PDA

View Full Version : αυξηση θορυβου μανισιας εξατμισης



mr_bandit
17/11/2010, 18:45
εχω μια περισια ολοκαινουργια μαμα εξατμιση που μου μεινε λογω ψιλο-τρακαρισματος

μπορω να την ξεσυναρμολογησω και να βγαλω κανα κοματι απο μεσα της (αν υπαρχει)

ωστε να ακουγεται λιγο;

αν γινεται αυτο θα χει επιπτωσεις στον κινητηρα η κλαιν μαιν;


ολα αυτα μεχρι να μασω φραγκα για remus!

Ichigo
17/11/2010, 20:46
:confused:

Δηλαδή τι θα κερδίσεις με το να "ακούγεσαι" εκτός από το να ενοχλείς τους γύρω σου... :rolleyes:
Αν θες πάντως τελικό ντε και καλά μπορείς να πάρεις το Yoshi r77 εννοείται ΤΑΠΩΜΕΝΟ που είναι ότι ποιο όμορφο για αυτό το μηχανάκι :winka:

devil's animal
17/11/2010, 20:49
παρε ενα black&decker, ενα 8αρι τρυπανι και ξεκωλι@σε την στις τρυπες...:smokin:

mr_bandit
17/11/2010, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
:confused:

Δηλαδή τι θα κερδίσεις με το να "ακούγεσαι" εκτός από το να ενοχλείς τους γύρω σου... :rolleyes:
Αν θες πάντως τελικό ντε και καλά μπορείς να πάρεις το Yoshi r77 εννοείται ΤΑΠΩΜΕΝΟ που είναι ότι ποιο όμορφο για αυτό το μηχανάκι :winka:


φανταζομαι δεν ειμαι ο μονος με το συγκεκριμενο μοτορι που θα θελε να ακουγεται λιγο παραπανω

.το yoshi ωραιο αλλα πανακριβο ρε αδερφε,εως 300 ευρω θα μπορω να διαθεσω...


οσο για το τρυπανι δεν θελω να γινω και χασαπης!!!!ειπαμε!

amyroukai
17/11/2010, 22:22
Δεν έχει τρόπο να ανοίξεις τη μανίσια. Στις aftermarket που έχουν τα πριτσίνια, άντε πες τα ξετρυπάς όλα, κάνεις ότι είναι να κάνεις και τα ξαναβάζεις. Στη μαμά, πως θα την κόψεις; ΟΚ σκέφτομαι πατέντα, αλλά δεν είναι εύκολο: Τροχός, κόβεις το τελευταίο κομμάτι στην άκρη, κάνεις τη μετατροπή σου και την πας σε εξατμισά να σου βάλει καινούριο πίσω μέρος. Δεν ψάχνεσαι λίγο ebay καλύτερα; Ή ακόμα πιο εύκολα, κάνεις υπομονή μέχρι να μαζέψεις όσα σου λείπουν.

cptm
17/11/2010, 22:34
Μπορεις να τρυπησεις την πίσω μεριά του τελικού, γύρω από τη σωλήνα εξαγωγής. Είχα πετύχει έναν που το είχε κάνει και ακουγόταν αρκετά.

notakos600
17/11/2010, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
παρε ενα black&decker, ενα 8αρι τρυπανι και ξεκωλι@σε την στις τρυπες...:smokin:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mr_bandit
21/11/2010, 00:52
το τελικο πισω δεν εχει κατι βιδες που ξεβιδωνουν με αλλεν?απλα ειναι κολημενες νομιζω σε ενα σημειο,αν βγει εκεινο το καπακι και κοντινω τον σωληνα που βγαινουν τα καυσαερια πιστευω ισως γινει κατι.....


επειδη εχω καβαντζα εξατμιση ισως το ψαξω το θεμα,αλλιως ξερο ακουγεται γελοιο

Ληστης
21/11/2010, 10:22
Προτεινω να μην κανεις τιποτα γιατι υπαρχρει κινδυνος να καταστρεψεις την αποδοση της μηχανης.
Ειχα κοψει τον σιγαστηρα της εξατμισης (σε αφτερ μαρκετ) για να μην ειναι τελειως κλειστη, και μετα απο δοκιμη πανω σε δυναμομετρο ειχε χασει στα χαμηλα και μεσαια καπου στα 12 αλογα σε σχεση οταν ηταν με σωστο σιγαστηρα.