PDA

View Full Version : ΕΦΟΡΙΑ



Polifer
27/07/2005, 09:04
Μου είπανε κάτι φίλοι μου ότι για να αφήσεις αδήλωτη τη μηχανή χωρίς πρόβλημα πρέπει να ειναι κάτω απο 500cc! Ξέρει κανείς τι ισχύει με αυτά; Άμα παρεις 600cc και δε το δηλώσεις λες να σε πάρουν πρέφα και να σε φάνε;

Lazio
27/07/2005, 09:17
Τετοιοι ΚΟΠΑΝΟΙ που ειναι αντι να αφησουν τις μηχανες χωρις δασμους ωστε να στρεψουν περισσοτερο κοσμο προς την αγορα δικυκλου μηπως και μειωθει το κυκλοφοριακο και τα κουτια που κυκλοφορουνε στο κεντρο αυτοι εκει να βγαλουν και απο τη μυγα ξυγκι :mad: :mad:

Αυτο που λεω ισχυει για ολες τις κυβερνησεις ανεξαιρετος :yuck:

div400
27/07/2005, 10:02
απο οσα γνωρίζω ( και μου ειπαν τωρα που αγορασα 1000αρι)
εχουν καταργηθει τα τεκμηρια για ολα τα δικυκλα εως 1000κκ.οποτε αυτο που πρεπει να δηλωσεις στην εφορια ειναι μονο η αγορα (απο που βρικες τα χρηματα δηλ για την αγορασεις πχ μεσο τραπεζικου δανισμου). και αυτο μονο στην δηλωση που αφορα το οικονομικο ετος που την αποκτησες (δηλ. αν πηρες φετος '05 μια μηχανη 900κκ θα την δηλωσεις του χρονου '06 στην δηλωση που αφορα το οικονομικο ετος 2005). απο εκει και μετα εφοσον δεν εχει τεκμηριο η μηχανη δεν ειναι απαραιτητο να την δηλωσεις.
καλλιτερα παντως να ρωτησεις εναν εφοριακο ή τον λογιστη σου για να σου δωσει μια εγκηρη απαντηση.

rc31
27/07/2005, 12:14
Παντως στις οδηγιες της δυλωσης του 2005 για το 2004 δεν αναφερει πουθενα τις μοτοσυκλετες.

Σε σχετικη ερωτηση μου στην εφορια και σε εναν εφοριακο μου ανεφερε οτι η μηχανες δεν δηλωνονται καθολου μιας και που τα τεκμηρια ισχυουν ανω τον 2000 cc

Στην δηλωση δεν υπαρχει καν κοδικος για τις μηχανες

div400
27/07/2005, 12:19
τις δηλωνεις εκει που δηλωνεις και τα ιχ αυτ/τα. ο διαχωρισμος των οχηματων για την εφορια δεν γινοταν ανα ειδος αλλα συμφωνα με τους φορολο/μους ιππους (νομιζω?). οποτε αν ηταν αυτ/το ή μοτο/τα δεν τους εννιαζε.

adam_tsouk
27/07/2005, 12:26
To mono pou prepei na dhlwseis einai thn agora.
den forologhse bash twn kubikwn alla bash tou kostous. 8ewrhtai antikeimeno dhladh.
meta den xreiazetai na thn dhlwseis ksana.

Nik0s
27/07/2005, 12:29
Εγώ όταν την πήρα δεν δήλωσα τίποτα.
Απλά μου ήρθε μόνο του, το χαρτί για τα τέλη
κυκλοφορίας της μηχανής, οπότε θεώρησα οτί είναι
δηλωμένη.... :rolleyes:

maintenance
27/07/2005, 12:53
ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ, ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΝΤΑΣ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ. ΥΠΕΥΘΗΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΙΔΙΩΤΩΝ, ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΝ Η ΑΓΟΡΑ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙ.



ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!

:wave2: :beer: :wave2:

adam_tsouk
27/07/2005, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ, ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΝΤΑΣ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ. ΥΠΕΥΘΗΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΙΔΙΩΤΩΝ, ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΝ Η ΑΓΟΡΑ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙ.



ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!

:wave2: :beer: :wave2:



:beer: :beer: :beer:


:D :D

Lazio
27/07/2005, 13:43
Οπς τζαμπα τους τα εχωσα δηλαδη :blush: :blush:

Αλλα το ευχαριστηθηκα :lol:

Η ημιμαθεια ειναι κακο πραγμα τελικα χο χο χο :D :D

Polifer
27/07/2005, 19:33
thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks thnks :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :) :) :) :)