PDA

View Full Version : Μολις το πηρα απο το μαστορα γ@μω την τυχη μου..



n1k3man
28/07/2005, 13:15
Χτες απογευμα πηρα το μοτορι απο το μαστορα. Το ειχα δωσει σαν καλο παιδι για αλλαγη ρουλεμαν λαιμου [που ειπα να μην τα αλλάξω μονος μου]. Μετα απο 2βολτες το ειδα εντελως διαφορετικο προς το καλυτερο και ημουν ευχαριστημενος. Χαλαλι τα 60ευρα για εργασια. Ελα που σημερα ομως αρχισε να φτυνει λαδια η τσιμουχα στο αριστερο πηρουνι γαμω την τυχη μου μεσα.. Και δεν ειχε τπτ πριν ηταν μια χαρα. Το παω πριν λιγο απο εκει και του κανω εχουμε προβλημα μαστορα.. Το κοιταει και μου λεει εγω δεν πειραξα καθολου πηρουνι μεγαλε απλως τα κατεβασα για να αλλάξω ρουλεμαν λαιμου.. Του κανω πριν ηταν μια χαρα ομως.. Ετσι ειναι αυτα μου λεει σαν να αναβεις και σβηνεις το φως, στο ξαφνικο.. Ειπα να μην το συνεχισω περνω την μηχανη και φευγω. Αντε τωρα να κατεβαζω τα καλαμια για τσιμουχες και λαδια.. Η πλακα ειναι πως το ειχα προγραμματισει να το κανω αλλα ελεγα μηπως και το αποφυγω αφου δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι τωρα.

Α ρε ατιμη κοινωνια..

mikeSF
28/07/2005, 13:21
Έτσι μου την έκανε κι εμένα...


Έβαλα πρίν κάνα μήνα WP και λαδάκια κομπλέ... Διακοπούλες, μπανάκια κτλ και κοιτάω το δεξί καλάμι μές το λάδι.....

44€ τσιμουχάκια και ξύστρες, 12€ Bel Ray και ένα απόγευμα χαμένο.....

Το καλό ήταν οτι είχα την ευκαιρία να καθαρίσω τα ρουλεμάν του λαιμού και να βάλω καινούριο γράσο....

Άντε καλά ξεμπερδέματα....

n1k3man
28/07/2005, 13:27
44? για τσιμουχες και ξυστρες?? :eek:

στον τογελα τις βρηκα 16? συνολο για ιμιτες. γιατι αλλαξες και ξυστρες? τι viscosity εβαλες ρε mike στο SF?

GyPsy
28/07/2005, 13:30
Μαλλον ομως έχει δικιο,

γιατι για να αλλαξεις ρουλεμαν λαιμου δεν πειράζεις τα

καλάμια,εκτος εαν είναι ούφο ή έγινε στραβή...

hornet
28/07/2005, 13:47
σωστος ο κωστας!
Δεν εχει να κανει με τις τσιμουχες....εαν το μηχανακι ηταν σε ακινησια για ενα χρονικο διαστημα ειναι λογικο και θεμα χρονου να κλασει τσιμουχες....αλλα παντα υπαρχει και το γεγονος φθορα...δηλαδη εαν σου χτυπαγε μπιελα θα του την ελεγες παλι..μα στο φερα και ηταν ενταξει!!!

n1k3man
28/07/2005, 13:48
οκ δεν ειπα πως εφταιγε sony και καλα αυτος.. γι΄αυτο και δεν επεμεινα κιολας. αυτα συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες.. τωρα να δουμε τι θα κανουμε..

mikeSF
28/07/2005, 13:56
n1k3man Συνηθίζω σε ανταλακτικά που μου βγάζουνε την πίστη να τα περάσω να παίρνω ορίτζιναλ για ευνόητους λόγους.... Και εάν δεν πάρω ορίτζιναλ θα πάρω βελτιωτικά.... Δεν με απασχολεί εάν θα χάσω 5 καφέδες τον μήνα για να έχει η καλή μου τα καλύτερα...;)

44 ευρώ έχουν οι ορίτζιναλ και αυτές σου προτείνω να πάρεις γιατί το λύσιμο καλαμιών είναι τουλάχιστον 2-3 ώρες δουλειά ή ΧΧΧ ευρώ σε μάστορα.... Καλύτερα να τα δώσεις μια φορά στα π.χ. 20000χλμ παρά 2 φορές...

Λαδάκι έβαλα αυτό που προτείνει η WP, 15άρι. Bel Ray συνθετικό... η μαμά λέει 10άρι με τα μαμά ελατήρια(φώναζε με βούτυρο...)

Αυτά...

n1k3man
28/07/2005, 13:59
ωραια και γω 15ari παω να παρω αλλα για τσιμουχες οriginal δε το βλεπω.. σε τι να υστερουν οι ιμιτες.. ο σαρακακης απλα γουσταρει να τσιμπαει τις τιμες. δε μου ειπες ξυστρες γιατι άλλαξες?

mikeSF
28/07/2005, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
ωραια και γω 15ari παω να παρω αλλα για τσιμουχες οriginal δε το βλεπω.. σε τι να υστερουν οι ιμιτες.. ο σαρακακης απλα γουσταρει να τσιμπαει τις τιμες. δε μου ειπες ξυστρες γιατι άλλαξες?

15άρι λάδι με μαμά ελατήρια δεν θα σου το πρότεινα. Θα έχεις μαλακή συμπίεση και απότομη επαναφορά.... Καλύτερα αφού θα ανοίξεις που θα ανοίξεις καλάμια να πάρεις και ένα σετάκι ελατηριάκια (100ευρώ τα WP) και να καθαρίσεις καλά τις μπότες με βενζινούλα γιατί πιάνουν βούτυρο....

Βάλε:

Λάδι: 12
Τσιμουχάκια 44
Ελατήρια 100

154 ευρώ και θα έχεις μπροστινό που θα μαμάει..... (αν το κάνεις μόνος σου, δύσκολο δεν είναι χρονοβόρο είναι...)

n1k3man
28/07/2005, 14:48
μονος μου θα το κανω. εχω ηδη WP ελατηρια γι' αυτο και λεω για 15αρι. μαμα φοραει 7,5

mikeSF
28/07/2005, 14:59
Σόρρυ ξύστρες-τσιμούχες είναι σετάκι.....

dukeandthecity
28/07/2005, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
μονος μου θα το κανω. εχω ηδη WP ελατηρια γι' αυτο και λεω για 15αρι. μαμα φοραει 7,5


Ωπα ρε φίλε τωρα διάβασα το post.

Νιωθω άσχημα σαν το γκαντεμιασα γιατι σε αλλο post σε είχα ρωτήσει αν θα αλλάξεις και τσιμούχες........:mad:

Εργαλείο για να τις βάλεις στην θέση τους έχεις ????


μετα τιμής

Κ. Μητσοτάκης

n1k3man
28/07/2005, 15:15
τι εργαλειο χρειαζεται για τις τσιμουχες?? με το χερι δεν μπαινουν?

dukeandthecity
28/07/2005, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
τι εργαλειο χρειαζεται για τις τσιμουχες?? με το χερι δεν μπαινουν?

Οπως και σε πολλα πράγματα το χέρι ειναι για προκαταρκτικά. Μετά θέλει εργαλείο:D :D .

Την λαδώνεις λίγο εσωτερικά και την γλιστράς με το χέρι ως την θέση της. Αλλα για να έρθει να κουμπώσει στην αυλακιά της ουτως ωστε να μπορει να μπει η ξύστρα και η ασφάλεια θέλεις "εργαλείο".

μπορω να σου δώσω και άλλες πληροφορίες για το θέμα αλλα δεν ξέρω αν θα είναι σωστές για το δικό σου πηρούνι. Ας μιλησουν αυτοι που ξέρουν τα πολλά....

n1k3man
28/07/2005, 15:29
κατι ωστε να την πιεσει δυνατοτερα λες?

την βιδα απο κατω απο το καλαμι πιστευω να την βγαλω καπως.. αλεν χρειαζεται η κατσαβιδι..? στα δυσκολα περνω τις μπουκαλες στο χερι και παω στο μαστορα :D

mikeSF
28/07/2005, 15:35
Η βίδα είναι άλλεν, για την χάλκινη ασφάλεια και την τσιμούχα μπορείς να βρείς έναν σωλήνα 2-3 χιλιοστά μεγαλύτερης διαμέτρου απο το καλάμι και αρκετά μακρύ για να χτυπήσεις την ασφάλεια και την τσιμούχα χωρίς να στραβοπιάσουν....

n1k3man
28/07/2005, 15:37
ok thanx παιδια! :beer: θα το δοκιμασω σε 1-2 ωριτσες..

το γυρισαμε στα τεχνικα προς το τελος :cool:

dukeandthecity
28/07/2005, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
κατι ωστε να την πιεσει δυνατοτερα λες?

την βιδα απο κατω απο το καλαμι πιστευω να την βγαλω καπως.. αλεν χρειαζεται η κατσαβιδι..? στα δυσκολα περνω τις μπουκαλες στο χερι και παω στο μαστορα :D

ναι κάτι πρέπει να την πιέσει δυνατά για να την κουμπώσει στην θέση της. Το ζητούμενο είναι το "εργαλείο" που θα χρησιμοποιήσεις να μπορεί να ασκήσει δύναμη ομοιόμορφα στην τσιμούχα. Να είναι δηλαδή κυλινδρικό με διάμετρο λίγο μεγαλύτερη απο την διάμετρο της τσιμούχας και μικρότερη απο την διάμετρο της μπότας του πιρουνιού.

Στην δική μου περίπτωση το άδειο σωληνάριο σιλικόνης έκανε φοβερή δουλεία.

H βίδα στην βάση είναι άλεν
:wave2: :wave2:

edit :(ο Mikesf ειναι πιο γρήγορος .......στο γράψιμο:D :D )

hornet
28/07/2005, 15:37
νικ εαν βαλεις κατσαβιδι στο καλαμι και σου ξεφυγει καμια....θα χαραξεις το καλαμι...τωρα τι θα γινει αμα χαραξεις το καλαμι:

Η χαρακια θα τρωει τις καινουριες τσιμουχες και θα εχεις παλι διαροοες....και μετα ..

θα αγορασεις καινουριο καλαμι που σημειωτεον δεν υπαρχει ιμιτασιον

Τελος θα πας να παρεις το εργαλειακι (αναποδο μυτοστιμπιδο συνηθως) και θα τα κανεις ολα απο την αρχη και θα βαλεις και οριντζιναλ τσιμουχες γιατι θα θεωρησεις καινουριο καλαμι εβαλα σιγα μη βαλω ιμιτες


αυτα...!!!

n1k3man
28/07/2005, 15:45
ok hornet. θα παρω ιμιτα τσιμουχες και 1μυτοτσιμπιδι! :winka:

mikeSF
28/07/2005, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
edit :(ο Mikesf ειναι πιο γρήγορος .......στο γράψιμο:D :D )

ΙΤ γάρ.... ;)

reinmeister
04/08/2005, 17:38
τις αλλαξες τελικα η να σου πω tips?

n1k3man
04/08/2005, 17:46
ναι rein τις αλλαξα εδω και μια βδομαδα μαζι με λαδια! εγινε μια στραβη και χαλασα κατα λαθος το μεταλλικο δαχτυλιδι που πιανει τερμα κατω στο αριστερο καλαμι. παλι καλα που μου ειπε ο wrench οτι ειναι ακριβως το ιδιο με του cbr600 F2 του 93 επειδη φορανε και τα 2 showa αλλιως μπορει και να περιμενα ακομα παραγγελιες..

thanx man :beer:

:wave2:

reinmeister
04/08/2005, 17:48
ok...sealer λεγεται...τα υπολοιπα τρια τα αλλαξες?

n1k3man
04/08/2005, 17:53
αλλαξα και το αντιστοιχο απο το αλλο καλαμι.. αν λες και για τα αλλα 2 δαχτυλιδια που σφηνωνουν στην μποτα αφου μπει το καλαμι και απο πανω μπαινουν οι ροδελες τους οχι δεν τα αλλαξα..

θα πρεπε? :confused:

reinmeister
04/08/2005, 18:02
αφου το χεις ηδη δεσει χεστο.....:beer: καλα χιλιομετρα κι αλλη φορα τετοια πραγματα βαζε τα ρε χριστιανε στα τεχνικα να τα βλεπουμε κι εμεις που δεν πολυμπαινουμε στα "αλλα"....