PDA

View Full Version : Ανακατασκευή ηλεκτρολογικών



NSC
18/11/2010, 05:42
Γειά χαρα!
Εχω bandit.(συλληπητήρια θα μου πειτε...)Παρόλα αυτά θέλω να επέμβω δραστικά στο νο.1 πρόβλημα του,τα ηλεκτρικά.
Αναζητωντας πληροφορίες στο νετ έπεσα σ'αυτό:
www.motogadget.com/en/m_unit.html
Με λίγα λόγια είναι ένα ψηφιακό ''κέντρο ελέγχου'' που καταργει ασφάλειες,ρελε και ελαχιστοποιει την καλωδίωση καταργώντας την εργοστασιακή.
Μια μεγάλη απορία μου,παρα το κατατοπιστικότατο pdf,είναι το πως μπορώ να απομονώσω το κύκλωμα της ανάφλεξης από την εργοστασιακή πλεξούδα;
Επισης,δεδομένης της πτωσης τάσεως που υπαρχει σε ενα καλώδιο,υπάρχει πιθανότητα αν αλλάξει το μηκος των καλωδιων να δυσλειτουργεί ο ανορθωτης ή ο εγκέφαλος και γενικότερα κάποιο άλλο κομμάτι του παζλ;
www.motogadget.com/de/graphic/m_unit/schaltplan_01_650_en.gif

OldMan
18/11/2010, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από NSC
Επισης,δεδομένης της πτωσης τάσεως που υπαρχει σε ενα καλώδιο,υπάρχει πιθανότητα αν αλλάξει το μηκος των καλωδιων να δυσλειτουργεί ο ανορθωτης ή ο εγκέφαλος και γενικότερα κάποιο άλλο κομμάτι του παζλ;
Η ωμική αντίσταση των καλωδίων είναι πολύ μικρή (το 2.5άρι έχει γύρω στα 7.4 milliohms/m) οπότε πρακτικά δεν έχεις κανένα πρόβλημα ...

Το θέμα βέβαια είναι ΓΙΑΤΙ έχεις πτώση τάσης στο καλώδιο ..??
(από σκουριά, διάβρωση, βρώμικες η χαλαρές επφες, κ.λ.π. ...??)

NSC
18/11/2010, 16:01
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Η πλεξούδα μου δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση.Δουλεύει η μηχανή βέβαια αλλα με χαζόπροβληματάκια...βρώμα,σκουρια,ψυχρές ενώσεις,βύσματα χαλαρωμένα κτλ.Προφανώς μπορώ να την αντικαταστήσω αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να εμπιστευτώ ενα τόσο ευπαθές μεταχειρισμένο ανταλλακτικό.Αλλωστε επεται ανακατασκευή μοτέρ οπότε θέλω να γίνει μία σωστή δουλειά και πάνω απ'όλα αξιόπιστη.
Καμιά ιδέα για την πρώτη ερώτηση;
Στην τελική θα αντικαταστήσω ένα ένα τα καλώδια.... :D

sv9cvk
18/11/2010, 18:17
Σαν συσκευη ειναι καλη αλλα θα σου λυσει το προβλημα?
αφου θα κρατησεις την παλια πλεξουδα που αν σου δημιουργει αυτη προβλημα δεν βλεπω τον λογο να μην σου δημιουργει και με το καινουριο γκατζετακι:rolleyes:
Τωρα πως θα απομονωσεις το κυκλωμα αναφλεξης πρεπει να συμβουλευτεις το ηλ σχεδιο της μηχανης και απο εκει και μετα βλεπεις τι θα κανεις .

OldMan
19/11/2010, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από NSC
Καμιά ιδέα για την πρώτη ερώτηση;
Ευχαρίστως, αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς με το να "απομονώσεις" το κύκλωμα της ανάφλεξης από την πλεξούδα ...??

NSC
19/11/2010, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Σαν συσκευη ειναι καλη αλλα θα σου λυσει το προβλημα?
αφου θα κρατησεις την παλια πλεξουδα που αν σου δημιουργει αυτη προβλημα δεν βλεπω τον λογο να μην σου δημιουργει και με το καινουριο γκατζετακι:rolleyes: Προφανώς,αυτός είναι και ο λόγος που θέλω να την αντικαταστησω.Η αρχική σκέψη ήταν να την ανοίξω και να την καθαρίσω/επιδιορθωσω,οπως εσεις στο πανέμορφο cb, αλ λά ο ''πειρασμός'' του καινούριου ειναι μεγάλος.Πέρα από αυτό όμως η συσκευή δίνει κάποιες χρήσιμες δυνατότητες όπως αλαρμ και συναγερμό.

Αρχικά δημιουργήθηκε από OldmanΕυχαρίστως, αλλά δεν
κατάλαβα τι εννοείς με το να
" απομονώσεις" το κύκλωμα της
ανάφλεξης από την
πλεξούδα ...??
Εννοώ πώς από την υπαρχουσα πλεξούδα θα μπορέσω να ξεχωρίσω ποια καλώδια είναι
του συστήματος φόρτισης-ανάφλεξης,να τα ξυλώσω και να τα χρησιμοποιήσω στην καινούρια εγκατάσταση(με καινούρια υλικά φυσικά).
Δυστυχώς με το διάγραμμα της μηχανής δεν έβγαλα άκρη διότι ναι μεν υπάρχουν για το απλό όχι όμως για το V(το γιαπωνέζικο) .Θα ρωτήσω και στο ανάλογο μέρος του φορουμ αλλά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος.

OldMan
19/11/2010, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από NSC
Εννοώ πώς από την υπαρχουσα πλεξούδα θα μπορέσω να ξεχωρίσω ποια καλώδια είναι
Μπορείς να ξεκινήσεις από το μπουζί και προς τα πίσω (πολλαπλασιαστής, ανάφλεξη) αλλά κάπου θα μπλέξουν τα πράγματα (ειδικά αν δεν ξέρεις τα χρώματα των καλωδίων..).

Γιατί δεν κάνεις copy-paste όλα τα τμήματα της πλεξούδας (από φίσα σε φίσα) από τις άκρες (φώτα, φλας, μπουζί, σένσορες κλ.π.) προς τα "μέσα" ..??

sv9cvk
19/11/2010, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Γιατί δεν κάνεις copy-paste όλα τα τμήματα της πλεξούδας (από φίσα σε φίσα) από τις άκρες (φώτα, φλας, μπουζί, σένσορες κλ.π.) προς τα "μέσα" ..??

+1 Ετσι !!!!
Ειναι μια λυση σε περιπτωση που δεν βρεις το σχεδιαγραμμα .....αλλα θελει πολυ προσοχη γιατι αν κανεις λαθος .....μαυρο φιδι :eyepop: :sick:



Και εχουν και πολλα καλωδια αυτα τα καινουρια ρε ΓΜΤ:hypnotize :look:
Στα παλια ηταν πιο απλα τα πραγματα!!!αντε να μπλεξεις με εγκεφαλους αισθητηρες κλπ κλπ κλπ!!! :yuck:

NSC
21/11/2010, 01:55
Μάλλον το βρήκα τό σχεδιάγραμμα οπότε ευτυχώς θα γλυτώσω αρκετό χρόνο... :-D με την πρώτη ευκαιρία θα το ανεβάσω για επαλήθευση από πιό έμπειρα μάτια!

Ψάχνωντας στο νετ πέτυχα πολύ ωραίες σελίδες με μπόλικο ηλεκτρολογικό υλικό:
www.btinternet.com/~jhpart/bkwirec.htm

www.maximum-suzuki.com/forums/index.php?topic=77328.0

ΥΓ. παντως είναι εκπληκτικό το πόσα μαθαίνεις από τον σχεδιασμό και μόνο μιας ανακατασκευής!

sv9cvk
21/11/2010, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από NSC
Μάλλον το βρήκα τό σχεδιάγραμμα οπότε ευτυχώς θα γλυτώσω αρκετό χρόνο... :-D με την πρώτη ευκαιρία θα το ανεβάσω για επαλήθευση από πιό έμπειρα μάτια!

Ψάχνωντας στο νετ πέτυχα πολύ ωραίες σελίδες με μπόλικο ηλεκτρολογικό υλικό:
www.btinternet.com/~jhpart/bkwirec.htm

www.maximum-suzuki.com/forums/index.php?topic=77328.0

ΥΓ. παντως είναι εκπληκτικό το πόσα μαθαίνεις από τον σχεδιασμό και μόνο μιας ανακατασκευής!

Το πρωτο λινκ ειναι πολυ κατατοπιστικο !!!
Το αντεγραψα ηδη!!!:beer:

@ΥΓ :Συμφωνω απολυτα :beer: :beer: :wave2: