PDA

View Full Version : VStrom SERVICE (και κοστολόγιο...)



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6

takis1964
16/05/2007, 10:22
Εχει αλλαξει καποιος την καμπανα σε strom 1000 Κ2 Η Κ3??
και αν ναι ποσο στοιχισε?
μετα ειδε διαφορα καθολου στο χαμηλο φασμα των στροφων?ποιο στρωτο δουλεμα δηλαδη!!

kalmisurf
28/05/2007, 13:29
Φιλαράκο θα συμφωνήσω μαζί σου. Για χρόνια έκανα service στις μηχανές μου μόνος μου αλλά τώρα με tps και εγκεφάλους χρειάσθηκα συνεργείο αλλά ποιό γνωρίζοντας την καφρίλα που υπάρχει?? Είμαι στη λέσχη VSTROM club και τα παιδιά μου σύστησαν τον Στάθη και όντως συννενοήσιμος και γνώστης της δουλειάς και δεν σου λέει μαλακίες και σαν άνθρωπος αμα γίνει κάτι αναλαμβάνει τις ευθύνες του, δεν προσπαθεί να σε κοροϊδέψει η να σε βγαλει τρελό. Έχω 43.000 km σε λιγότερο από 2 χρόνια και είμαι ευχαριστημέμος. ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ & ΤΙΜΙΟΣ τον συστήνω ανεπιφύλακτα και είναι με ΙSO της ΥΑΜΑΗΑ αλλά και της SUZUKI εξουσιοδοτημένος. Τιμές τίμιες και λογικές. Κάνω διαφήμιση I know αλλά συμπάσχω ως παρελθοντικός παθών με την αναζήτηση του κάθε μηχανόβιου ποιός θα προσέξει το εργαλείο του, το μωρό του, όπως το προσέχει ο αναβάτης του!!!!
Ποσοστά δεν παίρνω σίγουρα, αλλά μηχανή αστέρι παίρνω!!

wave2:

kalmisurf
28/05/2007, 13:34
αμα έχεις πρόβλημα με ρουλεμάν λαιμού πο θάχεις στα 45.000 km σίγουρα να βάλεις κωνικά με λάστιχο κάτω και απλώς κονικά πάνω. Θα δεις μεγάλη διαφορά στην οδήγηση



Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Λοιπον πηρα την μηχανη απο το service στο mototech. Μπήκε Πέμπτη πρωί και βγήκε Παρασκευή βράδυ λόγω φόρτου εργασίας (τότε γιατί κλείνω ραντεβού; Δεν είναι για να έχει τελειώσει τα άλλα και να πιάσει εμένα με το που θα πάω; )

Υποτίθεται ότι έγιναν όλες οι εργασίες και αλλαγές που προβλέπονται στο μεγάλο service τουτέστιν:

Λάδια (συνθετικά, Motul 300V 15-50 τα 10-40 δεν χρειάζονται στην Κρήτη ούτε τον χειμώνα)
Μπουζί
Ρύθμιση βαλβίδων
Επείσεις αλλάχτηκαν:
Φίλτρο αέρα
Φίλτρο λαδιού

Υποτίθεται ότι σφύχτηκε και το ρουλεμάν του τιμονιού όπως είχα ζητήσει αλλά εγώ δεν κατάλαβα καμία διαφορά και εξακολουθώ να το βρίσκω υπερβολικά χαλαρό. (Βασικά αν δεν το κάνω μόνος μου δεν νομίζω ότι θα γίνει ποτέ σωστά. Χρειάζεται ροπόκλειδο για σωστή δουλειά το οποίο δεν νομίζω ότι έχουν καν τα συνεργεία.)

Στην ρύθμιση βαλβίδων βρέθηκαν λέει 4 βαλβίδες που χρείαστηκαν ρύθμιση και συνεπώς χρειάστηκαν λέει και 4 καπελώτα (5-6Ε το καθένα). Συνολικό κόστος service ~220Ε.
Εγώ όμως έβαλα και σωληνάκια υψηλής μπροστά τα οποία χρεώθηκαν άλλα ~120Ε (Ακριβά. Βάλτε όμως οπωσδήποτε. Δεν αποκτάτε τα φρένα του GSXR αλλά υπάρχει σαφής βελτίωση σε ένα απο τα σημεία που σαφώς την χρειάζονται. Θα τα βρείτε και πιο φθηνά). Σύνολο 338Ε.

Η μηχανή πλύθηκε καλά στο service και το μόνο που ξέχασαν είναι να ρυθμίσουν το ρελαντί το οποίο ήταν τελείως off στις 1000 στροφές.

Κουβεντιάζοντας μαζί του για τις βαλβίδες και αφου του είπα ότι ξέρω ότι είναι πολύ σταθερές μου είπε ότι αυτός πάντα βρίσκει ότι χρειάζονται ρύθμιση κάποιες συμπληρώνοντας όμως ότι δεν του αρκεί να είναι το διάκενο μέσα στο εύρος των προδιαγραφών αλλά ότι το βάζει ακριβώς στο σωστό. Δεν ξέρω αν πείστηκα γιαυτό η όχι άλλα από την άλλη το γεγονώς ότι οι βαλβίδες ρυθμίστηκαν για πρώτη φορά στα 49000 και πάλι δεν ήταν και πολύ off μάλλον συμφωνεί με τις φήμες για τον κινητήρα (προσοχή όσοι έχουν το 1000 εκεί οι βαλβίδες θέλουν συχνά κοίταγμα)

Η γενική εντύπωση από τον μηχανικό είναι ότι ξέρει την δουλειά του. Αυτό βέβαια δεν αλλάζει το γεγονώς ότι χρεώνει και αυτός αρκετά, βάζει τα service 20% πιο συχνά και κάνει ρύθμιση βαλβίδων υπερβολικά συχνά με οφέλη όπως το καταλαβαίνω εγώ κυρίως στην τσέπη του.

Από την άλλη ο Βογιατζής θα μου έπαιρνε 350Ε μόνο για το service οπότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Θα μου πείτε μήπως κάνει καλύτερη δουλειά; Επειδή πέρασα πολλές ώρες στο συνεργείο του Βογιατζή, γιατί εκεί έκανα επισκευή μετά από ατύχημα αλλά και ένα service, δεν το νομίζω καθόλου.

Με την υποκειμενικότατη λοιπόν άποψη μου και κρίνοντας από τις εμπειρίες μου mototech δαγκωτό. Βέβαια αν κάποιος έχει να μου προτείνει εδώ στο Ηράκλειο κάποιον μηχανικό καλό και φθήνο ευχαρίστως εγκαταλείπω τους ακριβούς εξουσιοδοτημένους.

DPF
28/05/2007, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalmisurf
Λάδια (συνθετικά, Motul 300V 15-50 τα 10-40 δεν χρειάζονται στην Κρήτη ούτε τον χειμώνα)



Αγαπητέ Κύριε Γιωργο,
Καταρχήν να σας ευχαριστήσουμε για την προτίμηση
σας στα προιοντα της MOTUL.

Συμφώνα με τα αρχεία που διατηρούμε στην εταιρία μας ,για την δική σας μοτο/τα Suzuki vstrom η MOTUL προτείνει τα

παρακάτω:
5100 10w40 SemiSynthetic Ester Base
7100 10w40 100% Synthetic Ester
300v 10w40 100% Synthetic Double Esters

Το 300v θεωρητικά δεν καλύπτει την προδιαγραφή
JASO MA γιατί στους 'γρήγορους και αγωνιστικούς
ρυθμούς δεν χρειάζονται προδιαγραφές αλλά παίζει μεγάλο ρόλο η αντοχή και η υψηλής ποιότητας λίπανση.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ MOTUL ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ 5100 ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ 7100 .ΤΑ 300V ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ JASO MA ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΠΑΤΙΝΑΡΟΥΝ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ !!!!!!!





:beer: :beer: :wave2:

paranoid
04/06/2007, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
ΕΛΕΟΣ!!!!


:mad: :mad: :mad:

...Χθες πηγα το μοτορι(dl 650) μου για το service των 6000 χμ. στον Σκουρτα στον Κορυδαλλο.

Ειχα κλισει και ραντεβου ...το πηγα λοιπον κατα τις 9 το πρωι

...ο ματστορας δεν ηταν εκει ακομα. Ηταν ενας πιτσιρικας.

-Τι ωρα θα ειναι ετοιμο?
-Κατα τις 2 με 3 μου απανταει ο μικρος.

Παω και γω λοιπον στις 3 ειχε φυγει ο μαστορας που μου ειχε κανει το service και ειχε πιασει βαρδια ενας αλλος.

Λεω ολα ενταξει μου λεει δεν ξερω:hypnotize :uplate: :evil:

Κοιταει να δει αν αν μου εχουν βαλει λαδια και μου λεει ενταξει ειναι λογικα εχουν γινει ολες οι εργασιες. ...Λογικα??:eyepop:

-Τεσπα για πες ρε μαστορα τι χρωσταμε?
-

135 ευρω

Και μενω μαλακας!!

...Κατσε ρε μπαρμπα γιατι 135??
- τα αναλωσιμα, φιλτρο λαδακια και τα σχετικα 45 ευρω και η εργασια 90!!!!!!!:eyepop:

Αντε τωρα βγαλε ακρη!

...Παντως πεζει και να μου καθαρισαν και το φιλτρο αερα γιατι το bagster το ειχαν δεσει για τον π@#τσο! ...αρα μαλλον εβγαλαν το ντεποζιτο...δεν βρησκω αλλο λογο για να πειραξουν το bagster


...αλλα και παλι 135 για λιπαντικη συντηριση ρε π@#στη μου!!! μηπως εχω καμια BMW και δεν το ξερω????


Ρε πάιδες,

κανένας άλλος έχει προσωπική εμπειρία από το συνεργείο του Σκούρτα στον Κορυδαλλό (θετική ή αρνητική)???

Είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου και με βολέυει αφάνταστα...Αλλά αν είναι να μου πιάσει τον ποπό και να μην ξέρω τί έχει κάνει στην μηχανή....να πηγαίνω αλλου..:confused: :confused:

low__rider
04/06/2007, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoid
Ρε πάιδες,

κανένας άλλος έχει προσωπική εμπειρία από το συνεργείο του Σκούρτα στον Κορυδαλλό (θετική ή αρνητική)???

Είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου και με βολέυει αφάνταστα...Αλλά αν είναι να μου πιάσει τον ποπό και να μην ξέρω τί έχει κάνει στην μηχανή....να πηγαίνω αλλου..:confused: :confused:

...Φιλε μου παντως λιγο που το συζητησα απο εδω και απο εκει δεν ακουσα και τα καλυτερα...αλλα ας μην το συνεχισω δεν εχω κατι προσωπικο ...αλλα νομιζω εμεις με τα v-strom ειμαστε για αυτον ''ελα στ'αλλαξα τα λαδια,σκασ'τα τα φραγκα και 'φυγες'' και τιποτα παραπανω! ...μονο τα gsxr χρηζουν καλης περιποιησης!

...αλλα εχω σκαλωσει με τα 135!! να φανταστεις σημερα αλλαξα λαδια μπουζι και φιλτρα στο τουτου μου ,ενα top gunακι, και εδωσα 100ευρω!

τι στο π#%τσο?? ...ουτε bmw να ειχαμε! :bigcry:

kalamaria
04/06/2007, 23:22
τελικα ρε παιδια τι λαδια να βαζουμε συνθετικα η ημισυνετικα γιατι δεν καταλαβα!!!!

kalmisurf
05/06/2007, 08:42
Φιλαράκο συμβουλευτικά βάζεις όσο είναι καινούργιο ημισυνθετικά και άμα έχεις κάνει παρα πολλά χιλιόμετρα και κακή χρήση τότε βάλε συνθετικά και καλύτερα κάποια πρόσθετα για τα χιτώνια που απαλύνουν τα γδαρσίματα λόγω χρήσης.
Όσο για τα σέρβις των αυτοκινήτων είναι αρκετά φθηνότερα ανέκαθεν. Εχω αμάξι και το γνωρίζω.


Αρχικά δημιουργήθηκε από kalamaria
τελικα ρε παιδια τι λαδια να βαζουμε συνθετικα η ημισυνετικα γιατι δεν καταλαβα!!!! ::wave2:

kalamaria
05/06/2007, 13:41
ενταξει ευχαριστω

DPF
05/06/2007, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalamaria
τελικα ρε παιδια τι λαδια να βαζουμε συνθετικα η ημισυνετικα γιατι δεν καταλαβα!!!!

Η ΣΟΥΖΟΥΚΙ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΜOTUL 5100 ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΑ 7100 ΦΟΥΛ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ JA MA ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΜΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ MAMAΣ MOTUL ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΟ EMAIL .

Αγαπητέ Κύριε Γιωργο,
Καταρχήν να σας ευχαριστήσουμε για την προτίμηση
σας στα προιοντα της MOTUL.

Συμφώνα με τα αρχεία που διατηρούμε στην εταιρία μας ,για την δική σας μοτο/τα η MOTUL προτείνει τα
παρακάτω:
5100 10w40 SemiSynthetic Ester Base
7100 10w40 100% Synthetic Ester
300v 10w40 100% Synthetic Double Esters

Το 300v θεωρητικά δεν καλύπτει την προδιαγραφή
JASO MA γιατί στους 'γρήγορους και αγωνιστικούς
ρυθμούς δεν χρειάζονται προδιαγραφές αλλά παίζει μεγάλο ρόλο η αντοχή και η υψηλής ποιότητας λίπανση.




Στην διάθεση σας για οποία πληροφορία

Μάγγος Δημήτρης
210-5773573



:beer: :beer: :wave2:

Geo 25
12/06/2007, 12:25
Απόψε το stromaki πάει Στάθη για το μεγάλο Service 24.000km!Aν εχετε χρησημοποιήσει κάτι διαφορετικό απο τα motul σε λάδια θα ήθελα να μου πείτε!!τα μαμα λάδια δεν μου κάνουν καλή αισθηση και στο παλιό συνεργείο που το πήγενα μου έβαζε ipone τα οποία ήταν πολύ καλά αλλά ποιός τύπος ηταν δεν το είχα προσέξει!!!και αν γνωρίζουμε και τιμούλες καλό θα είναι!!:wave2:

paranoid
12/06/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
...Φιλε μου παντως λιγο που το συζητησα απο εδω και απο εκει δεν ακουσα και τα καλυτερα...αλλα ας μην το συνεχισω δεν εχω κατι προσωπικο ...αλλα νομιζω εμεις με τα v-strom ειμαστε για αυτον ''ελα στ'αλλαξα τα λαδια,σκασ'τα τα φραγκα και 'φυγες'' και τιποτα παραπανω! ...μονο τα gsxr χρηζουν καλης περιποιησης!

...αλλα εχω σκαλωσει με τα 135!! να φανταστεις σημερα αλλαξα λαδια μπουζι και φιλτρα στο τουτου μου ,ενα top gunακι, και εδωσα 100ευρω!

τι στο π#%τσο?? ...ουτε bmw να ειχαμε! :bigcry:


Πάντως ενώ τα αναλώσιμα έχουν λογικές τιμές τα εργατικά 90€ είναι πάρα πολλά για τέτοια δουλειά. Να του πάρει 1 ώρα.??το πολύ...
Όμως λίγο που κοίταξα δεν βρήκα καμία τεράστια διαφορά. Το φθηνότερο service sta 6000 χλμ ήταν γύρω στα 110€...Μιάς και έισαι γείτονας ένα εξουσιοδοτημένο suzuki που έχω δεί κατεβαίνοντας την Γρηγορίου Λαμπράκη πρός Σκλαβενίτη λίγο μετά απο το μεγάλο με τις Yamaha, ξέρεις τι λέει....???Εξωτερικά να μην πώ πώς φαίνεται αλλά καμιά φορά η εμφάνιση ξεγελάει...:winka:

low__rider
12/06/2007, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoid
Πάντως ενώ τα αναλώσιμα έχουν λογικές τιμές τα εργατικά 90€ είναι πάρα πολλά για τέτοια δουλειά. Να του πάρει 1 ώρα.??το πολύ...
Όμως λίγο που κοίταξα δεν βρήκα καμία τεράστια διαφορά. Το φθηνότερο service sta 6000 χλμ ήταν γύρω στα 110€...Μιάς και έισαι γείτονας ένα εξουσιοδοτημένο suzuki που έχω δεί κατεβαίνοντας την Γρηγορίου Λαμπράκη πρός Σκλαβενίτη λίγο μετά απο το μεγάλο με τις Yamaha, ξέρεις τι λέει....???Εξωτερικά να μην πώ πώς φαίνεται αλλά καμιά φορά η εμφάνιση ξεγελάει...:winka:

...Ειχα παει εκει να βαλω το led φαναρι, δεν το εχω παει ποτε για service εκει ...αλλα ειναι μαστορας της παλιας σχολης ετσι μου φανηκε τωρα τι να σου πω ...δεν ξερω αν ειναι καλος η κακος ...παντως για μια ωρα δουλειας που εκανε να μου βαλει το led φαναρι γιατι σχεδον ξηλωσε ολη την ουρα μου πηρε 25 ευρω...

Παντως ναι απο εμφανιση το συκγεκριμενο συνεργειο ,ναι δεν σε εντυπωσιαζει αλλα δεν ειναι και η εμφανιση που κανει τον μαστορα:wave2:

costaeu4
20/06/2007, 12:29
Χαιρετώ άπαντες ως νέο μέλος και παραθέτω αναλυτικά εργατικά και αξίες αναλωσίμων (με ΦΠΑ) για να συγκρίνουμε να μην μας τον πιάνουν.

v-strom DL650 abs μοντέλο 2007

service στον επίσημο αντιπρόσωπο Ανδριόπουλο Πάτρα


1ο service (1000 χλμ και λίγο πριν)

Φιλτρο λαδιού = 10,50?
3 lt Λάδι silicone comp 4 15W/50 = 3 Χ12,50 = 37,50?
Αντιψυκτικό ecoblue = 2,00?
ΕΡΓΑΣΙΑ (ότι χρειάζεται σύμφωνα με το manual) = δωρεάν

Σύνολο = 50 ? ακριβώς




2ο service (6000 χλμ και λίγο πριν - ΟΤΙ ΛΕΕΙ Η SUZUKI ΠΑΙΔΙΑ - οχι στα 5000 ΧΛΜ, σιγά μην χρειάζεται κάθε 150 χλμ service... :nono: Ξεκάθαρα Πράγματα. ΜΗΝ ΣΑΣ ΨΑΡΩΝΟΥΝ ! )

Φιλτρο λαδιού = 10,50?
3 lt Λάδι silicone comp 4 15W/50 = 3 Χ12,50 = 37,50?
ΕΡΓΑΣΙΑ (ότι χρειάζεται σύμφωνα με το manual) = 35,70?
Επίσης σε αυτό το service έβαλα και τα πίσω κάγκελα για προστασία περισσότερο. Επί τη ευκαιρία έβαλα αυτά της givi και κόστισαν = 136,61 ?. Το αναφέρω κυρίως γιατί έπαιξαν ρόλο στην διάρκεια εργασίας και κατά συνέπεια στη χρέωση. Βέβαια μου τον ψιλοέπιασαν στην χρέωση του ίδιου του εξαρτήματος...Πιστεύω έπεφτε και 15? ακόμη)

Σύνολο (ΕΚΤΟΣ ΚΑΓΚΕΛΑ GIVI) = 83,70 ? Κανονικά χωρίς την εργασία για τα κάγκελα έπρεπε να μου στοιχίσει 70 ?


3ο service (12000 χλμ - και λίγο πριν)

Βίδα από το fairing που έλειπε... ξεβιδώθηκε δεν ξέρω 1,79 + 0,34ΦΠΑ
Ροδέλλα 0,84 + 0,16ΦΠΑ
(4) Τέσσερα μπουζί NGK CR 8E = 4 X 9,00? = 36,00?
Φίλτρο αέρος μαμίσιο = 24,47?
Φίλτρο λαδιού = 10,46? (Η τιμή του έπεσε κατά 0,04? σε σχέση με το προηγούμενο service)
3 lt Λάδι silicone comp 4 15W/50 = 3 Χ12,50 = 37,50?
ΕΡΓΑΣΙΑ (ότι λέει το manual, έλεγχος βαλβίδων, έλεγχος υγρών ψυγείου, μπαταρίας κτλ. ΕΚΤΟΣ από την ΑΛΛΑΓΗ φίλτρου που έκανα και όχι καθαρισμό που απαιτούνταν. Στην επόμενη σύμφωνα με τον κατασκευαστή πρέπει να αλλαχθεί αλλά εγώ θα τους βάλω να το καθαρίσουν εννοείται χωρίς να μου πρήξουν τον έρωτα για το λύσιμο του ντεπόζιτου μια και το άλλαξα νωρίτερα.) = 71,40?
ΣΥΝΟΛΟ = 182,96?

(Σημείωση: Σύμφωνα με τον κατασκευαστή τα μπουζί πρέπει να αλλάζουν κάθε 12000 χλμ. Βέβαια ήταν σε καλή κατάσταση μια και την κινώ πολιτισμένα τη στρομ. Τα παιδιά του συνεργείου με προέτρεψαν να μην τα αλλάξω μια και δεν υπάρχει λόγος αφού την κινώ τόσο καλά. Μου πρότειναν να τα αλλάξω στις 18000 ή και στις 24000χλμ. Έχω επίσης την υποψία ότι πρέπει να έχει συντάξει διορθωτική οδηγία η SUZUKI πάνω στο θέμα της αλλαγής μπουζί (spark plugs) και κάπου το είχα διαβάσει πριν την αγοράσω. Παρόλα αυτά, επειδή θέλω να είμαι σίγουρος για την εγγύηση, τα άλλαξα και τα 4. Εάν είχα το παλιότερο μοντέλο θα χρειαζόταν μόνο 2 μπουζί... Τέλος πάντων)


Αυτά τα ολίγα. Στο επόμενο service (18000 χλμ) αναμένω κόστος 70?. Θα ενημερώσω. Στείτλε σχόλια ιδίως όσοι κάνετε service στον ίδιον.

Respect
21/06/2007, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από costaeu4
Χαιρετώ άπαντες ως νέο μέλος και παραθέτω αναλυτικά εργατικά και αξίες αναλωσίμων (με ΦΠΑ) για να συγκρίνουμε να μην μας τον πιάνουν.

v-strom DL650 abs μοντέλο 2007

service στον επίσημο αντιπρόσωπο Ανδριόπουλο Πάτρα


1ο service (1000 χλμ και λίγο πριν)

Φιλτρο λαδιού = 10,50?
3 lt Λάδι silicone comp 4 15W/50 = 3 Χ12,50 = 37,50?
Αντιψυκτικό ecoblue = 2,00?
ΕΡΓΑΣΙΑ (ότι χρειάζεται σύμφωνα με το manual) = δωρεάν

Σύνολο = 50 ? ακριβώς




2ο service (6000 χλμ και λίγο πριν - ΟΤΙ ΛΕΕΙ Η SUZUKI ΠΑΙΔΙΑ - οχι στα 5000 ΧΛΜ, σιγά μην χρειάζεται κάθε 150 χλμ service... :nono: Ξεκάθαρα Πράγματα. ΜΗΝ ΣΑΣ ΨΑΡΩΝΟΥΝ ! )

Φιλτρο λαδιού = 10,50?
3 lt Λάδι silicone comp 4 15W/50 = 3 Χ12,50 = 37,50?
ΕΡΓΑΣΙΑ (ότι χρειάζεται σύμφωνα με το manual) = 35,70?
Επίσης σε αυτό το service έβαλα και τα πίσω κάγκελα για προστασία περισσότερο. Επί τη ευκαιρία έβαλα αυτά της givi και κόστισαν = 136,61 ?. Το αναφέρω κυρίως γιατί έπαιξαν ρόλο στην διάρκεια εργασίας και κατά συνέπεια στη χρέωση. Βέβαια μου τον ψιλοέπιασαν στην χρέωση του ίδιου του εξαρτήματος...Πιστεύω έπεφτε και 15? ακόμη)

Σύνολο (ΕΚΤΟΣ ΚΑΓΚΕΛΑ GIVI) = 83,70 ? Κανονικά χωρίς την εργασία για τα κάγκελα έπρεπε να μου στοιχίσει 70 ?


3ο service (12000 χλμ - και λίγο πριν)

Βίδα από το fairing που έλειπε... ξεβιδώθηκε δεν ξέρω 1,79 + 0,34ΦΠΑ
Ροδέλλα 0,84 + 0,16ΦΠΑ
(4) Τέσσερα μπουζί NGK CR 8E = 4 X 9,00? = 36,00?
Φίλτρο αέρος μαμίσιο = 24,47?
Φίλτρο λαδιού = 10,46? (Η τιμή του έπεσε κατά 0,04? σε σχέση με το προηγούμενο service)
3 lt Λάδι silicone comp 4 15W/50 = 3 Χ12,50 = 37,50?
ΕΡΓΑΣΙΑ (ότι λέει το manual, έλεγχος βαλβίδων, έλεγχος υγρών ψυγείου, μπαταρίας κτλ. ΕΚΤΟΣ από την ΑΛΛΑΓΗ φίλτρου που έκανα και όχι καθαρισμό που απαιτούνταν. Στην επόμενη σύμφωνα με τον κατασκευαστή πρέπει να αλλαχθεί αλλά εγώ θα τους βάλω να το καθαρίσουν εννοείται χωρίς να μου πρήξουν τον έρωτα για το λύσιμο του ντεπόζιτου μια και το άλλαξα νωρίτερα.) = 71,40?
ΣΥΝΟΛΟ = 182,96?

(Σημείωση: Σύμφωνα με τον κατασκευαστή τα μπουζί πρέπει να αλλάζουν κάθε 12000 χλμ. Βέβαια ήταν σε καλή κατάσταση μια και την κινώ πολιτισμένα τη στρομ. Τα παιδιά του συνεργείου με προέτρεψαν να μην τα αλλάξω μια και δεν υπάρχει λόγος αφού την κινώ τόσο καλά. Μου πρότειναν να τα αλλάξω στις 18000 ή και στις 24000χλμ. Έχω επίσης την υποψία ότι πρέπει να έχει συντάξει διορθωτική οδηγία η SUZUKI πάνω στο θέμα της αλλαγής μπουζί (spark plugs) και κάπου το είχα διαβάσει πριν την αγοράσω. Παρόλα αυτά, επειδή θέλω να είμαι σίγουρος για την εγγύηση, τα άλλαξα και τα 4. Εάν είχα το παλιότερο μοντέλο θα χρειαζόταν μόνο 2 μπουζί... Τέλος πάντων)


Αυτά τα ολίγα. Στο επόμενο service (18000 χλμ) αναμένω κόστος 70?. Θα ενημερώσω. Στείτλε σχόλια ιδίως όσοι κάνετε service στον ίδιον. Τώρα για να καταλάβω, τον έλεγχο βαλβίδων πως τον έκαναν; :confused:

argg
21/06/2007, 09:48
καλημέρα σε όλους,
μια ακόμα αναφορά service/συνεργείου για το αρχείο μας :wave2:

Πρώτο service στα 900χλμ στον Αργυρίου Παν. στους Αγ.Ανάργυρους (πρώτη φορά πήγαινα)

Πολύ εξυπηρετικός και πρόθυμος να απαντήσει σε κάθε απορία.
Αλλαγή λαδιών με ημισυνθετικά 15/50 και φίλτρο λαδιού.
Έλεγξε όλα τα βασικά μπουλόνια/βίδες και έσφιξε 2 από τα κάγκελα που είχαν κάπως χαλαρώσει.
Ανοιξε λίγο την αλυσίδα που ήταν κάπως υπερβολικά τεντωμένη από την αντιπροσωπία.
Συνολικό κόστος 43eu
Πρότεινε επόμενο service στα 6k χλμ όπως λέει και το manual.

Πολύ ευχαριστημένος :a013:

costaeu4
21/06/2007, 10:04
Προς respect

Καλή είναι η συγκεκριμένη αντιπροσωπεία αλλά όσον αφορά το συγκεκριμένο:
Έλεγχο βαλβίδων δεν έκανε ούτε με λαμάκι, ούτε με μηχάνημα αλλά ηχητικά και μόνον. :wacko: Τέλως πάντων θα δεχθώ ότι έχουν πείρα με το συγκεκριμένο μοτόρι γιατί έχει πουλήσει πολύ στην πάτρα οπότε μπορούν να "ακούσουν" τον κινητήρα. Επίσης θα χρειαζόταν να κρυώσει πολύ ο κινητήρας για να μετρηθούν σωστά τα κενά οπότε δείχνω ανοχή στο συγκεκριμένο θέμα...

Respect
21/06/2007, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από costaeu4
Προς respect

Καλή είναι η συγκεκριμένη αντιπροσωπεία αλλά όσον αφορά το συγκεκριμένο:
Έλεγχο βαλβίδων δεν έκανε ούτε με λαμάκι, ούτε με μηχάνημα αλλά ηχητικά και μόνον. :wacko: Τέλως πάντων θα δεχθώ ότι έχουν πείρα με το συγκεκριμένο μοτόρι γιατί έχει πουλήσει πολύ στην πάτρα οπότε μπορούν να "ακούσουν" τον κινητήρα. Επίσης θα χρειαζόταν να κρυώσει πολύ ο κινητήρας για να μετρηθούν σωστά τα κενά οπότε δείχνω ανοχή στο συγκεκριμένο θέμα... Ε ναι, έτσι μάλιστα. Δε μου έβγαιναν τα χρήματα που έδωσες για να έχει γίνει κάτι τέτοιο.
Μπορούν να καταλάβουν αν χάνουν οι βαλβίδες (μια γενική εικόνα) απ' ό,τι μου είχαν πει, αν τη βάλουν στον εγκέφαλο και από τις πεταλούδες. (Στη περίπτωση που δε κάνουν σωστό tuning )
Εγώ από εκεί μέσα μόνο ο Φώτης θέλω να αγγίζει τη μοτοσικλέτα μου.
:)

costaeu4
22/06/2007, 00:29
O Φώτης, έ ?
I 'll keep that in mind. :beer:

MUSTILI
05/07/2007, 09:53
Λοιπον...4ο Service(18000χλμ) στον Σταθοπουλο. Αλλαγη λαδιων-φιλτρου αερα(εβαλα Κ&Ν) εργασια και διαφορα τεντωλαδωματα 160€. Μου εδωσε και το παπακι να παω δουλεια. Ολα ΟΚ. Παντως ειναι πολλα τα λεφτα, γενικα. Αντε να βγω απο την εγγυηση να το πιασω λιγο μονος μου οποτε μπορω...:wave2:

mitsos75
06/07/2007, 13:35
καλησπερα,

εφτασε η ωρα κι έκανα κι εγω το service των 18000 km σε Vstrom 650 '06.

ότι έλεγε ο κατασκευαστής συν τακακια μπρος πίσω.

σύνολο..? 300 ευρώ, 270 χωρις ΦΠΑ και απόδειξη....

Πόλλα δεν είναι?

Ξέρει κανείς πόσο κάνουν τα τακακια ?

Ο μηχανικός έβαλε ότι είχε η Suzuki.

Ευχαριστώ!

MUSTILI
06/07/2007, 13:53
Σαν αρκετα σου πηρε! Τα τακακια τα αλλαξα μονος (τα πισω) 25€. Δεν ξερω σαν να μην μου βγαινουν 300 ή και 270... Μια καλη λυση ειναι να δεις απο εδω μεσα που πανε και οι υπολοιποι ή να παρεις 5-6 τηλεφωνα σε εξουσιοδοτημενα και να ρωτας (πχ) τι πρεπει να κανουμε στα 18000 χλμ και ποσο κοστιζει. Αυτο εκανα στην αρχη και κολλησα σε αυτον που παω.!

costas81
06/07/2007, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsos75
καλησπερα,

εφτασε η ωρα κι έκανα κι εγω το service των 18000 km σε Vstrom 650 '06.

ότι έλεγε ο κατασκευαστής συν τακακια μπρος πίσω.

σύνολο..? 300 ευρώ, 270 χωρις ΦΠΑ και απόδειξη....

Πόλλα δεν είναι?

Ξέρει κανείς πόσο κάνουν τα τακακια ?

Ο μηχανικός έβαλε ότι είχε η Suzuki.

Ευχαριστώ!


Τα πίσω 40 και τα μπροστά περίπου 80 άρα ένα σύνολο 120?

Σου πήρε και άλλα 180 ? για τα υπόλοιπα??

mitsos75
06/07/2007, 14:26
νομιζα οτι ηταν ακριβοτερα τα τακακια...

θα το ψαξω περισσοτερο...


ευχαριστω

Respect
16/07/2007, 11:10
Έχουμε και λέμε:
Για ρύθμισμα στις πεταλούδες, επαναπρογραμματισμό του ψεκασμού, καθάρισμα του BMC, αλλαγή στις τάπες των πεταλούδων και γενικό κοίταγμα της μοτοσικλέτας με προσοχή και ευλάβεια, πλήρωσα 50€.
Σύνολο χρόνου που χρειάστηκε να γίνουν όλα αυτά 2½ ώρες.
Όποια ερώτηση και να έκανα, ο μάστορας μου απάντησε δίχως αναστεναγμούς και με ευγένεια.

Περιττό να πω πως στο συνεργείο είδα μηχανήματα όπως R6, R1, Hayabusa, Varadero, FJR1300, GSXR κλπ.

Απ'ό,τι φαίνεται το Vstrom μου βρήκε τη φροντίδα που του αξίζει!
Μάρκος στην ακρωτηρίου στη Πάτρα πριν τη πλατεία Παπανδρέου. (Ακριβώς δίπλα στο Shell)

panoc
16/07/2007, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Έχουμε και λέμε:
Για ρύθμισμα στις πεταλούδες, επαναπρογραμματισμό του ψεκασμού, καθάρισμα του BMC, αλλαγή στις τάπες των πεταλούδων και γενικό κοίταγμα της μοτοσικλέτας με προσοχή και ευλάβεια, πλήρωσα 50€.
Σύνολο χρόνου που χρειάστηκε να γίνουν όλα αυτά 2½ ώρες.
Όποια ερώτηση και να έκανα, ο μάστορας μου απάντησε δίχως αναστεναγμούς και με ευγένεια.

Περιττό να πω πως στο συνεργείο είδα μηχανήματα όπως R6, R1, Hayabusa, Varadero, FJR1300, GSXR κλπ.

Απ'ό,τι φαίνεται το Vstrom μου βρήκε τη φροντίδα που του άξιζε!
Μάρκος στην ακρωτηρίου στη Πάτρα πριν τη πλατεία Παπανδρέου. (Ακριβώς δίπλα στο Shell)

εκει το πηρες εφοσον εισαι ακομα μεσα σε εγγύση ή σου εχει λήξει ?

Respect
16/07/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από panoc
εκει το πηρες εφοσον εισαι ακομα μεσα σε εγγύση ή σου εχει λήξει ? Είμαι εκτός εγγύησης. 11/04

Αλλά τώρα πλέον με τη δουλειά που είδα σε αυτό το μαγαζί κατάλαβα πόσο μαπέξ και παπάτζα είναι το επίσημο. :mad:

Μου πούλαγαν ιστορίες για αγρίους ό,τι δήθεν δεν έρχονται με τίποτα οι πεταλούδες γιατί είναι αρύθμιστες οι βαλβίδες (+250€ ) και πως για τη διακοπή που κάνουν τα 1000 ανάμεσα σε 2500-3000χιλ.στρ. δε παίρνει τίποτα.

Εγώ με 50€ σε αυτόν τον άνθρωπο, τα έφτιαξα όλα αυτά τζι-τζι!.-

costas81
16/07/2007, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Είμαι εκτός εγγύησης. 11/04

Αλλά τώρα πλέον με τη δουλειά που είδα σε αυτό το μαγαζί κατάλαβα πόσο μαπέξ και παπάτζα είναι το επίσημο. :mad:

Μου πούλαγαν ιστορίες για αγρίους ό,τι δήθεν δεν έρχονται με τίποτα οι πεταλούδες γιατί είναι αρύθμιστες οι βαλβίδες (+250€ ) και πως για τη διακοπή που κάνουν τα 1000 ανάμεσα σε 2500-3000χιλ.στρ. δε παίρνει τίποτα.

Εγώ με 50€ σε αυτόν τον άνθρωπο, τα έφτιαξα όλα αυτά τζι-τζι!.-


Εμένα για τον κόπο μου ρε ρεμάλι δεν θα με δώσεις τίποτα??

:mad:

Respect
16/07/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Εμένα για τον κόπο μου ρε ρεμάλι δεν θα με δώσεις τίποτα??

:mad: Κάργα μπύρες για το(ν) costas81!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Αν χρειαστείς φλας μπροστά αριστερό (εσύ ή όποιος άλλος) και ταιριάζει από το 1000 σφύρα κλέφτικα.

Το ίδιο ισχύει και για τις μαμά σωληνώσεις των φρένων. :wave2:

costas81
16/07/2007, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Κάργα μπύρες για το(ν) costas81!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Αν χρειαστείς φλας μπροστά αριστερό (εσύ ή όποιος άλλος) και ταιριάζει από το 1000 σφύρα κλέφτικα.

Το ίδιο ισχύει και για τις μαμά σωληνώσεις των φρένων. :wave2:



:beer: :beer: :beer:


το μαμά δεν το θέλω έχω!κανα σετάκι υψηλής έχουμε??

jokey
16/07/2007, 17:11
Εμένα για το 650 ο Ανδριόπουλος στην Πάτρα έδωσε σε φίλο μου τα λάδια AGIP 15 - 50 με κίτρινη ετικέτα και μου τα χρέωσε 12,5 ευρώ ενώ έλεγε στο φίλο μου ο οποίος έχει και αυτός το 650 πως αποκλύετε να λείπουν λάδια αφού εκεί είχα κάνει και το μικρό σερβις στα 1000 χλμ όταν λοιπόν το είδαμε από κοντά έλειπαν 250 μλ και ο φίλος μου κοίταγε σαν χαζός. Πάντως σίγουρα δεν είναι αυτά τα λάδια που προτείνει η μαμά εταιρία έτσι δεν είναι ?

Tropeas
16/07/2007, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από jokey
Εμένα για το 650 ο Ανδριόπουλος στην Πάτρα έδωσε σε φίλο μου τα λάδια AGIP 15 - 50 με κίτρινη ετικέτα και μου τα χρέωσε 12,5 ευρώ ενώ έλεγε στο φίλο μου ο οποίος έχει και αυτός το 650 πως αποκλύετε να λείπουν λάδια αφού εκεί είχα κάνει και το μικρό σερβις στα 1000 χλμ όταν λοιπόν το είδαμε από κοντά έλειπαν 250 μλ και ο φίλος μου κοίταγε σαν χαζός. Πάντως σίγουρα δεν είναι αυτά τα λάδια που προτείνει η μαμά εταιρία έτσι δεν είναι ?
τα 250 ml είναι πολύ φυσιολογική απώλεια για τα 6000 χλμ και μάλιστα προβλέπονται κανονικά απο τον κατασκευαστή...

costas81
16/07/2007, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από jokey
Εμένα για το 650 ο Ανδριόπουλος στην Πάτρα έδωσε σε φίλο μου τα λάδια AGIP 15 - 50 με κίτρινη ετικέτα και μου τα χρέωσε 12,5 ευρώ ενώ έλεγε στο φίλο μου ο οποίος έχει και αυτός το 650 πως αποκλύετε να λείπουν λάδια αφού εκεί είχα κάνει και το μικρό σερβις στα 1000 χλμ όταν λοιπόν το είδαμε από κοντά έλειπαν 250 μλ και ο φίλος μου κοίταγε σαν χαζός. Πάντως σίγουρα δεν είναι αυτά τα λάδια που προτείνει η μαμά εταιρία έτσι δεν είναι ?



Όχι αλλά ειναι πολύ καλά λάδια! Μια χαρά και η κατανάλωση του λαδιού!


:wave2:

Respect
16/07/2007, 17:36
Αυτά που δίνει ο Ανδριόπουλος και οι suzukoαντιπροσωπείες είναι motul by sfakianakis...

Για τα 1000 τα full synthetic κόκκινα και για τα 650 τα κίτρινα.

Το θέμα το δικό μας σε κάθε περίπτωση είναι, να καλύπτονται οι προδιαγραφές που ορίζει ο κατασκευαστής.
Τα υπόλοιπα είναι θέμα κονόμας του κάθε μαγαζιού..


96640

panoc
16/07/2007, 18:43
τα silicoline comp 15-50 τι λένε ρε παιδιά ? ειναι καλα λάδια?

alex-vstrom
16/07/2007, 18:52
ΟΤΑΝ ΑΓΩΡΑΣΑ ΤΟ ΜΟΡΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΑ 4 ΠΡΩΤΑ ΣΕΡΒΗΣ ΔΩΡΕΑΝ
1)1000
2)2000
3)5000
4)10000
ΤΩΡΑ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΒΕΒΕΑΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΦΘΟΡΑ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΤΑΝΑΡΤ κ ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΑΕΙ ΕΑΝ ΚΑΠΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΕΛΑΥΤΑΙ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΧΙΛ.

Respect
16/07/2007, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
:beer: :beer: :beer:


το μαμά δεν το θέλω έχω!κανα σετάκι υψηλής έχουμε?? Aπ'ό,τι θυμάμαι είχε πάρει ο vasilis_strom και δε τα έβαλε γιατί δε του έφταναν σε μέγεθος. (έχει ψηλώσει το τιμόνι)

Ρώτα τον αν τα έχει ακόμα και αν τα δίνει.

costas81
17/07/2007, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Aπ'ό,τι θυμάμαι είχε πάρει ο vasilis_strom και δε τα έβαλε γιατί δε του έφταναν σε μέγεθος. (έχει ψηλώσει το τιμόνι)

Ρώτα τον αν τα έχει ακόμα και αν τα δίνει.



Θα του στείλω την φίλη μου την Μαρίζα και είμαι σίγουρος ότι θα του τα πάρει τσάμπα!


:lol: :lol: :lol: :lol:

alex-vstrom
17/07/2007, 10:19
:ZZZ: :a4: :ZZZ:

panoc
17/07/2007, 10:23
κανεις δε γνωριζει για αυτα τα λαδια?
οχι τιποτε αλλο αλλα ο ανδιοπουλος μου λεει να αλλαζω λαδια καθε 3000 χλμ αλλα δε σκοπευω να το κανω αλλαξα στις 6000 και θα αλλαξω παλι στις 12000,
ακου 3000χλμ ουτε ss να ηταν.

Αρχικά δημιουργήθηκε από panoc
τα silicoline comp 15-50 τι λένε ρε παιδιά ? ειναι καλα λάδια?

MUSTILI
17/07/2007, 11:02
Απιστευτο το μονο που βρηκα ηταν αυτο σε συζητηση για IBIZA

"Λιπαντικά-Αγωνιστικές Βαλβολίνες SRG Silicoline-Λιπαντικά κινητήρα Motul 300V Competition 15/50 "
Τιποτα αλλο
:eek: Τι λαδια ειναι αυτα;

Οσο για το καθε 3000 ειναι παπαρολογια (με το συμπαθειο)

panoc
17/07/2007, 11:06
δεν εχω ιδεα, στην αποδειξη τα ειδα, και τα εβαλαν στο επισημο της suzuki στη πατρα.

οπως και να εχει εχω ηδη 10.000 και θα τα αλλαξω στις 12.000.

οσο χαλια και να ειναι καθε 3000χλμ το θεωρω κλεψια και το βιβλιο μου στο ακτω κατω λεει καθε 6000.

το θεμα ειναι οτι ειδα οτι τα βαζουν σε πολλα vstrom εκει και τα ειδα να τα βαζουν και σε ενα SV.

MUSTILI
17/07/2007, 11:19
Απο οτι εχω καταλαβει (παγκοσμιοποιηση γαρ) υπαρχουν 5-6-7 εταιριες και μοιραζουν τα λαδια τους σε αλλες 10 ανα τον κοσμο. πχ λαδι Suzuki που γραφει by Motul στο πλαι. Τα λαδια ασχημα δεν θα ειναι αλλα αυτο το σκηνικο που εχει ξαναγραφτει εδω με το σερβις οποτε λειπουν λεφτα απο τα μαστορια ειναι φοβερο. Καθε 6000 χλμ γραφει ο κυριος Σουζουκης...Τελλλος!

costas81
17/07/2007, 12:37
Αν εσυ φιλαράκι το χρησιμοποιεις το μηχανακι για ταξιδια και μονο και το πας μεχρι 6000 με 6500 στροφες και δεν το σκιζεις και όλα τα χιλιόμετρα μονος και καθε 8000 να τα αλλαξεις δεν εχεις προβλημα κανενα.

Αν ομως το μηχανακι το δουλευεις μεσα Αθηνα πρωτες δευτερες και ειδικα τωρα με τις ζεστες τα λαδια στα 3000 χιλιομετρα τα εχουν κλασει.

Το νιωθεις στις αλλαγες των ταχυτητων στον ηχο της μηχανης στην αισθηση του στο χερι σου στο χρωμα παντου.


Εγω που δουλευω την μηχανη κατα κορρον αττικη οδο δεν τα εχω αφησει ποτε πανω απο 5000 οχι επειδη μου το ειπε καποιος μηχανικος αλλα επειδη εγω δεν τα ενιωθα οκ.


Αν δεν θες να το πας στο μηχανικο παρε μπουκαλακι και αλλαξε το μονος σου.Μια βιδα χρειαζεται να ξεβιδωσεις μονο. Και τραβα μετα απο αλλα 3000 στα 6000 δηλαδη να σου αλλαξει λαδια και να σου πατησει και την σφραγιδα για να εισαι και οκ με την εγγυηση!

(πχ και το φιλτρο λεει καθε 12000 χιλιομετρα αλλα εγω το αλλαζω σε καθε αλλαγη σιγα το κοστος)


:beer:

panoc
17/07/2007, 12:45
στη πολη το χρησιμοποιω κατα βαση με το πολυ 5500 στροφες και ηπιες αλλαγες, για να πω την αληθεια δε μου φαινεται διαφορετικο απο πριν, αλλαξα λαδια στα 1000, μετα στα 3000 και μετα στα 6000.
οι πρωτες αλλαγες τις εκανα για το καλό ή μαλλον για να νοιωθω εγώ καλα.
οσον αφορα τις ταχυτητες, θα ελεγα συμπεριφερεται καλτυερα αφου κουμπονουν πιο απαλα.

και μιας και μιλαμε στα 12.000 τι ακριβως αλλαζουν ? και ποσο παει περιπου ?
καπου διαβασα για ρυθμιση βαλβιδων, μα αυτες δε τις ρυθμιζουν στα 24000?

MUSTILI
17/07/2007, 13:46
Για το φιλτρο λαδιου συμφωνω!(Αλλαγη καθε φορα) Τα αλλα οντως αναλογα τη χρηση κρινεις και τα αλλαζεις! Ρυθμιση βαλβιδων μου φαινεται οτι οντως ειναι στα 24000χμ!

costas81
17/07/2007, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
Για το φιλτρο λαδιου συμφωνω!(Αλλαγη καθε φορα) Τα αλλα οντως αναλογα τη χρηση κρινεις και τα αλλαζεις! Ρυθμιση βαλβιδων μου φαινεται οτι οντως ειναι στα 24000χμ!


καλα και εγω τις ρυθμισα στα 28.000 δεν εγινε και τιποτα!


Στα 12 λαδακια φιλτρο λαδιου και φιλτρο αερα!


Μην σου πει κανενας για ρυθμιση βαλβιδες!

alex-vstrom
18/07/2007, 17:57
ΟΤΑΝ ΑΓΩΡΑΣΑ ΤΟ ΜΟΡΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΑ 4 ΠΡΩΤΑ ΣΕΡΒΗΣ ΔΩΡΕΑΝ
1)1000
2)2000
3)5000
4)10000
ΤΩΡΑ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΒΕΒΕΑΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΦΘΟΡΑ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΤΑΝΑΡΤ κ ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΑΕΙ ΕΑΝ ΚΑΠΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΕΛΑΥΤΑΙ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΧΙΛ.

:mad:

costas81
19/07/2007, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-vstrom

:mad:



δηλαδη?

alex-vstrom
19/07/2007, 09:33
ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΣΟ ΘΑ ΣΤΟΙΧΗΣΕΙ ΤΟ SERVISE ΣΤΑ 15.000χλμ. ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΩ ΣΤΑΝΤΑΡ

costas81
19/07/2007, 10:34
το βιβλιαρακι σου τι γραφει??

alex-vstrom
19/07/2007, 12:10
meilaw gia to kostos

costas81
20/07/2007, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-vstrom
meilaw gia to kostos




λογικα πας για λαδια φιλτρο λαδιου και φιλτρο αερα!


ε κανα 100?

Tsakalaki
20/07/2007, 17:58
Σέρβις 37.000 χμλ...(άργησα λίγο αλλά πήγα)


Λάδι ημισυνθετικό 4Τ suzuki 15W/50....29,70
Φίλτρο λαδιού.......................................10,25
Μπουζί...................................................10,57
Τακάκι εμπρός αριστερό ferodo.............30,00
Τακάκι εμπρός δεξί ferodo.....................26,00
Τάπα ελαστική.........................................4,55
Σύνολο.................................................111,06
Εργατικά.................................................80,00
Συνολο 2..............................................181,06

Μοτοτεχνείο Μιχ. Ρακκά, Φιντίου 24& Αισώπου, Θεσσαλονίκη...



(Σήμερα όλα αυτά..το πήγα το μοτόρι στις 9:00 και στις 13:20 ήταν έτοιμο..να στε καλά όλοι....):wave2:

Respect
20/07/2007, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tsakalaki
Σέρβις 37.000 χμλ...(άργησα λίγο αλλά πήγα)


Λάδι ημισυνθετικό 4Τ suzuki 15W/50....29,70
Φίλτρο λαδιού.......................................10,25
Μπουζί...................................................10,57
Τακάκι εμπρός αριστερό ferodo.............30,00
Τακάκι εμπρός δεξί ferodo.....................26,00
Τάπα ελαστική.........................................4,55
Σύνολο.................................................111,06
Εργατικά.................................................80,00
Συνολο 2..............................................181,06

Μοτοτεχνείο Μιχ. Ρακκά, Φιντίου 24& Αισώπου, Θεσσαλονίκη...



(Σήμερα όλα αυτά..το πήγα το μοτόρι στις 9:00 και στις 13:20 ήταν έτοιμο..να στε καλά όλοι....):wave2: Είσαι εκτός ή εντός εγγύησης;
Γνώμη μου είναι πως τέτοιες δουλίτσες μπορούμε να τις κάνουμε και μόνοι μας, γλυτώνοντας € από τη μία και από την άλλη εξασφαλίζουμε ό,τι όλο και λιγότερος κόσμος ακουμπά τα χέρια του στο Vstrom μας.

V-PAKETAS
22/07/2007, 17:15
ΕΒΑΛΕΣ ΛΑΔΙΑ ΗΜΙΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΑ ΧΡΕΩΣΕ 30.00 ΕΥΡΩ?
ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ 100% ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΧΡΕΩΣΕ 16.00 ΕΥΡΩ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΑΣ..........
ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ?
ΨΑΞΤΗΝΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ
ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ SERVICE ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΡΑΚΑ

Respect
22/07/2007, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-PAKETAS
ΕΒΑΛΕΣ ΛΑΔΙΑ ΗΜΙΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΑ ΧΡΕΩΣΕ 30.00 ΕΥΡΩ?
ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ 100% ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΧΡΕΩΣΕ 16.00 ΕΥΡΩ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΑΣ..........
ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ?
ΨΑΞΤΗΝΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ
ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ SERVICE ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΡΑΚΑ Το 650cc ημισυνθετικά δουλεύει όμως!

Εγώ πριν 1 μήνα 4 λιτρα 100% συνθετικά (τα κόκκινα) τα πλήρωσα λιανική στον Ανδρεόπουλο (Suzuki Πάτρα ) 50€

V-PAKETAS
22/07/2007, 21:45
ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ 1000 ΧΛΜ. ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΗΜΙΣΥΝΘΕΤΙΚΑ.
ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ 6000 ΧΛΜ. ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ.
ΤΩΡΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ!!!!! ΘΑ ΣΕ ΓΕΛΑΣΩ.

K0K0$
23/07/2007, 08:56
Ρε παιδια τι γινεται με αυτα τα λαδια; Και εγω στα 6000 τον ρωτησα τι θα βαλει, μου λεει ημισυνθετικο, και φευγοντας μου λεει "παρε και το λαδακι που εμεινε" και μου εδωσε ενα δοχειο που γραφει Suzuki Synthetic με κιτρινη ετικετα! (650)

*εκτος αν δεν προσεξα την ετικετα καλα, γιατι βλεπω οτι το κοκκινο λεει 100% synthetic

Respect
23/07/2007, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
Ρε παιδια τι γινεται με αυτα τα λαδια; Και εγω στα 6000 τον ρωτησα τι θα βαλει, μου λεει ημισυνθετικο, και φευγοντας μου λεει "παρε και το λαδακι που εμεινε" και μου εδωσε ενα δοχειο που γραφει Suzuki Synthetic με κιτρινη ετικετα! (650) Όλα καλά. No problem! :wave2:

costas81
23/07/2007, 10:27
35,000 χιλιόμετρα!


λαδάκια ημισυνθετικα 5100 4Τ 35?
φιλτρο λαδιού! 10?



Την εργασία μόνος μου!

V-PAKETAS
23/07/2007, 16:23
ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΛΑΔΙΑ ΘΕΛΟΥΜΕ.
ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ Η ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ.

jokey
23/07/2007, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από jokey
Εμένα για το 650 ο Ανδριόπουλος στην Πάτρα έδωσε σε φίλο μου τα λάδια AGIP 15 - 50 με κίτρινη ετικέτα και μου τα χρέωσε 12,5 ευρώ ενώ έλεγε στο φίλο μου ο οποίος έχει και αυτός το 650 πως αποκλύετε να λείπουν λάδια αφού εκεί είχα κάνει και το μικρό σερβις στα 1000 χλμ όταν λοιπόν το είδαμε από κοντά έλειπαν 250 μλ και ο φίλος μου κοίταγε σαν χαζός. Πάντως σίγουρα δεν είναι αυτά τα λάδια που προτείνει η μαμά εταιρία έτσι δεν είναι ?
Να και οι φώτο από τα λάδια suzuki δεν γράφει πουθενά πάντως.
http://i49.photobucket.com/albums/f298/Jokeyyy/DSC00034.jpg
http://i49.photobucket.com/albums/f298/Jokeyyy/DSC00035.jpg
?

Tsakalaki
24/07/2007, 11:24
Για το θεμα των χρημάτων, αν κατάλαβες καλά πλήρωσε 111 ευρώ τα πράγματα που έβαλες και 80 ευρώ την αγνοιά μου...δεν νιώθω απο μηχανές, δεν είχα ποτέ τη διάθεση να ψαχτώ και να κανω κατι μόνος μου, εκτός απο κάτι λάδια, κάτι μανέτες...αυτά τα απλά...


όσο για το λάδι, θα ψαχτώ αδερφέ για τη τιμή και θα σου πω...



καλά να μαστε...

costas81
24/07/2007, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από jokey
Να και οι φώτο από τα λάδια suzuki δεν γράφει πουθενά πάντως.
http://i49.photobucket.com/albums/f298/Jokeyyy/DSC00034.jpg
http://i49.photobucket.com/albums/f298/Jokeyyy/DSC00035.jpg
?


ολα τα μηχανακια καταναλωνουν λιγο λάδι!

μην χαλιεσε η καταναλωση που γραφεις ειναι φυσιολογικοτατη!

τι σε πειραζει που δεν γραφει suzuki πανω?

:confused:

costas81
24/07/2007, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
Ρε παιδια τι γινεται με αυτα τα λαδια; Και εγω στα 6000 τον ρωτησα τι θα βαλει, μου λεει ημισυνθετικο, και φευγοντας μου λεει "παρε και το λαδακι που εμεινε" και μου εδωσε ενα δοχειο που γραφει Suzuki Synthetic με κιτρινη ετικετα! (650)

*εκτος αν δεν προσεξα την ετικετα καλα, γιατι βλεπω οτι το κοκκινο λεει 100% synthetic


μηπως γραφει motul synthetic technology?συνθετικα επεξεργασμενα δηλαδη!

δεν γραφει motul full synthetic ε?

ημισυνθετικα ειναι αυτα τα λαδακια της motul και απλα τα προτεινει και η suzuki για τα μηχανακια της γι αυτο και εχει και το ονομα της πάνω!

K0K0$
24/07/2007, 13:20
Να σου πω την αληθεια, δεν το καλοκοιταξα. Ειδα απλα το SYNTHETIC...

Παντως με χαροποιησαν ιδιαιτερα τα μονο 40€ που εδωσα :D

(λαδια, καθαρισμος φιλτρου, σφιξιματα, αλυσιδα, ρυθμιση συμπλεκτη κτλ)

jokey
24/07/2007, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
ολα τα μηχανακια καταναλωνουν λιγο λάδι!

μην χαλιεσε η καταναλωση που γραφεις ειναι φυσιολογικοτατη!

τι σε πειραζει που δεν γραφει suzuki πανω?

:confused:

Κανένα πρόβλημα αν γράφει suzuki η όχι απλά δεν ξέρω αν είναι ημισυνθετικά η συνθετικά και το manual γράφει για 10-40 και όχι 15-50

alex-vstrom
25/07/2007, 07:27
καλημερα
θελω αλλα 600χλμ για τα 15.000 και επειδι η ζεστη ειναι αρκετη στησ μερες μας οπως ολοι ξερετε σκεφτομαι να αλλαξω περιπου 1 λιτρο τα λαδια του καρτερ ετσι ωστε κατα καπιο τροπο να βοηθησω την μηχανη στις τριβες αξιζει να το κανω η οχι.
α εαν ειναι πατατα αυτο ετσι μην βαρατε οπως εχω δεις σε αλλες ερωτησεισ αποψεις

Respect
25/07/2007, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-vstrom
καλημερα
θελω αλλα 600χλμ για τα 15.000 και επειδι η ζεστη ειναι αρκετη στησ μερες μας οπως ολοι ξερετε σκεφτομαι να αλλαξω περιπου 1 λιτρο τα λαδια του καρτερ ετσι ωστε κατα καπιο τροπο να βοηθησω την μηχανη στις τριβες αξιζει να το κανω η οχι.
α εαν ειναι πατατα αυτο ετσι μην βαρατε οπως εχω δεις σε αλλες ερωτησεισ αποψεις Άλλαξε τα όλα. Τι κάθεσαι και το σκέφτεσαι.

costas81
25/07/2007, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από jokey
Κανένα πρόβλημα αν γράφει suzuki η όχι απλά δεν ξέρω αν είναι ημισυνθετικά η συνθετικά και το manual γράφει για 10-40 και όχι 15-50



κάνεις λάθος!

για δες τι λέει το μανουάλι!


τα 15-50 ειναι μια χαρα!και γω αυτα βαζω!


97502

alex-vstrom
25/07/2007, 11:14
costa Πηρα τηλ απο βδομαδα θα την παω ευχαρηστω και παλι

costas81
25/07/2007, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-vstrom
costa Πηρα τηλ απο βδομαδα θα την παω ευχαρηστω και παλι


μικρος που ειναι ο κοσμος!
.
.
.
.
.
.
.
περιμενω τηλέφωνο για καφε!

alex-vstrom
01/08/2007, 17:26
Service 12.000km. που το εκανα στα 14500km

-Λαδακια
-Φιλτρακια (λαδιου κ' αερος)
-Μπουζακια
Ολα τα απαραιτητα τσεκαρισματακια, ριθμισεις και τεντωματακια (ρελαντι,ντιζες,αλυσιδα).



Oλα μαζι 120e

costa στον δικο σου πηγα ολα οκ

marioman
07/08/2007, 15:45
Kyrioi (kai kyries isws),

simera sto DL650K4 sta 41,000Km:

- Ladia
- Filtro ladiou
- Alysida + granazia (mamisia)
- Troba venzinis (mamisia)
----------------------------------------
622Euros.... Perastika mas....

M

jokey
08/08/2007, 15:14
φουστκωτήρα ποδηλάτου δεν έκανε ?

Innersense
08/08/2007, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από marioman
622Euros.... Perastika mas....
Τι λες τώρα ρε φίλε

Το πουλάω και μένω με το scooter ξανά...

Λεωνίδας
10/08/2007, 10:49
service 1000km στο 650
το έκανα στα κεντρικά του Σφακιανάκη

κόστος:

3 λίτρα ημισυνθετικό λάδι 15W50 -> 3 * 10,53? = 31,59?
φίλτρο λαδιού 9,98?

σύνολο 41,60?

costas81
10/08/2007, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
service 1000km στο 650
το έκανα στα κεντρικά του Σφακιανάκη

κόστος:

3 λίτρα ημισυνθετικό λάδι 15W50 -> 3 * 10,53? = 31,59?
φίλτρο λαδιού 9,98?

σύνολο 41,60?


εργασία δεν σου πήρε?

Λεωνίδας
10/08/2007, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
εργασία δεν σου πήρε? δεν είναι δωρεάν το πρώτο :confused:
εγώ 41,60? έδωσα πάντως

costas81
10/08/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
δεν είναι δωρεάν το πρώτο :confused:
εγώ 41,60? έδωσα πάντως

εμένα μου είχε χρεώσει τα υλικά 40 και 10 εργασία!

Λεωνίδας
10/08/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
εμένα μου είχε χρεώσει τα υλικά 40 και 10 εργασία! :eek: :eek:
και είναι αντιπροσωπείας :confused:
μήπως είχες καμιά extra εργασία :confused:

costas81
10/08/2007, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
:eek: :eek:
και είναι αντιπροσωπείας :confused:
μήπως είχες καμιά extra εργασία :confused:


εννοείτε αντιπροσωπείας!

όχι καμία εργασία!

απλά λάδια φίλτρο στα 1000 χιλιόμετρα!

καλά δεν ήταν και κανα τρελό κόστος!

απλά τώρα τα κάνω μόνος μου και ας είμαι εγγυηση!

το στρωμάκι δεν χαλάει με τίποτα!

Λεωνίδα δεν μπορείς να φανταστείς τι έχει τραβηξει το μηχανακι. Εγώ περίμενα να έχει σκάσει το μοτέρ με τόσο φάγωμα!

Λεωνίδας
10/08/2007, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
εννοείτε αντιπροσωπείας!

όχι καμία εργασία!

απλά λάδια φίλτρο στα 1000 χιλιόμετρα!

καλά δεν ήταν και κανα τρελό κόστος!

απλά τώρα τα κάνω μόνος μου και ας είμαι εγγυηση!

το στρωμάκι δεν χαλάει με τίποτα!

Λεωνίδα δεν μπορείς να φανταστείς τι έχει τραβηξει το μηχανακι. Εγώ περίμενα να έχει σκάσει το μοτέρ με τόσο φάγωμα! πρόσεχε γιατί κάτι τέτοια έλεγε και ο κρούκης για ένα suzuki V2 και τώρα :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

costas81
10/08/2007, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
πρόσεχε γιατί κάτι τέτοια έλεγε και ο κρούκης για ένα suzuki V2 και τώρα :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


:uplate:


ωχ!

Λεωνίδας
10/08/2007, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
:uplate:


ωχ! έλα πλάκα κάνω δεν παθαίνει τίποτα :look:

kokokoko9903
13/08/2007, 14:25
εχω φτασει στα 1250 και δεν εχω κανει σερβις.υπαρχει προβλημα γενικα?η εγγυηση ισχιει ετσι?

costaeu4
16/08/2007, 11:59
Θέμα: Λαμόγιο Μάστορας Συμβεβλημένος με Suzuki ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ


Λοιπόν. Βαρύς ο χαρακτηρισμός. Διαβάστε όμως τι διαπίστωσα μόλις σήμερα...

Είμαι κάτοχος v-strom dl650 abs έκδοση 2007.
Έχω σχεδόν φθάσει τα 18000 χλμ οπότε κι ετοιμάζομαι για το αντίστοιχο service.

Τα service τα κάνω στην Πάτρα στον Ανδριόπουλο από όπου έχω αγοράσει και τη μηχανή κι ας μένω στο Αγρίνιο Αιτωλ/νίας.
Μέχρι στιγμής δεν έχω προτιμήσει το συμβεβλημένο μάστορα με τη suzuki στο Αγρίνιο όπου και διαμένω γιατί τον v-strom δεν κυκλοφορεί σχεδόν καθόλου εδώ άρα λογικό συμπέρασμα είναι να μην το έχει δουλέψει πολύ ο συγκεκριμένος μάστορας... Τέλος πάντων.

Τυχαίνει αυτές τις ημέρες να έχει κλείσει και η αντιπροσωπία και το τμήμα service στην Πάτρα λόγω καλοκαιρινών διακοπών. Το διαπίστωσα την περασμένη δευτέρα όταν το μήνυμα στον τηλεφωνητή μου είπε ότι θα ξανανοίξουν την ερχόμενη δευτέρα στις 20 Αυγούστου. Έλα μου όμως που εγώ δεν έχω αρκετά χιλιόμετρα για το ταξιδάκι που ετοιμάζω αυτό το σ-κ... 18-19 Αυγούστου.

Τι κάνω λοιπόν... Σηκώνω το τηλέφωνο και βρίσκω τον αμέσως κοντινότερο συμβεβλημένο μάστορα με τη suzuki. Ποιός είναι αυτός?

Ένας με όνομα ΜΑΥΡΟΔΗΜΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ.

Παίρνω τηλέφωνο την Τρίτη που μας πέρασε (14 Αυγ. 2007) και μιλώ όπως πάντα ευγενικά στο τηλέφωνο... Του λέω ότι έχω 18000 χλμ στη μηχανή και ότι ήρθε η ώρα για το service των 18000χλμ. Του λέω ότι είναι το μικρό με τις βασικές εργασίες και ελέγχους με αντικατάσταση μόνον του φίλτρου λαδιού και λαδιών κάρτερ καθώς έχω αλλάξει φίλτρο αέρος από το προηγούμενο σέρβις των 12000χλμ. Του λέω επίσης ότι η μόνη δύσκολη εργασία που θα χρειαστεί είναι αυτή του καθαρισμού του υφιστάμενου φίλτρου αέρος (δλδ λύσιμο ντεπόζιτο, αφαίρεση φίλτρου αέρος, "φύσημα" του φ'ιλτρου και επανατοποθέτηση).


Οκ μου λέει ο επιστήμονας. Η χρέωση είναι ?60.

Οκ του λέω... Θα τα πούμε την Πέμπτη καθώς μεσολαβούσε η 15 Αυγούστου *(γιορτή όλα κλειστά). Είστε ανοικτά την Πέμπτη ρωτάω? Ναι μου λέει. Οκ του λέω. Τα ξαναλέμε.

Μου φάνηκε χαμηλή η τιμή και του το έδειξα κι όλας τηλεφωνικά με επιφώνημα όταν μου είπε ότι θα στοιχίσει μόνον ? 60 γιατί στην Πάτρα το αντίστοιχο θα το πλήρωνα ? 70.

Φτάνει η Πέμπτη (σήμερα δλδ) και πριν ξεκινήσω μου έρχεται η ιδέα να ρίξω ένα τηλέφωνο στον παπάρα για να σιγουρέψω ότι είναι ανοιχτός.

Παίρνω τηλέφωνο λοιπόν και του λέω ότι έρχομαι. Πως με φώτισε ο θεός και του κάνω μιαν ερώτηση για να επιβεβαιώσω την τιμή και μου λέει:

"Α, δεν κάνει ? 60. Τόσο θα στοίχιζε μόνο η εργασία αλλαγής φίλτρου λαδιού και λαδιών. Εμείς εδώ κάνουμε service. "

Ωπα ! λέω από μέσα μου ! Αμέσως μετά τον ρωτάω: "Πόσο θα στοιχίσει "κυριε" Μαυροδήμο? "

Και απαντά: " ? 130 !!! "

και συνεχίζει ο επιστήμονας:

"Abs έχει η δικιά σου? Θέλει έλεγχο ! Θα σου βάλουμε καλά λάδια! Θα ελέγξουμε τα πάντα..."

Του απαντώ ότι οι εργασίες είναι συγκεκριμένες και ότι το αντίστοιχο service το χρεωνει η αντιπροσωπεία στην Πάτρα μόνον ? 70. Χρειάζεται μόνον οπτικούς ελέγχους... συμπλέκτη, λάστιχα, ντίζες γκαζιού κτλ κτλ.

Ανένδοτος ο επιστήμονας... ? 130 μου λέει. Αυτό είναι το κόστος.

Καλά του λέω. Δεν μπορεί ολόκληρη αντιπροσωπεία στην Πάτρα να χρεώνει ? 70 για τις ίδιες εργασίες που εσείς τις κοστολογείτε στα ? 130. Με χάσατε από πελάτη !

Μυστήριος είσαι μωρ' αδερφάκι μου λέει ο επιστήμονας με Ηπειρώτικη προφορά.

Αστα αυτά του λέω. Ηπειρώτης είμαι κι εγώ και καταλαβαίνω τι πας να κάνεις...
ΜΕ ΧΑΣΑΤΕ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ του λέω. Αντίο.

Τον έτσουξε τον Αρτινό και το χάρηκα. Λοιπόν εγώ τώρα θα τολμήσω να πάω στον Αγρινιώτη μάστορα συμβεβλημένο με τη Suzuki και θα ενημερώσω για τα περαιτέρω... Ευχηθείτε μου καλή τύχη...

ΠΑΝΤΩΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΜΟΓΙΟ ΤΟΝ ΑΡΤΙΝΟ. ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ.

Respect
16/08/2007, 13:19
Καταλαβαίνω πως τίθεται θέμα εγγύησης αλλά οι εργασίες που είσαι έτοιμος να πληρώσεις με χρήμα και χρόνο είναι πάρα πολύ εύκολο να τις κάνεις και μόνος σου!! Η σφραγίδα από την άλλη είναι ένα θέμα που πιστεύω πως μπορείς πολύ εύκολα να λύσεις!

Τέλος πάντων όπως και να έχει καλά κάνεις και αναφέρεις το περιστατικό.

Απ'ό,τι έχω διαβάσει από τον DPF στο Αγρίνιο μια χαρά ευχαριστημένος έχει μείνει.

(απ'την άλλη και στην Άρτα δε νομίζω να κυκλοφορούν περισσότερα V-strom)
:wave2:

costaeu4
16/08/2007, 14:34
Μπράβο ρε συ respect! Μόλις το παρατήρησα. Θα τον ρωτήσω τον dpf...

DPF
16/08/2007, 22:57
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από costaeu4
[B]Θέμα: Λαμόγιο Μάστορας Συμβεβλημένος με Suzuki ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ


Λοιπόν. Βαρύς ο χαρακτηρισμός. Διαβάστε όμως τι διαπίστωσα μόλις σήμερα...

Είμαι κάτοχος v-strom dl650 abs έκδοση 2007.
Έχω σχεδόν φθάσει τα 18000 χλμ οπότε κι ετοιμάζομαι για το αντίστοιχο service.

Τα service τα κάνω στην Πάτρα στον Ανδριόπουλο από όπου έχω αγοράσει και τη μηχανή κι ας μένω στο Αγρίνιο Αιτωλ/νίας.
Μέχρι στιγμής δεν έχω προτιμήσει το συμβεβλημένο μάστορα με τη suzuki στο Αγρίνιο όπου και διαμένω γιατί τον v-strom δεν κυκλοφορεί σχεδόν καθόλου εδώ άρα λογικό συμπέρασμα είναι να μην το έχει δουλέψει πολύ ο συγκεκριμένος μάστορας... Τέλος πάντων.

ΟΧΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ VSTROM ΣΤΟ ΑΓΡΙΝΙΟ ΕΧΕΙ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΠΟΛΛΑ Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΟΥΖΟΥΚΙ ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΠΟΙΟ ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΗ ΜΑΤΙΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΑ ΣΚΟΡΠΟΙΟΙ.
ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΙΡΑ Η ΣΟΥΖΙ ΤΟΥ ΑΓΡΙΝΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΟΜ .ΑΝ ΕΒΛΕΠΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΕΝΑ ΚΟΥΚΛΕΣ ΤΑ ΦΤΙΑΞΑΝΕ.
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΙ Ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΕΧΝΙΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΤΟΣΟ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ.
ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΝΩ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ.



:beer: :beer: :beer: :beer:

necromayhem
17/08/2007, 15:13
ΠΑΝΤΩΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΜΟΓΙΟ ΤΟΝ ΑΡΤΙΝΟ. ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ. [/B][/QUOTE]




:winka: εχω προσωπικη εμπειρια απο τον συγκεκριμενο "μαστορα"

costaeu4
19/08/2007, 23:10
Λοιπόν επειδή γνώρισα τον DPF και τον CIF από κοντά και τα παιδιά είναι μοτοσυκλετιστές χρόνια ίσως και περισσότερα από όσα ζω... θα εμπιστευτώ την κρίση τους και θα επισκευτώ αυριο τον συμβεβλημένο με την suzuki στο αγρίνιο...

@ necromayhem. Ρε συ τι "έμπειρία" είχες με τον αρτινό ?

necromayhem
20/08/2007, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από costaeu4
Λοιπόν επειδή γνώρισα τον DPF και τον CIF από κοντά και τα παιδιά είναι μοτοσυκλετιστές χρόνια ίσως και περισσότερα από όσα ζω... θα εμπιστευτώ την κρίση τους και θα επισκευτώ αυριο τον συμβεβλημένο με την suzuki στο αγρίνιο...

@ necromayhem. Ρε συ τι "έμπειρία" είχες με τον αρτινό ?



Δν ειναι κατι σοβαρο αλλα δειχνει τυπο ο οποιος νοιαζεται πως θα σου παρει λεφτα. Ημουν Αρτα και ηθελα να λαδωσω την αλυσιδα. Περναγα απο κει και σταματησα. Του ειπα τι ηθελα και μου ειπε οκ αλλα πρεπει να αγορασεις το μπουκαλι με το σπρει:winka:

Respect
20/08/2007, 07:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από necromayhem
Δν ειναι κατι σοβαρο αλλα δειχνει τυπο ο οποιος νοιαζεται πως θα σου παρει λεφτα. Ημουν Αρτα και ηθελα να λαδωσω την αλυσιδα. Περναγα απο κει και σταματησα. Του ειπα τι ηθελα και μου ειπε οκ αλλα πρεπει να αγορασεις το μπουκαλι με το σπρει:winka: :eyepop: :hypnotize :a06:

costas81
20/08/2007, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από necromayhem
Δν ειναι κατι σοβαρο αλλα δειχνει τυπο ο οποιος νοιαζεται πως θα σου παρει λεφτα. Ημουν Αρτα και ηθελα να λαδωσω την αλυσιδα. Περναγα απο κει και σταματησα. Του ειπα τι ηθελα και μου ειπε οκ αλλα πρεπει να αγορασεις το μπουκαλι με το σπρει:winka:



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

pepes1gr
21/08/2007, 23:36
Μήπως τελικά ο Ανδρεόπουλος σου ζήτησε 70 ευρόπουλα χωρίς τα ανταλλακτικά(λάδια κ.λ.π) γιατί δεν δικαιολογείται η τόσο διαφορά.
Δεν ξέρω αλλά απλώς αναρωτιέμαι.Μου φαίνεται μεγάλη η διαφορά και αδικαιολόγητη.Φυσικά πάντα η γνώμη μου.

costaeu4
22/08/2007, 18:47
Ίδια χρέωση με τον πατρινό (Ανδριόπουλος)

και ο Αγρινιώτης (Τασούλης)...

Ονομαστικά: ? 70 για το σέρβις των 18000 χλμ (το μικρό δλδ)...

? 55 υλικά και ? 15 ευρώ εργασία

Υπόψιν δεν άλλαξα φίλτρο αέρα όπως προβλέπεται γιατί το είχα αλλάξει νωρίτερα (στα 12000χλμ). Έγινε όμως καθαρισμός φίλτρου αέρα με το απαραίτητο λύσιμο του ντεπόζιτου...

Λογικός στις χρεώσεις του και χαρακτηριστικό είναι ότι κοίταξε το service manual για να σιγουρευτεί ότι δεν ξέχασε κανέναν έλεγχο ! Εκεί ακριβώς είναι που κατάλαβα ότι πρόκειται περί αληθινού και υπεύθυνου επαγγελματία... Όσοι είστε στο Αγρίνιο και το σκέφτεστε... προχωρήστε ανεπιφύλακτα !


DPF μπράβο ρε πατριώτη ! Κερνάω καφέ !

pepes1gr
22/08/2007, 23:29
Αυτός ο έλεγχος ΑΒS τι είναι?
Μήπως αυτός ανεβάζει την τιμή?

costaeu4
23/08/2007, 13:49
Δεν υπάρχει έλεγχος abs ! Όποιος σου πει κατι τέτοιο ψεύδεται !

Το abs εάν έχει πρόβλημα θα σου ανάψει η κόκκινη λυχνία στο κοντέρ σου όταν κινείσαι άνω των 5-10 χλμ/ω. Δες το manual. Το γράφει ξεκάθαρα. Τότε θέλει αντικατάσταση ή επισκευή και από μάστορα υπεύθυνο που θα κοιτάξει μήπως έχει καεί καμία ασφάλεια...

Στο manual γράφει ξεκάθαρα στη σελίδα 6-4 όλες τις προγραμματισμένες εργασίες (σύστημα PAIR δλδ εισαγωγής αέρα, αλλαγή λαδιών, αλλαγή φίλτρου κτλ κτλ κτλ) Διάβασέ τον και αν δεις πουθενά για abs, εγώ θα γίνω ο πάππας της ρώμης.

Επαναλαμβάνω: Περιοδική συντήρηση και έλεγχο από το συνεργείο ΔΕΝ χρειάζεται το ABS. Όποιος σου πει κατι τετοιο σε δουλεύει μπροστά στα μάτια σου !