PDA

View Full Version : Ζαμπιδης



fournas
07/11/2010, 19:08
ετυχε και ειδα τον αγωνα του και νομιζω οτι ειναι απο τους πιο "σκληρους" που εχω δει..


part 1 (http://www.youtube.com/watch?v=4ZUr4xeaCKU)


part 2 (http://www.youtube.com/watch?v=z72_OkgiQoE)


:beer:

Maggellanos
07/11/2010, 19:45
:eyepop: :eyepop:

tansap
07/11/2010, 19:49
καλός ειναι....


τον εχω...... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vaska
07/11/2010, 19:53
Devil's τους έχεις και τους δύο μαζί ρε


:bigcry: :bigcry:

Dennis-
07/11/2010, 20:00
Αγώνες: 152
Νίκες: 139
Ήττες: 13
ΚΟ’s: 84

του 2008 αυτα..

πολυ ξυλο εχει δωσει το παλικαρι !

και ενα απο εμενα :beer:

http://www.youtube.com/watch?v=yNWkXUJo7a4

Εχετλαίος
07/11/2010, 20:11
Πολύ καλός ο Iron Mike σε αυτό που κάνει.
Με τη βαρβαρότητα αυτού που κάνει έχω ένα θεματάκι, όμως...

Ζεύκας
07/11/2010, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Devil's τους έχεις και τους δύο μαζί ρε


:bigcry: :bigcry:

η αλήθεια είναι πως άμα πέσεις πάνω τους θα έχουν ένα μικρό προβληματάκι :p

jimmis5
07/11/2010, 20:23
Εκπληκτικος ειδικα ο εξτρα γυρος με το μινι νοκ αουτ ολα τα λεφτα
IRON MIKE!!!:a18: :a18: :a18: :a20: :a20:

antsoar
07/11/2010, 20:30
Πάτησα το λινκ για να δω μόνο λίγο

:eyepop: και δεν μπορουσα να ξεκολήσω, απίστευτος αγώνας !

antsoar
07/11/2010, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Πολύ καλός ο Iron Mike σε αυτό που κάνει.
Με τη βαρβαρότητα αυτού που κάνει έχω ένα θεματάκι, όμως...

Ενοείς την τεχνική του η το άθλημα γενικότερα ?

alcapone09
07/11/2010, 20:33
Ωρε παιδιά βλέποντας το μου γεννηθηκε μια απορία.. Εκεί πως ξέρουν ποιός κερδίζει? Μετράνε πόντους με χτυπήματα η κάτι τέτοιο? :look:

Πάντως πολύ καλός ο Ζαμπίδης

Εχετλαίος
07/11/2010, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Ενοείς την τεχνική του η το άθλημα γενικότερα ?

Το "άθλημα"...
Ξέρω, είμαι το τρόλ του thread...

antsoar
07/11/2010, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Το "άθλημα"...
Ξέρω, είμαι το τρόλ του thread...


Ξέρω, είσαι πιο πολύ της "αρμονίας"

http://www.youtube.com/watch?v=aicHsMC6rxM&feature=related :winka:

devil's animal
07/11/2010, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Devil's τους έχεις και τους δύο μαζί ρε


:bigcry: :bigcry:

τον προπονητη του σιγουρα τον ειχα, και ηταν ο καλυτερος προπονητης που ειχα...
:beer: :beer: :beer:

super_toto
07/11/2010, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Πολύ καλός ο Iron Mike σε αυτό που κάνει.
Με τη βαρβαρότητα αυτού που κάνει έχω ένα θεματάκι, όμως...

Εντάξει μην είμαστε υπερβολικοί. Το kick box, σε αυτό το επίπεδο μάλιστα είναι αρκετά "ευγενές" άθλημα.
Τι να πούμε και για τα MMA ή για τα κλουβιά.

Vstrommer71
08/11/2010, 01:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Εντάξει μην είμαστε υπερβολικοί. Το kick box, σε αυτό το επίπεδο μάλιστα είναι αρκετά "ευγενές" άθλημα.
Τι να πούμε και για τα MMA ή για τα κλουβιά.
Αντε και εις ανωτερα!
Και οι Ρωμαιοι ειχαν βαλει στο Κολοσσαιο τους μονομαχους να αλληλοσκοτωνονται.
Με την ''ευρεια'' εννοια του αθληματος που εννοειτε,να το ξανακανουμε:lol:
Προσωπικως αυτα τα αθληματα μου φερνουν στο μυαλο τον αειμνηστο Σουγκλακο που ξεπατωνε τους εχθρους του εθνους,κατι Τουρκους παλαιστες κι εσωζε το γοητρο της πατριδας:smokin:
Τωρα τι ειδους ''αθλημα'' ειναι αυτο που ξυλοφορτωνεις τον αλλον,πρεπει να ειναι παρομοια εννοια με την ιδεα της οικολογικοτητας των κυνηγων:smokin:

kokos08
08/11/2010, 02:43
Ψεμματα κανουν ρε, φιλοι ειναι,δεν βλεπετε που στο τελος χαιρετιουνται???

sotos 8
08/11/2010, 05:39
Eπειδη το εχουμε ξεχασει ολα μα ΟΛΑ τα αθληματα ειναι πολεμικες τεχνες , προετιμασια και εκπεδευση για την μαχη ηταν και αυτοι που τα ξεκινησαν ειχαν και σκληροτερο ειδος απ' το κικ μποξ το Παγκρατιο.

lanzaman
08/11/2010, 08:14
Γ@ΜΩ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ!!!!
πολυ καλος αγωνας...



υ.γ. τους εχω και τους δυο μαζι:smokin:

Gandalf dr685sm
08/11/2010, 08:18
Για τις πολεμικές τέχνες και γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ... ότι και να λέμε/λένε.

http://pigadi-tis-skepsis.blogspot.com/2010/07/blog-post.html

Joyrider
08/11/2010, 13:07
Παγώστε το στο 1:00 και δείτε το πόδι του μετά τον αγώνα :uplate:

http://www.youtube.com/watch?v=nugQok8rkwo&feature=related

Αυτό είναι που λένε θα σε σαπίσω στο ξύλο...

Εχετλαίος
08/11/2010, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Παγώστε το στο 1:00 και δείτε το πόδι του μετά τον αγώνα :uplate:

http://www.youtube.com/watch?v=nugQok8rkwo&feature=related

Αυτό είναι που λένε θα σε σαπίσω στο ξύλο...

Πόσα θες για να σακατευτείς εσύ και να χαρούν οι τηλεκανίβαλλοι...
Όιμε...
:sad:

Volo
08/11/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Για τις πολεμικές τέχνες και γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ... ότι και να λέμε/λένε.

http://pigadi-tis-skepsis.blogspot.com/2010/07/blog-post.html

Οι πολεμικές τέχνες μπορεί να μην θεωρείτε άθλημα αλλά από τη στιγμή που υπάρχουν το BOX, Kickboxing κ.α όπου υπάρχουν κανόνες και διαιτητές γιατί δεν είναι άθλημα;

Ζεύκας
08/11/2010, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Για τις πολεμικές τέχνες και γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ... ότι και να λέμε/λένε.

http://pigadi-tis-skepsis.blogspot.com/2010/07/blog-post.html


Γκάνταλφ το άρθρο δεν το διάβασα....


...ΑΛΛΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΣΦΙΧΤΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ ΑΓΟΡΙ ΛΕΜΕ






πότε θα σε αντικρύσω στο pulp? :blush:

lspiros
08/11/2010, 13:45
οταν οι γιγαντες φιλανε το καναβατσο...
τα παντα ολα.respect στον ανθρωπο και αθλητη.ετυχε να τον γνωρησω απο κοντα αυτον και τη γυναικα του γιατι δουλεψα στο σπιτι του.εχει τρελη αγαπη για τα γρηγορα αυτοκινητα και μεγαλη συλλογη:wave2:

http://www.youtube.com/watch?v=_W-bSAmXgx4&feature=related

super_toto
08/11/2010, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Αντε και εις ανωτερα!
Και οι Ρωμαιοι ειχαν βαλει στο Κολοσσαιο τους μονομαχους να αλληλοσκοτωνονται.
Με την ''ευρεια'' εννοια του αθληματος που εννοειτε,να το ξανακανουμε:lol:
Προσωπικως αυτα τα αθληματα μου φερνουν στο μυαλο τον αειμνηστο Σουγκλακο που ξεπατωνε τους εχθρους του εθνους,κατι Τουρκους παλαιστες κι εσωζε το γοητρο της πατριδας:smokin:
Τωρα τι ειδους ''αθλημα'' ειναι αυτο που ξυλοφορτωνεις τον αλλον,πρεπει να ειναι παρομοια εννοια με την ιδεα της οικολογικοτητας των κυνηγων:smokin:

Αφού σου αρέσουν οι ιστορικές αναδρομές, ας μιλήσουμε και λίγο για την απαρχή του αθλητισμού.
Ως γνωστόν στην αρχαία Ελλάδα ανάμεσα στα άλλα αθλήματα , στα οποία συναγωνίζονταν οι αθλητές, υπήρχαν η πυγμαχία και το παγκράτιο.

Η πυγμαχία τότε ήταν πολυ σκηρότερο αγώνισμα, αφού οι κανονισμοί ήταν διαφορετικοί και τα προστετευτικά των αθλητών ανύπαρκτα. Πολλές φορές ο αγώνας τέλείωνε με τον θάνατο το ενός αντιπάλου.

Στο παγκράτιο όπως λεει και η λέξη επιτρέπονταν σχεδόν όλες οι λαβές και τα χτυπήματα. Και εκει ο θάνατος δεν ήταν σπάνιο φαινόμενο.

Αυτοί λοιπόν οι βάραβαροι , θεωρούσαν τα παραπάνω αθλήματα. Απλά διότι ο σκοπός των αγωνισμάτων δεν ήταν να εξοντωθεί ο αντίπαλος, αλλά να αναδειχτεί ο καλύτερος μέσα από τον ευγενή συναγωνισμο και την άμιλλα.

Στο kick box ισχύουν ένα σωρό κανονισμοί , πολύ συγκεκριμένα χτυπήματα , πολυ συγκεκριμένα μερη του σώματος στα οποία επιτρέπονται τα χτυπήματα και ο διαιτητής είναι συνεχώς απο πάνω. Ολα αυτά έχουν ως σκοπό να προστατεύσουν τους αθλητές. Για αυτό και ο περιπτώσεις μη αναστρέψιμων βλαβών ή θανάτων είναι σχεδόν μηδαμινές.

Αθλητές οι οποίοι δεν συμορφώνονται με τους κανονισμούς απλά παίρνουν τον πούλο από το άθλημα.
Οι αθλητές που ασχολούνται σοβαρά με το άθλημα είναι άκρως συνειδητοποιήμένοι και έχουν απόλυτο σεβασμό στον αντίπαλο και στο άθλήμα.

Βέβαια δεν λέω ότι πρόκειται περι αγνού αθλήματος μιας και το χρήμα είναι πολύ. Αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα.

Joyrider
08/11/2010, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Πόσα θες για να σακατευτείς εσύ και να χαρούν οι τηλεκανίβαλλοι...
Όιμε...
:sad:

Ε? Δεν χάρηκα ρε συ γιατί το λες αυτό?:confused: Απλά μου έκανε εντύπωση.

Gandalf dr685sm
08/11/2010, 14:00
πότε θα σε αντικρύσω στο pulp;

:a22:

Είναι λιιιιιιγό μακριά για μένα φίλε. Και το πρόγραμμα βαρύ. Όποτε έχει κανονιστεί κάτι προς τα πάνω (Μαρούσι, Χαλάνδρι, Κηφησιά, Ν.Ερυθραία) πολύ ευχαρίστως να κεράσω και μπυρίτσα..:beer: :beer:

Κάποια παιδιά πάντως απο εδώ με ξέρουν φυσιογνωμικά...(Cpt, Busa, Kalgeorge, lucius, και άλλοι) , απο τον καιρό που μαζευόντουσαν "Δέλεαρ"...Την τελευταία φορά πάντως που είχα έρθει , είχε κάτι βόμβες εκεί σε ντενεκέδες και επειδή είναι αλήτες και τομάρια το έριξαν εις βάρος μου...:lol: :rotflmao: :rotflmao:

Εχετλαίος
08/11/2010, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Ε? Δεν χάρηκα ρε συ γιατί το λες αυτό?:confused: Απλά μου έκανε εντύπωση.

Δεν το λέγω για εσένα μωρέ, μην αρπάσαι.
Καταλαβαίνεις γενικά ότι με αυτά εγώ δεν τα πάω καλά...
:wave2:

Vstrommer71
08/11/2010, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto

Αυτοί λοιπόν οι βάραβαροι , θεωρούσαν τα παραπάνω αθλήματα. Απλά διότι ο σκοπός των αγωνισμάτων δεν ήταν να εξοντωθεί ο αντίπαλος, αλλά να αναδειχτεί ο καλύτερος μέσα από τον ευγενή συναγωνισμο και την άμιλλα.


Απο μονος σου λοιπον αν συλλογιστεις λιγο παραπανω θα δεις λοιπον οτι τα αθληματα για τους αρχαιους ειχαν πολυ διαφορετικη σημασια(αμιλλα σε ''προσομειωσεις'' μαχης ας πουμε χοντρικα) και αλλιως ειναι στην συγχρονη εποχη οπου το αθλημα ουσιαστικα ειναι συνυφασμενο με το παιχνιδι.Μια διαδικασια ορισμενη απο κανονες η οποια αναδεικνυει τους καλυτερους,σε ενα παιχνιδι ομως
Σαφως βεβαια παλαιοτερα παιχνιδι μπορει να ηταν να σκοτωνεις καποιον αντιπαλο για αναψυχη,θελω να πιστευω βεβαια οτι δεν ενστερνιζεσαι αυτην την θεωρηση:lol:
Οτιδηποτε περιεχει υπερβολικη βια δεν μπορει να θεωρειται αθλημα(με την συγχρονη εννοια του ορου παντα)
Μην το κανουμε Λιονταρια-Χριστιανοι:7-0!:smokin:

westie
08/11/2010, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Πολύ καλός ο Iron Mike σε αυτό που κάνει.
Με τη βαρβαρότητα αυτού που κάνει έχω ένα θεματάκι, όμως...

+1000
Πολύ πόνος ρε παιδιά...αν και δε φαίνεται να καταλαβαίνει τίποτα ο Mike...χρόνια του πολλά κιόλας σήμερα:beer:

zefos1100xx
08/11/2010, 19:41
ειναι αθλημα και μαλιστα και γ@μω τα αθληματα!...Για τρελες αντοχες λεμε , αλλα και απο τις πιο καρδιοαγγειακες εκγυμνασεις που μπορειτε να φανταστειτε.

Απο την στιγμη που υπαρχει πνευμα ''ευ αγωνιζεσθαι'' μεσα σε κανονες και αναπτυσονται ικανοτητες και τεχνικες με προπονηση , δεν υπαρχει λογος να το συζηταμε.

...ισως πεφτει ''κομματακι'' σκληρο για καποιους , αλλα αυτη η μαλθακοτητα δεν μπορει να αναιρεσει την υποσταση του ως αθλημα..

super_toto
08/11/2010, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Απο μονος σου λοιπον αν συλλογιστεις λιγο παραπανω θα δεις λοιπον οτι τα αθληματα για τους αρχαιους ειχαν πολυ διαφορετικη σημασια(αμιλλα σε ''προσομειωσεις'' μαχης ας πουμε χοντρικα) και αλλιως ειναι στην συγχρονη εποχη οπου το αθλημα ουσιαστικα ειναι συνυφασμενο με το παιχνιδι.Μια διαδικασια ορισμενη απο κανονες η οποια αναδεικνυει τους καλυτερους,σε ενα παιχνιδι ομως
Σαφως βεβαια παλαιοτερα παιχνιδι μπορει να ηταν να σκοτωνεις καποιον αντιπαλο για αναψυχη,θελω να πιστευω βεβαια οτι δεν ενστερνιζεσαι αυτην την θεωρηση:lol:
Οτιδηποτε περιεχει υπερβολικη βια δεν μπορει να θεωρειται αθλημα(με την συγχρονη εννοια του ορου παντα)
Μην το κανουμε Λιονταρια-Χριστιανοι:7-0!:smokin:

Αυτό λέω κι εγώ. Για τους αρχαίους ο θάνατος ή ο φόνος ήταν μεσα στην καθημερινότητά τους. Για αυτό και η σκληρότητα των αθλημάτων τους ήταν τέτοια. Σήμερα που αυτά δεν είναι αποδεκτά στην καθημερινοτητα δεν είναι ούτε και στον αθλητισμό. Δεν συμβαίνουν θάνατοι στο kick box.

Αν είδες το βίντεο, μετά από 4 γύρους ανελέητου ξύλου, οι αθλητές αγκαλιάζονται και συγχαίρουν ο ένας τον άλλο. Αν αυτό δεν είναι αθλητισμός τότε τι είναι?

zefos1100xx
09/11/2010, 01:11
...το ποδοσφαιρο θεωρουμε οτι ειναι αθλημα...οκ?

....κατα την διαρκεια ενος σκληρου αλλα ΚΑΘΑΡΟΥ τακλιν , παυει στιγμιαια να ειναι αθλημα....μετα απο λιγο επανερχεται ως αθλημα......μεχρι το επομενο σκληρο μαρκαρισμα...κοκ!

...καλο ε?:wave2:

Xrated
09/11/2010, 02:19
Σιγουρα καπου δεν υπαρχει το κριτηριο βια=καθοριστικος παραγοντας για το αν κατι θεωρειται αθλημα η οχι.Παντως οτιδηποτε περιεχει ξυλο θελει τεχνικη,μυαλο,εξασκηση.Ακομα και το ξυλο που πεφτει σε αυτα τα αγωνισματα δεν φαινεται να βγαινει εξω απο το ring οποτε σημαινει οτι υπαρχει αμυλα.Προσωπικα δεν μπορω να θεωρησω αθληματα σχεδον τα περισσοτερα του στιβου που ειναι απιστευτα μονοτονα και βασιζονται στο ποσο χρονο σπαταλαει ο καθε "αθλητης" απο τη ζωη του καθως και απο τα γενετικα του καθενος.Πχ."φοβερος αθλητης o bolt".Αν σκεφτει ομως κανεις πρακτικα τι ειναι αυτο που τον κανει φοβερο ειναι τα γενετικα του και ισως ο απειρος χρονος που αφιερωνει σε αυτο.Για να κανει τι?Να κουναει τα ποδια του γρηγορα!ΟΥΑΟΥ!

Douglas
09/11/2010, 16:46
Εμένα αυτό που μου κάνει την μεγαλύτερη εντύπωση είναι το πόσο επαγγελματίες είναι αυτοί οι αθλητές.

Δεν αναφέρομαι μόνο στο πόσο ξύλο δίνουν ή πόσο αντέχουν να φάνε ή στην φυσική τους κατάσταση αλλά και στο τέλος κάθε αγώνα 'οπου αλληλοσυνχέρονται όπως π.χ οι ποδοσφαιριστές μετά από ένα ματς κι ας έχουν προηγηθεί άπειρα μπουκέτα,λακτίσματα κ.τ.λ εκατέρωθεν.

Αυτό,συν τους κανόνες και τη διαιτησία που πλαισιώνουν τους αγώνες με κάνει να κατατάσω τις πολεμικές τέχνες στα αθλήματα.

Οι περιπτώσεις που η εκάστοτε πολεμική τέχνη χρησιμοποιείται για επιβίωση είναι σε καταστάσεις που λέμε ''ο θάνατός σου η ζωή μου'' και σίγουρα αυτό δεν γίνεται μέσα στα ρινγκ.

Ktm.Prestige
09/11/2010, 18:21
Σταμάτης Μπιτάκος (http://www.youtube.com/watch?v=8CSuww8p-2s)

Άλλος ενας απο την ομάδα.

Allst@rf
17/11/2010, 14:57
ωραιος αγωνας ,προκαθορισμενο τελος...

DAYMAN
17/11/2010, 15:35
Μπραβο γιγαντα Μιχαλη!:beer: