PDA

View Full Version : η Αρχαια ειναι νεκρη γλωσσα για τους Ελληνες



tai
22/11/2010, 17:19
κλικ (http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&cid=8&aid=1130462)

Εκστρατεία για την επιστροφή των αρχαίων ελληνικών και των λατινικών στα βρετανικά σχολεία, ξεκίνησε στη Βρετανία. Επικεφαλής της εκστρατείας είναι η ιστορικός, συγγραφέας και παρουσιάστρια ιστορικών εκπομπών, Μπέτανι Χιουγκς.

Cpt. Haddock
22/11/2010, 17:37
Ειπα κι εγω....

Απλα δεν ήμουν σιγουρος αν θα ανοιγε το θρεντ ο Tai ή ο Gandalf :lol:

Αλλη μια ίδια και ατερμονη συζητηση :wave2:

DimChios
22/11/2010, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ειπα κι εγω....

Απλα δεν ήμουν σιγουρος αν θα ανοιγε το θρεντ ο Tai ή ο Gandalf :lol:

Αλλη μια ίδια και ατερμονη συζητηση :wave2:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

βλαμενε

:lol: :lol: :lol:

the who
22/11/2010, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ειπα κι εγω....

Απλα δεν ήμουν σιγουρος αν θα ανοιγε το θρεντ ο Tai ή ο Gandalf :lol:

Αλλη μια ίδια και ατερμονη συζητηση :wave2:

Ενω η κουβεντα για τις πιπες ειναι καλυτερη.Μασατε μια καραμελα για οτιδηποτε δεν εχει σχεση με τις μηχανες αλλα δεν σας βλεπω να ανεβαζετε κατι σχετικο.Μην κολλας Ηλια για ολους το λεω με αφορμη την κλισε απαντηση σου.:wave2:

DoctorS
22/11/2010, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
κλικ (http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&cid=8&aid=1130462)

Εκστρατεία για την επιστροφή των αρχαίων ελληνικών και των λατινικών στα βρετανικά σχολεία, ξεκίνησε στη Βρετανία. Επικεφαλής της εκστρατείας είναι η ιστορικός, συγγραφέας και παρουσιάστρια ιστορικών εκπομπών, Μπέτανι Χιουγκς.

Τώρα αυτό είναι καλό ή κακό??????? :confused: :confused:

the who
22/11/2010, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DoctorS
Τώρα αυτό είναι καλό ή κακό??????? :confused: :confused:

Κατα την ταπεινη μου αποψη (ως μοτοσυκλετιστης παντα) ειναι καλο γι αυτους που θα μαθουν αρχαια ελληνικα.Μετα μπορει να βγει και σε καλο του τουρισμου.

stavrogin
22/11/2010, 18:00
Η γλωσσα είναι ενιαία. Η δημοτικη νίκησε την καθαρεύουσα στη διαμάχη που ονομάστηκε λαθεμένα "γλωσσικό ζητημα". Οπως κάθε νικητής ,με αλαζωνία αρχισαν οι πολιτικές αποφάσεις μεθοδικά να ξηλώνουν κάθε στοιχείο του παλιού τους αντιπάλου. Η καθαρεύουσα κι η αρχαία θεωρήθηκαν λαθεμένα οι γλώσσες του παλιού καθεστώτος της βασιλείας, των δικτατοριών κλπ. Στην πραγματικότητα δε μπορουμε να μιλησουμε δημοτικα διχως να χρησιμοποιησουμε εν αγνοια μας καθαρευουσιάνικα κι αρχαία. Ας το καναμε τουλαχιστο γνωρίζοντας.
Η γλωσσα είναι ενιαία. Ειμαι υπερ των αρχαίων στα σχολεία. Το "καθαρισμα" της γλώσσας, ο εκσυνχρονισμός της μοιάζει με γεννοκτονία λέξεων Η σκέψη είναι αδήνατη διχως την χρηση της γλώσσας .Η σκέψη είναι η γλώσσα. Η φτωχη γλώσσα συνεπάγεται φτωχή σκέψη. Μου το λέγαν στο σχολειο και δε το πίστευα. Τωρα δεν έχω αμφιβολία. Δε μπορει μια γλωσσα να αποκυρηξει το παρελθον της και να προοδευσει .Θα αναπτυχθει αν αποδεχτει το παρελθον της με τον ιδιο τροπο που ένα δεντρο χρειάζεται τις ρίζες του. Κατα αυτη την έννοια γλωσσικό ζήτημα δεν υπάρχει και δεν υπήρξε ποτέ. Ουτε υπάρχει πραγματικό διλημμα για το αν πρέπει να διδάσκονται τα αρχαία.

"Γλωσσα και πατριδα είναι το ίδιο" έλεγε ο Ψυχάρης ,που ταν δημοτικιστής και κατα της χρήσης των αρχαιων, μα μια αλλη έποχη με αλλες ανάγκες κι άλλες αναγνώσεις.

DoctorS
22/11/2010, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Κατα την ταπεινη μου αποψη (ως μοτοσυκλετιστης παντα) ειναι καλο γι αυτους που θα μαθουν αρχαια ελληνικα.Μετα μπορει να βγει και σε καλο του τουρισμου.

Η απορία μου στηρίζεται πρώτον στο αν είναι καλό το ότι οι ξένοι δίνουν ίσως μεγαλύτερη βάση πλέον στην κληρονομιά μας απ'ότι εμείς, δεύτερον αν αυτή η κληρονομιά είναι επιφανειακά υπερεκτιμημένη από εμάς που νομίζουμε ότι απλώς κατέχοντας τη μας κάνει αυτόματα καλύτερους και ανώτερους από όλα τα έμβια όντα στον πλανήτη, χωρίς να την ψάχνουμε λίγο παραπάνω (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εγώ ο ίδιος την έχω ψάξει)

Τώρα για το ότι αφορά αν θα κάνει καλό στον τουρισμό μας αυτή η κίνηση, επειδή το ξέρω από πρώτο χέρι, η γνώμη ειδικά των άγγλων για εμάς είναι η χείριστη, και σίγουρα η εκμάθηση των αρχαίων δεν είναι αυτό που θα τους ωθήσει να έρθουν το καλοκαίρι στην Ελλάδα.... :wave2:

ermiss
22/11/2010, 18:17
«Δεν υπάρχει βιολογική συνέχεια των σύγχρονων Ελλήνων, ούτε καθαρότητα αίματος, υπάρχει όμως πνευματική συνέχεια και καθαρότητα πνεύματος με μέγιστο πνευματικό προνόμιο των Ελλήνων τη γλώσσα. Δεν κινδυνεύουμε από το ΔΝΤ αλλά απ τους νεοέλληνες που δεν γνωρίζουν σωστά ελληνικά» Η Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ με 39 λέξεις γκρεμίζει τους μύθους μιας ολόκληρης γενιάς

AUFGEBRACHT
22/11/2010, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ειπα κι εγω....

Απλα δεν ήμουν σιγουρος αν θα ανοιγε το θρεντ ο Tai ή ο Gandalf :lol:

Αλλη μια ίδια και ατερμονη συζητηση :wave2:


Eεεεε, αφού ο Άδωνις δεν καβαλάει μοτοσυκλέτα, ο κλήρος έπεσε σε αυτούς τους δύο...

alex14
22/11/2010, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Η γλωσσα είναι ενιαία. Η δημοτικη νίκησε την καθαρεύουσα στη διαμάχη που ονομάστηκε λαθεμένα "γλωσσικό ζητημα". Οπως κάθε νικητής ,με αλαζωνία αρχισαν οι πολιτικές αποφάσεις μεθοδικά να ξηλώνουν κάθε στοιχείο του παλιού τους αντιπάλου. Η καθαρεύουσα κι η αρχαία θεωρήθηκαν λαθεμένα οι γλώσσες του παλιού καθεστώτος της βασιλείας, των δικτατοριών κλπ. Στην πραγματικότητα δε μπορουμε να μιλησουμε δημοτικα διχως να χρησιμοποιησουμε εν αγνοια μας καθαρευουσιάνικα κι αρχαία. Ας το καναμε τουλαχιστο γνωρίζοντας.
Η γλωσσα είναι ενιαία. Ειμαι υπερ των αρχαίων στα σχολεία. Το "καθαρισμα" της γλώσσας, ο εκσυνχρονισμός της μοιάζει με γεννοκτονία λέξεων Η σκέψη είναι αδήνατη διχως την χρηση της γλώσσας .Η σκέψη είναι η γλώσσα. Η φτωχη γλώσσα συνεπάγεται φτωχή σκέψη. Μου το λέγαν στο σχολειο και δε το πίστευα. Τωρα δεν έχω αμφιβολία. Δε μπορει μια γλωσσα να αποκυρηξει το παρελθον της και να προοδευσει .Θα αναπτυχθει αν αποδεχτει το παρελθον της με τον ιδιο τροπο που ένα δεντρο χρειάζεται τις ρίζες του. Κατα αυτη την έννοια γλωσσικό ζήτημα δεν υπάρχει και δεν υπήρξε ποτέ. Ουτε υπάρχει πραγματικό διλημμα για το αν πρέπει να διδάσκονται τα αρχαία.

"Γλωσσα και πατριδα είναι το ίδιο" έλεγε ο Ψυχάρης ,που ταν δημοτικιστής και κατα της χρήσης των αρχαιων, μα μια αλλη έποχη με αλλες ανάγκες κι άλλες αναγνώσεις.

+ οσα γουσταρεις

:beer: :beer:

bonnie
22/11/2010, 18:42
[i]quote:
«Δεν υπάρχει βιολογική συνέχεια των σύγχρονων Ελλήνων, ούτε καθαρότητα αίματος, υπάρχει όμως πνευματική συνέχεια και καθαρότητα πνεύματος με μέγιστο πνευματικό προνόμιο των Ελλήνων τη γλώσσα. Δεν κινδυνεύουμε από το ΔΝΤ αλλά απ τους νεοέλληνες που δεν γνωρίζουν σωστά ελληνικά» Η Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ με 39 λέξεις γκρεμίζει τους μύθους μιας ολόκληρης γενιάς/i]


ω ναι... κ ποσο δικιο εχει αυτος ο σπουδαιος ανθρωπος...

KaTaNaS
22/11/2010, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
...

:sun: :sun: :sun:


ποσο λυπαμαι που στο σχολειο δεν εκανα αρχαια παρα μονο στη 1η Λυκειου, τα αρχαια ελληνικα που στηριζονται στην μαθηματικη σκεψη, αυτο θυμαμαι, πως εβρισκα μαθηματικη εξηγηση στην γραμματικη τους (μιας και λατρευα τα μαθηματικα).

AUFGEBRACHT
22/11/2010, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonnie
ω ναι... κ ποσο δικιο εχει αυτος ο σπουδαιος ανθρωπος...

...Που αν ρωτήσεις 100 νοματαίους ποια είναι, ζήτημα είναι να γνωρίζουν 10 με το ζόρι :mad:

Cpt. Haddock
22/11/2010, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ενω η κουβεντα για τις πιπες ειναι καλυτερη.Μασατε μια καραμελα για οτιδηποτε δεν εχει σχεση με τις μηχανες αλλα δεν σας βλεπω να ανεβαζετε κατι σχετικο.Μην κολλας Ηλια για ολους το λεω με αφορμη την κλισε απαντηση σου.:wave2:

Δεν κολλαω Χρηστο (πλεον) το έχεις δει. Απλα το διασκεδαζω. Αλλα για να μεινουμε στο πνευμα του θρεντ, το οτι θελουν να τα διδαξουν στη βρετανια δε σημαινει οτι δεν ειναι νεκρη γλωσσα. Νεκρη ειναι και παραειναι, οπως και τα λατινικα. Το αν ειναι καλο να διδασκονται ή όχι ειναι άλλη κουβεντα. Η γλωσσα εξελισσεται με τρόπους που κανενας λόγιος δεν μπορεί να εμποδίσει, όσα χρονια κι αν περάσουν. Επρεπε να φτάσουμε στο 1976 για να γινει η δημοτικη επισημη κρατικη γλώσσα, αλλα έγινε, ήταν αναποφευκτο.

Αυτά απο μενα και τέλος

:wave2:

fasma
22/11/2010, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
...Που αν ρωτήσεις 100 νοματαίους ποια είναι, ζήτημα είναι να γνωρίζουν 10 με το ζόρι :mad:


:confused: :confused: :confused:

doctor x
22/11/2010, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ειπα κι εγω....

Απλα δεν ήμουν σιγουρος αν θα ανοιγε το θρεντ ο Tai ή ο Gandalf :lol:

Αλλη μια ίδια και ατερμονη συζητηση :wave2:

o Tai...... ine....profanes!!!!





:bigcry:

tai
22/11/2010, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Eεεεε, αφού ο Άδωνις δεν καβαλάει μοτοσυκλέτα, ο κλήρος έπεσε σε αυτούς τους δύο...
εγω δεν σε εβρισα :mad:
ετσι?
αδωνης εισαι και φαίνεσαι:a26:

tai
22/11/2010, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

εσυ στης πίπες σου :a22:

Akatanomastos
22/11/2010, 22:08
οι αρχαιοι μας προγονοι ητανε μεγαλες πουτ@νες..


επειδη ητανε σιγουροι οτι οι συγχρονοι ελληνες θα μαστε μοσχαρια και δεν θα μπορουμε να τιμωρησουμε τους εγγλεζους γιαυτα που μας εχουν κανει

θα τους βασανισουν οι παπουδες μας τωρα βαζοντας τους να μαθουν αρχαια ελληνικα
:bawl: :lol: :bawl: :lol:



υ.γ. αμα διαβαζουν και κανα κειμενο που να κραζει οποιονδηποτε δεν εχει ελληνικη παιδεια
θα αφρισουν οι αγγλοσποροι:bawl:

tai
22/11/2010, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos

:lol: :rotflmao:

Hornet_08
22/11/2010, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ειπα κι εγω....

Απλα δεν ήμουν σιγουρος αν θα ανοιγε το θρεντ ο Tai ή ο Gandalf :lol:

Αλλη μια ίδια και ατερμονη συζητηση :wave2:


+599



:a31: :a31:

super_toto
23/11/2010, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Η γλωσσα είναι ενιαία. Η δημοτικη νίκησε την καθαρεύουσα στη διαμάχη που ονομάστηκε λαθεμένα "γλωσσικό ζητημα". Οπως κάθε νικητής ,με αλαζωνία αρχισαν οι πολιτικές αποφάσεις μεθοδικά να ξηλώνουν κάθε στοιχείο του παλιού τους αντιπάλου. Η καθαρεύουσα κι η αρχαία θεωρήθηκαν λαθεμένα οι γλώσσες του παλιού καθεστώτος της βασιλείας, των δικτατοριών κλπ. Στην πραγματικότητα δε μπορουμε να μιλησουμε δημοτικα διχως να χρησιμοποιησουμε εν αγνοια μας καθαρευουσιάνικα κι αρχαία. Ας το καναμε τουλαχιστο γνωρίζοντας.
Η γλωσσα είναι ενιαία. Ειμαι υπερ των αρχαίων στα σχολεία. Το "καθαρισμα" της γλώσσας, ο εκσυνχρονισμός της μοιάζει με γεννοκτονία λέξεων Η σκέψη είναι αδήνατη διχως την χρηση της γλώσσας .Η σκέψη είναι η γλώσσα. Η φτωχη γλώσσα συνεπάγεται φτωχή σκέψη. Μου το λέγαν στο σχολειο και δε το πίστευα. Τωρα δεν έχω αμφιβολία. Δε μπορει μια γλωσσα να αποκυρηξει το παρελθον της και να προοδευσει .Θα αναπτυχθει αν αποδεχτει το παρελθον της με τον ιδιο τροπο που ένα δεντρο χρειάζεται τις ρίζες του. Κατα αυτη την έννοια γλωσσικό ζήτημα δεν υπάρχει και δεν υπήρξε ποτέ. Ουτε υπάρχει πραγματικό διλημμα για το αν πρέπει να διδάσκονται τα αρχαία.

"Γλωσσα και πατριδα είναι το ίδιο" έλεγε ο Ψυχάρης ,που ταν δημοτικιστής και κατα της χρήσης των αρχαιων, μα μια αλλη έποχη με αλλες ανάγκες κι άλλες αναγνώσεις.

Τα είπες όλα.

Μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν τόσο "φωντεινά" μυαλά , ωστε να διαχωρίζουν την Ελληνική σε αρχαία και νέα. Ας μου πει κάποιος σε ποιά γλώσσα μπορείς να διαβάσεις ένα κείμενο γραμμένο πριν 2500 χρόνια και να καταλάβεις το νόημά του. Αυτη τη γλώσσα χαρακτηρίζουμε νεκρή?

atom_smasher
23/11/2010, 00:22
Εχει την σημασια του, αλλα εξακολουθω να προτιμω να μιλαω νεοελληνικα.

vangelis 64
23/11/2010, 01:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Τα είπες όλα.

Μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν τόσο "φωντεινά" μυαλά , ωστε να διαχωρίζουν την Ελληνική σε αρχαία και νέα. Ας μου πει κάποιος σε ποιά γλώσσα μπορείς να διαβάσεις ένα κείμενο γραμμένο πριν 2500 χρόνια και να καταλάβεις το νόημά του. Αυτη τη γλώσσα χαρακτηρίζουμε νεκρή? Άσ'τα ρε φίλε...σ' αυτή τη χώρα οι περισσότεροι θεωρούν "ελληνάρες' όλους τούς άλλους γιατί είναι πολύ βολική η σκέψη ότι "είμαι συνειδητοποιημένος και οι άλλοι μαλάκες"

σ' αυτή τη χώρα είσαι εθνικιστής,φασίστας,καβαλημένος,αλαζόνας και ρατσιστής....αν δηλώσεις πως την αγαπάς

ραγιάς,ύπουλος,δόλιος,παρτάκιας,απαίδευτος,
εγωπαθής,ημιμαθής,απολίτιστος,κουτσομπόλης, καλοπερασάκιας,τεμπέλης...αν απλά είσαι Έλληνας με άποψη:sad:

Αυτή η χώρα πέρασε από εμφύλιο πριν από 60 χρόνια.Ο χειρώτερος είναι εδώ.


υγ.Κωστάκη ...τζάμπα γράφεις αλλά πού ξέρεις καμμιά φορά!:beer: :beer: :wave2:

Akatanomastos
23/11/2010, 07:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Άσ'τα ρε φίλε...σ' αυτή τη χώρα οι περισσότεροι θεωρούν "ελληνάρες' όλους τούς άλλους γιατί είναι πολύ βολική η σκέψη ότι "είμαι συνειδητοποιημένος και οι άλλοι μαλάκες"

σ' αυτή τη χώρα είσαι εθνικιστής,φασίστας,καβαλημένος,αλαζόνας και ρατσιστής....αν δηλώσεις πως την αγαπάς

ραγιάς,ύπουλος,δόλιος,παρτάκιας,απαίδευτος,
εγωπαθής,ημιμαθής,απολίτιστος,κουτσομπόλης, καλοπερασάκιας,τεμπέλης...αν απλά είσαι Έλληνας με άποψη:sad:

Αυτή η χώρα πέρασε από εμφύλιο πριν από 60 χρόνια.Ο χειρώτερος είναι εδώ.


υγ.Κωστάκη ...τζάμπα γράφεις αλλά πού ξέρεις καμμιά φορά!:beer: :beer: :wave2:

εσυ πανω που μπηκε θρεαντ που σε δικαιωνει

σταματησες να γραφεις στην καθαρευουσα?:confused:

τωρα ειναι που πρεπει να γραφεις με 2 χερια:wacko:

TROOPER
23/11/2010, 09:08
ναι ειναι.

παμε παρακατω η μια ζωη θα κολαμε στα ιδια θεματα?

the who
23/11/2010, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ναι ειναι.

παμε παρακατω η μια ζωη θα κολαμε στα ιδια θεματα?

Το θεμα ειναι αλλο.Αν τα αρχαια διδασκονταν στα σχολεια σημερα θα ηξεραν να γραφουν ελληνικα περισσοτεροι ανθρωποι.Καποιοι απ αυτους θα ειχαν την περιεργεια να γνωρισουν και κανα δυο αρχαιους συγγραφεις,μη σου πω οτι μπορει και καποιοι νακαναν μια βολτα απ το αρχαιολογικο μουσειο.
Τα αρχαια μας φαινονται(και ειναι λιγο)δυσκολα οχι γιατι καθιερωθηκε η δημοτικη αλλα γιατι εχουμε φτασει να μιλαμε greekenglish(εκτος απ το να τα γραφουμε).Λες και η δημοτικη δεν ειναι η συνεχεια της ιδιας γλωσσας.Που να ανοιγεις λεξικα και να μαθαινεις γραμματικη τωρα.Που να τρεχεις στα κατσαβραχα της Ακροπολης...

zephyr1
23/11/2010, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ειπα κι εγω....

Απλα δεν ήμουν σιγουρος αν θα ανοιγε το θρεντ ο Tai ή ο Gandalf :lol:

Αλλη μια ίδια και ατερμονη συζητηση :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ναι ειναι.

παμε παρακατω η μια ζωη θα κολαμε στα ιδια θεματα?


Περα απο γραφικοι εχετε καταντησει και τελειως βαρετοι με το ιδιο ποστ σε καθε οτι να ναι θεμα.

Φιλουμπες.:alien:

TROOPER
23/11/2010, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Περα απο γραφικοι εχετε καταντησει και τελειως βαρετοι με το ιδιο ποστ σε καθε οτι να ναι θεμα.

Φιλουμπες.:alien:

οχι περισσοτερο γραφικοι απο οσους επιμενουν να ανοιγουν το ιδιο θεμα για χιλιοστη φορα.

:wave2:

zephyr1
23/11/2010, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
οχι περισσοτερο γραφικοι απο οσους επιμενουν να ανοιγουν το ιδιο θεμα για χιλιοστη φορα.

:wave2:

Γιωργο αυτο δεν αλλαζει και ειναι ξεκαθαρισμενο,η σταση σας ομως εχει γινει πιο κουραστικη απο αυτα τα θεματα γιατι αντι (εφοσον εισαι διαχειριστης) να το στειλεις ή να το παρακαμψεις ,γραφετε τα ιδια και τα ιδια.

Απ οτι εχω μαθει το φορουμ απο τους ιδιοκτητες του ειναι λιγο παρατημενο,οποτε χτυπηστε το εσυ και ο πακετανιος και καντε οτι νομιζεται.:wave2:

Akatanomastos
23/11/2010, 10:02
οσοι θεωρουν οτι αυτα τα θεματα δεν εχουν νοημα δεν χρειαζετε καθε, μα καθε φορα να γινοντε το ιδιο επαναλαμβανομενοι με τα θεματα, κραζοντας
μπορουν απλα να μην δωσουν σημασια αφου δεν τους ενδιαφερει και τερμα..

οσοι απο αυτους ειναι συγχρονος και διαχειριστες και διαπιστωνουν οτι κατι δεν βαινει καλος απλα το ξυριζουν(το θρεαντ) και παλι τερμα


τωρα το να οδηγειται ΚΑΘΕ συζητηση στο
απο την μια μερια "εχει νοημα η κουβεντα"
και απο την αλλη μερια "οχι δεν εχει νοημα η κουβεντα"
ειναι τραγικο..

Akatanomastos
23/11/2010, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Το θεμα ειναι αλλο.Αν τα αρχαια διδασκονταν στα σχολεια σημερα θα ηξεραν να γραφουν ελληνικα περισσοτεροι ανθρωποι.Καποιοι απ αυτους θα ειχαν την περιεργεια να γνωρισουν και κανα δυο αρχαιους συγγραφεις,μη σου πω οτι μπορει και καποιοι νακαναν μια βολτα απ το αρχαιολογικο μουσειο.
Τα αρχαια μας φαινονται(και ειναι λιγο)δυσκολα οχι γιατι καθιερωθηκε η δημοτικη αλλα γιατι εχουμε φτασει να μιλαμε greekenglish(εκτος απ το να τα γραφουμε).Λες και η δημοτικη δεν ειναι η συνεχεια της ιδιας γλωσσας.Που να ανοιγεις λεξικα και να μαθαινεις γραμματικη τωρα.Που να τρεχεις στα κατσαβραχα της Ακροπολης...


χού(ι)

και γω οταν ειμουνα σχολειο, πριν καμποσα χρονια,
που δεν ειχαμε μαθει τοτε τα γκρικ-λισ

ειχαμε αρχαια, ειχαμε απο ολα και τα καναμε με το ζορι ομως και με ενα τροπο που δεν ενεπνεε
να κανεις αυτο που λες, να ψαξεις κανεναν αρχαιο, να διαβασεις καμια γραμματικη

ηταν μια αγγαρεια, και οπως οι περισσοτερες αγγαρειες που κανεις, δεν σου αφηνουν και πολλα..

τι θελω να πω? δεν φτανει να κανεις ενα μαθημα απλα για να το κανεις..
αν δεν γινετε με τροπο που να εχει αποτελεσματα ειναι καλητερα να μην γινετε, ή να γινετε κατ'επιλογη

super_toto
23/11/2010, 10:11
Πολλούς νεκρόφιλους έχουμε εδώ μέσα :p

Φίλοι νεκρόφιλοι πείτε μου σας παρακαλώ. Αν τα αρχαία ελληνικά είναι νεκρά, πως θα χαρακτηρίζατε τα αρχαία Αιγυπτιακά?

TROOPER
23/11/2010, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Γιωργο αυτο δεν αλλαζει και ειναι ξεκαθαρισμενο,η σταση σας ομως εχει γινει πιο κουραστικη απο αυτα τα θεματα γιατι αντι (εφοσον εισαι διαχειριστης) να το στειλεις ή να το παρακαμψεις ,γραφετε τα ιδια και τα ιδια.

Απ οτι εχω μαθει το φορουμ απο τους ιδιοκτητες του ειναι λιγο παρατημενο,οποτε χτυπηστε το εσυ και ο πακετανιος και καντε οτι νομιζεται.:wave2:

οταν υπαρχει μια κατασταση στρεβλη προσπαθεις να την αλλαξεις παναγιωτη με οποιον τροπο μπορεις.δεν ειμαι διαχειριστης στην κατηγορια οποτε δεν μπορω να κανω τπτ παραπανω απο το να λεω σε οσους βαζουν τα ιδια και τα ιδια οτι εχουνε κουρασει τον μεγαλο ογκο χρηστων του φορουμ (και οχι εμενα προσωπικα).αυτα.

:wave2:

TROOPER
23/11/2010, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
οσοι θεωρουν οτι αυτα τα θεματα δεν εχουν νοημα δεν χρειαζετε καθε, μα καθε φορα να γινοντε το ιδιο επαναλαμβανομενοι με τα θεματα, κραζοντας
μπορουν απλα να μην δωσουν σημασια αφου δεν τους ενδιαφερει και τερμα..
....

ακριβως στη ιδια λογικη μη μας διαβαζετε.

:wave2:

Akatanomastos
23/11/2010, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ακριβως στη ιδια λογικη μη μας διαβαζετε.

:wave2: :bigcry: :bawl: :bigcry:


τρομερη λογικη αυτη

μην διαβαζεις εσυ καθολου τα θρεαντ τετοιας θεματολογιας αφου σε ενοχλουν

πρεπει να μπεις και να πεις για 10.000 φορά οτι σε κουρασαν:confused:

TROOPER
23/11/2010, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
:bigcry: :bawl: :bigcry:


τρομερη λογικη αυτη

μην διαβαζεις εσυ καθολου τα θρεαντ τετοιας θεματολογιας αφου σε ενοχλουν

πρεπει να μπεις και να πεις για 10.000 φορά οτι σε κουρασαν:confused:

για να το κανω καποιο λογο θα εχω.

stavrogin
23/11/2010, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
...

ηταν μια αγγαρεια, και οπως οι περισσοτερες αγγαρειες που κανεις, δεν σου αφηνουν και πολλα..

τι θελω να πω? δεν φτάνει να κανεις ενα μαθημα απλα για να το κανεις..
αν δεν γίνεται με τρόπο που να εχει αποτελεσματα ....
...τοτε δεν έχει σωτηρία το πράγμα. Τα πιο πολλά στο σχολείο τα θυμάμαι ανούσια και βαρετά .Γι αυτο στα σαράντα ακομα μαθαίνω ορθογραφία.

Τα αρχαία δεν ειναι νεκρή γλώσσα, γιατι δεν είναι άχρηστη.

Elesun
23/11/2010, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
... εχουνε κουρασει τον μεγαλο ογκο χρηστων του φορουμ (και οχι εμενα προσωπικα)...

:wave2:

Έχεις κάνει κάποια δημοσκόπηση σχετικά;

Δεν σε γνωρίζω προσωπικά αλλά παρατηρώ ότι πολλές απαντήσεις σου σε πολλά θέματα είναι του στυλ "Πάλι τα ίδια". Ούτε θέση παίρνεις ούτε λες κάτι.
Εφόσον οι διαχειριστές επιτρέπουν να ανοίγονται τέτοια θέματα, αν θεωρείς ότι είναι χιλιοειπωμένα, μην μπαίνεις στον κόπο να γράφεις. Εσύ και ο καθένας.

Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης. :wave2:

ego_o_idios
23/11/2010, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
κλικ (http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&cid=8&aid=1130462)

Εκστρατεία για την επιστροφή των αρχαίων ελληνικών και των λατινικών στα βρετανικά σχολεία, ξεκίνησε στη Βρετανία. Επικεφαλής της εκστρατείας είναι η ιστορικός, συγγραφέας και παρουσιάστρια ιστορικών εκπομπών, Μπέτανι Χιουγκς.

rte den pate sto di@l0 :lol: :lol:

den mi9lame tin glosa ton spileon pou ine pio arxea ke na tin didaksoume ke se agklies ke kerata na imaste pio HI naoum...:rotflmao: :rotflmao:

vlamenoi den kserete me ti na asxoliite:rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
23/11/2010, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elesun
Έχεις κάνει κάποια δημοσκόπηση σχετικά;

Δεν σε γνωρίζω προσωπικά αλλά παρατηρώ ότι πολλές απαντήσεις σου σε πολλά θέματα είναι του στυλ "Πάλι τα ίδια". Ούτε θέση παίρνεις ούτε λες κάτι.
Εφόσον οι διαχειριστές επιτρέπουν να ανοίγονται τέτοια θέματα, αν θεωρείς ότι είναι χιλιοειπωμένα, μην μπαίνεις στον κόπο να γράφεις. Εσύ και ο καθένας.

Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης. :wave2:

δεν χρειαζεται να κανω δημοσκοπηση.οι μοντς εχουμε τη δυνατοτητα να βλεπουμε διαφορα πραματα.

και δε βρισκω λογο να γραφω τη θεση μου σε θεμα που την εγραψα 2-3 μηνες πριν.
ειμαι διαχειριστης και οπως ειπα και πριν για να το κανω καποιο λογο εχω.

δεν υπηρχε προθεση αντιπαραθεσης ουτε απο μερους μου.:wave2: :beer:

sniper
23/11/2010, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elesun
Έχεις κάνει κάποια δημοσκόπηση σχετικά;

Δεν σε γνωρίζω προσωπικά αλλά παρατηρώ ότι πολλές απαντήσεις σου σε πολλά θέματα είναι του στυλ "Πάλι τα ίδια". Ούτε θέση παίρνεις ούτε λες κάτι.
Εφόσον οι διαχειριστές επιτρέπουν να ανοίγονται τέτοια θέματα, αν θεωρείς ότι είναι χιλιοειπωμένα, μην μπαίνεις στον κόπο να γράφεις. Εσύ και ο καθένας.

Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης. :wave2:

Μια χαρά τα λες....


Stand by.... :lol:

the who
23/11/2010, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
χού(ι)

και γω οταν ειμουνα σχολειο, πριν καμποσα χρονια,
που δεν ειχαμε μαθει τοτε τα γκρικ-λισ

ειχαμε αρχαια, ειχαμε απο ολα και τα καναμε με το ζορι ομως και με ενα τροπο που δεν ενεπνεε
να κανεις αυτο που λες, να ψαξεις κανεναν αρχαιο, να διαβασεις καμια γραμματικη

ηταν μια αγγαρεια, και οπως οι περισσοτερες αγγαρειες που κανεις, δεν σου αφηνουν και πολλα..

τι θελω να πω? δεν φτανει να κανεις ενα μαθημα απλα για να το κανεις..
αν δεν γινετε με τροπο που να εχει αποτελεσματα ειναι καλητερα να μην γινετε, ή να γινετε κατ'επιλογη

Αυτο ισχυε και ισχυει για ολα τα μαθηματα.Θεωρω τον εαυτο μου τυχερο γιατι στο γυμνασιο και στο λυκειο επεσα σε φιλολογους και μαθηματικους που αγαπουσαν τη δουλεια τους.Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο με βοηθησαν τα αρχαια και η γεωμετρια εκτος σχολειου.:winka:

ERRIKA
23/11/2010, 11:17
Τα αρχαία ελληνικά ΔΕΝ είναι (και από επιστημονική άποψη) νεκρή γλώσσα, εν αντιθέσει προς τα λατινικά. Είναι μια γλώσσα ζωντανή που έχει εξελιχθεί, όπως είναι φυσικό, με την πάροδο χιλιετιών. Είναι βέβαιο πως εάν κατέχαμε όλοι καλύτερα/περισσότερο τα αρχαία ελληνικά, θα μιλούσαμε και θα κατανοούσαμε ακόμη περισσότερο και τα νεοελληνικά.

(όλα αυτά τα λέω για να εκνευρίσω τον Trooper, έτσι??)

vangelis 64
23/11/2010, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
εσυ πανω που μπηκε θρεαντ που σε δικαιωνει

σταματησες να γραφεις στην καθαρευουσα?:confused:

τωρα ειναι που πρεπει να γραφεις με 2 χερια:wacko: Ποτέ δεν έγραφα στην καθαρεύουσα,δεν την κατέχω άλλωστε.Αν εννοείς το πολυτονικό που βρήκα,
δεν πάει να το χρησιμοποιώ εδώ γιατί όντως,αν κάνεις παράθεση θολώνεις,:lol:

Ταυτίζομαι πάντως πλήρως με την άποψη τού Sravrogin.Έχουμε χάσει πολλά πράγματα σαν λαός.Η γλώσσα και η μουσική μας είναι τα τελευταία μας οχυρά.Να δούμε πόσο θα κρατήσουν ακόμα.

Έγραψες πριν ότι έκανες αγγαρεία,όταν ήταν η ώρα για αρχαία.Δεν σε αδικώ,πολλοί καθηγητές έχουν το "χάρισμα" να σε κάνουν να βαριέσαι,
από την άλλη όμως το πληρώνεις αυτό είτε με ορθογραφικά λάθη είτε με εκφραστικά.Παραμέσα βέβαια χάνουμε κι άλλα πράγματα ΟΛΟΙ ΜΑΣ και δυστυχώς δεν το καταλαβαίνουμε.:beer: :wave2:

Akatanomastos
23/11/2010, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
η γεωμετρια εκτος σχολειου.:winka:

η γεωμετρια οντως ειναι πολυ χρησιμη και στις μερες


να φαντασεις οι κατοικοι κατα μηκος του κηφισού καθε χρονο

μετα τις πλυμμηρες, ωσάν αρχαιοι αιγυπτιοι, ετσι ξαναβρισκουν που αρχιζει η αυλη και το σπιτι του καθενα:bawl: :bigcry: :bawl:




περα απο την πλακα οτι ξερει κανεις καλο ειναι, και μακαρι να μπορουσαμε να τα μαθουμε ολα

αλλα για να γινει οσο το δυνατον καλητερα αυτο πρεπει να υπαρχει σωστη διδασκαλια

TROOPER
23/11/2010, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Τα αρχαία ελληνικά ΔΕΝ είναι (και από επιστημονική άποψη) νεκρή γλώσσα, εν αντιθέσει προς τα λατινικά. Είναι μια γλώσσα ζωντανή που έχει εξελιχθεί, όπως είναι φυσικό, με την πάροδο χιλιετιών. Είναι βέβαιο πως εάν κατέχαμε όλοι καλύτερα/περισσότερο τα αρχαία ελληνικά, θα μιλούσαμε και θα κατανοούσαμε ακόμη περισσότερο και τα νεοελληνικά.

(όλα αυτά τα λέω για να εκνευρίσω τον Trooper, έτσι??)

κοιτα να δεις...για να πετυχεις κατι τετοιο πρεπει να εχεις το νοου χαου.εσυ προφανως δεν το χεις.ακριβως τα ιδια αν εγραφε ο πακ10 θα ηταν ετσι διανθισμενα που θα πετυχαινε να με εκνευρισει σε ντετε!!!!

:wave2:

Cpt. Haddock
23/11/2010, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κοιτα να δεις...για να πετυχεις κατι τετοιο πρεπει να εχεις το νοου χαου.εσυ προφανως δεν το χεις.ακριβως τα ιδια αν εγραφε ο πακ10 θα ηταν ετσι διανθισμενα που θα πετυχαινε να με εκνευρισει σε ντετε!!!!

:wave2:

Τα αρχαία ελληνικά ΔΕΝ είναι (και από επιστημονική άποψη) νεκρή γλώσσα, εν αντιθέσει προς τα λατινικά. Είναι μια γλώσσα ζωντανή που έχει εξελιχθεί, όπως είναι φυσικό, με την πάροδο χιλιετιών. Είναι βέβαιο πως εάν κατέχαμε όλοι καλύτερα/περισσότερο τα αρχαία ελληνικά, θα μιλούσαμε και θα κατανοούσαμε ακόμη περισσότερο και τα νεοελληνικά.

:wave2:

sniper
23/11/2010, 11:23
Aν πω εγώ την δική μου άποψη, θα εκνευριστείτε όλοι....


I hold my peace!

:smokin:

Akatanomastos
23/11/2010, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64

Έγραψες πριν ότι έκανες αγγαρεία,όταν ήταν η ώρα για αρχαία.Δεν σε αδικώ,πολλοί καθηγητές έχουν το "χάρισμα" να σε κάνουν να βαριέσαι,
από την άλλη όμως το πληρώνεις αυτό είτε με ορθογραφικά λάθη είτε με εκφραστικά.

ειδες για να μην εχω κλασσικη παιδεια, μπαλετο και πιανο?:bawl: :bigcry: :bawl:

Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
.Ο χειρώτερος είναι εδώ.



πλακα κανω,

προφανως και κανω ορθογραφικα λαθοι, ποιος δεν κανει αλλωστε

αλλα τα περισσοτερα ειναι ανθρωπινα λογω βιαστικου γραψιματος,
οποτε μην με χαρακτηριζεις ως ανορθογραφο..
θεωρω οτι ειμουνα πολυ τυχερος με τον δασκαλο που ειχα στην ορθογραφια στο δημοτικο, δεδομενου οτι δεν ασχολουμε με το θεμα γλωσσα εδω και πολλα χρονια

the who
23/11/2010, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
η γεωμετρια οντως ειναι πολυ χρησιμη και στις μερες


να φαντασεις οι κατοικοι κατα μηκος του κηφισού καθε χρονο

μετα τις πλυμμηρες, ωσάν αρχαιοι αιγυπτιοι, ετσι ξαναβρισκουν που αρχιζει η αυλη και το σπιτι του καθενα:bawl: :bigcry: :bawl:




περα απο την πλακα οτι ξερει κανεις καλο ειναι, και μακαρι να μπορουσαμε να τα μαθουμε ολα

αλλα για να γινει οσο το δυνατον καλητερα αυτο πρεπει να υπαρχει σωστη διδασκαλια

Συγνωμη αλλα η γεωμετρια εχει την χαρη να κανει το μυαλο λιιιγο πιο κοφτερο.:winka: Τα αρχαια κανουν τη γλωσσα πιο κοφτερη.Σαν τροχειο ενα πραμα.:lol:

ERRIKA
23/11/2010, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τα αρχαία ελληνικά ΔΕΝ είναι (και από επιστημονική άποψη) νεκρή γλώσσα, εν αντιθέσει προς τα λατινικά. Είναι μια γλώσσα ζωντανή που έχει εξελιχθεί, όπως είναι φυσικό, με την πάροδο χιλιετιών. Είναι βέβαιο πως εάν κατέχαμε όλοι καλύτερα/περισσότερο τα αρχαία ελληνικά, θα μιλούσαμε και θα κατανοούσαμε ακόμη περισσότερο και τα νεοελληνικά.

:wave2:

:bigcry: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol: :bigcry:

TROOPER
23/11/2010, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τα αρχαία ελληνικά ΔΕΝ είναι (και από επιστημονική άποψη) νεκρή γλώσσα, εν αντιθέσει προς τα λατινικά. Είναι μια γλώσσα ζωντανή που έχει εξελιχθεί, όπως είναι φυσικό, με την πάροδο χιλιετιών. Είναι βέβαιο πως εάν κατέχαμε όλοι καλύτερα/περισσότερο τα αρχαία ελληνικά, θα μιλούσαμε και θα κατανοούσαμε ακόμη περισσότερο και τα νεοελληνικά.

:wave2:

τι μυδι εισαι!!!!!:lol: :lol: :lol:

:wave2:

ERRIKA
23/11/2010, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Aν πω εγώ την δική μου άποψη, θα εκνευριστείτε όλοι....


I hold my peace!

:smokin:


Delay is the antidote for anger.... :smokin:

Elesun
23/11/2010, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τα αρχαία ελληνικά ΔΕΝ είναι (και από επιστημονική άποψη) νεκρή γλώσσα, εν αντιθέσει προς τα λατινικά. Είναι μια γλώσσα ζωντανή που έχει εξελιχθεί, όπως είναι φυσικό, με την πάροδο χιλιετιών. Είναι βέβαιο πως εάν κατέχαμε όλοι καλύτερα/περισσότερο τα αρχαία ελληνικά, θα μιλούσαμε και θα κατανοούσαμε ακόμη περισσότερο και τα νεοελληνικά.

:wave2:

Πες τα χρυσόστομε!

:rotflmao:

sniper
23/11/2010, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Delay is the antidote for anger.... :smokin:

Δεν χρειάζεται διαχείρηση θυμού σε αυτή την περίπτωση.

Είμαι ήρεμος

Μετάφραση για τον captain :
Anger managment is not needed here.

I am very calm.....

Μετάφραση για τον TROOPER :

Στα @@ μου


Μετάφραση για τον Afro :
re mlks den pate na kavalisete kanena matraka poy mas exete priksei me tin malakias sas?

:smokin:

TROOPER
23/11/2010, 11:35
αντε να συμφωνησω μαζι σας σε αυτο το θρεντακι... (http://www.youtube.com/watch?v=C8gQlAdpkd8)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vangelis 64
23/11/2010, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ειδες για να μην εχω κλασσικη παιδεια, μπαλετο και πιανο?:bawl: :bigcry: :bawl:



πλακα κανω,

προφανως και κανω ορθογραφικα λαθοι, ποιος δεν κανει αλλωστε

αλλα τα περισσοτερα ειναι ανθρωπινα λογω βιαστικου γραψιματος,
οποτε μην με χαρακτηριζεις ως ανορθογραφο..
θεωρω οτι ειμουνα πολυ τυχερος με τον δασκαλο που ειχα στην ορθογραφια στο δημοτικο, δεδομενου οτι δεν ασχολουμε με το θεμα γλωσσα εδω και πολλα χρονια Μια που μού έκανες παράθεση το "χειρώτερος" ξέρεις γιατί πιστεύεις ότι γράφεται με όμικρον;Προφανώς δεν ξέρεις διότι δεν υπάρχει γραμματικός κανόνας γι' αυτό,παρά μόνο η απλοποίηση που έχει γίνει τα τελευταία χρόνια.

Λοιπόν,σωστά το έγραψα.Ο θετικός βαθμός τού επιθέτου είναι Χείρων κι αυτό "ει" είναι βραχύ.

Στον συγκριτικό βαθμό θα βάλουμε ωμέγα γι' αυτόν ακριβώς το λόγο,επειδή δηλαδή η προηγούμενη συλλαβή είναι βραχεία.Όπως το νεώτερος,λιγώτερος κλπ.

Δεν σε αποκαλώ ανορθόγραφο,μην ξύνεσαι:lol: αλλά το διαβασματάκι σου με τη μέση φωνή ειδικά,το θες:lol: :beer: :beer:

ERRIKA
23/11/2010, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αντε να συμφωνησω μαζι σας σε αυτο το θρεντακι... (http://www.youtube.com/watch?v=C8gQlAdpkd8)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Είδες, αφού σ'αρέσει τελικά, απλά το παίζεις δύσκολος στην αρχή....

:wave2: :lol:

TROOPER
23/11/2010, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Είδες, αφού σ'αρέσει τελικά, απλά το παίζεις δύσκολος στην αρχή....

:wave2: :lol:

ΜΠΖυχολογα!!!!!:lol: :lol:

Boxer
23/11/2010, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Μια που μού έκανες παράθεση το "χειρώτερος" ξέρεις γιατί πιστεύεις ότι γράφεται με όμικρον;Προφανώς δεν ξέρεις διότι δεν υπάρχει γραμματικός κανόνας γι' αυτό,παρά μόνο η απλοποίηση που έχει γίνει τα τελευταία χρόνια.

Λοιπόν,σωστά το έγραψα.Ο θετικός βαθμός τού επιθέτου είναι Χείρων κι αυτό "ει" είναι βραχύ.

Στον συγκριτικό βαθμό θα βάλουμε ωμέγα γι' αυτόν ακριβώς το λόγο,επειδή δηλαδή η προηγούμενη συλλαβή είναι βραχεία.Όπως το νεώτερος,λιγώτερος κλπ.

Δεν σε αποκαλώ ανορθόγραφο,μην ξύνεσαι:lol: αλλά το διαβασματάκι σου με τη μέση φωνή ειδικά,το θες:lol: :beer: :beer:

Δεν ειμαι και Μπαμπινιωτης , αλλα το "χειρωτερος" δεν το βρηκα πουθενα...

αντιθετως βρηκα αυτο : http://el.wiktionary.org/wiki/χειρότερος

vangelis 64
23/11/2010, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Δεν ειμαι και Μπαμπινιωτης , αλλα το "χειρωτερος" δεν το βρηκα πουθενα...

αντιθετως βρηκα αυτο : http://el.wiktionary.org/wiki/χειρότερος Ούτε εγώ είμαι Μπαμπινιώτης αλλά τον κανόνα αυτόν τον θυμάμαι.

Και η βικιπέδια καλη και άγια αλλά δεν είναι και σημείο αναφοράς.Ούτε το "λιγώτερος" (http://el.wiktionary.org/w/index.php?title=%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C%3A%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF %83%CE%B7&search=%CE%BB%CE%B9%CE%B3%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82&fulltext=1) ούτε το "σοφώτερος" που εβαλα έχει.:wave2:


εντιτ:το λινκ εδώ βγάζει αρλούμπες.Τέλος πάντων μού έβγαλε "μήπως εννοείτε λιγότερος"

tai
24/11/2010, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ναι ειναι.
παμε παρακατω η μια ζωη θα κολαμε στα ιδια θεματα?
υπαρχει κάποιος σοβαρός λόγος για να ξεκολλάμε?? (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1929737#post1929737)

irinia
24/11/2010, 17:56
[Quote] [i] Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin [/ i]
[B] Η γλωσσα είναι ενιαία. Η δημοτικη νίκησε την καθαρεύουσα στη διαμάχη που ονομάστηκε λαθεμένα "γλωσσικό ζητημα". Οπως κάθε νικητής, με αλαζωνία αρχισαν οι πολιτικές αποφάσεις μεθοδικά να ξηλώνουν κάθε στοιχείο του παλιού τους αντιπάλου. Η καθαρεύουσα κι η αρχαία θεωρήθηκαν λαθεμένα οι γλώσσες του παλιού καθεστώτος της βασιλείας, των δικτατοριών κλπ. Στην πραγματικότητα δε μπορουμε να μιλησουμε δημοτικα διχως να χρησιμοποιησουμε εν αγνοια μας καθαρευουσιάνικα κι αρχαία. Ας το καναμε τουλαχιστο γνωρίζοντας.
Η γλωσσα είναι ενιαία. Ειμαι υπερ των αρχαίων στα σχολεία. Το "καθαρισμα" της γλώσσας, ο εκσυνχρονισμός της μοιάζει με γεννοκτονία λέξεων Η σκέψη είναι αδήνατη διχως την χρηση της γλώσσας. Η σκέψη είναι η γλώσσα. Η φτωχη γλώσσα συνεπάγεται φτωχή σκέψη. Μου το λέγαν στο σχολειο και δε το πίστευα. Τωρα δεν έχω αμφιβολία. Δε μπορει μια γλωσσα να αποκυρηξει το παρελθον της και να προοδευσει. Θα αναπτυχθει αν αποδεχτει το παρελθον της με τον ιδιο τροπο που ένα δεντρο χρειάζεται τις ρίζες του. Κατα αυτη την έννοια γλωσσικό ζήτημα δεν υπάρχει και δεν υπήρξε ποτέ. Ουτε υπάρχει πραγματικό διλημμα για το αν πρέπει να διδάσκονται τα αρχαία.

"Γλωσσα και πατριδα είναι το ίδιο" έλεγε ο Ψυχάρης, που ταν δημοτικιστής και κατα της χρήσης των αρχαιων, μα μια αλλη έποχη με αλλες ανάγκες κι άλλες αναγνώσεις. [/ B] [/ quote]








ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ.........ΤΑ ΕΓΡΑΨΕΣ




Όλα........




:a18:

irinia
24/11/2010, 18:30
[Quote] [i] Αρχικά δημιουργήθηκε Βαγγέλης από 64 [/ i]
[B] Μια που μού έκανες παράθεση το "χειρώτερος" ξέρεις γιατί πιστεύεις ότι γράφεται με όμικρον? Αυτό Προφανώς δεν ξέρεις διότι δεν υπάρχει γραμματικός κανόνας γι ', παρά μόνο η απλοποίηση που έχει γίνει τα τελευταία χρόνια.

Λοιπόν, σωστά το έγραψα.Ο θετικός βαθμός τού επιθέτου είναι Χείρων κι αυτό "ει" είναι βραχύ.

αυτόν Στον συγκριτικό βαθμό θα βάλουμε ωμέγα γι 'ακριβώς το λόγο, επειδή δηλαδή η προηγούμενη συλλαβή είναι βραχεία.Όπως το νεώτερος, λιγώτερος κλπ.

Δεν σε αποκαλώ ανορθόγραφο, μην ξύνεσαι: lol: αλλά το διαβασματάκι σου με τη μέση φωνή ειδικά, το θες: lol:: μπύρα:: μπίρα: [/ B] [/ quote]





ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ............



Λιγ-Ω-τερος σωστά τό γράφω...??


:rotflmao:





:wave2:

ERRIKA
24/11/2010, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens


ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ............



Λιγ-Ω-τερος σωστά τό γράφω...??


:rotflmao:





:wave2:

Ο ξελιγωμένος γράφεται με ω
Ο λιγότερος με ο ακριβώς όπως και ο χειρότερος
:wave2: :lol:

vangelis 64
24/11/2010, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens


ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ............



Λιγ-Ω-τερος σωστά τό γράφω...??


:rotflmao:





:wave2: Έτσι νόμιζα αλλά για στάσου...
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Ο ξελιγωμένος γράφεται με ω
Ο λιγότερος με ο ακριβώς όπως και ο χειρότερος
:wave2: :lol: Μάλιστα.Μπορείς να πεις γιατί;:D



Εντιτ...

ορέ καρντάσι,πώς διάολο τα καταφέρνεις και κάνεις έτσι παράθεση;:lol: :beer: :beer:

irinia
24/11/2010, 19:53
Εντιτ ...

ορέ καρντάσι, πώς διάολο τα καταφέρνεις και κάνεις έτσι παράθεση?: lol:: μπύρα:: μπίρα: [/ B] [/ quote]




ΔΕ ΞΕΡΩ ΡΕ ΣΥ...........







Δέν πετυχαίνει πάντα.





:wave2:

VANDA
24/11/2010, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
κι αυτό (το) "ει" είναι βραχύ.



Αμ δε! :winka:

vangelis 64
24/11/2010, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Αμ δε! :winka: Για πες.Γιατί τα πράγματα είναι περίεργα εδώ.

Δηλαδή άλλοτε ένα φωνήεν είναι βραχύ και άλλοτε μακρό.Θυμάμαι πάντως πολύ καλά τη λέξη χειρώτερος με ωμέγα,στα τότε βιβλία.:beer: :wave2:

VANDA
24/11/2010, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Για πες.Γιατί τα πράγματα είναι περίεργα εδώ.

Δηλαδή άλλοτε ένα φωνήεν είναι βραχύ και άλλοτε μακρό.Θυμάμαι πάντως πολύ καλά τη λέξη χειρώτερος με ωμέγα,στα τότε βιβλία.:beer: :wave2:



Το "ει" είναι φύσει μακρό. Όλες οι δίφθογγοι είναι μακρές, εκτός από το "αι" και το "οι" όταν βρίσκονται στο τέλος κλιτής λέξης, εκτός από τύπο ευκτικής.

Άρα το χειρότερος είναι χειρΟτερος.

Το "λιγότερος" είναι λιγΟτερος, γιατί στα αρχαία δεν υπάρχει "λιγότερος" (ολίγος, μείων, ολίγιστος).

Όλα αυτά αφορούν τα αρχαία βέβαια, διότι στα νέα δεν παίζουν βραχέα, μακρά κλπ κλπ.



Λυσσάξατε, θέλετε και αρχαία, εδώ πολεμάμε να γράφουμε αξιοπρεπώς τα νέα...:wave2:

vangelis 64
24/11/2010, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA

Το "λιγότερος" είναι λιγΟτερος, γιατί στα αρχαία δεν υπάρχει "λιγότερος" (ολίγος, μείων, ολίγιστος).

Όλα αυτά αφορούν τα αρχαία βέβαια, διότι στα νέα δεν παίζουν βραχέα, μακρά κλπ κλπ.



Λυσσάξατε, θέλετε και αρχαία, εδώ πολεμάμε να γράφουμε αξιοπρεπώς τα νέα...:wave2: Κοίτα.Ο "λίγος" έπαιρνε οξεία.Αρα το "ι" εκεί είναι βραχύ γιατί αν ήταν μακρό θα περισπάτο.(πςςςς)Τώρα,γιατί ο Νίκος έπαιρνε περισπωμένη,γιατί δηλαδή σ' αυτή την περίπτωση ήταν μακρό,δεν ξέρω.

Όσο γι' αυτό..

Το "ει" είναι φύσει μακρό. Όλες οι δίφθογγοι είναι μακρές, εκτός από το "αι" και το "οι" όταν βρίσκονται στο τέλος κλιτής λέξης, εκτός από τύπο ευκτικής.

έχεις δίκηο αλλά θα το ψάξω για τη συγκεκριμένη λέξη.Προφανώς κάνω λάθος.:wave2:

TROOPER
25/11/2010, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
υπαρχει κάποιος σοβαρός λόγος για να ξεκολλάμε?? (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1929737#post1929737)

ναι ρε μπαμια.

γιατι δεν ειμαστε τπτ παραπανω απο ενα συνοθυλευμα κοπανων που παλιμπαιδιζουν και ο ενας μιλαει σαν τον μπαμπινιωτη,ο αλλος σαν τον ζουραρι και ο αλλος σαν την ελενη γλυκατζη-αρβελερ!!! :lol: :lol: :lol:

ERRIKA
25/11/2010, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ναι ρε μπαμια.

ο ενας μιλαει σαν τον μπαμπινιωτη,ο αλλος σαν τον ζουραρι και ο αλλος σαν την ελενη γλυκατζη-αρβελερ!!! :lol: :lol: :lol:

Σου πάει, Γιώργο, το στυλ Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ, να το κρατήσεις....
:lol: :lol:

stavrogin
25/11/2010, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ναι ρε μπαμια.

γιατι δεν ειμαστε τπτ παραπανω απο ενα συνοθυλευμα κοπανων που παλιμπαιδιζουν και ο ενας μιλαει σαν τον μπαμπινιωτη,ο αλλος σαν τον ζουραρι και ο αλλος σαν την ελενη γλυκατζη-αρβελερ!!! :lol: :lol: :lol:

Σου ενοχλησε τα αυτάκια η κουλτούρα?...η ψευτοδήθεν κουλτούρα?
Καλά κάνεις και κάνεις την αυτοκριτική σου.Έγω δε σε θεώρω "κόπανο παλιμπαιδιζοντα" τουλάχιστο όχι πολύ .Αλλα για να θεωρεις εσύ τον εαυτό σου κάτι θα ξέρεις.Και μη μίλας σα την αρβελέρ,αφου δεν το θες. Φανταζομαι το ξερεις πως , κρίνεις (γιατι έκρινες συμφορουμίτες με αυτο που πες), και κρίνεσαι. Και ναι εδω μέσα μπορεις να βρεις και "Ζουραρη" κι "Αρβελέρ",που έχουν δικα τους nicknames και ισως, δεν υποδείονται. Γιατι οχι?

gcrook
25/11/2010, 19:37
DAYUM:lol: :lol: :lol:

TROOPER
26/11/2010, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Σου ενοχλησε τα αυτάκια η κουλτούρα?...η ψευτοδήθεν κουλτούρα?
Καλά κάνεις και κάνεις την αυτοκριτική σου.Έγω δε σε θεώρω "κόπανο παλιμπαιδιζοντα" τουλάχιστο όχι πολύ .Αλλα για να θεωρεις εσύ τον εαυτό σου κάτι θα ξέρεις.Και μη μίλας σα την αρβελέρ,αφου δεν το θες. Φανταζομαι το ξερεις πως , κρίνεις (γιατι έκρινες συμφορουμίτες με αυτο που πες), και κρίνεσαι. Και ναι εδω μέσα μπορεις να βρεις και "Ζουραρη" κι "Αρβελέρ",που έχουν δικα τους nicknames και ισως, δεν υποδείονται. Γιατι οχι?

τιποτα απο τα παραπανω κωστα.

με ενοχλει (και οχι μονο εμενα) που ανοιγω το φορουμ και βλεπω το ιδιο θεμα για εφτακοσιοστηεικοστητριτη φορα με τους ιδιους να αναπαραγουνε τα ιδια με υφος χιλιων καρδιναλιων.

αρα μαλλον εκανες λαθος στην κριτικη σου στο υπολοιπο ποστακι σου :winka:

υ.γ.αλλωστε ειμαι ο μοναδικος που εκατσα να φαω μεχρι και ντοματες σε αλλο θρεντ αν θυμασαι προκειμενου να αναπτυχθει μια κουβεντα σε αλλο επιπεδο τοτε.νομιζω με αδικεις...

:wave2:

Cpt. Haddock
26/11/2010, 08:53
Το δεινα...

Το παρόντος νήματος τελικώς, περι της γλώσσης συμπέρασμα εξήλθε; Δυναται είς εξ' υμών απαξ δια παντός αποφανθή εαν η των ημετέρων προγόνων γλώσσα ως νεκρά δέον να καλείται;

:look:

super_toto
26/11/2010, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το δεινα...

Το παρόντος νήματος τελικώς, περι της γλώσσης συμπέρασμα εξήλθε; Δυναται είς εξ' υμών απαξ δια παντός αποφανθή εαν η των ημετέρων προγόνων γλώσσα ως νεκρά δέον να καλείται;

:look:

Μην το δει ο φιλόλογός σου αυτό, ούτε σε 10 χρόνια δεν περνάς την τάξη.

Cpt. Haddock
26/11/2010, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Μην το δει ο φιλόλογός σου αυτό, ούτε σε 10 χρόνια δεν περνάς την τάξη.

Ουκ επισταμαι που 'στιν ο ημέτερος φιλόλογος. Παρήλθον πέντε Ολυμπιάδες απο της αποφοιτήσεώς μου, όπερ δέον να υποθέσω οτι της εργασίας απόμαχος ει.

Υγίαινε :wave2:

super_toto
26/11/2010, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ουκ επισταμαι που 'στιν ο ημέτερος φιλόλογος. Παρήλθον πέντε Ολυμπιάδες απο της αποφοιτήσεώς μου, όπερ δέον να υποθέσω οτι της εργασίας απόμαχος ει.

Υγίαινε :wave2:

έρρωσο

ERRIKA
26/11/2010, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το δεινα...

Το παρόντος νήματος τελικώς, περι της γλώσσης συμπέρασμα εξήλθε; Δυναται είς εξ' υμών απαξ δια παντός αποφανθή εαν η των ημετέρων προγόνων γλώσσα ως νεκρά δέον να καλείται;

:look:
Tα είπαμε αυτά Ηλία... μην επαναμβανόμαστε ξανά πάλι για άλλη μία φορά ακόμη εκ νέου!!!
(:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

ΔΕΝ είναι νεκρή γλώσσα. (Εν αντιθέσει προς τα λατινικά κλπκλπ)

ego_o_idios
26/11/2010, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Tα είπαμε αυτά Ηλία... μην επαναμβανόμαστε ξανά πάλι για άλλη μία φορά ακόμη εκ νέου!!!
(:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

ΔΕΝ είναι νεκρή γλώσσα. (Εν αντιθέσει προς τα λατινικά κλπκλπ)

ti den ine nekri re? zoi se logou mas ine leme ksekolate piksame stin saxlamara...
:rotflmao: :rotflmao:

ke oxi arxea ka8arevousa na milisis 8a se paroun gia pakistano

leei kanis: pros ali tina xaski? (oxi o skilos:rotflmao: )
i leei pote kanis apostrefi tin kefali pros alin katefnisi?:lol:
oute tin girise stin apo mesa ke vlefariase to dipla gkomenaki...:rotflmao:

leei apla den me kitai re malaka
afti ine i glosa mas ke an zouse kanas arxeos mexri simera ektos apo ta kerata tou se vikia ke forous pou 8a ixe plirosi 8a milage ke aftos san ke emas

tsimpa mou ta ke tsou re laki


ke i simerini glosa 8a ine i arxea tis epomeni xilietiridas


ama evlepes merikous vlakes na 8eopioun tin simerini glosa mas ke na prospa8oun na tin ma8oun den 8a sou efevge o klanias apo ta gelia?:rotflmao:


den mas xezete..:lol:

irinia
26/11/2010, 15:17
ΕΔΩ............





Κλείσαμε.........






:wave2:

stavrogin
26/11/2010, 15:58
Οχι ακομα.Κάτι εχω να πω... :lol:

irinia
26/11/2010, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Οχι ακομα.Κάτι εχω να πω... :lol:





ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΟ ΘΕΜΑ...............ΚΛΕΙΣΑΜΕ





Μπορούμε όμως νά μιλήσουμε γιά πολλά άλλα πράμματα
όπως τό SEX κ.λ.π....






:wave2:

vangelis 64
26/11/2010, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens

Μπορούμε όμως νά μιλήσουμε γιά πολλά άλλα πράμματα
όπως τό SEX κ.λ.π....
Το θέμα είναι να μπορούμε να κάνουμε και κάτι...όχι μόνο να μιλάμε. :rotflmao:

orizontas
26/11/2010, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Το θέμα είναι να μπορούμε να κάνουμε και κάτι...όχι μόνο να μιλάμε. :rotflmao:


αει κανε καμια βολτα εσι και ασε μας εμασ ......

:o να μιλαμε οποσ θεμε να ουμ

vangelis 64
26/11/2010, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
αει κανε καμια βολτα εσι και ασε μας εμασ ......
Αύριο!Και με αλυσιδογράναζα φρέσκα παρακαλώ. :a09: :a43:

stavrogin
26/11/2010, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΟ ΘΕΜΑ...............ΚΛΕΙΣΑΜΕ





Μπορούμε όμως νά μιλήσουμε γιά πολλά άλλα πράμματα
όπως τό SEX κ.λ.π....






:wave2:
Ρε φιλε επειδη μάρεσει και μενα να λεω τη τελευταια λέξη.Τι λες θες να τα μοιρασουμε? Να πω εγω εδω τη τελευταια,κι εσυ στο επομενο?