PDA

View Full Version : Βοήθεια σε πιθανό λάθος μάστορα Ktm! Sos!



xaotikos
21/11/2010, 21:09
Πριν λίγο έγινε το εξής σε έναν φίλο με adventure 990 '09. Ενώ κατέβαινε την κηφισίας ψιλοσβέλτα και έκοψε όταν είδε την κίνηση, ένιωσε να χάνει το πίσω. Νομίζωντας ότι έπαθε λάστιχο, έπιασε δεξιά να δει τι παίζει. Εκεί είδε το πίσω λάστιχο πλυμμηρισμένο στο λάδι και να στάζει λάδι από την ποδιά.

Κάλεσε οδική και ο τύπος που έφτασε, έσκυψε και είδε ότι του λείπει η τάπα από το κάρτερ!!!!!!!!

Σημειωτέον, η μηχανή είχε μπει για προγραμματισμένο service ~200 χιλιόμετρα πριν (το μεγάλο) και τα χιλιόμετρα αυτά είχαν κοντινά δρομολόγια και μια φορά αττική οδό.

Και φτάνουμε στο έρωτημα: Τι κάνουμε τώρα με το θέμα? Πως εξασφαλίζουμε ότι η μηχανή δεν έχει πάθει τίποτα και είμαστε καλυμένοι με τον μάστορα? Τι πρέπει να κοιτάξει στην μηχανή για να έχει το κεφάλι του ήσυχο?

thanx

Jo.Da.
21/11/2010, 21:12
τι διάολο, επιδημία έπεσε...:mad:

akamarinos
21/11/2010, 21:15
και σε γνωστό μου είχε συμβεί το ίδιο

είμαι σίγουρος πως την αλλαγή την έκανε ο βοηθός

Gandalf dr685sm
21/11/2010, 21:17
Δύο περιπτώσεις...

1. Δεν είχε σφίξει σωστά την βίδα..
2. Την είχε παρασφίξει και ώς συνήθως χάλασε τις βόλτες και φυσικά χαλάρωσε η βίδα και έπεσε στον δρόμο.

Γενικά όταν πας μια μηχανή για service όσο και αν εμπιστεύεσαι τον μηχανικό σου, κοιτάς μια ακόμα απο πάνω τα σημεία που σου έκανε τις δουλειές. Φρένα, σωληνάκια, αλυσίδα, βίδα κάρτερ, τσεκάρεις εκ νέου λάδια μόλις την πάς σπίτι , τσεκάρεις γενικά οτι σου έχει ακουμπήσει. Είναι ο μόνος τρόπος για να προλάβεις κάποια πιθανή βλακεία/αφηρημάδα του.

Ευτυχώς ο φίλος σου δεν έπεσε... τώρα πάει στον μηχανικό και του ζητάει να το φτιάξει χωρίς επιβάρυνση. Το να σου πέσει η βίδα του κάρτερ δεν είναι και κάτι καθημερινό και σίγουρα κανείς νοήμων άνθρωπος δεν βάζει χέρι εκεί πέρα, εφόσον δεν υπάρχει λόγος.

gs 500 f
21/11/2010, 21:54
δοξα το θεο που το παλληκαρι την γλυτωσε!
Ζητας ανεβενοντας την συγγρου εφυγε η ταπα και το πισω λαστιχο πατησε τα λαδια με αποτελεσμα το θανασιμο τραυματισμο του!ερχοταν απο το συνεργειο [υπηρεσιακο] που εκανε αλλαγη λαδιων καρτερ και ξεχασαν να του σφηξουν την βιδα.

akamarinos
21/11/2010, 22:21
@xaotikos

άσχετο

με τα λάδια που έχυσε, τι έκανε ?

h_900
21/11/2010, 22:30
παλι καλα αφου γλυτωσε το παλικαρι .....τωρα για το μηχανικο .,,,,ΦΑΠΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΘΕΛΕΙ
πιστευω ειναι ενα κοματι που δε χωραει την ανεκτικοτητα του ανθρωπινου λαθους ......

georgio
21/11/2010, 22:37
Κάτι τέτοια διαβάζω και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.

Εγώ στη θέση του δε θα έψαχνα να δω τι άλλο μπορεί να έχει το μηχανάκι, δικηγόρο θα έψαχνα γιατί θα έμπαινα μέσα στο μαγαζί και θα του το έκανα καλοκαιρινό... :evil:

Έχει καταλάβει ο φίλος σου ότι θα μπορούσε να σκοτωθεί;;;

Και αυτό που λέμε τάπα δεν είναι τάπα, μια βίδα είναι που σφίγγει. Αν δεν μπορούν να σφίξουν σωστά μια βίδα (ούτε ροπόκλειδα ούτε μλκς χρειάζονται) να μη γράφει απ' έξω "συνεργείο μοτοσυκλετών" αλλά να το κάνει "φτιάχνουμε και μοτοσυκλέτες άμα λάχει, μια φορά είχα επισκευάσει και έναν θερμοσίφωνα που είχε καεί η αντίσταση, καθαρίζουμε κήπους κλπ"

Ρε καθίστε πάρτε δυο εργαλεία, ρωτήστε μάθετε και άλλα δυο πράγματα (καλά να είναι τα forum) και κάντε μόνοι σας τα σέρβις. Τώρα για ζημιές και χοντρές δουλειές πηγαίνετέ το σε κάποιον καλό μάστορα (και ακριβό...).

o teos
21/11/2010, 22:46
ευτηχως που το μαζεψε το παληκαρι και δεν σκοτωθηκε.....μονοι μας τα σερβις παιδιαααα...κοντα στο σπιτι μου παληκαρι με gsxr του φυγε η ταπα με πολλα στην αθηνων λαμιας και παει απο μαλακια μαστωρα......:mad:

Jo.Da.
21/11/2010, 23:12
καλά ούτε το να κάνουμε τα σέρβις μόνοι μας είναι η λύση...

εμένα μου έφυγε χθες σε βολτούλα η πάνω τάπα κι αφού είχα κάνει ήδη γυρω στα 200 χλμ...

Το κατάλαβα στο φράγμα της Λ. Πλαστήρα που σταμάτησα για βρώμικο...η πατέντα ήταν ιδέα του καντινιέρη για να γυρισω στη βάση...πριν μια βδομάδα είχα πάει για σέρβις...λέτε να είναι σατανική σύμπτωση???

edit: όπως το υπολογίζω πρέπει να έκανα καμιά 20χλμ από τη στιγμή που έφυγε η τάπα...

georgio
21/11/2010, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jo.Da.
καλά ούτε το να κάνουμε τα σέρβις μόνοι μας είναι η λύση...
[...]

Γιατί;;

Ειδικά την πάνω τάπα πάντως κανονικά οποισδήποτε έχει δίπλωμα πρέπει να μπορεί να την ανοίξει.
Είναι στα καθήκοντα του οδηγού να μπορεί να ελέγξει αν έχει λάδι ο κινητήρας του (σε κάθε όχημα).

p@nos
21/11/2010, 23:21
πιθανως να μην εχει παθει κατι το μοτερ αφου σταματησε γρηγορα με το που ξεκινησαν να τρεχουν τα λαδια δηλαδη...οτι προβλημα υπηρχε στη βιδα πριν, θα ηταν δακρυσμα, και δε θα εχανε ποσοτητα...


πρωτα απ'ολα, θα πρεπει να παει να δει τι θα του πει ο μαστορας που του εκανε το σερβις...στη συνεχεια, θα μπορουσε να κινηθει και νομικα, για το συμβαν...



Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Πάμε στα KTM.


τι σχεση εχει με τα ΚΤΜ το περιστατικο?:sick:

Jo.Da.
21/11/2010, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Γιατί;;

Ειδικά την πάνω τάπα πάντως κανονικά οποισδήποτε έχει δίπλωμα πρέπει να μπορεί να την ανοίξει.
Είναι στα καθήκοντα του οδηγού να μπορεί να ελέγξει αν έχει λάδι ο κινητήρας του (σε κάθε όχημα).

Δεν διαφωνώ, αλλά αυτό που λες παραπάνω (ένα τσεκ στη στάθμη των λαδιών ή ακόμα και η αλλαγή τους) απέχει παρασάγγας από το σέρβις (εντιτ: σαν ευρυτερη έννοια)...

georgio
21/11/2010, 23:57
Το γιατί πήγαινε στο σέρβις.

Στα καινούργια μηχανάκια, όταν χρειαστεί καθάρισμα το μπεκ, ε αναγκαστικά θα πας συνεργείο (προσωπικά θα του πήγαινα με το μπεκ στο χέρι).

Αλλά λάδια, φίλτρα, τακάκια, ρύθμιση βαλβίδων, αλλαγή αλυσιδογράναζα κλπ μπορείς σιγά-σιγά ξεκινώντας από τα πρώτα που είναι πιο απλά να τα κάνεις μόνος σου (εντάξει, αν οι βαλβίδες έχουν καπελώτα έχεις λίγο θέμα).

Για πιο δύσκολες δουλειές, αλλαγή δίσκων συμπλέκτη, σέρβις πηρουνιού, αλλαγή ρουλεμάν λαιμού χρειάζεσαι βοήθεια και χώρο γιατί πρέπει να λύσεις το μισό μηχανάκι. Αλλά αυτά γίνονται κάθε 30.000χλμ, έχεις γλιτώσει 5-6 σέρβις οπότε μπορείς να πας σε έναν καλό μηχανικό να σου τα κάνει αυτά (που και πάλι αν το 'χεις μπορείς να τα κάνεις και μόνος σου).


Υ.Γ.: για τη μεταφορά, και χωρίς να μου πέφτει λόγος, θα συμφωνήσω με τον p@nos

p@nos
22/11/2010, 00:15
και για τις βαλβιδες το μισο μηχανακι θελει να λυσεις:mad:


οι δισκοι αντιθετα ενα καπακι ειναι μονο:a13: :D

xaotikos
22/11/2010, 00:23
Καλά το να κάνεις το service μόνος σου είναι μια λύση αλλά όχι πάντα. Πχ στο φιλαράκι μου είναι ακόμα σε εγγύηση. Ο μάστορας είναι ο "γνωστός" των βορείων προαστείων για όσους γνωρίζουν από την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία.

Πάντως θα πάει αύριο να δει τι θα του πει, δεν έχει σκοπό να πάει νομικά προς το παρών. Εγώ στην θέση του ίσως να πήγαινα...όχι τίποτα άλλο, αλλά όπως είπατε, πάλι καλά που δεν σκοτώθηκε! Για μια βίδα και έναν μ@λ@κα!!

Άγιο είχε μέσα στην ατυχία του...

p@nos
22/11/2010, 01:33
γνωστος βορειων...επειδη ενας ειναι ο γνωστος...και υποψιαζομαι...ριξε μου ενα πμ με το ονομα του μαστορα αν μπορεις...καθως και αν το ανελαβε ο ιδιος προσωπικα το μηχανακι(αν ειναι αυτος που νομιζω), η καποιος ''υπαλληλος''

el patron
22/11/2010, 06:36
Το επαθε και κολλητος
μου με 990 , δεν του ειχαν σφιξει την βιδα καθολου ,και στην εθνικη πηγαινε με 200 και καποια στιγμη του εφυγε η ταπα
Δεν το πηρε χαμπαρι και παραλιγο να τον προσπερασει η πισω ροδα.
Εγκληματικο λαθος και το τραγικο ειναι οτι μαλλον Προκειτε για το ιδιο συνεργειο στα βορεια.

KaTaNaS
22/11/2010, 06:44
παιδιά στείλτε e-mail στα κεντρικά στην ελευσίνα, τωρα που έχουν τον ελεγχο 100% οι Αυστριακοί σίγουρα θα διορθωθει το κακο απο τη ρίζα...

ενας αλλος συμφορουμιτης εκανε ολοκληρη μανουρα με μέλια επειδη δεν του εβγαλαν το μισο ντεποζιτο για να αλλαξουν το φιλτρο λαδιου , πιστευω οι περιπτώσεις απωλειας της ταπας του καρτερ εν κινήσει ειναι πολυ πιο σοβαρες και αξιες σαματά! :wave2:

Stabak
22/11/2010, 08:30
Η λύση σε αυτα τα θέματα ειναι η συρματασφάλιση παιδα, οχι μονο για να προλάβει το κακό αλλα για μια εξτρα-ενασχοληση του μαστορα να μην κανει την λαλακια και ξεχάσει.....

notakos600
22/11/2010, 08:45
Την έσφιξε με το χέρι ο βοηθός και άφησε το κλειδί για αργότερα και φυσικά το ξέχασε.
Ανατριχιάζω μόνο στην ιδέα για το τι μπορούσε να πάθει ο φίλος...

Zid
22/11/2010, 09:20
αν και εφόσον πήγες σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο ΚΤΜ και έχεις απόδειξη για τις εργασίες που σου έγιναν κάλεσε τη προστασία καταναλωτή να σε καθοδηγήσει .

Είναι οντως λάθος του συνεργείου που μπορεί να προκαλούσε σοβαρό ατύχημα...

Black Mamba
22/11/2010, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
παιδιά στείλτε e-mail στα κεντρικά στην ελευσίνα, τωρα που έχουν τον ελεγχο 100% οι Αυστριακοί σίγουρα θα διορθωθει το κακο απο τη ρίζα...


Οτι λεει ο φιλος να κανεις και μαλιστα να πας εσυ εκει με την αποδειξη
να τους την τριψεις στη μουρη γιατι με φαινεται οτι εχει παραγινει το κακο
με τον καθε ανευθυνο να παιζει με τη ζωη μας για τα φραγκα!
Ειναι το λιγοτερο, εγκληματικο.:mad:
Θα προτεινα να αναφερθει το ονομα του εξουδιοδοτημενου προς γνωση
των υπολοιπων.
Σκεψου να του τυχαινε του φιλου σε καμμια στροφη με οσα...
Μετα θα λεγανε οτι ετρεχε υπερβολικα και θα γινοτανε αβαβα το θεμα:nono:

lc8ergr1
02/12/2010, 08:04
τραγικο λαθος


ακομα μια περιπτωση μαστορα ΑΥΓΕΡΗ ο οποιος και τελικα εχασε την εξουσιοδοτηση
για ποσταρετε το ονοματακι του στο ΚΑΛΟΣ ΚΑΚΟΣ ΑΣΧΗΜΟΣ παρακαλω...


ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ προληπτικα να ελεγχετε μετα απο αλλαγη λαδιων την ταπα δεξια κατω το OIL screen και την μαγνητικη βιδα αριστερα κατω απο το δοχειο λαδιου


ΕΠΙΣΗΣ ασχετο

συχνα το διπλο σταντ πεφτει στην ασφαλτο - λογο φθαρμενων ελατηριων επαναφορας

εγω ειδικα σε ταξιδια το εδενα με ιμαντακια δυο δεξια αριστερα να εχω το κεφαλι μου ησυχο


γενικα πρεπει παντα να κανουμε ενα οπτικο ελεγχο μονοι μας για χαλαρες βιδες ειδικα στο μπροστινο ( τιμονοπλακες WP brembo )

το LOCTITE απαραιτητο σε τετοια μηχανακια που δεχονται πολλους κραδασμους και τρεμουλα