PDA

View Full Version : βιντεο του choy



Σελίδες : [1] 2

TROOPER
25/11/2010, 11:17
στα σερρας.

παμε μια βολτα με τον ανθρωπο που εχει το ρεκορ πιστας :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop

http://pbracingteam.com/index.php?view=video&id=4&option=com_jomtube&lang=bg :

ΜΙΛΕ ΓΚΟΣΠΟΝΤ!!!!!!

sapila racing
25/11/2010, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
στα σερρας.

παμε μια βολτα με τον ανθρωπο που εχει το ρεκορ πιστας :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop

http://pbracingteam.com/index.php?view=video&id=4&option=com_jomtube&lang=bg :

ΜΙΛΕ ΓΚΟΣΠΟΝΤ!!!!!!

Ντοινγκκκκ!!! Σαν πολύ κουνάει ρε!
O JB παει όμορφα και μαλακά, δεν καταλαβαίνεις ζόρι, αυτός το χοροπηδάει, αλλά τελικά παει πιο γρήγορα ο άτιμος.

byron
25/11/2010, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ντοινγκκκκ!!! Σαν πολύ κουνάει ρε!
O JB παει όμορφα και μαλακά, δεν καταλαβαίνεις ζόρι, αυτός το χοροπηδάει, αλλά τελικά παει πιο γρήγορα ο άτιμος.

Όπως ναναι παει το άτομο....
Είχε βάλει ο CD μια φωτό απ΄τον τελευταίο αγώνα του ΠΠ στις Σέρρες με το BMW τάπα κάτω και το μπροστινό να έχει τερματίσει..:hypnotize :hypnotize

alexxxcbr
25/11/2010, 12:35
Γ@μ@τα παει




:eyepop: :eyepop:

staffaki
25/11/2010, 12:40
Οτι και να λεμε εμεις, οπως και να πηγαινει δεν σημαινει οτι πηγαινει λαθος:winka:

Αφου δεν πεφτει και αφου ειναι και τόοοσο γρηγορος δεν μπορει να ειναι λαθος...

Διαφορετικες γραμμες και οδηγηση απο τους υπολοιπους...

p@nos
25/11/2010, 12:43
και το παλικαρι το παει ταπα...αλλα το οτι εχει και το bmw δεν ειναι τυχαιο...οπως επισης και οτι σε ολα τα πρωταθληματα στις πρωτες θεσεις μονο bmw εχει...ας ελπισουμε να λυσουν και τα θεματα του κινητηρα κιολας τα επομενα χρονια...

harris_x
25/11/2010, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
στα σερρας.

παμε μια βολτα με τον ανθρωπο που εχει το ρεκορ πιστας :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop

πόσο γυρναει/γύρισε δηλ

road spirit
25/11/2010, 12:44
διαφορετικές γραμμές (σε σχέση με βίνΔεα του Μπούστα ή του Σινιώρη πχ) που σε κάποια σημεία βγάζουν μάτι

αλλά τι να λέμε εμείς, άμα το παλικάρι γυρνάει 1.20 ...

byron
25/11/2010, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990
Οτι και να λεμε εμεις, οπως και να πηγαινει δεν σημαινει οτι πηγαινει λαθος:winka:

Αφου δεν πεφτει και αφου ειναι και τόοοσο γρηγορος δεν μπορει να ειναι λαθος...

Διαφορετικες γραμμες και οδηγηση απο τους υπολοιπους...

Προφανώς και ΔΕΝ πάει λάθος. :lol: :lol:

Σημασία έχει ποιός είναι ποιό γρήγορος. Το πως το πετυχαίνει είναι δική του δουλειά.

Και ο Spies οδηγάει σαν να του ΄χει κάτσει στο λαιμό κρεμάστρα, αλλά αντε πες του ότι δεν οδηγάει με τον politically correct τρόπο. :p

byron
25/11/2010, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
αλλά τι να λέμε εμείς, άμα το παλικάρι γυρνάει 1.20 ...

Νομίζω ότι στα δοκιμαστικά γύρισε κάτω από 1.19

gixxerpap
25/11/2010, 12:51
έχει χάρη που θα χάσω τις προπονήσεις μέχρι το ανοιξιάτικο track day, αλλιώς θα σου ΄λεγα ....

staffaki
25/11/2010, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Νομίζω ότι στα δοκιμαστικά γύρισε κάτω από 1.19


Νομίζω οτι best of έκανε στα χρονομετρημενα και ηταν 1,19,469...

Χωρίς να είμαι απόλυτα σιγουρος τονίζω

Πηγή (http://blog.ebike.gr/wp-content/uploads/2010/09/IMG_0260.jpg)

Ζεύκας
25/11/2010, 13:12
:a016: :a016: :a016: :a016: :a016:

Giorgos19
25/11/2010, 13:15
Στην ιδια σελιδα εχει και βιντεο απο αγωνα. Ολα τα λεφτα λεμε!

byron
25/11/2010, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990
Νομίζω οτι best of έκανε στα χρονομετρημενα και ηταν 1,19,469...

Χωρίς να είμαι απόλυτα σιγουρος τονίζω

Πηγή (http://blog.ebike.gr/wp-content/uploads/2010/09/IMG_0260.jpg)

Νομίζω χωρίς να είμαι 100% οτι στα μη χρονομετρημένα γύρισε κάτω από 19. Θα το τσεκάρω μετά. :winka:

dimdoc
25/11/2010, 14:38
Oxi, αυτο το 19,4 εκανε στα δοκιμαστικα Βυρωνα

staffaki
25/11/2010, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Νομίζω χωρίς να είμαι 100% οτι στα μη χρονομετρημένα γύρισε κάτω από 19. Θα το τσεκάρω μετά. :winka:


Πάντως όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι τέτοιο :confused:

Και για του λόγου το αληθές μερικά λινκ απο την σελίδα του Choy...

Βουλγαρικά βέβαια αλλα μια άκρη την βγάζεις με τους χρόνους και κανα translator :D


link 1 (http://www.pbracingteam.com/index.php?option=com_content&view=article&id=51:-1194&catid=2:news&Itemid=18&lang=bg)

facebook link (http://www.facebook.com/pages/PB-RACING-TEAM/113945138622736)

byron
25/11/2010, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990
Πάντως όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι τέτοιο :confused:

Και για του λόγου το αληθές μερικά λινκ απο την σελίδα του Choy...

Βουλγαρικά βέβαια αλλα μια άκρη την βγάζεις με τους χρόνους και κανα translator :D


link 1 (http://www.pbracingteam.com/index.php?option=com_content&view=article&id=51:-1194&catid=2:news&Itemid=18&lang=bg)

facebook link (http://www.facebook.com/pages/PB-RACING-TEAM/113945138622736)

Παίδες δεν επιμένω. Προφανώς δεν θυμάμαι καλά και έγραψα λάθος.


Το θέμα είναι ότι το άτομο ράβει κώλους. Το BMW το ΄χει κάνει κόμπο. :a42:

sniper
25/11/2010, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Παίδες δεν επιμένω. Προφανώς δεν θυμάμαι καλά και έγραψα λάθος.


Το θέμα είναι ότι το άτομο ράβει κώλους. Το BMW το ΄χει κάνει κόμπο. :a42:

Eγώ ρε συ θυμάμαι το 07 να έχει κάνει ο JB 1.19.ψηλά.... με ducati τότε αν δεν κάνω λάθος....

Βιάζεστε.... μόλις στηθεί το χοντάκι..... :a021:

Leopsomo
25/11/2010, 15:02
Eιναι απιστευτος ο τυπος...

Η γραμμες ειναι αντε γεια! Πολλες φορες χανει τα κερμπ απ την πολλη φορα... Αλλα εκει! τα 20αρια σταθερα!

Τι να λεμε τωρα!

ΧΑΡΙΣΜΑΤΙΚΟΣ! :beer:

GIXXERAKIAS
25/11/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
έχει χάρη που θα χάσω τις προπονήσεις μέχρι το ανοιξιάτικο track day, αλλιώς θα σου ΄λεγα ....
Πες τα ρε Γιωργη με τον καθε αταλαντο που παιρνει ενα SS και νομιζει οτι παει ταπα.....




















































:rotflmao: :rotflmao: κλαιω με τις μλκιες που γραφω :rotflmao: :rotflmao:

Λοιπον ο τυπος το εχει τρελα με δικο του,διαφορετικο απο οτι εχουμε δει στυλ μεχρι τωρα,ο τροπος που βουταει στην 1 μετα απο τα φρενα καθε φορα που το βλεπεις νομιζεις οτι θα πεσει και θα γινει της πΟτανας λες και εχει πεσει ναπαλμ:eyepop: ,την Κ5 την Μπαιρνει λες και ειναι ανοικτη παρατεταμενη:eyepop: και το εσακι τελειωνει πριν βαλω εγω το χερι μου στο παντελονι να την....:blush: ....την 10 δεν την σχολιαζω απλα δεν μπορω.....ακομα καλυτερα δεν σχολιαζω την 13 και το πως βουταει με ολα και βγαινει απο την 14-15 ωσαν να τον κυνηγανε ξοπισω του λυσσασμενα ζομπι του μηχανοκινητου αθλητισμου.:sick:

(λορενθοροσσι,στονερ και λοιποι):sick:

staffaki
25/11/2010, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Eγώ ρε συ θυμάμαι το 07 να έχει κάνει ο JB 1.19.ψηλά.... με ducati τότε αν δεν κάνω λάθος....

Βιάζεστε.... μόλις στηθεί το χοντάκι..... :a021:


Απ'οτι έλεγε πάντως ο JB το ducati τον είχε βολεψει καλυτερα απο το χονδα γιατι λογω v2 ηταν πιο ροπατο στις εξοδους και ταιριαζε καλυτερα στο στυλ οδηγησής του...

Και οντως μολις βρουν το ιδανικο setup στο χονδα θα εχει show:wacko:

Ποσο πιο κατω θα πανε επιτελους ρπμ...απλα απιστευτοι :alien:

TROOPER
25/11/2010, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Eγώ ρε συ θυμάμαι το 07 να έχει κάνει ο JB 1.19.ψηλά.... με ducati τότε αν δεν κάνω λάθος....



19,5 ειχε γυρισει ο γιαννης

19,4 γυρισε ο τσοι και πηρε απο τον γιαννη το ρεκορ.

staffaki
25/11/2010, 15:25
Να ρωτησω σαν ασχετος που είμαι,
όταν λεμε επίσημο ρεκόρ πιστας εννούμε μόνο στον αγωνα ή και στα χρονομετρημενα:confused:




@τρουπερ: :beer: :beer: για το πόσο στα @@ σου ησουν ή εδειχνες τελοσπαντων-σημασια δεν εχει- μετα την ατυχια σου στο TD

Allst@rf
25/11/2010, 15:55
εγώ να ρώτηξω κάτι άλλο;

όταν λέμε ρεκόρ πίστας ,εννούμε μόνο για τις μότο έτσι;


και κάτι άλλο...

στα μέγαρα ποιο είναι το ρεκόρ;

εκείνο το μαγικό και άπιαστο του μπούστα κοντά στο .56;

Allst@rf
25/11/2010, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990
Να ρωτησω σαν ασχετος που είμαι,
όταν λεμε επίσημο ρεκόρ πιστας εννούμε μόνο στον αγωνα ή και στα χρονομετρημενα:confused:




εχω την εντύπωση ότι και ιδιώτης να πάει και να ζητήσει να τον χρόνομετρήσουν επίσημα και κατεβάσει το χρόνο κάτω από το καλύτερο χρόνομετρημένο χρόνο ,θα καταγραφεί σαν ρεκόρ πίστας...

devil's animal
25/11/2010, 16:06
ασυλληπτος!!!
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

giannis113
25/11/2010, 16:16
ειχε παει κανεις στον αγωνα; μεγαλη διαφορα ειχε κανει απο την αρχη σχεδον!

ειδικα οταν εμπαινε για την μεγαλη ευθεια νομιζες θα σπασει την πισω ζαντα..

στο e bike ειχαν γραψει οτι στα χρονομετρημενα εκανε πολλα λαθη αλλα ο χρονος εκει! στο 1,19-1,20

στην εκκινηση εκανε οτι ναι.. οτι να ναι ομως!

δε ξερω αλλα μου εδωσε την εντυπωση απο αυτα που διαβασα και ειδα οτι τους ψηλοδουλευει το παλικαρι.. γκοντζαμ choy και να μην κανει μια καλη εστω και κανονικη εκκινηση;
:rotflmao:

sniper
25/11/2010, 16:18
Eγώ με αυτά που είδα, του εύχομαι να του βγουν σε καλό αυτά που κάνει....

Ότι πάει τάπα είναι δεδομένο.

giannis113
25/11/2010, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Eγώ με αυτά που είδα, του εύχομαι να του βγουν σε καλό αυτά που κάνει....

Ότι πάει τάπα είναι δεδομένο.

η αληθεια ειναι οτι παει λιγο οπως να ναι και αυτο ειναι το περιεργο! δηλαδη αν παει κανονικα τι χρονο θα κανει; στον τελευταιο αγωνα ησουν; τον τριτο εννοω

sapila racing
25/11/2010, 16:21
Ειδικά στην Κ5 είναι αλλού το άτομο. :dizzy:

sniper
25/11/2010, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
η αληθεια ειναι οτι παει λιγο οπως να ναι και αυτο ειναι το περιεργο! δηλαδη αν παει κανονικα τι χρονο θα κανει; στον τελευταιο αγωνα ησουν; τον τριτο εννοω

Σε κανέναν δεν ήμουν αλλά...... :

Δεν έχει καλά στημένο μηχανάκι.

Εκτός αν αυτό το παιχνίδι με τον χάρο τον εξιτάρει.

giannis113
25/11/2010, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σε κανέναν δεν ήμουν αλλά...... :

Δεν έχει καλά στημένο μηχανάκι.

Εκτός αν αυτό το παιχνίδι με τον χάρο τον εξιτάρει.

αυτο που προσεξα οταν στηθηκαν στην εκκινηση διπλα στο συνιωρη ηταν οτι

στην μπροστινη αναρτηση, τα καλαμια (τα νικελ) του ενως με του αλλου ειχαν διαφορετικη διαμετρο,

με του choy να φαινονται κατεβασμενα, οχι χαμηλωμα απο τις τιμονοπλακες, μικροτερη διαδρομη της αναρτησης, ας το πω ετσι,

λεπτομερια αλλα το παρατηρησα και μετα κοιτουσα ολους να δω αν εχουν διαφορες οι ιδιες μοτοσυκλετες.

dimdoc
25/11/2010, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
αυτο που προσεξα οταν στηθηκαν στην εκκινηση διπλα στο συνιωρη ηταν οτι

στην μπροστινη αναρτηση, τα καλαμια (τα νικελ) του ενως με του αλλου ειχαν διαφορετικη διαμετρο,

με του choy να φαινονται κατεβασμενα, οχι χαμηλωμα απο τις τιμονοπλακες, μικροτερη διαδρομη της αναρτησης, ας το πω ετσι,

λεπτομερια αλλα το παρατηρησα και μετα κοιτουσα ολους να δω αν εχουν διαφορες οι ιδιες μοτοσυκλετες.

Αυτο που λες παλικαρε δεν γινεται, εκτος αν αλλο πραμα εννοεις και δεν μπορεις να το περιγραψεις με ακριβεια.

Sniper θα με αποτρελανεις. Πως καταλαβες απο το βιντεο οτι δεν ειναι καλα στημενο το μηχανακι? Λαθος δεν μπορει να ειναι για να γυρναει εκει..

Τι θα πει λαθος στημενο μηχανακι για σενα? Δεν εχουν μετρησει σωστα τα sag? Τις αποσβεσεις? Τη γεωμετρια?

reinmeister
25/11/2010, 16:33
ο τυπος ξεκαθαρα τον παιζει...εχει ομως απιστευτο feeling κι αυτο τον κανει να γυρναει τοσο χαμηλα...αυτο επισης δειχνει τις δυνατοτητες γυρολογιου στις σερρες...

εαν τυχον σοβαρευτει,το 1.19 θα ειναι γυρολογιο αγωνα(για τον χαβαλε του) και το 1.18 σε δοκιμαστικα προσιτοτατο...

εχω την αμυδρα αισθηση , οτι μαλακιζεται εντελως συνειδητα,δοκιμαζοντας πραγματα και αποκτωντας πειρα για "αλλα" πρωταθληματα...αυτο φαινεται απο τον απολυτως σωστο τροπο προσεγγισης συγκεκριμενων στροφων,κατι που δεν δικαιολογει σε καμια περιπτωση τις μαλακιες σε αλλες...καποιος αλλος θα το ελεγε απειρια,και μπορει,καλιστα, να ειναι σε ενα βαθμο...

μεγαλο ταλεντο κατ εμε,με τεραστιες προοπτικες εξελιξης...

:beer: :beer: :beer:

sapila racing
25/11/2010, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Αυτο που λες παλικαρε δεν γινεται, εκτος αν αλλο πραμα εννοεις και δεν μπορεις να το περιγραψεις με ακριβεια.

Mάλλον εννοεί οτι είχε διαθέσιμη μικρότερη διαδρομή της ανάρτησης, μεγαλύτερο sag δηλαδή.

dimdoc
25/11/2010, 16:39
Ο τυπος πρωτοκαβαλησε σχετικα προσφατα για αυτο και στην εκκινηση δυσκολευεται.

Και αν προσεξεις (και εχεις γνωση της πιστας και των επικινδυνων σημειων), τις γραμμες του τις απλωνει εκει που δεν καιγεσαι αν ανοιχτεις, στις στροφες που χει γυψο ειναι κολλητα με τα κερμπ...
Στηριζεται πολυ στο τρακτιον στην οδηγηση του και τον ξελασπωνει οτι ερχεται νωρις στο γκαζι ανεξαρτητου μαλακιας εισοδου...

giannis113
25/11/2010, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Αυτο που λες παλικαρε δεν γινεται, εκτος αν αλλο πραμα εννοεις και δεν μπορεις να το περιγραψεις με ακριβεια.

Sniper θα με αποτρελανεις. Πως καταλαβες απο το βιντεο οτι δεν ειναι καλα στημενο το μηχανακι? Λαθος δεν μπορει να ειναι για να γυρναει εκει..

Τι θα πει λαθος στημενο μηχανακι για σενα? Δεν εχουν μετρησει σωστα τα sag? Τις αποσβεσεις? Τη γεωμετρια?

δειτε τι εννοω,

http://yfrog.com/jbbmws1000rr41212121j
ετσι ηταν του choy

http://yfrog.com/0ibmws1000rr4121j
και ετσι του συνιωρη,

γινεται με κομμενα ή πιο κοντα ελατηρια στα καλαμια,

με αποτελεσμα να ειναι πιο χαμηλο αλλα οχι απο τις τιμονοπλακες

staffaki
25/11/2010, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
η αληθεια ειναι οτι παει λιγο οπως να ναι και αυτο ειναι το περιεργο! δηλαδη αν παει κανονικα τι χρονο θα κανει; στον τελευταιο αγωνα ησουν; τον τριτο εννοω

Κανονικά συμφωνα με ποιόν δηλαδη?

Μα δεν παει λάθος για να παει και "κανονικά" απλά παει διαφορετικά και ξυρίζει...

Περιεργο στυλ παντως:alien:

sniper
25/11/2010, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
...

Sniper θα με αποτρελανεις. Πως καταλαβες απο το βιντεο οτι δεν ειναι καλα στημενο το μηχανακι? Λαθος δεν μπορει να ειναι για να γυρναει εκει..

Τι θα πει λαθος στημενο μηχανακι για σενα? Δεν εχουν μετρησει σωστα τα sag? Τις αποσβεσεις? Τη γεωμετρια?

Εννοώ ότι αν ένα μηχανάκι με τόσα ηλεκτρονικά πάει όπως αυτό τότε κάτι στραβά πάει....

ΟΚ, εμπειρίες τέτοιες δεν είχαμε/έχουμε/ούτε στο όνειρό μας αλλά στα on board από αγώνες τόσο κούνημα δεν βλέπεις.... (εκτός αν οι on board έχουν αναρτήσεις και οι πίστες είναι βελούδα)

Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια....

giannis113
25/11/2010, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990
Κανονικά συμφωνα με ποιόν δηλαδη?

Μα δεν παει λάθος για να παει και "κανονικά" απλά παει διαφορετικά και ξυρίζει...

Περιεργο στυλ παντως:alien:

κανονικα, τι εννοω..

στο e bike ειχα διαβασει οτι παιρνει λαθος γραμμες, παταει στο βρομικο κοματι της πιστας κλπ κλπ,

κανονικα δηλαδη χωρις αυτα τα λαθη

staffaki
25/11/2010, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
κανονικα, τι εννοω..

στο e bike ειχα διαβασει οτι παιρνει λαθος γραμμες, παταει στο βρομικο κοματι της πιστας κλπ κλπ,

κανονικα δηλαδη χωρις αυτα τα λαθη

Ναι σωστο αυτό αλλα οπως εγραψα και πιο πανω αφου :

1)Δεν πεφτει

2)Παει αεροπορια

Δεν μπορει να είναι λάθος...

Γνώμη μου παντα

:beer: :beer:

giannis113
25/11/2010, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990
Ναι σωστο αυτό αλλα οπως εγραψα και πιο πανω αφου :

1)Δεν πεφτει

2)Παει αεροπορια

Δεν μπορει να είναι λάθος...

Γνώμη μου παντα

:beer: :beer:

αρα ειναι απλα ενας διαφορετικος και γαματος τροπος οδηγησεις!

προσφερει κατι παραπανω σε θεαμα σιγουρα! :)

dimdoc
25/11/2010, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
δειτε τι εννοω,

http://yfrog.com/jbbmws1000rr41212121j
ετσι ηταν του choy

http://yfrog.com/0ibmws1000rr4121j
και ετσι του συνιωρη,

γινεται με κομμενα ή πιο κοντα ελατηρια στα καλαμια,

με αποτελεσμα να ειναι πιο χαμηλο αλλα οχι απο τις τιμονοπλακες

Αν το ειδες πανω στα σταντ μπορει να ειναι θεμα αν πιανει το σταντ στο λαιμο η στις μποτες (μαλλον αυτο θα ειδες), αν το ειδες σταματημενο μπορει να ειναι αν ηταν αναβατης πανω, αν ηταν γεματο με καυσιμο η οχι κοκ.
Ουτως η αλλως ο Συνιωρης εχει αλλαγμενα cartridge μεσα στα πιρουνια απο οσο ξερω. Οποτε μπορει να εχει περισσοτερη διαθεσιμη διαδρομη, καθοσον αρκετα στοκ πιρουνια δεν παιρνουν ολη τη διαδρομη που φαινεται στο καλαμι, αλλα δεν ξερω λεπτομερειeς για το BMW

Sniper στα σημεια που κουναει, κουνανε ολα τα μηχανακια αν παρεις γερα το γκαζι και αυτο σε αργοτερα γυρολογια που ξερω, εκει που γυρναει αυτος εχει πολυ γλιστρημα. Ειναι και το τρακτιον που θα παιζει και αυτο το ρολο του καθως ενεργοποιειται...

giannis113
25/11/2010, 17:17
dimdoc το ειδα οταν στηθηκαν στην εκκινηση και στην κανονικη και στον δοκιμαστικο γυρο,

καποιος απο τους δυο ειχε κατι διαφορετικο

sniper
25/11/2010, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
....

Sniper στα σημεια που κουναει, κουνανε ολα τα μηχανακια αν παρεις γερα το γκαζι και αυτο σε αργοτερα γυρολογια που ξερω, εκει που γυρναει αυτος εχει πολυ γλιστρημα. Ειναι και το τρακτιον που θα παιζει και αυτο το ρολο του καθως ενεργοποιειται...

Σωστά..... αλλά αυτός και στα φρένα πάει χάρος.... τεσπα, με 1.19 ότι θέλεις κάνεις :lol:

Allst@rf
25/11/2010, 17:53
αυτός που ρισκάρει πιο πολύ ,είναι που στην τελική βγαίνει κερδισμένος...

Γνώμη μου ,ότι το "κανονικα" δεν υπάρχει στους αγώνες...
Αυτός φαίνεται ότι θέλει την νίκη πάση θυσία και κάνει τα πάντα για να την πάρει...

Κάτι παραπλήσιο είχα πάθει και γω με ένα φιλο...το είχα πόσταρει κάποτε...πρώτη φορά σε πίστα ο τύπος και γυρνούσε στο 1.09 από τον δεύτερο γύρο...εγώ να ψάχνω σημεία και γραμμές και ο άλλος το γκάζι στο στοπ και όπου βγει...τουλάχιστον το ευχαριστηθηκε...

sapila racing
25/11/2010, 17:58
Τωρα το είδα ξανα απ το σπίτι και με ήχο, αλλο πράγμα ο Choy!
Το BMW εχει ανάψει κι ενα πορτοκαλι λαμπάκι με θαυμαστικό στα όργανα. :confused:

Η κατι δεν πήγαινε καλά η κάτι εχουν απενεργοποιήσει.

p@nos
25/11/2010, 18:15
παιδια, αποτι ξερω, αυτα τα συστηματα, δουλευουν μονο για ερασιτεχνικη χρηση...σε αγωνιστικους ρυθμους, αυτα τα tc kai abs δε μπορουν να ανταποκριθουν σωστα...οποτε ειναι πολυ πιθανο να τρεχει χωρις αυτα...


καποιος που ξερει ας το επιβεβαιωσει αυτο αν ισχυει...

dimdoc
25/11/2010, 18:32
To συστημα της BMW (στη ρυθμιση σλικ) παιζει μια χαρα και στους αγωνες...ενεργοποιημενο ειναι.

Τωρα ειδα και τα γυρολογια του αγωνα που ειδαμε στο βιντεο. Ο τυπος εχει κανει καλυτερο 1.19.7 (στον 4ο γυρο που παιζει και στο βιντεο) και εχει γυρολογια 1.20.1 με 1.20.5 σταθερα.

andreas k1200s
25/11/2010, 19:01
το λαμπακι αναβει επειδη δεν εχει φωτα το μηχανακι και ο εγκεφαλος το βλεπει σαν καμενη λαμπα νομιζω.

7gibernau
25/11/2010, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
εγώ να ρώτηξω κάτι άλλο;

όταν λέμε ρεκόρ πίστας ,εννούμε μόνο για τις μότο έτσι;


και κάτι άλλο...

στα μέγαρα ποιο είναι το ρεκόρ;

εκείνο το μαγικό και άπιαστο του μπούστα κοντά στο .56;

στον τελευταιο αγωνα στην τριπολη ο μπουστας στα δοκιμαστικα εκανε 0¨.56 και κατι ψιλα
εκει που κοιτουσα τους χρονους ηρθε διπλα μου και κοιταξε κι αυτος και βρηκα την ευκαιρια να τον ρωτησω πως και κατεβηκε κατω απο το 0.57..η απαντηση με κουφανε αλλα εκει καταλαβα ποσο επαγγελματιας οδηγος ειναι....

στην πρωτη στροφη μετα την εκκινηση εχουν βαλει τον κωννο περιπου μισο μετρο πιο μεσα μου ειπε.....απο κει ηρθε ο χρονος.....

dimdoc
25/11/2010, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
αυτός που ρισκάρει πιο πολύ ,είναι που στην τελική βγαίνει κερδισμένος...



....η μπορει να βγει απο τη πιστα διαφορετικος απο οτι μπηκε...μη λες τετοια αδερφε....
Ρισκο θα παρει αυτος που ξερει, υπολογισμενο...και αυτο προυποθετει πολυ μεγαλη εμπειρια...αυτα που κανει ο φιλος σου και περιγραφεις λεγονται ταρζανιες...και δυστυχως τις βλεπουμε συχνα στη πιστα και μετα καποιος κλαιει το μηχανακι του στη καλυτερη...

Allst@rf
25/11/2010, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
....η μπορει να βγει απο τη πιστα διαφορετικος απο οτι μπηκε...μη λες τετοια αδερφε....
Ρισκο θα παρει αυτος που ξερει, υπολογισμενο...και αυτο προυποθετει πολυ μεγαλη εμπειρια...αυτα που κανει ο φιλος σου και περιγραφεις λεγονται ταρζανιες...και δυστυχως τις βλεπουμε συχνα στη πιστα και μετα καποιος κλαιει το μηχανακι του στη καλυτερη...

μωρέ και γω μαζί σου ,τα ίδια του έλεγα...
Στην τελική μαλώσαμε με το άτομο αυτό γιατί μου το παιζε παγκόσμιος...
πολλοί άνθρωποι που τον γνωρίζουν-όμως, και είναι του χώρου ,λένε ότι είναι ταλέντο...
Τέσπα δε θα ασχοληθούμε άλλο...

Παντος έχεις δίκιο...
Ρίσκο από ρίσκο διαφέρει.

Εμένα όμως στο φινάλε μου φαίνεται ότι μετράει το αποτέλεσμα...

Ας το δούμε από την ανάποδη...

Κατά την γνώμη σου ,ο τσοι ,ρίσκαρε μια πτώση;
γιατί εμένα ,με τα ελάχιστα που ξέρω,μου φαίνεται ότι πήγαινε φιρί φιρί...

junkier6
26/11/2010, 00:51
οι γραμμες αλλαζουν αναλογα το οδηγικο στυλ, το μηχανακι, το στησιμο κλπ. εφοσον γραφει 1.19+ σε δοκιμαστικα κ σταθερα 1.20 γυρολογιο σημαινει οτι μαλλον κανει κατι σωστα.

παντως τη μπεμπα τη σκιζει...

byron
26/11/2010, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν έχει καλά στημένο μηχανάκι.

Εκτός αν αυτό το παιχνίδι με τον χάρο τον εξιτάρει.


xxaaxxxxxaxxxxx :bawl: :bawl: :bawl:
aaaaaxx :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Ti λες ρε Νίκο? Στα Λιμανάκια circuit τρέχει και βλέπεις χάρους και αρμαγεδόνες? Τα σταθερά γυρολόγια στο 1.20 δεν γίνονται κατά τύχη. Απλά το άτομο πετάει στα σκουπίδια το 90% της θεωρίας των σχολείων τύπου CSS.

Σε κάποιες στροφές στυλ Κ5, εσάκια κλπ είναι τρομαΧτικός ο τρόπος που περνάει...:uplate:
Μήπως καταλαβαινει κάποιος με τι ταχύτητα βγαίνει απ΄την Κ16? Με 4η και σκάει την 6η στην ευθεία? :confused:

TROOPER
26/11/2010, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990
.......
@τρουπερ: :beer: :beer: για το πόσο στα @@ σου ησουν ή εδειχνες τελοσπαντων-σημασια δεν εχει- μετα την ατυχια σου στο TD

στη πιστα η κανεις προπονηση η πιεζεις.
οταν πιεζεις εγγυμονει τουμπα.πιεζα συνειδητα και συνειδητα ηξερα οτι επαιζε και τουμπα.περα απο το γαμωτο του ''χανω τη κυριακη και τον αγωνα και μια καλη ευκαιρια να κατεβω κι αλλο''
το χαρηκα.ξερω τι εκανα λαθος και ηταν ενα πολυ καλο μαθημα.χαρηκα που το πηρα λοιπον.

υ.γ.:blush: δεν εχω καταλαβει ποιος εισαι ρε...:blush:

byron
26/11/2010, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
περα απο το γαμωτο του ''χανω τη κυριακη και τον αγωνα και μια καλη ευκαιρια να κατεβω κι αλλο''
το χαρηκα.ξερω τι εκανα λαθος και ηταν ενα πολυ καλο μαθημα.χαρηκα που το πηρα λοιπον.



Αφού είχες ως προτεταιότητα να αρπάξεις την ευκαιρία για να κατεβάσεις κι άλλο και όχι να περάσεις καλά (χομπιστας είσαι, όχι αγωνιζόμενος) η τούμπα θα ερχόταν στον αγώνα.
Το λάθος τεχνικής μπορεί να το κατάλαβες, τι σε οδήγησε στο λάθος δεν ξέρω αν κατάλαβες φίλε. :winka:

TROOPER
26/11/2010, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αφού είχες ως προτεταιότητα να αρπάξεις την ευκαιρία για να κατεβάσεις κι άλλο και όχι να περάσεις καλά (χομπιστας είσαι, όχι αγωνιζόμενος) η τούμπα θα ερχόταν στον αγώνα.
Το λάθος τεχνικής μπορεί να το κατάλαβες, τι σε οδήγησε στο λάθος δεν ξέρω αν κατάλαβες φίλε. :winka:

οταν ειπα ''ξερω τι εκανα λαθος'' προφανως και δεν αναφερομουν στην τεχνικη που προφανως και μπορω να δω το λαθος.μιλουσα για το ''τι με οδηγησε στο λαθος''.αυτο ηταν το κερδος μου απο αυτο το td εκτος απο τα 3,5'' κατω :lol: :lol: και ετσι μπορω να λεω οτι χαρηκα σε αυτο το td διπλα.μια για τον χρονο μου και μια για το μαθημα που πηρα :winka: πισω στον τσοι λοιπον.

byron
26/11/2010, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
πισω στον τσοι λοιπον.

Πίσω σ΄αυτόν λοιπόν και ας κλάψουμε μαζί τα λεφτά του CSS...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
26/11/2010, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πίσω σ΄αυτόν λοιπόν και ας κλάψουμε μαζί τα λεφτά του CSS...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:nono:

το να μπαινεις με ασφαλεια δε σημαινει οτι εισαι γρηγορος.

το να εισαι γρηγορος απο την αλλη δε σημαινει σε καμια περιπτωση οτι σωνει και ντε πας και με ασφαλεια!!!

ακου που σου λεω...εκανα το λεβελ 3,4'' κατω και ξερω πριν κανα δυο-τρεις βδομαδες γι αυτο σου λεω :lol: :lol: :lol: :lol:

απλα ο τσοι ειναι επαγγελματιας :winka:

sniper
26/11/2010, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πίσω σ΄αυτόν λοιπόν και ας κλάψουμε μαζί τα λεφτά του CSS...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tι δουλειά έχει το CSS ρε συ με αυτό που βλέπουμε;

Αυτό που είπα είναι ότι το στύλ του είναι εντελώς διαφορετικό από το στρωτό αλλά εξίσου γρήγορο στυλ του JB. Στο ενα κοιτάς πόσο "απλά" οδηγεί κάποιος και κάνει 1.19.5 και στο άλλο τρομάζεις και σε κάθε φρένο ή στροφή λες "τέλος".

byron
26/11/2010, 11:11
Γλυκά αγόρια, σε lvl 3 κλπ πας για να πας γρήγορα κυρίως στην πίστα...αφήνοντας στην άκρη (ολίγον) το "ασφάλεια".
According to the CSS manual λοιπόν, αυτά που κάνει ο Choy δεν γίνονται και έπρεπε να έχει αγοράσει όλα τα οικόπεδα της πίστας εύκολα αβίαστα και αβάδιστα.

Ελα μου όμως που ο τύπος δεν είναι βρόντακας. :winka:

gixxerpap
26/11/2010, 11:12
καταρχάς μην τρελαίνεστε με το πως ακουγεται και ανεβάζει το bmw και μην το συγκρίνετε με τα δικά σας μηχανάκια. το πράμα είναι γραναζωμένο αποκλειστικά γι΄αυτη την πίστα.

εννοείται οτι θα βγει με μεγάλη σχέση απο την 16 και ότι θα γεμισει 6η μέχρι να φρενάρει.. το traction control είναι επισης ένα καλό βοήθημα για να μπορεσεις να πάρεις γρηγορότερα το γκάζι του. το πράμα έχει πολύ δύναμη και δεν κρυβεται.
οι γόμες που χρησιμοποιούν όλοι οι αγωνιζόμενοι για να κατεβουν σε αυτους τους χρόνους, επίσης δεν έχουν επαφή με τα τύπου supercorsa που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι για να βολτάρουμε εκει μέσα.

προσωπικά, νομίζω ότι τον έχω εύκολα με το μπουσάκι, αλλά μάλλον κάποιος του το ψιθύρισε που με είδε εκεί πριν 2 βδομάδες και με γλωσσόφαγε ο μαυρόγατος ...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
26/11/2010, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
....

Ελα μου όμως που ο τύπος δεν είναι βρόντακας. :winka:

Καλά ναι.... τα ίδια έλεγαν οι Stoner και Lorenzo.... Μπορεί να πήραν τα πρωταθλήματα άλλα όταν βροντάνε, βρoντάνε καλά! :lol:

gixxerpap
26/11/2010, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
στη πιστα η κανεις προπονηση η πιεζεις.
οταν πιεζεις εγγυμονει τουμπα.πιεζα συνειδητα και συνειδητα ηξερα οτι επαιζε και τουμπα.περα απο το γαμωτο του ''χανω τη κυριακη και τον αγωνα και μια καλη ευκαιρια να κατεβω κι αλλο''
το χαρηκα.ξερω τι εκανα λαθος και ηταν ενα πολυ καλο μαθημα.χαρηκα που το πηρα λοιπον.

υ.γ.:blush: δεν εχω καταλαβει ποιος εισαι ρε...:blush:

μωρε ας μην είμανε εγώ πάνω να σου φτιάχνω το κέφι, και ακόμα θα έκλαιγες ....

μας το παίζει και ψύχραιμος τώρα :lol:

byron
26/11/2010, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
οι γόμες που χρησιμοποιούν όλοι οι αγωνιζόμενοι για να κατεβουν σε αυτους τους χρόνους, επίσης δεν έχουν επαφή με τα τύπου supercorsa που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι για να βολτάρουμε εκει μέσα.


Η αλήθεια είναι ότι οι γόμες που φοράνε οι αγωνιζόμενοι εκεί μέσα, είναι άχρηστες (ως επικίνδυνες) για την πλειονότητα των αναβατών αφού δεν θα καταφέρουν καν να τις φέρουν σε θερμοκρασίες λειτουργίας. Διαφορετικά θα βάζαμε όλοι dunlopia KR something και θα αρπάζαμε -10 sec

Τουναντίον τα τύπου supercorsa που φοράει η μαρίδα, μπορούν να κάνουν επίσης εκπληκτικούς χρόνους (για τα δικά μας δεδομένα) στα χέρια των αποπαν...:winka:

sniper
26/11/2010, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Η αλήθεια είναι ότι οι γόμες που φοράνε οι αγωνιζόμενοι εκεί μέσα, είναι άχρηστες (ως επικίνδυνες) για την πλειονότητα των αναβατών αφού δεν θα καταφέρουν καν να τις φέρουν σε θερμοκρασίες λειτουργίας. Διαφορετικά θα βάζαμε όλοι dunlopia KR something και θα αρπάζαμε -10 sec

Τουναντίον τα τύπου supercorsa που φοράει η μαρίδα, μπορούν να κάνουν επίσης εκπληκτικούς χρόνους (για τα δικά μας δεδομένα) στα χέρια των αποπαν...:winka:

Mε Racetek κάνουμε τίποτα ή τζάμπα την καίμε τη μπετζίνα;

gixxerpap
26/11/2010, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Mε Racetek κάνουμε τίποτα ή τζάμπα την καίμε τη μπετζίνα;


βενζίνη καίει το δικό σου?

TROOPER
26/11/2010, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
μωρε ας μην είμανε εγώ πάνω να σου φτιάχνω το κέφι, και ακόμα θα έκλαιγες ....

μας το παίζει και ψύχραιμος τώρα :lol:

ε ναι δε λεω....εισαι καταλυτης μωρ αδερφε μου αλλα ενδομυχα το χα :winka:

byron
26/11/2010, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Mε Racetek κάνουμε τίποτα ή τζάμπα την καίμε τη μπετζίνα;

Très banal!!! όπερ μεθερμηνευόμενον -> Πουπα ρε καραμήτρο με τις μπαλότσες? :D

Οι απανταχού τρακντέϊ-άδες κόβουν φλέβες για dunlop. Ρώτα nktr που έχει στοκάρει το απόθεμα της dunlop europe σε αποθήκες. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
26/11/2010, 11:30
παιδια μη τρελαθουμε....

τα σουπερκορσα δεν ειναι λαστιχο για τη μαριδα...

και θεωρω αστειο να λεμε οτι χωρις ντανλοπ δε γυρνας κατω απο 25 (να κοιτατε με τι τρεχει ο μπουστας και ο τσοι) τη στιγμη που αν ο μπουστας και ο τσοι βαλουνε τα λαστιχα της ''μαριδας'' θα γυρισουνε 21 ξερο.

θελω να πω οτι υπερεκτιμουμε τα ελαστικα και τις δυνατοτητες των μοτοσυκλετων και δειχνουμε να χανουμε το ποιντ που ειναι οι δυνατοτητες των αναβατων.

μπορει και να ειμαι λαθος αλλα ετσι νομιζω.

:wave2:

sapila racing
26/11/2010, 11:44
Δεν κάνουμε ενα αλλο thread να λέμε τις διαφορες μ@@@ίες που μας ερχονται και δεν εχουν σχεση με το video του choy?

Κουφάλες θα βαλω κι εγω Supercorsa. :rotflmao:

Παντως φέτος που πήγα Σέρρες πάλι με CorsaIII και μαλιστα το μπροστινό ηταν το περσινό και είχε στο κεφαλι αλλο ενα διήμερο στας Σέρρες και 2 σεσσιον Μεγαρα, δεν ειχα κανένα πρόβλημα στο 1.36.8 που εφτασα, χωρίς να το κυνηγάω ιδιαίτερα.
Κι αυτό με 38 βαθμούς υπο σκιά.

Γι αλλους ίσως καίω τζαμπα βενζίνη, αλλά εγω το φχαριστιεμαι, μαθαίνω πράγματα, βελτιώνομαι και γυρίζω σπίτι με γεμάτες μπαταρίες με ελάχιστο ρίσκο. :winka:

byron
26/11/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
παιδια μη τρελαθουμε....

τα σουπερκορσα δεν ειναι λαστιχο για τη μαριδα...

και θεωρω αστειο να λεμε οτι χωρις ντανλοπ δε γυρνας κατω απο 25 (να κοιτατε με τι τρεχει ο μπουστας και ο τσοι) τη στιγμη που αν ο μπουστας και ο τσοι βαλουνε τα λαστιχα της ''μαριδας'' θα γυρισουνε 21 ξερο.

θελω να πω οτι υπερεκτιμουμε τα ελαστικα και τις δυνατοτητες των μοτοσυκλετων και δειχνουμε να χανουμε το ποιντ που ειναι οι δυνατοτητες των αναβατων.

μπορει και να ειμαι λαθος αλλα ετσι νομιζω.

:wave2:

Πωπωπωπωω ρε παιδάκι μου, πολύ σφιγμένος είσαι....:winka: Προφανώς και χαριτολογούμε για τα λάστιχα της "μαρίδας" που είναι super τούμπανα. Στο επίπεδο των αποπάν έχει μόνο σημασία στα 10ατάκια (δες JB και γιατί πήγε σε Dunlop).

Oi υπόλοιποι που λέμε τα καρότα στυλ "ήταν βαρύς ο στίβος όντως" ας μην ξεχνάμε ότι ένας αγωνιζόμενος μπορεί να γυρίσει στο 1:35 με scooter στα Σέρρας. :lol:

road spirit
26/11/2010, 11:46
re afiste τα λάστιχα ή ανοίξτε άλλο θρεντ

...



...



κουλάδια ...

TROOPER
26/11/2010, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πωπωπωπωω ρε παιδάκι μου, πολύ σφιγμένος είσαι....:winka: Προφανώς και χαριτολογούμε για τα λάστιχα της "μαρίδας" που είναι super τούμπανα. Στο επίπεδο των αποπάν έχει μόνο σημασία στα 10ατάκια (δες JB και γιατί πήγε σε Dunlop).

Oi υπόλοιποι που λέμε τα καρότα στυλ "ήταν βαρύς ο στίβος όντως" ας μην ξεχνάμε ότι ένας αγωνιζόμενος μπορεί να γυρίσει στο 1:35 με scooter στα Σέρρας. :lol:

ααα να χαμε να λεγαμε δλδ.

εεε ενταξει τοτε.

παμε για σουπερ καροτα λοιπον.μαγκες βαλτε ντανλοπια και οπου πετυχετε τσοι η μπουστα περαστε τον απο το σβερκο!!!!τον εχετε!!!!!αντιθετα αν φορατε αλλα λαστιχα μην το επιχειρησετε.μαλλον σας εχει.

νταξ βυρωνα?το σιαξα τωρα?:lol: :lol:

DimChios
26/11/2010, 12:14
μλκια... ο Τρουπερ γυρναει 10+'' πανω απο τον τσοι

:sad:

Bladerunner
26/11/2010, 12:17
Λέμε για την οδήγηση του Choy ότι είναι αλλού γι' αλλού. Ότι δεν έχει σχέση με αυτά που ξέρουμε. Ότι καταρρίπτει τα σχολεία. Λέμε επίσης ότι είναι όρθιος από τύχη.

Να ξεκινήσω ανάποδα. Να κάνεις ΕΝΑΝ άντε δύο γρήγορους γύρους στην τύχη... ίσως γίνεται. Να επαναλαμβάνεις σταθερά τέτοιους χρόνους ΔΕΝ είναι θέμα τύχης. Συνεπώς κάτι κάνει καλά ο Choy. Και μάλιστα πολύ καλά!

Δεν έχει σχέση η οδήγησή του με τα σχολεία; Σαφώς και δεν έχει. Όπως βλέπουμε στο βίντεο ΑΡΓΕΙ να πλαγιάσει το μηχανάκι, ΑΡΓΕΙ να ανοίξει το γκάζι, στα εσάκια ΤΑΡΑΚΟΥΝΑΕΙ τη μοτοσυκλέτα και άλλα πολλά.

Τι; Έχει άλλες γραμμές από το CSS; Σωστά. Στο CSS μας μαθαίνουν τις γραμμές των Σερρών και των Μεγάρων, και ΟΧΙ τον τρόπο να διαλέγουμε τις δικές μας.

Πέρα από την "πλάκα", αν προσέξουμε καλά όλο το βίντεο, θα δούμε ότι ναι μεν οι γραμμές του είναι τελείως διαφορετικές από την "πεπατημένη", αλλά είναι σχεδόν πάντα οι ίδιες. Συνεπώς χρησιμοποιεί ΚΑΙ σημάδια.

Θέλετε να συνεχίσουμε; Να πούμε τι; Να κάνουμε ανάλυση του 1.19,4'' από την οθόνη; 'Οταν η πλειοψηφία από 'μας γυρνάει +10''; Άλλη πίστα βλέπουμε εμείς (κι εγώ μέσα φυσικά), και άλλη ο Choy.

GhostDog
26/11/2010, 12:40
Μητσάρα σουχω πει ότι εισαι θεός;; :beer: :beer: :beer:


(πς: τασος ο γείτονας :D έλα για καφέ να μου αναλύσεις το 1:19 απ' την οθόνη)

byron
26/11/2010, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
Συνεπώς χρησιμοποιεί ΚΑΙ σημάδια.



Δάσκαλε, αν ο choy γύρναγε στο 1.20 σταθερά ΧΩΡΙΣ σημάδια.....ειλικρινά θα παράταγα τα μηχανάκια και θα το ΄ριχνα στην μελέτη του δενδροβατράχου της ορεινής Κορινθίας. :dizzy:

menelaos46
26/11/2010, 13:07
Καλος ειναι μωρε!!!:smokin:

Bladerunner
26/11/2010, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δάσκαλε, αν ο choy γύρναγε στο 1.20 σταθερά ΧΩΡΙΣ σημάδια.....ειλικρινά θα παράταγα τα μηχανάκια και θα το ΄ριχνα στην μελέτη του δενδροβατράχου της ορεινής Κορινθίας. :dizzy:

Αν μελετήσεις τον δενδροβάτραχο, θα μάθεις ότι έχει βεντούζες στα πόδια του και γι αυτό άλλωστε μπορεί να αναρριχάται στα κλαδιά.

Για το ανέφερα; Διότι ο Choy, κι όχι μόνο αυτός, καταφέρνει με το γκάζι να κάνει βεντούζα το μηχανάκι και να σώνει αρκετές φορές τα "άσωστα".

sniper
26/11/2010, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
Αν μελετήσεις τον δενδροβάτραχο, θα μάθεις ότι έχει βεντούζες στα πόδια του και γι αυτό άλλωστε μπορεί να αναρριχάται στα κλαδιά.

Για το ανέφερα; Διότι ο Choy, κι όχι μόνο αυτός, καταφέρνει με το γκάζι να κάνει βεντούζα το μηχανάκι και να σώνει αρκετές φορές τα "άσωστα".

Πρέπει να πιούμε έναν γΚαφε!

:smokin:

byron
26/11/2010, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
καταφέρνει με το γκάζι να κάνει βεντούζα το μηχανάκι και να σώνει αρκετές φορές τα "άσωστα".

Εννοείς ότι έχει τον άπεφτο από σωστό χειρισμό του γκαζιού?
Σίγουρα βλέπεις περισσότερα από εμένα, γιατί εγώ βλέπω έναν τύπο να φρενάρει μόλις δει τον Αγιο Πέτρο και να καρυδώνει το γκάζι χωρίς αύριο. Το TC όπως και είπε και ο dimdoc βοηθάει τα μέγιστα, αλλά αυτή η φόρα που μπαίνει στις στροφές είναι για πολύ :bawl: :bawl: :bawl:

Bladerunner
26/11/2010, 13:32
Το traction-control όμως ΔΕΝ εμποδίζει το μπροστινό να γλιστρήσει!

Φρένα υπό κλίση + φόρα της αρκούδας = τούμπα. (Εκτός κι αν ανοίγεις το γκάζι όπως στο βίντεο)*


Για το οποίο, εκτός από μυαλό (γνώση), απαιτείται και ψυχή (λιώσιμο στην προπόνηση ή/και κάτι αρχ***α να!)

Allst@rf
26/11/2010, 13:39
παρατηρησα το στροφομετρο του και ειδα οτι δεν αφηνει το μηχανακι να περσει κατω απο τις 7000 στροφες...

με τα ελαχιστα που γνωριζω ,αυτο σημαινει οτι ειτε μενει σταθερος στο γκαζι ,ειτε επιταχυνει...παντα προσπαθει να εχει οφελημες στροφες που θα του επιτρεψουν σωστη αναλογια βαρους στον μπροστα και στον πισω τροχο...

ή συμβαινει το αλλο?

προσπαθει να κρατησει της αναρτησεις στο μεσον της διαδρομης τους,για σωστη κατανομη του βαρους ,ετσι ωστε ουτε απο μπροστινο να φυγει (πραγμα δυσκολο) αλλα το κυριοτερο ουτε απο πισινο...

edit:με αυτο τον τροπο δεν τον νοιαζουν οι γραμμες...


Δημητρη τι λες?

vassilis88
26/11/2010, 13:47
blade, ειμαι ο βασιλης, με το 600f αν θυμασαι στις σερρες

css δν θα κανω ποτε σερρες, αλλα απ οτι καταλαβαινω χρειαζεται να βρω σημαδια. πχ στην 11 ή στη 13 θα ηθελα .. κ στην 5 που δν εχω καταλαβει ποια ειναι η καλυτερη γραμμη για εισοδο

που θα τα βρω/ποιος θα μου δειξει? στα μεγαρα με βοηθησαν αρκετα στο λεβελ 1 παντως. αλλα δν μ αρεσουν τα μεγαρα κ μαλλον μονο css θα κανω εκει.

οσο για τα λαστιχα,

blade εσυ που ξερεις κιολας ειναι σωστο δλδ να βαζει καποιος το σουπερ μαλακο λαστιχο οταν γυρναει αργα? τα πιο μαλακα λαστιχα δν θελουν κ πιο γρηγορο γυρολογιο για να ζεσταθουν?

τα ρενσπορτ παντως δν ειχαν κανενα προβλημα κοντα στο 34-35 αρα πανε πιο κατω .. αρα τα σουπερκορσα ειναι για το 30 πχ .. τα ντανλοπ ειναι για ακομα πιο γρηγορα.. θελω να πω αν βαλω εγω ντανλοπ δν θα μου ειναι αχρηστα?


Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf

edit:με αυτο τον τροπο δεν τον νοιαζουν οι γραμμες...

μπορει να μην τον νοιαζουν οι γραμμες που θεωρουμε εμεις σωστες γιατι εχει βρει δικες του πιο γρηγορες ή πολυ απλα στο 19 δν μπορουμε να κατανοησουμε τις γραμμες του κ τον τροπο οδηγησης του

byron
26/11/2010, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
Το traction-control όμως ΔΕΝ εμποδίζει το μπροστινό να γλιστρήσει!

Φρένα υπό κλίση + φόρα της αρκούδας = τούμπα. (Εκτός κι αν ανοίγεις το γκάζι όπως στο βίντεο)*


Για το οποίο, εκτός από μυαλό (γνώση), απαιτείται και ψυχή (λιώσιμο στην προπόνηση ή/και κάτι αρχ***α να!)

Για το ίδιο μιλάμε Δημήτρη. Για τις κοχόνες, το μυαλό και αυτή την fucking εξωπραγματικής αίσθησης ισορροπίας που έχει.
Και δεν μιλάω μόνο για τον συγκεκριμένο. Απλά ο συγκεκριμένος οδηγάει "άτσαλα" (παντελώς αδιάφορο αφού πετυχαίνει το ζητούμενο), ενώ ο JB το κάνει με γλυκό τρόπο. Τόσο...που φαίνεται οτι μπορεί να το κάνει ο καθένας. :lol:

camen
26/11/2010, 14:14
Nα ρωτησω κατι?!
Προς το τελος της ευθειας εκκινησης-τερματισμου οταν τραβιεται τερμα αριστερα για να μπει στην Κ1 το μηχανακι δειχνει απιστευτα νευρικο... :uplate: Αυτο δικαιολογειται απο καποια ανωμαλια της πιστας στο συγκεκριμενο σημειο? :look:

sapila racing
26/11/2010, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Nα ρωτησω κατι?!
Προς το τελος της ευθειας εκκινησης-τερματισμου οταν τραβιεται τερμα αριστερα για να μπει στην Κ1 το μηχανακι δειχνει απιστευτα νευρικο... :uplate: Αυτο δικαιολογειται απο καποια ανωμαλια της πιστας στο συγκεκριμενο σημειο? :look:

Δεν εχει ανωμαλίες εκεί.
Απλά πλακώνεται στα φρένα απο τα 260+ και το παει με παντιλίκια για καμμιά 50+ μέτρα, εξ ού και οι τιμονιές. :eek:

devil's animal
26/11/2010, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Nα ρωτησω κατι?!
Προς το τελος της ευθειας εκκινησης-τερματισμου οταν τραβιεται τερμα αριστερα για να μπει στην Κ1 το μηχανακι δειχνει απιστευτα νευρικο... :uplate: Αυτο δικαιολογειται απο καποια ανωμαλια της πιστας στο συγκεκριμενο σημειο? :look:


οχι απλα του ψιλοψαρωνει απο τα βιαια φρενα...:uplate:

camen
26/11/2010, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν εχει ανωμαλίες εκεί.
Απλά πλακώνεται στα φρένα απο τα 260+ και το παει με παντιλίκια για καμμιά 50+ μέτρα, εξ ού και οι τιμονιές. :eek:
Μα αρχιζει τα ζεμπεκικα οταν ειναι ακομα κολλημενος στο γκαζι μου φαινεται...:uplate:
Τελος παντων ,ο τυπος παει αεροπορια αλλα πολυ νευρικη οδηγηση...Προφανως και του βγαινει ομως ...:wacko:

alexxxcbr
26/11/2010, 14:32
O καθενας εχει τον δικο του τροπο οδηγησης παιδια.Εμεις νομιζουμε οτι ανα πασα στιγμη θα πεσει ενω αυτος να ειναι ανετος οταν οδηγαει ετσι.Και του βγαινουν και οι χρονοι.
Εγω γουσταρω παντως αυτον τον τροπο οδηγησης.



Ετσι ειναι αυτα.:winka: :winka:

TROOPER
26/11/2010, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πρέπει να πιούμε έναν γΚαφε!

:smokin:

εσυ τσαι.μη ξεχνιεσαι :winka:

:wave2:

Bladerunner
26/11/2010, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
(...)απ οτι καταλαβαινω χρειαζεται να βρω σημαδια

που θα τα βρω/ποιος θα μου δειξει?

Πού θα τα βρεις:
Τα σημάδια θα τα βρεις στην πίστα. Έχει πάρα πολλά. (Παλιές λαδιές, μαυρίλες από φρένα, μαυρίλες από γκάζι, ταμπέλες, χαρακιές από μαρσπιέ, βιράζ, λακούβες, και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς).

Ποιός θα στα δείξει:
Εσύ ο ίδιος. Αν μετά την είσοδο καβαλάς το εσωτερικό κερμπ, ίσως* χρειάζεται να βρεις ένα πιο βαθύ σημάδι. Αν χάνεις την κορυφή σου και πας παραλία ίσως* χρειάζεται να στρίψεις λίγο πιο νωρίς. Καταλαβαίνεις τη λογική φαντάζομαι. Η γραμμή (σημάδια) που θα σου επιτρέψει να έχεις ανοικτό το γκάζι για τον μεγαλύτερο χρόνο, είναι μια καλή γραμμή.

*Το "ίσως" είναι εκεί γιατί μπορεί πιθανόν να χρειάζεται να πλαγιάζεις πιο γρήγορα το μηχανάκι ή να πρέπει να μην είσαι τεμπέλης με το γκάζι. Προηγούνται άλλα πιο βασικά.


Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
αν βαλω εγω ντανλοπ δν θα μου ειναι αχρηστα?

Όχι δεν θα σου είναι άχρηστα. Αν όμως καλύπτουν τα όποια λάθη σου δε νομίζω ότι θα σε βοηθήσουν να τα διορθώσεις.

ΥΓ. Ξεφύγαμε από το θέμα του βίντεο όμως. Σε κάποιο άλλο ποστ, πολύ ευχαρίστως να κουβεντιάσουμε ό,τι θέλεις

p@nos
26/11/2010, 14:57
ρε παιδια...καθεστε και κρινετε εναν αγωνιζομενο, ευρωπαικων προδιαγραφων...με επιπολεοτητα του τυπου ειναι κουλαδι και ρισκαρει, θα φαει τα μουτρα του ο βροντακας...και αλλα τετοια...

ο ανθρωπος εχει αυτο το στυλ, και ολη μερα να γυρναει ετσι δε προκειται να πεσει...τελεια και παυλα...



επισης, με ενα χιλιαρι 200 σχεδον αλογα, και γραναζωμενο μαλιστα, σε ενα πιστακι σα τις σερρες(γιατι πιστακι ειανι, μη κοιτατε τη συγκριση με τα μεγαρα), περιμενετε ομαλες γραμμες και γλυκες αλλαγες κατευθυνσης?ειναι σα να βαλεις ενα λιονταρι σε κλουβι καναρινιου και να θες να κανει πιρουετες:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


λογικες ειναι τετοιες ατσαλες και βιαιες αντιδρασεις...

TROOPER
26/11/2010, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε παιδια...καθεστε και κρινετε εναν αγωνιζομενο, ευρωπαικων προδιαγραφων...με επιπολεοτητα του τυπου ειναι κουλαδι και ρισκαρει, θα φαει τα μουτρα του ο βροντακας...και αλλα τετοια...

ο ανθρωπος εχει αυτο το στυλ, και ολη μερα να γυρναει ετσι δε προκειται να πεσει...τελεια και παυλα...



επισης, με ενα χιλιαρι 200 σχεδον αλογα, και γραναζωμενο μαλιστα, σε ενα πιστακι σα τις σερρες(γιατι πιστακι ειανι, μη κοιτατε τη συγκριση με τα μεγαρα), περιμενετε ομαλες γραμμες και γλυκες αλλαγες κατευθυνσης?ειναι σα να βαλεις ενα λιονταρι σε κλουβι καναρινιου και να θες να κανει πιρουετες:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


λογικες ειναι τετοιες ατσαλες και βιαιες αντιδρασεις...

πανο σε ολο σου το ποστακι εισαι λαθος.

1.δεν εκρινε κανεις.κουβεντα κανουμε
2.συγκρισεις κανουμε σε σχεση με τον αλλο στα ισα γρηγορο.τον μπουστα.
3.οποιος γυρναει σε οριακα σημεια,φλερταρει με την τουμπα.μπορει να μην ερθει ποτε αλλα ειναι το λιγοτερο αφελες να προεξοφλουμε οτι η τουμπα δεν θα ρθει ποτε.
4.βλεπε 2 συν του οτι ειναι φαιδρο να χαρακτηριζεις πιστακι τις σερρες απο τη στιγμη που δεν εχεις μπει ποτε.

νο οφενς :wave2:

odt
26/11/2010, 15:20
ένας ακόμη λόγος που βγαίνει τόσο κουνιστό :blush: το βίντεο, είναι γιατί η κάμερα είναι στηριγμένη πάνω στην τιμονόπλακα και φαίνονται πολύ οι τιμονιές...(ενώ συνηθίζουμε να την στηρίζουμε στο τεπόζιτο)


όχι ότι δεν το στραμπουλάει βέβαια :rolleyes:

p@nos
26/11/2010, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
πανο σε ολο σου το ποστακι εισαι λαθος.

1.δεν εκρινε κανεις.κουβεντα κανουμε
2.συγκρισεις κανουμε σε σχεση με τον αλλο στα ισα γρηγορο.τον μπουστα.
3.οποιος γυρναει σε οριακα σημεια,φλερταρει με την τουμπα.μπορει να μην ερθει ποτε αλλα ειναι το λιγοτερο αφελες να προεξοφλουμε οτι η τουμπα δεν θα ρθει ποτε.
4.βλεπε 2 συν του οτι ειναι φαιδρο να χαρακτηριζεις πιστακι τις σερρες απο τη στιγμη που δεν εχεις μπει ποτε.

νο οφενς :wave2:


λοιπον επειδη εσυ θες να το γυρισεις στο προσωπικο...εσυ εισαι λαθος...το εχετε μερικοι το χουι(και οχι μονο εσυ συγκεκριμενα), αμα μπειτε μια δυο φορες πιστα, γινατε παγκοσμιοι και παντογνωστες...τελος παντων....στο χω ξαναπει...και χλωρινη δεν εχω πιει ποτε αλλα ξερω οτι αμα την πιω, δε θα εχει και τα καλυτερα αποτελεσματα...

οταν λοιπον, οι σερρες ειναι μια πιστα, που ειναι πολυ μικροτερη απο την μικροτερη πιστα, οπου γινονται αγωνες motogp kai sbk, τοτε μικρη ειναι...αυτα βεβαια ειναι συμπερασματα που προκειπτουν επειτα απο σκεψη...το αν κατατασσεις τον εαυτο σου στους σκεπτομενους η οχι ειναι δικο σου θεμα...αμα θες τη χλωρινη δοκιμασε την για να δεις αν θα παθεις κατι...

ο μπουστας μια χαρα γρηγορος ειναι...ο αλλος γρηγοροτερος...πως να το κανουμε τωρα...και ηρθε στην πιστα με το καλημερα, εκει που ο αλλος γυρναει χρονια...φυσικα στη βουλγαρια, το αθλημα το παιρνουν πολυ περισσοτερο σοβαρα, σε σχεση με ελλαδα και το επιπεδο εκει δεν εχει καμια σχεση με το ελληνικο...κατι που ισως μπορει να σας επιβεβαιωσει και ο ρειν...



το θεμα της τουμπας, ειναι πολυ στον αερα...απο τη στιγμη που καβαλας, φλερταρεις και με την τουμπα, και μπορει να πεσεις...αυτο ειναι το μονο σιγουρο...αυτο που δε καταλαβαινεις, ειναι πως αυτοι οι οδηγοι, περα απο το οτι ειναι ταλεντα φυσικα οι πιο πολλοι, εχουν κανει και παρα πολλες ωρες προπονηση...τετοια κουνηματα λοιπον, του αλλου του φαινονται απολυτως φυσιολογικα και προβλεψιμα, γιατι ΕΤΣΙ οδηγαει...και δε του φαινεται κατι παραξενο...



λοιπον αμα θες να κανουμε κουβεντα, χωρις να το παρεις προσωπικα, το συνεχιζουμε...αν εχεις ορεξη να το γυρισεις στη διαμαχη, αστο δε θελω να παιξω γιατι βαριεμαι...

:wave2:

miscelano
26/11/2010, 15:48
πω το πο......η ταπα το παει τ εργαλειο!!!γαματος