PDA

View Full Version : Διακενο ακιδων μπουζι...



camen
19/11/2010, 16:25
Μια ερωτησουλα παρακαλω...:sun:
Οταν το manual δινει διακενο ακιδας μπουζι πχ 0.6-0.7mm υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος?!

Δλδ, δινεται απλα για να τσεκαρουμε οτι το μπουζι δεν εχει πεσει απο τα χερια καποιου και δεν εχει σκασει με την ακιδα κατω με αποτελεσμα να κλεισει πολυ

ή

δινεται επειδη παιζει καποιο ρολο(μικρο/μεγαλο δεν ξερω:look: ) στην ποιοτητα καυσης του μειγματος?!

:beer: :wave2:

McGyver
19/11/2010, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Οταν το manual δινει διακενο ακιδας μπουζι πχ 0.6-0.7mm υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος?!

Όχι, για να κινείται η αγορά με τα filler το βάζουν...

SVX
19/11/2010, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Μια ερωτησουλα παρακαλω...:sun:
Οταν το manual δινει διακενο ακιδας μπουζι πχ 0.6-0.7mm υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος?!

Δλδ, δινεται απλα για να τσεκαρουμε οτι το μπουζι δεν εχει πεσει απο τα χερια καποιου και δεν εχει σκασει με την ακιδα κατω με αποτελεσμα να κλεισει πολυ

ή

δινεται επειδη παιζει καποιο ρολο(μικρο/μεγαλο δεν ξερω:look: ) στην ποιοτητα καυσης του μειγματος?!

:beer: :wave2:


το διακενο ανοιγει λογω φθορας, με αποτελεσμα να μην εχεις καλο σπινθηρα....γι'αυτο εκτος απο το βρωμικο μπουζι και ενα μπουζι με μεγαλο διακενο δεν κανει σωστη δουλεια

camen
19/11/2010, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
το διακενο ανοιγει λογω φθορας, με αποτελεσμα να μην εχεις καλο σπινθηρα....γι'αυτο εκτος απο το βρωμικο μπουζι και ενα μπουζι με μεγαλο διακενο δεν κανει σωστη δουλεια

Υπαρχει καποιος λογος να προτιμησεις ας πουμε πιο μικρο διακενο (πχ 0.5 αντι του 0.7) για καποιον συγκεκριμενο λογο?
Πως μεταβαλλεται ο σπινθηρας σε σχεση με το διακενο?Μικροτερο διακενο=ισχυροτερος σπινθηρας?
Προσπαθω να καταλαβω την σχεση σπινθηρα-ποιοτητα καυσης ΑΝ υπαρχει...:look:


Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Όχι, για να κινείται η αγορά με τα filler το βάζουν...

Το ειχα φανταστει οτι ειναι τοσο κουφαλες...:p

SVX
19/11/2010, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Προσπαθω να καταλαβω την σχεση σπινθηρα-ποιοτητα καυσης ΑΝ υπαρχει...:look:



υπαρχει.... Τεχνικες γνωσεις δεν εχω πολλες αλλα χειροπιαστα ξερω πως οι ακιδα "αδυνατιζει" και διαβρώνεται , που οδηγει στην μειωση της αγωγιμοτητας και σε "οχι τοσο δυνατο" σπινθηρα...


Η αποδοση δηλαδη που θα εχει το ρευμα μετατρεπομενο σε σπινθηρα(εναυση μειγματος) θα πεσει

sapila racing
19/11/2010, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Υπαρχει καποιος λογος να προτιμησεις ας πουμε πιο μικρο διακενο (πχ 0.5 αντι του 0.7) για καποιον συγκεκριμενο λογο?
Πως μεταβαλλεται ο σπινθηρας σε σχεση με το διακενο?Μικροτερο διακενο=ισχυροτερος σπινθηρας?
Προσπαθω να καταλαβω την σχεση σπινθηρα-ποιοτητα καυσης ΑΝ υπαρχει...:look:



Το ειχα φανταστει οτι ειναι τοσο κουφαλες...:p

Το μανιουαλ της μοτοσυκλέτας αναφέρει τον τύπο του μπουζί και το διάκενο, οπότε είσαι πλήρως καλυμμένος.

Κατα τα άλλα υπάρχει μεγάλη σχέση μεταξύ σπινθήρα καύσης αλλά είναι μεγαλο θέμα και δεν σου χρειάζεται να ξέρεις ακριβώς ποιά είναι η σχέση τους.
Αν παρ όλα αυτα θέλεις να μάθεις, θα πρέπει να αρχίσεις το διαβασμα.
:wave2:

camen
19/11/2010, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
υπαρχει.... Τεχνικες γνωσεις δεν εχω πολλες αλλα χειροπιαστα ξερω πως οι ακιδα "αδυνατιζει" και διαβρώνεται , που οδηγει στην μειωση της αγωγιμοτητας και σε "οχι τοσο δυνατο" σπινθηρα...


Η αποδοση δηλαδη που θα εχει το ρευμα μετατρεπομενο σε σπινθηρα(εναυση μειγματος) θα πεσει

Ωραιος,πηρα μια πρωτη εικονα της καταστασης...:beer: :beer: :beer:
Κ αναμενω περαιτερω αναλυση του θεματος...
Γτ ολο για ποιοτητα μειγματος μιλαμε αλλα δεν εχω δει να μιλαμε για ποιοτητα σπινθηρα(και απο οτι αυτος εξαρταται!!!) ,που κατι μου λεει οτι ειναι εξισου σημαντικος παραγοντας:wacko:

SVX
19/11/2010, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ωραιος,πηρα μια πρωτη εικονα της καταστασης...:beer: :beer: :beer:
Κ αναμενω περαιτερω αναλυση του θεματος...
Γτ ολο για ποιοτητα μειγματος μιλαμε αλλα δεν εχω δει να μιλαμε για ποιοτητα σπινθηρα(και απο οτι αυτος εξαρταται!!!) ,που κατι μου λεει οτι ειναι εξισου σημαντικος παραγοντας:wacko:


μεγαλυτερη σημασια εχουν ΚΑΥΣΙΜΟ/ ΑΝΑΠΝΟΗ ....


το λεω οχι επειδη δεν εχουν και τα ρευματα....απλα μερικοι "τρωνε" παραπλανηση ,οπως κατι φιλαρακια που βαζαν MAGNECOR μπουζοκαλωδια και ορκιζονταν πως το τουτου τραβαει Πολυ Καλυτερα!!!

toyar
19/11/2010, 16:51
μικρό διάκενο αλλάζει-ελαφρά- τη θέση και το σχήμα του σπινθήρα στον θάλαμο καύσης επιδρώντας στην έναρξη της καύσης
μεγάλο διάκενο καταπονεί το κύκλωμα υψηλής τάσης του πολλαπλασιαστή και αδυνατίζει το σπινθήρα ή ακόμα και εμποδίζει την δημιουργία του

camen
19/11/2010, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το μανιουαλ της μοτοσυκλέτας αναφέρει τον τύπο του μπουζί και το διάκενο, οπότε είσαι πλήρως καλυμμένος.

Πρακτικα ναι ειμαι.Αλλα θα σου πω τι παρατηρησα. Στο ducati οπως ειπα δινει 0.6-0.7 . Μετρησα με φιλερακια το διακενο των μπουζι μου(εχουν κανει καμια 1000αρια χλμ αλλα οταν τα ειχα βαλει δεν ειχα μετρησει τιποτα) και ηταν 0.75 . Ετσι τα εκλεισα στα 0.6 και βγηκα βολτα. Και σε σχεση με πριν παρατηρησα οτι στις πολυ χαμηλες στροφες το μοτερ μου δουλευει αρκετα πιο στρωτα απο πριν και ενα μικρο σκορταρισμα εχει εξαφανιστει... :winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Κατα τα άλλα υπάρχει μεγάλη σχέση μεταξύ σπινθήρα καύσης αλλά είναι μεγαλο θέμα και δεν σου χρειάζεται να ξέρεις ακριβώς ποιά είναι η σχέση τους.
Αν παρ όλα αυτα θέλεις να μάθεις, θα πρέπει να αρχίσεις το διαβασμα.
:wave2:

Δεν θα με χαλουσε να ακουσω μια αναλυση παντως...:D


:beer:

camen
19/11/2010, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
μεγαλυτερη σημασια εχουν ΚΑΥΣΙΜΟ/ ΑΝΑΠΝΟΗ ....


το λεω οχι επειδη δεν εχουν και τα ρευματα....απλα μερικοι "τρωνε" παραπλανηση ,οπως κατι φιλαρακια που βαζαν MAGNECOR μπουζοκαλωδια και ορκιζονταν πως το τουτου τραβαει Πολυ Καλυτερα!!!

Θα ηθελα να ακουσω αποψεις σχετικα ΚΑΙ με πολλαπλασιαστες/μπουζοκαλωδια...
Για τα ducati ας πουμε, υπαρχουν aftermarket dyna coils που αρκετοι που τα εχουν βαλει μιλουν για πολυ ομαλοτερη και ασκορτσαριστη λειτουργια του μοτερ...:winka:

toyar
19/11/2010, 16:56
φυσικά παίζει πρωτεύοντα ρόλο στην ποιότητα της καύσης άρα και στην απόδοση ο χρονισμός η διάρκεια σπινθηρισμού και η ποιότητα του σπινθήρα
όλα τα παραπάνω προβλέπονται με ακρίβεια από τον κατασκευαστή

dmf
19/11/2010, 17:45
το μπουζι πιστευω λειτουργει σαν μια μικρη μηχανη wimshurst. Οταν εχεις τις 2 βεργες κοντα οι σπινθηρες ειναι πιο συχνοι απ'οτι οταν τους απομακρυνεις.
Αυτο σημαινει οτι οσο μεγαλωνεις την αποσταση, χρειαζεται η μηχανη να συλλεξει μεγαλυτερο φορτιο σε καθε πλακα για να γινει εκκενωση.
Το ιδιο θα συμβαινει υποθετω με το μπουζι.

jimmis5
19/11/2010, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ετσι τα εκλεισα στα 0.6 και βγηκα βολτα. Και σε σχεση με πριν παρατηρησα οτι στις πολυ χαμηλες στροφες το μοτερ μου δουλευει αρκετα πιο στρωτα απο πριν και ενα μικρο σκορταρισμα εχει εξαφανιστει... :winka:

:a13: :a13: :a13: Ρε τι γινεται αμα εχεις ducati περνας λεμε σε αλλο επιπεδο εξελιξης και βελτιωσης..απλα:a19: