PDA

View Full Version : Ελαστικά on-off μεσαίας κατηγορίας



pkpl
22/11/2010, 16:51
Τελικά τρελό μπέρδεμα με τα λάστιχα.Όπως έγραψε και κάποιος άλλος φίλος "ο καθένας μου έδωσε διαφορετική απάντηση".Έτσι έπαθα κι εγώ όποιον ρώτησα διαφορετική απάντηση πήρα,άλλος είπε να βάλω λάστιχο με street προδιαγραφές ,άλλος όχι εκείνο δεν είναι μαλακό κ.λ.π.
Λοιπόν εδώ δεν θέλω γνώμες θέλω μόνο ψήφους.Ποιο από τα παρακάτω θεωρείται το καταλληλότερο λάστιχο για πόλη (δηλαδή να ζεσταίνεται σχετικά γρήγορα,αν λάβουμε υπόψιν ότι πρόκειται για χαμηλού βάρους on/off) σε βρεγμένο και στεγνό? (παρεπιπτόντoς έχω ένα kle 500).
1. METZELER TOURANCE EXP
2. METZELER SAHARA-END3
3. MICHELIN ANAKEE 2
4. MICHELIN SIRAC
5. BRIDGESTONE BW501
6. BRIDGESTONE TW42
7. PIRELLI SCORPION TRAIL
8. PIRELLI MT90
9. DUNLOP TR91


Γράφω για πόλη γιατί χώμα δεν πάω, και γιατί άκουσα και το άλλο: ότι παρόλο που ένα λάστιχο δίνετε από την εταιρεία σαν 60/40 δρόμο/χώμα έχει όμως αραιότερο πέλμα με μικρής επιφάνειας τακούνια για μεγαλύτερες τριβές και απλούς σκελετούς κι έτσι φτάνει γρηγορότερα στην θερμοκρασία λειτουργίας.Γι αυτό δεν έβαλα μόνο "στριτάδικα" λάστιχα.

LARISEOS
22/11/2010, 17:08
anakee!

Africaptan
22/11/2010, 18:00
Φιλε μου δεν νομιζω οτι μπορω να σε βοηθησω παρα πολυ, ομως θα κανω οτι μπορω.
Οταν ειχα το Transalp, φορουσα μονο Michelin. Μεταξυ των δυο λοιπον, πολυ καλυτερο (βαση της μοτοσυκλετας σου και της χρησης που λες) το sirac. Τωρα με το africa, δεν προκειται ν αλλαξω τα 501/502. Ισως δοκιμασω και κατι αλλο (ακουω καλα λογια για τα dunlop) αλλα σιγουρα δεν προκειται να ξαναφορεσω τα anakee.

Africaptan
22/11/2010, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
anakee!
Φιλε μου Λαρισεε, το anakee στο kle, (ελαφρυ μηχανακι) δεν προκειται να ζεσταθει σε λιγοτερο απο μισης ωρας χρηση. Κι αν περιμενει μιση ωρα για να ζεσταθουν τα λαστιχα, παει, πεταξε το πουλακι...
Λεω αυτα που ξερω. Δεν αποκλειω αλλες μαρκες, αλλα δεν ξερω για να απαντησω ολοκληρωμενα.

MikeG
22/11/2010, 18:13
Από όσα μοντέλα αναφέρεις το Anakee είναι το πιο μαλακό.

Gia
22/11/2010, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από pkpl

[list]1. METZELER TOURANCE EXP


Καλησπέρα

Για τα EXP που έχω άποψη, δεν τα ξαναβάζω.

Εχω 13000χλμ με αυτά και γενικώς νοιώθω μια ανασφάλεια ειδικά σε βροχή. Μη σχολιάσω το να πατήσεις διάβαση βρεγμένη έτσι; Χορεύει το μηχανάκι...
Κάλα λόγια έχω ακούσει για τα Dunlop και μάλλον θα είναι τα επόμενα...
:wave2:

virus
22/11/2010, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gia
Καλησπέρα

Για τα EXP που έχω άποψη, δεν τα ξαναβάζω.

Εχω 13000χλμ με αυτά και γενικώς νοιώθω μια ανασφάλεια ειδικά σε βροχή. Μη σχολιάσω το να πατήσεις διάβαση βρεγμένη έτσι; Χορεύει το μηχανάκι...
Κάλα λόγια έχω ακούσει για τα Dunlop και μάλλον θα είναι τα επόμενα...
:wave2:

αυτα φοραω στο αφρικα μου. πολυ καλο λαστιχο με υποδειγματικες συμπεριφορες. και ειδικα στο βρεγμενο με εχει εντυπωσιασει πολυ. καλυτερο και απο το dynlop trailmax το παλιο που φορουσα. θελω πολυ να το ξαναβαλω αλλα κι απο την αλλη θελω να δοκιμασω το νεο dunlop TR91 που το διαφημιζουν πολυ.

ας μην μιλαμε για διαβασεις και διαγραμισεις γιατι εκει χορευουν ΟΛΑ τα λαστιχα.

απλα να δειξω οτι υπαρχουν πολλες διαφορετικες γνωμες και εμπειριες.

θα ψηφιζα dynlop tr91 μονο και μονο για να το δοκιμασω.

AUFGEBRACHT
22/11/2010, 19:12
Εγώ ψηφίζω Metzeler Tourance και καταψηφίζω Bridgestone

LARISEOS
22/11/2010, 19:49
ναι ας μην μιλάμε για γραμμές και κτλ.....

βέβαια αμα πέσουμε θα καταλάβουμε....οτι ίσως αυτά τα λάστιχα δεν κάνουν για αυτά τα μηχανάκια!

η μάλλον αυτα τα μηχανάκια δεν ειναι για τόσο πλάγιασμα !

sakis46
22/11/2010, 20:54
Metzeler Tourans τα φόρεσα όταν είχα transalp 2 φορές.Εχουν πολύ πυρίτιο και ζεσταίνονται πολύ γρήγορα.Μειονέκτημα τους η γρήγορη φθορά .Περίπου αλλαγή στις 10000 χλμ

nic mor
22/11/2010, 21:06
εγω χωρις να εχω δοκιμασει τα αλλα λαστιχα
απο τη λιστα σου,θα σου πω τα σκορπιο τραιαλ
που τα ειχα βαλει στα στρομ και επαθα κακο!!
απιστευτο κρατημα!

ακομα δεν ξερω για τα υπολοιπα,αλλα τα τραιαλ
ειναι διγομα,με οτι αυτο συνεπαγεται!

daz
22/11/2010, 21:42
Πως να ψηφίσουμε αν δεν τα έχουμε δοκιμάσει όλα? Μόνο τις απόψεις μας για αυτά που ξέρουμε μπορούμε να σου πούμε και να ψηφίσουμε το καλύτερο απ' απ' αυτά που δοκιμάσαμε και όχι απ' όλη τη λίστα σου.

METZELER TOURANCE EXP
BRIDGESTONE TW42

Ανάμεσα σε αυτά τα δύο, σίγουρα τα πρώτα. Αλήθεια τι δουλειά έχουν τα tw42 στην λίστα σου αφού δεν πατάς χώμα? Όπως και να 'χει να ξέρεις πως δύσκολα θα στα ζεστάνει σε γυαλιστερούς δρόμους με χαμηλές ταχύτητες, ειδικά το μπροστινό. Για να ξέρεις πάντως στο χώμα είναι αρκετά καλά και εκεί αντισταθμίζεται αυτό που χάνεις στο στεγνό. Σε βρεγμένο δεν τα έχω πιέσει. Δεν είναι φασαριόζικα παρά την έντονη χάραξή τους και έχουν καλή διάρκεια. Η απόδοσή τους διαρκεί και σε αρκετά μεγάλη φθορά.

Αν είχες πιο βαριά μηχανή και ήθελες διάρκεια και απόδοση σίγουρα τα Tourance θα ήταν μια απ' τις καλύτερες επιλογές σου. Αρκετά καλά στο στεγνό, ικανοποιητικά στο βρεγμένο ότι πρέπει για χαμηλές ταχύτητες στο χώμα. Συμπεράσματα που έβγαλα με ποιο βαριά μηχανή απ' τη δική σου έτσι?

Απ' αυτά τα δύο, νομίζω πως μπορείς να βρεις και καλύτερα μέσα στη λίστα σου.

Εγώ λοιπόν ψηφίζω λευκό. :lol: :wave2:

pakosgemistos
22/11/2010, 22:32
BRIDGESTONE BW501 ! Τα έβαλα στο V STROM!είμαι ευχαριστημένος!

Gia
22/11/2010, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από virus72

απλα να δειξω οτι υπαρχουν πολλες διαφορετικες γνωμες και εμπειριες.



well said..:beer:

Gia
22/11/2010, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Εγώ ψηφίζω Metzeler Tourance

τα non-EXP ήταν πολύ δυνατά..:beer:

pkpl
22/11/2010, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Πως να ψηφίσουμε αν δεν τα έχουμε δοκιμάσει όλα? Μόνο τις απόψεις μας για αυτά που ξέρουμε μπορούμε να σου πούμε και να ψηφίσουμε το καλύτερο απ' απ' αυτά που δοκιμάσαμε και όχι απ' όλη τη λίστα σου.

Αλήθεια τι δουλειά έχουν τα tw42 στην λίστα σου αφού δεν πατάς χώμα? .....

1.Εννοείτε την ψήφο μόνο για όσα έχουν δοκιμαστεί από τον καθένα.
2.Τη λίστα την έβαλα γιατί δεν ξέρω από λάστιχα (εδώ δεν ξέρουν αυτοί που τα πουλάνε ,πίστεψε με)
3. τα tw 42 τα έβαλα γιατί έχω γράψει ότι άκουσα κι αυτό χωρίς να ξέρω ότι ισχύει :" ...επικρατεί η εντύπωση ότι επιλέγοντας ελαστικά με πέλμα που προδιαθέτει περισσότερο ασφάλτινη χρήση θα έχουν το καλύτερο δυνατό κράτημα. Σ’ αυτό το σημείο πρέπει να πούμε όμως ότι, τα ελαστικά αυτά είναι κατασκευασμένα για χρήση δρόμου σε ρυθμούς τουρισμού και γι’ αυτό το λόγο το αποτέλεσμα είναι, πυκνό πέλμα με τακούνια μεγάλης επιφάνειας για αθόρυβη λειτουργία και άντληση του νερού, στρογγυλεμένοι ώμοι για δυνατότητα μεγαλυτέρων κλήσεων, ανθεκτικότερες γόμες για αντοχή στις υψηλές θερμοκρασίες, ταχύτητες και στο χρόνο.

Ακριβώς αντίθετα η χρήση πόλης απαιτεί μικρές ταχύτητες και διαδρομές, συχνές επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις, ελιγμούς, μικρές κλίσεις κλπ, γι' αυτό χρειάζονται ελαστικά που να έχουν αραιότερο πέλμα με μικρής επιφάνειας τακούνια για μεγαλύτερες τριβές και απλούς σκελετούς για να φθάνουν γρήγορα στην θερμοκρασία λειτουργίας." :confused:

Antwnis
23/11/2010, 18:20
Ακριβώς αντίθετα η χρήση πόλης απαιτεί μικρές ταχύτητες και διαδρομές, συχνές επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις, ελιγμούς, μικρές κλίσεις κλπ, γι' αυτό χρειάζονται ελαστικά που να έχουν αραιότερο πέλμα με μικρής επιφάνειας τακούνια για μεγαλύτερες τριβές και απλούς σκελετούς για να φθάνουν γρήγορα στην θερμοκρασία λειτουργίας." :confused: [/B][/QUOTE]


Δεν ειναι ακριβώς ετσι τα πραγματα ομως.
Το αραιο πελμα εχει μικροτερη προσφυση στην ασφαλτο και κατα συνεπεια φρεναρει χειροτερα, αλλαζει κατευθυνση λιγοτερα ευκολα και στη βροχή έχει χειρότερη πρόσφυση.
Το αραιο πελμα με τα ψηλα τακουνια ειναι για να βρισκει προσφυση το λαστιχο σε μαλακα εδαφη (χώμα, λασπη, αμμος) βυθιζόμενο στο εδαφος και "κουμπώνοντας" με αυτο.
Αλλιώς, θα έβλεπες όλο τον κοσμο να κυκλοφοραει στην πολη με εντουρολαστιχα!
Επειδή ομως δεν ειμαι εδώ για να σου αλλαξω κοσμοθεώρηση περι ελαστικών, εχω το λαστιχο που θα σε ικανοποιησει και σε αυτο που πιστευεις αλλα και στην πραξη:
Metzeler Sahara2
Check it out!
:beer:

Y.Γ. Αν θες ομως ένα λαστιχο πραγματικα για την πολη, ΑΝΑΚΕΕ. Ολα τα άλλα.....:D

Lioulios
23/11/2010, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
εγω χωρις να εχω δοκιμασει τα αλλα λαστιχα
απο τη λιστα σου,θα σου πω τα σκορπιο τραιαλ
που τα ειχα βαλει στα στρομ και επαθα κακο!!
απιστευτο κρατημα!

ακομα δεν ξερω για τα υπολοιπα,αλλα τα τραιαλ
ειναι διγομα,με οτι αυτο συνεπαγεται!

θα συμφωνίσω απόλυτα . Απίστευτο κράτημα και πολύ καλή αίσθηση στην γρήγορη εναλλαγή στροφών

pkpl
23/11/2010, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
Ακριβώς αντίθετα η χρήση πόλης απαιτεί μικρές ταχύτητες και διαδρομές, συχνές επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις, ελιγμούς, μικρές κλίσεις κλπ, γι' αυτό χρειάζονται ελαστικά που να έχουν αραιότερο πέλμα με μικρής επιφάνειας τακούνια για μεγαλύτερες τριβές και απλούς σκελετούς για να φθάνουν γρήγορα στην θερμοκρασία λειτουργίας." :confused:


Δεν ειναι ακριβώς ετσι τα πραγματα ομως. Το αραιο πελμα εχει μικροτερη προσφυση στην ασφαλτο και κατα συνεπεια φρεναρει χειροτερα, αλλαζει κατευθυνση λιγοτερα ευκολα και στη βροχή έχει χειρότερη πρόσφυση. Το αραιο πελμα με τα ψηλα τακουνια ειναι για να βρισκει προσφυση το λαστιχο σε μαλακα εδαφη (χώμα, λασπη, αμμος) βυθιζόμενο στο εδαφος και "κουμπώνοντας" με αυτο. Αλλιώς, θα έβλεπες όλο τον κοσμο να κυκλοφοραει στην πολη με εντουρολαστιχα! α.....


να σου πω και μένα αυτά που λες μου ακούγονται πιο σωστά από αυτά που είχα διάβασει

S.Nikos
23/11/2010, 23:54
Φοράω Pirelli Scorpion Trail και είμαι ευχαριστημένος, τα επόμενα όμως θα είναι τα Dunlop TR91 ακούω πάρα πολύ καλά λόγια.

pkpl
24/11/2010, 16:59
Έχουμε μια προσθήκη λοιπόν απο τον ΑNTWNHS και μέχρι στιγμής
1. METZELER TOURANCE EXP (2)
2. METZELER SAHARA-END3
3. MICHELIN ANAKEE 2 (2)
4. MICHELIN SIRAC (1)
5. BRIDGESTONE BW501 (1)
6. BRIDGESTONE TW42
7. PIRELLI SCORPION TRAIL (2)
8. PIRELLI MT90
9. DUNLOP TR91 (3)
10.ΜΕΤΖELER SAHARA 2 (1)

pkpl
27/11/2010, 00:05
Το λοιπόν κατόπιν οριμουσκεψεως και συζήτησης με καβαλάρηδες μεσαίων on-off έχουμε και λέμε .Τα BRIDGESTONE BW501 εκτός γιατί οι γνώμες διίστανται αρκετοί τα αλλάξαν με άλλη μάρκα και δεν τα ξαναφόρεσαν (σε μεσαία on-off επαναλαμβάνω,γιατί σε πιο βαριά υπάρχουν πολύ καλά λόγια).Τα BRIDGESTONE TW42 και METZELER SAHARA 2-3 εκτός , χωμάτινος χαρακτήρας και αν είναι να μπει κάποιο τέτοιου στυλ κερδίζουν τα PIRELLI MT90 και SIRAC ,τα οποία είναι από τα πλέον φορεμένα σε kle, όσο για το SIRAC αξιόπιστο και το value for money λάστιχο.Αλλά λόγο ότι χώμα δεν... εκτός κι αυτά.
Άρα μένουμε με τα street αφού εκεί είναι ο προσανατολισμός μου και έχουμε
1. METZELER TOURANCE EXP
2. MICHELIN ANAKEE 2
3. PIRELLI SCORPION TRAIL
4. DUNLOP TR91 (ξαναμπήκαν στο παιχνίδι αφού βρήκα κάποιες πληροφορίες)

STOYBI
27/11/2010, 07:16
MICHELIN ANAKEE ....:D

Πολυ εως παρα πολυ ευχαριστημενος οσο τα φοραγα στο capponord που ειχα.....!!!

Τα ξαναφορεσα τωρα παλι στο τενερε που εχω τωρα , και αν και ειναι πολυ νωρις δειχνουν την ιδια καλη συμπεριφορα...!





:wave2:

pkpl
27/11/2010, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
MICHELIN ANAKEE ....:D

Πολυ εως παρα πολυ ευχαριστημενος οσο τα φοραγα στο capponord που ειχα.....!!!

Τα ξαναφορεσα τωρα παλι στο τενερε που εχω τωρα , και αν και ειναι πολυ νωρις δειχνουν την ιδια καλη συμπεριφορα...!





:wave2:
Κι εγώ για εκεί πάω ,και τα 3 λάστιχα έχουν φανατικούς οπαδούς αλλά και εχθρούς.Αυτές τις μέρες έχω διαβάσει και έχω ρωτήσει και για τα 3 οι γνώμες πολλές "αυτό και μόνο αυτό" αλλά και "το άλλαξα με το τάδε και δεν το ξαναβάζω".Το δικό μου συμπέρασμα λοιπόν είναι ότι πρόκειται για καλά λάστιχα απλά παίζουν ρόλο κάποιοι παράμετροι, όπως σε τι δρόμο πάμε ,άσφαλτο -χώμα,λείο -άγριο,πως πάμε καθημερινά κάπου ,κάνουμε μεγάλη διαδρομή σε ευθεία ? ή εκεί που πάμε κάνουμε ειδική ? Τέλος μεγάλο ρόλο η μοτο που τα φοράμε κιλά - συμπεριφορά.
METZELER TOURANCE EXP
Κατά γενική ομολογία πάρα πολύ καλό λάστιχο όταν ζεσταθεί,απλά θέλει το χρόνο του,κορυφαίο σε κράτημα,προβλέψιμο στη συμπεριφορά του και ικανοποιητικά στο βρεγμένο.Τέλος μεγάλη διάρκεια ζωής,σε αυτό πιστεύω συμφωνούν όλοι.
PIRELLI SCORPION TRAIL
Σχεδόν τα ίδια χαρακτηριστικά με τα METZELER,με λίγο πιο μικρή διάρκεια ζωής, αλλά αρκετοί έχουν παρατηρήσει πιο απότομη συμπεριφορά η οποία θέλει συνήθεια για μην γίνει επικίνδυνη. Πάντως είναι αρκετά φορεμένο σε kle,όπως και τα METZELER και σε καθημερινή απλή χρήση δεν έχουν προβληματίσει ιδιαίτερα.
MICHELIN ANAKEE 2
Από αυτά που έχω διαβάσει το πιο διφορούμενο λάστιχο,έχει πιστούς φίλους αλλά και ορκισμένους εχθρούς.Κατά γενική ομολογία έχουν αργή κορώνα, με αποτέλεσμα να δυσκολεύεσαι στις συνεχόμενες στροφές.Όμως σε αυτό που συμφωνούν οι περισσότεροι είναι ότι ζεσταίνεται πιο γρήγορα από όλα, με πιο μικρή διάρκεια ζωής,αλλά, το μεγάλο αλλά, μέχρι το τέλος έχουν πάρα πολύ καλή συμπεριφορά χωρίς να σκληραίνουν.Γενικά πιστεύω είναι λάστιχο για μεσαία on - off και
χάνει τις ιδιότητες που εμφανίζει σε πιο βαριά μοτο.
Με αυτά και μ' αυτά το συμπέρασμα μου είναι ANAKEE 2 για το kle μου και για την οδηγική συμπεριφορά μου,όσο και για την μεγάλη σε ευθείες καθημερινή διαδρομή μου (45km πήγαινε-έλα με ελάχιστες στροφές) συν μερικά χιλιόμετρα μες την πόλη.Από Δευτέρα θα δω τιμές και πάμε για τοποθέτηση.

pkpl
29/11/2010, 17:17
1. METZELER TOURANCE EXP (2)
2. MICHELIN ANAKEE 2 (3)
3. PIRELLI SCORPION TRAIL (2)
4. DUNLOP TR91 (3)

Τελικά στο παιχνίδι ξαναμπαίνουν και τα Dunlop TR91 λόγο ότι βρέθηκαν κάποιες πληροφορίες που αναφέρουν πολύ καλά λόγια,καλά κρατήματα και αρκετά μαλακό.

Africaptan
29/11/2010, 18:44
Θα προσπαθησω να σε βοηθησω, αν και μαλλον θα σε μπερδεψω.
Παμε λοιπον.
1. Επειδη βλεπω οτι τονιζεις το "το μεγαλο αλλα" οτι δηλαδη μεχρι το τελος εχουν παρα πολυ καλη συμπεριφορα, οπως εχω ξαναγραψει σε αλλη συζητηση, το anakee το εχουμε τσεκαρει 3 φορρες σε 2 μηχανακια (africa 2 φορες και varadero 1) και σε ολες τις περιπτωσεις, μετα απο κατι μηνες χρησης, τα μηχανακια για ενα μικρο διαστημα γλυστρουσαν πολυ και μετα ξανα βεντουζα οπως την αρχη που ηταν καινουρια. Αυτο βεβαια, εγινε με το πρωτο anakee, γιατι εμαθα οτι μετα το αλλαξε. Παντως για μενα, το michelin (που ημουν παντα και για ολα μου τα οχηματα michelinακιας) πεθανε.
2. Οπως σου ξαναεγραψα, θεωρω οτι σε ελαφρυτερο μηχανακι, ειναι προτιμοτερο το sirac. Στο transalp ο λαστιχας μου επεμενε να μη βαλω anakee αλλα τα sirac, με τα οποια δεν ειχα κανενα προβλημα.
3. Metzeler και Pirelli ειναι ακριβως το ιδιο πραμα. Απ το ιδιο εργοστασιο βγαινουν πλεον, απλα κρατανε και τις δυο ονομασιες, διοτι υπαρχουν οι φανατικοι και των δυο εταιριων (η μαλλον ονοματων αφου η εταιρια ειναι η ιδια...) και δεν θελουν να χασουν πελατες... Και για παραδειγμα εχω τα Pirelli diablo και τα Metzeler feel free. 16αρια λαστιχα για scooter. Ενα και το αυτο.
Σου ευχομαι να εισαι ευχαριστημενος με την τελικη επιλογη σου.

pkpl
29/11/2010, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
Θα προσπαθησω να σε βοηθησω, αν και μαλλον θα σε μπερδεψω.
Παμε λοιπον.
1. Επειδη βλεπω οτι τονιζεις το "το μεγαλο αλλα" οτι δηλαδη μεχρι το τελος εχουν παρα πολυ καλη συμπεριφορα, οπως εχω ξαναγραψει σε αλλη συζητηση, το anakee το εχουμε τσεκαρει 3 φορρες σε 2 μηχανακια (africa 2 φορες και varadero 1) και σε ολες τις περιπτωσεις, μετα απο κατι μηνες χρησης, τα μηχανακια για ενα μικρο διαστημα γλυστρουσαν πολυ και μετα ξανα βεντουζα οπως την αρχη που ηταν καινουρια. Αυτο βεβαια, εγινε με το πρωτο anakee, γιατι εμαθα οτι μετα το αλλαξε. Παντως για μενα, το michelin (που ημουν παντα και για ολα μου τα οχηματα michelinακιας) πεθανε.
2. Οπως σου ξαναεγραψα, θεωρω οτι σε ελαφρυτερο μηχανακι, ειναι προτιμοτερο το sirac. Στο transalp ο λαστιχας μου επεμενε να μη βαλω anakee αλλα τα sirac, με τα οποια δεν ειχα κανενα προβλημα.
3. Metzeler και Pirelli ειναι ακριβως το ιδιο πραμα. Απ το ιδιο εργοστασιο βγαινουν πλεον, απλα κρατανε και τις δυο ονομασιες, διοτι υπαρχουν οι φανατικοι και των δυο εταιριων (η μαλλον ονοματων αφου η εταιρια ειναι η ιδια...) και δεν θελουν να χασουν πελατες... Και για παραδειγμα εχω τα Pirelli diablo και τα Metzeler feel free. 16αρια λαστιχα για scooter. Ενα και το αυτο.
Σου ευχομαι να εισαι ευχαριστημενος με την τελικη επιλογη σου.

μπα δε με μπέρδεψες καθόλου:confused: :dizzy: ,πλάκα κάνω.
Για το παλιό το anakee όλοι (σχεδόν) τα ίδια λένε,αυτά τα έγραψα για το anakee 2 και είναι μια μέση γνώμη απόψεων (γιατί ακούς και ότι είναι το καλυτερότερο εώς το χειροτερότερο).Να σου πω αν δεν υπήρχαν τα 2 το sirac για το kle είναι από τις πολύ καλές λύσεις (σε michelin).Απλά πιστεύω ότι είναι καλύτερα για τις ανάγκες μου ένα πιο καθαρό street,παρά ένα τύπου sahara ή sirac.Για metzeler και pirelli και εγώ αυτό κατάλαβα μέσες άκρες οι ίδιες απόψεις εκφράζονται ανάλογα τη μοτο βέβαια αλλάζουν κι οι απόψεις.