PDA

View Full Version : Τι να επιλέξω????



MustGK
21/11/2010, 13:00
Θέλω να πάρω ένα μηχανάκι για την πόλη αλλά θα το πεθάνω... Πραγματικά μπορεί να φύγει μόνο του από τα μαρτύρια... Και σκέφτομαι ότι θα πρέπει να έχει φθηνή συντήρηση και γενικά για τις μέρες που ζούμε να είναι φθηνό.. Τι προτείνεται?? Να πάρω κανένα παπί ή να δώ και για μικρά on off ή ψευτοεντουράκια...

sergiosm
21/11/2010, 13:13
αν πας για 125 και δεν θέλεις παπί

πάρε το ybr 125

mikes
21/11/2010, 13:22
κατι σε cbf250 ybr250! ειδικα το ybr αντεχει!! δοκιμασμενο λεμε!!

p@nos
21/11/2010, 13:37
παπι...τα μοτοσυκλετακια ξεχνα τα δεν αξιζουν και δε σου προσφερουν ουτε τα θετικα μιας μοτοσυκλετας, ουτε τα θετικα του παπιου...


κοιτα σε μεταχειρισμενα πιο παλια οχι απο τα καινουρια...

aisxos
21/11/2010, 14:02
innona 125 με 1000 ευρω βρισκεις 06-07 μοντελο...σκυλια,εντελως φθηνη συντήρηση..5 ευρω βενζίνα...το παρατας και φευγεις...ουτε που το παρκαρα ουτε τιποτα..καλυτερη λύση για πολή και φθηνή δεν υπάρχει..και honda...

MustGK
21/11/2010, 19:25
αν πάρω παπί σκέφτομαι για astrea δοκιμασμένο από πολλούς και αντέχει.. Αν και σκεφτόμουν για κανένα serow ή ax-1 αλλά μάλλον παπί..

p@nos
21/11/2010, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από MustGK
αν πάρω παπί σκέφτομαι για astrea δοκιμασμένο από πολλούς και αντέχει.. Αν και σκεφτόμουν για κανένα serow ή ax-1 αλλά μάλλον παπί..


για μετακινηση ξεχνα τα μοτοσυκλετακια...το παπι ειναι ο απολυτος αρχοντας:p

menos
22/11/2010, 06:56
Παπι, παπακι, παπια.... Χωρις δευτερη σκεψη!!!

KaTaNaS
22/11/2010, 07:12
ΒΕΤΑ urban 125
dokimase to kai tha deis
http://www.betamotor.com/system/attachments/0000/4005/Gamma2011_Beta.pdf

η αντιπροσωπέια δίνει τεστ ραίντ

typhoon
22/11/2010, 07:24
φιλαρακι ξεχνα τα ολα κ πανε παρε ενα μπουσα τζεν2 να βρεις την υγεια σου!
Αξιοπιστο,δε σπαει δε χαλαει, ε τσιμπαει λιιιιιιγο παραπανω απο ενα παπι,αλλα...from gas it shaves (απο γκαζι ξυριζει)!!!

ThanosMr
22/11/2010, 08:24
με ένα παπί θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά..
φθηνή συντήρηση και αξιοπιστία.
η καλύτερη λύση για την πόλη..

MustGK
22/11/2010, 10:47
Δν ξέρω παιδιά... Αλλά όλοι που είχαν ρωτήσει πριν από εδώ μου έλεγα για τα on-offaia ή κανένα ψευτοεντούρο (gia serow h ax-1)... Για μετακίνηση στην Αθήνα το θέλω... Και πάντα να μου βγαίνει φθηνό σε όλα... Με βάλατε σε σκέψεις..

aisxos
22/11/2010, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από MustGK
Δν ξέρω παιδιά.... Για μετακίνηση στην Αθήνα το θέλω... Και πάντα να μου βγαίνει φθηνό σε όλα... Κακώς μπήκες και σε σκέψεις...δεν υπάρχει κάτι καλύτερο με τα κριτήρια που έδωσες..οσο για το αστρα που λες,πράγματι είναι σκυλί.

Volo
22/11/2010, 11:29
Εγώ για Αθήνα έχω το XR125. Αυτό και αν είναι σκυλί! 300 χλμ με 15 ευρώ, συντήρηση πολύ πολύ φθηνή.
Μία φλάντζα άλλαξα και μία καλύτερη πίπα γιατί με τις βροχές κάποτε τα έπαιξε.
Τα φρένα του είναι λίγο μάπα αλλά έτσι και αλλιώς δεν θα πηγαίνεις με πολλά.

MustGK
22/11/2010, 11:31
Δεν σας είπα ότι όποιος ξέρει κάποιον που να πουλάει κανένα παλιό παπί μέχρι 400 Ευρώ με ενημερώνει..

sergiosm
22/11/2010, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
ειδικα το ybr αντεχει!! δοκιμασμενο λεμε!!

δεν μου λες το ybr 250 πόσο καίει;

:wave2:

motomaniac
22/11/2010, 20:22
πατε καλα?? τι παπια και πιπες??? με 1000ε παιρνεις ενα ΑΧ250 οπως ειπες.. πολυ καλυτερο απο το παπι ΠΑΝΤΟΥ!!!!!!!! κι οσο για κινηση??? εγω εχω ενα ΤTR250RAID κι αν καποιος νομιζει οτι μπορεσει να με περασει σε κινηση ας ερθει σαλονικη να δοκιμασει... μην ακουω μαλακιες.. κι επειδη εχω ερθει κι αθηνα εκει οπου υπαρχουν μεγαλυτεροι δρομοι με μεγαλυτερες ταχυτητες θα ειναι μεχρι κι επικινδυνο το παπι... και ειχα παπι και το λατρευω.. και το συντηρω ακομα.. GLX-R.... παρε παιδι μου ενα μεταχειρισμενο εντουρακι η ονοφακι (ιαπωνιας ομως) κι ας τους να λενε... καλο και το αστρα αλλα με ΤΑΜΠΟΥΡΟ μπροστα... και λογω χρονιας ενασχολησης με τη διανομη φαγητου εχω οδηγησει σχεδον τα παντα θα σε πω αυτο : παροτι χοντακιασ το προτελευταιο κρυπτον αξιζει πιο πολυ τα λεφτα του απο ενα ινοβα.. και φρενα κι αναρτηση και συμπλεκτης.. τωρα με 400ευρω που θες... παρε οτι βρεις... ακου ρε... α και για την καταναλωση... 3 λιτρα το παπι 4 το 250.. με διπλασιες ταχυτητες και χωρις να σε περνανε τα ποδηλατα... αχαχαχαχαχα

p@nos
22/11/2010, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
πατε καλα?? τι παπια και πιπες??? με 1000ε παιρνεις ενα ΑΧ250 οπως ειπες.. πολυ καλυτερο απο το παπι ΠΑΝΤΟΥ!!!!!!!! κι οσο για κινηση??? εγω εχω ενα ΤTR250RAID κι αν καποιος νομιζει οτι μπορεσει να με περασει σε κινηση ας ερθει σαλονικη να δοκιμασει... μην ακουω μαλακιες.. κι επειδη εχω ερθει κι αθηνα εκει οπου υπαρχουν μεγαλυτεροι δρομοι με μεγαλυτερες ταχυτητες θα ειναι μεχρι κι επικινδυνο το παπι... και ειχα παπι και το λατρευω.. και το συντηρω ακομα.. GLX-R.... παρε παιδι μου ενα μεταχειρισμενο εντουρακι η ονοφακι (ιαπωνιας ομως) κι ας τους να λενε... καλο και το αστρα αλλα με ΤΑΜΠΟΥΡΟ μπροστα... και λογω χρονιας ενασχολησης με τη διανομη φαγητου εχω οδηγησει σχεδον τα παντα θα σε πω αυτο : παροτι χοντακιασ το προτελευταιο κρυπτον αξιζει πιο πολυ τα λεφτα του απο ενα ινοβα.. και φρενα κι αναρτηση και συμπλεκτης.. τωρα με 400ευρω που θες... παρε οτι βρεις... ακου ρε... α και για την καταναλωση... 3 λιτρα το παπι 4 το 250.. με διπλασιες ταχυτητες και χωρις να σε περνανε τα ποδηλατα... αχαχαχαχαχα


οτι να ναι λες...

toyar
22/11/2010, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παπι...τα μοτοσυκλετακια ξεχνα τα δεν αξιζουν και δε σου προσφερουν ουτε τα θετικα μιας μοτοσυκλετας, ουτε τα θετικα του παπιου...


κοιτα σε μεταχειρισμενα πιο παλια οχι απο τα καινουρια...

ποια είναι τα θετικά του παπιού που δεν προσφέρει ένα 250άρι μονοκύλινδρο;:look: :look:
υπάρχει σύγκριση σε ροπή, φρένα, αναρτήσεις;

motomaniac
22/11/2010, 21:10
το παπι ειναι σε ΟΛΑ κατωτερο.. αλλα που να ξερω εγω που τα χρησιμοποιω και τα δυο...ας πει κανενας που ξερει...:yuck: :evil:

p@nos
22/11/2010, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
ποια είναι τα θετικά του παπιού που δεν προσφέρει ένα 250άρι μονοκύλινδρο;:look: :look:
υπάρχει σύγκριση σε ροπή, φρένα, αναρτήσεις;


οταν μιλαμε για καθημερινη μετακινηση, το πιο εχει καλυτερες επιδοσεις δε μας απασχολει...
αμα ειναι ετσι να παρει 400αρι...αλλα το 600 παλι καλυτερο ειναι...ομως μετα υπαρχουν και τα 800...τα οποια ειναι χειροτερα απο τα 1200...


Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
το παπι ειναι σε ΟΛΑ κατωτερο.. αλλα που να ξερω εγω που τα χρησιμοποιω και τα δυο...ας πει κανενας που ξερει...:yuck: :evil:


ειμαι βεβαιος πως εισαι ο μοναδικος που εχεις και μηχανη και παπι...απορω πως καταφερνεις να τα συντηρεις...τελος παντων..αφου θες να σου πει καποιος που ξερει, θα σου πω εγω...


με το παπι, εχεις μικροτερα παγια εξοδα...τελη ασφαλειες...
καιει λιγοτερο...καθημερινη μετακινηση, οποτε τα εξοδα μετρανε...
απειρως φτηνοτερα ανταλλακτικα...που τα βρησκεις παντου και παντα...

και περα απο αυτα...

μικρο βαρος/υψος, κουμανταρεται απο κοντους ψηλους τα παντα...και φυσικα πιο ευκολα απο οποιοδηποτε αλλο δικυκλο...και απο εντουρακι...

πολυ χαμηλοτερο κοστος αποκτησης...με 500? παιρνεις παπι που δε προκειται να χαλασει ποτε...ειδικα αν μιλαμε για τα all time classic παλιοτερα παπια

ΕΧΕΙ ΠΟΔΙΑ!!!!πραγμα που σημαινει οτι ΔΕ ΒΡΕΧΕΣΑΙ!!!!καθημερινο μεσο, μιας και θα χρειαστει να κυκλοφορισεις με βροχη(εσυ μαλλον με λιακαδες κυκλοφορεις μονο)

ΔΕΝ εχει συμπλεκτη...πραγμα που σημαινει πως μπορεις να οδηγας με το ενα χερι...στην καθημερινοτητα καποια στιγμη θα χρειαστει να οδηγησεις με το ενα χερι...

φυσικα το παπι εχει τη μαγικη ιδιοτητα να φορτωνεται σα γαιδουρι και να μην παραπονιεται...περα του οτι σερβις δε θελει και ποτε

ΔΕΝ γινεται ευκολα στοχος απο τους κλεφτες...ειδικα τα πιο παλια παπια ουτε που τα ακουμπανε...σε σχεση με μοτο...




θες κι αλλα η δε σου φτανουν?


τωρα μην αρχισετε για τα φρενα που εχει το εντουρακι και τις αναρτησεις κλπ κλπ κλπ...φυσικα και ειναι ανυπαρκτες και στις δυο περιπτωσεις...και στο παπι και στο εντουρακι...οποτε στην καθημερινοτητα, δεν εξαρταστε απο αυτα, αλλα απο την συγκεντροση σας στο δρομο...

και πολλα εγραψα motomaniac...μονο και μονο επειδη αρχισες τις ειρωνιες και τα βρισιδια:wave2:

motomaniac
23/11/2010, 17:04
τη ροπη τη χρειαζεσαι.. και το γκαζι να αποφυγεις τον κιτρινο μαλακα.. το γκαζι ειναι ενεργητικη ασφαλεια. και μην το παμε στα πιο πολλα αλογα... εκει δεν χρειαζεται.. το CBR μου σπινιαριζε παντου χωρις ιδιαιτερο λογο (κι ειχα λαστιχο)..

παγια εξοδα και ασφαλειες και στα δυο ειναι τοσο μικρα που περριτη η κουβεντα. αστοχο.. τι 15ε για σημα το ενα τι 39 ανα θυμαμαι καλα.. τον χρονο ετσι?
για τα 500ε παπι το συζτηταμε αν θα χαλασει.. ειδικα τα παλιοτερα μοντελα που τα εχουν σκαλιξει οι πιτσιρικαδες πασης ελλαδος... γιατι ρε φιλε χαλανε τα παλια αεροψυκτα (και μη) εντουρακια??
στην ποδια εχεις δικιο.. προχθες που εβρεχε κι ημουν ολο το πρψι εξω για δουλεις εγινα σκατα.. αλλα τουλαχιστον στην βροχη φρεναριζα σαν ανθρωπος με λαστιχα της προκοπης... ο συμπλεκτης για μενα ειναι πλεονεκτημα. αν θελω να κουβαλησω κατι το TTR εχει σχαριτσα πισω. ασε που πηγαινοερχεται σαλονικη βεροια με το σακο μου φορτωμενο.. (το παπι?) μιλαμε για 70 σκαρτα χλμ αποσταση.. το παι δεν θελει σερβις.. θελει φιλε.. αλλα οχι συχνα.. δεν ξερω εκει.. αλλα εδω τα glx kai ta astrea ειναι που τα εξαφανιζουν για διαλυση.. και στο εντουρακι δεν ειναι ανυπαρκτες ουτε οι αναρτησεις ουτε τα φρενα...
οδηγηση με ενα χερι?? γιατι?? αν μπορεις να την αποφυγεις φορτωνοντας κανε το... αλλα για να χρειαστει το παπι (που οντως φορτωνεται σαν σκυλι) να παρεις και κατι στο χερι... κουριερ θα δουλεψει το παιδι?

menos
23/11/2010, 17:32
motomaniac, το παλλικάρι ζήτησε μηχανάκι για την καθημερινή του μετακίνηση και οχι να πηγαινοερχεται "σαλονικη βεροια με το σακο του φορτωμενο.." που φυσικά ΚΑΙ αυτό το κάνει το παπί αν και εφόσον χρειαστεί... οσο για τα υπόλοιπα άσχετα σχόλια σου για τον "κίτρινο μαλάκα" και "τα περισσότερα άλογα"... προτιμώ να μην αναφερθώ... γιατί θα δώσω και αξία στα γραφόμενα σου....