. Κάποιοι τυπολάτρες .. (νομολάγνοι) .. Εδώ μέσα... Σίγουρα... Θα σε ... Ξυλοκοπήσουν..:rotflmao:








:a13:

fasma
07/11/2010, 17:50
Αυτο μου θυμιζει κρητικη βεντετα χαχαχα...
βροντακηδες και φουρτουνακηδες...χαχαχαχα...

:lol: :rotflmao:

Operater
07/11/2010, 17:56
Γουστάρω ελληνικό animation! :lol: :lol: :lol:



Τυφλός υπό τυφλού οδηγούμενος αμφότεροι εις βόθυνον πεσούνται... λέει ένα βιβλίο...

menos
07/11/2010, 18:25
Τέλειο!! :beer:

zisisx
08/11/2010, 07:36
ααααααα......μαλιστα τωρα καταλαβα...........ωραιο βιντεακι.......

the who
08/11/2010, 08:28
Αν ανεβαιναν ΟΛΟΙ μαζι στη σκαλα μπορει να ερχοταν η ψυχρολουσια αλλα τουλαχιστον θα την αντιμετωπιζαν χορτατοι.:smokin:

DimChios
08/11/2010, 08:37
Ελατε να σπαμμαρουμε γιατι ετσι γινονται τα πραγματα εδω!

:lol: :lol: :lol:

sergiosm
08/11/2010, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
ενα ενδιαφερον πειραμα.
οποιαδηποτε ομοιοτητα με προσωπα η καταστασεις ειναι συμπτωματικη :D


Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

http://www.youtube.com/watch?v=C_FIZnvuFvA&feature=related


Δυστυχώς απόλυτα αληθινό ...

lspiros
08/11/2010, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ελατε να σπαμμαρουμε γιατι ετσι γινονται τα πραγματα εδω!

:lol: :lol: :lol:
αυτον θα τον αντικαταστησουμε με αλλον πιθηκα?

Operater
08/11/2010, 13:31
εγώ δεν έχω καταλάβει τι συμπέρασμα βγαίνει από αυτό το πείραμα..
το έχουν κάνει και σε σκύλους με καμπανάκια και φαγητό.

:confused:

Εχετλαίος
08/11/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
το έχουν κάνει και σε σκύλους με καμπανάκια και φαγητό.

Το πείραμα του Pavlov έχει να κάνει με το αυτόνομο νευρικό σύστημα, όχι με την εξοικείωση νευρικών υποδοχέων βάση κανόνων συμπεριφοράς συνόλου.
:wave2:

Cpt. Haddock
08/11/2010, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
εγώ δεν έχω καταλάβει τι συμπέρασμα βγαίνει από αυτό το πείραμα..
το έχουν κάνει και σε σκύλους με καμπανάκια και φαγητό.

:confused:

Το συμπέρασμα οτι μια συμπεριφορά εφ' οσον υιοθετηθεί απο μια κοινωνική ομαδα, συνεχίζεται θεωρητικα επ' απειρον ακόμα κι αν ο αρχικός εμπνευστης της ή/και ο λόγος ύπαρξής της έχει εκλείψει.

Παλιο corporate joke το συγκεκριμένο, μου έιχε ερθει με mail πριν καμια 12αρια χρονια :lol:

Το βιντεάκι ειναι λιγο χαζό σαν σύλληψη και ο τίτλος του μαλλον λαθος σχετικα με το πειραμα και το συμπέρασμα.

Δες και το πειραμα του pavlov απ' την αναποδη οπτικη (του σκυλου) :lol:

sniper
08/11/2010, 13:44
Καμιά πάβλοβα δεν παίζει;

Εχετλαίος
08/11/2010, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Καμιά πάβλοβα δεν παίζει;

Ρώτα τη maeonapii
:wave2:

lspiros
08/11/2010, 13:59
νομιζω τα πειραματα αυτα εχουν να κανουν με τη λεγομενη (εξαρτημενη μαθηση).χρησιμοποιειτε κατα κορον στην εκπαιδευση σκυλων,τελευταια και στην εκπαιδευση ανθρωπινων μαζων,βλεπε εκλογες:lol:

Boxer
08/11/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Παλιο corporate joke το συγκεκριμένο, μου έιχε ερθει με mail πριν καμια 12αρια χρονια :lol:




Καθολου joke....οπου και αν εχω παει εχω βρει παρα πολλες διαδικασιες που ειναι αχρηστες , σε μια περιπτωση ειδικα εφτασα 5 υπαλληλους πισω και κανεις δεν ηξερε να μου απαντησει "ΓΙΑΤΙ αυτο γινεται ετσι ;" . Ολοι κανανε αυτο που εκανε ο προηγουμενος , και κανεις δεν αναθεωρησε....αυτοι οι ανθρωποι λοιπον νομιζανε τοσα χρονια οτι δουλευανε και οτι ηταν παραγωγικοι , ενω στην πραγματικοτητα δεν κανανε τιποτα....τους ειπαν καποτε να βιδωνουνε μια βιδα για ενα συγκεκριμενο μοντελο αυτοκινητου , μονο που στην πορεια το μοντελο καταργηθηκε .....

Εχετλαίος
08/11/2010, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Καθολου joke....οπου και αν εχω παει εχω βρει παρα πολλες διαδικασιες που ειναι αχρηστες , σε μια περιπτωση ειδικα εφτασα 5 υπαλληλους πισω και κανεις δεν ηξερε να μου απαντησει "ΓΙΑΤΙ αυτο γινεται ετσι ;"

ΙΚΑ Χανίων;
:confused:

Cpt. Haddock
08/11/2010, 14:34
Ναι, με τη λεξη joke δεν εννοούσα οτι δεν ειναι αληθες, τουναντίον το βλέπω κι εγω καθημερινα.

Απλα κυκλοφορεί χρονια σαν "εσωτερικο αστειο", σατιριζοντας τον τρόπο που δουλεύουμε.

Λέει ενα τετοιο παράδειγμα ο Londo Mollari στο Babylon5 :smokin:

takis-kk
08/11/2010, 18:57
Τό αρχικό πείραμα πάντως δεν ήταν με μπανάνα ...
Ηταν με μήλο!:winka:

Boxer
08/11/2010, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Τό αρχικό πείραμα πάντως δεν ήταν με μπανάνα ...
Ηταν με μήλο!:winka:

Τα ειπες ολα...:a56:

ernti
08/11/2010, 20:17
Τι μπούρδες πειράματα είναι αυτά,από επιστήμονες της φούτσας.
Αφού ρε παπάρες οι καινούριοι πίθηκοι,μετά το ξύλο που φάγανε,τους ΕΙΠΑΝ οι παλιοί και για πιο λόγο το φάγανε.
Έτσι μετά τις αλλαγές πιθήκων όλοι ξέρανε γιατί δεν παίρνουνε τις μπανάνες,απλώς δεν είχανε ποτέ υποστεί την ψυχρολουσία.
Πως είναι τόσο σίγουροι δηλαδή αυτοί οι φωστήρες της μαλακίας ότι τα πιθήκια δεν επικοινωνούν μεταξύ τους ?

Boxer
09/11/2010, 07:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Τι μπούρδες πειράματα είναι αυτά,από επιστήμονες της φούτσας.
Αφού ρε παπάρες οι καινούριοι πίθηκοι,μετά το ξύλο που φάγανε,τους ΕΙΠΑΝ οι παλιοί και για πιο λόγο το φάγανε.
Έτσι μετά τις αλλαγές πιθήκων όλοι ξέρανε γιατί δεν παίρνουνε τις μπανάνες,απλώς δεν είχανε ποτέ υποστεί την ψυχρολουσία.
Πως είναι τόσο σίγουροι δηλαδή αυτοί οι φωστήρες της μαλακίας ότι τα πιθήκια δεν επικοινωνούν μεταξύ τους ?

Αν επικοινωνουσαν (οπως υποννοεις , αμεσα δηλαδη , γιατι ενα τροπο επικοινωνιας σιγουρα εχουν) μολις ο καινουργιος πηγαινε να τσιμπησει τη μπανανα οι αλλοι τεσσερις θα του λεγαν εν χορω : "ΨΙΤ μεγαλε , εαν κανεις πως ανεβαινεις τη σκαλα , θα σε μαμησουμε και οι τεσσερις στο ξυλο , γκε κε ;" και δεν θα τον δερνανε καθολου....

εκτος και αν ο καινουργιος νομιζε οτι τους ειχε και τους τεσσερις :lol: