PDA

View Full Version : Συμπλεκτης



mankam
19/11/2010, 17:32
Καλησπερα
Εχω το εξης προβλημα οταν εχω μερες να βαλω το zzr μπροστα ,πατωντας συμπλεκτη και βαζωντας πρωτη κλωτσαει και σβηνει,την δευτερη φορα που δοκιμαζω απομονωνει και ολα καλα ,οπως και οταν την κυκλοφορω δεν υπαρχει προβλημα.
Δοκιμασα να πατησω 2-3 φορες την μανετα μηπως δουλεψει καλυτερα αλλα τιποτα,παλι κλωτσαει και σβηνει μονο οταν ειναι κρυο και εχει μερες να κυκλοφορησει!
το μυαλο μου παει μαλλον σε τρομπα συμπλεκτη,υγρα εχω αλλαξει προσφατα και εξαερωση εκανα,εχει αντιμετωπισει κανενας το ιδιο προβλημα?

paraligo
19/11/2010, 18:30
Για τσέκαρε τον διακόπτη στο στάντ …………………:D

mankam
19/11/2010, 20:04
καμια σχεση με ηλεκτρικα σβηνει γιατι δεν απομονωνει

reinmeister
19/11/2010, 20:54
δεν εχει να κανει με τρομπα αλλα με καμπανα...κολλουν οι δισκοι σου μεταξυ τους οσο ειναι κρυα τα λαδια και γι αυτο δεν αποσυμπλεκει...

αυτο συμβαινει επειδη εχει κανει φθορα η καμπανα σου (δοντιασματα στα σημεια που ακουμπουν τα αυτια των δισκων)...

anyway, μην ασχοληθεις καθολου...ασχολησουν οταν αρχιζει να ζοριζει στις αλλαγες ταχυτητων...

βαζε μπρος με νεκρα,ζεσταινε κανα λεπτο στατικα (δεν ειναι κακο) και θα σαι κομπλε...

woofy
19/11/2010, 21:43
Δοκιμασε να πατας τη μανετα,αλλα καθε πατημα που κανεις να μενεις πατημενος 2-3δευτερολεπτα.θελει σιγα-σιγα το πατημα

mankam
19/11/2010, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
δεν εχει να κανει με τρομπα αλλα με καμπανα...κολλουν οι δισκοι σου μεταξυ τους οσο ειναι κρυα τα λαδια και γι αυτο δεν αποσυμπλεκει...

αυτο συμβαινει επειδη εχει κανει φθορα η καμπανα σου (δοντιασματα στα σημεια που ακουμπουν τα αυτια των δισκων)...

anyway, μην ασχοληθεις καθολου...ασχολησουν οταν αρχιζει να ζοριζει στις αλλαγες ταχυτητων...

βαζε μπρος με νεκρα,ζεσταινε κανα λεπτο στατικα (δεν ειναι κακο) και θα σαι κομπλε...

πηγε το μυαλο μου στους δισκους αλλα δεν μπορουσα να σκεφτω αυτο το σεναριο,δεν ειναι κατι που με ενοχλει συνεχεια οποτε δεν θα βαλω χερι.
Η καμπανα οταν με το καλο ανοιχτει για να βαλω αλλο σετακι δισκακια υπαρχει περιπτωση να διορθωθει π.χ. με λιμα στα σημεια που εκανε δοντια η παμε για αλλαγη καμπανας?

reinmeister
19/11/2010, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam

Η καμπανα οταν με το καλο ανοιχτει για να βαλω αλλο σετακι δισκακια υπαρχει περιπτωση να διορθωθει π.χ. με λιμα στα σημεια που εκανε δοντια...

:a01:

airpanos
19/11/2010, 23:30
Η ντιζα ειναι αρκετα σφιγμενη??:uplate:

mankam
03/05/2012, 15:46
Σημερα ανοιξα το καπακι της καμπανας,εβγαλα τους δισκους και τους μεταλλικους δισκους ,τους μετρησα και ηταν μεσα στα ορια του κατασκευαστη,2.7-3.0 δινει το στανταρ και το servise limit 2.5 τα δικα μου με μικρομετρο τα μετρησα 3.0 καινουργια δηλαδη,οι μεταλλικοι,επισης ηταν σεν πολυ καλη κατασταση.
Στα ελλατηρια δινει το στανταρ 46.3 και servise limit 42.7,μετρησα πανω απο το 46.3 οποτε και αυτα ηταν μια χαρα.
Παμε στην καμπανα του συμπλεκτη,εκει στους οδηγους των δισκων ειχε δοντακια ανεπαισθητα (ισα που τα καταλαβαινα με το δαχτυλο) τα περασα ολα με μια ψιλη λιμα και μετα γυαλοχαρτο,μου πηρε αρκετη ωρα αλλα το αποτελεσμα ηταν ικανοποιητικο.
καθαρισμα απο τα γρεζια και φυσημα και ακολουθησε το μονταρισμα.
Εκανα δοκιμη με κρυο μοτερ κουμπωσα πρωτη και την πηρε πολυ γλυκα χωρις θορυβο,οσες φορες και αν δοκιμασα,πριν απο αυτη τη διαδικασια πολλες φορες σε κρυο μοτερ ηθελε πατημενη μανετα καμποσα δευτερολεπτα και να ζεσταθει το μοτερ για να μην κλωτσησει και σβησει οταν κουμπωνα ταχυτητα.
Για οσους εχουν παρομοιο θεμα ελπιζω να βοηθησα :beer:

OldMan
04/05/2012, 11:22
Ρε μπαγάσα, ενάμιση χρόνο το κυκλοφορούσες το μηχανάκι με κλωτσιές και σβησίματα.??:uplate:

GiannisBlessed
04/05/2012, 12:55
πως γινεται οταν με απασχολει κατι και μπαινω εδω μεσα και να πεφτω σε εν εξελιξει θρεντ με θεμα παρομοιο-αν οχι πανομοιοτυπο-με το δικο μου??
αλλαζει και το δικο μου ψιλο δυσκολα ταχυτητες και ο συμπλεκτης πιανει λιγο πριν το τελος αλλα απο οσο το νιωθω δεν πατιναρει...
υπαρχει περιπτωση να συμβαινει αυτο οταν τα δισκακια εχουν πλησιασει η ξεπερασει το οριο προδιαγραφων του κατασκευαστη γιατι το συνολικο τους παχος ειναι πολυ μικρο?
στο δικο μου υπαρχουν 7 μεταλλικοι και 8 δισκοι τριβης.
κανονικα πρεπει να ειναι 3χιλ ο καθενας αρα συνολο 45χιλ.
στο οριο ειναι 39χιλ.
η πλακα πιεσεως θα εχει μπει πιο μεσα (δλδ απομακρυνθει απο το μηχανισμο) κατα 6χιλ.
τελικα αυτο με το υαλοχαρτο ειναι καλο κολπο η κανει πιο πολυ κακο παρα καλο?

mankam
05/05/2012, 16:25
καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη φιλε μου,χωρις να θελω να το παιξω ειδημων μια και υπαρχουν εδω μεσα ατομα με μεγαλυτερη εμπειρια απο μενα.
πρεπει να αποκλεισεις ολες τις αλλες πιθανοτητες πριν φτασεις εκει,αν ειναι καποιας ηλικιας η μηχανη σου τσεκαρε την πομπα συμπλεκτη για φθορες,αν χρειαζεται αλλαξε ολο το σετακι με εμβολο,τσιμουχακια ελλατηριο,εγω το εκανα και ειδα διαφορα και λιγοτερη δυναμη στη μανετα.
το δικο μου προβλημα ηταν πολυ μικρο,η καμπανα δεν ειχε φθορες αισθητες στο ματι,μονο με το δαχτυλο τις καταλαβαινα.
πρεπει να μετρησεις ολους τους δισκους να να δεις αν ειναι μεσα στα ορια κατασκευαστη.


η πλακα πιεσεως θα εχει μπει πιο μεσα (δλδ απομακρυνθει απο το μηχανισμο) κατα 6χιλ.
δεν νομιζω οτι λειτουργει ετσι οπως το καταλαβαινεις,τα ελλατηρια καλυπτουν τις φθορες των δισκων οταν ειναι μεσα στα ορια του κατασκευαστη.

mankam
05/05/2012, 16:28
Ρε μπαγάσα, ενάμιση χρόνο το κυκλοφορούσες το μηχανάκι με κλωτσιές και σβησίματα.??:uplate:
ασε μου ειχε σπασει τα νευρα μπροστα σε κοσμο να μου σβηνει:rotflmao:

GiannisBlessed
05/05/2012, 21:26
ειναι με ντιζα η δικια μου.
τωρα μετα απο αυτο το προβλημα σου διορθωθηκε?οι αλλαγες ταχυτητων βελτιωθηκαν?