PDA

View Full Version : Τρακάρισμα Suzuki SV650S



Multijohn
28/07/2005, 19:33
Γειά χαρά σε όλους!
Κάνω αυτό το πόστ για να μου πεί κανείς την γνώμη του.
Μενω θεσσαλονίκη και το Σαββάτο 24/7 κατα τις 2:30 το βράδυ είπα να βγώ μια βολτίτσα με τη μηχανή για να πάρω λίγο αέρα μιας και η ατμόσφαιρα ήταν αποπνικτηκή.Πηγα λοιπόν στη παραλιακή οπού τελείως χαλαρός 35-40 χλμ/ώρα απολάμβανα τη ησυχία της πόλης.Σε κάποια φάση,και ενώ ήμουν επι της οδού Παπανδρέου(πρώην Ανθέων για όσους γνωρίζουν) την στιγμή που είμαι επάνω στη ζεβρα(διάβαση πεζών)πιάνω με την άκρη του ματιού μου το φανάρι,απο πράσινο να γυρνάει σε πορτοκαλί.Η ταχύτητά μου ήταν γύρω στα 35-38 χλμ. απο πίσω είχα αυτοκίνητο και δεν φρέναρα αλλά ούτε όμως επιτάχυνά.Απλά σήκωσα το κεφάλι να επιβεβαιώσω οτι ήταν πορτοκαλί.Το κλάσμα δευτερολέπτου που μεσολαβεί το σήκωμα του κεφαλιού και η επαναφορά του βλέμματος στο δρόμό μου ήταν αρκετό για να βρεθεί ένα Μαζντα 3 (μαυρου χρώματος) μπροστά μου!Δεν προλαβα να φρενάρω δεν μπόρεσα να το αποφύγω και έτσι κατέληξα σε χαμηλή πτήση πάνω απο το καπό του.Τα δεδομένα είναι τα εξής:
1.Στάνταρ πέρασε η γκόμενα(γιατί περι γυναίκας πρόκειται)με κοκκινο.
2.Την χτύπησα στο πλάι του αυτοκινήτου μπροστά ακόμη και απ΄τη ρόδα που δείχνει οτι εγώ ήμουν σε πορεία και πετάχτηκε μπροστά μου
3.έμεινα 4 μέρες νοσοκομείο με εσωτερικό αιμάτωμα οσχέων(αρχ@@@ών) κάτι το οποίο με βοηθάει στο δικαστήριο
4.Ηκοπέλα είναι 1 μηνός οδηγός(επίσης βοηθάει αυτό)και το
5.που είναι και το πρόβλημά μου:δεν έχω δίπλωμα.
Ο ασφαλιστής μου με συμβουλεύει να πάω δικαστήριο αλλά είναι 50:50
Εδώ μέσα στο φόρουμ υπάρχουν έμπειρα ατομα που η γνώμη τους μετράει,σύμφωνα με άλλα πόστ που έχω δεί και συμφωνήσει μαζί τους και γιάυτό ρωτάω εσάς.
Ορίστε και φωτογραφίες:wave2:

Multijohn
28/07/2005, 19:35
πιαω φτερό


20675

Multijohn
28/07/2005, 19:36
Μάσκα


20676

Multijohn
28/07/2005, 19:38
Ρε μαμώτο δε καταλαβαίνω πως έσπασε αυτό το πίσω φτερό!!!:mad: :mad:


20678

Multijohn
28/07/2005, 19:39
πλαινό επάνω φαίρινγκ


20679

stojohn
28/07/2005, 20:36
Περαστικά εύχομαι σύντροφε...

Όσο για το δικαστήριο και εμένα 50:50 μΕ κάνει...

Δεν έχεις καθόλου δίπλωμα ή έχεις Α1(μικρότερης κατηγορίας)

αν ισχύει το δευτερο είναι κάπως καλύτερα

gmakris
28/07/2005, 21:12
Περαστικα - εφοσον δεν ειχες διπλωμα & ασφαλεια τοτε δικαστικά αλλα σε αυτη την περιπτωση μπορει να κινηθει και η οδηγος εναντιον σου.

Εφοσον εσφαλε (και το αναγνωριζει) δεν της ζητας να γινει καποιος διακανονισμος μεταξυ σας? (δυσκολο βεβαια)

Multijohn
28/07/2005, 22:20
εχω δίπλωμα αυτοκινήτου και μετράει λέει κατα ένα 15-20%
Ασφάλεια έχω κανονικά αλλά μου το είχε ξεκαθαρίσει ο ασφαλιστής οτι σε περιπτωση ατυχήματος δύσκολα θα με κάλυπτε.Στην ουσία μετρούσε μόνο για τα μπλόκα των μπάτσων.

WWW
28/07/2005, 23:12
Γιατί ρε κυκλοφορείται στους δρόμους χωρίς διπλώματα ? Για λίγα ευρώπουλα ορίστε τώρα. Έσκασε η μαλακία και άντε καθάρισε.

Κατά την άποψή μου καλύτερα να τα βρείτε μεταξύ σας. Ό,τι πάρεις καλό θα είναι γιατί διαφορετικά θα ισχυριστεί διάφορα στο δικαστήριο, πως δηλαδή δεν έχεις εμπειρία κλπ κλπ.

Πάρε ό,τι μπορείς και όπου φύγει φύγει και άλλη φορά να είσαι κύριος.


Οι μαλακίες πληρώνονται, ακόμα και όταν δεν φταίς.

oulas
29/07/2005, 00:28
Μα καλα, κυκλοφορεις με SV και εισαι χωρις διπλωμα; Αυτη ειναι συνηδητοποιημενη παπαρια που κανεις. Να πω οτι πειρες κανα scooter, na κανεις τιποτα ψωνια, ετσι να δεις πως ειναι, και την πατησες να πω παει στο διαλολο!

Αλλα με SV και χωρις διπλωμα;;;; και θες να πας και την κοπελα δικαστηριο;

Μηπως ησουν και ξεκρανοτος;

Λοιπον περαστικα σου, και μολις γινεις καλα, αρχισε της διαδικασιες να βγαλεις διπλωμα, γιατι σε περιπτωση που γινει κατι βαρυ στο δρομο, φτες και δεν εχεις διπλωμα, τηνεχεις κανει!

Ελπιζω να σου εγινε μαθημα!

LanosXR125
29/07/2005, 15:47
file mou perastika
oso gia to dikastirio min anisixeis i diki einai dikia sou an ginan opows ta les. esy to mono pou tha fas einai ena dikastirio gia diploma . An to exeis bgalei mexri tote enta3ei .an oxi tha fas ena kalo prostimo kai mia pini 6minis filakisis e3agorasimis.
to kalitero pou mporeis na kaneis einai na 3ekiniseis kai twra an mporeis gia na bgaleis to diploma. sta lew auta giati to exw pathei kai egw kai etsi ebgala diploma gia penintari kai deuterwn o mparmpas mou einai dikigoros kai mou to eixe analisei otan egine auto
den 3erw an exei alla3ei tipota giati exoun perasei kai 2 xronia pantos sou euxomai kaili anarwsi kai kala 3emperdemata .:wave2:

a123xxsp
29/07/2005, 16:19
φίλε περαστικά και από εμένα,
ο δικηγόρος ή κάποιος έμπειρος δικηγόρος (δηλ. μίλα και με ένα τουλάχιστον ακόμα) θα ξέρει καλύτερα τι γίνεται στα δικαστήρια.

...και μιας και έπαθες (ευτυχώς φτηνά αφού δεν χτύπησες) μάθε κιόλας και άρπαξε την ευκαιρία να πάρεις και το δίπλωμα...

αν είχες δίπλωμα θα έπαιρνες και τα ΄σώβρακα της ασφαλιστικής για νοσοκομεία μπουφάν, κράνος ψυχ. οδύνη κλπ κλπ κλπ

Multijohn
30/07/2005, 00:07
oulas και όλοι γενικά έχετε απόλυτο δίκιο αλλά δεν είμαι κανάς ''αλήτης με το μηχανάκι".Βγήκα ΒΟΛΤΑ για να πάρω ΑΕΡΑ με πλήρη εξοπλισμό:γάντια(καλοκαιρινά),μπουφάν(καλοκαιρινό)με όλα τα εξτρά του και φυσικά κράνος και γενικά με τα 35-38 χλμ.που έπεσα ήταν ΑΔΥΝΑΤΟ να πάθω έστω και γραντζουνία(με 35 χλμ.επαναλαμβάνω).Δεν ξέρω εάν είναι ανοησία μου αλλά θεώρησα πιο σωστό να καλύψω πρώτα την ζωή μου και μετά το νομική μου υπόσταση.Υπόψιν οτι η μηχανή την έχω μόλις 2 μήνες και κάτι μέρες.ΦΥΣΙΚΑ και θα κάνω μήνυση στη γκόμενα γιατί ξέρω οτι περασε με κόκκινο.Δηλαδή oulas μήπως πρέπει να της ζητήσω και συγγνώμη?Εσύ αν ήσουν,να το έκανες.Αντε να πούμε,την είδαν όλοι ''συνηδητοποιημένοι μοτοσυκλετιστές''.Λες και αυτοί δε τα κάναν ποτέ!Όσο για το δίπλωμα ήδη γράφτηκα σε σχολή αλλά θα δώσω σίγουρα μετά το δεκαπεντάυγουστο.
Τέλος,να υπενθυμήσω οτι το πόστ το έκανα γιατί βρίσκω πολλά σωστά άτομα μέσα σε αυτό το φόρουμ.Ακόμα και ο oulas,που τον έχω παρακολουθήσει και σε άλλες κουβέντες,είναι σωστός σε πολλές απόψεις του.Απλά εάν κάποιος προσπαθήσει να με ''επιπλήξει''...just sweat of my back...

oulas
30/07/2005, 03:51
Δεν θελω να σε επιπληξω, και φυσικα δεν ειπα να ζητησεις συγγνωμη απο καποιον που περασε με κοκκινο. Αλλα ειναι κριμα να τα εχεις ολα και να μην εχεις το διπλωμα. Και δικαιο να εχεις παλι εισαι σε δυσκολη θεση. Επιδη λοιπον δεν το εχεις, η γνωμη μου ειναι να αποφυγεις τα δικαστηρια, γιατι πιθανον να βρεθεις και απο κατω.

Σκεπσου ρε φιλε να εμπλακεις σε καποιο ατυχημα με σοβαρο τραυματισμο, η και θανατηφορο, εσυ να μην παθεις τιποτα, και επειδη δεν εχεις διπλωμα, φτες δε φτες, να βρεθεις σε τετοια κατασταση με δικαστηρια και τετοια να τρεχεις ολοκληρη σου την ζωη.

Τα ιδια λεω και στους γονεις μου, που και οι δυο κυκλοφορουν ξεκρανωτοι, χωρις διπλωμα ουτε καν για 50αρι, και εδω και 10 χρονια δεν τους εχει σταματησει ποτε κανεις.

Αποθυμενο:

(Μακαρι να τους πιασουν να πανε κανα αυτοφορο, να υσηχασω, που δεν εχουν βαλει ποτε κρανος στο κεφαλι τους, και πληρωνω εγω με ανχος την μαλακια την δικια τους.)

Η μητερα μου τρακαρε περυσι με κουτι, ευτυχως με λιγα χιλομετρα δεν επαθε κατι σοβαρο, υπηρχε συνηπαιτηοτητα στο ατυχημα, και επειδη δεν την βγαζαμε καθαρη, πληρωσαμε τον τυπο και με το παραπανω.


Περαστικα λοιπον, και καλα γαμησια!
:wave2: :wave2:

ξεπρηστηκαν εεεε;:rotflmao: :rotflmao:

Multijohn
30/07/2005, 04:09
Περαστικα λοιπον, και καλα γαμησια!
:wave2: :wave2:

ξεπρηστηκαν εεεε;:rotflmao: :rotflmao: [/B][/QUOTE]
Nαι ναι!Ξεπρήστηκαν!Ευτυχώς!Όσο για αυτό που λές με την περίπτωση ατυχήματος,όντως,έτσι είναι!Απλά απο πιτσιρικάς,τότε που ήμουν και εγώ απο κείνα τα παιδάκια που γίνουν το δικαίωμα στα ''κουτιά'' να λένε:''αλήτες με τα μηχανάκια",οδηγούσα μικρού κυβισμού μηχανάκια και είπα:εδωσα 6800€ για την μηχανή,1750€ για εξοπλισμό(για δύο άτομα αλλά πλήρες μόνο για μένα)χρήματα που κάλλιστα θα μπορούσα να τα προσθέσω στο κεφάλαιο της αγοράς της μηχανής και να πάρω ακόμα και καινούρια μηχανή,έ το δίπλωμα θα περιμένει λίγο!Τώρα θα μου πείς,γιατί ξεκίνησα να πάρω ΤΩΡΑ τη μηχανή.Ε,καταλαβαίνεις,λίγο οτι μου έλειψε πολύ η αίσθηση,λίγο οτι ΟΛΟΙ μου η παρέα έχουν μηχανές,λίγο η ανυπομονησία και έγινε το κακό!.Τώρα προβλέπονται καινούριες στερήσεις προκειμενου να είμαι έτοιμος για πιθανή ήττα στο δικαστήριο σε κανά 2 χρόνια απο τώρα.Αν και οι πιθανότητες γέρνουν προς εμένα γενικά.Εδώ να κάνω τη διευκρίνηση:Εκανα μ@λ@κι@,το παραδέχομαι και επειδή το φόρουμ διαβάζετε και απο παιδιά μικρότερης ηλικίας η συμβουλή μου είναι(εκ πείρας πλέον!)όσο πιο καλυμένος είναι κανείς,καλό στον εαυτό του κανει πρώτα και μετά σ'όλους τους άλου που μοιράζονται το δρόμο.Ηδη έχω μετανοιώσει γι'αυτό.

Polifer
30/07/2005, 12:04
ένα μπράβο απο μένα πάντος που είχες συνειδητοποιηθεί και είχες πάρει τον εξοπλισμό!
Αλλα να μην εχεις διπλωμα δεν το ευχαριστιεσαι κιολας.. Ολη μερα εισαι με τον τρόμο μη σε σταματησουν!

Multijohn
30/07/2005, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Polifer
ένα μπράβο απο μένα πάντος που είχες συνειδητοποιηθεί και είχες πάρει τον εξοπλισμό!
Αλλα να μην εχεις διπλωμα δεν το ευχαριστιεσαι κιολας.. Ολη μερα εισαι με τον τρόμο μη σε σταματησουν!
Σ'ευχαριστώ φίλε!Η ουσία όμως είναι να γίνει αντίληψη και κανόνας ο εξοπλισμός.Το λέω αυτό γιατι αισθάνομαι οτι είμαι εξαιρεση στον κανόνα που έχω τον εξοπλισμό.Σε σύγκριση πάντα με τη πλειοψηφία των μοτοσυκλετιστών μιλάω.Το moto.gr θελω να πιστεύω πως είναι απο μόνο του εξαίρεση στο κανόνα του...ωχαδερφισμού.
Φιλικά:wave2: :wave2: :beer: :beer:

Innersense
01/08/2005, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
Εδώ να κάνω τη διευκρίνηση:Εκανα μ@λ@κι@,το παραδέχομαι και επειδή το φόρουμ διαβάζετε και απο παιδιά μικρότερης ηλικίας η συμβουλή μου είναι(εκ πείρας πλέον!)όσο πιο καλυμένος είναι κανείς,καλό στον εαυτό του κανει πρώτα και μετά σ'όλους τους άλου που μοιράζονται το δρόμο.Ηδη έχω μετανοιώσει γι'αυτό.

Μπράβο ρε φίλε το σωστό να λέγεται και για τα υπόλοιπα ξέρουμε εμείς ποιος φταίει και ποιός όχι.

Τι να πω και εγώ δηλαδή που έχω δώσει εξετάσεις, το έχω πάρει το δίπλωμα και περιμένω να περάσουν 25 μέρες για να πάω στο υπουργείο για να το παραλάβω... και πέφτει και μέσα στο 15-Αυγουστό. Και δεν μου έδωσαν κανένα - έστω και πρόχειρο χαρτί την ώρα που πέρασα επιτυχώς τις εξετάσεις.

Να καθήσουμε να αναλύσουμε το αν σε προτρέπει έμεσα στην παρανομία το υπουργείο;

Όχι, δεν θα μπώ καν σε τέτοια διαδικασία, θεωρώ αυτονόητο ότι είμαι υπεύθηνος των πράξεων μου και το υπενθυμίζω στον εαυτό μου κάθε φορά που βάζω μπροστά την μίζα.

McGyver
01/08/2005, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Τι να πω και εγώ δηλαδή που έχω δώσει εξετάσεις, το έχω πάρει το δίπλωμα και περιμένω να περάσουν 25 μέρες για να πάω στο υπουργείο για να το παραλάβω... και πέφτει και μέσα στο 15-Αυγουστό. Και δεν μου έδωσαν κανένα - έστω και πρόχειρο χαρτί την ώρα που πέρασα επιτυχώς τις εξετάσεις.


Το γνωστό γρηγορόσημο δεν το έχεις ακούσει;
Πρέπει να πάνε διακοπές τα παιδιά στο υπουργείο...
Με ?20 περίπου το παίρνεις την επόμενη μέρα. Για ρώτα το δάσκαλό σου...
Για να έχεις και την κεφαλή σου ήσυχη.

oulas
01/08/2005, 16:43
20 δεν ηταν ουτε πριν 5 χρονια που εδωσα για διπλωμα....:lol:

Innersense
01/08/2005, 17:53
McGyver, φυσικά και μου το έχουν πει φίλοι μου, αλλά τα σιχαίνομαι αυτά τα πράγματα. Με την ίδια λογική θα μπορούσα να είχα δώσει και 200 ευρόπουλα για “να το σιγουρέψουμε, επειδή είναι δύσκολα τα πράγματα” στην εξέταση όπως λένε οι καθηγητές στις σχολές οδηγών, ή με έναν καλό γνωστό θα μπορούσα να είχα δώσει 600 ευρό και να μου το είχαν φέρει και σπίτι όπως έχω ακούσει ότι γίνεται.

Κάνω τα στραβά μάτια ρε παιδιά και προσπαθώ να βγάλω από το μυαλό μου ότι δουλεύουν τα πράγματα έτσι. Αυτά τα 20-30 ή όσα είναι τέλος πάντων ευρό θα “λείψουν” από ένα καλό αντικλεπτικό, ή ένα καλό μπουφάν μοτοσυκλετιστικό που σκέφτομαι να πάρω τώρα με τις εκπτώσεις (κράνος έχω φυσικά, γι’ αυτό δεν το αναφέρω). Από κανένα μας πιστεύω δεν περισσεύουν. Anyway ξεφύγαμε από το θέμα, εγώ αυτό που ήθελα να πω πριν είναι ότι ο καθένας είναι ο μοναδικός υπεύθυνος για τις πράξεις του.

Estranged, επειδή ξεχάστηκα πριν, περαστικά και εύχομαι να ξεμπερδέψουν όλα (αν και αυτό ίσως πάρει αρκετό χρόνο) και να φτάσουν πλέον να είναι μια απλή ανάμνηση στα αμέτρητα ταξιδιάρικα χιλιόμετρα που κάνουν την καρδιά μας να φτερουγίζει...

Multijohn
02/08/2005, 09:01
αφήστε τα να πάνε ρε παιδιά!Μόλις πήρα στα χέρια μου τις ζημιές που έχει το μηχανάκι.Εχουμε και λέμε:
φαιρινγκ μπροστά 296
φανάρια μπροστά 245,60
Ζελατίνα 130,50
δεξιός καθρέφτης 39
φτερό πμροστά 85
βάση φαιρινγκ 131
κάτω μέρος φαιρινγκ μπροστά μαυτο ματ 34,80
δεξιά πλευρά φαιρινγκ+υποπλαίσιο......406,50
αριστερο + δεξί πλαστικό πίσω θύρας 151
χειρολαβή συνοδηγού.......122,80(!!!!!!!!!!)
Δεν ξέρω αλλά έχω απογοητευτει!Βεβαια όλα τα παρα πάνω βγαινουν γυρω στα 1700€ αλλά με τιμολόγια και φπα και άλλους φόρους(?) λέει ο μάστορας ο οποιός είναι ο έμπορος που το πήρα.Εάν λέει δεν πάρω τιμολόγια και τέτοια,θα κατεβεί κατά πολύ η τιμή.Και ξαναρωτάω:1700€?????!!!!!!
Η ακόμη και 1100€ να είναι,είναι πάρα πολλά για τρακάρισμα με 35 χλμ/ώρα.Και στην ουσία είναι όλα στο ''σώμα'' της μηχανής!!!!Κοντεύουν να με πιάσουν τα κλάμματα!!!!

Υ.Γ.σε περίπτωση που πάω στα δικαστήρια,για να αποζημιωθώ,χρειάζονται τα τιμολόγια και φυσικά ΕΑΝ κερδίσω.

THEOD
02/08/2005, 09:45
Να κάνω 1-2 ερωτήσεις ???

Το ότι δεν έχεις δίπλωμα είναι μεν επιβαρυντικό για σένα αλλά πάλι μπορείς να δικαιωθείς στο δικαστήριο ΑΝ ....
Ο άλλος οδηγός παραδεχθεί ΕΓΓΡΑΦΩΣ ή ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ (και όχι απλά προφορικά σε σένα - μετά τα αλλάζουν πολλές φορές) ότι πέρασε με κόκκινο, ή αν υπάρχουν ΜΑΡΤΥΡΕΣ οι οποίοι ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΝ ΕΝΟΡΚΩΣ το γεγονός.
Και πάλι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι μέχρι να γίνει το δικαστήριο θα έχεις φροντίσει να βγάλεις το δίπλωμα...

Τώρα για τα ανταλλακτικά τι να πώ ??? Πολύ ακριβά μου φαίνονται...Τσέκαρε μόνος σου τις επίσημες τιμές τους. Μήπως τα πλαστικά τουλάχιστον επισκευάζονται με πολύ μικρότερο κόστος ???
Πάντως ξέχνα την περίπτωση να τα πάρεις "μαύρα" . Πρέπει να υπάρχουν τα τιμολόγια για την περίπτωση αποζημίωσης από ασφαλιστική...Εκτός αν παραιτηθείς από ενδεχόμενο αποζημίωσης και προσπαθήσεις να το φτιάξεις μόνος σου όσο πιο φτηνά γίνεται...

Τελικά ρε πούστη μόνο η YAMAHA έχει λογικές τιμές στα ανταλλακτικά...


Υ.Γ. (Αααα ρε φίλε....μήπως τελικά έπρεπε να είχες πάρει το Φειζεράκι ???)

Multijohn
02/08/2005, 10:10
εννοείτε οτι θα έχω δίπλωμα μέχρι τότε!Το κόλλημα είναι οτι δεν παραδέχεται η κοπέλλα οτι πέρασε με κόκκινο!Απο την μεριά μου,να μη σώσω να ξανακαβαλήσω μηχανή εάν λέω ψέμματα,ΔΕΝ πέρασα ούτε εγώ με κόκκινο!Το fazer να σου πώ την αλήθεια το σκέφτηκα γιατί το είχα καψουρευτεί, έτσι τσιλικο που το είχες,αλλά η αμέσως επόμενη σκέψη μου ήταν οτι άμα είχα το fazer ή κάποιο άλλο μηχανάκι,μπορεί να μην γινόταν τίποτα!Ή ακόμα μπορεί και να χτυπούσα περισσότερο!Ματαιώτης ματαιωτήτων δηλαδή!Τώρα,σ'ότι αφορά το δικαστήριο,το αποκλείω να παραδεχτεί η κοπέλλα τίποτα,το λάβαμε υπ'όψιν με τον ασφαλιστή μου και μου πρότεινε σαν επαγγελματίας αλλά και σαν φίλος,να το πάω φουλ επίθεση το θέμα:''ή μου φτιάχνεις τη μηχανή και όλα τελείώνουν,ή εάν πιστεύεις οτι πέρασα ΕΓΩ με κόκκινο,γιατί δεν μου κάνεις ένα δικαστήριο?Και εάν δεν μου κάνεις εσύ,θα σου κάνω εγώ και θα τραβήξω το θέμα με ψυχικές οδύνες,νοσσήλεια,χαμένα μεροκάματα και δε συμμαζεύετε''(ποντάροντας πάντα στο οτι αυτή δεν ξέρει οτι δεν έχω δίπλωμα):beer:
Το fazeraki όμως ακόμα το έχω στην καρδιά μου!!!

THEOD
02/08/2005, 10:28
ΑΝ η ίδια δεν το παραδέχεται και ΑΝ δεν υπάρχουν μάρτυρες, το πράγμα περιπλέκεται και δυσκολεύει αρκετά...Ξέρεις καλά ότι μόνο τα λεγόμενά σου δεν αρκούν...

Να σου φτιάξει ιδιωτικά την μηχανή με τόσο ακριβή ζημιά το θερώ απίθανο.
Ακόμα και δήλωση να κάνει στην ασφάλειά της, με το που θα δούν εκεί ότι δεν έχεις δίπλωμα, θα το πάνε δικαστικώς μπας και αποφύγουν να πληρώσουν...

Έμπλεξες φίλε...

Tropeas
02/08/2005, 15:46
Φίλε συγνώμη αλλά πληρώνεις το λάθος του διπλώματος σου...
Μην κάνεις καμιά μη ολοκληρωμένη κινηση στην ζωή σου ποτέ ξανα...
Είναι σκληρό το ξέρω αλλα όλοι το χουμε κάνει και το χουμε ακριβοπληρώσει... η "κακιά στιγμή" μπορεί να συμβεί υποθετικά και μόλις πάρεις το κλειδί στο χέρι οπότε σε τέτοια δεν ρισκάρεις...
το ότι δεν είχες διπλωμα συνεπάγεται ότι μπορεί και να μην εχεις ασφάλεια συνεπάγεται και ότι και δικαστικά να πας θα σου φύγουν ενα σωρό λεφτά...
Σκέψου μόνο αν είχες δίπλωμα , ασφάλεια και νομική, και καλούσες επιτόπου την τροχαία να κάνει καταγραφή , τι πλεονέκτημα και χωρις να ασχοληθείς θα είχες...

Θα σου πρότεινα να φτιάξεις όπου σε πέρνει τα πράγματα και να βάλεις μόνο τα σπασμένα καινούρισ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ με τιμολόγια!!!
!αν σε ενδιαφέρει κάτι, έχω αντ/κα που μου χουν μείνει που μπορεί να σου κάνουν κοίτα στις αγγελίες, βεβαια μονο αν τελικά δεν βγάλεις άκρη, γιατί εγώ δεν μπορώ να σου δώσω απόδειξη...
(http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11232)

Αν υπάρχει περίπτωση να πάρεις μια δραχμή δεν υπάρχει περίπτωση να τα πάρεις χωρίς τιμολόγια...
Καλή τύχη σου εύχομαι γιατί την χρειάζεσαι και βουρ για δίπλωμα

gcrook
03/08/2005, 00:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
αφήστε τα να πάνε ρε παιδιά!Μόλις πήρα στα χέρια μου τις ζημιές που έχει το μηχανάκι.Εχουμε και λέμε:
φαιρινγκ μπροστά 296
φανάρια μπροστά 245,60
Ζελατίνα 130,50
δεξιός καθρέφτης 39
Καλάμια(μόνο)μπροστα 357
φτερό πμροστά 85
ζάντα μπροστα........468(!!!!!!!!!)
βάση φαιρινγκ 131
κάτω μέρος φαιρινγκ μπροστά μαυτο ματ 34,80
δεξιά πλευρά φαιρινγκ+υποπλαίσιο......406,50
αριστερο + δεξί πλαστικό πίσω θύρας 151
χειρολαβή συνοδηγού.......122,80(!!!!!!!!!!)
Και ρωτάω,ΜΙΑ ΖΑΝΤΑ 406€????
Δεν ξέρω αλλά έχω απογοητευτει!Βεβαια όλα τα παρα πάνω βγαινουν γυρω στα 2500€ αλλά με τιμολόγια και φπα και άλλους φόρους(?) λέει ο μάστορας ο οποιός είναι ο έμπορος που το πήρα.Εάν λέει δεν πάρω τιμολόγια και τέτοια,θα κατεβεί κατά πολύ η τιμή,ίσως και στο μισό.Και ξαναρωτάω:2500€?????!!!!!!
Η ακόμη και 1100€ να είναι,είναι πάρα πολλά για τρακάρισμα με 35 χλμ/ώρα.Και στην ουσία είναι όλα στο ''σώμα'' της μηχανής!!!!Κοντεύουν να με πιάσουν τα κλάμματα!!!!

Υ.Γ.σε περίπτωση που πάω στα δικαστήρια,για να αποζημιωθώ,χρειάζονται τα τιμολόγια και φυσικά ΕΑΝ κερδίσω.

Λοιπον ακου τι παιζει και μην τρελαινεσαι.
Απο την στιγμη που εχεις ασφαλεια και πληρωνεις, δεν πα να μην εχεις διπλωμα, εισαι καλυμμενος, οσον αφορα τις απολαβες σου και τα δικαιωματα σου σε περιπτωση τροχαιου κτλ.
Ασχετως του πως θα κινηθεις με την ασφαλιστικη, το χειροτερο που εχει να σου συμβει ειναι να παρουσιαστεις σε κανα-δυο χρονια στο δικαστηριο με το διπλωμα (που ελπιζω να το εχεις ως τοτε), και να πληρωσεις ενα μικρο χρηματικο προστιμο επειδη δεν εφερες διπλωμα.

Πηγαινε σε ενα αστυνομικο τμημα και ψαξτο, ετσι εκανε και φιλος μου. Και μιλα με την ασφαλιστικη σου.

Τωρα για να γλιτωσεις καποια λεφτα απο ανταλλακτικα.


φαιρινγκ μπροστά 296
Επισκευασε το. Καπου θα βρεις σιγουρα. Σε περιπτωση που εχουν σπασει οι πανω βασεις την εκατσες γιατι μπορει να μην υπαρχει καλουπι.
Βασικα ειναι ψιλορισκο και δεν μας εχεις πει και σε τι κατασταση ειναι και που εχουν σπασει.

φανάρια μπροστά 245,60
Κουραγιο...μια καλη ευκαιρια να μαθεις να ψωνιζεις απο e-bay

Ζελατίνα 130,50
Ψαξε για καποια φιμε double-bubble στα ιδια η και λιγοτερα λεφτα. Παρε ενα περιοδικο μοτο και ξεκινα τα τηλεφωνα σε συνδυασμο με ψαξιμο στο ιντερνετ για να δεις τι παιζει απο γκαμα προιοντων dealers κτλ.

δεξιός καθρέφτης 39
Κουραγιο....

Καλάμια(μόνο)μπροστα 357
Αν δεν εχουν παρει πολυ πηγαινε σε καλιμπρα η ψαξε στα μεταχειρισμενα

φτερό πμροστά 85
Επισκευη ομοιως, αλλιως βρες carbon look της PUIG. Ωραιο και φθηνο σχετικα

ζάντα μπροστα........468(!!!!!!!!!)
Φτιαχτην. Εχω δει ζαντες επισκευασμενες στις οποιες ελειπαν κομματια.Και παλι δεν μας ειπες τη ζημια εχει.

βάση φαιρινγκ 131
Εγω αγκαρεψα τον μηχανικο μου να την φερει στα ισα. Χρειαστηκε 3-4 φορες να λυσει-δεσει φαναρια και φερινγκ μεχρι να το πετυχει. Μιση μερα δουλεια. Αν δεν εχεις οικειοτητα με τον δικο σου μαστορα κουραγιο....

κάτω μέρος φαιρινγκ μπροστά μαυτο ματ 34,80
? Επισκευη λεμε.

δεξιά πλευρά φαιρινγκ+υποπλαίσιο......406,50
Στοκαρισμα,επισκευη κλπ. Τωρα για υποπλαισιο δεν ξερω.Κουραγιο.....

αριστερο + δεξί πλαστικό πίσω θύρας 151
Την ξερεις την απαντηση.

χειρολαβή συνοδηγού.......122,80(!!!!!!!!!!)
Με τα λεφτα παρε μονοσελλο να εχεις και δικαιολογια



http://www.puig.tv/
www.valtermoto.com (http://www.valtermoto.com)

Επισημοι αντιπροσωποι και Αθηνα και Θεσσαλονικη. Ετσι και αλλιως και πανω να μην εχει μπορεις να παραγγειλεις. Βεβαια Αυγουστο κλεινουν ολα.
Κακη εποχη για τρακαρισματα ρε γαμωτο.
Ξεκινα να στελνεις και κανα mail στην TCPSA.COM που σου εγραψα τις προαλλες.
Μην τρεφεις αυταπατες αδερφε.
Θα ταλαιπωρηθεις πολυ και θα τρεξεις.
Κανε εσυ τα κονε με την ασφαλιστικη, και αν δεις οτι μπορεις να προχωρησεις μη βιαστεις να την φτιαξεις γιατι ειναι καλη ευκαιρια να εκμεταλλευτεις την ευκαιρια να ομορφυνεις τη μοτο σου.
βεβαια τετοια ωρα τετοια λογια,αλλα ακουσε με κατι ξερω:winka: :wave2:

lalala
03/08/2005, 03:15
3-4 μηνες πριν κλεισω τα 16 ειχα ενα ατυχημα με το παπακι.

οπως πηγαινα λοιπον στο δρομο μου, πεταχτηκε ενας βορειοηπειρωτης απο αριστερα και ειχε και ΣΤΟΠ!!

επεσα πανω στην πορτα του συνοδηγου του μιας και δεν προλαβα να κοψω εντελως.

το παπακι ειχε παθει τοτε καπου 100-100 και κατι χιλιαρικα ζημια.

η ασφαλεια του (ιντεραμερικαν) απο την αρχη ηταν αρνητικη να πληρωσει γιατι δεν ειχα διπλωμα...

εμεις λοιπον κινηθηκαμε δικαστικως και μαλιστα ενας δικηγορος που μενει σε μια πολυκατοικια στο σημειο ακριβως που εγινε το μπαμ, ειδε το πώς εγινε και προσφερθηκε μονος του στον πατερα μου να αναλαβει την υποθεση.

περνουσε ο καιρος και δεν μας πληρωναν. την προηγουμενη του δικαστηριου, μας πηραν τηλεφωνο και ειπαν οτι θα πληρωσουν και να μην παμε στα δικαστηρια!!!

θυμαμαι που ο πατερας μου τοτε ειχε παρει τηλεφωνο στους 4 τροχους και ειχε ζητησει τη γνωμη τους. αυτοι του ειχαν πει χαρακτηριστικα οτι "και πιθηκος να οδηγουσε, φταιει ο αλλος"!!



καταλαβαινω οτι εισαι σκασμενος με αυτο που εγινε αλλα τωρα το μονο που σου μενει ειναι να κινηθεις εξυπνα και με μαγκια!! βρες εναν καλο δικηγορο και μην κολωσεις!!!

εγω εχω ΜΟΝΟ μια ερωτηση.....

τροχαια ΔΕΝ φωναξες;;;;;;;

stojohn
03/08/2005, 12:09
Τα πλαστικά μΕ ακούγονται πολλά λεφτά...

Αν κάποιο δενε ίναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΕΝΟ επισκευάζεται και μάλιστα σε σημείο να πάθεις πλάκα

Έφτιαξαν εδώ παιδιά στην Σαλονίκη και έμειναν καταευχαριστημένοι...

Έτσι που το βλέπω τα μισά λεφτά είναι πλαστικά(ε και τώρα εκείνη την χειρολαβή τι την θες, έτσι κ αλλιώς άμα κρατιέσαι από εκείνο το πράμα, βασικά πέφτεις...)

Αν το πάρεις απόφαση για επισκευή, που για μένα πάρτο, εδώ είμαστε

Gema22
05/08/2005, 09:44
Είχε και ο αδερφός μου παρόμοιο ατύχημα. Ήταν χωρίς δίπλωμα με παπί και του βγήκε ένα Ταξί από STOP.
Βέβαια, στην περίπτωση του αδερφού μου, επειδή μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, ήρθε η τροχαία.
Όταν έγινε το δικαστήριο (αυτεπάγγελτα), ο αδερφός μου έδειξε το δίπλωμα (που είχε βγάλει) και πλήρωσε κάποιο μικρό πρόστιμο, το ίδιο και ο μπαμπάς μου, που είχε στο όνομά του το παπί.
Από ότι κατάλαβα, στην δική σου περίπτωση δεν επενέβη η τροχαία, οπότε η κοπελιά μπορεί να ισχυριστεί ότι θέλει και αφού δεν έχει δίπλωμα σκούρα τα πράγματα.
Όσο για την πρόταση, να πληρώσεις και να το πάρεις χωρίς να δώσεις, δεν θα σου την πρότεινα. Αυτά τα διπλώματα, δεν καταχωρούνται στο Υπουργείο και αν σε πιάσουν χάθηκες.

Multijohn
06/08/2005, 05:43
H τροχαία ήρθε κανονικά και μάλιστα έγινε και αλκοτέστ.Σε εμένα τουλάχιστον,γιατί για την κοπελλα δε ξέρω.Λογικά θα έγινε και σε εκείνη.Εγώ ήμουν καθαρός μιας και γυρνούσα απο τη δουλειά εκείνη όμως απ'οτι μου είπε δούλευε σε ένα μπαράκι εκει κοντά στο σημείο του ατυχήματος και λογικά κανα 2 ποτηράκια θα τα είχε κατεβάσει!Αυτό το σημείο μάλιστα μου προέκυψε τώρα και δεν το είχα σκεφτεί.Ολες μου οι ζημιές επισκευάζωνται τα πλαστικά που είναι σπασμένα όμως θέλουν άλλαγμα.Ο μάστορας μου είπε επίσης οτι μπορεί αν θέλω να μου φτιάξει την μηχανή με 1500€,να μου κόψει τιμολόγια για 2500€ αλλά δεν καταλαβαίνω σε τι τον συμφέρει αυτό απο την στιγμή που δεν είναι κάν σίγουρο οτι θα κερδίσω το δικαστήριο!εκτός και αν σκοπεύει να ζητήσει πληρώσω την διαφορά όταν θα γίνει το δικαστήριο,ανεξαρτήτως αποφασεως(υπέρ ή κατά μου).gcrook και tropeas ευχαριστό ρε 'σείς!Το γ@μοδίπλωμα είναι στο δρόμο,έρχετε.Τώρα σε ότι αφορά τις ζημιές δεν μπόρεσα να τις αξιολογήσω μόνος μου μιας και δεν είμαι και πολύ σχετικός.Για παραδειγμα δεν μπορώ να καταλάβω εάν το υποπλαίσιο(που δεν ξέρω κάν που βρίσκετε!)θέλει άλλαγμα ή μπορεί και να επισκευαστεί.

lalala
06/08/2005, 14:30
μπορει να σου ζητησει (το πιο πιθανον) να πληρωσεις τη διαφορα του ΦΠΑ για το τιμολογιο με τα 2500.

ετσι θα εχεις "επισημο" χαρτι για να ζητησεις στο δικαστηριο 2500 και ας πληρωσες 1500+κατι ψιλα για το ΦΠΑ;) :D


αν λεω κατι λαθος διορθωστε με οι υπολοιποι:blush: :confused: :beer: