PDA

View Full Version : μια βοηθεια περι εργατικων δικαιωματων



EVI
23/11/2010, 22:14
Εαν πεσεις απο την μοτοσυκλετα πηγαινοντας προς την εργασια σου (*τροχαιο) τοτε ειναι εργατικο ατυχημα? και ερθει η τροχαια και το ασθενοφορο , μεταβεις σε δημοσιο νοσοκομειο οπου γινετε γνωματευση για τραυματα και στη συνεχεια ο γιατρος του ΙΚΑ σου δωσει αδεια 15 ημερων και περασεις και την επιτροπη του ΙΚΑ που σου υπογραφει την αδεια για την δουλεια σου.

Εαν γινουν ολα αυτα και πας στη δουλεια σου την 15η μερα (δλδ την τελευταια μερα της αδειας απο το ΙΚΑ) να εργαστεις , εργαζεσε ολη μερα και στο κλείσιμο σου ανακοινώνουν οτι απολυεσε ειναι νομιμο????γιατι εγω ηξερα οτι ΔΕΝ μπορουν να στο κανουν αυτο.

Ενας συναδελφος μοτοσυκλετιστης το επαθε αυτο σημερα και θελω τη βοηθεια σας γιατι εγω προτεινω να παει στην επιθεωρηση εργασιας.

Εαν αυτο που γνωριζω (δλδ οτι ειναι εργατικο ατυχημα και οτι δεν μπορουν να σε απολυσουν μια μερα μετα απο την αναγραφωμενη αδεια του ΙΚΑ για το ατυχημα αυτο) ειναι σωστο τοτε πρεπει να τους καταγγειλει γιατι βαρεθηκα με το καθε λαμογιο που επιασε 10 δεκαρες και νομιζει οτι ειναι αρχιμανδρίτης.

Γνωριζει καποιος?

ευχαριστω.

BLiTzER
23/11/2010, 22:17
Ωραία όλα τ'άλλα, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί μπορεί να θεωρηθεί εργατικό ατύχημα. Το πηγαινέλα από/προς δουλειά δε θεωρείται εργασία.

EVI
23/11/2010, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Ωραία όλα τ'άλλα, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί μπορεί να θεωρηθεί εργατικό ατύχημα. Το πηγαινέλα από/προς δουλειά δε θεωρείται εργασία.

Οκ πες οτι δεν ειναι (αν και νομιζω οτι ειναι ) ακομα και ετσι μετα απο τροχαιο και με επισιμη αδεια απο το ΙΚΑ και το δημοσιο νοσοκομειο μπορουν να σε απολυσουν αμεσως μολις τελειωσει η αδεια σου?????δλδ οτι τι?οτι λουφαρε που εσπασε ποδι και ειναι πωλητης?

Cpt. Haddock
23/11/2010, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Ωραία όλα τ'άλλα, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί μπορεί να θεωρηθεί εργατικό ατύχημα. Το πηγαινέλα από/προς δουλειά δε θεωρείται εργασία.

Γιατι το οριζει ο νομος (με καποιους περιορισμους)

yes-u
23/11/2010, 22:22
Χρονικός περιορισμός νομίζω, μια ώρα πριν και μετά το ωράριό σου..

EVI
23/11/2010, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από yesu
Χρονικός περιορισμός νομίζω, μια ώρα πριν και μετά το ωράριό σου..

10 λεπτα πριν πιασει δουλεια μερικα μετρα απο την εργασια του εγινε και υπαρχουν τα χαρτια απο την αστυνομια



και μιλαμε για μεγαλη πασιγνωστη εταιρεια κινητής τηλεφωνίας , θα επρεπε να εχουν περισσοτερο μυαλο ...

DoctorS
23/11/2010, 22:23
http://www.somtechnik.gr/Pravo/ErgAtyx.htm


το ότι είχε άδεια από το ΙΚΑ δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να τον απολύσει, απλώς είναι νόμιμη απουσία και δεν μπορεί να τον διώξει χωρίς αποζημείωση.......Ο εργοδότης διατηρεί το δικαίωμα να απολύσει ακόμα και κατά τη διάρκεια νόμιμης άδειας ή άδειας ασθενείας....:sick:

EVI
23/11/2010, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από DoctorS
http://www.somtechnik.gr/Pravo/ErgAtyx.htm


το ότι είχε άδεια από το ΙΚΑ δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να τον απολύσει, απλώς είναι νόμιμη απουσία και δεν μπορεί να τον διώξει χωρίς αποζημείωση.......Ο εργοδότης διατηρεί το δικαίωμα να απολύσει ακόμα και κατά τη διάρκεια νόμιμης άδειας ή άδειας ασθενείας....:sick:

που το λεει αυτο?σε αυτο το λινκ που μου εβαλες?

σορρυ αλλα εχω νευριασει πολυ τωρα μπορει να μην το καταλαβα αλλα τα διαβασα ολα

γιατι αυτο ειναι εκδικητικό καθαρα που εγινε!το εχω ξαναζησει με συναδελφους μου σε αλλες εργασιες οπου εργοδοτης ειπε μπροστα μου οτι <<θα λουφαρει και θα το ανεχωμε?θα φυγει μολις ερθει πισω>> !!!!!!!!!!!!!!!!!!

DoctorS
23/11/2010, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
που το λεει αυτο?σε αυτο το λινκ που μου εβαλες?

σορρυ αλλα εχω νευριασει πολυ τωρα μπορει να μην το καταλαβα αλλα τα διαβασα ολα

όχι το λινκ στο έβαλα για το τι θεωρείται εργατικό ατύχημα, το άλλο απλώς το γνωρίζω.......γιατί εάν δεν θεωρείται νόμιμη η απουσία από τη δουλειά μετά από την τρίτη μέρα ο εργαζόμενος μπορεί να απολυθεί χωρίς αποζημείωση.......η άδεια εξασφαλίζει τη νομιμότητα της απουσίας...

DoctorS
23/11/2010, 22:36
τα περί λύσεως συμβάσεων εργασίας....

http://www.somtechnik.gr/Pravo/LysiSymbasis.htm

Hornet_08
23/11/2010, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DoctorS
Ο εργοδότης διατηρεί το δικαίωμα να απολύσει ακόμα και κατά τη διάρκεια νόμιμης άδειας ή άδειας ασθενείας....:sick:


Λαθος :nono:

Ichigo
23/11/2010, 23:04
Θεωρείται εργατικό ατύχημα η περίπτωση που αναφέρει η EVI.

DoctorS
23/11/2010, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hornet_08
Λαθος :nono:

Ο Νόμος καθορίζει επίσης συγκεκριμένους λόγους οι οποίοι δεν συνιστούν νόμιμους λόγους απόλυσης. Οι λόγοι αυτοί είναι οι ακόλουθοι:

* Η ιδιότητα μέλους Συντεχνίας.
* Η συνδικαλιστική δράση εκτός ωρών εργασίας ή εντός ωρών εργασίας με τη συγκατάθεση του εργοδότη.
* Η ιδιότητα μέλους Επιτροπής Ασφαλείας.
* Η καλόπιστη υποβολή παραπόνου ή συμμετοχή σε διαδικασία εναντίον εργοδότη για παραβίαση Νόμων ή Κανονισμών, ή προσφυγή σε αρμόδια διοικητική αρχή.
* Φυλή, χρώμα, φύλο, οικογενειακή κατάσταση, θρησκεία, πολιτικές απόψεις, εθνική προέλευση, κοινωνική καταγωγή.
* Εγκυμοσύνη ή μητρότητα.
* Λήψη γονικής άδειας ή άδειας για λόγους ανωτέρας βίας.



Στην περίπτωση που εργοδοτούμενος απολυθεί για ένα από τους πιο πάνω λόγους μπορεί να προσφύγει στο Δικαστήριο Εργατικών Διαφορών, για να διεκδικήσει αποζημιώσεις για παράνομη απόλυση.
Το ύψος των αποζημιώσεων που έχει δικαίωμα ο εργοδοτούμενος από τον εργοδότη σε περίπτωση παράνομης απόλυσης δεν μπορεί να είναι κατώτερο από το ποσό της πληρωμής λόγω πλεονασμού, την οποία θα έπαιρνε ο εργοδοτούμενος αν απολυόταν ως πλεονάζων, ή ψηλότερο από τα ημερομίσθια δύο χρόνων. Κατά τον υπολογισμό του ποσού αποζημίωσης, το Δικαστήριο Εργατικών Διαφορών λαμβάνει υπόψη, μεταξύ άλλων, τις αποδοχές του εργοδοτούμενου, την περίοδο απασχόλησης, την απώλεια προοπτικών σταδιοδρομίας, την ηλικία του εργοδοτούμενου και τις συνθήκες κάτω από τις οποίες απολύθηκε. Το ποσό της αποζημίωσης μέχρι τα ημερομίσθια ενός χρόνου πληρώνονται από τον εργοδότη και οποιοδήποτε επιπλέον ποσό από το Ταμείο για Πλεονάζον Προσωπικό.

Ο εργοδοτούμενος για να πάρει αποζημίωση για αδικαιολόγητη απόλυση, πρέπει να υποβάλει αίτηση στο Δικαστήριο Εργατικών Διαφορών, μέσα σε 6 μήνες από την ημερομηνία απόλυσης του.


παρόλαυτά, μπορεί να υπάρξει ειδοποίηση απόλυσης μέσα στην άδεια, αλλά εύκολα μπορεί να θεωρησει ο εργοδότης την απόλυση σαν απόλυση λόγω πλεονασμού, έχεις δίκιο για το ότι δεν μπορεί να απολυθεί μέσα στην άδειά του.....

http://www.mlsi.gov.cy/mlsi/dlr/dlr.nsf/dmlworkingcon_gr/dmlworkingcon_gr?OpenDocument

georgio
23/11/2010, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Ωραία όλα τ'άλλα, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί μπορεί να θεωρηθεί εργατικό ατύχημα. Το πηγαινέλα από/προς δουλειά δε θεωρείται εργασία.

Ναι αλλά αν δεν είχες να πας στην εργασία σου δεν θα βρισκόσουν τη συγκεκριμένη στιγμή στο συγκεκριμένο μέρος. ;)

Το εργατικό ατύχημα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι φταίει ο εργοδότης. Έχει να κάνει με το ασφαλιστικό ταμείο (πχ ΙΚΑ) και το τι σου καλύπτει.
Και έχει μεγάλη διαφορά (δυστυχώς) να είναι εργατικό το ατύχημα από το να μην είναι (έχει να κάνει με τα ένσημα που παίρνεις).

BLiTzER
24/11/2010, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Ναι αλλά αν δεν είχες να πας στην εργασία σου δεν θα βρισκόσουν τη συγκεκριμένη στιγμή στο συγκεκριμένο μέρος. ;)



Δεκτό. Δε γνωρίζω, γι'αυτό και το έθεσα έτσι προηγουμένως. Σκατά. Έπρεπε να το λέγατε 2 χρόνια πριν.

Καλά ξεμπερδέματα στο φίλο σου...

iosif
24/11/2010, 08:49
1 ωρα πριν, 1 ωρα μετα αλλα στο προς και απο τη δουλεια ειναι εργατικο ατυχημα

επισης απολυση κατα τη διαρκεια οποιασδηποτε αδειας ειναι παρανομη


υγ ακομη τουλαχιστον, διοτι οπως παει θα ειναι παρανομο να πληρωνομαστε

BELZEBOYLIS
24/11/2010, 09:14
αν και αξίζει να το κυνηγήσει ,για την τιμή των όπλων , να ξέρει ότι δεν θα βγάλει άκρη ! :wave2:

TROOPER
24/11/2010, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
Εαν πεσεις .........

στειλανε τον νικο ρεμλκ???

:mad: :mad: :mad: :mad:

προς σους απαντανε.ρε παιδια αν δε ξερετε μην απαντατε.

ρε ευη...εδω βρηκες να ρωτησεις που ολοι ειναι επι παντος ??μιλα με εναν δικηγορο!!!

γαμω το σπιτι τους...!

LsKostas
24/11/2010, 09:24
ρε πουστη μου εχουν αποθρασυνθει τελειως

Evi θα αξιζε τουλαχιστον να αναφερεις για ποια εταιρια αναφερεσαι, υπαρχουν πολλα ατομα
που δουλευουν σαν τα σκυλια(πολλες ωρες,Σαββατα μεχρι 8 και 9,Κυριακες για τακτοποιηση αποθηκης)

και εχουν και τον καθε ψυχανωμαλο πελατη να τους λεει το μακρυ του και το κοντο του...


Οτι και να γινει , να το κυνηγησει ο φιλος σου , αφου περασει πρωτα απ την επιθεωρηση εργασιας
στην οδο Πειραιως :wave2:

ares_tz
24/11/2010, 09:46
EVI, μπορείς να αδειάσεις το γραμματοκιβώτιο σου? δεν δέχεται πμ! ευχαριστώ!:confused:

DoctorS
24/11/2010, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μιλα με εναν δικηγορο!!!



η πιο σωστή λύση γιατί πολλά που ισχύουν δεν αποτελούν νόμους αλλά δεδικασμένα που έχουν την ίδια ισχύ........αλλά δικηγόρο που να ξέρει από εργατικό δίκαιο όχι ότι να'ναι....:rolleyes:

Εχετλαίος
24/11/2010, 11:31
Ένα τηλέφωνο στην τοπική Επιθεώρηση Εργασίας θα δώσει πολλές πληροφορίες.
:wave2:

NikolasMotoGr
24/11/2010, 12:13
Παντως για το οτι "δεν θα γινει τπτ!!!" εχθές πήγε μια φίλη μου στην επιθεωρηση εργασιας για καποια προβληματα με την εργασια της. Το κακο ειχε παραγινει βεβαια(μη καταβολη μισθων,εμπαιγμος, απειλες και τετοια). Τεσπα πηγε με την λογικη "δεν θα βγει τπτ" αλλα ως εκ θαυματος την ιδια μερα εστειλαν κλιμακιο για ελεγχο στην επειχηρηση και για αρχη τους επιβαλανε προστιμο και απο οτι ειπαν θα εχει και συνεχεια. Την κοπελα την επιασε νευρικο γελιο μου ειπε δεν το πιστευε!!!

Υ.Γ. Η επιχειρηση δεν ειναι "μικρομεσαια" αλλα "μεγαλοτεραστια"

EVI
24/11/2010, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
ρε πουστη μου εχουν αποθρασυνθει τελειως

Evi θα αξιζε τουλαχιστον να αναφερεις για ποια εταιρια αναφερεσαι

me pm mono giati nomizw den epitrepete na to anaferw sto forum

MikeG
24/11/2010, 18:24
http://www.disobey.net/ergasia/ergasia/B8D392EB-71C8-4F16-82D9-ACDEA05FF6FD_files/ergasia.pdf

DoctorS
24/11/2010, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
http://www.disobey.net/ergasia/ergasia/B8D392EB-71C8-4F16-82D9-ACDEA05FF6FD_files/ergasia.pdf

πολύ χρήσιμο μπράβο.....μου λύθηκαν κάποιες απορίες και λανθασμένες αντιλήψεις που είχα....:beer:

Ichigo
24/11/2010, 19:47
Εντύπωση πάντως κάνει το γεγονός ότι έχει να κάνει με επιχείρηση κινητής τηλεφωνίας οι οποίες είναι γνωστές για τέτοια φαινόμενα όπως και ο ΤΠ κλάδος γενικότερα. Και αυτό διότι έχω δει πολλές φορές γεγονότα σουταρίσματος εργαζομένων αλλά όταν τα κάνουν, πάντα στηρίζονται στο γράμμα του νόμου με τρόπο που εργαζόμενος δε μπορεί να κάνει τίποτα και όχι τόσο άγαρμπα όπως αυτή η περίπτωση (μήπως μιλάμε για τη μεγάλη με τα τρία R (hint: το μότο αυτό έχει αλλάξει πλέον :p ) η οποία έχει και το ποιο αδίστακτο HR και νομ. τμήμα; :evil: ) . Εδώ αν ισχύει όσα λέει η EVI τότε θέλουν άμεση καταγγελία :mad:

kawasaki ZX-12
24/11/2010, 22:51
να πω και γω κατι απο προσωπικη εμπειρια που ειχα με τον αδερφο μου!!!!!

το 2005 τον χτυπησε αμαξι στην συγγρου γυρνωντας απο την δουλεια του
!!!!θεωρειται εργατικο ατυχημα οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω μια ωρα πριν και μια ωρα μετα!!!!

ο αδερφος μου ειχε χτυπησει το γονατο του !!!!παιρνρι λοιπον τηλ στην δουλεια του απο το νοσοκομειο ενημερωνει το αφεντικο του οτι τον τρακαρανε οτι εχει χτυπησει και οτι του ειπαν οτι θα κατσει στανταρ κανα μηνα!!!!το αφεντικο απντησε οτι ολα οκ γινε καλα και ελα οποτε σου πουνε!!!!
παμε εμεις σπιτι την αλλη μερα και μενουμε ησυχοι!!!!!κατι που πρεπει να ξερετε ολοι σας ειναι οτι σε περιπτωση ατυχηματος πρεπει να προσκομισετε ολα τα χαρτια αδειες το χαρτι του ατυχηματος απο το νοσοκομειο και οτι αλλο χρειαζεται στην εργασια σας εντος τριων ημερων!!!!κατι που εμεις δεν γνωριζαμε για ολα αυτα τα χαρτια ετρεξα εγω και ο αδερφος με πατεριτσες και ολα τα παρελκομενακαι πολυ ταλαιπωρια και πηγαμε τα χαρτια στην δουλεια του 4-5 μερες ,μετα το ατυχημα μεχρι εκεινη την στιγμη ολα καλα!!!!

εδω να σας πω οτι ο αδερφος ειναι φουρναρης και το ατυχημα εγινε αρχες δεκεμβριου η ζημια στο ποδι ηταν τελικα πολυ μεγαλη σε σχεση με αυτα που μας ειχαν πει οι γιατροι στο νοσοκομειο και τελικα θα καθοτανε πανω απο 2 μηνες!!!!!οπως καταλαβαινεται η δουλεια δεν μπορουσε να περιμενει ποτε θα γινει καλα ο αδερφος μου ερχοντουσαν χριστουγεννα και τι κανει ο μαγκας μιλαει με τον λογιστη του και του λεει αφου δεν σου εφερε τα χαρτια στο πρωτο τριημερο μπορεις να τον απολυσεις αμεσα μεσα στην αδεια του!!!!!

τι εκανε λοιπον οταν εμεις πηγαμε τα χαρτια με πεντε μερες καθυστερηση αυτος τα εδωσε στον λογιστη του κανανε αυτην τη πουστια και ο αδερφος μου το εμαθε ενα μηνα μετα δεν του ειχε πει τιποτα μεχρι τοτε!!!!

αν το κυνηγαγε ισως και να εβγαζε ακρη αλλα η ζημια στο ποδι τραβηξε 8 μηνες παιδεμα και αφησε και κουσουρι αφου μεχρι και σημερα κουτσαινει!!!!

iosif
25/11/2010, 10:19
σχετικο ασχετο


Στις 17 Μαρτίου του 2010 η υποδιεύθυνση συστέγασης της γενικής διεύθυνσης οικονομικών υπηρεσιών του ΙΚΑ κάνει εισήγηση στο Διοικητικό Συμβούλιο του ΙΚΑ/ΤΕΑΜ με θέμα «Πρόστιμο καθυστέρησης καταβολής μισθώματος για το ακίνητο του ΙΚΑ/ΤΕΑΜ επί της οδού Μεγάλου Αλεξάνδρου 2 στη Θεσσαλονίκη» (Ξενοδοχείο Μακεδονία Παλλάς ). Θυμίζω ότι πρόκειται για το ξενοδοχείο το οποίο κατέλυσαν όλα τα μέλη του υπουργικού συμβουλίου κατά την τελευταία έκθεση Θεσσαλονίκης.


Σύμφωνα με το ιστορικό του εγγράφου το κτίριο είχε παραχωρηθεί με σύμβαση από το 1995 σε εταιρεία του ομίλου Δασκαλαντωνάκη και το μίσθωμα είχε καθορισθεί από τις 27/2/1995. Μέχρι το 2009 όλα φαίνεται ότι έβαιναν καλώς αν και μικρότερα πρόστιμα καταβάλλονταν πάντα για καθυστερήσεις. Σύμφωνα με τη σύμβαση, αν το μίσθωμα δεν καταβληθεί ως την 20η μέρα από τότε που κατέστη απαιτητό στην αρχή κάθε χρόνου, τότε «με απόφαση του ΔΣ της ΤΑΠ/ΟΤΕ επιβάλλεται στη μισθώτρια πρόστιμο ίσο με 5% του οφειλομένου» το οποίο πολλαπλασιάζεται επί 10. Με βάση αυτό τον τύπο ο όμιλος των εταιρειών Δασκαλαντωνάκη, ο κ. Γιάννης (υιός) και ο κ. Νίκος (πατήρ) όφειλαν στο μεγαλύτερο ασφαλιστικό ταμείο της χώρας 1.609.990,14 ευρώ.


Θυμίζουμε ότι η διαχείριση του συγκεκριμένου ξενοδοχείου βρισκόταν στα χέρια του υιού ως το καλοκαίρι και μετά με την απόφαση του πρωτοδικείου του Ρεθύμνου, στα χέρια του πατέρα. Πριν αλλάξει η διοίκηση του ΙΚΑ το θέμα ήρθε για συζήτηση στο ΔΣ του Ιδρύματος. Ήταν μία από τις λίγες φορές που απόφαση δεν πάρθηκε. Η σύμβαση προβλέπει ακόμα ότι έπρεπε να καταγγελθεί η σχέση μεταξύ των δύο μερών κάτι που το ΙΚΑ δεν έκανε καθώς ήθελε να δείξει ανοχή σε περιόδους κρίσης (Άλλωστε ο Δασκαλαντωνάκης δεν είναι ο μόνος που δεν πληρώνει ).



Από εκεί και πέρα αρχίζει μία ελληνική ιστορία: Το αρμόδιο τμήμα του ΙΚΑ ζητά τη γνώμη του νομικού που υπέγραψε τη σύμβαση που έχει τη γνώμη ότι πρέπει να επιβληθεί το πρόστιμο, ενώ εισήγηση για αντίστοιχο πρόστιμο για το 2010 όπου το νοίκι επίσης καθυστέρησε δεν έχει καν υποβληθεί. Μία άλλη πολυσέλιδη γνωμοδότηση που εστάλη από δικηγόρους της οικογένειας Δασκαλαντωνάκη - χαρακτηρίζει το ύψος της απαίτησης «τοκογλυφικό» και ζητά να μην πληρωθεί το πρόστιμο αλλά το εύλογο ερώτημα είναι «Καλά, μετά από 14 χρόνια το κατάλαβαν;». Το ερώτημα απ' ό,τι μαθαίνω παραπέμπεται στο νομικό συμβούλιο του κράτους.

Θα μου πεις γιατί τα γράφεις όλα αυτά; Χθες το βράδυ μου τηλεφώνησε μία εργαζόμενη σε επιχείρηση επισιτισμού του ομίλου στην Κρήτη που πήρε το μισό μισθό της αυτό το μήνα. Μου είπε ότι την ενημέρωσαν από το σωματείο της ότι μισθό ως τον Φλεβάρη δεν έχει και «μετά βλέπουμε». Μου είπε ότι για να πληρώσει τα έξοδά της θα έπρεπε να πουλήσει το σπίτι της ή και να βρει μία άλλη δουλειά. Έτσι σκέφτονται οι άνθρωποι όταν χρωστάνε λίγα. Μήπως πρέπει να το σκεφτούνε και όσοι χρωστάνε πολλά;

τασος τελλογλου


http://www.protagon.gr/Default.aspx?tabid=70&smid=382&ArticleID=4670&reftab=37&t=Ένα-πρόστιμο-του-ΙΚΑ

kiloMeater
25/11/2010, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
1 ωρα πριν, 1 ωρα μετα αλλα στο προς και απο τη δουλεια ειναι εργατικο ατυχημα

επισης απολυση κατα τη διαρκεια οποιασδηποτε αδειας ειναι παρανομη


υγ ακομη τουλαχιστον, διοτι οπως παει θα ειναι παρανομο να πληρωνομαστε

Και το '1 ωρα πριν' πως αποδυκνείεται οταν δεν εχεις fixed ωράριο εργασίας;
Θα σηκωθείς χτυπημένος να πας να χτυπήσεις κάρτα; ;-)

ares_tz
25/11/2010, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiloMeater
Και το '1 ωρα πριν' πως αποδυκνείεται οταν δεν εχεις fixed ωράριο εργασίας;
Θα σηκωθείς χτυπημένος να πας να χτυπήσεις κάρτα; ;-)

Απο την καταγραφή του συμβάντος μέσω της Τροχαίας υποθέτω..

sergiosm
26/11/2010, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DoctorS
http://www.somtechnik.gr/Pravo/ErgAtyx.htm


το ότι είχε άδεια από το ΙΚΑ δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να τον απολύσει, απλώς είναι νόμιμη απουσία και δεν μπορεί να τον διώξει χωρίς αποζημείωση.......Ο εργοδότης διατηρεί το δικαίωμα να απολύσει ακόμα και κατά τη διάρκεια νόμιμης άδειας ή άδειας ασθενείας....:sick:


Η αποζημίωση κατά τη διάρκεια της άδειας ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ

Μετά την επιστροφή είναι άλλη ιστορία

:wave2:

blackrose
26/11/2010, 16:56
evi, το παληκαρι εχει κανει δηλωση εργατικου ατυχηματος στο ικα;

αν εχει κανει τοτε μαλλον το αφεντικο του θα το σκεφτει για απολυση, γιατι παιζει και αποζημιωση ηθικης βλαβης.

επιθεωριση εργασιας οποσδηποτε για καταγγελια να παει,μαζι με ολα τα εγγραφα που εχει απο το συμβαν, αν οπως ειπα πρωτα εχει κανει την δηλωση εργατικου ατυχηματος στο ικα.


το pdf που ανεβασε ο mike θα σας βοηθησει πολυ.:wave2:

DoctorS
26/11/2010, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Η αποζημίωση κατά τη διάρκεια της άδειας ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ

Μετά την επιστροφή είναι άλλη ιστορία

:wave2:

ναι αυτό το διαπίστωσα κι εγώ, ηταν λανθασμένη η αντίληψή μου.......είναι παράνομη η απόλυση με αιτιολογία την άδεια.....κατά την επιστροφή όμως δεν μπορεί να τη βαφτίσει αλλιώς? πχ περικοπές....:sick:

apostolos72
26/11/2010, 19:54
Όπως είπαν και τα παιδιά, εργατικό ατύχημα θεωρείται αν σου συμβεί κάτι μία ώρα πριν και μία ώρα μετά το τέλος του ωραρίου (αυτό που κατατίθεται από την εργοδοσία στην επιθεώρηση εργασίας), και προσοχή μόνο σε περιοχή που δικαιολογείται η διέλευση προς και από την εργασία και την κατοικία, σε περίπτωση που δεν είναι οδικό ατύχημα (π.χ. πτώση) καλό είναι να έχετε κάποιο μάρτυρα να πιστοποιήσει τα λεγόμενά σας. Δήλωση εργατικού ατυχήματος εντός 3 ημερών στον εργοδότη και στο ικα για να καλυφθεί κάποιος.