PDA

View Full Version : Kill the Banks - Kill the System



kyko
24/11/2010, 12:08
Μήπως αυτη ειναι η λύση ? Μήπως αυτη ειναι η επανασταση που πρέπει να γινει ?

kill the banks-kill the system (http://www.youtube.com/watch?v=jOsW7WUlO_4)

"Για να μιλήσουμε για επανάσταση, δεν θα πάρουμε τα όπλα, δεν θα σκοτώσουμε ανθρώπους. Μπορούμε να κάνουμε κάτι απλό. Αν εκατομμύρια άνθρωποι αποσύρουν τις καταθέσεις τους το σύστημα θα καταρρεύσει γιατί είναι δομημένο πάνω στη δύναμη των τραπεζών"...

"Αντί να βγεις στους δρόμους και να διανύσεις χιλιόμετρα για να διαμαρτυρηθείς, πήγαινε στην τράπεζά σου και απόσυρε τις καταθέσεις σου".

"Αν υπάρξουν εκατομμύρια άνθρωποι που αποσύρουν τις καταθέσεις τους το σύστημα θα καταρρεύσει χωρίς όπλα, χωρίς αίμα, τίποτα".

"Τρία εκατομμύρια, δέκα εκατομμύρια και τότε θα υπάρξει πραγματική απειλή. Και τότε θα γίνει η πραγματική επανάσταση. Η επανάσταση θα γίνει μέσω των τραπεζών".

Περίπου 12.000 άνθρωποι δηλώνουν, σε μία σελίδα δικτύου κοινωνική δικτύωσης, ότι επιθυμούν να συμμετάσχουν σε αυτή την κίνηση με τον τίτλο: "Επανάσταση! Στις 7 Δεκεμβρίου θα αποσύρουμε όλοι τις καταθέσεις μας από τις τράπεζες"

περιμένουμε να δουμε τι θα γινει ? ή οργανωνουμε την δικη μας ημερομηνια ?

harris_x
24/11/2010, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
πήγαινε στην τράπεζά σου και απόσυρε τις καταθέσεις σου".

τις ποιές;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

LsKostas
24/11/2010, 12:14
To εχω γραψει και εγω αυτο εδω


Η απαντηση ηταν κραυγες τυπου "και πως θα πληρωσω τωρα το νοικι αν καταρευσουν οι τραπεζες?"

ή "πως θα πληρωθουμε απ την δουλεια μας στο τελος του μηνα"?


Οπως βλεπεις η κοντοφαλμη λογικη ζει και βασιλευει στην Ελλαδα.

Προτιμουν να υποθηκευσουν το μελλον των παιδιων τους , παρα να ζοριστουν λιγο τα πραγματα
και να φτιαξουν.

McGyver
24/11/2010, 12:15
ΗΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

road spirit
24/11/2010, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
τις ποιές;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: τι γελά ρε?

με βάση στοιχεία που έδωσε στη δημοσιότητα η Τράπεζα της Ελλάδας, πριν 1-2 μήνες, οι καταθέσεις των νοικοκυριών στην χώρα έχουν ύψος 170+ δις

όσο για το βιντεάκι... :a31:

sniper
24/11/2010, 12:17
:smokin:

Ζεύκας
24/11/2010, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
τι γελά ρε?

με βάση στοιχεία που έδωσε στη δημοσιότητα η Τράπεζα της Ελλάδας, πριν 1-2 μήνες, οι καταθέσεις των νοικοκυριών στην χώρα έχουν ύψος 170+ δις

όσο για το βιντεάκι... :a31:

έστω ότι πάνε όλα τα νοικοκυριά να κάνουν ανάληψη 170 δις

ποιός αφελής νομίζει ότι οι τράπεζες έχουν να τους δώσουν ρευστό 170 δις?

Cpt. Haddock
24/11/2010, 12:38
μπουρλοτο στις πουτ@νες τις τραπεζες λεμε :mad:

Ζεύκας
24/11/2010, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
μπουρλοτο στις πουτ@νες τις τραπεζες λεμε :mad:

κάλεσε την καθαρίστρια Ηλία γτ στάζουνε τσισάκια στο πάτωμα

SVX
24/11/2010, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
μπουρλοτο στις πουτ@νες τις τραπεζες λεμε :mad:

μπουρλότο ή αναγκαστική αδεια...

jimmy10
24/11/2010, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
μπουρλότο ή αναγκαστική αδεια...

sabbatical λεγεται....

epp1640
24/11/2010, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
έστω ότι πάνε όλα τα νοικοκυριά να κάνουν ανάληψη 170 δις

ποιός αφελής νομίζει ότι οι τράπεζες έχουν να τους δώσουν ρευστό 170 δις?

1/10 δεν είναι ο λόγος? :lol:

AUFGEBRACHT
24/11/2010, 22:02
Η μ@λ@κία πάει σύννεφο...φοβερή επανάσταση...:a31: :a31:
Θα αποσύρουμε τις καταθέσεις στις 7/12, θα καταρρεύσει το ανάλγητο σύστημα που είναι βασισμένο στις τράπεζες και από τις 8/12 όλα θα φτιάξουν: Θα μειωθεί η φτώχεια, θα ανέβει το βιωτικό επίπεδο, θα φθηνύνει το πετρέλαιο, θα αποκτήσουμε παιδεία, δεν θα χαλάνε τα ΚΤΜ...
Ό,τι του φανεί του Λωλοστεφανή...Άμα ρε μάστορες καταρρεύσουν οι τράπεζες πως θα παραγγέλνετε κρανάκια από το εξωτερικό χωρίς πιστωτική και έμβασμα ;;;; ΟΛΟΙ αποσύρουμε στις 7/12 τις καταθέσεις και τα φυλάμε κάτω από το στρώμα να δώσουμε χαρά και στα απανταχού κλεφτρόνια να μπουκάρουνε στα σπίτια να χεστούνε στο ευρώ...

SVX
24/11/2010, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Άμα ρε μάστορες καταρρεύσουν οι τράπεζες πως θα παραγγέλνετε κρανάκια από το εξωτερικό χωρίς πιστωτική και έμβασμα ;;;;

Που να δεις σαμα γυρισουμε στη δραχμη ποσα μηνιατικα θα κοστιζει το Shoei και το ARAI


και αν βγουμε κι απτη Ευρωπα'ι'κη Ενωση ΤΙ ΠΛΑΚΑ ΘΑΧΕΙ να πληρωνεις τελωνειο απο την Γερμανια

:look:

harris_x
25/11/2010, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Άμα ρε μάστορες καταρρεύσουν οι τράπεζες πως θα παραγγέλνετε κρανάκια από το εξωτερικό χωρίς πιστωτική και έμβασμα ;;;;
Θα τα παραγγέλνουμε από το fc-moto με αντικαταβολή :smokin:






























:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

stavrouliasp
25/11/2010, 18:26
Για να πιστεύει κανεις ότι αν καταρρεύσουν οι τράπεζες θα βελτιωθεί η οικονομική μας κατάσταση πρέπει να είναι το λιγότερο αφελής...

ggs
25/11/2010, 18:55
UP !!!!


(για τον φιλο μου τον Καπ10) :lol: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
25/11/2010, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
UP !!!!
(για τον φιλο μου τον Καπ10) :lol: :lol: :lol:




Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
μπουρλοτο στις πουτ@νες τις τραπεζες λεμε :mad:

:smokin:

tsompanis
25/11/2010, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrouliasp
Για να πιστεύει κανεις ότι αν καταρρεύσουν οι τράπεζες θα βελτιωθεί η οικονομική μας κατάσταση πρέπει να είναι το λιγότερο αφελής...

σύμφωνοι....αλλά θα είχε τζέρτζελο:smokin:

Shaolin Monk
25/11/2010, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsompanis
σύμφωνοι....αλλά θα είχε τζέρτζελο:smokin:

+1000 στη μαυριλα ειμαστε, ας το διασκεδασουμε τουλαχιστον... :lol:

yes-u
26/11/2010, 08:40
Οι Τράπεζες παίζουν σοβαρότερα παιχνίδια αυτήν την περίοδο. Επίσης, ο καθένας από μας θα έχει κάποιον "γνωστό" που τον τελευταίο χρόνο σήκωσε τα πολλά ή λίγα του και τα οδήγησε προς Κύπρο μεριά ή σε άλλα σίγουρα σεντούκια, από φόβο εξόδου της χώρας από την Ευρωζώνη. Πάλι πρωτοπορήσαμε λοιπόν ως Έλληνες (στη @@@@), μεσιέ Καντονά...

iosif
26/11/2010, 09:21
ΛΟΙΠΟΝ

ηθελημενη απο τον κοσμο καταρρευση τραπεζων ισουται με συνειδητη ανατροπη του πολιτικου συστηματος

εαν θελουμε ή "θέλουμε" να διατηρειται το υπαρχον πολιτικο συστημα (με λιγοτερο ή περισσότερο χρηματοπιστωτικο καπιταλισμό) η λειτουργια των τραπεζων ειναι υπερ αναγκαια

κοινως: οι τραπεζες ειναι η βαση, ο μηχανισμος πανω στις οποιες ειναι στημενος ολος ο μηχανισμος. αλλαζοντας τη βαση πρεπει να αλλαξουμε το συστημα

αλλιως απλα και τιποτα δεν πετυχαινουμε και δινουμε ενα οπλο να μας γμσ περισσοτερο

LiakosVstrom
26/11/2010, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Που να δεις σαμα γυρισουμε στη δραχμη ποσα μηνιατικα θα κοστιζει το Shoei και το ARAI


και αν βγουμε κι απτη Ευρωπα'ι'κη Ενωση ΤΙ ΠΛΑΚΑ ΘΑΧΕΙ να πληρωνεις τελωνειο απο την Γερμανια

:look:


σηκώσουμε δε σηκώσουμε τα λεφτά μας αυτό θα γίνει έτσι κι αλλιώς.


όλη η Ελλάδα χρωστάει σε τράπεζες... θα τους κλάσουμε τα @@....

notakos600
26/11/2010, 16:39
Μην ακούτε πολλές μαλ@κίες, δεν παίρνουν χαμπάρι οι τράπεζες... :wave2:

John Steed
26/11/2010, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Μην ακούτε πολλές μαλ@κίες, δεν παίρνουν χαμπάρι οι τράπεζες... :wave2:

Απ'ότι είχα ακούσει, οι τράπεζες διατηρούν το δικαίωμα να αρνηθούν την εκταμίευση μεγάλων ποσών και να ζητήσουν μια περίοδο μερικών ημερών.

Επίσης, νομίζω έχουν κάποιες δικλείδες ασφαλείας για την περίπτωση μαζικών αναλήψεων, χωρίς να ξέρω περισσότερα...

Πάντως, αν πιστεύετε πως όλα αυτά δεν είναι μελετημένα από τις τράπεζες και πως θα καταρρεύσουν, τότε....

blackrose
26/11/2010, 17:00
Καντονά: «Ας αποσύρουμε όλοι τις καταθέσεις μας»

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=209168&cid=5

Λεωνίδας
26/11/2010, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackrose
Καντονά: «Ας αποσύρουμε όλοι τις καταθέσεις μας»

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=209168&cid=5 ο γνωστός καθηγητής του LSE :confused: :rolleyes: :rolleyes:

notakos600
26/11/2010, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Απ'ότι είχα ακούσει, οι τράπεζες διατηρούν το δικαίωμα να αρνηθούν την εκταμίευση μεγάλων ποσών και να ζητήσουν μια περίοδο μερικών ημερών.




Και μηνών μπορώ να σου πω... :wave2:

Boxer
26/11/2010, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
ο γνωστός καθηγητής του LSE :confused: :rolleyes: :rolleyes:

δεν ειναι καθηγητης ο Καντονα...

διδακτορικος φοιτητης του καθηγητη Μαραντονα ειναι... :blush:

Amplified
26/11/2010, 21:29
Παιδιά εμένα μην με υπολογίζετε. Δεν έχει αρκετό χώρο κάτω από το στρώμα και για τα 9,31 ευρώ μου.

notakos600
26/11/2010, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
ο γνωστός καθηγητής του LSE :confused: :rolleyes: :rolleyes:

Πιο πολύ για καθηγητής του LSD μου κάνει εμένα πάντως.

super_toto
26/11/2010, 21:35
Με συγχωρείτε για την αφέλειά μου αλλά,


όσοι έχουν καταθέσεις να αποσύρουν, (kill the Banks), γιατί να θέλουν να χτυπήσουν το σύστημα(kill the system), το οποίο τους έδωσε τις καταθέσεις αυτές?

Ολίγον βλακώδες μου φαίνεται.

John Steed
27/11/2010, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Πιο πολύ για καθηγητής του LSD μου κάνει εμένα πάντως. :rotflmao: :lol: :lol:

LiakosVstrom
29/11/2010, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Amplified
Παιδιά εμένα μην με υπολογίζετε. Δεν έχει αρκετό χώρο κάτω από το στρώμα και για τα 9,31 ευρώ μου.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

Εχετλαίος
30/11/2010, 21:54
Σπάνιο, αλήθεια...
http://www.cretalive.gr/new/15436/crete/Yparchoun_akomi_Kaloi_Samareites

menelaos46
30/11/2010, 22:10
Δραστε η σκαστε κι εμενα μου φαινεται καλη δραση αυτο.:wave2:

LsKostas
01/12/2010, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Με συγχωρείτε για την αφέλειά μου αλλά,


όσοι έχουν καταθέσεις να αποσύρουν, (kill the Banks), γιατί να θέλουν να χτυπήσουν το σύστημα(kill the system), το οποίο τους έδωσε τις καταθέσεις αυτές?

Ολίγον βλακώδες μου φαίνεται.

η ΔΟΥΛΕΙΑ τους τους τα εδωσε, με χιλια ζορια και πολλες φορες με θυσιες στην προσωπικη τους ζωη

Μαλλον θα εννοεις τους μεγαλοκαταθετες καθως αποκλειεται ολοι να φταιμε ισοποσα στην σημερινη κατασταση.

Τετοια λεει μονο ο Παγκαλος μαζι τα φαγαμε και μαζι τα καταθεσαμε :wave2: