PDA

View Full Version : Λαδια αυτοκινητου σε μηχανη



greekgenius
24/11/2010, 16:45
Γεια σε ολους εχω μια απορια απο καιρο οποιος μπορει ας μου την λυσει.Λαδια αυτοκινητου σε μηχανη κανουν η γενικα προκαλουν καποια φθορα?δεν μιλαω φυσικα ουτε για μηχανες που θελουν τα καλυτερα λαδια για να λειτουργησουν ουτε για μοτερια πολλων αλογων.Μιλω για απλους τετραχρονους κινητηρες λιγων κυβικων εως 600 περιπου.Παντα λαδι αυκινητου εβαζα σε οτι ειχα γιατι εχουμε στο μαγαζι και δεν χρειαζεται να αγορασω και καλο λαδι ημισυνθετικο 10/40.Κανενα προβλημα ως τωρα.Απλα εχω ακουσει απο συνεργεια οτι ο κυριος λογος διαφοροποιησης λαδιων σε μηχανης και αυτοκινητου για νορμαλ κατηγοριες ειναι η εμπορικοτητα και η αγορα και ουσιαστικα ιδια λαδια ειναι και αυτοκινητων μπορει και καλυτερα.Ευχαριστω και για να μην παρεξηγουμε δεν μιλω για διχρονα για 1000αρια η καλα εργαλεια στα οποια αν ειχα θα βαζα παντα το καλυτερο λαδι που συνιστα ο κατασκευαστης.

MikeG
24/11/2010, 16:46
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=79370&highlight=%EB%DC%E4%E9%E1+%E1%F5%F4%EF%EA%E9%ED%DE%F4%EF%F5



:wave2:

Hornet_08
24/11/2010, 16:50
Δεν ειναι ετσι, το λαδι του αυτοκινητου λιπαινει μονο τους κυλινδρους, το λαδι της μηχανης υπαρχει για να λιπαινει κυλινδρους-σασμαν-δισκακια, αυτο το κανει ποιο "ειδικο" απο του αυτοκινητου.

greekgenius
24/11/2010, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hornet_08
Δεν ειναι ετσι, το λαδι του αυτοκινητου λιπαινει μονο τους κυλινδρους, το λαδι της μηχανης υπαρχει για να λιπαινει κυλινδρους-σασμαν-δισκακια, αυτο το κανει ποιο "ειδικο" απο του αυτοκινητου.

μαλλον θα λεγα το αντιθετο σε αυτο που λες το χω σκεφτει .το λαδι του αυτοκινητου ειναι πιο ειδικο γιατι εχει και ξεχωριστα για σασμαν αλλου τυπου ενω στις μηχανες ειναι ενας τυπος για ολο το μοτερ οποτε του αυτοκινητου κανουν για το μοτερ της μηχανης ...Απο τη σκοπια που το βλεπω εγω τωρα δεν ξερω κατι σιγουρα αλλιως δεν θα ρωτουσε κιολα αν και πηρα την απαντηση απο το link το προηγουμενο .

Hornet_08
24/11/2010, 17:29
Θα σου πω πως το βλεπω εγω το θεμα, το σασμαν, οι κυλινδροι κ τα δισκακια της μηχανης δεν χρειαζονται ακριβως τον ιδιο τυπο λαδιου, πχ ενα λαδι που θα ειναι τελειο για τους κυλινδρους... Θα κανει τα δισκακια να γλυστρανε κ το σασμαν να μην λειτουργει καλα,
ενα λαδι που ειναι οτι πρεπει για το σασμαν θα ειναι χοντρο για τους κυλινδρους κ τα δισκακια,
κ ενα που θα ειναι το καταλληλο για τα δισκακια δεν θα ειναι το απολυτως καταληλο για τους κυλινδρους πχ.

Οποτε ο κατασκευαστης λαδιων μοτοσακου θα πρεπει να βρει την χρυση τομη, ωστε να ειναι επαρκης η λιπανση στους κυλινδρους αλλα να μην υπολειτουργει τπτ αλλο.

Για περισοτερες κ ποιο ειδικες πληροφοριες ρωτα τον ρεινκλαινμαιν

greekgenius
24/11/2010, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hornet_08
Θα σου πω πως το βλεπω εγω το θεμα, το σασμαν, οι κυλινδροι κ τα δισκακια της μηχανης δεν χρειαζονται ακριβως τον ιδιο τυπο λαδιου, πχ ενα λαδι που θα ειναι τελειο για τους κυλινδρους... Θα κανει τα δισκακια να γλυστρανε κ το σασμαν να μην λειτουργει καλα,
ενα λαδι που ειναι οτι πρεπει για το σασμαν θα ειναι χοντρο για τους κυλινδρους κ τα δισκακια,
κ ενα που θα ειναι το καταλληλο για τα δισκακια δεν θα ειναι το απολυτως καταληλο για τους κυλινδρους πχ.

Οποτε ο κατασκευαστης λαδιων μοτοσακου θα πρεπει να βρει την χρυση τομη, ωστε να ειναι επαρκης η λιπανση στους κυλινδρους αλλα να μην υπολειτουργει τπτ αλλο.

Για περισοτερες κ ποιο ειδικες πληροφοριες ρωτα τον ρεινκλαινμαιν

οποτε υποθετω περισσοτερη φθορα σε ολα η καποια μερη του μοτερ στο αντιρτοιχο χρονικο διαστημα σε σχεση με τα λαδια μηχανης αλλα οχι τρελη διαφορα.Οικονομικη κριση ομως οποτε αφου εχω τζαμπα λαδια τα βαζω..Ευχαριστω παντως.

lspiros
24/11/2010, 17:42
εκτος τα παραπανω που ενεφεραν τα παιδια,εχουν καμια σχεση οι στροφες που ανεβαζει πχ ενα ταπεινο 600αρι με αυτες ενος αυτοκινητου?

greekgenius
24/11/2010, 17:52
Εγω ειχα 3 παπια ενα 50 αρι και ενα 100αρι και μετα ενα 110 και τωρα bros 400(honda) που σημαινει max 9500 στροφες αν αυτο βοηθαει..και ιμισυνθετικο λαδακι...

Hornet_08
24/11/2010, 17:55
Αν ειναι προβλημα τα 20 ευρω στα 1000 ευρω βενζινης βαζε αυτοκινητου...

lspiros
24/11/2010, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από greekgenius
Εγω ειχα 3 παπια ενα 50 αρι και ενα 100αρι και μετα ενα 110 και τωρα bros 400(honda) που σημαινει max 9500 στροφες αν αυτο βοηθαει..και ιμισυνθετικο λαδακι...
μου φαινεται οτι οτι και να σου πουμε,εχεις αποφασισει απο πριν ειδικα αφου ποτε δεν ειχες προβλημα.οποτε προς τι η ερωτηση?

ernti
24/11/2010, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από greekgenius
Γεια σε ολους εχω μια απορια απο καιρο οποιος μπορει ας μου την λυσει.Λαδια αυτοκινητου σε μηχανη κανουν η γενικα προκαλουν καποια φθορα?δεν μιλαω φυσικα ουτε για μηχανες που θελουν τα καλυτερα λαδια για να λειτουργησουν ουτε για μοτερια πολλων αλογων.Μιλω για απλους τετραχρονους κινητηρες λιγων κυβικων εως 600 περιπου.Παντα λαδι αυκινητου εβαζα σε οτι ειχα γιατι εχουμε στο μαγαζι και δεν χρειαζεται να αγορασω και καλο λαδι ημισυνθετικο 10/40.Κανενα προβλημα ως τωρα.Απλα εχω ακουσει απο συνεργεια οτι ο κυριος λογος διαφοροποιησης λαδιων σε μηχανης και αυτοκινητου για νορμαλ κατηγοριες ειναι η εμπορικοτητα και η αγορα και ουσιαστικα ιδια λαδια ειναι και αυτοκινητων μπορει και καλυτερα.Ευχαριστω και για να μην παρεξηγουμε δεν μιλω για διχρονα για 1000αρια η καλα εργαλεια στα οποια αν ειχα θα βαζα παντα το καλυτερο λαδι που συνιστα ο κατασκευαστης.

Απορώ πως δε σου πατινάρει σα τρελλό το μηχανάκι με τα αντιτριβικά που έχουν μέσα τα αυτοκινητόλαδα.

GiannisBlessed
24/11/2010, 23:24
δεν παθαινει τπτ το μπρος λεμεεε!!:smokin:
φιλε εγω στο 400 μου εβαζα το φτηνοτερο ορυκτελαιο που μπορουσα να βρω.
κανε αυτο αν ειναι για τα λεφτα.
το λαδι για αυτοκινητο οπως λεει ειναι για αυτοκινητο.
το οτι ειναι πιο ακριβο το μηχανης ειναι νομιζω μυθος(δεν εχει και τοοοσο πιο μεγαλο κοστος...ελεος)
το οτι ειναι ακαταληλο ομως για χρηση σε μηχανη νομιζω ειναι γεγονος.
παρ'ολα αυτα υπαρχουν πολλα αρθρα που ειναι υπερ της χρησης λαδιων αυτοκινητων στις μηχανες.
φτανει λεει να μην ειναι energy concerving κτλ κτλ yada yada μπαρμπουνια...μπορει να εχουν δικιο.εχουν και επιχειρηματα και παραδειγματα αλλα....
μου φαινεται χαζο να κανω πειραμα με την ακεραιοτητα του κινητηρα για τοσο μικρη οικονομικη διαφορα στα χρηματα.:wave2:

georgio
24/11/2010, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
δεν παθαινει τπτ το μπρος λεμεεε!!:smokin:
φιλε εγω στο 400 μου εβαζα το φτηνοτερο ορυκτελαιο που μπορουσα να βρω.
κανε αυτο αν ειναι για τα λεφτα.
το λαδι για αυτοκινητο οπως λεει ειναι για αυτοκινητο.
το οτι ειναι πιο ακριβο το μηχανης ειναι νομιζω μυθος(δεν εχει και τοοοσο πιο μεγαλο κοστος...ελεος)
το οτι ειναι ακαταληλο ομως για χρηση σε μηχανη νομιζω ειναι γεγονος.
παρ'ολα αυτα υπαρχουν πολλα αρθρα που ειναι υπερ της χρησης λαδιων αυτοκινητων στις μηχανες.
φτανει λεει να μην ειναι energy concerving κτλ κτλ yada yada μπαρμπουνια...μπορει να εχουν δικιο.εχουν και επιχειρηματα και παραδειγματα αλλα....
μου φαινεται χαζο να κανω πειραμα με την ακεραιοτητα του κινητηρα για τοσο μικρη οικονομικη διαφορα στα χρηματα.:wave2:

Εσένα δεν πατίναραν οι δίσκοι όμως;; Μόνο οι δίσκοι που ήταν φαγωμένοι έφταιγαν ή και τα ορυκτέλαια;;

Με την τελευταία φράση θα συμφωνήσω απόλυτα! :beer:


Υ.Γ.: αδερφέ με το Bros έχεις ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=96232);; :D

chris_honda
24/11/2010, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Απορώ πως δε σου πατινάρει σα τρελλό το μηχανάκι με τα αντιτριβικά που έχουν μέσα τα αυτοκινητόλαδα.


Τα Honda δεν έχουν ανάγκη :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΗΟΡΝΕΤακιας
25/11/2010, 00:25
1ον- Οπως λεει και ο φιλος μοτοσυκλετιστης παραπανω τα honda δεν εχουν αναγκη
2ον-Μερικα απο τα λαδια αυτοκινητου σε μερικα μηχανακια κανουν το δισκο να πατιναρει
3ον-Εγω οταν διαπιστωσα οτι απο τα 2,6λιτρα που επρεπε να εχει το vfrακι μου ειχε μεινει περι το 1λτ ( :uplate: ) μετα απο ενα υπερταξιδακι εβαλα πηρα αμεσα απο ενα βενζιναδικο λαδια αυτοκινητου του ιδιου ιξωδους και τα κρατησα για καμια 200χλμ μεχρι να τα αλλαξω...Προβλημα κανενα αλλα προτιμω να εχω το κεφαλι μου ησυχο
-Τελος οποιος θελει μοτοσυκλετικα λαδια σε πολυ καλες τιμες ας μου στειλει πμ να του πω απο που περνω εγω τα φθηνοτερα που εχω βρει μεχρι τωρα στην αγορα και καλη μαρκα.
:beer:

soter3gm
25/11/2010, 07:15
Οι μοναδικές μοτοσυκλέτες που "παίρνουν" λάδια αυτοκινήτου είναι αυτές που έχουν ξεχωριστό σασμάν από το μοτέρ δηλαδή ...Boxer BMW και Moto guzzi , όπου το λάδι λιπαίνει μόνο τον κινητήρα, αλλά και στο σασμάν βάζουν βαλβολίνες όπως και στο διαφορικό

p@nos
25/11/2010, 12:24
to papi de pairnei ladia autokinitou dld?\


:a13: :a13: :a13:

GiannisBlessed
25/11/2010, 18:32
τα χοντα και με λιπαντικο δουλευουν...:blush:

τα "γ@μ@με" ολη μερα και δεν κανουν κιχ!:smokin:
το δικο μου πατιναριζε γιατι ηταν κλασμενοι οι δισκοι.
τα φτηνα ορυκτελαια συνηθως δεν εχουν αντιτριβικα προσθετα.
μαλιστα το 650 του φιλου μου που εχει λαδι απο βενζιναδικο το πιο φτηνο που βρηκε ο συμπλεκτης του πιανει απιστευτα.
ολα τα αλλα σκατα ομως.γκλανγκ γκλουνγκ ολη την ωρα,ψηλες θερμοκρασιες κτλ...

notakos600
25/11/2010, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
τα χοντα και με λιπαντικο δουλευουν...:blush:

τα "γ@μ@με" ολη μερα και δεν κανουν κιχ!:smokin:
το δικο μου πατιναριζε γιατι ηταν κλασμενοι οι δισκοι.
τα φτηνα ορυκτελαια συνηθως δεν εχουν αντιτριβικα προσθετα.
μαλιστα το 650 του φιλου μου που εχει λαδι απο βενζιναδικο το πιο φτηνο που βρηκε ο συμπλεκτης του πιανει απιστευτα.
ολα τα αλλα σκατα ομως.γκλανγκ γκλουνγκ ολη την ωρα,ψηλες θερμοκρασιες κτλ...


+10000
Δεν μπορώ να μη συμφωνήσω. :beer: :beer:

Africaptan
25/11/2010, 22:24
Εγω ρε παιδια δεν το ειχα σκεφτει καθολου οτι δεν θα εκαναν τα λαδια του αυτοκινητου στη μηχανη, και τωρα και κανα χρονο περιπου, βαζω στο africa λαδια απ το lidl. Κανενα προβλημα. Λετε να βγει αργοτερα η ζημια;:sad:

GiannisBlessed
26/11/2010, 00:46
αν βγαλει απο τα λεφτα που θα εχεις σωσει μεχρι τοτε θα της κανεις ενα καλο rebuild!:beer: :lol:

Hornet_08
26/11/2010, 00:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
Εγω ρε παιδια δεν το ειχα σκεφτει καθολου οτι δεν θα εκαναν τα λαδια του αυτοκινητου στη μηχανη, και τωρα και κανα χρονο περιπου, βαζω στο africa λαδια απ το lidl. Κανενα προβλημα. Λετε να βγει αργοτερα η ζημια;:sad:


Αναλογως τι χρηση κανεις... Κ ο πατερας μου βαζει στο τσοπερ απο το lidl, αξιζει ομως για 10 ευρω στα 10.000km ?

toyar
26/11/2010, 05:54
Στην επιλογή λαδιού πιο πολύ από τη μάρκα μετράνε η τήρηση των προδιαγραφών και του ιξώδους που ζητάει ο κατασκευαστής και η σωστή στάθμη

sakisvolos
29/11/2010, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
to papi de pairnei ladia autokinitou dld?\


:a13: :a13: :a13:


Αν είναι Honda ναι!!!:smokin: :smokin: :smokin:

stefanos
29/11/2010, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hornet_08
Αναλογως τι χρηση κανεις... Κ ο πατερας μου βαζει στο τσοπερ απο το lidl, αξιζει ομως για 10 ευρω στα 10.000km ?

Στα 10000 και λάδια 50 ευρώ να βάζεις την έκατσες την βάρκα.

Hornet_08
29/11/2010, 19:24
Ετσι σου τα ειπαν ε.

Hornet_08
30/11/2010, 01:52
http://www.castrolmoto.com/gr/trizone/trizone_explained.php


Δες τα βιντεακια δεξια που λενε "κινητηρας" "κιβωτιο" "συμπλεκτης", (προσπερασε την διαφημιση) και μαθε... Τα λεει με πολυ ωραιο τροπο.

OldMan
30/11/2010, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hornet_08
http://www.castrolmoto.com/gr/trizone/trizone_explained.php
Δες τα βιντεακια δεξια που λενε "κινητηρας" "κιβωτιο" "συμπλεκτης", (προσπερασε την διαφημιση) και μαθε... Τα λεει με πολυ ωραιο τροπο.
Τι λε ρε πουλάκι μου ....!!!??? :look: :eyepop:

Ώστε έτσι είναι αυτά τα κατασκευάσματα του Σατανά ...??? :uplate: :hypnotize

stefanos
30/11/2010, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hornet_08
http://www.castrolmoto.com/gr/trizone/trizone_explained.php


Δες τα βιντεακια δεξια που λενε "κινητηρας" "κιβωτιο" "συμπλεκτης", (προσπερασε την διαφημιση) και μαθε... Τα λεει με πολυ ωραιο τροπο.

Ναι θαυμάσια τα λέει.
Γιά πες ένα πρόσθετο που έχουν αποκλειστικά τα λάδια μοτοσυκλέτας? :lol:

notakos600
30/11/2010, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Ώστε έτσι είναι αυτά τα κατασκευάσματα του Σατανά ...??? :uplate: :hypnotize

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

THEOD
30/11/2010, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από greekgenius
Γεια σε ολους εχω μια απορια απο καιρο οποιος μπορει ας μου την λυσει.Λαδια αυτοκινητου σε μηχανη κανουν η γενικα προκαλουν καποια φθορα?δεν μιλαω φυσικα ουτε για μηχανες που θελουν τα καλυτερα λαδια για να λειτουργησουν ουτε για μοτερια πολλων αλογων.Μιλω για απλους τετραχρονους κινητηρες λιγων κυβικων εως 600 περιπου.Παντα λαδι αυκινητου εβαζα σε οτι ειχα γιατι εχουμε στο μαγαζι και δεν χρειαζεται να αγορασω και καλο λαδι ημισυνθετικο 10/40.Κανενα προβλημα ως τωρα.Απλα εχω ακουσει απο συνεργεια οτι ο κυριος λογος διαφοροποιησης λαδιων σε μηχανης και αυτοκινητου για νορμαλ κατηγοριες ειναι η εμπορικοτητα και η αγορα και ουσιαστικα ιδια λαδια ειναι και αυτοκινητων μπορει και καλυτερα.Ευχαριστω και για να μην παρεξηγουμε δεν μιλω για διχρονα για 1000αρια η καλα εργαλεια στα οποια αν ειχα θα βαζα παντα το καλυτερο λαδι που συνιστα ο κατασκευαστης.

Αδελφέ,
Αυτό που ρωτάς έχει ξεσηκώσει άπειρες συζητήσεις, σε άπειρα φόρουμ, και ως συνήθως τελεσίδικη απάντηση δεν υπάρχει
Θα σου πω την προσωπική μου γνώμη και κάντην ότι θες

Αν πληρούνται οι κάτωθι προυποθέσεις
1. Το λάδι να πληρεί τα στάνταρ απόδοσης του κατασκευαστή της μηχανής σου κατά API
2. Το λάδι να πληρεί τα κριτήρια ιξώδες του κατασκευαστή της μηχανής σου κατά SAE
3. Να μην είναι κάποια από αυτά τα "μοντέρνα" που ονομάζονται "low ή save energy" δηλ. να μην περιέχει ειδικά αντιτριβικά πρόσθετα. Μην ανησυχείς για το πως θα το εξακριβώσεις - όσα τα έχουν τα διαφημίζουν κραυγαλέα στην συσσκευασία τους.
4. Οι αλλαγές των λαδιών να γίνονται σε λογικά όρια και πάντως όχι στα ανώτατα-πράγμα που έτσι κι αλλιώς στις μοτό είναι καθεστώς (αν δεν το ξέρεις, οι μοτοσυκλετιστές είναι large τύποι και το 99% αλλάζει τα λάδια στο μισό και πιο κάτω απ' ότι προτείνει ο κατασκευαστής, άσχετα αν χρυσοπληρώνει πανάκριβο full-suythetic που θα μπορούσε να αντέξει το 3πλάσιο...).
5. Αν δεν είσαι οδηγός που ζητάς και παίρνεις από την μηχανή σου πολύ συχνά (άρα και από το μοτέρ της, άρα και από το λάδι) και το τελευταίο κομμάτι απόδοσης που μπορεί να δώσει (βλέπε πίστα, σκισίματα κλπ)...

Τότε δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα...Εξ' άλλου όσα manual μοτο έχω δει (και είναι αρκετά) ΟΛΑ ζητάνε MOTOR-OIL....πουθενά δεν έχω διαβάσει να ζητάνε "motocycle oil"...

Πάω τώρα να κρυφτώ πριν αρχίσουν οι πυροβολισμοί.... :wave2:

maintenance
30/11/2010, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αδελφέ,
Αυτό που ρωτάς έχει ξεσηκώσει άπειρες συζητήσεις, σε άπειρα φόρουμ, και ως συνήθως τελεσίδικη απάντηση δεν υπάρχει
Θα σου πω την προσωπική μου γνώμη και κάντην ότι θες

Αν πληρούνται οι κάτωθι προυποθέσεις
1. Το λάδι να πληρεί τα στάνταρ απόδοσης του κατασκευαστή της μηχανής σου κατά API
2. Το λάδι να πληρεί τα κριτήρια ιξώδες του κατασκευαστή της μηχανής σου κατά SAE
3. Να μην είναι κάποια από αυτά τα "μοντέρνα" που ονομάζονται "low ή save energy" δηλ. να μην περιέχει ειδικά αντιτριβικά πρόσθετα. Μην ανησυχείς για το πως θα το εξακριβώσεις - όσα τα έχουν τα διαφημίζουν κραυγαλέα στην συσσκευασία τους.
4. Οι αλλαγές των λαδιών να γίνονται σε λογικά όρια και πάντως όχι στα ανώτατα-πράγμα που έτσι κι αλλιώς στις μοτό είναι καθεστώς (αν δεν το ξέρεις, οι μοτοσυκλετιστές είναι large τύποι και το 99% αλλάζει τα λάδια στο μισό και πιο κάτω απ' ότι προτείνει ο κατασκευαστής, άσχετα αν χρυσοπληρώνει πανάκριβο full-suythetic που θα μπορούσε να αντέξει το 3πλάσιο...).
5. Αν δεν είσαι οδηγός που ζητάς και παίρνεις από την μηχανή σου πολύ συχνά (άρα και από το μοτέρ της, άρα και από το λάδι) και το τελευταίο κομμάτι απόδοσης που μπορεί να δώσει (βλέπε πίστα, σκισίματα κλπ)...

Τότε δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα...Εξ' άλλου όσα manual μοτο έχω δει (και είναι αρκετά) ΟΛΑ ζητάνε MOTOR-OIL....πουθενά δεν έχω διαβάσει να ζητάνε "motocycle oil"...

Πάω τώρα να κρυφτώ πριν αρχίσουν οι πυροβολισμοί.... :wave2:


συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ.

Μοτερ στο χερι δεν εχω παρει παντως απο χρηση "αυτοκινηταδικου" λαδιου εδω και 20 χρονια και 36 μοτοσυκλετες που εχω αλλαξει.

:D

maintenance
30/11/2010, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
to papi de pairnei ladia autokinitou dld?\


:a13: :a13: :a13:

με τετοια μεγαλωσε η παπια μου.

23000 χλμ το πουλησα, και περιπου 9 αλλαγες λαδιων. Ολες με λαδια 20-50 απο τον γνωστο στην Φραντζη με 2,5 ευρω το λιτρο.
Μια χαρα η παπια.

Tigas
30/11/2010, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
με τετοια μεγαλωσε η παπια μου.

23000 χλμ το πουλησα, και περιπου 9 αλλαγες λαδιων. Ολες με λαδια 20-50 απο τον γνωστο στην Φραντζη με 2,5 ευρω το λιτρο.
Μια χαρα η παπια.

καλά και εγώ στο παπί 1-2 φορές είχα βάλει βαλβολίνες μέσα, 1 φορά το λάδι από τη μανέστρα και άλλη μια φορά από τα παιδάκια.

Αθάνατες πάπιες, τα καταπίνουν όλα λέμε :rotflmao:

Το φινάλε είναι ότι στα 22.000km έκανε ένα μπράφ και πέταξε τα λάδια έξω μιά ακριβώς μιζιά αφού το έδωσα ανταλλαγή.

Στο GSXR δεν μας είπες όμως τι λάδι έβαζες όσο το κράτησες :confused:

maintenance
30/11/2010, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
καλά και εγώ στο παπί 1-2 φορές είχα βάλει βαλβολίνες μέσα, 1 φορά το λάδι από τη μανέστρα και άλλη μια φορά από τα παιδάκια.

Αθάνατες πάπιες, τα καταπίνουν όλα λέμε :rotflmao:

Το φινάλε είναι ότι στα 22.000km έκανε ένα μπράφ και πέταξε τα λάδια έξω μιά ακριβώς μιζιά αφού το έδωσα ανταλλαγή.

Στο GSXR δεν μας είπες όμως τι λάδι έβαζες όσο το κράτησες :confused:


το πηρα μολις ειχε κανει σερβις και το εδωσα μετα απο 4000 χλμ....αν θυμασαι.

αν το κραταγα? ενα ημι 10-40 θα εβαζα, με API που λεει ο κατασκευαστης. Τα εχουμε πει Σταυρο πολλες φορες.

tifoso4ever
30/11/2010, 22:34
Γιατι το κουραζετε το θεμα τοσα χρονια και σε τοσα φορα...
Βαλτε ο,τι λαδι σας γουσταρει, παρτε τηγανολαδο, αυτοκινητολαδο, ντηζελολαδο, με 1 ευρω το λιτρο, και αυτοεπιβεβαιωθειτε οτι ειστε πανεξυπνοι και οικονομοι (κατι με καβουρια μου'ρχεται στο μυαλο, αλλα δεν το θυμαμαι το ποιημα...), και αφηστε εμας τους ρομαντικους ηλιθιους να τα σκαμε χοντρα και να αγοραζουμε τα πιο ακριβα λαδια του πλανητη...Σας ενοχλουμε??? Μπαααααα...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: