PDA

View Full Version : Ρε τι το 'θελα το Track Day



antsoar
17/11/2010, 21:14
Τι το 'θελα το Track Day, μια χαρά τα είχα προγραμματίσει.

Απο τον καινούργιο χρόνο που θα έδινα το Χορνετάκι θα έψαχνα για KTM Adv ή smt ή BMW

800gs

Αλλά έλα που μου μπήκαν ιδέες εκεί.

Δεν πήγα για να κυνηγήσω χρόνο, πήγα να χαρώ το μηχανάκι μου και να πιέσω το όριο μου

σε ένα ασφαλές περιβάλον.

Αλλά κάτι η πολεμική θέση των SS και SB κάτι η "κοφτερή" συμπεριφορά τους, έχω περάσει τα

βράδια μου από τότε ψάχνωντας στο car.gr

Και εδώ είναι το ερώτημα, μετά το Hornet (φοράει το μοτερ απο το CBR600 του 07')

Χιλιάρι ή εξακοσάρι, η διαφορά στις τιμές ειναι αστεία.



Υ.Γ. Τα σπορ μηχανάκια είναι αυτά που πωλουνται με τα λιγότερα χλμ. Eίναι πολλοί που τα έχουν μόνο για Σ/Κ

Tigas
17/11/2010, 22:12
1000αρι γιατί έχει καλύτερο στήσιμο και ροπή, να ξέρεις πάντως ότι τα περισσότερα ss πλήν των GSXR K5- που είναι υποφερτές, δεν έχουν ιδιαίτερα βολικές θέσεις για πολύωρη οδήγηση σύν ότι ρουφάνε αρκετά και έχουν γκάζι για να σε τρομάξουν.

Τα 600αρια και 750 πάντως εάν σε ενδιαφέρει η πίστα είναι τα ποιό βολικά για να πάς σβέλτα

EVI
17/11/2010, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
τα περισσότερα ss πλήν των GSXR K5- που είναι υποφερτές, δεν έχουν ιδιαίτερα βολικές θέσεις για πολύωρη οδήγηση σύν ότι ρουφάνε αρκετά και έχουν γκάζι για να σε τρομάξουν.

to K5 δεν ρουφαει βενζινη και δεν εχει γκαζι για να τρομαξει? πιστευω ακραδαντα οτι το 2005 ηταν καλη σοδια για το λεγομενο αρκουδογκαζο στα σουπερ σπορτ ολα τα 5ρια σσ μαμανε ειναι νευρικα!! δεν θα προτεινα καν 1000ρι να το κανει τι...μεγαρα δε μπορει να το εκμεταλευτει παντως καλυτερα γυρνανε εκει μεσα τα 600ρια-750ρια ... το 750 ειναι η καλυτεροτερη επιλογη!.

σε γενικες γραμμες τα τζιξερ εχουν ποιο ανετη θεση οδηγησης απο τα υπολοιπα...το Κ8 τουλαχιστον που οδηγουσα εγω ηταν πολυ ποιο ανετο απο τα νιντζα η τα ακατανομαστα κλπ κλπ.

κανενα σσ δεν ειναι ανετο για ταξιδια ομως

:smokin:

Allst@rf
18/11/2010, 00:01
πίσταδικο Streetfighter V2...

οποίο σου αρέσει εμφανήσίακα...


Αν έχεις φράγκα ,πάρε το ,και θα με θυμηθείς...

geotriada
18/11/2010, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Τι το 'θελα το Track Day, μια χαρά τα είχα προγραμματίσει.

Απο τον καινούργιο χρόνο που θα έδινα το Χορνετάκι θα έψαχνα για KTM Adv ή smt ή BMW

800gs

Αλλά έλα που μου μπήκαν ιδέες εκεί.

Δεν πήγα για να κυνηγήσω χρόνο, πήγα να χαρώ το μηχανάκι μου και να πιέσω το όριο μου

σε ένα ασφαλές περιβάλον.

Αλλά κάτι η πολεμική θέση των SS και SB κάτι η "κοφτερή" συμπεριφορά τους, έχω περάσει τα

βράδια μου από τότε ψάχνωντας στο car.gr

Και εδώ είναι το ερώτημα, μετά το Hornet (φοράει το μοτερ απο το CBR600 του 07')

Χιλιάρι ή εξακοσάρι, η διαφορά στις τιμές ειναι αστεία.



Υ.Γ. Τα σπορ μηχανάκια είναι αυτά που πωλουνται με τα λιγότερα χλμ. Eίναι πολλοί που τα έχουν μόνο για Σ/Κ

φιλε μου ,,,,ακριβως τετοια εποχη περυσι ειχα τον ιδιο προβληματισμο, (καιγω hornet 08 ειχα).

απεκλεισα το 600 ss ,γιατι οπως και να το κανεις ειναι κοντα σε γκαζια, εκανα βολτα ενα R1, τρομαξα
μετα τις 10000rpm ,,,,,,
και κατεληξα στο gsxr750 K9.δυσκολευτηκα αρκετα να το μαθω , αλλα ειμαι σε καλο δρομο.
ειδικα την προηγουμενη Τεταρτη στα Μεγαρα το χαρηκα ποοοοολυ:beer:
σου ευχομαι καλη τυχη σε οτι και αν παρεις.

idomeneas
18/11/2010, 07:30
πάρε ένα 954RR με λίγα χιλιόμετρα,
κότσαρε του μια ολόσωμη με κάνα 500άρι,
και ένα ohlins μεταχείρω πίσω...
θα πάθεις πλάκα με το τι μπορεί να κάνει....
εκτός από στριφτερό, είναι και πολύ παιχνιδιάρικο
και άνετο στον δρόμο... :smokin:

TROOPER
18/11/2010, 08:59
750.

imba
18/11/2010, 09:03
+750

lkol
18/11/2010, 09:10
Τα 600 έχουν καλύτερο στήσιμο πάντα κυρίως λόγω κανονισμών της κατηγορίας Supersport, σε αντίθεση με τα 1000 που για διάφορους λόγους θα μπεις στη διαδικασία να κάνεις βελτιώσεις.

Από εκεί κ πέρα, αν κάνεις βόλτες στο δρόμο, το 1000 είναι πιο ξεκούραστο για Εθνική, ενώ το 600 λίγο ταλαιπωρία.

Στην πίστα και τα 1000 κ τα 600 έχουν το χαβαλέ τους πάντως, το καθένα για τους λόγους του.

Πάντως το 600 είναι γενικά λίγο πιο εύκολο για αρχή στην πίστα. Όχι ότι όσοι άρχισαν με 1000 το μετάνιωσαν...

spyro
18/11/2010, 09:47
Αντώνη μη βιαστείς.

Η συζήτηση δεν είναι έτσι απλή.

Γιατί το θές το ss? Βόλτες εκτός πίστας θα ρχεσαι? Θα είναι μακρινές? Αν ναι θα σε βολέψει στα κλειστά κομμάτια με κακό οδόστρωμα? Τη γυναίκα θα την παίρνεις μαζί? Έχεις κάνει συνεχόμενα 200+ χλμ με ss? Η πρώτη φορά που οδήγησες ss ήταν στα Μέγαρα?

Εάν δεν κυνηγάς χρόνους στη πίστα τότε όλα τα μηχανάκια δεδομένου των ιδανικών συνθηκών είναι Super. Ακόμα και το Tiger με την κρισάρα προσωπικότητας μέσα στην πίστα ήταν λούκουμος.

Βέβαια από την άλλη σταματάς να αγχώνεσαι για το κατά πόσο το moto.gr έχει βόλτα την Κυριακή ή όχι ή κατά πόσο θα βρείς παρέα να πάτε κάπου γιατί θα χεις την πίστα. Άσε που βοηθάει και τους παντρεμένους με παιδιά να πάνε να ξεδώσουν για λίγο χωρίς να λείπουν από το σπίτι από το πρώι μέχρι το βράδυ σε μια ημερήσια. Παίρνεις το μηχανάκι την Κυριακή πετάγεσαι για ένα 4 ωράκι και γυρνάς πίσω σαν μην έλειψες καθόλου

Δεν είναι άσχημη επιλογή αλλά θέλει και τα ανάλογα λεφτά για να συντηρήσεις την εν λόγω επιλογή. Τα λάστιχα που θα χρειάζεσαι κάθε 4 επισκέψεις στην πίστα θα είναι αρκετά.

Ιδανικό θα ήταν να χεις μια μηχανή τύπου gs800 / versys κτλ και να βρείς κανα παλιότερο 600άρι CBR του ‘03 / ‘04 σαν track bike. Εάν πάρεις και το GS μεταχειρισμένο τότε και τα 2 θα σου βγουν λιγότερο από ένα SMT καινούργιο για παράδειγμα.

Τα 1000άρια ss είναι αλουνου παπά ευαγγέλιο. Ούτε καν

johnpan
18/11/2010, 13:49
φίλε μου να βρεις να οδηγήσεις ένα τουόνο και ένα χιλιάρι ss και όταν θα έχεις εντυπώσεις από αυτά τότε το συζητάμε :beer:

sapila racing
18/11/2010, 13:54
Kατ αρχήν πόσα track day εχεις κάνει με το Hornet σου?
Πιστευεις οτι εχεις εξαντλήσει τα περιθώρια?
Τι χρόνους κάνεις?

Για δες εδω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=51940&highlight=Hornet%2A900

:wave2:

PS Στα Μέγαρα παω πιο γρηγορα και κυρίως ξεκούραστα με το Hornet απ οτι με το Bimota.
Στις Σέρρες βεβαια καμμία σχέση.

vassilis88
18/11/2010, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar

Δεν πήγα για να κυνηγήσω χρόνο, πήγα να χαρώ το μηχανάκι μου και να πιέσω το όριο μου


μα πιεζω στα ορια μου δν σημαινει κυνηγαω χρονο?

δν εχει νοημα το τρακ ντεη αλλιως

θα λεγα αν εισαι κοντα στο 40 ας το αλλαξεις με ενα σσ600 05 κ νεοτερο

antsoar
18/11/2010, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Kατ αρχήν πόσα track day εχεις κάνει με το Hornet σου?
Πιστευεις οτι εχεις εξαντλήσει τα περιθώρια?
Τι χρόνους κάνεις?

Για δες εδω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=51940&highlight=Hornet%2A900

:wave2:

PS Στα Μέγαρα παω πιο γρηγορα και κυρίως ξεκούραστα με το Hornet απ οτι με το Bimota.
Στις Σέρρες βεβαια καμμία σχέση.


Η επιβαιβέωση για αυτο που λες έρχετε στο Μοτο που κυκλοφορεί,

ISLE of Moto, όπου το Hornet 600 κάνει τον καλύτερο χρόνο χωρίς να το οδηγήσει ο Μιμίκος.

Έναντι σε SS και SB διπλάσιας τιμής και υπποδύναμης, (ΒΜW 1000ss, Z1000)

Αν δε το έδιναν και στο Μιμίκο θα έκανε καλύτερο χρόνο ever :lol: (έναντι σε R1, CB1000, Deytona 675, 1198r, KTM smt)

road spirit
18/11/2010, 14:49
θεωρώ ότι στα μέγαρα το hornet μπορεί να σου προσφέρει αρκετό fun ...

φτάσε πρώτα τα όρια του (τα δικά του, όχι τα δικά σου) στο περιβάλλον της συγκεκριμένης πίστας και μετά το συζητάς. Αυτή είναι η γνώμη μου αν πρόκειται να έχεις μόνο μια μηχανή.

Αν μη τι άλλο, πόσα trackday θα κάνεις το χρόνο? Θα πάρεις ένα ss το οποίο έχει απόλυτη θέση οδήγησης και κατά συνέπεια για να το χαρείς 6-7 (παραπάνω?... άντε, 10) φορές το χρόνο θα πρέπει να κάνεις πολλούς συμβιβασμούς σε όλες τις άλλες χρήσεις (άνεση σε βόλτες, εκδρομές, ταξίδια, δικάβαλα, κλπ...)

αν τώρα το οικονομικό δεν είναι θέμα, τότε πάρε το και έχε μια 2η μοτό για "καθημερινή"

antsoar
18/11/2010, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Kατ αρχήν πόσα track day εχεις κάνει με το Hornet σου?
Πιστευεις οτι εχεις εξαντλήσει τα περιθώρια?
Τι χρόνους κάνεις?





Είμαι μακριά από να εξαντλήσω περιθώρια :lol: , το θέμα είναι αυτό που κάνω με το Hornet στην

πίστα δεν θα το κάνει πιο διασκεδαστικά ένα 600 ή 750 ?

Και αν ναι πόσο συμβιβασμος είναι τα μονοήμερα ταξίδια των 500-600 χλμ. που είναι η κύρια χρήση

που κάνω τώρα ?

sapila racing
18/11/2010, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Είμαι μακριά από να εξαντλήσω περιθώρια :lol: , το θέμα είναι αυτό που κάνω με το Hornet στην

πίστα δεν θα το κάνει πιο διασκεδαστικά ένα 600 ή 750 ?

Και αν ναι πόσο συμβιβασμος είναι τα μονοήμερα ταξίδια των 500-600 χλμ. που είναι η κύρια χρήση

που κάνω τώρα ?

Αυτό που κάνεις τώρα θα δυσκολευτείς πολύ στην αρχή να το κάνεις με ενα SS εφ όσον δεν ειχε ποτέ. Είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα και ο τρόπος οδήγησης.
Αν εχεις σκοπό να πηγαίνεις Σέρρες τακτικά, καλα είναι να παρεις ενα SS αυριο, αν ο σκοπός προς το παρόν είναι κανα TD στα Mεγαρα που και πού, κράτα το Hornet μεχρι που να σε εμποδίζει το πηρούνι η οι διαφορες ελαστκότητες η το οτι βρίσκει όλο κατω και δεν μπορείς να το γυρεις αλλο.
Ειναι απο τα λίγα μηχανάκια τέτοιου τύπου που τα πανε καλά και στην πίστα και ειναι και πολύ εύκολο, και δεν μασάει απο σαμαρια κλπ κακοτεχνίες που εχει στα Μεγαρα κάμποσες.
Τωρα αν εχεις το Hornet για ταξιδια των 500-600 χλμ, κατι δεν μας λες καλά.
:wave2: :lol:

harris_x
18/11/2010, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Χιλιάρι ή εξακοσάρι
675 :smokin:









































ή 848 :D ή 750 :)

sniper
18/11/2010, 16:29
Προς άπαντες ενδιαφερόμενους: Το CB600F Hornet δεν κάνει για καμία πίστα!

Είναι μαλακό.
Δεν έχει φρένα.
Δεν έχει αναρτήσεις.
Στάση σώματος χάλια.


Φυσικά μπορείς βέβαια να μπείς μ' ένα τέτοιο στην πίστα αλλά χαλάς βενζίνες και λάσχτιχα τζάμπα.

Εκτός αν μπαίνει μέσα για συγκεκριμένους εκπαιδευτικούς και μόνο λόγους. Τότε διακιολογείται η παρουσία varadero, tdm κλπ.

Αν πάρεις καινουργιο μηχανάκι, ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ 1000 (πολλά τα άλογα Άρη και για κάποιον που έρχεται απο cb600 μη διαχειρήσιμα).

Πάρε ένα SS600 ή το πολύ 750

Τα V τα ξεχνάς.

spyro
18/11/2010, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Τα V τα ξεχνάς.

:confused:

Operater
18/11/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
:confused:

δικύλινδρα; :confused:

sniper
18/11/2010, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
:confused:

Aν γλυκάθηκε με το 600 φαντασου να μπει μέσα με κανένα v2.....

Θα χωρίσει :rotflmao: :rotflmao:

spyro
18/11/2010, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Aν γλυκάθηκε με το 600 φαντασου να μπει μέσα με κανένα v2.....

Θα χωρίσει :rotflmao: :rotflmao:


:lol: :lol: :lol: :lol:

road spirit
18/11/2010, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
... Και αν ναι πόσο συμβιβασμος είναι τα μονοήμερα ταξίδια των 500-600 χλμ. που είναι η κύρια χρήση που κάνω τώρα ? βρές ένα 600RR, ένα 675, ένα .... και κάνε το μια βόλτα πρώτα και θα καταλάβεις :wave2:

antsoar
18/11/2010, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Τωρα αν εχεις το Hornet για ταξιδια των 500-600 χλμ, κατι δεν μας λες καλά.
:wave2: :lol:


Ναι η αλήθεια είναι ότι πήρα το Hornet για άλλους λόγους και κατέληξε να κάνω μόνο ταξίδια

Κοντευω να κάνω το σβέρκο του Κούλθαρντ (για όποιους θυμούνται):lol: :lol:

antsoar
18/11/2010, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Aν γλυκάθηκε με το 600 φαντασου να μπει μέσα με κανένα v2.....

Θα χωρίσει :rotflmao: :rotflmao:


What is V2 δώστε κανα παράδειγμα ρε παιδιά :look:

imba
18/11/2010, 20:51
That is V2
http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.superbikeitalia.com/images/40_323200775746pm.jpg&imgrefurl=http://www.superbikeitalia.com/projects/&usg=__IbA875fsn0eRnvJGNH4kzOljPE8=&h=300&w=400&sz=70&hl=el&start=0&zoom=1&tbnid=QTgkgCGXd4IyrM:&tbnh=138&tbnw=199&prev=/images%3Fq%3Dducati%2B749%26um%3D1%26hl%3Del%26sa%3DN%26biw%3D1024%26bih%3D458%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=152&vpy=119&dur=2399&hovh=194&hovw=259&tx=185&ty=54&ei=a4TlTIL8IMOF4QbKrczwDg&oei=a4TlTIL8IMOF4QbKrczwDg&esq=1&page=1&ndsp=8&ved=1t:429,r:0,s:0

reinmeister
19/11/2010, 13:47
εαν η χρηση ειναι ταξιδακια κατα βαση γιατι δεν παιρνεις κανα μπουσα?

θα βαζεις πανω γυναικοπαιδα,ψωνια κι οποτε γουσταρεις θα εχεις και αρκουδοροπη...

στην πιστα ,αν εισαι κουλος και δεν το κυνηγας,οτι και να εχεις ,το ιδιο αργα θα πας...

αν εισαι γρηγορος,θα το χαρεις ακομη και με το μπουσα...

think about it...:D

υ.γ. αν ειχες μονιμα τζαπαν μηχανακια ΜΗΝ παρεις ευρωπαϊκο...

Opisthogonia
19/11/2010, 13:49
750 08+ gia pista 1000ari gia dromo ....suzuki panta ;PPP

sniper
19/11/2010, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εαν η χρηση ειναι ταξιδακια κατα βαση γιατι δεν παιρνεις κανα μπουσα?

θα βαζεις πανω γυναικοπαιδα,ψωνια κι οποτε γουσταρεις θα εχεις και αρκουδοροπη...

στην πιστα ,αν εισαι κουλος και δεν το κυνηγας,οτι και να εχεις ,το ιδιο αργα θα πας...

αν εισαι γρηγορος,θα το χαρεις ακομη και με το μπουσα...

think about it...:D

υ.γ. αν ειχες μονιμα τζαπαν μηχανακια ΜΗΝ παρεις ευρωπαϊκο...

Πωλείται Busa 08 Μπλε σε άριστη κατάσταση!

:smokin:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
19/11/2010, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πωλείται Busa 08 Μπλε σε άριστη κατάσταση!

:smokin:

με προλαβε ο πουστς :lol: :rotflmao:

road spirit
19/11/2010, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
με προλαβε ο πουστς :lol: :rotflmao: δε κάνει ρε παπάρες, δεν έχει φαίριγνκ :smokin:

Cpt. Haddock
19/11/2010, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δε κάνει ρε παπάρες, δεν έχει φαίριγνκ :smokin:

Βρηκα παρατημενο καπου σε μια στρφη ενα πολυεστερικο απο gsxr1000... λες να κανει; :bawl:

TROOPER
19/11/2010, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Βρηκα παρατημενο καπου σε μια στρφη ενα πολυεστερικο απο gsxr1000... λες να κανει; :bawl:

κ...?

Cpt. Haddock
19/11/2010, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κ...?

δε θυμαμαι (δεκα νομιζω :lol: )

TROOPER
19/11/2010, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
δε θυμαμαι (δεκα νομιζω :lol: )

κ7 ειναι το σουζουκι βρε ζωον :lol: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
19/11/2010, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κ7 ειναι το σουζουκι βρε ζωον :lol: :lol: :lol:

το ξέρω, αλλο εννοουσα :bawl:

TROOPER
19/11/2010, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
το ξέρω, αλλο εννοουσα :bawl:

το καταλαβα.αρα κ17 επρεπε να πεις.:lol: :lol:

Tpap
19/11/2010, 14:14
Η αυτό:


Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
675 :smokin:


Η V2.

Allst@rf
19/11/2010, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Η αυτό:




Η V2.



πιπερι στη γλωσσα...



Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
750

Τα V τα ξεχνάς.

sniper
19/11/2010, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κ@υλι@ρης?

τον προλαβα...

:smokin:

sniper
19/11/2010, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
....


Η V2.


Tάσο παιδί μου....

Δεν μιλάμε για πομόνες εδώ.... τι του λες του παιδιού....

TROOPER
19/11/2010, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Tάσο παιδί μου....

Δεν μιλάμε για πομόνες εδώ.... τι του λες του παιδιού....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

+1000

TROOPER
19/11/2010, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
τον προλαβα...

:smokin:

γΛηγορε!!!:lol: :lol:

sniper
19/11/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
γΛηγορε!!!:lol: :lol:


Πάω αργά γιατί βιάζομαι......


:smokin:

TROOPER
19/11/2010, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πάω αργά γιατί βιάζομαι......


:smokin:

η καταληξη ειναι μια. :lol:

Hornet_08
19/11/2010, 15:30
Στην θεση σου φιλε θα επαιρνα ενα χορνετ για την μπιστα κ ενα χαγια για τις βολτες μεσα στην πολη :bawl: :bigcry: :bigcry:

sniper
19/11/2010, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hornet_08
Στην θεση σου φιλε θα επαιρνα ενα χορνετ για την μπιστα κ ενα χαγια για τις βολτες μεσα στην πολη :bawl: :bigcry: :bigcry:

Ποιο είναι το αστείο έδω;

sapila racing
19/11/2010, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ποιο είναι το αστείο έδω;

Γελάει ο μωρός καν τι μη γελοίον ει.

sniper
19/11/2010, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Γελάει ο μωρός καν τι μη γελοίον ει.

Τι να πεις....

matas
19/11/2010, 16:58
Ωπα παιδες με ανησυχησατε τωρα :confused: δλδ με το ταπεινο χορνετακι μου ειμαι καταδικασμενος να μην χαρω την πιστα σε σημειο να ξενερωσω με το μοτορι μου? :S

gcrook
19/11/2010, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από matas
Ωπα παιδες με ανησυχησατε τωρα :confused: δλδ με το ταπεινο χορνετακι μου ειμαι καταδικασμενος να μην χαρω την πιστα σε σημειο να ξενερωσω με το μοτορι μου? :S

Ουτε κανα διανοια.
Καταρχας αγνοησε τους αποπανω που το παιζουν οτι πινουν την αγωνιστικη βενζινα με το μπουρι της σομπας.:smokin:
Το μηχανακι σου ειναι μια χαρα για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ πιστα και αμα φοραει καλα λαστιχακια, λαδακια και κανα ελατηριο της προκοπης στο μπροστινο,ακομα καλυτερα.
Αν και πισω φοραει κανα αμορτισερ της προκοπης ακομα ΠΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΤΕΡΑ.

Για να φτασεις σε σημειο να συνειδητοποιησεις οτι το μηχανακι σου δεν φτουραει πια για πιστα παει να πει οτι εχεις περασει απο καποιο καλιφορνια (για αρχη τα πρωτα 2 λεβελ) και εχεις κανει και ΠΟΛΛΑ τρακντει στα οποια εχεις δουλεψει αυτα που εχεις διδαχτει τα εχεις αφομοιωσει και θες να πας παραπερα με ενα μηχανακι φτιαγμενο για πιστα.

Αλλα μεχρι τοτε εχεις ακομα ΠΟΛΥ καιρο μπροστα σου ΠΟΛΛΑ τρακντεις, ΠΟΛΛΑ ζευγαρια λαστιχα,και ΟΛΟ τον καιρο να φχαριστηθεις το χορνετακι σου στα Μεγαρα και ναι ακομα και στις Σερρες.

Δες στο willow park βιντεακια με τι μηχανακια μπαινουν οι Αμερικανοι που δεν ειναι βεβαια τοοοσο γρηγοροι σαν τον σναιπερ:evil: και μετα ελα και πες μου.

gcrook
19/11/2010, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


Τα V τα ξεχνάς.

Πληζ ελαμπορειτ.:lol:

matas
19/11/2010, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ουτε κανα διανοια.
Καταρχας αγνοησε τους αποπανω που το παιζουν οτι πινουν την αγωνιστικη βενζινα με το μπουρι της σομπας.:smokin:
Το μηχανακι σου ειναι μια χαρα για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ πιστα και αμα φοραει καλα λαστιχακια, λαδακια και κανα ελατηριο της προκοπης στο μπροστινο,ακομα καλυτερα.
Αν και πισω φοραει κανα αμορτισερ της προκοπης ακομα ΠΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΤΕΡΑ.

Για να φτασεις σε σημειο να συνειδητοποιησεις οτι το μηχανακι σου δεν φτουραει πια για πιστα παει να πει οτι εχεις περασει απο καποιο καλιφορνια (για αρχη τα πρωτα 2 λεβελ) και εχεις κανει και ΠΟΛΛΑ τρακντει στα οποια εχεις δουλεψει αυτα που εχεις διδαχτει τα εχεις αφομοιωσει και θες να πας παραπερα με ενα μηχανακι φτιαγμενο για πιστα.

Αλλα μεχρι τοτε εχεις ακομα ΠΟΛΥ καιρο μπροστα σου ΠΟΛΛΑ τρακντεις, ΠΟΛΛΑ ζευγαρια λαστιχα,και ΟΛΟ τον καιρο να φχαριστηθεις το χορνετακι σου στα Μεγαρα και ναι ακομα και στις Σερρες.

Δες στο willow park βιντεακια με τι μηχανακια μπαινουν οι Αμερικανοι που δεν ειναι βεβαια τοοοσο γρηγοροι σαν τον σναιπερ:evil: και μετα ελα και πες μου.

ενταξει ησυχασα τωρα γιατι ειμαι και κουλαδι και ως τωρα νιωθω το χορνετακι οκ για τις απαιτησεις μου :) btw μολις το πηγα γκαραζ και λεω δε δοκιμαζω αλλη μια μπας και το σηκωσω να δω αν θα τα καταφερω....ε ναι τα καταφερα για 0.01 δευτερα εστω και για τοσο λιγο χαρηκα :D

gcrook
19/11/2010, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από matas
ενταξει ησυχασα τωρα γιατι ειμαι και κουλαδι και ως τωρα νιωθω το χορνετακι οκ για τις απαιτησεις μου :) btw μολις το πηγα γκαραζ και λεω δε δοκιμαζω αλλη μια μπας και το σηκωσω να δω αν θα τα καταφερω....ε ναι τα καταφερα για 0.01 δευτερα εστω και για τοσο λιγο χαρηκα :D

Τι εννοεις να το σηκωσεις;

Allst@rf
19/11/2010, 19:31
μήπως εννοεί σούζα;

matas
20/11/2010, 06:54
ναι σουζα εννοω, ασχετο με τα προηγουμενα αλλα ειναι η πρωτη φορα που τα καταφερνω κλπ

H.A.Balafoutre
20/11/2010, 11:21
Tα 1000άρια είναι κόλαση...αλλά δεν είναι για κάθε μέρα και σε βάθος χρόνου είναι πάρα πολύ ενεργοβόρα πέρα από επικίνδυνα (δεν είναι για πολλά-πολλά δηλαδή), αλλά είναι κόλαση.

Θέλει να μην έχεις αυταπάτες. Γρήγορος με ένα 1000, τελικά, είσαι μόνον στην πίστα, αν τολμάς. Και λέω τελικά διότι κατέληξα πως στο δρόμο αρκεί μια σκατούλα από μια κατσίκα να σε κάνει ένα μάτσο σάρκες ολόγυρα στη φύση...και πάνω σ'αυτό όποιος πιστεύει το αντίθετο...τρέφει αυταπάτες...ανεξαρτήτως κυβικών, οπότε και δεν μπαίνω στον κόπο να χαραμιστώ έτσι...κρίμα είναι, πέρα από ξεφτύλα.

Προσωπικά για την Ελλάδα και σε πραγματικές συνθήκες ένα 600-848 κι όλα τα ενδιάμεσά τους τα θεωρώ πιο ουσιαστικές λύσεις στο πρόβλημά σου. Τα 1000άρια, είναι θηρία μεν, είναι υπερβολή δε. Είναι κόλαση να καείς, είναι το 5% της ματαιοδοξίας.

Εγώ φυσικά 1000άρι θα αγόραζα, αλλά εγώ έχω και κάποια κιλά παραπάνω να κουβαλήσω...οι δίαιτες δεν είχαν αποτέλεσμα οπότε, καταλαβαίνεις για μένα είναι μονόδρομος. Τα άλλα απλώς δεν τραβάνε...τι άλλο να κάνω. :rotflmao:

EVI
20/11/2010, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Εγώ φυσικά 1000άρι θα αγόραζα, αλλά εγώ έχω και κάποια κιλά παραπάνω να κουβαλήσω...οι δίαιτες δεν είχαν αποτέλεσμα οπότε, καταλαβαίνεις για μένα είναι μονόδρομος. Τα άλλα απλώς δεν τραβάνε...τι άλλο να κάνω. :rotflmao:

μαρεσει η δικαιολογια σου :rotflmao: οταν επεσα με το Ζ καποτε μου ειπε ο πατερας μου οτι αν ειχα μια ποιο χαμηλη και ποιο ελαφρια μηχανη δεν θα επεφτα!....η απαντηση ηρθε κοφτα <<Εχεις δικιο πατερα....για αυτο θα παρω ενα gsxr-1000 η ενα 10ρι>>...και μου αποκρινετε <<εγω φταιω που σου μιλαω>> :rotflmao: :bigcry: :lol: :blush:

antsoar
20/11/2010, 20:02
Rein έχεις πμ :wave2:

spyro
20/11/2010, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Rein έχεις πμ :wave2:

:rotflmao:


η κατάληξη της αναζήτησης έληξε

antsoar
20/11/2010, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
:rotflmao:


η κατάληξη της αναζήτησης έληξε



:blush: Καρφώθηκα γαμώτο:blush: :blush:


:lol:

gcrook
20/11/2010, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από matas
ναι σουζα εννοω, ασχετο με τα προηγουμενα αλλα ειναι η πρωτη φορα που τα καταφερνω κλπ

Μπραβο σου αντε και καντηλι να μετρας λαμπες στον δρομο, αλλα τι σχεση εχει η σουζα με την οδηγηση στην πιστα που αγωνιουσες για το αν θα σε καλυπτει το χορνετ;

matas
20/11/2010, 23:57
εγραψα ασχετο ειναι, απλα χαρηκα λιγο παραπανω που το καταφερα και ειπα να το μοιραστω. Εξαλλου δεν ειμαι της σουζας ουτε της καγκουριας αλλα παντα με ετρωγε να μαθω να το σηκωνω εστω και για 1 sec, ως εκει μου αρκει, δεν θελω καντηκια κλπ :)

Hornet_08
21/11/2010, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από matas
εγραψα ασχετο ειναι, απλα χαρηκα λιγο παραπανω που το καταφερα και ειπα να το μοιραστω. Εξαλλου δεν ειμαι της σουζας ουτε της καγκουριας αλλα παντα με ετρωγε να μαθω να το σηκωνω εστω και για 1 sec, ως εκει μου αρκει, δεν θελω καντηκια κλπ :)

Βαλε μια πρωτη, ανεβασε το σταντ, βαλε ταχυτητα, δωσε ενα καλο γκαζι μεχρι τους κοφτες κ ασε τον συμπλεκτη.

Θα δεις το μηχανακι να κανει σουζα μονο του χωρις εσενα αφου δεν σ αρεσει η σουζα

antsoar
21/11/2010, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μπραβο σου αντε και καντηλι να μετρας λαμπες στον δρομο, αλλα τι σχεση εχει η σουζα με την οδηγηση στην πιστα που αγωνιουσες για το αν θα σε καλυπτει το χορνετ;

Μήπως μπερδέυτηκες ? Το παιδί πόσταρε μετά

Το θρεντάκι με τον προβληματισμό το άνοιξα εγώ :wave2:

Απλά έχει και εκείνος Hornet και μας μπέδρεψες :lol:

sapila racing
22/11/2010, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar

Το θρεντάκι με τον προβληματισμό το άνοιξα εγώ :wave2:



Να εχεις υπ όψιν οτι αν παρεις Busa, ξεχνάς την πίστα.
Το Hornet σου είναι 100 φορές καλύτερο γι αυτη τη δουλειά.

antsoar
22/11/2010, 23:40
Λοιπόν κύριοι κατ αρχάς σας ευχαριστώ για την βοήθεια. :beer: :beer:

Η αναζήτηση έλειξε.

Και αφού αυτές τι μέρες έχω φτάσει να βλέπω μηχανάκια ακόμα και στον ύπνο μου,

Αφού διάβασα εκάτοντάδες ποστ, και πέρασα ώρες στο Car.gr

και αφού συνυπολόγισα ότι

α) έχω την πολυτέλεια να μην χρησιμοποιώ το μηχανάκι μου για

πρακτικούς λόγους

β) κάνω το 98% των χλμ μονός

γ) ήθελα κάτι με "κοφτερη" συμπεριφορά και κατάλληλο για επαρχιακό στροφηλίκι











Κατέληξα στο εξής: Suzuki GSXR 750 (από Κ7 και μετά)

Ετσι λοιπον η αναζήτηση έλειξε... :evil:

antsoar
22/11/2010, 23:55
Η αναζήτηση αρχίζει :lol:

ΖΗΤΕΙΤΑΙ νεαρά καλονή εξ ανατολάς, άβγαλτη (με λίγα χλμ), κατα προτιμηση μαμά, με καλή

ανατροφή (προσεγμένη) για σοβαρό δεσμό με επιπόλαιο 40αρη:D






ΥΓ. Ο Rein με έβαλε στη μπρίζα με τα Busa για λίγο, αλλά σκέφτηκα το ορεινό στροφηλίκι και

μου πέρασε:lol:

EVI
23/11/2010, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Λοιπόν κύριοι

:sad:

καλα σου...

sapila racing
23/11/2010, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Λοιπόν κύριοι κατ αρχάς σας ευχαριστώ για την βοήθεια. :beer: :beer:


Κατέληξα στο εξής: Suzuki GSXR 750 (από Κ7 και μετά)

Ετσι λοιπον η αναζήτηση έλειξε... :evil:

Ωραίος! :beer:

spyro
23/11/2010, 09:04
:beer: :beer:

με το καλό Αντώνη

Cpt. Haddock
23/11/2010, 09:05
Δε φτανει που μοιραζαμε τσάι στο χορνετ, τωρα θα μοιραζουμε και στο Κ7.... :evil:


:lol:

vassilis88
23/11/2010, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Suzuki GSXR 750 (από Κ7 και μετά)


δερ γιου γκοου

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=86252
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=112839
http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=26343.0

reinmeister
23/11/2010, 09:36
μια χαρα ειναι και το παπι που διαλεξες,εφ οσον ειναι σουζουκι...:lol:

διαφωνω με τον κυβισμο βεβαια,αλλα περι ορεξεως...

καλη αγορα...:beer:

CPANTELO
23/11/2010, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
φιλε μου ,,,,ακριβως τετοια εποχη περυσι ειχα τον ιδιο προβληματισμο, (καιγω hornet 08 ειχα).

απεκλεισα το 600 ss ,γιατι οπως και να το κανεις ειναι κοντα σε γκαζια, εκανα βολτα ενα R1, τρομαξα
μετα τις 10000rpm ,,,,,,
και κατεληξα στο gsxr750 K9.δυσκολευτηκα αρκετα να το μαθω , αλλα ειμαι σε καλο δρομο.
ειδικα την προηγουμενη Τεταρτη στα Μεγαρα το χαρηκα ποοοοολυ:beer:
σου ευχομαι καλη τυχη σε οτι και αν παρεις.

Σου ειπα να κατσεις και το 4ο session που ητανε και το καλυτερο ever αλλα εχασες!!!!Παντως ηταν εκπληκτικα εκεινη τη μερα :beer: :beer:

δες τα pm σου!!

sapila racing
23/11/2010, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
διαφωνω με τον κυβισμο βεβαια,αλλα περι ορεξεως...


Αντιθέτως εγω πιστεύω οτι τα 750cc είναι ο ιδανικός κυβισμός.

antsoar
23/11/2010, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
:sad:

καλα σου...


:blush: και Κυρίες:blush:

sniper
23/11/2010, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αντιθέτως εγω πιστεύω οτι τα 750cc είναι ο ιδανικός κυβισμός.

Eσύ ενώ εχεις μηχανάκι, πήγες και φορτώθηκες το bimota. Δεν εχει αξία ο λογος σου!

:smokin:

antsoar
23/11/2010, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δε φτανει που μοιραζαμε τσάι στο χορνετ, τωρα θα μοιραζουμε και στο Κ7.... :evil:


:lol:


Ξανα ζήτα μου να κάνω σκούπα :evil:

Cpt. Haddock
23/11/2010, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Ξανα ζήτα μου να κάνω σκούπα :evil:

Α ναι, ξεχασα. Σου ειπαμε οτι σκουπα μπαινουν οι γρηγοροι και το πιστεψες, ε; :p

sapila racing
23/11/2010, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Eσύ ενώ εχεις μηχανάκι, πήγες και φορτώθηκες το bimota. Δεν εχει αξία ο λογος σου!

:smokin:

Ισως να έχεις δίκιο, αλλά αυτό που είναι σίγουρο είναι οτι σου ρίχνω ακριβώς 120 κυβικά. :D