PDA

View Full Version : VStrom SERVICE (και κοστολόγιο...)



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6

Bavarian
16/06/2008, 22:19
Κατέβασε το σέρβις μανιουαλ από εδώ για να μη σε κοροϊδεύουν... http://www.tpgtex.com/calsci/DL650K4_svc_man.pdf

nik7119
16/06/2008, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Κατέβασε το σέρβις μανιουαλ από εδώ για να μη σε κοροϊδεύουν... http://www.tpgtex.com/calsci/DL650K4_svc_man.pdf νασαι καλα φιλε,δεν πιστευω παντως απ τα 200ml που της λειψανε μετα την αλαγη λαδια φιλτρο να εχουμε κανενα προβληματακι?δλδ αντι για 2 700ml της ειχε βαλει 2 500ml

Bavarian
16/06/2008, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
νασαι καλα φιλε,δεν πιστευω παντως απ τα 200ml που της λειψανε μετα την αλαγη λαδια φιλτρο να εχουμε κανενα προβληματακι?δλδ αντι για 2 700ml της ειχε βαλει 2 500ml





Μπα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα...άλλωστε το είδες και το συμπλήρωσες γρήγορα.Πρόσεξε καλά τα συνεργεία που πηγαίνεις και ρώτα τα παιδιά που έχουν στρομ για κάποιον πιο έμπιστο μηχανικό.Το μάνιουαλ έχει και το πλήρες χρονοδιάγραμμα των εργασιών συντήρησης οπότε δεν θα μπορεί να σε κοροϊδέψει κανείς...Ο κατασκευαστής ξέρει καλύτερα από τον κάθε μαστρομήτσο:wave2:

nik7119
16/06/2008, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Μπα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα...άλλωστε το είδες και το συμπλήρωσες γρήγορα.Πρόσεξε καλά τα συνεργεία που πηγαίνεις και ρώτα τα παιδιά που έχουν στρομ για κάποιον πιο έμπιστο μηχανικό.Το μάνιουαλ έχει και το πλήρες χρονοδιάγραμμα των εργασιών συντήρησης οπότε δεν θα μπορεί να σε κοροϊδέψει κανείς...Ο κατασκευαστής ξέρει καλύτερα από τον κάθε μαστρομήτσο:wave2: δυστυχως ηταν εξουσιοδοτημενος απο ηρακλειο κρητης:bigcry: :bigcry:

karamoto
17/06/2008, 09:50
Τα ερωτήματα είναι τα εξής:

1) Αναφέρθηκε η "ρύθμιση ισορροπίας σωμάτων" - να υποψιαστώ ότι εννοεί το σφίξιμο των βιδών???

Τα σώματα του γκαζιού θέλουν κάθε 12000 έλεγχο και, αν βρεθούν ξερύθμιστα, ρύθμιση.

2) Υπήρξε μία σύγχυση με τα λάδια γενικώς, κάποιοι προτείνουν ημισυνθετικά 10-40W άλλοι 15-50W ενώ κάποιοι άλλοι full συνθετικά. Ο κατασκευαστής γράφει 10-40W αλλά δεν αναφέρει τίποτα περί συνθετικού ή ημισυνθετικού, τελικά ποιο είναι το συνιστώμενο?

Εφόσον μένεις Κρήτη δεν έχεις απολύτως κανένα λόγο να προτιμήσεις το 10-40 από το 15-50. Μέσα στο service manual δεν προτείνει ένα μόνο ιξώδες (το 10-40 το προτείνει για USA) αλλά σου λέει το εύρος θερμοκρασίας για το κάθε λάδι. Για το 15-50 η χαμηλότερη προτεινόμενη θερμοκρασία είναι -15C ενώ για το 10-40 είναι -20C. Άρα στα Χανιά μάλλον δεν θα προτιμήσεις το 10-40 ποτέ (το ότι το 15-50 είναι καλύτερο στην προστασία στις ψηλές θερμοκρασίες είναι νομίζω ξεκάθαρο.) Τα συνθετικά θεωρητικά είναι καλύτερα. Πρακτικά καίγονται περισσότερο από τα ημί οπότε αν βάλεις να ελέγχεις την στάθμη πιο συχνά. Ο κατασκευαστής για το DL λέει ημισυνθετικά.

3) Ο κατασκευαστής προτείνει αλλαγή λαδιών κάθε 6.000Km, διάβασα ότι κάποιοι κάνουν αλλαγές νωρίτερα - τελικά τι ισχύει? O καθένας κάνει του κεφαλιού του βέβαια και ότι νομίζει ότι είναι ποιο καλό όμως πρέπει να γνωρίζουμε τελικά τι ΔΕΝ είναι περιττό.

Αυτό είναι θρησκευτικό ζήτημα. Δεν σχολιάζω.

4) Είναι απαραίτητη η ρύθμιση βαλβίδων? Πως καταλαβαίνει κάποιος ότι χρειάζεται μία τέτοια ρύθμιση?

Ο κατασκευαστής προτείνει κάθε 24000. Κάποιοι μηχανικοί λένε ότι στο 650 είναι σπάνιο να θέλει ρύθμιση. Ο μηχανικός που θα το πας θα σου κάνει ρύθμιση (ή τουλάχιστον έτσι λέει) κάθε 12000 θες δεν θες.

5) Είναι απαραίτητη η αλλαγή φίλτρου αέρα ή αρκεί απλά ο καθαρισμός του?

Κατά τον κατασκευαστή αλλαγή κάθε 18000 έλεγχος και καθαρισμός κάθε 6000. Αν πηγαίνεις πολύ σε χώμα (και μία που στην Κρήτη από σκόνη άφθονη) ίσως να πρέπει να συντομεύσεις τα διαστήματα.

6) Πόσο λάδι παίρνει τελικά ο κινητήρας? Διάβασα για 3lt όμως εάν είναι οι συσκευασίες του 1lt τότε πως περίσσεψε σε κάποιον και του το επέστρεψε πίσω?

Για το 650 του 2004, 2300ml χωρίς αλλαγή φίλτρου, 2700ml με αλλαγή. Το δικό μου πάντως τόσο θέλει ακριβώς.

7) Τελικά τι πληρώνουμε με 200-250 Ευρώ για τα 12.000Κμ ? α) Λάδια, β)Φίλτρα (Λαδιού+Αέρα) γ) Ρύθμιση σε Βαλβίδες δ) Μπουζιά ε) Σφύξιμο αλυσίδας στ) Εργασία??

Το τι πληρώνουμε με τόσο πολλά λεφτά είναι καλό ερώτημα. Τα εργατικά συνήθως είναι πάνω από 100 και αν σκεφτείς ότι συνήθως ασχολούνται 1-2 ώρες μάλλον οι γιατροί θα αισθάνονται άσχημα.

8) Η απόδειξη μπαίνει στην εφορία?? :a16: [/B][/QUOTE]

Άγνωστο

Καλό servis.

vestromas
17/06/2008, 10:40
Να κανω μια ερωτησουλα πανω στο θεμα λαδι μια και το θιξατε, για να μην ανοιγω αλλου.
Ηθελα να συμπληρωσω λιγο και δεν εβρισκα τα δικα του και πηρα ενα μπουκαλι μοτουλ 3000 20w50. Υπαρχει κανενα προβλημα, εαν ανακατευτει με το αλλο που εχω μεσα που ειναι το μοτουλ που προτινει η μαμα; Νομιζω το μαμα μοτουλ ειναι 15αρι:wave2:

nikos1709
17/06/2008, 13:30
θα εχεισ προβλημα μπορει να παρεξηγηθει το μοτυλ και να τσακωθει με το αλλο.....................
κανενα προβλημα κανενα κανενα κανενα

nikos1709
17/06/2008, 13:32
και για να μην λεμε τα ιδια και τα ιδια μονο οι αποδειξησ παροχησ υπηρεσιων μπαινει στην εφορια αλλα αν μπορει να σου κοψει το φπα μην παρεισ αποδειξη γιατι στην εφορια επιπτει το μισο φπα που εχει πληρωσει .
με λιγα λογια μην παιρνετε αποδειξησ να ζητατε να σασ κοβουν το φπα

nik7119
17/06/2008, 13:45
εμενα παιδια ο τριμ@λ@κ@ς εξουσιοδοτημενος μου εβαλε 2500 λιτρα με την αλαγη του φιλτρου,μετα εκανα γυρω στα 50 με 60 χλμ,και εντελως τυχαια ειπα να κοιταξω την σταθμη που διαπιστωσα οτι ηταν λιγο πιο πανω απο το low,φυσικα μετα και τα σημπληρωσα,λετε να εχω κανενα προβλημα?

nik7119
17/06/2008, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Κατέβασε το σέρβις μανιουαλ από εδώ για να μη σε κοροϊδεύουν... http://www.tpgtex.com/calsci/DL650K4_svc_man.pdf φιλε λες να μου παρουσιασει κανενα προβλημα αργοτερα η μηχανη και να ειναι αιτια τα 200ml που δεν εβαλε ο τριμ@λ@κ@ς?

karamoto
18/06/2008, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
εμενα παιδια ο τριμ@λ@κ@ς εξουσιοδοτημενος μου εβαλε 2500 λιτρα με την αλαγη του φιλτρου,μετα εκανα γυρω στα 50 με 60 χλμ,και εντελως τυχαια ειπα να κοιταξω την σταθμη που διαπιστωσα οτι ηταν λιγο πιο πανω απο το low,φυσικα μετα και τα σημπληρωσα,λετε να εχω κανενα προβλημα?

Από την στιγμή που ήταν πάνω από το low και συνεπώς η αντλία τραβούσε συνέχεια λάδι κανένα απολύτως πρόβλημα.

Θα υπήρχε πιθανό πρόβλημα αν δεν το έπαιρνες είδηση και έκαιγε και λίγο λάδι και έπεφτε όσο δεν έπρεπε και να συνέβαινε το μοιραίο (κινητήρας για πέταμα).

Αν πάλι δεν καίει ούτε γραμάριο λάδι το κακό θα ήταν ότι με ~10% λιγότερο λάδι το υπάρχον λάδι θα υποστεί περισσότερη ταλαιπωρία και ίσως να θέλει αλλαγή γρηγορότερα.

Για την περίπτωσή σου όμως η μόνη συνέπεια είναι η αλλαγή μηχανικού.

VforVSTrom
19/06/2008, 11:04
Λοιπόν...

Επέστρεψα από το Ηράκλειο με 245? ελαφρύτερος(!)

Να κάνω μία σύντομη ανασκόπηση:
1) Κάλεσα για το τηλεφωνικό ραντεβού και παράλληλα ζήτησα μία τιμή για το συνολικό κοστολόγιο
V4Vstrom:"Πόσο περίπου θα μου στοιχίσει?"

Τριανταφυλλίδης:"Τι μοντέλο είναι? κ πόσα Km έχει"

V:"V-Strom 650 με 12.000Km"

T:"Χμ... περίπου 120?"

V:":eyepop: :eyepop: :eyepop: !!!! Μόνο?"

Τ: "Αα μισό λεπτό.. είναι το ABS έτσι?

V:"Ναί"

T: "Έκανα λάθος, έχει 4 μπουζί αυτό και παίρνει και περισσότερο λάδι... 170?"

Τ: " Εάν θες και αλλαγή φίλτρου αέρα κανένα 30άρι ακόμα"


Τελικά έκανα το service και επέλεξα της MOTUL τα ημισυνθετικά 15-50. Επίσης με "έψησε" να βάλω ένα φίλτρο που συστήνουν αυτοί της DNA το οποίο δεν το αλλάζεις ποτέ, έχεις καλύτερη απόδοση, και άλλες :a31: ...

Μόλις παρέλαβα την μηχανή την έβαλα μπροστά και έκανε ένα θόρυβο σαν DIESEL mercedes του 80!!

V: " Καλά γιατι κάνει παράξενο θόρυβο?

Τ: " Δεν ακούω κανένα παράξενο θόρυβο"

V: "Και τι είναι αυτός ο ήχος που ακούγεται??"

T: "Ααα με το νέο φίλτρο θα έχεις επιπλέον θόρυβο, επιπλέον για τα πρώτα χιλιόμετρα δεν θα έχεις καλή απόδοση μέχρι να πάρει αέρα το φίλτρο"

Τώρα η μηχανή κάνει σαν τρακτέρ και δεν έχω δει κάποια ΦΟΒΕΡΗ διαφορά... Έιναι φυσιολογικός τέτοιος θόρυβος?????

ααα και μην το ξεχάσω, ούτε κουβέντα για απόδειξη όταν τα τσέπωσε

V: " Θα μου κόψεις μία απόδειξη να την βάλω στην εφορία??"

T: " Χμ.. εγώ δεν έχω πρόβλημα απλά θα σου κόψω διάφορα ανταλλακτικά"

Πράγματι μετά από 20 λεπτά περίπου μου έκοψε κάτι άσχετα: δεξί φλάς, καπάκια, κλπ. στο σύνολο της τιμής.. και παροχή υπηρεσιών: 12?....

Κανονικό δούλεμα δηλαδή και μείον 245?... ευτυχώς τελειώνει η εγγυήση τον Αυγουστο και θα την πηγαίνω σε μη εξουσιοδοτημένο να τελειώνουμε.

Περισσότερο εκνευρισμένος είμαι με τον εαυτό μου που δεν του είπα τίποτα γιατί τηλεφωνικώς μου είχε πει 170 και μετά ανέβηκε στα 245 απλά με την αλλαγή του super-duper DNA φίλτρου??
Μην ξεχάσω να αναφέρω ότι ΔΕΝ μου έκανε ρύθμιση στις βαλβίδες (τον ρώτησα δύο φορές αν χρειάζεται και μου είπε στις 24.000) Δηλαδή με ρύθμιση στις βαλβίδες πόσο θα μου έπαιρνε?????


245?

α)Motul 15-50 Ημισυνθετικά

β)4 Μπουζί

γ) Φίλτρο λαδιού

δ)Φίλτρο DNA

ε) Και πολύ μπλα μπλά

:a57:


Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Τα ερωτήματα είναι τα εξής:

1) Αναφέρθηκε η "ρύθμιση ισορροπίας σωμάτων" - να υποψιαστώ ότι εννοεί το σφίξιμο των βιδών???

Τα σώματα του γκαζιού θέλουν κάθε 12000 έλεγχο και, αν βρεθούν ξερύθμιστα, ρύθμιση.

2) Υπήρξε μία σύγχυση με τα λάδια γενικώς, κάποιοι προτείνουν ημισυνθετικά 10-40W άλλοι 15-50W ενώ κάποιοι άλλοι full συνθετικά. Ο κατασκευαστής γράφει 10-40W αλλά δεν αναφέρει τίποτα περί συνθετικού ή ημισυνθετικού, τελικά ποιο είναι το συνιστώμενο?

Εφόσον μένεις Κρήτη δεν έχεις απολύτως κανένα λόγο να προτιμήσεις το 10-40 από το 15-50. Μέσα στο service manual δεν προτείνει ένα μόνο ιξώδες (το 10-40 το προτείνει για USA) αλλά σου λέει το εύρος θερμοκρασίας για το κάθε λάδι. Για το 15-50 η χαμηλότερη προτεινόμενη θερμοκρασία είναι -15C ενώ για το 10-40 είναι -20C. Άρα στα Χανιά μάλλον δεν θα προτιμήσεις το 10-40 ποτέ (το ότι το 15-50 είναι καλύτερο στην προστασία στις ψηλές θερμοκρασίες είναι νομίζω ξεκάθαρο.) Τα συνθετικά θεωρητικά είναι καλύτερα. Πρακτικά καίγονται περισσότερο από τα ημί οπότε αν βάλεις να ελέγχεις την στάθμη πιο συχνά. Ο κατασκευαστής για το DL λέει ημισυνθετικά.

3) Ο κατασκευαστής προτείνει αλλαγή λαδιών κάθε 6.000Km, διάβασα ότι κάποιοι κάνουν αλλαγές νωρίτερα - τελικά τι ισχύει? O καθένας κάνει του κεφαλιού του βέβαια και ότι νομίζει ότι είναι ποιο καλό όμως πρέπει να γνωρίζουμε τελικά τι ΔΕΝ είναι περιττό.

Αυτό είναι θρησκευτικό ζήτημα. Δεν σχολιάζω.

4) Είναι απαραίτητη η ρύθμιση βαλβίδων? Πως καταλαβαίνει κάποιος ότι χρειάζεται μία τέτοια ρύθμιση?

Ο κατασκευαστής προτείνει κάθε 24000. Κάποιοι μηχανικοί λένε ότι στο 650 είναι σπάνιο να θέλει ρύθμιση. Ο μηχανικός που θα το πας θα σου κάνει ρύθμιση (ή τουλάχιστον έτσι λέει) κάθε 12000 θες δεν θες.

5) Είναι απαραίτητη η αλλαγή φίλτρου αέρα ή αρκεί απλά ο καθαρισμός του?

Κατά τον κατασκευαστή αλλαγή κάθε 18000 έλεγχος και καθαρισμός κάθε 6000. Αν πηγαίνεις πολύ σε χώμα (και μία που στην Κρήτη από σκόνη άφθονη) ίσως να πρέπει να συντομεύσεις τα διαστήματα.

6) Πόσο λάδι παίρνει τελικά ο κινητήρας? Διάβασα για 3lt όμως εάν είναι οι συσκευασίες του 1lt τότε πως περίσσεψε σε κάποιον και του το επέστρεψε πίσω?

Για το 650 του 2004, 2300ml χωρίς αλλαγή φίλτρου, 2700ml με αλλαγή. Το δικό μου πάντως τόσο θέλει ακριβώς.

7) Τελικά τι πληρώνουμε με 200-250 Ευρώ για τα 12.000Κμ ? α) Λάδια, β)Φίλτρα (Λαδιού+Αέρα) γ) Ρύθμιση σε Βαλβίδες δ) Μπουζιά ε) Σφύξιμο αλυσίδας στ) Εργασία??

Το τι πληρώνουμε με τόσο πολλά λεφτά είναι καλό ερώτημα. Τα εργατικά συνήθως είναι πάνω από 100 και αν σκεφτείς ότι συνήθως ασχολούνται 1-2 ώρες μάλλον οι γιατροί θα αισθάνονται άσχημα.

8) Η απόδειξη μπαίνει στην εφορία?? :a16:

Άγνωστο

Καλό servis. [/B][/QUOTE]

karamoto
19/06/2008, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από VforVSTrom
Λοιπόν...

Επέστρεψα από το Ηράκλειο με 245? ελαφρύτερος(!)

Να κάνω μία σύντομη ανασκόπηση:
1) Κάλεσα για το τηλεφωνικό ραντεβού και παράλληλα ζήτησα μία τιμή για το συνολικό κοστολόγιο
V4Vstrom:"Πόσο περίπου θα μου στοιχίσει?"

Τριανταφυλλίδης:"Τι μοντέλο είναι? κ πόσα Km έχει"

V:"V-Strom 650 με 12.000Km"

T:"Χμ... περίπου 120?"

V:":eyepop: :eyepop: :eyepop: !!!! Μόνο?"

Τ: "Αα μισό λεπτό.. είναι το ABS έτσι?

V:"Ναί"

T: "Έκανα λάθος, έχει 4 μπουζί αυτό και παίρνει και περισσότερο λάδι... 170?"

Τ: " Εάν θες και αλλαγή φίλτρου αέρα κανένα 30άρι ακόμα"


Τελικά έκανα το service και επέλεξα της MOTUL τα ημισυνθετικά 15-50. Επίσης με "έψησε" να βάλω ένα φίλτρο που συστήνουν αυτοί της DNA το οποίο δεν το αλλάζεις ποτέ, έχεις καλύτερη απόδοση, και άλλες :a31: ...

Μόλις παρέλαβα την μηχανή την έβαλα μπροστά και έκανε ένα θόρυβο σαν DIESEL mercedes του 80!!

V: " Καλά γιατι κάνει παράξενο θόρυβο?

Τ: " Δεν ακούω κανένα παράξενο θόρυβο"

V: "Και τι είναι αυτός ο ήχος που ακούγεται??"

T: "Ααα με το νέο φίλτρο θα έχεις επιπλέον θόρυβο, επιπλέον για τα πρώτα χιλιόμετρα δεν θα έχεις καλή απόδοση μέχρι να πάρει αέρα το φίλτρο"

Τώρα η μηχανή κάνει σαν τρακτέρ και δεν έχω δει κάποια ΦΟΒΕΡΗ διαφορά... Έιναι φυσιολογικός τέτοιος θόρυβος?????

ααα και μην το ξεχάσω, ούτε κουβέντα για απόδειξη όταν τα τσέπωσε

V: " Θα μου κόψεις μία απόδειξη να την βάλω στην εφορία??"

T: " Χμ.. εγώ δεν έχω πρόβλημα απλά θα σου κόψω διάφορα ανταλλακτικά"

Πράγματι μετά από 20 λεπτά περίπου μου έκοψε κάτι άσχετα: δεξί φλάς, καπάκια, κλπ. στο σύνολο της τιμής.. και παροχή υπηρεσιών: 12?....

Κανονικό δούλεμα δηλαδή και μείον 245?... ευτυχώς τελειώνει η εγγυήση τον Αυγουστο και θα την πηγαίνω σε μη εξουσιοδοτημένο να τελειώνουμε.

Περισσότερο εκνευρισμένος είμαι με τον εαυτό μου που δεν του είπα τίποτα γιατί τηλεφωνικώς μου είχε πει 170 και μετά ανέβηκε στα 245 απλά με την αλλαγή του super-duper DNA φίλτρου??
Μην ξεχάσω να αναφέρω ότι ΔΕΝ μου έκανε ρύθμιση στις βαλβίδες (τον ρώτησα δύο φορές αν χρειάζεται και μου είπε στις 24.000) Δηλαδή με ρύθμιση στις βαλβίδες πόσο θα μου έπαιρνε?????


245?

α)Motul 15-50 Ημισυνθετικά

β)4 Μπουζί

γ) Φίλτρο λαδιού

δ)Φίλτρο DNA

ε) Και πολύ μπλα μπλά

:a57:



Άγνωστο

Καλό servis. [/B][/QUOTE]

Μιλάμε για επανάσταση. Όταν είχα πάει εγώ στον ίδιο μού είπε ότι αυτός κάνει βαλβίδες κάθε 12000 και καλά μου είχε κάνει και ρύθμιση. Μαζί με την ρύθμιση χρέωσε γύρω στο 220Ε αν θυμάμαι καλά.

Αλλά η μόδα αλλάζει και μαζί και οι ρυθμίσεις βαλβίδων.

Άμα θέλεις καλές τιμές πήγαινε στον Βογιατζή. Η τιμή που μου είπε για βαλβίδες ήταν 350Ε (μόνο για τις βαλβίδες, το υπόλοιπο σέρβις χρεώνεται έξτρα. Εννοείται ότι έφυγα σούμπιτος).

vestromas
19/06/2008, 11:29
Εξακολουθω να μην ελεγχω βαλβιδες και αλαζω μονο λαδια φιλτρα. Εχω ξεπερασει τα 27000χλμ και το μηχανακι δουλευει ρολοι, χωρις κιχ. Ταξιδευω καθε Σαββατοκυριακο φορτωμενος και τελικιασμενος. Οταν χαλασει, θα σας ενημερωσω, αλλα σιγουρα θα εχω γλυτωσει μεχρι τοτε κανενα χιλιαρικο ετσι οπως τα λετε εδω μεσα. Ο μηχανικος μου μου λεει, οτι απο κατι τετοιους με φοβο για τις βαλβιδες τα κονομαμε.
Πολλες φορες που περναω να τον δω, μου κανει πλακιτσα περνωντας σοβαρο υφος και μου λεει, Μητσαρα πρεπει οπωσδηποτε να ρυθμισουμε βαλβιδες. Εγω ψαρωνω και μετα χυνετε κατω απο τα γελια. Αυτο ισως να λεει κατι.

:beer: :wave2:

Tpap
19/06/2008, 12:16
το έγραψα και αλλού, ο κολλητός μου πήρε ένα στρωματάκι 650 πριν από λίγες μέρες εν όψη γύρου πελλοπονήσου το καλοκαιράκι...

το μηχανάκι είναι μτχ δείχνει καλοδουλεμένο/προσεγμένο/συντηρημένο...με 25.000χλμ όμως (και με καρίνα).

το πήρε εχθές από σέρβις και ήθελαν ρύθμιση όλες οι βαλβίδες...αν θυμάμαι καλώς μου είπε ότι οι του πίσω κυλίνδρου βρέθηκαν σε οριακές τιμές διακένου.

ενημερωτικά...

nik7119
19/06/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από VforVSTrom
Λοιπόν...

Επέστρεψα από το Ηράκλειο με 245? ελαφρύτερος(!)

Να κάνω μία σύντομη ανασκόπηση:
1) Κάλεσα για το τηλεφωνικό ραντεβού και παράλληλα ζήτησα μία τιμή για το συνολικό κοστολόγιο
V4Vstrom:"Πόσο περίπου θα μου στοιχίσει?"

Τριανταφυλλίδης:"Τι μοντέλο είναι? κ πόσα Km έχει"

V:"V-Strom 650 με 12.000Km"

T:"Χμ... περίπου 120?"

V:":eyepop: :eyepop: :eyepop: !!!! Μόνο?"

Τ: "Αα μισό λεπτό.. είναι το ABS έτσι?

V:"Ναί"

T: "Έκανα λάθος, έχει 4 μπουζί αυτό και παίρνει και περισσότερο λάδι... 170?"

Τ: " Εάν θες και αλλαγή φίλτρου αέρα κανένα 30άρι ακόμα"


Τελικά έκανα το service και επέλεξα της MOTUL τα ημισυνθετικά 15-50. Επίσης με "έψησε" να βάλω ένα φίλτρο που συστήνουν αυτοί της DNA το οποίο δεν το αλλάζεις ποτέ, έχεις καλύτερη απόδοση, και άλλες :a31: ...

Μόλις παρέλαβα την μηχανή την έβαλα μπροστά και έκανε ένα θόρυβο σαν DIESEL mercedes του 80!!

V: " Καλά γιατι κάνει παράξενο θόρυβο?

Τ: " Δεν ακούω κανένα παράξενο θόρυβο"

V: "Και τι είναι αυτός ο ήχος που ακούγεται??"

T: "Ααα με το νέο φίλτρο θα έχεις επιπλέον θόρυβο, επιπλέον για τα πρώτα χιλιόμετρα δεν θα έχεις καλή απόδοση μέχρι να πάρει αέρα το φίλτρο"

Τώρα η μηχανή κάνει σαν τρακτέρ και δεν έχω δει κάποια ΦΟΒΕΡΗ διαφορά... Έιναι φυσιολογικός τέτοιος θόρυβος?????

ααα και μην το ξεχάσω, ούτε κουβέντα για απόδειξη όταν τα τσέπωσε

V: " Θα μου κόψεις μία απόδειξη να την βάλω στην εφορία??"

T: " Χμ.. εγώ δεν έχω πρόβλημα απλά θα σου κόψω διάφορα ανταλλακτικά"

Πράγματι μετά από 20 λεπτά περίπου μου έκοψε κάτι άσχετα: δεξί φλάς, καπάκια, κλπ. στο σύνολο της τιμής.. και παροχή υπηρεσιών: 12?....

Κανονικό δούλεμα δηλαδή και μείον 245?... ευτυχώς τελειώνει η εγγυήση τον Αυγουστο και θα την πηγαίνω σε μη εξουσιοδοτημένο να τελειώνουμε.

Περισσότερο εκνευρισμένος είμαι με τον εαυτό μου που δεν του είπα τίποτα γιατί τηλεφωνικώς μου είχε πει 170 και μετά ανέβηκε στα 245 απλά με την αλλαγή του super-duper DNA φίλτρου??
Μην ξεχάσω να αναφέρω ότι ΔΕΝ μου έκανε ρύθμιση στις βαλβίδες (τον ρώτησα δύο φορές αν χρειάζεται και μου είπε στις 24.000) Δηλαδή με ρύθμιση στις βαλβίδες πόσο θα μου έπαιρνε?????


245?

α)Motul 15-50 Ημισυνθετικά

β)4 Μπουζί

γ) Φίλτρο λαδιού

δ)Φίλτρο DNA

ε) Και πολύ μπλα μπλά

:a57:



Άγνωστο

Καλό servis. [/B][/QUOTE] τι μ@λ@κιες ειναι αυτες ρε παιδιαααα,, ας ξηπνησουμεεεε,, ακου παραπανω λαδι παιρνει το μοντελο με το αβς,,φιλε βεστρομα βαλε μια ταξη,η κατεβα κρητη να καψουμε τους μ@στορ@ντζες,,η μηχανη θελει μονο λαδια φιλτρα,, και μπουζια αλαγμα,, οταν πρεπει,,, τα υπολοιπα ειναι του κ@λ@υ τα νιαμερα,,,βρηκαμε την αγελαδα,και την αρμεγουμε πικνα συχνα,,,και αυτο το μπλα μπλα μου εχει σπασει τα νευρα,,ολοι οι μ@στορ@ντζες τα ξερουν ολα,, :confused: :confused: :bawl: :eyepop:

vestromas
19/06/2008, 17:28
+1000000000000 Nικολα.
Tpap, το πιθανοτερο ειναι το στορυ που ειπες να ηταν παραμυθακι του μαστορα, στον καινουριο πελατη φιλο σου. Γιατι την πηγε εκει; Για ελεγχο για σερβις;
Εχω μαθει οτι οταν κολοτριβεσε πολυ με τους μαστορους, σε τρωη ο κολος σου να στα παρουν. Θελει λιγα λογια και σταρατα.:beer: :wave2:

nik7119
19/06/2008, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
+1000000000000 Nικολα.
Tpap, το πιθανοτερο ειναι το στορυ που ειπες να ηταν παραμυθακι του μαστορα, στον καινουριο πελατη φιλο σου. Γιατι την πηγε εκει; Για ελεγχο για σερβις;
Εχω μαθει οτι οταν κολοτριβεσε πολυ με τους μαστορους, σε τρωη ο κολος σου να στα παρουν. Θελει λιγα λογια και σταρατα.:beer: :wave2: και οχι γλυψιματα και να το παιζεις καλο παιδι,και τα ματακια 14ααααααα

nik7119
19/06/2008, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
το έγραψα και αλλού, ο κολλητός μου πήρε ένα στρωματάκι 650 πριν από λίγες μέρες εν όψη γύρου πελλοπονήσου το καλοκαιράκι...

το μηχανάκι είναι μτχ δείχνει καλοδουλεμένο/προσεγμένο/συντηρημένο...με 25.000χλμ όμως (και με καρίνα).

το πήρε εχθές από σέρβις και ήθελαν ρύθμιση όλες οι βαλβίδες...αν θυμάμαι καλώς μου είπε ότι οι του πίσω κυλίνδρου βρέθηκαν σε οριακές τιμές διακένου.

ενημερωτικά... φιλε τραπ νασαι καλα για την ενημερωση,,μηπως ξερεις και το δελτιο καιρου για τους αγροτες?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

VforVSTrom
19/06/2008, 21:13
Θα συμφωνήσω τελικά με αυτήν την άποψη, έτσι θέλει μάλλον. Παραδέχομαι ότι έχω μερίδιο ευθύνης σε αυτό - μ@λακίστηκα άγρια στην τελική. Όλοι την έχουν δει μαστοράντζες τελικά. Όμως είναι και στον άνθρωπο να μην έχει την πουστι@ μέσα του ρε παιδί μου.. σε μένα, στην δουλεία μου, αν έρθει κάποιος να του επισκευάσω τον Η/Υ δεν θα του βάλω μέσα ότι σαβούρα βρώ και όυτε θα τον φουμάρω στην παπαρολογία και ούτε θα του πιάσω τον κώλο και ας είναι άσχετος. Απλά έχει χαλάσει η πιάτσα με τους μαστοράντζες και πάνε να βγάλουν φράγκα από την δική μας αμέλεια ή έστω πείτε το, αφέλεια...





Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
και οχι γλυψιματα και να το παιζεις καλο παιδι,και τα ματακια 14ααααααα

nik7119
19/06/2008, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από VforVSTrom
Θα συμφωνήσω τελικά με αυτήν την άποψη, έτσι θέλει μάλλον. Παραδέχομαι ότι έχω μερίδιο ευθύνης σε αυτό - μ@λακίστηκα άγρια στην τελική. Όλοι την έχουν δει μαστοράντζες τελικά. Όμως είναι και στον άνθρωπο να μην έχει την πουστι@ μέσα του ρε παιδί μου.. σε μένα, στην δουλεία μου, αν έρθει κάποιος να του επισκευάσω τον Η/Υ δεν θα του βάλω μέσα ότι σαβούρα βρώ και όυτε θα τον φουμάρω στην παπαρολογία και ούτε θα του πιάσω τον κώλο και ας είναι άσχετος. Απλά έχει χαλάσει η πιάτσα με τους μαστοράντζες και πάνε να βγάλουν φράγκα από την δική μας αμέλεια ή έστω πείτε το, αφέλεια... ενα θα πω,επειδη ειναι πολυ εμπορικο μοντελο το μηχανακι εχω ακουσει, δει, και παθει, τα απιστευτα γι αυτο,απο τους μ@στορ@ντζες,τους κανω την ερωτηση κι ενω ξερω ακριβως την απαντηση,μας ριχνουν παιδια δουλεμα που παει των πενηντα,,ψεματα ,δουλεμα, κλεψια ,κι αλιμονο σε εκεινον που δεν εχει ψαχτει

kalamaria
19/06/2008, 22:32
ρε παιδια αφου τα ξερετε ολα γιατι δεν το κανετε μονοι σας το service ,οχι τιποτα για ειστε πιο ασφαλεις :wave2:

vestromas
19/06/2008, 22:40
H εισαι λαμογιο μηχανικος, η τα εχεις χωσει κοροιδιστικα και ντρεπεσε να το πεις.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

Tpap
19/06/2008, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
φιλε τραπ νασαι καλα για την ενημερωση,,μηπως ξερεις και το δελτιο καιρου για τους αγροτες?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

Μπράβο παλικάρι μου.
Τελικά, τους αφήνετε πίσω τους αφρικάνους και τους μπεμβεδάκιες.

@βεστρομα: ο κολλητος είναι πωλητής μοτοσυκλετών -δεν είναι άσχετος- και ήταν όλη την μέρα δίπλα στον μάστορα με καφεδάκι και κουβέντα. Ο μάστορας δεν φτιάχνει στρώματα αλλά τον εξυπηρέτησε γιατί εκτός του ότι είναι φίλοι -και συνεργάτες χρόνια- έχει και ο ίδιος ένα 650.

η τελευταία φορά που εξηγω πράγματα που ΔΕΝ χρήζουν εξήγησης...

nik7119
20/06/2008, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Μπράβο παλικάρι μου.
Τελικά, τους αφήνετε πίσω τους αφρικάνους και τους μπεμβεδάκιες.

@βεστρομα: ο κολλητος είναι πωλητής μοτοσυκλετών -δεν είναι άσχετος- και ήταν όλη την μέρα δίπλα στον μάστορα με καφεδάκι και κουβέντα. Ο μάστορας δεν φτιάχνει στρώματα αλλά τον εξυπηρέτησε γιατί εκτός του ότι είναι φίλοι -και συνεργάτες χρόνια- έχει και ο ίδιος ένα 650.

η τελευταία φορά που εξηγω πράγματα που ΔΕΝ χρήζουν εξήγησης... παντα εξηπιρετικος και κατατοπιστηκοτατος ο φιλος μου ο τραπ,ευγε νασαι καλα,αλα παιδια προσεξτε μια φορα θα τα λεει, οχι δευτερη, αλλα μια και μουζωμενη,νιωθουμε υποχρεωση που μοιραζεσαι τις γνωσεις σου μαζι μας,γι αυτο περασε απο το λογιστιριο να πληρωθεις,να παρεις και μια ντενεκα λαδι,αφησε μας το τηλ σου,και οταν σε ξαναχρειαστουμε θα σε ειδοπιοησουμε,φιλια.ΥΓ πλακα κανω μην παρεξιγιεσαι:wave2: :wave2: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer: :beer: :rotflmao: :beer:

kalamaria
20/06/2008, 14:06
δεν καταλαβα το σκεπτικο σου!!!!

tazakos
20/06/2008, 19:06
πέρισυ το καλοκαίρι πήγα το freewind (προηγούμενη μηχανή) για ένα γενικό σέρβις σε ένα "μάστορα¨που μου σύστησε ένας φίλος κακή του ώρα.Για να μη τα πολυλογώ ζήτησα να μου αλλάξει και φίλτρο αέρα που δεν άλλαξε και εγώ ο μαλάκας το κατάλαβα μετά από μια εβδομάδα που άνοιξα να δω αν μου έβαλε μαμά ή κάνα αφτερμάρκετ και βρήκα το μαμά το μπιχλιάρικο που είχα, του είπα να μου αλλάξει μπουζί και μου έβαλε και ακριβά μπουζί (γύρω στα 12ευρώ το ένα) και μετά του ζήτησα τα προηγούμενα και δεν τα έβρισκε πουθενά...--> μάλλον δεν άλλαξε ούτε μπουζί.
και φίλτρο-λάδια που τα άλλαξε και αν δεν ζητούσα δεν θα μου έδινε το υπόλοιπο 600ml του 3ου λίτρου. Του είπα να δει το καρμπυρατέρ μήπως ήθελε καθάρισμα και χρέωσε κάτι ευρά που απλά το φύσηξε.Μου πήρε και μπόλικα λεφτά που δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα (γύρω 150) έκανα μεταβολή και αν με ξαναδεί να με χέσει, φυσικά με το ανάλογο ύφος.

Την τρίτη πάω το στρόμι για το 1ο των 1000χλμ στον Ράκκα, φαίνεται επιστήμονας..για να δούμε!

VforVSTrom
21/06/2008, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από VforVSTrom


Τελικά έκανα το service και επέλεξα της MOTUL τα ημισυνθετικά 15-50. Επίσης με "έψησε" να βάλω ένα φίλτρο που συστήνουν αυτοί της DNA το οποίο δεν το αλλάζεις ποτέ, έχεις καλύτερη απόδοση, και άλλες :a31: ...

Μόλις παρέλαβα την μηχανή την έβαλα μπροστά και έκανε ένα θόρυβο σαν DIESEL mercedes του 80!!

V: " Καλά γιατι κάνει παράξενο θόρυβο?

Τ: " Δεν ακούω κανένα παράξενο θόρυβο"

V: "Και τι είναι αυτός ο ήχος που ακούγεται??"

T: "Ααα με το νέο φίλτρο θα έχεις επιπλέον θόρυβο, επιπλέον για τα πρώτα χιλιόμετρα δεν θα έχεις καλή απόδοση μέχρι να πάρει αέρα το φίλτρο"

Τώρα η μηχανή κάνει σαν τρακτέρ και δεν έχω δει κάποια ΦΟΒΕΡΗ διαφορά... Έιναι φυσιολογικός τέτοιος θόρυβος?????



Για όσους ενδιαφέρονται για την εξέλιξη του τρακτερωτού ήχου μετά την αλλαγή φίλτρου, συνεχίζεται εδώ:

http://moto.gr/forums/showthread.php?threadid=44129&perpage=15&pagenumber=2

VforVSTrom
23/06/2008, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από VforVSTrom
Για όσους ενδιαφέρονται για την εξέλιξη του τρακτερωτού ήχου μετά την αλλαγή φίλτρου, συνεχίζεται εδώ:

http://moto.gr/forums/showthread.php?threadid=44129&perpage=15&pagenumber=2


Λοιπόν το πόρισμα βγήκε:

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ!!!

Διαβάστε το POST να φρίξετε!!! ΕΛΕΟΣ ποιά με αυτούς τους "μαστόρους"!!! ΜΑΥΡΟ!!!!


http://moto.gr/forums/showthread.php?postid=1187949#post1187949

nik7119
23/06/2008, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από VforVSTrom
Λοιπόν το πόρισμα βγήκε:

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ!!!

Διαβάστε το POST να φρίξετε!!! ΕΛΕΟΣ ποιά με αυτούς τους "μαστόρους"!!! ΜΑΥΡΟ!!!!


http://moto.gr/forums/showthread.php?postid=1187949#post1187949 αααααπιστευτο,φιλε και πατριωτη,,τι να πωωωωωωω ελεεεεεεοςςςςς,

tazakos
24/06/2008, 16:29
1o service στα 1400km σήμερα το πρωί στον κύριο Ράκκα Θεσσαλονίκη 40 ευρωπουλα μόνο για τα υλικά και όλα καλά!

MUSTILI
24/06/2008, 21:31
service 36000. Σταθοπουλος στη Μαυρομιχαλη(Αθηνα) 170 ευρω για: Λαδια, φιλτρο λαδιου, μπουζι, ρυθμιση υποπιεσης, υγρα φρενων και λοιπα λαδωματα ψεκασματα.

grdaemon
25/06/2008, 21:30
Έκανα πρόσφατα service στον Μαντή στα 38000 Km. O μηχανικός του είναι ευγενέστατος οφείλω να πω και είναι και το μοναδικό συνεργείο στην ζωή μου που όποτε πήγα εξυπηρετήθηκα άμεσα. Οι δουλειές που έγιναν ήταν οι κάτωθι:

Αλλαγή Λάδιων
Φύσημα φίλτρου BNC
Ρύθμιση Βαλβίδων
Αλλαγή Ρουλεμάν Τιμονιού (Φυσιολογική Φθορά μου είπαν)
Αλλαγή Μπουζί
Λάδωμα αλυσίδας

Τώρα στα μπικικίνια
σύνολο λόγω τιμολογίου..320 και ντρέπομαι που το λέω μετά από ψιλοπαζάρι..ήθελε 350 (Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί σε χρεώνουν παραπάνω για τα αυτόνόητα..(ΦΠΑ και λοιπές μα!@#$δικαιολογίες)

Συμπεράσματα στα 38000 χλμ
Μετά από αυτά τα χιλιόμετρα το μηχανάκι διατηρεί την δύναμή του αλλά η γενικότερη αίσθηση είναι λίγο loose..
H θέση του ποδόφρενου ήταν πάντα κουραστική (δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το ύψος. Είμαι 1.85) Θα το ήθελα πιο χαμηλά για να είναι το πόδι μου σε χαλαρή στάση και όπως συνήθως γίνεται προσφάτως διάβασα στο service manual ότι ρυθμίζεται..αλλά ξέχασα να το ζητήσω..
Η συμπεριφορά των ελαστικών τόσο των "μαμά" όσο και των EXP που τα αντικατέστησαν είναι καλή στα 36 μπρος 39 πίσω (41 δικάβαλο). Οτιδήποτε λιγότερο και την αισθάνομαι "βάρκα". Η προφόρτιση του κεντρικού είνατέτοια που "βλέπω 4.5 δαχτυλίδια".

Δεν κατάλαβα καμία διαφορά από την ρύθμιση βαλβίδων-και ήταν η πρώτη.Μέχρι τώρα όλοι μου έλεγαν πως δεν είναι ακόμα αναγκαία και μάλλον οδηγείς πολύ γλυκά-χαλαρά πράγμα που δεν αμφισβητώ μιας και είχα τραγικό ατύχημα με την προηγούμενη (μια "κυρία" στο αντίθετο ρεύμα-Μετωπική-ολική..κλπκλπ).
Θα ήθελα νά ξέρω πως σε όλα τα service γίνοντα όσα αναγράφονται στο service manual...αλλά μάλλον αυτό είναι όνειρο θερινής νυκτός..

MUSTILI
25/06/2008, 21:41
Για τα ρουλεμαν τιμονιου το χω ξανακουσει.
Εμενα θα βαλει στην εγγυηση το TPS το οποιο απο οτι καταλαβαινω ρυθμιζει ρελαντι και ποσοτητα γκαζιου (προφανως ηλεκτρονικα)
Πως το πηραμε χαμπαρι; Μια δυο φορες μου εριξε τις στροφες στις 800 και οταν σταματαω πεφτει στις 1000 και ξαναγυριζει στο φυσιολογικο.

grdaemon
25/06/2008, 21:47
Αυτή η ρύθμιση βαλβίδων #$@#%...μου έχουν μπεί ψύλοι τώρα ότι δεν την έκανε καν..διάβασα και άλλους που έχουν παράπονο...και έχω φρικάρει..Έτσι μου έρχεται να πάω τώρα στον Σταθό να τις ελένγξει...:bawl:

MUSTILI
25/06/2008, 22:49
Δεν ξερω! Αν εχει λυσει το μηχανακι γιατι να μην το κανει; Απο τη λειτουργια της μηχανης δεστο ή πηγαινε Σταθοπουλο για τσεκαρισμα.

sumaster
26/06/2008, 08:36
Φυσικά και εξυπηρετήθηκες άμεσα αφού τα μηχανάκια τα ξεπετάει στο λεπτό (ή μπορεί να διαδόθηκε πλέον η "ποιότητα" της δουλειάς και οι μοτοσυκλετιστές να κρατάνε απόσταση οπότε θα κυνηγάνε πελάτες (κορόϊδα) με το δίκαννο). Αν είδες τα προηγούμενα post μπορείς να καταλάβεις τι έχουμε πάθει κάποιοι από εμάς. Το συγκεκριμένο συνεργείο απλά δεν κάνει service (ασε που μπορεί να κόβουνε και βόλτες με τη μηχανή σου). Το θέμα είνα: Αν δεν ήσουνα μπροστά να δεις τι έκανε μην είσαι σίγουρος για τίποτα! Ήσουνα?




Αρχικά δημιουργήθηκε από grdaemon
Έκανα πρόσφατα service στον Μαντή στα 38000 Km. O μηχανικός του είναι ευγενέστατος οφείλω να πω και είναι και το μοναδικό συνεργείο στην ζωή μου που όποτε πήγα εξυπηρετήθηκα άμεσα. Οι δουλειές που έγιναν ήταν οι κάτωθι:

Αλλαγή Λάδιων
Φύσημα φίλτρου BNC
Ρύθμιση Βαλβίδων
Αλλαγή Ρουλεμάν Τιμονιού (Φυσιολογική Φθορά μου είπαν)
Αλλαγή Μπουζί
Λάδωμα αλυσίδας

Τώρα στα μπικικίνια
σύνολο λόγω τιμολογίου..320 και ντρέπομαι που το λέω μετά από ψιλοπαζάρι..ήθελε 350 (Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί σε χρεώνουν παραπάνω για τα αυτόνόητα..(ΦΠΑ και λοιπές μα!@#$δικαιολογίες)

Συμπεράσματα στα 38000 χλμ
Μετά από αυτά τα χιλιόμετρα το μηχανάκι διατηρεί την δύναμή του αλλά η γενικότερη αίσθηση είναι λίγο loose..
H θέση του ποδόφρενου ήταν πάντα κουραστική (δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το ύψος. Είμαι 1.85) Θα το ήθελα πιο χαμηλά για να είναι το πόδι μου σε χαλαρή στάση και όπως συνήθως γίνεται προσφάτως διάβασα στο service manual ότι ρυθμίζεται..αλλά ξέχασα να το ζητήσω..
Η συμπεριφορά των ελαστικών τόσο των "μαμά" όσο και των EXP που τα αντικατέστησαν είναι καλή στα 36 μπρος 39 πίσω (41 δικάβαλο). Οτιδήποτε λιγότερο και την αισθάνομαι "βάρκα". Η προφόρτιση του κεντρικού είνατέτοια που "βλέπω 4.5 δαχτυλίδια".

Δεν κατάλαβα καμία διαφορά από την ρύθμιση βαλβίδων-και ήταν η πρώτη.Μέχρι τώρα όλοι μου έλεγαν πως δεν είναι ακόμα αναγκαία και μάλλον οδηγείς πολύ γλυκά-χαλαρά πράγμα που δεν αμφισβητώ μιας και είχα τραγικό ατύχημα με την προηγούμενη (μια "κυρία" στο αντίθετο ρεύμα-Μετωπική-ολική..κλπκλπ).
Θα ήθελα νά ξέρω πως σε όλα τα service γίνοντα όσα αναγράφονται στο service manual...αλλά μάλλον αυτό είναι όνειρο θερινής νυκτός..

grdaemon
26/06/2008, 09:10
Οχι δεν ήμουν..δυστυχώς..θα πάω σήμερα από σταθ μάλλον..

paranoid
30/06/2008, 08:59
Είρθα και εγώ λοιπόν απο το 3ο κατα σειρά service στα 9500 χλμ.....
Πήγα στον Κο Καπερνέκα και άλλαξε λάδια (2300ml) MOTUL και πίσω τακάκια.
Κάτι ψιλοελέγχους σε νερό ψυγείου, αλυσίδα κλπ....
Σύνολο 85 €.....
Τακάκια έβαλα τα μαμά (Nissin) στά 45€.Υπάρχει κάτι εξίσου καλό σε after market πιό φθηνό ή βάζουμε μαμά να είμαστε σίγουροι....?Τί λέτε??

Επίσης μου έιπε οτι στα 24.000 χλμ λύνετε το μηχανάκι (και η τσέπη μας λογικά) και γίνονται ένα σωρό έλεγχοι....Ισχύει κάτι τέτοιο....?Το κάνουν όλα τα εξουσιοδοτημένα??

Αυτά...:beer: :beer:

Operator
11/07/2008, 15:29
Συνάδερφος πήγε για το 1ο του Σέρβις στον εξουσιοδοτημένο Βόλου και του πήρε 60€
Δεν ξέρω,εμένα με αυτά που διάβασα εδώ μέσα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ μου φαίνονται ρε σεις παίδες...

siokatas
12/07/2008, 00:42
τι λετε ρε σεις κουφαθηκα...

εγω εκανα το πρωτο στα 1000 δλδ στον ρακκα το αφησα και εφυγα ομως δεδομενου οτι εχει μονο λαδια και φιλτρο να αλλαξει,αν και στην συνεχεια το μετανοιωσα και μου πηρε 40Ε

η αληθεια ειναι οτι μου ειπε κατι παπαδες οτι λεει μολις αλλαξει τα λαδια και το φιλτρο θελει να το δοκιμασει και οτι μετα πρεπει να κρυωσει για να μετρησει τα υγρα του ψυγειου τα οποια λεει πρπει να τα μετρησει σε 37 βαθμους εξωτερικης θερμοκρασιας και κατι τετοια και ολα αυτα γιατι του ειπα "αφου εφερα το μοτο νωρις σε μια ωρα δεν τελειωνει αφου θελουμε μονο λαδια?"
μαλλον ηθελε να δικαιωλογισει τα λεφτα....την πηγα 9 και μου ειπε κατα τις 12 θα μου τηλ αλλα εγω πηγα 11 και ηταν ετοιμοι τι να πει κανεις?? :confused:

παντως μου ειπε καθε 6000 λαδια και καθε 24000 βαλβιδες....

tazakos
12/07/2008, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas
τι λετε ρε σεις κουφαθηκα...

εγω εκανα το πρωτο στα 1000 δλδ στον ρακκα το αφησα και εφυγα ομως δεδομενου οτι εχει μονο λαδια και φιλτρο να αλλαξει,αν και στην συνεχεια το μετανοιωσα και μου πηρε 40Ε

η αληθεια ειναι οτι μου ειπε κατι παπαδες οτι λεει μολις αλλαξει τα λαδια και το φιλτρο θελει να το δοκιμασει και οτι μετα πρεπει να κρυωσει για να μετρησει τα υγρα του ψυγειου τα οποια λεει πρπει να τα μετρησει σε 37 βαθμους εξωτερικης θερμοκρασιας και κατι τετοια και ολα αυτα γιατι του ειπα "αφου εφερα το μοτο νωρις σε μια ωρα δεν τελειωνει αφου θελουμε μονο λαδια?"
μαλλον ηθελε να δικαιωλογισει τα λεφτα....την πηγα 9 και μου ειπε κατα τις 12 θα μου τηλ αλλα εγω πηγα 11 και ηταν ετοιμοι τι να πει κανεις?? :confused:

παντως μου ειπε καθε 6000 λαδια και καθε 24000 βαλβιδες....

Δεν έχει να δικαιολογήσει κάτι, δωρεάν στο έκανε, μόνο αναλώσιμα πληρώνεις στο πρώτο σέρβις, από το επόμενο θα δεις και εσύ και εγώ την γλύκα των εργατικών...και εγώ στον Ράκκα την πήγα πριν 10 μέρες και μου είπε επειδή το έχω συνέχεια μέσα στην πόλη αν θέλω μπορώ να αλλάζω, λάδια μόνο, κάθε 3000χλμ.:wave2:

domiemic65
12/07/2008, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
service 36000. Σταθοπουλος στη Μαυρομιχαλη(Αθηνα) 170 ευρω για: Λαδια, φιλτρο λαδιου, μπουζι, ρυθμιση υποπιεσης, υγρα φρενων και λοιπα λαδωματα ψεκασματα.

Ρυθμιση υποπίεσης;;; Τι είναι;;;:confused: Ντεν ξέρει...;;;...

Τελικά παιδιά για να μην τα πολυλογούμε το συμπέρασμα είναι οτι ο Σταθόπουλος είναι το πιο σωστό συνεργείο στην Αθήνα;; Μιλάω κυρίως απο άποψη σωστής εργασίας και σωστής αντιμετώπισης μας.... για την τιμή δεν ξέρω...!!!!

Εχω ακούσει απο κάποιον μάστορα στην επαρχία (εξουσιοδοτημένο) οτι καλοί είναι και στην Susuki στην Συγγρού κάτω απο την αντιπροσωπία έχει κανείς καμια εμπειρία απο αυτούς;;

siokatas
12/07/2008, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από tazakos
Δεν έχει να δικαιολογήσει κάτι, δωρεάν στο έκανε, μόνο αναλώσιμα πληρώνεις στο πρώτο σέρβις, από το επόμενο θα δεις και εσύ και εγώ την γλύκα των εργατικών...και εγώ στον Ράκκα την πήγα πριν 10 μέρες και μου είπε επειδή το έχω συνέχεια μέσα στην πόλη αν θέλω μπορώ να αλλάζω, λάδια μόνο, κάθε 3000χλμ.:wave2:


αφου δεν ειχε να δικαιολογησει κατι γιατι αφου μια αλλαγη ειναι μολις 15 το πολυ λεπτα σου λεει φερτο 9 και θα το παρεις κατα τις 1 και θα σου παρω τηλ...

Da.Vintage
13/07/2008, 11:12
εγώ το πήγα στα 1000 και μου πήρε 45 ε και μου είπε να το πάω καθε 4000χλμ για αλλαγή λαδιών...
δηλαδή τα σέρβις έχουν ως εξής όπως προτείνει...


1000

5000

9000

12000

tamar
14/07/2008, 13:55
Service 18000km σήμερα στο Ρακκά στη Θεσσαλονίκη κόστισε 156€. Το service περιελάμβανε λάδια, φίλτρο λαδιού, υγρά ψυγείου, υγρά φρένων και πίσω τακάκια και φυσικά καθαρισμό φίλτρου, σφίξιμο αλυσίδας κτλ. Από αυτά που έχω διαβάσει εδώ στο forum και από ό,τι έχω γενικώς ακούσει μάλλον αναμενόμενη η τιμή.

grenouig
15/07/2008, 01:05
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΩ ΤΟ 650 ΤΟΥ 07 ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ 1000 ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΤΩΝ 1000 ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ SERVICE ΑΠΟ ΤΟ 650 ΣΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΤΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΕΡΓΑΤΙΚΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΣΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ.

arisk
16/07/2008, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από grenouig
ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΤΩΝ 1000 ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ SERVICE ΑΠΟ ΤΟ 650 ΣΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΤΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΕΡΓΑΤΙΚΑ.
Είναι λάθος να κοιτάζεις την οικονομική διαφορά στα service και να αγνοείς τη διαφορά στην κατανάλωση.Me to 1000 θα εκτοξευτεί η κατανάλωση.Οικονομικά πάντα, είναι ασύμφορο το 1000.

grenouig
16/07/2008, 08:44
ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ.ΚΟΙΤΑΖΩ ΟΜΩΣ ΤΑ SERVICE ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΩ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 30000 ΧΜ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ.ΜΙΛΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΣΥΧΝΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΛΟΓΩ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΤΣΕΚΟΥΡΩΜΑ ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ.

nik7119
19/08/2008, 17:38
υπαρχει καμια φωτο με τα Castrol Power 1 GPS 4T 15W-50?

GIXXERAKIAS
20/08/2008, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
υπαρχει καμια φωτο με τα Castrol Power 1 GPS 4T 15W-50? Mπες εδω και δες το σε 10-40 φιλε μου.:wave2:

http://www.rgracing.co.uk/images/Castrol%20Products/GPS_1ltr.jpg

edit:Μην ξεχασω να αναφερω οτι τα χρησιμοποιω απο 12.000 χιλιομετρα και εχω φτασει στα 23.800χιλ και δεν τα αλλαζω για κανενα λογο!!!Τρεις αλλαγες (καθε 4.000χιλ:winka: ) και παω για την τεταρτη αλλαγη στο γενικο αυτες τις μερες.Εντυπωση μου κανει σε σχεση με τα motul που ειχα παλια οτι στις 4.000χιλ που τα αλλαζω ειναι πηκτα (αλλα μαυρα) οπως ακριβως στην τοποθετηση και το κιβωτιο δεν κανει κιχ,αφηστε που σε καθε αλλαγη εχω την εντυπωση οτι καλυτερευει.:D :D

Με τα motul απλα δεν ειχα κιβωτιο απο τις 3.000χιλ,"σπαγανε" και ηταν σχεδον σαν νερο και ειχα κροταλισμα καδενας στην κρυα εκκινηση πραγμα που εξαλιφθηκε τελειως με τα castrol 15-50.:wave2:

nik7119
25/08/2008, 14:21
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Mπες εδω και δες το σε 10-40 φιλε μου.:wave2:

http://www.rgracing.co.uk/images/Castrol%20Products/GPS_1ltr.jpg

edit:Μην ξεχασω να αναφερω οτι τα χρησιμοποιω απο 12.000 χιλιομετρα και εχω φτασει στα 23.800χιλ και δεν τα αλλαζω για κανενα λογο!!!Τρεις αλλαγες (καθε 4.000χιλ:winka: ) και παω για την τεταρτη αλλαγη στο γενικο αυτες τις μερες.Εντυπωση μου κανει σε σχεση με τα motul που ειχα παλια οτι στις 4.000χιλ που τα αλλαζω ειναι πηκτα (αλλα μαυρα) οπως ακριβως στην τοποθετηση και το κιβωτιο δεν κανει κιχ,αφηστε που σε καθε αλλαγη εχω την εντυπωση οτι καλυτερευει.:D :D

Με τα motul απλα δεν ειχα κιβωτιο απο τις 3.000χιλ,"σπαγανε" και ηταν σχεδον σαν νερο και ειχα κροταλισμα καδενας στην κρυα εκκινηση πραγμα που εξαλιφθηκε τελειως με τα castrol 15-50.:wave2: [/QUOTE τι διαφορα εχει απο το παραπανω λιπαντικο,, απο το Castrol Power 1 GPS 4T 15W-50?

nik7119
25/08/2008, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Mπες εδω και δες το σε 10-40 φιλε μου.:wave2:

http://www.rgracing.co.uk/images/Castrol%20Products/GPS_1ltr.jpg

edit:Μην ξεχασω να αναφερω οτι τα χρησιμοποιω απο 12.000 χιλιομετρα και εχω φτασει στα 23.800χιλ και δεν τα αλλαζω για κανενα λογο!!!Τρεις αλλαγες (καθε 4.000χιλ:winka: ) και παω για την τεταρτη αλλαγη στο γενικο αυτες τις μερες.Εντυπωση μου κανει σε σχεση με τα motul που ειχα παλια οτι στις 4.000χιλ που τα αλλαζω ειναι πηκτα (αλλα μαυρα) οπως ακριβως στην τοποθετηση και το κιβωτιο δεν κανει κιχ,αφηστε που σε καθε αλλαγη εχω την εντυπωση οτι καλυτερευει.:D :D

Με τα motul απλα δεν ειχα κιβωτιο απο τις 3.000χιλ,"σπαγανε" και ηταν σχεδον σαν νερο και ειχα κροταλισμα καδενας στην κρυα εκκινηση πραγμα που εξαλιφθηκε τελειως με τα castrol 15-50.:wave2: το συγκεκριμενο λαδι το εχετε δοκιμασει?

GIXXERAKIAS
26/08/2008, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
το συγκεκριμενο λαδι το εχετε δοκιμασει?

Το βαζω εδω και 12.000χιλιομετρα με 3 αλλαγες κξαι αυτη ηταν η τεταρτη.ΟΛα μια χαρα κελαηδαει το μωρο μου!:D :D

vestromas
26/08/2008, 12:35
Παιδια πια ειναι η διαφορα τιμης των μοτουλ που προτινει η μαμα γιατο vstrom 650 απο τα καστρολ που προτινετε; Σιγουρα κανουν καλυτερη δουλεια στον μικρο v2;:beer: :wave2:

GIXXERAKIAS
26/08/2008, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Παιδια πια ειναι η διαφορα τιμης των μοτουλ που προτινει η μαμα γιατο vstrom 650 απο τα καστρολ που προτινετε; Σιγουρα κανουν καλυτερη δουλεια στον μικρο v2;:beer: :wave2:

Δες εδω την αποψη του ιλου με το v strom Που ανοιξε το παρων θρεντ.:winka:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=47944&perpage=15&pagenumber=1

paranoid
27/08/2008, 09:32
Ρε Κωστή, θυμάμαι ότι εσύ πας για service στον καπερνέκα που πάω και εγώ...
Τα έχει αυτός τα castrol ή θα πρέπει να του τα πάω εγώ..??

vestromas
27/08/2008, 13:08
Πηγα σε εναν φιλο στην Καισαριανη που πουλαη λαδια και δεν τα βρηκα τα συγκεκριμενα καστρολ. Ετσι πηρα τα γνωστα μοτουλ που ετσι και αλλιως εγω ημουν ικανοποιημενος. Την αλλη φορα εαν τα βρω, μπορει να τα δοκιμασω.
Παντως επειδη ακουω κατι για σκληρα κιβωτια και αλλα διαφορα, εγω προσωπικα με μοτουλ και σπεκτρο που εχω δοκιμασει το σανσμαν ειναι βουτηρο συνεχεια.
Μια φορα μου σκληρηνε λιγο και εκανε τον γνωστο θορυβο και διαπιστωσα οτι μου ειχε τσιμπισι λιγο λαδακι μετα απο πολυωρο τελικιασμενο και υπερφορτωμενο ταξιδι.
Μολις συμπληρωσα οσο ελειπε, ξαναβουτηροσε το κιβωτιο και ο ηχος σταματησε αμεσως.
Ολα αυτα τα λεω, γιατι εχω την αισθηση οτι οσοι παραπονιουντε για σκληρο και θορυβωδες κιβωτιο μετα τα 3000χλμ, προφανως φταιη οτι εχουν καψει λαδακι και δεν το εχουν καταλαβει και αντι να συμπληρωσουν πανε και αλαζουν και μετα χαιροντε.
Δεν θελω να ειμαι απολυτος με αυτα που λεω, αλλα για ριχτε μια καλυτερη ματια στην σταθμη πριν βιαστειτε να τα αλαξετε. Κοιταχτε να ειναι σε ισιωμα και μην εμπιστευεστε το κεντρικο σταντ, εαν δεν το εχετε υπολογισει πρωτα χωρις.:beer: :wave2:

cyclist777
28/08/2008, 10:10
me exete valei stin priza kai emena na allakso ladia kai na valo ta castrol giati poli gap goup kanei to kivotio.....exo kanei sinolika 2200 km kai to service kanonika sta 1000 alla den ksero ti ladia mou evale(i apodiksi elege imisinthetiko 15-50)

kai apo nekra se proti kamia fora kanei gr gr gr mexri na koumposei.....elpizo na einai epidi einai akoma kenourio to kivotio.....

ego leo na tou allazo ladia kathe 3000km lete na einai ipervoli......???

tazakos
28/08/2008, 10:42
πωωωω μιλάμε ξενέρωσα τώρα...σας παρακολουθώ 2-3 μέρες τώρα που τρώγεστε με το θέμα λάδι και λέω δεν πάω να κοιτάξω?.....πάω την ακουμπάω στον τοίχο ολόισια μέχρι και αλφάδι έβαλα...σκύβω...που είναι το λάδι ρε?πωωωω...πάω να συμπληρώσω, θα μετρήσω και πόσο θα πάρει...λάδια μπηκαν στα 1500 που έκανα το πρώτο κ τώρα έχω 5000.

tazakos
28/08/2008, 10:47
απαπα!


139815

cyclist777
28/08/2008, 10:48
pou einai ta ladia oeo....

vestromas
28/08/2008, 11:15
Eκει οφειλετε το σκληρο σας κιβωτιο μαγκες και τα γκλαν γκλαν.
Μολις συμπληρωσεις ταζακο θα δεις πως θα γινει βουτηρο.
Ολα αυτα που διαβαζα εδω μεσα, μου ειχαν κανει πολυ εντυπωση με τα σκληρα κιβωτια και τους θορυβους γιατι απ οσες μηχανες ειχα και αλλες που ειχα καβαλησει, πιο γλυκο κιβωτιο απο του vstrom δεν ειχα ξαναδει. Μεχρι που την επαθα κ εγω και απο τοτε, πριν φυγω για ταξιδι και μετα απο πολυωρη επιθετικη οδηγηση, παντα ελεγχω την σταθμη του λαδιου.
:beer: :wave2:

tazakos
28/08/2008, 11:18
ρε φίλε δεν είχα καμιά ένδειξη τέτοια, βούτυρο αλλάζαν...650ml λείπαν και μου ξέφυγε και έβαλα καμιά 750-800. πειράζει λέτε? υπεύθυνα έ? μη με αγχώσετε!

vestromas
28/08/2008, 11:26
Εαν δεν εχεις ξεπερασει το max, ολα καλα. Η ιδανικη σταθμη, βρισκετε αναμεσα στο max και στο min
Γνωμη μου ειναι εαν η σταθμη ακουμπαη το μαχ, να τραβηξεις με καμια χοντρη συριγγα λιγα, γιατι με τις θερμοκρασιες οταν διαστελοντε, μπορει να γινει ζημια.
Να στα πεταξει απο πουθενα και αλλα τετοια δυσαρεστα.:beer: :wave2:

tazakos
28/08/2008, 11:29
κάτσε να βάλω φωτό...πήρα τον Ράκκα τηλέφωνο και μου λέει ο κατασκευαστής δίνει φυσιολογικό μέχρι και 300ml/1000χλμ να κάψει η μηχανή με κινητήρα V οπότε εμένα που μου έκαψε 650 όλα καλά για 3500χλμ που έχω κάνει...μετά μου λέει αν είναι ορατή η στάθμη στο τζαμάκι δεν πειραζει που υπέρβηκε το F.

tazakos
28/08/2008, 11:40
τελικά στην ευθεια του φουλ είναι...αν ζεστάνεις την μηχανή πέφτουν ή ανεβαίνουν?


139820

GIXXERAKIAS
28/08/2008, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από tazakos
τελικά στην ευθεια του φουλ είναι...αν ζεστάνεις την μηχανή πέφτουν ή ανεβαίνουν? Kαλα εισαι μην ανυχηχεις.:winka: :wave2:

vestromas
28/08/2008, 11:49
Ανεβαινουν οταν ζεσταθουν, αλλα οπως ειπε και ο φιλος gixxer ενταξει εισαι, στο οριο.
Την αλλη φορα λιγο πιο κατω να παει.:beer: :wave2:

nik7119
28/08/2008, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Eκει οφειλετε το σκληρο σας κιβωτιο μαγκες και τα γκλαν γκλαν.
Μολις συμπληρωσεις ταζακο θα δεις πως θα γινει βουτηρο.
Ολα αυτα που διαβαζα εδω μεσα, μου ειχαν κανει πολυ εντυπωση με τα σκληρα κιβωτια και τους θορυβους γιατι απ οσες μηχανες ειχα και αλλες που ειχα καβαλησει, πιο γλυκο κιβωτιο απο του vstrom δεν ειχα ξαναδει. Μεχρι που την επαθα κ εγω και απο τοτε, πριν φυγω για ταξιδι και μετα απο πολυωρη επιθετικη οδηγηση, παντα ελεγχω την σταθμη του λαδιου.
:beer: :wave2: κι ομως εμενα ειναι η σταθμη ειναι μια χαρα, με τα μοτουλ, και η πρωτη κανει ενα γκλανκ οταν παει να μπει, ειδικα οταν ειναι κρυα,

paranoid
29/08/2008, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από tazakos
τελικά στην ευθεια του φουλ είναι...αν ζεστάνεις την μηχανή πέφτουν ή ανεβαίνουν?


μμμμμμ...όταν η μηχανή είναι κρύα τα λάδια κάθονται και έχω την εντύπωση ότι δεν θα έπρεπε να φαίνονται καθόλου ή τουλάχιστον να φαίνονται λίγο....
Αν την βάλεις μπροστά λογικά θα ανέβουν....

vestromas
29/08/2008, 10:37
Η πρωτη κανει γκλαν, γιατι εχεις μαλλον ψιλο ρελαντι και θελει και μια ψιλορυθμιση ο συμπλεκτης nik7119:beer: :wave2:

akamarinos
29/08/2008, 11:30
καινε λαδακι τα ιαπωνεζικα χρεπια σας???


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tazakos
29/08/2008, 11:33
καινε καίνε αλλά δεν σπάνε!:D

vestromas
29/08/2008, 13:42
Πηγα και αλαξα λαδακια πριν λιγο και εβαλα παλι τα μοτουλ 5100, γιατι οπως ειπα πιο πανω δεν βρηλα τα καστρολ για να τα δοκιμασω.
Σε μια λαδοσυζητηση που ειχα με τον μηχανικο, μου ειπε πως το μηχανακι μου τα εχει συνηθησει αυτα τα λαδια με αυτη την συσταση και καλο θα ηταν να παραμεινω σε αυτα μια και απ οτι μου ειπε ειναι και γαμω τα λαδια.
Επειδη απο τοτε που το πηρα το μηχανακι το 2005 δεν μου εχει κανει κιχ και δουλευει αψογα για πανω απο 30000χλμ, θα παραμεινω πιστος σε αυτα.:beer: :wave2:

OldMan
29/08/2008, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
το μηχανακι μου τα εχει συνηθησει αυτα τα λαδια

Εεεεε άμα τα συνήθισε ....

(έξις δευτέρα φύσις εστί !!!) :winka:

vestromas
29/08/2008, 14:00
:lol: Ενταξει δεν ειναι και το πιο εγκυρο επιχειρημα στον κοσμο, αλλα εχει καποια λογικη.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:
Ειναι καπως σαν να εχεις συνηθισει να τρως ελαφρυ κινεζικο και ξαφνικα να πας να φας γουρουνοπουλα με τζατζικια και κοκορετσια.:rotflmao:

costas81
29/08/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoid
Ρε Κωστή, θυμάμαι ότι εσύ πας για service στον καπερνέκα που πάω και εγώ...
Τα έχει αυτός τα castrol ή θα πρέπει να του τα πάω εγώ..??


Κύριοι δεν ξαναπήγα στον καπερνέκα και τα πάντα τα έκανα μόνος μου. Τα castrol ήταν σαφώς καλύτερα στην σκληρή και κακή χρήση που έκανα στο μηχανάκι και η διαφορά στην αντοχή του λαδιού αξιοσημείωτη. Εγώ δεν ξανα αγόρασα άλλο λάδι. Μην κρίνετε τα λάδια μόνο από τους ήχους που κάνει το σασμάν σας αλλά από την γενικότερη λειτουργία του. Αυτό μπορέιτε να το αλλάξετε ρυθμίζοντας καλύτερα το συμπλέκτη σας.

Μέσα σε διομιση χρόνια έγραψα 65,000 χιλιόμετρα με το vstrom απροβλημάτιστα και όμορφα.




Δυστηχώς από τον 04/2008 είμαι χωρίς μηχανή μιας και είχα ένα πολύ δυνατό ατύχημα το οποίο κατέστρεψε το μηχανάκι μου. Αστυνομικός έκανε αναστροφή σε κεντρική λεωφόρο και προκάλεσε την συγκρουσή μας. Έπιασαν τόπο τα λεφτά του πρόσφατα αγορασθέντος shoei x-spirit, και όλου του υπόλοιπου εξοπλισμού (μπουφάν-γάντια-κλπ). Εγώ την γλύτωσα μόλις με δυο ραγισμένα πλευρά και τίποτα άλλο!!!

vestromas
29/08/2008, 16:14
Δοξα τω Θεο που εισαι καλα και τα αλλα κοματια να γινουν.:beer: :beer: :beer: :wave2:

tazakos
29/08/2008, 16:17
φιλαράκι έκανε ακριβώς ίδιο ατύχημα με αυτό που περιγράφεις στην Συνδίκα και έσπασε και αυτός 2 πλευρά...σιδερένιοι και οι 2 και με την νίκη στο δικαστήριο!

costas81
29/08/2008, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από tazakos
φιλαράκι έκανε ακριβώς ίδιο ατύχημα με αυτό που περιγράφεις στην Συνδίκα και έσπασε και αυτός 2 πλευρά...σιδερένιοι και οι 2 και με την νίκη στο δικαστήριο!

άστα να πάνε ήταν πολύ δυνατό μπάμ!!

για 4-5 ώρες ήμουν χαμένος στο διάστημα..την άκουσε το κεφάλι μου τρελά..αν δεν είχα κράνος δεν έπεζε να τα λέγαμε τώρα!! και τα πλευρά την άκουσαν λόγω του ότι είχα τα κινητά στην τσέπη και με πιέσαν άσχημα.

Μόλις ξεμπλέξω από αποζημιώσιες θα σας βάλω φώτο να δείτε..

Innersense
29/08/2008, 16:38
κώστα τι λες τώρα ρε φίλε, περαστικά και σιδερένιος... τι σου έτυχε...

καλη τύχη στο δικαστικό αγώνα τώρα... και με το καλό να καβαλήσεις ξανά...

Respect
29/08/2008, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
άστα να πάνε ήταν πολύ δυνατό μπάμ!!

για 4-5 ώρες ήμουν χαμένος στο διάστημα..την άκουσε το κεφάλι μου τρελά..αν δεν είχα κράνος δεν έπεζε να τα λέγαμε τώρα!! και τα πλευρά την άκουσαν λόγω του ότι είχα τα κινητά στην τσέπη και με πιέσαν άσχημα.

Μόλις ξεμπλέξω από αποζημιώσιες θα σας βάλω φώτο να δείτε.. Γι' αυτό εξαφανίστηκες; :uplate:

Περαστικά και αγύριστα ρε ψηλέ! :beer:

(με πόσα έγινε το μπαμ; )

paranoid
29/08/2008, 22:07
Τί λες τώρα...?Περαστικά ρε φίλε....Φτηνά την γλύτωσες.....

Αν δεν κάνω λάθος τα περιπολικά είναι ανασφάλιστα και οι αποζημιώσεις είναι λίγο μανούρα...
:mad:

Καλά ξεμπερδέματα...

SOTHRHS
29/08/2008, 22:31
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ:)

charlie says
29/08/2008, 22:45
φιλε paranoid ο κοπερνικος ,τελευταια φορα που πηγα δεν ειχε castrol

SOTHRHS
29/08/2008, 22:48
RE SY CHARLIE TO SPRAITS TI EINAI?

SOTHRHS
29/08/2008, 22:58
89/62/16 8ATOMΩΝ ΑΣ ΠΟΥΜΕ?

charlie says
29/08/2008, 23:00
:a20: :a08: να και καποιος επιτελους

SOTHRHS
29/08/2008, 23:04
EPITELOYS KAI ENAS DIKOS MOY.STEILE KANA PM RE SYNADELFE GIA NA MH GENIKEYSOUME TH SYZYTHSH

charlie says
29/08/2008, 23:07
οκ εγινε :)

paranoid
30/08/2008, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από charlie says
φιλε paranoid ο κοπερνικος ,τελευταια φορα που πηγα δεν ειχε castrol


:beer:

Innersense
30/08/2008, 09:39
Service 24000 km
[αποκλειστικά τα προβλεπόμενα μιας και απο ότι μου είπαν τα τακάκια μου έχουν ακόμα χιλιόμετρα]

205 +19% ΦΠΑ = 243,95 Euro μου φαίνεται στάνταρ η ταρίφα τελικά.

Μαμά φίλτρο και λαδάκια τα κλασικά Motul by Suzuki.

Όταν το παρέλαβα το άκουσα σαφώς "ανεβασμένο" την επόμενη μέρα όμως μου έσβησε δυο φορές περιμένοντας σε φανάρι στο ρελαντί, πράγμα το οποίο δεν μου έχει ξανακάνει ΠΟΤΕ (αισθάνθηκα λίγο σαν ιδιοκτήτης ΧΤ). Θα το κάνω μερικές βόλτες το Σκ και αν δω ότι εξακολουθεί θα το πάω πίσω στο μάστορα να το δει.

Τα επόμενα ψώνια είναι λάστιχάκια...

vestromas
30/08/2008, 10:15
Ειμαι στα +30000χλμ, και πηγα να αλαξω λαδακια χθες, μια και μετα τις καλοκαιρινες διακοπες με τα χλμ, τα φορτωματα και τις ζεστες, ειπα να το φρεσκαρω.
Λαδια 31 ευρο, τα γνωστα μοτουλ, φιλτρο suzuki, 10 μισο ευρο. Επισης τεντωμα γρασαρισμα αλυσιδας, ρυθμιση συμπλεκτι, τσεκαρισμα σταθμης υγρων ψηγειου.
Λεφτα για τα εργατικα δεν ηθελε να μου παρει, αλλα αφησα ενα δεκαρικο απο παρτυ μου. Συνολο, 51 ευρο με το δεκαρικο που αφησα απο ντροπη.
Βαλβιδες δεν εχω κοιταξει ακομα, και το μηχανακι δουλευει σαν εξακυλινδρο.
:beer: :wave2:

hristos13gr
30/08/2008, 10:20
Εχω κάνει δυο service μέχρι τώρα (1000χλμ & 6000χλμ) & σε τώρα ετοιμάζομαι για το τρίτο.
Το έχω πάει & τις δύο φορές στα κεντρικά του Σφακιανάκη στον Βοτανικό & δεν το ξαναπάω.
Δείτε πρώτα τις χρεώσεις & θα σας πώ το γιατί...

1ο Service 26/10/07
Φίλτρο λαδιου: 8,39?
Λάδια ημισυνθετικά 15w50: 3*8,85=26,55?
ΦΠΑ: 6,64?

Σύνολο: 41,58?
Μια χαρά σε σχέση με τα 50? που παίρνουν όλοι οι άλλοι, σκέφτηκα...

hristos13gr
30/08/2008, 10:37
2ο service 01/04/08

Τακάκια σετ πίσω: 39,28?
Λάδια ημισυνθετικά 15w50: 3*8,73=26,19?
Εργασίες: 40,00?
ΦΠΑ: 20,04?

ΣΥΝΟΛΟ: 125,51?

Ωχ!! μας τον πιάσανε λέω...!!!:confused: :confused: :confused:
Ο λόγος είναι γιατί μου αλλάξανε τακάκια χωρίς να με ρωτήσουν & όταν ρώτησα μου είπε ο (για τον λούτσο) μάστωρας ότι είχαν φαγωθεί σχεδόν όλα & μένω μλκς!!! Δεν το πολυχρησιμοποιώ το πίσω, ενώ όταν το κάνω το κάνω μαζί με το μπροστινό. Τεσπά, του ζητάω να μου τα δείξει & επειδή δεν είμαι άσχετος βλέπω ότι έχει μπόλικο ψωμι ακόμη...Το συγκρίνω με τα καινούρια που έιχαν φορεθεί, & με το μάτι βλέπω ότι τα παλιά ήταν περίπου στη μέση ακόμη...
Το βούλωσα, Κούνησα το κεφάλι μου ειρωνικά, πήρα τον μπούλο & είπα ότι αν με ξαναδείτε να μου τον κόψετε...
οι γνώμες δικιές σας...

tazakos
30/08/2008, 11:24
πρέπει να λες το έφερα για σέρβις κάνε τα προγραμματισμένα και τίποτα άλλο χωρίς να με ενημερώσεις στο κινητό? φυσικά δεν λες ποτέ δες τι χρειάζεται, κάντο σαν καινούργιο, κάτι έχει και δεν ξέρω τι...κτλ θα το βρει αυτός το κάτι που είχε θα το ρυθμίσει και μετά θα σου πει ήθελε αλλαγή αυτό και έκανε τόσο...:eyepop: :hypnotize

hristos13gr
30/08/2008, 11:47
Γιάννη, δεν του είπα τπτ απολύτως. με βάλανε σε ένα δωμάτιο γιατι λεει ότι για λόγουσ ασφαλείας δεν μπορείς να κάτσεις δίπλα στον μάστορα. τον έβλεπα από μακρια αλλά δεν κατάλαβα τι έκανε εκεί... όσο για το κόστος των εργατικών, τι να πώ...
μας τον πιάνουν κανονικά. Ότι κάνουν αυτοί στα service, μπορώ να τα κάνω & νμονος μου (εκτός από τις βαλβίδες). Παρακαλάω να τελειώσει η εγγύηση για να τα κάνω μόνος μου...:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

tazakos
30/08/2008, 11:52
τώρα πάντως για να μειώσεις την χασούρα κράτα τα μισοφαγωμένα και βάλτα στο μέλλον να τα πιεις το αίμα, βέβαια στο freewind περισυ κάτι τέτοια έκανα και μετά έψαχνα δισκόπλακα...αύριο αύριο την ξεκώλιασα..τέσπα...πληρώνουμε την εγγύηση λίγο λίγο σε κάθε σέρβις...πόσοι την χρειαστήκαν τελικά στα 2 χρόνια άραγε?

costas81
01/09/2008, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Γι' αυτό εξαφανίστηκες; :uplate:

Περαστικά και αγύριστα ρε ψηλέ! :beer:

(με πόσα έγινε το μπαμ; )

είχα μια 80αρα γεμάτη και 10 μέτρα μόλις για φρενάρισμα οπότε υπολόγισε..