PDA

View Full Version : VStrom SERVICE (και κοστολόγιο...)



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

Innersense
27/07/2005, 21:03
Γεια χαρά

Σήμερα έκανα το πρώτο μου service [1000km] στο μωράκι μου [DL650] και μιας και προέκυψε το μικροποσό σκεφτόμουν το εξής; Αν υπάρχει διάθεση από τους υπόλοιπους κατόχους, ώστε να φτιάξουμε μια ενδεικτική βάση με τα κόστη και τα (μίνιμουμ τουλάχιστον) ανταλλακτικά που θα χρειαστούν.

Ως κάτοχος Σφrom (Σφακιανακης – Strom) ειλικρινά είχα μια αφελή εντύπωση ότι το πρώτο Service θα ήταν δωρεάν, έλα όμως που τα αναλώσιμα δεν ήταν καθόλου.

Έχουμε και λέμε λοιπόν, για μηχανάκι αντιπροσωπείας, πρώτο Service σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο = 50€ για λαδάκια full συνθετικά και το φίλτρο λαδιού.

Ελπίζω να ευδοκιμήσει η ιδέα και να έχει συνέχεια το thread για να μπορούμε να συγκρίνουμε ανα πάσα στιγμή τι πληρώνουμε.

Να σημειώσω ότι ρώτησα και για τι τύπο βενζίνης ενδείκνυται για το DL650 αλλά σαφή απάντηση δεν έλαβα μιας και μου είπε απλά ότι η 100άρα ενδείκνυται για κινητήρες με συμπίεση 13 και άνω. Μήπως ήταν έμεση προτροπή για τη χρήση απλής αμόλυβδης 95 οκτανίων και δεν το κατάλαβα;

athandim
27/07/2005, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Γεια χαρά

Σήμερα έκανα το πρώτο μου service [1000km] στο μωράκι μου [DL650] και μιας και προέκυψε το μικροποσό σκεφτόμουν το εξής; Αν υπάρχει διάθεση από τους υπόλοιπους κατόχους, ώστε να φτιάξουμε μια ενδεικτική βάση με τα κόστη και τα (μίνιμουμ τουλάχιστον) ανταλλακτικά που θα χρειαστούν................
Έχουμε και λέμε λοιπόν, για μηχανάκι αντιπροσωπείας, πρώτο Service σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο = 50€ για λαδάκια full συνθετικά και το φίλτρο λαδιού.


Ωραία ιδέα!!Εγώ στο δικό μου έκανα το πρώτο service πριν από 10
μέρες με το ίδιο κόστος (50 ευρώ).

3 lit Motul ημι-συνθετικό 15W-50 (γκρι δοχείο,πορτοκαλί ετικέτα.Προφανώς αυτό έβαλες και εσύ και μπερδεύτηκες από το synthetic που είδες στη συσκευασία).

3x9,5ευρώ=28,5ευρώ

φίλτρο λαδιού :9 ευρώ

[Οι τιμές από εκεί που το αγόρασα (Χαβέλλας-Αθήνα) όταν είχα ρωτήσει, είναι
9 ευρώ το λίτρο λάδιού και 8,5 ευρώ το φίλτρο.Τώρα για αποκλίσεις των 50 λέπτων δεν θα μάλωνα με τον τοπικό αντιπρόσωπο της SUZUKI στον όποιο έκανα το service. Είναι πολύ λογικές...]

Τώρα στα περί βενζίνης, εγώ βάζω απλή αμόλυβδη πάντα από το ίδιο βενζινάδικο, το οποίο τουλάχιστον ξέρω οτι έχει καινούριες δεξαμενές. Για τα άλλα... ο Θεός βοηθός...(Μεγάλο θέμα αυτό):beer:

beholder
06/08/2006, 22:35
Εγω πριν 3 ημερες του εκανα το πρωτο service
Συνεργειο Σταθης στη Μαυρομιχαλη Αθηνα
Κοστος 45 ΕΥρω
Εργασιες
1) Αλλαγη λαδια με συνθετικα 15-50W (οχι ημισυνθετικα) της Suzuki
Το μπουκαλι ητανε το πορτοκαλι και εγραφε suzuki Προφανως τα παιρνει φασον απο καποια εταιρεια πετρελαιοειδων η suzi και παταει τη φιρμα της επανω
2) Φιλτρο Λαδιου
3) Γενικο ελενχο μηχανης
4) Επιδιορθωση σε μια πλεξουδα καλωδιων που κρεμοτανε και ρυθμιση στα γκριπς που ητανε περασμενα αναποδα

suzukimaniac
07/08/2006, 10:01
Καλημερα.Απλως να ρωτησω αυτος ο σταθης δεν επαψε να ειναι συνεργειο εξουσιοδοτημενο της σουζουκι και ειναι τωρα της yamaha?Ρωταω γιατι και εγω εκει σκεφτομουνα να πηγαινα το δικο μου αλλα περνωντας απ εξω, ειδα "εξ. συνεργειο yamaha" την εκανα για αλλου...Ειδα λαθος η μου φαινεται?

athandim
07/08/2006, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από beholder
[B]1) Αλλαγη λαδια με συνθετικα 15-50W (οχι ημισυνθετικα) της Suzuki
Το μπουκαλι ητανε το πορτοκαλι και εγραφε suzuki Προφανως τα παιρνει φασον απο καποια εταιρεια πετρελαιοειδων η suzi και παταει τη φιρμα της επανω

To λάδι είναι της Motul και επιμένω για το ημί- συνθετικά (όχι ότι έχει και μεγάλη σημασία).

Και εγά νόμιζα ότι είναι 100% συνθετικά αυτά με την πορτοκαλί ετικέτα που βάζουν στο δικό μας, μέχρι που μου έδειξαν κάποια άλλα της Suzuki παρόμοια, αλλά με κόκκινη ετικέτα που έγραφαν πάνω full synthetic και τα χρησιμοποιούν oι εξουσιοδοτημένοι στα τετρακύλινδρα, απ' ότι μου είπαν...
:wave2:

beholder
07/08/2006, 18:25
Ειναι εξουσιοδοτημενο και Yamaha και για Suzuki

athandim ητανε Full synthetic Επειδη ειχα διαβασει μια μερα πριν το μηνυμα σου το προσεξα ιδιαιτερα αυτο και ειμαι σιγουρος
Aλλα οπως λες δεν παιζει και τιποτε τρελλο με αυτο

kakofonixx
07/08/2006, 23:09
Πριν καμια 15αρια μερες εκανα και εγω το πρωτο service στην καλη μου, το οποιο περιελαμβανε:
2,8 lt Συνθετικο λαδι
Φιλτρο λαδιου
Σφιξιματα (οπου χρειαζοταν)
Γενικος ελεγχος μηχανης
Λιπανση, παλι οπου χρειαζοταν (μασπιε, μανετες κλπ)

Το κοστος ηταν ?53.
Το συνεργειο ηταν το PRO-Bike στη Θεσσαλονικη

Γενικα εμεινα αρκετα ευχαριστημενος απο την εξυπηρετηση + οτι το συνεργειο γενικα σου παρεχει ενα αισθημα καθαριοτητας, ταξης, τεχνογνωσιας και σωστης δουλειας.

Μετα το service την εκανα και το πρωτο της μπανακι και μετα πηγαμε για μπανιο (Χαλκιδικη) :D :D

Tsakalaki
24/08/2006, 12:26
Μάγκες, είμαι έτοιμος να κάνω το service των 24000 χλμ...


Για δώστε μου τα φώτα σας, για να ξέρω τι με περιμένει αναφορικά με το κόστος αυτού του πρώτου μεγάλου service....

nickmavros
24/08/2006, 13:34
Και έγω μαζί με 2 φίλους της κάναμε το πρώτο service με κόστος 53?.
Υποτίθεται η εργασία ήταν δωρεάν...

Ρώτησα πόσο θα στοιχίσει το δεύτερο service στα 6000Km. 100? μου είπε.
Έλεος.
Για μια αλλαγή λαδιών και ένα γενικό τσεκάρισμα 100?; Τουλάχιστον αυτά γράφει στο owners manual και στο service manual. Α γράφει και καθαρισμό φίλτρου αέρα. Και είναι πολύ δύσκολο αυτό... Μας δουλεύουν ρε;
Μέχρι το service των 24000Km δεν υπάρχει κάτι που δε μπορούμε να κάνουμε μόνοι μας.
Έχω πληρώσει πολλά λεφτά σε επίσημα service σε παλιές μου μοτοσυκλέτες. Δεν την ξαναπατάω.
Όσο για την εγγύηση είναι μεγάλη φλούδα αυτό που λένε...
Μια κυριακή το εξάμηνο να αφιερώσεις στη μηχανή μαζί με 1-2 φίλους και είσαι οκ. Αν έχεις και το service manual είσαι super.
Αν θες από την άλλη να πληρώνεις 200? το χρόνο χωρίς λόγο τότε οκ... και να μην ξέρεις τι κάνουν στη μηχανή σου.

Tropeas
24/08/2006, 19:26
α. Όντας δικύλινδρο(έχει παραπάνω κραδασμούς), και αν σου αρέσει να το αρπάζεις ξαφνικά σε εκκινήσεις, και δεν προσέχεις όσο πρέπει (λαδώματα, σφυξίματα) τότε πιθανώς να θέλεις αλυσίδα... (και να βάλεις πάλι μαμά...)

Και απο εδώ θα δεις πόσο μου κόστισε μαζί με ότι άλλο προέκυψε δηλαδή νέα καπελώτα ρύθμιση βαλβίδων... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=189900&highlight=service#post189900)

Εγω πλεον προσωπικά πιστεύω ότι κάθε 6000 χλμ. που υπάρχει έλεγχος βαλβίδων, κανένας δεν ελέγχει τα διάκενα , γιατί όλοι περιμένουν το μεγάλο 24άρι να "χτυπήσουν" καπελώτα απο τις "παραμελημένες" βαλβίδες η οποία διαδικασία είναι και χρονοβόρα και μπελαλίδικη και έχει καλά εργατικά...

mykoniatis
24/08/2006, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
To λάδι είναι της Motul και επιμένω για το ημί- συνθετικά (όχι ότι έχει και μεγάλη σημασία).

Και εγά νόμιζα ότι είναι 100% συνθετικά αυτά με την πορτοκαλί ετικέτα που βάζουν στο δικό μας, μέχρι που μου έδειξαν κάποια άλλα της Suzuki παρόμοια, αλλά με κόκκινη ετικέτα που έγραφαν πάνω full synthetic και τα χρησιμοποιούν oι εξουσιοδοτημένοι στα τετρακύλινδρα, απ' ότι μου είπαν...
:wave2:
ΠΑΙΔΙΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ απο την εταιρια προτηνουν οχι συνθετικα!!!! (συνθετικης βασης ) ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ !!! μην μπερδευεσται .Τελος συνθετικα δεν χρησιμοποιουν γιατι σε τακτικα διαστηματα και περισοτερο σε ταξιδη καιει λαδακι!!
τωρα την μαρκα για προτη φορα εβαλα και εγω αυτα που προτΕΙνουν για το προτο σερβις στα 1000κμ. 15/50 μοτουλ με ταμπελα κιτρινη σουσουκι.την επομενη παω για casrtrol 10/40 actevo ΠΑΛΙ ΗΜΙΣΥΝΘΕΤΙΚΑ !! :beer:

talexop
28/08/2006, 13:00
Χαίρεται σε όλους!! Λοιπόν έκανα και εγώ το πρώτο μου service! Το πήγα το μηχανάκι στον Ρομποτι στο Πειραια. Έδωσα 50 ?. Για αλλαγή λαδιών, σφίξιμο αλυσίδας ( την οποία την έκανε και πέτρα και έπρεπε να την ξεσφίξω.. δικαιολογήτε?? που να είχα και κανα πρόβλημα!!! :( ), ρύθμιση στα φώτα... (πρώτη φορά βλέπω να μου ρυθμίζουν τα φώτα και το αριστερό να χτυπάει πιο ψήλα απο το δεξί... συνήθως γίνεται το ανάποδο... τέσπα)

Τελικά μπορούμε να κάνουμε τα σερβις μόνοι μας πολύ καλύτερα... αλλά τι να κάνουμε που θέλουμε την γα....η τη σφραγίδα!!

talexop
28/08/2006, 13:03
Ααααα... ναι τα λάδια που μου έβαλε ήταν ημισυνθετικά castrol. Τα συνθετικά μου είπε πως του έχουν πει οι Ιάπωνες πως δεν παίζουν καλά με αυτά τα μοτέρ...

Επίσης για το πρόβλημα με τον θόρυβο απο το μπροστινό σύστημα μου είπε πως τους απαντήσαν οι japanese ότι φταίνε οι "ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΔΡΟΜΟΙ!!!!" ρε δεν ντρεπομαστε λέω εγω..... του είπα φυσικά πως είναι απαράδεκτα αυτά που λέει ... και παραδέχεται σαν δικαιολογία ... αλλα που να βγάλεις άκρη..

Tsakalaki
01/09/2006, 21:10
Service 24000 χλμ. Η ώρα της αλήθειας



Όπως είχα προαναγγείλει, σήμερα το πρωί πραγματοποίησα το σέρβις των 24000 χλμ στο πολυαγαπημένο μου στρομάκι 650… Το εν λόγο σέρβις αλάφρυνε την τσέπη μου κατά 352,72 Ευρώ…


Και εξηγούμαι αμέσως για να μην μείνει κανένας παραπονεμένος….



1. Λάδι ημισ. 4Τ 15W/50 2,4 λίτρων 26,25
2. Φίλτρο λαδιού 10
3. Μπουζί U24SR-N (2 Τεμάχια) 10
4. Σετ γρανάζια – αλυσίδα dl 650 177,48
5. Υγρό φρένων BF4 MOTUL 6,50
--------------------------------------------------------
ΣΥΝΟΛΟ 230,22
Συντήρηση μοτοσικλέτας 122,50
ΝΕΟ ΣΥΝΟΛΟ 352,72




Αυτά λοιπόν, προς ενημέρωση όλων για να ξέρουμε και να ξέρω τι μας γίνεται…




Συνεργείο: Μιχάλης Ρακκάς, Φιντίου 24 & Αισώπου, Περιοχή Ν.Σ Σταθμού, Θεσσαλονίκη

Respect
02/09/2006, 09:23
Λάδια,φίλτρο λαδιού, μπουζί, τακάκια πίσω, σφίξιμο του κολάρου του ψυγείου και ένα γενικότερο προσεκτικό κοίταγμα..140€ :bawl:

astaroth2
02/09/2006, 13:42
Kαι ηρθε και ο καιρος για το σερβις των 6000 km.

Εχουμε και λεμε:

*αλλαγη λαδιων, silcoline (fuchs) 10-50 συνθετικης βασης.
*αλλαγη φιλτρου λαδιου
*τσεκ και τεντομα αλυσιδας
*σπρει στους πολους της μπαταριας
*τσεκ σε φλας και φωτα( !!!)
*ρυθμιση ρελαντι
*ελεγχος πιεσης ελαστικων
*λιπανση αλυσιδας

Για αυτα το τιμολογιο κοπηκε ως εξης:

4χ9 ευρω το λαδι = 36
φιλτρο λαδιου = 10,08
ροδελα = 1,00

συν εργασια 25 ευρω

Συνολο 72 ευρω.

(πληρωσα 77 ευρω γιατι μου βιδωσε το πισω φλας που ειχε φυγει και ηταν λιγο ιστορια να φτασει εκει. δηλαδη +5 στην εργασια... τιποτα)

Πολυ εξυπηρετικοι και με καλη διαθεση να σου εξηγησουν οταν ρωτησα κατι για τα λαδια.

:wave2: :wave2:

jokey
02/09/2006, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από astaroth2
Kαι ηρθε και ο καιρος για το σερβις των 6000 km.

Εχουμε και λεμε:

*αλλαγη λαδιων, silcoline (fuchs) 10-50 συνθετικης βασης.
*αλλαγη φιλτρου λαδιου
*τσεκ και τεντομα αλυσιδας
*σπρει στους πολους της μπαταριας
*τσεκ σε φλας και φωτα( !!!)
*ρυθμιση ρελαντι
*ελεγχος πιεσης ελαστικων
*λιπανση αλυσιδας

Για αυτα το τιμολογιο κοπηκε ως εξης:

4χ9 ευρω το λαδι = 36
φιλτρο λαδιου = 10,08
ροδελα = 1,00

συν εργασια 25 ευρω

Συνολο 72 ευρω.

(πληρωσα 77 ευρω γιατι μου βιδωσε το πισω φλας που ειχε φυγει και ηταν λιγο ιστορια να φτασει εκει. δηλαδη +5 στην εργασια... τιποτα)

Πολυ εξυπηρετικοι και με καλη διαθεση να σου εξηγησουν οταν ρωτησα κατι για τα λαδια.

:wave2: :wave2: 4χ9 ευρω το λαδι = 36




Γιατί 4*9 και όχι 3*9
2800 δεν παίρνει ?

Respect
02/09/2006, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από jokey
4χ9 ευρω το λαδι = 36




Γιατί 4*9 και όχι 3*9
2800 δεν παίρνει ? Όχι. Όταν αδειάσει και το φίλτρο φτάνει σχεδόν 3kg. :alien:

astaroth2
02/09/2006, 22:37
κοιταξε τη σελιδα αυτη και θα καταλαβεις

http://www.mikeschinkel.com/Motorcycles/V-Strom/manual/2-PeriodicMaintenance.pdf

:wave2:

astaroth2
02/09/2006, 22:40
παραγραφος 2-13

panoc
03/09/2006, 09:41
εκανα και εγω το 1ο service στο 650 μου στο επισημο στη Πάτρα.
σας γραφω οτι γραφει η απόδειξη :

Φιλτρο Λαδιού 16510-03G00-X07 τεμ 1
Λάδι Silicone Comp 4 15W/50 τεμ 3

46,08Ε

jokey
03/09/2006, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από panoc
εκανα και εγω το 1ο service στο 650 μου στο επισημο στη Πάτρα.
σας γραφω οτι γραφει η απόδειξη :

Φιλτρο Λαδιού 16510-03G00-X07 τεμ 1
Λάδι Silicone Comp 4 15W/50 τεμ 3

46,08Ε

Με ένα μαύρο 650Α εισαι ?
Το Σάββατο πήγες με μια κοπελιά ?
Αν ναι ήμουν και εγώ εκει με ένα βυσσινί και έφυγα περίπου στις 10.30.

panoc
03/09/2006, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από jokey
Με ένα μαύρο 650Α εισαι ?
Το Σάββατο πήγες με μια κοπελιά ?
Αν ναι ήμουν και εγώ εκει με ένα βυσσινί και έφυγα περίπου στις 10.30.

μαυρο ναι αλλά ειχα παει Τετάρτη :)

lammadin
03/09/2006, 18:53
Service 12.000km.

-Λαδακια
-Φιλτρακια (λαδιου κ' αερος)
-Μπουζακια
Ολα τα απαραιτητα τσεκαρισματακια, ριθμισεις και τεντωματακια (ρελαντι,ντιζες,αλυσιδα).

-Μαζι και ενα μπουκαλι ξυρο λυπαντικο αλυσιδας.απο τα καλα(15e).

Oλα μαζι 150e

karamoto
28/09/2006, 21:08
Παιδιά είστε πάρα πολύ τυχεροί.

Εδώ και ένα χρόνο κατέβηκα από θεσσαλονίκη στο Ηράκλειο.

Πάνω έκανα service στον Ράκκά τον οποίο θεωρώ πολύ καλό αν και ακριβό.

Στο Ηράκλειο όμως τα είδα όλα:

service 36500km στον ένα από τους δύο εξουσιοδοτημένους 250Ε (απο 270 γιατί με συμπαθησαν, εγώ παλι δεν μπορώ να πω το ίδιο για αυτούς) Έγιναν τα εξεις:
Λάδια
φίλτρο λαδιού
Ρύθμιση σωμάτων ψεκασμού
Μπουζί
Ρύθμιση αλυσίδας
Δεν αλλάχτηκε το φίλτρο αέρα (γιατί λέει ηταν σε καλή κατάσταση αλλά δεν ξεκαθάρισαν και αν το καθάρισαν.) το οποίο κοστίζει 30-35Ε.

Τώρα έχω 49000km και πρέπει να γίνει service με ρύθμιση βαλβίδων. Η μηχανή δεν χρειάζεται τίποτα έκτακτο. Ρωτάω τιμή και μου λένε (φιλικά) 350Ε (από 390) Τα 200 εργατικά και θέλουν να κρατήσουν και την μηχανή 3 (τρεις καλά διαβάζετε) μέρες. (Στον Ρακκά στα 24000 το πήρα αυθημερών)

Ρωτάω στον άλλο εξουσιοδωτημένο και μου λέει 200Ε (αλλά συμπεριλαμβάνεται και το φίλτρο αέρα που δεν αλλάχτηκε στα 36000) και το παίρνω την άλλη μέρα το πρωί το οποίο είναι συγκρίσιμο με τον Ρακκά στην Θεσσαλονίκη.

Πέρα από τις τιμές όμως είναι πραγματικά απίστευτα τα πράγματα που συμβαίνουν εδώ. Το μπαλαμούτι πάει σύννεφο.

Ο φθηνός για παράδειγμα κάνει service κάθε 5000km και ρύθμιση βαλβίδων κάθε 10000km ενώ το 650 είναι διάσημο για την σταθερότητα του διάκενου των βαλβίδων του. (υπάρχει σε όλα τα forum στο δύκτιο και ο Ρακκάς μου το έχει επείσεις επαληθεύσει. Οι περιπτώσεις που χρειάστηκε ρύθμιση είναι την πρώτη φορά που ελέγχονται, ίσως χρειάζονται κάποια χιλιόμετρα για να κάτσουν καλά) . Ο νεαρός δε που έχει εκεί μέσα ο αρχιμηχανικός (και προφανώς αυτός κάνει τα service) δεν πρέπει να είχε δει ποτέ το service manual και του φανηκε πολυ περιεργο που του είπα ότι η suzuki συνιστά service κάθε 6000km. Δεν με πειράζει που κάνουν service στα 5000 (πέρα από το ότι αυξάνουν τα έξοδα συντήρησης (και τα εσοδά τους) κατά 20%) αλλά ότι δεν ξέρουν καν τι προτείνει η suzuki σε τρομαζει κάπως.

Ο ακριβός προσπαθούσε να με πείσει ότι επειδή είναι ο μόνος στο Ηράκλειο που έχει τον υπολογιστή της suzuki και συνδέει τον εγκέφαλο της μηχανής πρέπει να χρεώνει 80Ε για αυτό και μόνο (και παραδόξως δεν ντρεπόταν να μου το πει) ενώ το σφυρί είναι αποδεδειγμένα το αγαπημένο του εργαλείο (ακόμα και σε λεπτά σημεία π.χ. ρουλεμάν τιμονιού). Επείσεις προσπαθεί να με πείσει ότι τα λάστιχα μου είναι τελείως μάπα και πρέπει να βάλω αυτά που πουλάει (50Ε ακριβότερα από τους επείσεις ακριβούς λαστιχάδες στο Ηράκλειο) γιατί από θαύμα δεν έχω σκοτωθεί.

Ο ακριβός έννοειται ότι δεν θα με ξαναδεί. Ο φθηνός θα περάσει το τεστ την ερχόμενη εβδομάδα.

Ηθικόν δίδαγμα:
α)τώρα που πέρασαν τα 2 χρόνια της εγγύησης πρέπει να βρω χώρο και εργαλεία για να κάνω όλα τα βασικά μόνος μου και να φροντίζω να το πηγαίνω Θεσσαλονίκη για τα χοντρά (βαλβίδες)
β) αν κατεβείτε για διακοπές στo Ηράκλειο φροντίστε να έχετε κάνει service.

Υ.Γ.
Παρεπιπτόντως ο ακριβός έχει πάρει από εμένα (ή μαλλον από ασφαλιστική εταιρία) άλλα 3000Ε από στούκα με ευγενέστατο Ισπανό που πετάχτηκε με νοικιασμένο αυτοκίνητο μπροστά μου και με φιλοδώρησε καινούργιο μπροστινό σύστημα (γιαυτό μου κάνανε και τις εκπτώσεις)
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να δώσω τα ονόματα των μηχανικών σε όποιον επιθυμεί.

VforVSTrom
28/09/2006, 23:04
Φίλε Karamoto! Έπρεπε να είχες ποστάρει νωρίτερα να φύλαγα τα νώτα μου!!

Όπως έχω πει σε προηγούμενο post, είμαι από Χανιά και έχω αγοράσει την μηχανή από Ηράκλειο. Για ευνόητους λόγους λοιπόν, έκανα το πρώτο μου service πριν από δύο μέρες στο Ηράκλειο. Πήγα τυχαία στον ένα από τους δύο εξουσιοδοτημένους συνεργάτες του Σφακιανάκη. Mototech ονομάζεται το συνεργείο και είναι του Γ. Τριανταφυλλίδη. Έγινε το κλασσικό service των 1.000 με συνθετικά λάδια και αλλαγή φίλτρου. Ο ίδιος μου είπε ότι κάνουν και κάτι σφυξιματάκια σε καμπάνες και κάτι άλλα ψιλά. Το θετικό της όλης ιστορίας είναι ότι με εξυπηρετήσαν σε 1 ώρα, επίσης μου δώθηκε και ένα scooteraki να κάνω την δουλειά μου μέσα στο Ηράκλειο κατά την διάρκεια του service. Φιλικός, και εξυπηρετικός μου είπε ότι στο επόμενο service θα πρέπει να σηκωθούν ντεπόζιτα κλπ για να καθαριστεί και από κάτω η μηχανη, αλλά μου είπε να κάνω το επόμενο service στα 5.000-5.500 χιλ(!) και επίσης μου είπε ότι αυτός θα το έκανε στα 5.000.. μετά μου είπε ότι το επόμενο στα 9.000 είναι σημαντικό σχετικά διότι θα γίνουν κάποιες ρυθμίσεις σε βαλβίδες κλπ και μετά από εκεί κάθε 10.000 να κάνω μου συνέστησε, γιατί όπως μου ανέφερε τα V-Strom δεν χρειάζονται τίποτα. Στο ρεζουμέ της υπόθεσης, το service μαζί με το μπλα-μπλά μου στοίχισε 55 ευρώ.
Μάλλον πολλά μιας και βλέπω ότι κάποιοι αναφέρθηκαν και σε αποδείξεις (μιας και σε μένα δεν μου έκοψε τίποτα...). Αλλά φαίνεται ότι έβαλε και την βενζίνη από το scooteraki που μου δάνεισε.. :a12:

Respect
28/09/2006, 23:25
Ό,τι να 'ναι.. ο κάθε μάστορας τελικά αναπτύσει και μια δική του θεωρία ζητώντας όσα του λείπουν εκείνη τη στιγμή τελικά!!! :mad:

Vstrommer71
28/09/2006, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από VforVSTrom
Φίλε Karamoto! Έπρεπε να είχες ποστάρει νωρίτερα να φύλαγα τα νώτα μου!!

Όπως έχω πει σε προηγούμενο post, είμαι από Χανιά και έχω αγοράσει την μηχανή από Ηράκλειο. Για ευνόητους λόγους λοιπόν, έκανα το πρώτο μου service πριν από δύο μέρες στο Ηράκλειο. Πήγα τυχαία στον ένα από τους δύο εξουσιοδοτημένους συνεργάτες του Σφακιανάκη. Mototech ονομάζεται το συνεργείο και είναι του Γ. Τριανταφυλλίδη. Έγινε το κλασσικό service των 1.000 με συνθετικά λάδια και αλλαγή φίλτρου. Ο ίδιος μου είπε ότι κάνουν και κάτι σφυξιματάκια σε καμπάνες και κάτι άλλα ψιλά. Το θετικό της όλης ιστορίας είναι ότι με εξυπηρετήσαν σε 1 ώρα, επίσης μου δώθηκε και ένα scooteraki να κάνω την δουλειά μου μέσα στο Ηράκλειο κατά την διάρκεια του service. Φιλικός, και εξυπηρετικός μου είπε ότι στο επόμενο service θα πρέπει να σηκωθούν ντεπόζιτα κλπ για να καθαριστεί και από κάτω η μηχανη, αλλά μου είπε να κάνω το επόμενο service στα 5.000-5.500 χιλ(!) και επίσης μου είπε ότι αυτός θα το έκανε στα 5.000.. μετά μου είπε ότι το επόμενο στα 9.000 είναι σημαντικό σχετικά διότι θα γίνουν κάποιες ρυθμίσεις σε βαλβίδες κλπ και μετά από εκεί κάθε 10.000 να κάνω μου συνέστησε, γιατί όπως μου ανέφερε τα V-Strom δεν χρειάζονται τίποτα. Στο ρεζουμέ της υπόθεσης, το service μαζί με το μπλα-μπλά μου στοίχισε 55 ευρώ.
Μάλλον πολλά μιας και βλέπω ότι κάποιοι αναφέρθηκαν και σε αποδείξεις (μιας και σε μένα δεν μου έκοψε τίποτα...). Αλλά φαίνεται ότι έβαλε και την βενζίνη από το scooteraki που μου δάνεισε.. :a12:
Οσοι εχετε απορια για το ποτε πρεπει να γινονται τα service να διαβαζετε το εγχειριδιο του συνεργειου που
EINAI EΔΩ (http://motorcycleinfo.calsci.com/PDFs/DL650K4_svc_man.pdf)
Εγκυκλοπαιδικα το κοστος του μεγαλου service στο εξουσιοδοτημενο της Πατρας (στα 24000χλμ) κοστιζει γυρω στα 240 ευρω(130 ευρακια εργασια).Οποτε διαβαστε το μανιουαλ και μην πιστευετε οτι π@π@ριά σας πασαρουν οι....μαστορες:hypnotize

karamoto
29/09/2006, 13:04
<<Φίλε Karamoto! Έπρεπε να είχες ποστάρει νωρίτερα να φύλαγα τα νώτα μου!!

Όπως έχω πει σε προηγούμενο post, είμαι από Χανιά και έχω αγοράσει την μηχανή από Ηράκλειο. Για ευνόητους λόγους λοιπόν, έκανα το πρώτο μου service πριν από δύο μέρες στο Ηράκλειο. Πήγα τυχαία στον ένα από τους δύο εξουσιοδοτημένους συνεργάτες του Σφακιανάκη. Mototech ονομάζεται το συνεργείο και είναι του Γ. Τριανταφυλλίδη. Έγινε το κλασσικό service των 1.000 με συνθετικά λάδια και αλλαγή φίλτρου. Ο ίδιος μου είπε ότι κάνουν και κάτι σφυξιματάκια σε καμπάνες και κάτι άλλα ψιλά. Το θετικό της όλης ιστορίας είναι ότι με εξυπηρετήσαν σε 1 ώρα, επίσης μου δώθηκε και ένα scooteraki να κάνω την δουλειά μου μέσα στο Ηράκλειο κατά την διάρκεια του service. Φιλικός, και εξυπηρετικός μου είπε ότι στο επόμενο service θα πρέπει να σηκωθούν ντεπόζιτα κλπ για να καθαριστεί και από κάτω η μηχανη, αλλά μου είπε να κάνω το επόμενο service στα 5.000-5.500 χιλ(!) και επίσης μου είπε ότι αυτός θα το έκανε στα 5.000.. μετά μου είπε ότι το επόμενο στα 9.000 είναι σημαντικό σχετικά διότι θα γίνουν κάποιες ρυθμίσεις σε βαλβίδες κλπ και μετά από εκεί κάθε 10.000 να κάνω μου συνέστησε, γιατί όπως μου ανέφερε τα V-Strom δεν χρειάζονται τίποτα. Στο ρεζουμέ της υπόθεσης, το service μαζί με το μπλα-μπλά μου στοίχισε 55 ευρώ.
Μάλλον πολλά μιας και βλέπω ότι κάποιοι αναφέρθηκαν και σε αποδείξεις (μιας και σε μένα δεν μου έκοψε τίποτα...). Αλλά φαίνεται ότι έβαλε και την βενζίνη από το scooteraki που μου δάνεισε..>>

-------------------------------------------------
VforVstrom είσαι τυχερός και πήγες στον φθηνό.

Ο άλλος είναι ο Βογιατζής στην Ικάρου αν και για το πρώτο service περίπου τα ίδια θα σου παίρναν. Δύσκολα να δικαιολογήσουν πιό πολλά. Αποκλείεται όμως να έφευγες σε μία ώρα. Πάντα καθυστερούν και σε αρχίζουν και στις ιστορίες για το πόσο καλοί είναι αυτοί και πόσο κακοι οι άλλοι και φέυγεις μετά από ώρες χορτασμένος από μαλακίες λάθη και ανακρίβιες.

Ο mototech προτείνει το ακόλουθο πρόγραμμα: Service κάθε 5000 ρύθμιση βαλβίδων κάθε 10000. Επειδή όμως ποτέ σχεδόν δεν χρειάζονται οι βαλβίδες πιθανότατα δεν το ανοίγουν να μετρήσουν και απλά το χρεώνουν. Ισως να ανοιγουν καθε 20000 αν είμαστε τυχεροί. Χωρίς να είμαι σίγουρος σαν να θυμάμαι ότι ο Ρακκας στην Θεσσαλονίκη άλλα χρεώνει άμα δεν χρειάζονται ρύθμιση οι βαλβίδες (απλά ανοίγεις κεφαλές και μετράς διάκενα) και άλλα αν χρειάζονται ρύθμιση (πρέπει να βγούν εκκεντροφόροι και εχει πολύ περισσοτερη δουλειά) συν βεβαια τα καπελότα που πρεπει να μπουν. Ο Βογιατζής δίνει μια τιμη για τα εργατικά (230-240Ε εργατικά για ρύθμιση και service) είτε χρειάζονται ρύθμιση είτε όχι και η τιμή δεν εξαρτάται από τα καπελώτα που θα χρησιμοποιήσει (περίπου 5.5Ε το ένα και θεωρητικα μπορεί να χρειαστούν 8, πρακτικά άντε να χρειαστούν 2-3 οπότε τόσο που χρεώνει φαντάζομαι σου τα κάνει δώρο). Ο mototech δίνει μια τιμη για τα εργατικά (80Ε χρειαστούν δεν χρειαστούν ρύθμιση) και χρεώνει καπελότα.

Το σήκωμα ρεζερβουάρ που σου είπε είναι για να καθαρίσει το φίλτρο αέρα. Αυτό με την σκόνη που έχει στην Κρήτη είναι απαραίτητο. Άμα βγαίνεις συχνά χώμα μπορεί να το χρειάζεσαι και μεταξύ των service. Κανονικά αυτό καλό θα ήταν να γίνεται και στα μικρά service αλλά στον Βογιατζή τουλάχιστον μικρό service εννοούν απλά αλλαγή λαδιών. Δεν ξέρω αν το καθαρίζουν στα μεγάλα (Η αλλαγή κανονικά είναι κάθε 18000km). Ο Ρακκάς στο μικρό έκανε και καθαρισμό φίλτρου και το έβαζε για ένα check και στον υπολογιστή της suzuki μήπως βγάλει κανένα πρόβλημα. Χρέωνε όμως περισσότερο στο μικρό service.

Αυτό περί καμπάνας δεν το έχω δει πουθενά στο δύκτιο η άλλου. Μάλλον μπαλαμούτι.

Το 650 είναι σκυλί. Ακολούθησε τα προβλεπόμενα και το μόνο που συνιστώ είναι μια αλλαγή λαδιών στην μέση του καλοκαιριού. 6000km κατακαλόκαιρο δεν τα βγάζουν. Εγώ μια φορά τους το έκανα και μου έκαψε λαδάκι (με συνθετικό η κατανάλωση λαδιού αυξάνεται συμφωνα με όλα τα μαστόρια). Και όπως και όλες οι μηχανές μην την σκίζεις πριν ζεσταθεί. Βλέπω κόσμο που καβαλάει και πάει τέρμα γκάζι και μου σφίγκεται η καρδιά.

Πάρε το service manual από το link του Vstromer71 δες τι χρειαζεται και να τους λες θέλω αυτό και αυτό και αν δείτε κάτι άλλο πάρτε με τηλέφωνο να με ενημερώσετε.

Δυστυχώς είναι μεγάλοι απατεώνες αδιαφοροι και ημιμαθείς.

Αμα βγάλεις ακρη πες μου και εμένα. Εγώ από εβδομάδα θα έχω και την εμπειρία του service στα 49000 από mototech και θα αναφέρω κανονικά.

karamoto
29/09/2006, 13:26
Να διορθώσω και ένα λάθος.

Στο πρώτο ποστ έγραψα ότι ο mototech κάνει ρύθμιση βαλβίδων κάθε 5000 ενώ κάνει κάθε 10000. Στα 5000 κάνει το μικρό service.

Παρεπιπτόντως από φίλο με FZ6 έμαθα ότι ο ίδιος του χρέωσε 100Ε για αλλαγή λαδιού (2.8l ημισυνθετικό) και φίλτρου (της μαμάς 9Ε).
Απο ότι φαινεται το τι χρεώνει εξαρτάται και από τον καιρό.

JOHN-ROCK
06/10/2006, 02:23
EGO PANTOS VAZO MOTOREX 10-40 SEMISYNTHETIC STO V-STROM ME 25 EURO!!FILTRO LADIOY HIFLO FILTRO 10 EURO.TA FULL SYNTHETIC MOTOREX 35 EURO.OLA AYTA ALEXANDROUPOLI OMOS.PISTEYO OTI KATO TA SERVICE INE PANAKRIVA.HREONOYN KAI TO PARAMIKRO.ENOITE POS KATI PARAMIKRA OPOS ELENHO KAI LADOMA ALYSIDAS GENIKES SISFIXIS RITMISI FOTON KAI ALLA INE TZAMPA.GENIKA YPARHI MIA FILIKI EXIPIRETISI.TOYLAHISTON SE MENA!!!:wave2: :wave2: :wave2:

karvoun
06/10/2006, 10:36
Dhladh Karamot ton sustineis ton Mototech? Exw kanei ekei ta duo prwta service kai twra pou plhsiazei to 10000 apleilhtika skeftomai na to psa3w ligo perissotero. Ton kobeis a3iopisto h na arxisw na psaxnw gia kammia A8hna?:sick:

karamoto
06/10/2006, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από karvoun
Dhladh Karamot ton sustineis ton Mototech? Exw kanei ekei ta duo prwta service kai twra pou plhsiazei to 10000 apleilhtika skeftomai na to psa3w ligo perissotero. Ton kobeis a3iopisto h na arxisw na psaxnw gia kammia A8hna?:sick:

Αυτή τη στιγμή η μηχανή μου είναι στον mototech gia service. Την παραλαμβάνω το απόγευμα. Αυτή θα είναι η πρώτη μου εμπειρία από αυτόν. θα σου πώ κόστος και εμπειρίες από Δευτέρα. Σαν ύφος πάντως τον προτιμώ. Για την ουσία δεν ξέρω ακόμα. Ελπίζω το σφυρί να το έχει μόνο για πρόκες.

Στα 10000 μάλλον θα σου πει για ρύθμιση βαλβίδων. (υπόψην ότι η suzuki δίνει service κάθε 6000 μικρό και κάθε 12000 μεγάλο, κοίτα το service manual παραπάνω) Περίμενε να πληρώσεις περί τα 200Ε. :( Ρώτα τον όσο χρεώνει χωρίς την ρύθμιση και άμα συμφέρει μην την κάνεις. Έτσι και αλλίως δεν ξέρουμε αν την κάνουν στα αλήθεια. :sick:

Νεότερα την Δευτέρα

karamoto
09/10/2006, 11:09
Λοιπον πηρα την μηχανη απο το service στο mototech. Μπήκε Πέμπτη πρωί και βγήκε Παρασκευή βράδυ λόγω φόρτου εργασίας (τότε γιατί κλείνω ραντεβού; Δεν είναι για να έχει τελειώσει τα άλλα και να πιάσει εμένα με το που θα πάω; )

Υποτίθεται ότι έγιναν όλες οι εργασίες και αλλαγές που προβλέπονται στο μεγάλο service τουτέστιν:

Λάδια (συνθετικά, Motul 300V 15-50 τα 10-40 δεν χρειάζονται στην Κρήτη ούτε τον χειμώνα)
Μπουζί
Ρύθμιση βαλβίδων
Επείσεις αλλάχτηκαν:
Φίλτρο αέρα
Φίλτρο λαδιού

Υποτίθεται ότι σφύχτηκε και το ρουλεμάν του τιμονιού όπως είχα ζητήσει αλλά εγώ δεν κατάλαβα καμία διαφορά και εξακολουθώ να το βρίσκω υπερβολικά χαλαρό. (Βασικά αν δεν το κάνω μόνος μου δεν νομίζω ότι θα γίνει ποτέ σωστά. Χρειάζεται ροπόκλειδο για σωστή δουλειά το οποίο δεν νομίζω ότι έχουν καν τα συνεργεία.)

Στην ρύθμιση βαλβίδων βρέθηκαν λέει 4 βαλβίδες που χρείαστηκαν ρύθμιση και συνεπώς χρειάστηκαν λέει και 4 καπελώτα (5-6Ε το καθένα). Συνολικό κόστος service ~220Ε.
Εγώ όμως έβαλα και σωληνάκια υψηλής μπροστά τα οποία χρεώθηκαν άλλα ~120Ε (Ακριβά. Βάλτε όμως οπωσδήποτε. Δεν αποκτάτε τα φρένα του GSXR αλλά υπάρχει σαφής βελτίωση σε ένα απο τα σημεία που σαφώς την χρειάζονται. Θα τα βρείτε και πιο φθηνά). Σύνολο 338Ε.

Η μηχανή πλύθηκε καλά στο service και το μόνο που ξέχασαν είναι να ρυθμίσουν το ρελαντί το οποίο ήταν τελείως off στις 1000 στροφές.

Κουβεντιάζοντας μαζί του για τις βαλβίδες και αφου του είπα ότι ξέρω ότι είναι πολύ σταθερές μου είπε ότι αυτός πάντα βρίσκει ότι χρειάζονται ρύθμιση κάποιες συμπληρώνοντας όμως ότι δεν του αρκεί να είναι το διάκενο μέσα στο εύρος των προδιαγραφών αλλά ότι το βάζει ακριβώς στο σωστό. Δεν ξέρω αν πείστηκα γιαυτό η όχι άλλα από την άλλη το γεγονώς ότι οι βαλβίδες ρυθμίστηκαν για πρώτη φορά στα 49000 και πάλι δεν ήταν και πολύ off μάλλον συμφωνεί με τις φήμες για τον κινητήρα (προσοχή όσοι έχουν το 1000 εκεί οι βαλβίδες θέλουν συχνά κοίταγμα)

Η γενική εντύπωση από τον μηχανικό είναι ότι ξέρει την δουλειά του. Αυτό βέβαια δεν αλλάζει το γεγονώς ότι χρεώνει και αυτός αρκετά, βάζει τα service 20% πιο συχνά και κάνει ρύθμιση βαλβίδων υπερβολικά συχνά με οφέλη όπως το καταλαβαίνω εγώ κυρίως στην τσέπη του.

Από την άλλη ο Βογιατζής θα μου έπαιρνε 350Ε μόνο για το service οπότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Θα μου πείτε μήπως κάνει καλύτερη δουλειά; Επειδή πέρασα πολλές ώρες στο συνεργείο του Βογιατζή, γιατί εκεί έκανα επισκευή μετά από ατύχημα αλλά και ένα service, δεν το νομίζω καθόλου.

Με την υποκειμενικότατη λοιπόν άποψη μου και κρίνοντας από τις εμπειρίες μου mototech δαγκωτό. Βέβαια αν κάποιος έχει να μου προτείνει εδώ στο Ηράκλειο κάποιον μηχανικό καλό και φθήνο ευχαρίστως εγκαταλείπω τους ακριβούς εξουσιοδοτημένους.

Respect
09/10/2006, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
(προσοχή όσοι έχουν το 1000 εκεί οι βαλβίδες θέλουν συχνά κοίταγμα)

Γιατι; :confused:

karamoto
09/10/2006, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Γιατι; :confused:

Δεν γνωρίζω τον λόγο από μηχανικής πλευράς.

Όμως και στα forum αλλά και ο μηχανικός μου στην θεσσαλονίκη και ο Τριανταφιλίδης (mototech) συμφωνούν ότι έτσι έχουν τα πράγματα. Μάλιστα ο τελευταίος λέει ότι τους έστειλαν και από την μαμά suzuki οδηγία να τα κοιτάνε από πολύ νωρίς. Και δυστυχώς φαίνεται ότι οι βαλβίδες έχουν την τάση να κλείνουν το οποίο και πιο ζημιογόνο είναι και δεν ακούγεται (ενώ οι ανοιχτές βαλβίδες κάνουν τζέρτζελο και ξέρεις αμέσως ότι κάτι τρέχει)

Άγνωσται αι βουλαί των κινητήρων. :smilea:

edie
25/10/2006, 20:54
Πήγα για το πρώτο σέρβις στην επίσημη αντιπροσωπεία στα 1000 και πλήρωσα

30ε

άλλαξε μονό τα λαδιά όχι το φίλτρο λαδιού μου έβαλε κάτι συνθετικά λέει πρώτη φορά είδα τέτοια μάρκα Ι P O N :look:
πρέπει να ήταν γιαπωνέζικα επίσης κοίταξε και μια φισα κάτω από την σελά την πασπάτεψε με ένα μυτοτσιμπιδο κάτι κοίταζε στο ταμπλο αυτό το είπε αν θυμάμαι καλά TSή κάπως έτσι μου είπε οκ και
:hypnotize :
αυτό ήτανε τώρα έχω κάποιες αμφιβολίες για το φίλτρο γιατί όλοι το ξαλλάζουνε το λεει και το βιβλιο
:confused:

Respect
25/10/2006, 21:04
AAααα... μου φαίνεται ό,τι δε κάνατε καλή αρχή... :mad: Πήγαινε αλλού!!

karamoto
26/10/2006, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από edie
Πήγα για το πρώτο σέρβις στην επίσημη αντιπροσωπεία στα 1000 και πλήρωσα

30ε

άλλαξε μονό τα λαδιά όχι το φίλτρο λαδιού μου έβαλε κάτι συνθετικά λέει πρώτη φορά είδα τέτοια μάρκα Ι P O N :look:
πρέπει να ήταν γιαπωνέζικα επίσης κοίταξε και μια φισα κάτω από την σελά την πασπάτεψε με ένα μυτοτσιμπιδο κάτι κοίταζε στο ταμπλο αυτό το είπε αν θυμάμαι καλά TSή κάπως έτσι μου είπε οκ και
:hypnotize :
αυτό ήτανε τώρα έχω κάποιες αμφιβολίες για το φίλτρο γιατί όλοι το ξαλλάζουνε το λεει και το βιβλιο
:confused:

Τα IPONE είναι Γαλλικά και λένε ότι είναι καλά. Τιμή καλή αν σου έβαλε πλήρως συνθετικά.

Με το μιτοτσίμπιδο σου βραχυκύκλωσε την φίσα που λέει στον εγκέφαλο να κάνει αναφορά διαγνωστικού ελεγχου και βγάζει στην οθόνη τον κωδικό των προβλημάτων. Καλώς καμωμένο.

Το ότι δεν αλάχτηκε το φίλτρο πολύ κακώς καμωμένο.

Και εγώ προτείνω αλλαγή συνεργείου. Προτείνω και αλλαγή φίλτρου.

painterakis
13/11/2006, 01:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Με την υποκειμενικότατη λοιπόν άποψη μου και κρίνοντας από τις εμπειρίες μου mototech δαγκωτό. Βέβαια αν κάποιος έχει να μου προτείνει εδώ στο Ηράκλειο κάποιον μηχανικό καλό και φθήνο ευχαρίστως εγκαταλείπω τους ακριβούς εξουσιοδοτημένους.
οταν λεω εγω (σε καποιους φιλους με 650) οτι ο βογιατζης ειναι καλος μονο να σου περνει λεφτα και να σου λεει μ@λ@κιες,εγω ειμαι ο κακος.
ενας φιλος και αυτος με 650 για το απλο σερβις των 12000 εκανε 2 μερες να το παρει.
εγω (κατοχος 650) ειμαι απο αγιο νικολαο παω στον ορφανακη και μεσα σε 1 ωρα εχω παρει το μηχανακι.
σε 500 χιλιομετρα θα κανω το σερβις των 24000 χιλ. και θα πω τιμες και ωρες εργασιας.

karamoto
13/11/2006, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
οταν λεω εγω (σε καποιους φιλους με 650) οτι ο βογιατζης ειναι καλος μονο να σου περνει λεφτα και να σου λεει μ@λ@κιες,εγω ειμαι ο κακος.
ενας φιλος και αυτος με 650 για το απλο σερβις των 12000 εκανε 2 μερες να το παρει.
εγω (κατοχος 650) ειμαι απο αγιο νικολαο παω στον ορφανακη και μεσα σε 1 ωρα εχω παρει το μηχανακι.
σε 500 χιλιομετρα θα κανω το σερβις των 24000 χιλ. και θα πω τιμες και ωρες εργασιας.

Ωραίος.

Στείλε τιμές και εμπειρίες και από τα δύο σερβις αν βρείς χρόνο.

painterakis
20/11/2006, 20:49
σημερα εκανα το σερβις των 24000 χιλ. με συνολικο κοστος 160 ευρω οπου τα 70 ηταν εργασια και τα 90 ανταλακτικα.
τα ανταλακτικα αποτελουνται απο
3 κιλα λαδι valvoline 20w-50, 30ευρω
2 λιτρα αντιψυκτικου υγρου valvoline, 10ευρω
2 μπουζι denso, 10ευρω*
1 φιλτρο λαδιου γνησιο της suzuki, 7ευρω
1 ζευγαρι πισω τακακια (παντως οχι nisin), 33ευρω*
* για τις τιμες αυτων των 2 δεν ειμαι απολυτα σιγουρος αλλα μαζι κανουν 43 ευρω
η εργασια ηταν οπως και στα 12000 χιλ. (καθαρισμος φιλτρου Κ&Ν , σφυξιμο καθε βιδας, αλυσιδας) ενω κοιταξαμε και τις βαλβιδες (οι οποιες ηταν Ο.Κ.)
χρονος εργασιας 3 ωρες γεματες, με 3 στασεις για τσιγαρο.
πλυσιμο μηχανης δεν εγινε.

οσο αφορα το κοστος σερβις των 12000 που εκανε ενας φιλος μου την προιγουμενη εβδομαδα στου βογιατζη, ηταν 120 ευρω χωρις το αντιψυκτικο υγρο/τακακια/ελενχο βαλβιδων (παντα σε σχεση με το δικο μου σερβις) και ο χρονος ηταν 2 (ναι ΔΥΟ) μερες.

karamoto
21/11/2006, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis

οσο αφορα το κοστος σερβις των 12000 που εκανε ενας φιλος μου την προιγουμενη εβδομαδα στου βογιατζη, ηταν 120 ευρω χωρις το αντιψυκτικο υγρο/τακακια/ελενχο βαλβιδων (παντα σε σχεση με το δικο μου σερβις) και ο χρονος ηταν 2 (ναι ΔΥΟ) μερες.

Τώρα αισθάνομαι ακόμα πιό μαλάκας.
Το σερβις των 12000 είναι αντίστοιχο με των 36000 (ακριβώς ίδιες εργασίες εκτος την αλλαγή φίλτρου αέρα στα 36000 που όμως δεν μου την κάνανε) στο οποίο εμένα ο βογιατζής μου πήρε 250Ε. Ίσως γιατί χρειάστηκαν συγχρονισμό τα σώματα του γκαζιού (το χρέωσαν 130???), αλλά μάλλον γιατί εμένα μου κάνουν φιλικές τιμές ενώ από ότι φαίνεται τους φίλους σου δεν τους πάει μία.

Οι δύο μέρες πάντως είναι στάνταρ. Έρε ξύλο που θέλουνε.

karamoto
21/11/2006, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
(προσοχή όσοι έχουν το 1000 εκεί οι βαλβίδες θέλουν συχνά κοίταγμα)

Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
[Β]Γιατι; :confused: [/B]

Παρεπιπτόντως για το θέμα της ρύθμισης βαλβίδων του 1000 άκουστηκε (από κάποιον ιδιοκτήτη και όχι από επήσιμη πηγή) ότι έρχονται από το εργοστάσιο με κλειστές βαλβίδες για να περνάνε λέει τις προδιαγραφές καυσαερίων. Γιαυτό όλα θέλουν στην αρχή μία ρύθμηση και μετά δεν παρουσιάζουν τίποτα.

Κατά πόσο αληθεύει άγνωστο.

Innersense
21/11/2006, 17:17
Σα να με τσίμπησε λίγο...

Σέρβις 12000km 180€

- Λάδια
- Φίλτρο Λαδιού
- Μπουζί x2
- Φίλτρο Αέρα
- Ρύθμισμα Βαλβίδων

Το ξέρω είναι πολλά και απόρησα και εγώ προς ως προς το ρύθμισμα βαλβίδων τόσο νωρίς. Ο μάστορας μου είπε ότι σε αυτά τα χιλιόμετρα το κάνει και εγώ προτίμησα να μην μουρμουρήσω τίποτα αφού γενικά είχε γίνει άριστη δουλειά και έλεγχος σε όλο το μηχανάκι. Των 18000km θα είναι πάλι ¨μικρό¨ service δηλαδή όπως και των 6000.

Άς είναι μόνο αυτά έξοδα για την μηχανή κι ας είμαστε εμείς καλά και όλα τα άλλα λύνονται...

d-s
22/11/2006, 09:42
Μου φαίνεται πως μας δουλεύουν κανονικά!!!
Λένε οι διάφοροι παπάρες βαλβίδες κάθε 5000 και κάθε 12000 και τους πιστευετε???? Το service manual που έχω (είναι αυτό που δίνεται στα συνεργεία) αναφέρει ξεκάθαρα κάθε 24000 εκτός κι αν συντρέχει σοβαρός λόγος...
Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, λάδια κάθε 4000 (αν το κινείς πόλη ή το σκίζεις), φιλτρο αέρα κάθε 15 - 18000 περίπου και το μεγάλο κάθε 24000.
Σφιξίματακια , ηλεκτρονικά , ψεκασμοί μόνο όταν διαπιστωνεις πρόβλημα. Όσο τα γαργαλάνε τόσο τα χαλάνε.

Όλα αυτά, αφού ταλαιπωρήθηκα με μάστορα, που όσο το ρύθμιζε τοσο απορυθμίζοταν! Μετά το τελευταίο του "..έλα στα 18000 να ρυθμίσουμε σώματα ψεκασμού και λοιπά... μα το manual λέει άλλα... άστο να λέει, εμείς έτσι κάνουμε..." τον χαιρέτησα και δε ξαναπάτησα.
Λαδάκια αλλάζω μονος μου, φίλτρο αέρος το ίδιο, σε συνεργείο θα πάω μονο στα 24000 για τα προβλεπόμενα.

plumber
22/11/2006, 21:28
Συμφωνω απολυτα φιλε μου. Κι εγω μονος μου τα κανω τα σερβις και στα 24000χλμ θα το παω μονο για ρυθμιση βαλβιδων αφου πρωτα θα του εχω κανει το σερβις.

RIKOS
23/11/2006, 14:08
Παντως αν μπορειτε να ειστε οταν ανοιγουν τη μηχανη ακομη καλυτερα, για να δειτε αν οντως τις κοιταν.Το λεω μηπως βλεπουν τον πισω κυλινδρο μονο που ειναι και ο πιο ευκολος.Το λεω γιατι εγω εκανα το service των βαλβιδων σε "δικο μου" συνεργειο και το ανοιξα μονος και ελυσα σχεδον ολη τη μηχανη (φεριγκ, πλαστικα, φιλτροκουτια, ψυγειο). οταν ειδα πως ηταν οταν ξεγυμνωθηκε ειπα οτι αποκλειετε να τα ξαναβαλω. τελικα τα καταφερα αλλα μου πηρε κανενα 5ωρο.Γι αυτο λιγο προσοχη σε ποσο χρονο θα σαν το παραδωσουν ετοιμο!!!!!!!!

painterakis
23/11/2006, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από RIKOS
Παντως αν μπορειτε να ειστε οταν ανοιγουν τη μηχανη ακομη καλυτερα, για να δειτε αν οντως τις κοιταν.Το λεω μηπως βλεπουν τον πισω κυλινδρο μονο που ειναι και ο πιο ευκολος.Το λεω γιατι εγω εκανα το service των βαλβιδων σε "δικο μου" συνεργειο και το ανοιξα μονος και ελυσα σχεδον ολη τη μηχανη (φεριγκ, πλαστικα, φιλτροκουτια, ψυγειο). οταν ειδα πως ηταν οταν ξεγυμνωθηκε ειπα οτι αποκλειετε να τα ξαναβαλω. τελικα τα καταφερα αλλα μου πηρε κανενα 5ωρο.Γι αυτο λιγο προσοχη σε ποσο χρονο θα σαν το παραδωσουν ετοιμο!!!!!!!!
οντως το θεαμα ειναι ΤΡΟΜΕΡΟ, λειπουν τα ΠΑΝΤΑ.
εγω εχω ενα κακο χου'ι', και αν δεν ειμαι μπροστα στο σερβις μηχανης/αυτοκινητου ΔΕ μπορω.
καλυτερα να μη το κανω και για αυτο το λογο εχω τσακωθει πολλες φορες με μαστορους

RIKOS
24/11/2006, 12:54
Και πολυ καλα κανεις. Στο κατω κατω ειναι δικαιωμα μας να ειμαστε παρον οταν φτιαχνουν τη μηχανη μας. Δε θελεις μαστορα να ειμαι παρον, αντε γεια.Ας το κανουμε ολοι μας αυτο και να δεις πως θα μας παρακαλανε.

Respect
24/11/2006, 15:16
Aαα.. δε τρέχει.. αν δεν είμαι μπροστά, δε πειράζει κανείς τίποτα και σε όποιον αρέσει.- :( :alien:

NikdeV82
28/11/2006, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tsakalaki
Service 24000 χλμ. Η ώρα της αλήθειας



Όπως είχα προαναγγείλει, σήμερα το πρωί πραγματοποίησα το σέρβις των 24000 χλμ στο πολυαγαπημένο μου στρομάκι 650… Το εν λόγο σέρβις αλάφρυνε την τσέπη μου κατά 352,72 Ευρώ…


Και εξηγούμαι αμέσως για να μην μείνει κανένας παραπονεμένος….



1. Λάδι ημισ. 4Τ 15W/50 2,4 λίτρων 26,25
2. Φίλτρο λαδιού 10
3. Μπουζί U24SR-N (2 Τεμάχια) 10
4. Σετ γρανάζια – αλυσίδα dl 650 177,48
5. Υγρό φρένων BF4 MOTUL 6,50
--------------------------------------------------------
ΣΥΝΟΛΟ 230,22
Συντήρηση μοτοσικλέτας 122,50
ΝΕΟ ΣΥΝΟΛΟ 352,72




Αυτά λοιπόν, προς ενημέρωση όλων για να ξέρουμε και να ξέρω τι μας γίνεται…




Συνεργείο: Μιχάλης Ρακκάς, Φιντίου 24 & Αισώπου, Περιοχή Ν.Σ Σταθμού, Θεσσαλονίκη

To μαγαζί το ξέρω και είναι μεγάλος κλέφτης. Για ανταλλακτικά (τακάκια και λοιπά ) μου ζήτησε 20% πάνω, Για θεσσαλονίκη πιστευω ΜΑΚΙΝΑ.
Φίλος με σπασμένο σταντ έψαχνε όλη την πόλη γιατί την επόμενη έφευγε Αθήνα και κανείς δεν είχε και ο Τύπος έβγαλε από ένα που ήταν στην βιτρίνα και του το έβαλε ο ίδιος.
Μπράβο στα παιδιά του ΜΑΚΙΝΑ που αν δεν κάνω λάθος ήταν και χορηγοί σε αρκετούς αγώνες μοτο.

V-tsokn1
04/12/2006, 16:25
Έκανα το πρώτο service του Strom μου του 650 στα κεντρικά στον Βοτανικό. Αλλαγή λαδιών και φίλτρο λαδιού, έλεγχος κτλ, σύνολο 40€.

Respect
15/12/2006, 16:17
Αντ/πεία Πάτρας:

Λάδι συνθ 100% 15w50s 3x13,94+φπα 6,47
Φίλτρο λαδιού 1x10,46+φπα 1,62
Μπουζί NGK CR8EK 2x10 +φπα 3,09
------------------------
61,10
Έκπτωση - 2.28
---------
58,82
Φ.Π.Α. + 11,18
---------
Τελική αξία = 70,00


Για τα ίδια πράγματα τη προηγούμενη φορά στο συνεργείο μαζί με τα τακάκια πίσω (τα οποία δεν ήταν γνήσια ασφαλώς) 140€.


72080

takis1964
15/12/2006, 20:12
otan milate gia vstrom kalo ine na anaferete an ine to 1000 h to 650
to 1000ri 03 to diko mou sta 12.000 km itan telios klistes oi valvides tou
se ena 1000ri 2005 enos filou me 8.000 km to idio
ypopsin to service egine brosta mas k fisika h mixani anepneyse
apo oti akousa sto sinergio tou stathopoulou to problima m tis xerithmistes valvides akolouthoun diaxronika ta 1000ria

athandim
15/12/2006, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis1964
otan milate gia vstrom kalo ine na anaferete an ine to 1000 h to 650
Οι περισσότεροι έχουν το 650...

Επειδή όμως το βλέπω δύσκολο να αναφέρουμε κάθε φορά ποιο έχουμε, εναλλακτικά μπορείς να ρίχνεις μια ματιά στα προφίλ του χρήστη σε κάποιο μήνυμα που σε ενδιαφέρει....

:wave2:

Respect
16/12/2006, 07:40
Επίσης επειδή έτυχε να το διαβάσω πιο πριν, στην αντ/πεία όταν ζήτησα λάδια για vstrom το παιδί με ρώτησε για πιο από τα δύο 650 ή 1000 διότι στο 650 δίνουν ημισενθετικά ενώ στο 1000 πλήρως συνθετικά. Επίσης ρώτησα για αλλάγή φίλτρου αέρα και μου είπε το απλό 20€ και το καλό που θέλει μόνο καθάρισμα αντί για αλαγή γύρω στα 70€.
Όταν είχα ρωτήσει το μάστορα που τη πάω λοιπόν για το πως μπορούμε να βάλουμε ένα τέτοιο φίλτρο μου έιχε πει πως σε αυτή τη περίπτωση, χρειαζόμαστε οπωσδήποτε πρόγραμμα για τα καύσιμα αντίθετα με αυτόν στα ανταλακτικά που μου είπε όχι. Τι γίνεται εδώ τώρα; Ποιόν να πιστέψω εγώ; :sick: :confused:

athandim
16/12/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Επίσης ρώτησα για αλλάγή φίλτρου αέρα και μου είπε το απλό 20€ και το καλό που θέλει μόνο καθάρισμα αντί για αλαγή γύρω στα 70€.
Όταν είχα ρωτήσει το μάστορα που τη πάω λοιπόν για το πως μπορούμε να βάλουμε ένα τέτοιο φίλτρο μου έιχε πει πως σε αυτή τη περίπτωση, χρειαζόμαστε οπωσδήποτε πρόγραμμα για τα καύσιμα αντίθετα με αυτόν στα ανταλακτικά που μου είπε όχι. Τι γίνεται εδώ τώρα; Ποιόν να πιστέψω εγώ; :sick: :confused:
Νομίζω πως οι συνεργάτες του Σφακιανάκη προσπαθούν να προωθήσουν τα φίλτρα BMC στα οποία είναι επίσημος εισαγωγέας.

Τα φίλτρα αυτά είναι after (όπως τα Κ&N πχ), και όχι της Suzuki...Δεν είμαι ζεστός σε τέτοια μετατροπή. Προτιμώ το μαμίσιο...

Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=28420) για να βγάλεις πόρισμα (έχω επισηνάψει και άλλες δυο υπερσυνδέσεις σχετικές, μέσα στο παραπάνω ποστ. Δες και αυτές...)

:wave2:

Respect
16/12/2006, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Νομίζω πως οι συνεργάτες του Σφακιανάκη προσπαθούν να προωθήσουν τα φίλτρα BMC στα οποία είναι επίσημος εισαγωγέας.

Τα φίλτρα αυτά είναι after (όπως τα Κ&N πχ), και όχι της Suzuki...Δεν είμαι ζεστός σε τέτοια μετατροπή. Προτιμώ το μαμίσιο...

Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=28420) για να βγάλεις πόρισμα (έχω επισηνάψει και άλλες δυο υπερσυνδέσεις σχετικές, μέσα στο παραπάνω ποστ. Δες και αυτές...)

:wave2: Α!..μπράβο!!.. BMC μου το είπε. Thanks για τα links αλλά κοίτα τι έπαθα τώρα, ενώ τα είχα διαβάσει όλα και ουσιαστικά είχα καταλήξει στο ό,τι θα αφήσω το μαμίσιο και τέλος.. διαβάζω το τελευταίο από τον ETV1000 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=16191/) και παθαίνω blackout!! :a7: :bigcry: :a11:

kurucrown
29/12/2006, 17:44
Χαίρετε και χρόνια καλά!

Σήμερα πήγα και εγώ το V-strom DL650 για το σέρβις των 6000km στο Στάθη Σταθόπουλο στη Μαυρομιχάλη 163.

Εντυπώσεις: Σωστός μάστορας, ενημερωμένος, γρήγορος (μόλις πήγα έπιασε το μηχανάκι μου). απλός (μου εξήγησε τι περιλαμβάνει το σέρβις και έκανε μόνο αυτά)

Κοστολόγιο: άλλαξε λάδια, γρασάρισμα-λάδωμα παντού (αλυσίδα, μανέτες, μαρσπιέ κλπ), καθάρισμα φίλτρο αέρα, γενικός έλεγχος. 53 ευρώ εργατικά και 33 ευρώ τα 3λίτρα λάδι (Ray). Σύνολο 86 ευρώ.

Εγώ έμεινα ευχαριστημένος! :D Ειδικά που έκατσα πάνω από το κεφάλι του..

Γιώργος

Tsakalaki
08/03/2007, 14:56
επαναφέρω το τόπικ για κάνω το καθιερομένο report μετά απο ένα ακόμα σέρβις.....



V-Strom 650, 30.000 χλμ


Κόστος Σέρβις 93,80 Ευρώ
Συνεργείο: Μιχάλης Ρακκάς , Φιντίου & Αισώπου, Θεσσαλονίκη

costas81
08/03/2007, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kurucrown
Χαίρετε και χρόνια καλά!

Σήμερα πήγα και εγώ το V-strom DL650 για το σέρβις των 6000km στο Στάθη Σταθόπουλο στη Μαυρομιχάλη 163.

Εντυπώσεις: Σωστός μάστορας, ενημερωμένος, γρήγορος (μόλις πήγα έπιασε το μηχανάκι μου). απλός (μου εξήγησε τι περιλαμβάνει το σέρβις και έκανε μόνο αυτά)

Κοστολόγιο: άλλαξε λάδια, γρασάρισμα-λάδωμα παντού (αλυσίδα, μανέτες, μαρσπιέ κλπ), καθάρισμα φίλτρο αέρα, γενικός έλεγχος. 53 ευρώ εργατικά και 33 ευρώ τα 3λίτρα λάδι (Ray). Σύνολο 86 ευρώ.

Εγώ έμεινα ευχαριστημένος! :D Ειδικά που έκατσα πάνω από το κεφάλι του..

Γιώργος

Δηλαδη σου ελυσε και εβγαλε ντεποζιτο?Δυσκολα μου φαινονται αυτα που λες!

MUSTILI
15/03/2007, 15:22
Ναι ναι costa81 ο Σταθοπουλος βγαζει ντεποζιτο, το τσεκαρα και τις δυο φορες που εχω παει (:D την μια το ειχαν δεσει αναποδα απ οτι το δενω. ) Πολυ καλος μου φαινεται!!!

costas81
16/03/2007, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
Ναι ναι costa81 ο Σταθοπουλος βγαζει ντεποζιτο, το τσεκαρα και τις δυο φορες που εχω παει (:D την μια το ειχαν δεσει αναποδα απ οτι το δενω. ) Πολυ καλος μου φαινεται!!!


φανταζομαι θα εννοεις το bagster?

σωστα?

geo36
16/03/2007, 12:04
σερβις 1000 χλμ 95 ευρω
6000 χλμ 95 ευρω
12000 χλμ 95 ευρω
18000 χλμ 95 ευρω
στα παραπανω εγινε αλαγη λαδιου συνθετικο πληρως φιλτρο λαδιου καθαρισμα φιλτρου αερα
σερβις 24000 χλμ 300 ευρω
σαυτο ειχαμε αλαγη λαδιου συνθετικης βασης φιλτρο λαδιου ,φιλτρο βενζινης ,βγαλσιμο καθαρισμα μπεκ με υπερηχους ρυθμιση βαλβιδες παραφλου,.Μην με ρωτατε τι απο ολα αυτα εκανε ο μηχανικος η αληθεια ειναι πως ο μυθος του φθηνου σερβις στα γιαπωνεζικα εχει καταρευσει

MUSTILI
16/03/2007, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
φανταζομαι θα εννοεις το bagster?

σωστα?

Ουπς! Ναι το bagster εννοω. :rotflmao: Σκεψου να εδενε αναποδα το ρεζερβουαρ!!!!

apk
20/03/2007, 14:02
Ανδριόπουλος, Πάτρα, Service 1000 χλμ 50 έουρος, χρέωση μόνο ανταλλακτικά και όχι την εργασία.

astaroth2
24/03/2007, 14:42
Σερβις στο Vstormaki για τα 12000km

-φορτιση μπαταριας
-αλλαγη φιλτρου αερος με μαμα παλι (για το αλλο ηθελε +60Ε)
-αλλαγη λαδιων( σιλικολεν ημισυνθετικο 3 λιτρα)
-αλλαγη φιλτρου λαδιου
-αλλαγη μπουζι (2 ngk cr9ek)
-ελεγχος πιεσεων ελαστικων
-ρυθμιση ισορροπιας σωματων
-σφυξιμο αλυσιδας
-διαγνωστικο sds
κ
-αλλαγη τακακι πισω( ναι, το ξερω οτι εχω και μπροστα φρενο αλλα ειμαστε τσακωμενοι...)

Διαρκεια: (εχοντας κλεισει ραντεβου) 08:00-11:30
Εργασια: 71,40
Υλικα:147,34

Συνολο περιπου: 220 Ε

Εντυπωση μου εκανε το φιλτρο αερος που ηταν γεματο μπαμπουρες:lol:
Το μηχανακι δουλευει πολυ καλυτερα τωρα
Σηκωσαν το ρελαντι λιγο και μου φαινεται περιεργο αλλα θα το συνηθισω...
Εξυπηρετιση πολυ καλη και προθυμοι να σου εξηγησουν οτιδηποτε.

Ο καιρος ποτε θα φτιαξει να παμε καμμια βολτα γιατι ετσι δεν βρισκω παρεα...

:wave2:

athandim
24/03/2007, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από astaroth2

Σε ποιο συνεργείό την πήγες;

astaroth2
24/03/2007, 16:34
Πατρα, Ανδριοπουλος

Respect
24/03/2007, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από astaroth2
Σερβις στο Vstormaki για τα 12000km

-φορτιση μπαταριας
-αλλαγη φιλτρου αερος με μαμα παλι (για το αλλο ηθελε +60Ε)
-αλλαγη λαδιων( σιλικολεν ημισυνθετικο 3 λιτρα)
-αλλαγη φιλτρου λαδιου
-αλλαγη μπουζι (2 ngk cr9ek)
-ελεγχος πιεσεων ελαστικων
-ρυθμιση ισορροπιας σωματων
-σφυξιμο αλυσιδας
-διαγνωστικο sds
κ
-αλλαγη τακακι πισω( ναι, το ξερω οτι εχω και μπροστα φρενο αλλα ειμαστε τσακωμενοι...)

Διαρκεια: (εχοντας κλεισει ραντεβου) 08:00-11:30
Εργασια: 71,40
Υλικα:147,34

Συνολο περιπου: 220 Ε

Εντυπωση μου εκανε το φιλτρο αερος που ηταν γεματο μπαμπουρες:lol:
Το μηχανακι δουλευει πολυ καλυτερα τωρα
Σηκωσαν το ρελαντι λιγο και μου φαινεται περιεργο αλλα θα το συνηθισω...
Εξυπηρετιση πολυ καλη και προθυμοι να σου εξηγησουν οτιδηποτε.

Ο καιρος ποτε θα φτιαξει να παμε καμμια βολτα γιατι ετσι δεν βρισκω παρεα...

:wave2: Στέφανε γιατί ημισυνθετικό; Στο 1000 απ΄ό,τι ξέρω αρέσει το 100% . Για το δικό μου τουλάχιστον αυτό μου δίνουν πάντα.

costas81
26/03/2007, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από astaroth2
Σερβις στο Vstormaki για τα 12000km

-φορτιση μπαταριας
-αλλαγη φιλτρου αερος με μαμα παλι (για το αλλο ηθελε +60Ε)
-αλλαγη λαδιων( σιλικολεν ημισυνθετικο 3 λιτρα)
-αλλαγη φιλτρου λαδιου
-αλλαγη μπουζι (2 ngk cr9ek)
-ελεγχος πιεσεων ελαστικων
-ρυθμιση ισορροπιας σωματων
-σφυξιμο αλυσιδας
-διαγνωστικο sds
κ
-αλλαγη τακακι πισω( ναι, το ξερω οτι εχω και μπροστα φρενο αλλα ειμαστε τσακωμενοι...)

Διαρκεια: (εχοντας κλεισει ραντεβου) 08:00-11:30
Εργασια: 71,40
Υλικα:147,34

Συνολο περιπου: 220 Ε

Εντυπωση μου εκανε το φιλτρο αερος που ηταν γεματο μπαμπουρες:lol:
Το μηχανακι δουλευει πολυ καλυτερα τωρα
Σηκωσαν το ρελαντι λιγο και μου φαινεται περιεργο αλλα θα το συνηθισω...
Εξυπηρετιση πολυ καλη και προθυμοι να σου εξηγησουν οτιδηποτε.

Ο καιρος ποτε θα φτιαξει να παμε καμμια βολτα γιατι ετσι δεν βρισκω παρεα...

:wave2:


φορτιση μπαταριας??

DPF
26/03/2007, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από astaroth2
Σερβις στο Vstormaki για τα 12000km

-φορτιση μπαταριας
-αλλαγη φιλτρου αερος με μαμα παλι (για το αλλο ηθελε +60Ε)
-αλλαγη λαδιων( σιλικολεν ημισυνθετικο 3 λιτρα)
-αλλαγη φιλτρου λαδιου
-αλλαγη μπουζι (2 ngk cr9ek)
-ελεγχος πιεσεων ελαστικων
-ρυθμιση ισορροπιας σωματων
-σφυξιμο αλυσιδας
-διαγνωστικο sds
κ
-αλλαγη τακακι πισω( ναι, το ξερω οτι εχω και μπροστα φρενο αλλα ειμαστε τσακωμενοι...)

Διαρκεια: (εχοντας κλεισει ραντεβου) 08:00-11:30
Εργασια: 71,40
Υλικα:147,34

Συνολο περιπου: 220 Ε



Εντυπωση μου εκανε το φιλτρο αερος που ηταν γεματο μπαμπουρες:lol:
Το μηχανακι δουλευει πολυ καλυτερα τωρα
Σηκωσαν το ρελαντι λιγο και μου φαινεται περιεργο αλλα θα το συνηθισω...
Εξυπηρετιση πολυ καλη και προθυμοι να σου εξηγησουν οτιδηποτε.

Ο καιρος ποτε θα φτιαξει να παμε καμμια βολτα γιατι ετσι δεν βρισκω παρεα...

:wave2:

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:
220 ?????

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ ΜΑΜΑΣ = 20 Ε
ΛΑΔΙΑ ΜΑΜΑΣ+ΦΙΛΤΡΟ = 45 Ε [ΛΑΔΙΑ ΜΑΜΑΣ ΕΙΝΑΙ MOTUL 5100 ]
ΜΠΟΥΖΙ ΔΥΟ NGK = 6 Ε Η¨40Ε ΙΡΙΔΙΟΥ NGK
ΤΑΚΑΚΙΑ ΠΙΣΩ ΠΕΡΙΠΟΥ = 15 Ε

ΣΥΝΟΛΟ = 86 Ε Η¨120Ε ΜΕ ΙΡΙΔΙΟΥ

ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΠΕΡΙΤΑ. ΚΟΙΝΩΣ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ :eek:


:wave2: :beer: :beer:

karamoto
26/03/2007, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από DPF
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:
220 ?????

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ ΜΑΜΑΣ = 20 Ε
ΛΑΔΙΑ ΜΑΜΑΣ+ΦΙΛΤΡΟ = 45 Ε [ΛΑΔΙΑ ΜΑΜΑΣ ΕΙΝΑΙ MOTUL 5100 ]
ΜΠΟΥΖΙ ΔΥΟ NGK = 6 Ε Η¨40Ε ΙΡΙΔΙΟΥ NGK
ΤΑΚΑΚΙΑ ΠΙΣΩ ΠΕΡΙΠΟΥ = 15 Ε

ΣΥΝΟΛΟ = 86 Ε Η¨120Ε ΜΕ ΙΡΙΔΙΟΥ

ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΠΕΡΙΤΑ. ΚΟΙΝΩΣ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ :eek:


:wave2: :beer: :beer:

Μιλάς για τα ανταλλακτικά της μαμάς? Χωρίς να ορκίζομαι θυμάμαι κάτι σε:
Φίλτρο 30~35Ε
Λάδια-φίλτρο συμφωνώ στα 45Ε
Μπουζί (2) ~10Ε
Τακάκια 30-35Ε
Σύνολο 115-125Ε

Γιά το φίλτρο αέρα είμαι σχεδόν σίγουρος. Για τα τακάκια σίγουρα όχι μόνο 15 της μαμάς. Που κάνεις σέρβις. Σίγουρα όλους μας κλέβουν αλλά σε γνήσια ανταλλακτικά πίστευα ότι δεν υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις.

DPF
26/03/2007, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Μιλάς για τα ανταλλακτικά της μαμάς? Χωρίς να ορκίζομαι θυμάμαι κάτι σε:
Φίλτρο 30~35Ε
Λάδια-φίλτρο συμφωνώ στα 45Ε
Μπουζί (2) ~10Ε
Τακάκια 30-35Ε
Σύνολο 115-125Ε

Γιά το φίλτρο αέρα είμαι σχεδόν σίγουρος. Για τα τακάκια σίγουρα όχι μόνο 15 της μαμάς. Που κάνεις σέρβις. Σίγουρα όλους μας κλέβουν αλλά σε γνήσια ανταλλακτικά πίστευα ότι δεν υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις.


ΦΙΛΤΡΟ 20+- 5Ε ΜΑΜΑΣ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ. ΤΟ Κ.Ν 70Ε ΜΟΥ ΕΙΠΕ .ΤΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΑΛΛΑ ΑΦΤΕΡ 15Ε .ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΨΩΜΙ ΑΚΟΜΑ.
ΑΛΛΑ ΚΑΙ 71,40Ε ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΙΓΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΚΟΙΝΟ ΣΕΡΒΙΣ + ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ ΚΑΙ ΤΑΚΑΚΙΑ.
ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΩΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ 50 ΕΩΣ 60Ε ΕΡΓΑΣΙΑ ΘΑΖΗΤΗΣΕΙ ΑΛΛΑ 60Ε ?

ΕΓΩ ΣΕΡΒΙΣ ΚΑΝΩ ΣΤΗ SUZUKI ΣΤΟ ΑΓΡΙΝΙΟ.

:beer: :beer:

karamoto
26/03/2007, 22:12
Στο 650 η Suzuki συνιστά αλλαγή φίλτρου αέρα κάθε 18000.

Στο 1000 λέει στα 12000? Γιατί δεν είναι και τόσο αμεληταίο το κόστος (κυρίως άμα το χρεώνει ~30-35) και μπορεί κανείς να το καθαρίσει με φύσημα (που πρέπει να γίνεται σε κάθε σέρβις) εκτός και αν έχεις κυκλοφορήσει σε πολύ χώμα και σκόνη. Στην τελική λίγο μικρότερη ροή αέρα δεν νομίζω ότι κάνει ζημιά (σε αντίθεση με κατεστραμένο φίλτρο αέρα που οδηγεί σε ταχύτατη καταστροφή του κινητήρα)

Βέβαια και για το φίλτρο λαδιού λέει κάθε 18000 αλλά εγώ το αλλάζω κάθε 12000 γιατί είναι βασικό πράμα (αλλά και φθηνό).

Respect
26/03/2007, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DPF
ΦΙΛΤΡΟ 20+- 5Ε ΜΑΜΑΣ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ. ΤΟ Κ.Ν 70Ε ΜΟΥ ΕΙΠΕ .ΤΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΑΛΛΑ ΑΦΤΕΡ 15Ε .ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΨΩΜΙ ΑΚΟΜΑ.
ΑΛΛΑ ΚΑΙ 71,40Ε ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΙΓΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΚΟΙΝΟ ΣΕΡΒΙΣ + ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ ΚΑΙ ΤΑΚΑΚΙΑ.
ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΩΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ 50 ΕΩΣ 60Ε ΕΡΓΑΣΙΑ ΘΑΖΗΤΗΣΕΙ ΑΛΛΑ 60Ε ?

ΕΓΩ ΣΕΡΒΙΣ ΚΑΝΩ ΣΤΗ SUZUKI ΣΤΟ ΑΓΡΙΝΙΟ.

:beer: :beer: Είσαι ευχαριστημένος από τη δουλειά και τις χρεώσεις τους; Αν αξίζει το κόπο δεν είναι τίποτα για εμένα να πεταχτώ εκεί και να τους δοκιμάσω κάποια στιγμή..

DPF
26/03/2007, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Είσαι ευχαριστημένος από τη δουλειά και τις χρεώσεις τους; Αν αξίζει το κόπο δεν είναι τίποτα για εμένα να πεταχτώ εκεί και να τους δοκιμάσω κάποια στιγμή..

ΑΡΚΕΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ .

Χ.ΤΑΣΟΥΛΗΣ
2641058546 ΚΑΙ ΚΙΝ 6947836471
ΜΑΒΙΛΗ 2
ΑΓΡΙΝΙΟ
ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ.

:beer: :beer:

costas81
27/03/2007, 15:57
το μαμα το πισω τακακι εχει 40? - 45?


όσο για το φίλτρο λαδιού εγώ το αλλάζω σε καθε αλλαγή λαδιών!Είναι μηδαμινό το κόστος!

Όσο για το φίλτρο αέρα το αλλάζω κάθε 12,000 όταν ειναι να αλλαχτούν τα μπουζί για να μην λύνουμε συνέχεια τεπόζιτο!

:wave2:

paranoid
28/03/2007, 09:29
έκανα και εγώ χτες το πρώτο μου service στον Σκούρτα στον Κορυδαλλό, απο όπου πήρα και την μηχανή.
Αλλαγή λαδιών 2,8lt ημισυνθετικά 15/50 Shell
Φίλτρο λαδιού

45 γιούρια....

Το επόμενο μου είπαν σε 6.000 χλμ. Σαν πολλά δεν είναι??? :rolleyes:

Respect
28/03/2007, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoid
έκανα και εγώ χτες το πρώτο μου service στον Σκούρτα στον Κορυδαλλό, απο όπου πήρα και την μηχανή.
Αλλαγή λαδιών 2,8lt ημισυνθετικά 15/50 Shell
Φίλτρο λαδιού

45 γιούρια....

Το επόμενο μου είπαν σε 6.000 χλμ. Σαν πολλά δεν είναι??? :rolleyes: Μήπως σου είπε στα 6000km και όχι σε 6000km;

paranoid
29/03/2007, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Μήπως σου είπε στα 6000km και όχι σε 6000km;


τώρα μου έβαλες ψήλους στα αυτιά....:D

Νομίζω σε 6.000 μου είπε αλλά δεν παιρνώ και όρκο....
anyway εγώ θα το παώ στα 6.000 χλμ..Λαδάκι είναι, κακό δεν κάνει μόνο καλό...:wacko:

astaroth2
29/03/2007, 19:41
Το λαδι ετσι εγραφε πανω που διαβασα το κουτι. Ημισυνθετικο. Και αυτο ειχα βαλει και στα 6000km... :confused:

DPF,
Φιλτρο αερος 25
Λαδια φιλτρο 45
μπουζι 2 ngk 10+10(20Ε)
τακακι πισω 46 (αυτο ναι :sad: αλλα ηταν μαμα)


:wave2: :wave2: :wave2:

Respect, βολτα... :hypnotize ... βολτα :hypnotize ... βολτα :hypnotize ... βολτα ...

Respect
29/03/2007, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από astaroth2
Το λαδι ετσι εγραφε πανω που διαβασα το κουτι. Ημισυνθετικο. Και αυτο ειχα βαλει και στα 6000km... :confused:

DPF,
Φιλτρο αερος 25
Λαδια φιλτρο 45
μπουζι 2 ngk 10+10(20Ε)
τακακι πισω 46 (αυτο ναι :sad: αλλα ηταν μαμα)


:wave2: :wave2: :wave2:

Respect, βολτα... :hypnotize ... βολτα :hypnotize ... βολτα :hypnotize ... βολτα ... Θέλω :a8: ναι θέλω :a8: πότε; :a09: πότε; :a30:

lampros_fazer
29/03/2007, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Θέλω :a8: ναι θέλω :a8: πότε; :a09: πότε; :a30:

Στείλε μου το τηλ σου με πμ..
:wave2:

MUSTILI
30/03/2007, 10:21
ΣΤΑ 6000 χλμ ειναι το δευτερο οχι ΣΕ 6000 (αρα στα 7000)!!!!!

DPF
30/03/2007, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
ΣΤΑ 6000 χλμ ειναι το δευτερο οχι ΣΕ 6000 (αρα στα 7000)!!!!!

ΣΩΣΤΟΣ !!!!!!

:beer: :wave2:

astaroth2
30/03/2007, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Θέλω :a8: ναι θέλω :a8: πότε; :a09: πότε; :a30:


Κανονιζουμε καμμια βολτα την κυριακη που δινει σχετικα καλο καιρο( συννεφιες) γιατι αυριο....
:sad: :sad: :sad:

Αν τους βγει η προβλεψη αλλιως για κανα καφε...(κυριακη)

Respect
30/03/2007, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από astaroth2
Κανονιζουμε καμμια βολτα την κυριακη που δινει σχετικα καλο καιρο( συννεφιες) γιατι αυριο....
:sad: :sad: :sad:

Αν τους βγει η προβλεψη αλλιως για κανα καφε...(κυριακη) Για Κυριακή χλωμό το κόβω :( όμως από Δευτέρα βγαίνω σε άδεια... :D :p :beer:

astaroth2
30/03/2007, 23:42
Βρε Βολτααα! κι ας ειναι και καθημερινη.

Τωρα που μεγαλωσε κι η μερα...

Θα κανονισουμε!
:wave2:

Vstrommer71
31/03/2007, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από astaroth2
Βρε Βολτααα! κι ας ειναι και καθημερινη.

Τωρα που μεγαλωσε κι η μερα...

Θα κανονισουμε!
:wave2:
Παναχαϊκο-Πρασουδι-Ζαστοβα?????:lol: :lol: :lol:

Ρε χαμενα κορμια ανοιξτε ενα thread με συναντηση να το συζητησωμεν το θεμα!

Vstrommer71
31/03/2007, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Στείλε μου το τηλ σου με πμ..
:wave2:
ΔΕΝ ειπαμε πεζοπορια ρε!:lol: :lol: :lol: :lol:
Εκτος αν εχασα κανα επεισοδιο:winka:

costas81
02/04/2007, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από astaroth2
Βρε Βολτααα! κι ας ειναι και καθημερινη.

Τωρα που μεγαλωσε κι η μερα...

Θα κανονισουμε!
:wave2:



λες να γκερμιστηκε κανας φουρνος?


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

NTINOSAAA
27/04/2007, 22:57
Σημερα εκανα το πρωτο service στο LOUIS στη Βουλιαγμενης λαδια motul 15 50 ημισυνθετικα
φιλτρο λαδιου 44 ευρω μου εκανε εντυπωση γιατι μου ειπε επομενη αλλαγη σε 3000χλμ ενω
το βιβλιο συντηρηση λεει στης 6000χλμ εσειs τη λετε:
Τα λαδια ηταν τα γνωστα με την πορτοκαλι ετικετα και εγραφαν suzuki

low__rider
11/05/2007, 11:20
ΕΛΕΟΣ!!!!


:mad: :mad: :mad:

...Χθες πηγα το μοτορι(dl 650) μου για το service των 6000 χμ. στον Σκουρτα στον Κορυδαλλο.

Ειχα κλισει και ραντεβου ...το πηγα λοιπον κατα τις 9 το πρωι

...ο ματστορας δεν ηταν εκει ακομα. Ηταν ενας πιτσιρικας.

-Τι ωρα θα ειναι ετοιμο?
-Κατα τις 2 με 3 μου απανταει ο μικρος.

Παω και γω λοιπον στις 3 ειχε φυγει ο μαστορας που μου ειχε κανει το service και ειχε πιασει βαρδια ενας αλλος.

Λεω ολα ενταξει μου λεει δεν ξερω:hypnotize :uplate: :evil:

Κοιταει να δει αν αν μου εχουν βαλει λαδια και μου λεει ενταξει ειναι λογικα εχουν γινει ολες οι εργασιες. ...Λογικα??:eyepop:

-Τεσπα για πες ρε μαστορα τι χρωσταμε?
-

135 ευρω

Και μενω μαλακας!!

...Κατσε ρε μπαρμπα γιατι 135??
- τα αναλωσιμα, φιλτρο λαδακια και τα σχετικα 45 ευρω και η εργασια 90!!!!!!!:eyepop:

Αντε τωρα βγαλε ακρη!

...Παντως πεζει και να μου καθαρισαν και το φιλτρο αερα γιατι το bagster το ειχαν δεσει για τον π@#τσο! ...αρα μαλλον εβγαλαν το ντεποζιτο...δεν βρησκω αλλο λογο για να πειραξουν το bagster


...αλλα και παλι 135 για λιπαντικη συντηριση ρε π@#στη μου!!! μηπως εχω καμια BMW και δεν το ξερω????

low__rider
11/05/2007, 11:26
...Ρε παιδια για οποιος γνωριζει ας μου πει κανεναν καλο και τιμιο μαστορα στην Αθηνα γιατι εκει δεν παιζει να ξαναπαω!!!

MUSTILI
11/05/2007, 14:35
Νομιζω το εχω ξαναγραψει στην ιδια συζητηση. Το παω στον Σταθοπουλο στην Μαυρομιχαλη και Λ. Αλεξανδρας. Μου παιρνει λιγοτερα λεφτα απο οσα διαβαζω εδω, ειναι ευγενικος και μου εξηγει παντα τι εκανε(που για μενα μετραει και δειχνει καλο άνθρωπο πρωτα απ'ολά). Τον συστησα σε φιλο και εμεινε και αυτος ευχαριστημενος. Σαν να κανω διαφημιση ειναι αλλα το καλο πρπει να λεγεται γιατι ειμαστε όλοι πολύ δυσαρεστημενοι απο τα σερβις.:beer:

DPF
11/05/2007, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
...Ρε παιδια για οποιος γνωριζει ας μου πει κανεναν καλο και τιμιο μαστορα στην Αθηνα γιατι εκει δεν παιζει να ξαναπαω!!!

ΣΤΟΝ ΧΑΒΕΛΑ ......!!!!!!

Vezouvios
15/05/2007, 13:07
48000 xlm!
ΛΑΔΙΑ MOTUL 15/50 3Λιτρα
3 ζευγαρια τακακια ΑBC μπρος πισω
φιλτρο λαδιου
2 μπουζια NGK
1 Φιλτρο αερος Κ&N
Υγρα φρενων
Περαστικα service

238 ευρω!

paranoid
16/05/2007, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
ΕΛΕΟΣ!!!!


:mad: :mad: :mad:

...Χθες πηγα το μοτορι(dl 650) μου για το service των 6000 χμ. στον Σκουρτα στον Κορυδαλλο.

Ειχα κλισει και ραντεβου ...το πηγα λοιπον κατα τις 9 το πρωι

...ο ματστορας δεν ηταν εκει ακομα. Ηταν ενας πιτσιρικας.

-Τι ωρα θα ειναι ετοιμο?
-Κατα τις 2 με 3 μου απανταει ο μικρος.

Παω και γω λοιπον στις 3 ειχε φυγει ο μαστορας που μου ειχε κανει το service και ειχε πιασει βαρδια ενας αλλος.

Λεω ολα ενταξει μου λεει δεν ξερω:hypnotize :uplate: :evil:

Κοιταει να δει αν αν μου εχουν βαλει λαδια και μου λεει ενταξει ειναι λογικα εχουν γινει ολες οι εργασιες. ...Λογικα??:eyepop:

-Τεσπα για πες ρε μαστορα τι χρωσταμε?
-

135 ευρω

Και μενω μαλακας!!

...Κατσε ρε μπαρμπα γιατι 135??
- τα αναλωσιμα, φιλτρο λαδακια και τα σχετικα 45 ευρω και η εργασια 90!!!!!!!:eyepop:

Αντε τωρα βγαλε ακρη!

...Παντως πεζει και να μου καθαρισαν και το φιλτρο αερα γιατι το bagster το ειχαν δεσει για τον π@#τσο! ...αρα μαλλον εβγαλαν το ντεποζιτο...δεν βρησκω αλλο λογο για να πειραξουν το bagster


...αλλα και παλι 135 για λιπαντικη συντηριση ρε π@#στη μου!!! μηπως εχω καμια BMW και δεν το ξερω????



Ω ρε φούστη μου...!!!

Εγω το πήγα εκεί για το service στα 1000 χλμ και ειχα σκοπο να το πηγαίνω και για τα υπόλοιπα μιας και την αγόρασα την μηχανή απο εκεί. Ο Σάκης ο Σκούρτας που έχει το μαγαζί φαίνεται πολύ ξηγημένος και μου εξηγήθηκε και καλά κατα την αγορά της μηχανής...
Αλλά 135 γιούρια μου φαίνονται πάρα πολλά και μου έκανε και εμένα εντύπωση ο μάστορας ο οπόιος είναι όντως πιτσιρικάς (βέβαια δεν σημάινει και τίποτα αυτό...)

Πάντως με έβαλες σε σκέψεις τώρα...