PDA

View Full Version : Site για -tshirt αποκλειστικα για μηχανοβιους!



tbaris
17/11/2010, 14:33
Παιδιά καλησπέρα,

Σκέφτομαι να φτιάξω ενα site που θα πουλάει αποκλειστικά ρούχα (t-shirt, φούτερ,) για μηχανόβιους.

Δουλέυω αρκετό καιρό κάποια σχέδια και θα ήθελα την γνώμη σας..

Πιστευετε οτι κάτι τέτοιο θα είχε απήχηση?
Κατα πόσο φοράμε t-shirt που έχουν να κάνουν με μηχανές ή με αναβάτες?
Θα αγοράζατε? Φοράτε?

Θα ήθελα την γνώμη σας και όποιαδήποτε ιδέα καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ!

tbaris
17/11/2010, 14:36
Ένα απο αυτα!

Shaolin Monk
17/11/2010, 14:37
Δεν ειναι καθολου κακη ιδεα... :wave2:

tbaris
17/11/2010, 14:39
για κάποιο λόγο δεν μπορώ να ανεβάσω ένα απο αυτά που έχω σχεδιάσει..

perastikos
17/11/2010, 15:08
Προσωρινό πρόβλημα με το forum... Ανέβασε το image κάπου (π.χ. tinypic.com) αλλού και δώσε link :)

pakosgemistos
17/11/2010, 15:10
θα περιμένουμε!!!!και γώ μέσα!!

DAYMAN
17/11/2010, 15:24
:beer: Σωστος.

CBRIDHS
17/11/2010, 15:25
θα μπορείς να καλύψεις και ομαδικές παραγγελίες????Αν ναι μ'ενδιαφέρει!!!!

westie
17/11/2010, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
για κάποιο λόγο δεν μπορώ να ανεβάσω ένα απο αυτά που έχω σχεδιάσει..

Δες κι εδώ http://imageshack.us/ είναι πολύ εύκολο:wave2:

Ζεύκας
17/11/2010, 15:52
για να πετύχεις κατά την ταπεινή μου γνώμη

1)να ρίξεις φρέσκιες ιδέες στη αγορά
2)να είσαι συνεπής/γρήγορος/ακριβής με τις παραγγελίες
3)να μη μείνεις στα στενά όρια της Ελλάδος.
πούλα σε όλο το κόσμο σε ανταγωνιστικές τιμές

:wave2:

westie
17/11/2010, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
για να πετύχεις κατά την ταπεινή μου γνώμη

1)να ρίξεις φρέσκιες ιδέες στη αγορά
2)να είσαι συνεπής/γρήγορος/ακριβής με τις παραγγελίες
3)να μη μείνεις στα στενά όρια της Ελλάδος.
πούλα σε όλο το κόσμο σε ανταγωνιστικές τιμές

:wave2:

+600
και να χρησιμοποιείς καλής ποιότητας t-shirt που θα κρατάνε:winka:

CBRIDHS
17/11/2010, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από westie
+600
και να χρησιμοποιείς καλής ποιότητας t-shirt που θα κρατάνε:winka:

και οι στάμπες!!!!:winka: :winka:

tbaris
17/11/2010, 16:49
Παιδιά γενικά το πρόβλημα με τις παραγγελίες για εξωτερικό δεν είναι τα ελληνικά site αλλα οι μεταφορικές που δραστηριοποιούνται ελλάδα.

Είναι πολυ ακριβές για να είσαι ανταγωνιστικός με αντίστοιχα site της ευρώπης..

ελπίζω να φαίνεται τώρα

http://tinypic.com/view.php?pic=a5ahy9&s=7

Ζεύκας
17/11/2010, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Παιδιά γενικά το πρόβλημα με τις παραγγελίες για εξωτερικό δεν είναι τα ελληνικά site αλλα οι μεταφορικές που δραστηριοποιούνται ελλάδα.

Είναι πολυ ακριβές για να είσαι ανταγωνιστικός με αντίστοιχα site της ευρώπης..

ελπίζω να φαίνεται τώρα

http://tinypic.com/view.php?pic=a5ahy9&s=7

για εξήγησε το αυτό λίγο καλύτερα.

ας πούμε ότι τα μεταφορικά από Αγγλία προς Ελλάδα για ένα μπλουζάκι είναι 7 ευρώ.

από Ελλάδα προς Αγγλία πόσο θα είναι αναλογικά?

Υ.Γ ωραίο design :cool:

tbaris
17/11/2010, 17:05
Τουλάχιστον τα διπλάσια και με διπλάσιο χρόνο παράδοσης..

Απο Γερμανία για παράδειγμα απο fc moto για την αποστολή ενός κράνους χρειάζεται 7.90 ? με UPS.
Ελλάδα αν θέλεις να στείλεις με courier ενα μπλουζάκι απο αθήνα θεσσαλονίκη θέλεις κοντά στα 8 ευρω...

Όπως καταλαβαίνεις το πρόβλημα είναι εκει...

Ζεύκας
17/11/2010, 17:14
Οι επαγγελματίες δεν έχουν άλλες τιμες ξέρω γω?

πάντως έτσι όπως μου το παρουσιάζεις είναι ακριβό
κι αφού θες να πουλάς μόνο Ελλάδα τότε....στοχεύεις δυστυχώς σε περιορισμένο κοινό :rolleyes:

tbaris
17/11/2010, 17:18
Απλα θέλει πολύ ψάξιμο...

guzzistas
17/11/2010, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Τουλάχιστον τα διπλάσια και με διπλάσιο χρόνο παράδοσης..

Απο Γερμανία για παράδειγμα απο fc moto για την αποστολή ενός κράνους χρειάζεται 7.90 ? με UPS.
Ελλάδα αν θέλεις να στείλεις με courier ενα μπλουζάκι απο αθήνα θεσσαλονίκη θέλεις κοντά στα 8 ευρω...

Όπως καταλαβαίνεις το πρόβλημα είναι εκει...


Εχεις δίκιο... κι εγώ αυτή την δουλεία κάνω και με συμφωνία που είχα κάνει με porta-porta η τιμή ήταν 6,90 για κάθε αποστολή... Αν ήταν με αντικαταβολή, +2,50 ευρώ:eyepop:

Ζεύκας
17/11/2010, 17:24
Στην τελική μη τα στέλνεις με courier...στείλτα με απλό ταχυδρομείο.

το t-shirt small package θεωρείται. Σωστά?

tbaris
17/11/2010, 17:31
Σωστά!

DimChios
17/11/2010, 17:37
να ρωτησω εγω κατι...

εχεις μινιμουμ πλαφον παραγγελίας?

Operater
17/11/2010, 17:37
Αδερφέ, θα βρεις το δρόμο πως θα τα στέλνεις και τα τοιάυτα.
Σήμερα έστειλα πρωτη φορά με τα κτελ. Απλό δέμα αρκέτα βαρύ, όσο 3 μπλουζες ας πούμε, 6 ευρώ.
Μη κολώνεις σε αυτά.
Ασε τα ετοιματζίδικα. Μπες επιθετικά.
Η καινοτομία επιβραβεύει. Θα φας χρόνο, θα φας τα μούτρα σου, θα ξενυχτήσεις, αλλά θα μπεις επιθετικά. Βρες designers, να σου σχεδιάσουν παπάδες. Κάνε συνεργασίες. Όχι συνεταιριλίκια. Μόνος σου δεν μπορείς, κακά τα ψέματα. Κάνε 3D εκτυπώσεις σε μπλούζα. Κάνε δωράκια μετά από πολλές παραγγελίες.
Προώθησε τον εαυτό σου. Κάνε site με ελληνικά, αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, ισπανικά, πορτογαλέζικα. Δες αλλα site, μπες στο κλίμα.

Δούλεψε.



εντελώς φιλικά και συγνώμη για το επιτακτικό ύφος :)

tbaris
17/11/2010, 17:43
Φίλε operater ευχαριστώ πολύ...

Τέτοιο ύφος θέλει σε όλα...

Έχω ήδη εταιρεία που ασχολέται με αυτά..και 7 καταστήματα που κάνει μόνο αυτό..

Και site που είναι αρκετά γνωστό σε όλη την Ελλάδα..

Γνωρίζω την διαδικασια..Αυτο που με προβληματίζει είναι το κοινο, πόσο μεγάλο είναι και κατα πόσο αγοράζει τέτοια t-shirt και κατα πόσο φοράει τέτοια ρούχα.

Είμαι μηχανόβιος απο μικρός και τα γουστάρω..αλλα βλέπω πολύ λίγο κόσμο να βγάζει τα πουκάμισα και να φοράει t-shirt.

Operater
17/11/2010, 17:45
θες να μαθεις το κοινό;;;;
σοβαρολογείς τώρα;;;; δεν σου φτάνει η υφήλιος;;;;

tbaris
17/11/2010, 17:46
για το μοτοσυκλεστικο κοινό μιλάω....

Operater
17/11/2010, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
για το μοτοσυκλεστικο κοινό μιλάω....
με το συμπάθειο κιόλας...αλλά πρέπει να χτυπήσεις όλων των ειδών τον κόσμο.
και μια χαρά κοινό είναι οι μοτοσυκλετιστές.
μη το πολυψυρίζεις.. ή καν'το ή μείνε με την απορία τι θα γινόταν αν δεν το κάνεις.
και αφού εχεις ήδη εταιρεία, το ρίσκο συρρικνώνεται

Xrated
17/11/2010, 17:50
Εγω πιστευω θα υπαρχει μεγαλη απηχηση.Προσωπικα θα ηθελα πολυ κατι τετοιο σε λογικες ομως τιμες και με εξυπνα σχεδια που απο οτι φαινεται το χεις.

Operater
17/11/2010, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Εγω πιστευω θα υπαρχει μεγαλη απηχηση.Προσωπικα θα ηθελα πολυ κατι τετοιο σε λογικες ομως τιμες και με εξυπνα σχεδια που απο οτι φαινεται το χεις.
αν εχει έξυπνο σχεδιάκι, η τιμή έρχεται δευτερεύουσα.
αν εχει κοινό σχεδιάκι, η τιμή θα παίξει ρόλο.

tbaris
17/11/2010, 18:08
Πόσα χρήματα δηλαδή θα δίνατε για ένα τέτοιο μπλουζάκι???

Operater
17/11/2010, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Πόσα χρήματα δηλαδή θα δίνατε για ένα τέτοιο μπλουζάκι???
δεν σου λεω τίποτα. κοίτα απλά εδώ (http://www.threadless.com) και αντί για δολλάρια, βάλε ευρώ. Και κοίτα και τα Kids να πάθεις πλάκα. Γιατί πολλοί μηχανόβιοι, έχουν και κουτσούβελα! :winka:

tbaris
17/11/2010, 18:16
Την ξέρω την threadless...εχω πάρει μπλουζάκια απο εκεί. η η ποιότητα δεν ειναι
και οτι καλύτερο..

αλλα είναι community για αυτο δουλέυει πολύ.

Operater
17/11/2010, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Την ξέρω την threadless...εχω πάρει μπλουζάκια απο εκεί. η η ποιότητα δεν ειναι
και οτι καλύτερο..

αλλα είναι community για αυτο δουλέυει πολύ.

κι εγώ έχω πάρει αλλά δεν ξέρω από ποιότητες. αλλά γουστάρω. δεν μπορείς να συνδυάσεις και τα δύο;

tbaris
17/11/2010, 18:19
ναι μπορώ..νομίζω οτι μπορώ..

Operater
17/11/2010, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
ναι μπορώ..νομίζω οτι μπορώ..
δεν μπορεί να μην μπορείς. τόσοι έλληνες βιοτέχνες κάνουν κρα! για δουλειά..

pakosgemistos
17/11/2010, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Πόσα χρήματα δηλαδή θα δίνατε για ένα τέτοιο μπλουζάκι???

εγώ προσωπικά είμαι της άποψης οτι ένα t-shirt δεν πρέπει να κοστίζει πάνω απο 30 ευρώ
με ιδανική τιμή 20-25 ευρώ!για πολύ καλή ποιότητα θα έδινα 30,αλλά αφού θα είχα δοκιμάσει αγοράζοντας 1 των 20-25.

Καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου,ρίξτα στην αγορά στη χαμηλή τιμή-καλή ποιότητα,μετά ανεβάζεις στην ανώτατη.
Βέβαια δεν γνωρίζω τι κέρδος πρέπει να έχει ο πωλητής κ.λ.π. και αν βγαίνει έτσι όπως θα μου άρεσε εμένα.

bonnie
17/11/2010, 21:26
αγοραζω εδω κ αρκετα χρονια μπλουζακια κ διαφορες αλλες παπαριτσες που αφορουν τις μηχανες απ το ιντερνετ, απ το εξωτερικο.
εχω δοκιμασει διαφορα σαιτς κ αυτα που θεωρησα οτι καλυπταν τις περισσοτερες προυποθεσεις, τα εχω "κρατησει" κ αγοραζω στανταρ πλεον απο εκει. ψαχνω παραλληλα κ καινουρια, ετσι?

καλη ποιοτητα, καλη σταμπα - οχι βινυλιο-, καλη τιμη, οχι φτηνιαρικο ομως γιατι καποιο κουσουρι θα εχει, μεταφορικα συνηθως δεν ειναι πολλα.. με απλο ταχυδρομειο, συστημενο.

προσφατα αγορασα απο http://www.kicknstart.com , απο Γαλλια, 2 μπλουζακια, πρωτοτυπα σχεδια (αυτο με τραβηξε κυριως.. ). 35 ευρω τα καθενα, 16 ευρω μεταφορικα, συστημενο.

ψιλοακριβουτσικα, αλλα θεωρησα οτι το αποτελεσμα αξιζε τον κοπο, ηταν πολυ προσεγμενο ολο το πακετο της συσκευασιας, πολυ ιδιαιτερο, αρα εδειχνε προσεγμενη δουλεια κ οχι τσαπατσουλιες. στα συν η προσωπικη συνομιλια με email με τον υπευθυνο.
φυσικα, θα το ξαναπροτιμησω.

νομιζω οτι υπαρχει κοινο παντως.. ολο κ περισσοτεροι το ψαχνουν με αγορες απο το ιντερνετ.. αν παιζουν κ προσφορες, ακομα καλυτερα! :D

μην το αφησεις, ψαξτο κ αλλο!! :sun:

yes-u
17/11/2010, 22:56
Αν είσαι από Σαλόνικα και είσαι συνέταιρος του Αντρέα του συντοπίτη μου, έχω φορέσει τη δουλειά σας και έχετε πολύ καλό αποτέλεσμα και στην αντοχή της στάμπας και στην ποικιλία της. Όσο για την τιμή, μπορείτε να ακολουθήσετε την τιμολογιακή σας πολιτική που έχετε και στα υπόλοιπα σχέδια. Γιατί να το δεις σαν κάτι διακεκριμένο το θέμα μηχανής? Το θέμα δεν είναι πόσα θα δίναμε για μια τέτοια μπλούζα, αλλά αν θα τα ξαναδίναμε και για επόμενες αγορές..:beer:

georgio
17/11/2010, 23:41
Για να βοηθήσω λίγο, όσον αφορά στο δίλημμα του κοινού:

Έχω δύο μπλουζάκια που έδινε το 0300 το καλοκαίρι, περσινό και προπέρσινο. Το ένα λέει "motorcycle revolution has begun" και έχει ένα σχέδιο με μια γροθιά να κρατάει ένα τιμόνι, και το άλλο λέει "Darwin's speedometer" και δείχνει την εξέλιξη του είδους από ψάρι σε άνθρωπο σε μορφή αναλογικού οργάνου έχοντας μετά τον άνθρωπο αμάξι και μηχανή, με τη βελόνα να είναι στη μηχανή.

Όποιος φίλος, γνωστός ή στην παρέα μηχανόβιος το βλέπει ρωτάει από που το πήρα!

Τα Τ-shirt είναι καλής ποιότητας (fruit of the loom αν θυμάμαι καλά) μετά από δύο χρόνια με συχνή χρήση, ακόμα και παραλία είναι μια χαρά, και έχουν και ένα έξυπνο σχέδιο, οπότε αρέσουν.

argy_kap
18/11/2010, 08:59
Να δώσω και μια άποψη στα μεταφορικά....courrier εντός Ελλάδος μπορείς να πάρεις τιμή 2,5 έως 3 ευρώ (+ΦΠΑ)αν είσαι επαγγελματίας και κάνεις μία καλή συνεργασία και έχεις 15-30 δέματα τον μήνα.

ACS και Πόρτα-Πόρτα κάνουν τούμπες για πελάτες....επίσης για εξωτερικό μπορείς να παίξεις με ΕΛΤΑ συστημένο, δεν είναι μεγάλο το κόστος.

Ελπίζω να βοήθησα...

:wave2:

westie
18/11/2010, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από pakosgemistos
εγώ προσωπικά είμαι της άποψης οτι ένα t-shirt δεν πρέπει να κοστίζει πάνω απο 30 ευρώ
με ιδανική τιμή 20-25 ευρώ!για πολύ καλή ποιότητα θα έδινα 30,αλλά αφού θα είχα δοκιμάσει αγοράζοντας 1 των 20-25.



+600

και μου αρέσει και το δικό σου tbaris, παρόλο που δεν είμαι του χώματος:D

tbaris
18/11/2010, 10:58
westie κακώς δεν είσαι του χώματος.

Ωραίο και το Kicknstart...αν και βλέπω μονοχρομα σχέδια και ψηφιακη απεικόνιση..

Έχετε καμια ιδέα για συσκευασία ??

westie
18/11/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
w...

Έχετε καμια ιδέα για συσκευασία ??

Nylon φακέλους με αυτοκόλητη ταινία στο κλείσιμο θα πρότεινα...ελαφριά και μάλλον φτηνή συσκευασία :a013:

pakosgemistos
18/11/2010, 21:33
αφού έριξα μια ματιά στο προφίλ σου, κατάλαβα οτι έχω ψωνίσει απο την εταιρεία σου!
μάλιστα έχω πάρει και ενα με στάμπα moto series.απο ποιότητα t-shirt:καλή,η στάμπα μετα από 1χρόνο νομίζω σε μερικά σημεία 'υποχώρησε'.

iosif
19/11/2010, 10:53
εχω ψωνισει απο το bar

παρατηρησεις
καλη ποιοτητα τισερτ

σε μερικα μαγαζια πολυ καλη εξυπηρετηση (ολα τα μπλουζακια που χω φτιαξει ειναι με δικα μου σχεδια) με παιδια που ασχολουνται . σε ενα κεντρικοτατο-μαλλον το πιο κεντρικο-ηταν ξεπετες ισως γιατι ειχαν κοσμο μπολικο

κατα τα αλλα η συσκευασια για αποστολη οσο πιο απλη γινεται.
ας φτιαχτει μια κατηγορια μοτο -πολλα σχεδια με κλασικ μοτο ευπροσδεκτα- και δυο τιμες: μια εαν το σχεδιο ειναι ετοιμο και μια φθηνοτερη εαν το σχεδιο το παει ο πελατης. μπορει να ασχολειτε ο υπαλληλος να το "φτιαξει" αλλα το σχεδιο μενει και στο μαγαζι

tbaris
19/11/2010, 12:06
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια...

Το site που θα δημιουργηθεί δεν θα εχει καμια σχέση με το υπάρχον..το οποίο δεν θέλω να αναφέρετε για προφανείς λόγους.

Θα είναι κάτι ξεχωριστό με έτοιμα σχέδια που θα καλύπτει όλες τις κάβλες! χώμα, πίστα, κλασίκά, κλπ.

Αν έχετε ιδέες για σχέδια πείτε μου!

Ζεύκας
19/11/2010, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Αν έχετε ιδέες για σχέδια πείτε μου!

ρε αυτός εδώ θέλει να βγάλει τζάμπα φράγκα! :rolleyes:

να στρώσεις κώλο και φαντασία και να φτιάξεις ολοδικά σου κύριος :mad: