PDA

View Full Version : Σκουριά σε αλυσίδα Did!!!



sokis8
21/11/2010, 16:17
Καλησπέρα σε όλους. Φοράω στην μοτο την αλυσίδα DID 520VMG&B X110 την χρυσή. Μετά απο κάποιες μέρες (βροχερές) ακινησίας ψιλοέπιασε σκουριά. Πώς είναι καλύτερα να την καθαρίσω για να μην της κάνω ζημιά????

Band(age)it
21/11/2010, 16:49
Μετα απο βροχες περνα τη με σπρει αλυσιδας και μη σε νοιαζει τιποτα :beer:

(Αντε και ενα καθαρισματακι με παραφινελαιο - βενζινη πιο πριν...)

daz
21/11/2010, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Μετα απο βροχες περνα τη με σπρει αλυσιδας και μη σε νοιαζει τιποτα :beer:

(Αντε και ενα καθαρισματακι με παραφινελαιο - βενζινη πιο πριν...)

Βενζίνη σε αλυσίδα με O-ring?

notakos600
21/11/2010, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Βενζίνη σε αλυσίδα με O-ring?


+1000
Bye-bye o'ring μετά, θα είναι σκέτο ring.

daz
21/11/2010, 19:18
Καθαριστικό αλυσίδας για O-ring. Αντισκωριακά και άλλα μαντζούνια γενικής χρήσης όπως το wd40 κ.α. απέφυγε τα για την αλυσίδα σου.

Λίπανση χωρίς να γίνει πρώτα καθαρισμός είναι μισή δουλειά. Όλη η βρωμιά μαζεύεται μέσα στα πιράκια και η αλυσίδα δεν "λυγίζει".


Αν δεν θέλεις να πληρώσεις καθαριστικό πάρε πετρέλαιο και καθάρισε τη. Αν είναι και φωτιστικό ακόμα καλύτερα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
+1000
Bye-bye o'ring μετά, θα είναι σκέτο ring.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Τα x-ring είναι γνωστά, τα s-ring επίσης. Τα σκέτα ring όμως... :lol: :beer: :wave2:

mai_tai
22/11/2010, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sokis8
Καλησπέρα σε όλους. Φοράω στην μοτο την αλυσίδα DID 520VMG&B X110 την χρυσή. Μετά απο κάποιες μέρες (βροχερές) ακινησίας ψιλοέπιασε σκουριά. Πώς είναι καλύτερα να την καθαρίσω για να μην της κάνω ζημιά????

ποσο την πηρες μεγαλε..?σετ με γραναζια φανταζομαι..

George_M.
22/11/2010, 19:58
spam on
παραφινελαιο που βρισκουμε?
πως γινεται η χρηση αυτου?
ευχαριστω
spam off
:beer:

nic mor
22/11/2010, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
spam on
παραφινελαιο που βρισκουμε?
πως γινεται η χρηση αυτου?
ευχαριστω
spam off
:beer:

σε κανενα βενζιναδικο
εχουν και τα μεγαλα σουπερ μαρκετ νομιζω.

η χρηση του ειναι πανευκολη,απλα το περνας με ενα πινελακι
και παθαινεις πλακα με το ποσο ευκολα φευγουν τα γρασα !

George_M.
22/11/2010, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
σε κανενα βενζιναδικο
εχουν και τα μεγαλα σουπερ μαρκετ νομιζω.

η χρηση του ειναι πανευκολη,απλα το περνας με ενα πινελακι
και παθαινεις πλακα με το ποσο ευκολα φευγουν τα γρασα !


αν φευγουν μονο αυτα κ η βρωμια εχει καλως...
κατα καιρους εχω ακουσει πολλους να καθαριζουν με παραφινελαιο,βασικα ποτε δεν το δοκιμασα φοβομενος πιθανη ζημια στα o'ring...

nic mor
22/11/2010, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
αν φευγουν μονο αυτα κ η βρωμια εχει καλως...
κατα καιρους εχω ακουσει πολλους να καθαριζουν με παραφινελαιο,βασικα ποτε δεν το δοκιμασα φοβομενος πιθανη ζημια στα o'ring...


για τα ο ρινκ δεν θελω να σου πω ψεματα..
δεν εχω προσωπικη αποψη,οτι δεν τα χαλαει.
μου το εχει πει πολυς κοσμος ομως και βαζω παραφινελαιο
εδω και 2 χρονια χωρις προβλημα.
και σου ξαναλεω θα παθεις πλακα με το πως φευγουν ολα!!


παντως και το μανιουαλ του v-strom (του γνωστου υπερτατου μοντελου μετα το v-strom το χαος κτλ)
το λεει καθαρα
"καθαριστε την αλυσιδα κινησης με κηροζινη,
η κηροζινη ειναι παραγωγο του πετελαιου και προσφερει
καποια λιπανση εκτως απο το καθαρισμα"

και οτι περισσευει το βαζουμε στο ρεζερβουαρ!!
γι'αυτο το v-strom οργωνει!! :lol: :lol:

mai_tai
23/11/2010, 15:51
παλικαρια πειτε κανα μαγαζι για να αγορα αλυσιδας...(οπως την παραπανω...)

να μην την παρω απο την ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ και μου τον πιασουν κανονικα...

jfx
23/11/2010, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
παλικαρια πειτε κανα μαγαζι για να αγορα αλυσιδας...(οπως την παραπανω...)

να μην την παρω απο την ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ και μου τον πιασουν κανονικα...



http://www.alexopoulos.gr/www/

notakos600
23/11/2010, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
παλικαρια πειτε κανα μαγαζι για να αγορα αλυσιδας...(οπως την παραπανω...)

να μην την παρω απο την ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ και μου τον πιασουν κανονικα...



http://www.moto-rider.com/home.aspx

kyko
23/11/2010, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
παλικαρια πειτε κανα μαγαζι για να αγορα αλυσιδας...(οπως την παραπανω...)

να μην την παρω απο την ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ και μου τον πιασουν κανονικα...



E-BAY

:winka: :wave2:

mai_tai
24/11/2010, 06:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
E-BAY

:winka: :wave2:


ποια αποοολες δηλαδη...ειναι η παραπανω.....???

http://shop.ebay.com/i.html?_trkparms=65%253A12%257C66%253A2%257C39%253A1%257C72%253A4256&rt=nc&_nkw=DID+520&_dmpt=Motorcycles_Parts_Accessories&_ipg=200&_trksid=p3286.c0.m14.l1514

notakos600
24/11/2010, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
ποια αποοολες δηλαδη...ειναι η παραπανω.....???

http://shop.ebay.com/i.html?_trkparms=65%253A12%257C66%253A2%257C39%253A1%257C72%253A4256&rt=nc&_nkw=DID+520&_dmpt=Motorcycles_Parts_Accessories&_ipg=200&_trksid=p3286.c0.m14.l1514


Τύπος Αλυσίδας: Αυτολιπαινόμενη (O-Ring)
Σύνδεσμοι: 106
Βήμα: 520

:wave2:

sokis8
24/11/2010, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
ποσο την πηρες μεγαλε..?σετ με γραναζια φανταζομαι..


Καλησπέρα σε όλους. Οι τιμές φίλε mai tai είναι : granazia exoun 42 euro
kai h vm exei 98 euro= synolo 140 euro. Τα πήρα απο Billrebuilt's. 140? με μεταφορικά εννοείται. Αλυσίδα " DID 520VMG&B X110 " και γρανάζια " Front Sprocket: JTF 308.15 Rear Sprocket: JTR 855.45 ". Πολύ ευχαριστημένος.
Και για να συνοψήσουμε. Καθάρισμα με πινέλο και με φωτιστικό πετρέλαιο και μετά πέρασμα με σπρέι αλυσίδας για λίπανση???

mai_tai
24/11/2010, 15:43
thanks soki

mai_tai
24/11/2010, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sokis8
Καλησπέρα σε όλους. Οι τιμές φίλε mai tai είναι : granazia exoun 42 euro
kai h vm exei 98 euro= synolo 140 euro. Τα πήρα απο Billrebuilt's. 140? με μεταφορικά εννοείται. Αλυσίδα " DID 520VMG&B X110 " και γρανάζια " Front Sprocket: JTF 308.15 Rear Sprocket: JTR 855.45 ". Πολύ ευχαριστημένος.
Και για να συνοψήσουμε. Καθάρισμα με πινέλο και με φωτιστικό πετρέλαιο και μετά πέρασμα με σπρέι αλυσίδας για λίπανση???

βρηκα και αυτη εδω ...-τι διαφορα εχει με την δικη σου..??

http://www.e-moto.gr/gr/details.asp?ProductID=1068


και αυτη εδω γιατι λεει 120 δοντια...???

sokis8
15/01/2011, 20:11
Απο οτι βλέπω καμία διαφορά αλλά και πουθενά δεν βλέπω για 120 δόντια. Τελικά έκανα πολύ καλή δουλειά με φωτιστικό πετρέλαιο και καπάκι με σπρέι αλυσίδας. Όλα οκ. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια και καλή χρονιά σε όλους!!!

dmf
15/01/2011, 20:17
παιδια παραφινελαιο μην παιρνετε απο βενζιναδικο. Απο το φαρμακειο ειναι πολυ καλυτερο. Ειναι τελειως αοσμο και ποιο πηχτο (σαν λαδι) ενω στα βενζιναδικα και στα κηροπλαστειο μυριζει ελαφρα και ειναι σαν νερο.
4? το λιτρο εχει.

Επισης μετα το καθαρισμα αν λαδωσεις κατ'ευθειαν το εναπομεινον παραφινελαιο θα διαλυσει το λαδι που θα βαλετε.

Η σωστη σειρα ειναι
παραφινελαιο>καθαρισμα με σαπουναδα>ξεπλυμα με νερο>στεγνωμα>λαδωμα

SVX
16/01/2011, 04:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
παιδια παραφινελαιο μην παιρνετε απο βενζιναδικο. Απο το φαρμακειο ειναι πολυ καλυτερο. Ειναι τελειως αοσμο και ποιο πηχτο (σαν λαδι) ενω στα βενζιναδικα και στα κηροπλαστειο μυριζει ελαφρα και ειναι σαν νερο.
4? το λιτρο εχει.

Επισης μετα το καθαρισμα αν λαδωσεις κατ'ευθειαν το εναπομεινον παραφινελαιο θα διαλυσει το λαδι που θα βαλετε.

Η σωστη σειρα ειναι
παραφινελαιο>καθαρισμα με σαπουναδα>ξεπλυμα με νερο>στεγνωμα>λαδωμα

Και μια βολτα σε τσιμεντο ή ασφαλτο (1η 2α) για 100 μετρα να "τιναξει " νερα και καθαριστικα :wave2:


παραφινελαιο μπορειτε να βρειτε σε Carrefour, DIA, PRAKTIKER .Το πιο φτηνο το πετυχα στο ALEX Pak(2eyrv/ltr).

DrBig
16/01/2011, 04:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sokis8
Καλησπέρα σε όλους. Φοράω στην μοτο την αλυσίδα DID 520VMG&B X110 την χρυσή. Μετά απο κάποιες μέρες (βροχερές) ακινησίας ψιλοέπιασε σκουριά. Πώς είναι καλύτερα να την καθαρίσω για να μην της κάνω ζημιά????


1)Παρε ενα πανι και ψεκασε το με wd40.
2)Περασε την αλυσιδα με το πανι.
3)Περασε την αλυσιδα με στεγνο πανι.
4)Ψεκασε με σπρευ αλυσιδας.

daz
16/01/2011, 05:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf

Η σωστη σειρα ειναι παραφινελαιο>
Με πινέλο ή πανί

Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig

Περασε την αλυσιδα με στεγνο πανι.


Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
μια βολτα σε τσιμεντο ή ασφαλτο (1η 2α) για 100 μετρα να "τιναξει " νερα και καθαριστικα
Και για ανεβάσει λίγο θερμοκρασία ώστε να ο-ρινγ να απορροφήσουν καλύτερα

Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig

Ψεκασε με σπρευ αλυσιδας.
Και άφησέ τη, για λίγο ώστε να αποροφήσουν τα ο-ρινγκ το λιπαντικό.


Dmf Σαπουνάδες και νερά δεν κάνουν καλό στην αλυσίδα και καλό είναι να αποφεύγονται καθ' ότι δεν είναι απαραίτητα.
Drbig wd40? Μπορεί να έχεις δίκιο αλλά το φοβάμαι. Το χρησιμοποιείς καιρό χωρίς προβλήματα σε o-ring?


Στο θέμα αλυσίδας (επειδή έχω διαβάσει τα περισσότερα απ' όσα έχουν γραφτεί) όλοι διαφορετικά το κάνουμε και όλοι δίκιο έχουμε.
:wave2:

notakos600
16/01/2011, 05:59
Το ότι πρέπει να είναι ζεστή η αλυσίδα πριν τη λιπάνουμε ισχύει;

dmf
16/01/2011, 06:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz

Dmf Σαπουνάδες και νερά δεν κάνουν καλό στην αλυσίδα και καλό είναι να αποφεύγονται καθ' ότι δεν είναι απαραίτητα.



Οχι φιλε μου δεν του κανει καθολου κακο να ερθει 5 λεπτα σε επαφη με το νερο. Και την σαπουναδα την χρησιμοποιεις τμηματικα, ωστε να μην παει στα γραναζια.
Η λογικη ειναι οτι το παραφινελαιο το χρησιμοποιουμε για να διαλυσουμε το λαδι, αλλα πρεπει και καπως να διαλυσουμε το παραφινελαιο (δεν εξατμιζεται τοσο ευκολα). Αλλα εκει μπαινει το υγρο πιατων, και μετα αυτο το ξεπλενουμε οποτε εχεις μια πολυ καλα καθαρισμενη αλυσιδα. Μετα την σκουπιζεις και ή την αφηνεις να στεγνωσει ή κανεις μια γυρα το τετραγωνο οπως ειπε ο svx για να αποβαλλει καθε σταγονα νερου.

daz
16/01/2011, 06:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Το ότι πρέπει να είναι ζεστή η αλυσίδα πριν τη λιπάνουμε ισχύει;

Ναι όπως επίσης και ότι μετά πρέπει να μείνει για να απορροφήσει.


Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Οχι φιλε μου δεν του κανει καθολου κακο να ερθει 5 λεπτα σε επαφη με το νερο. Και την σαπουναδα την χρησιμοποιεις τμηματικα, ωστε να μην παει στα γραναζια.
Η λογικη ειναι οτι το παραφινελαιο το χρησιμοποιουμε για να διαλυσουμε το λαδι, αλλα πρεπει και καπως να διαλυσουμε το παραφινελαιο (δεν εξατμιζεται τοσο ευκολα). Αλλα εκει μπαινει το υγρο πιατων, και μετα αυτο το ξεπλενουμε οποτε εχεις μια πολυ καλα καθαρισμενη αλυσιδα. Μετα την σκουπιζεις και ή την αφηνεις να στεγνωσει ή κανεις μια γυρα το τετραγωνο οπως ειπε ο svx για να αποβαλλει καθε σταγονα νερου.


Εμένα το στέγνωμα με το πανί και η βόλτα μου φαίνονται αρκετά για να φύγει το καθαριστικό αλλά μπορεί να έχεις και δίκιο. :beer:
Εξ' άλλου είπαμε... Σε 2000 μοτοσυκλετιστές δεν θα βρεις ούτε έναν να κάνει ακριβώς το ίδιο με κάποιον άλλο, όσο αφορά την αλυσίδα του. Ακόμα και αυτοί που θα το κάνουν "λάθος", θα το κάνουν με διαφορετικό τρόπο. :lol:

DrBig
16/01/2011, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz

Drbig wd40? Μπορεί να έχεις δίκιο αλλά το φοβάμαι. Το χρησιμοποιείς καιρό χωρίς προβλήματα σε o-ring?
:wave2:

Φροντιζω να μην παει στα ο-ρινγκ, απλα με το μουσκεμενο πανι την καθαριζω οποτε χρειαστει στα πλαγια. Θεωριτικα δεν πρεπει να παει στα ο-ρινγκ, αλλα εχω διαβασει στο νετ για τυπακια που χρησιμοποιουνε wd40 αντι για σπρευ και βγαζουν (απο ο,τι λενε) οσα κμ βγαζουν και τα τυπακια που βαζουν σπρευ. Παρ'το το αυγο και κουρευτο....

bar-code
03/05/2014, 15:24
xa! to ksethavo!
ego ti vazo sto diplo stand kai ti psekazo me katharistiko spray alusidas,tin afino 4-5 lepta,ta psiloksernaei ta skoupidakia tis kai meta ti katharizo me ena pani.telos vazo lipantiko spray alusidas,kano 1-2 gires to tetragono kai....efuga!
prato kati lathos?

daz
03/05/2014, 15:56
xa! to ksethavo!
ego ti vazo sto diplo stand kai ti psekazo me katharistiko spray alusidas,tin afino 4-5 lepta,ta psiloksernaei ta skoupidakia tis kai meta ti katharizo me ena pani.telos vazo lipantiko spray alusidas,kano 1-2 gires to tetragono kai....efuga!
prato kati lathos?

Ναι. Χαλάς πολλά χρήματα και χρόνο. :lol: Ψεκάζεις την αλυσίδα όταν είναι ζεστή. Όλες οι βρωμιές σουρώνουν στην εφημερίδα που έχεις από κάτω. Σκουπίζεις ελαφρά γιατί το ειδικό καθαριστικό αλυσίδας για ο-ρινγκ "πρέπει" και στεγνώνει πολύ γρήγορα, χωρίς να αφήνει κατάλοιπα που θα διασπάσουν το λιπαντικό. Με λίγα λόγια, ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε.

Στο τέλος λιπαίνεις και δεν φεύγεις, κάθεσαι για να απορροφήσει. Άντε να γυρίσεις την ζάντα με το χέρι μια δυο φορές με το χέρι.

Το όλο θέμα νομίζω είναι ποια είναι η καλύτερη φθηνότερη λύση. Εσύ μέχρι να την αλλάξεις θα έχεις χαλάσει άλλη μια αλυσίδα σε καθαριστικά. :lol:

MG-KTiNoS
03/05/2014, 15:58
spam on
παραφινελαιο που βρισκουμε?
πως γινεται η χρηση αυτου?
ευχαριστω
spam off
:beer:

farmakeio

:)

o_gavros
25/11/2014, 21:09
εγω παραφινέλαιο παίρνω απο ενα μαγαζί με εκκλησιαστικά είδη.
Ενάμισο γιούρο το άκαπνο.
Έναογδονταπέντε το άκαπνο και άοσμο.

όταν στα σουπερμαρκετ κλπ,την πουλάνε 3,5€+ το μπουκάλι!

Pan (dvs)
25/11/2014, 22:41
εγω παραφινέλαιο παίρνω απο ενα μαγαζί με εκκλησιαστικά είδη.
Ενάμισο γιούρο το άκαπνο.
Έναογδονταπέντε το άκαπνο και άοσμο.

όταν στα σουπερμαρκετ κλπ,την πουλάνε 3,5€+ το μπουκάλι!

Aσχολουμε με το αντικειμενο.Υπαρχουνε πολλες ποιοτητες.

o_gavros
25/11/2014, 22:47
Aσχολουμε με το αντικειμενο.Υπαρχουνε πολλες ποιοτητες.

Θα το δεχτω Παναγιώτη.
αν και δεν ξέρω κατα πόσο παίζει ρόλο για την περιπτωση μας,που το θέμε για καθαρισμα κι όχι για λάμπα φωτισμού.

Εχω δει όμως,το ακριβως ίδιο μπουκάλι που παίνρω απο τα εκκλησιαστικά εναμιση ευρω, να πωλείται προς 4,30€ σε μεγαλο σουπερ μαρκετ εδω!
το λες και λίγο αισχροκέρδεια νομιζω.

taisteal
25/11/2014, 22:50
Γατακια,1 ευρω το λιτρο,φαρμακευτικο.


:D:D:D

o_gavros
25/11/2014, 22:56
πςςς! τι λε ρε μάγκα; :p

taisteal
25/11/2014, 22:58
πςςς! τι λε ρε μάγκα; :p


:lol:



:a09:

skylaros
25/11/2014, 23:06
Πουλάνε και τα Jumbo σε καλή τιμούλα (δε θυμάμαι ακριβώς) Για όποιον τολμάει να μπει εκεί μέσα και να ακούει μέχρι να βγει τις διαφημίσεις τους ... (είναι και Χριστούγεννα για δαύτους ... βιασμός στα αυτιά! Φαντάσου να δουλεύεις 10 ώρες τη μέρα εκεί ) :p Πάρτε από το φαρμακείο λοιπόν μαζί με ανθόνερο για τους κουραμπιέδες !!!

taisteal
25/11/2014, 23:09
Πουλάνε και τα Jumbo σε καλή τιμούλα (δε θυμάμαι ακριβώς) Για όποιον τολμάει να μπει εκεί μέσα και να ακούει μέχρι να βγει τις διαφημίσεις τους ... (είναι και Χριστούγεννα για δαύτους ... βιασμός στα αυτιά! Φαντάσου να δουλεύεις 10 ώρες τη μέρα εκεί ) :p Πάρτε από το φαρμακείο λοιπόν μαζί με ανθόνερο για τους κουραμπιέδες !!!


Να πανε να γ@μηθουνε τα jumbo...

Ουτε ευρω εκει μεσα

zannisvel
25/11/2014, 23:16
Να πανε να γ@μηθουνε τα jumbo...

Ουτε ευρω εκει μεσα

Μαζι σου!!!

amyroukai
25/11/2014, 23:23
Τοπικό φαρμακείο:
-Καλημέρα, παραφινέλαιο έχετε;
Ναι. Για κρασί;
-Όχι για μηχανή.
Τι μηχανή;
-Τι κρασί;
Μέχρι να εξηγήσουμε ο ένας στον άλλο λιώσαμε στο γέλιο. Και το αποτελείωμα:
Είναι καθαρό πάντως, αν θέλετε το πίνετε κιόλας.
-Κάνει καλό κεφάλι;
Όχι, για την δυσκοιλιότητα το παίρνουν.
-Δεν έχω ανάγκη.
Ντάξει το λέω μήπως και...
-Λες να χεστεί η αλυσίδα;

Δώσ'του γέλια. Ρόμπα στο φαρμακείο.

Pan (dvs)
26/11/2014, 07:17
Το φθηνο με το ακριβο εχει να κανει ,με το ποσο νοθευμενο ειναι με νεφτι η αλλα παρομοια υγρα.

2,5 με 3 ευρω ειναι μια καλη τιμη για ενα καλο προιον.

lykourgi
26/11/2014, 07:54
4 €/λτ έχω αγοράσει από 2-3 φαρμακεία στην Αθήνα. Αλλά κρατάει τόσο πολύ που δεν αξίζει να ψάξω για καλύτερη τιμή, ειδικά αν χρειαστεί να τρέξω κάπου μακρυά για να το πάρω.

Προτιμώ φαρμακευτικό λόγω καθαρότητας από προσμίξεις.

Με αυτό μπορείς και να λιπάνεις μηχανισμούς με πολύ μικρά κινούμενα μέρη ή με ευαισθησία σε χημικά (πχ παλαιά μηχανικά ρολόγια κα).

thunder ace
26/11/2014, 08:01
Το φθηνο με το ακριβο εχει να κανει ,με το ποσο νοθευμενο ειναι με νεφτι η αλλα παρομοια υγρα.

2,5 με 3 ευρω ειναι μια καλη τιμη για ενα καλο προιον.

Ακριβως.Εχω παρει απο σουπερμαρκετ και δεν μυριζε καθολου,εχω ξανααγορασει και μου μυριζε (ελαφρα)νεφτι.Το "καλο " ηταν σε διαφανο μπουκαλι,το ψιλομουφα σε ελαφρα χρωματιστο .

πυξιδας990
26/11/2014, 09:37
οταν δεν βαριεμαι.
1.σαπουναδα με ava και τριψιμο με πουκαμισο παλιο.
2.ξεπλυμα με λαστιχο.
3.βολτα καμια 10αρια χλμ να στεγνωσει και να ανεβασει θερμοκρασια.
4.σπρει λιπανσης.
5.αφημα εξω-τη βοηθαει η υγρασια τωρα το χειμωνα.
6.καβαλημα την αλλη μερα

οταν βαριεμαι το 1-2 αντικαθισταται απο πιεστικο με χλιαρο νερο.μαλακια ειναι αλλα αμα βαριεσαι.....................


παντως ετσι,ολες οι αλυσιδες-γραναζια μου εχουν βγαλει πανω απο 40000χλμ

daz
26/11/2014, 10:52
Ρε πυξίδα το νερό εισχωρεί μέσα στα πιράκια. Ειδικά το νερό με πίεση.

40.000 κοντεύει να μου βγάλει βγάλει did που την λάδωνα όποτε να 'ναι και την καθάριζα σπάνια.

πυξιδας990
26/11/2014, 10:56
Ρε πυξίδα το νερό εισχωρεί μέσα στα πιράκια. Ειδικά το νερό με πίεση.

40.000 κοντεύει να μου βγάλει βγάλει did που την λάδωνα όποτε να 'ναι και την καθάριζα σπάνια.

το ξερω ρε,αλλα λεω οταν βαριεμαι........................μια στο τοσο δηλ

kaps
30/11/2014, 18:33
Ρε πυξίδα το νερό εισχωρεί μέσα στα πιράκια. Ειδικά το νερό με πίεση.

40.000 κοντεύει να μου βγάλει βγάλει did που την λάδωνα όποτε να 'ναι και την καθάριζα σπάνια.

Πραγματικά , θυμάμαι πιο παλιά προτού μας πιάσουνε τα ψαξίματα με την αλυσίδα και τα λιπαντικά της , πηγαίναμε ταξίδια και την αλυσίδα όποτε θυμόταν ο συνεργειάς την ψιλοδάδωνε .