PDA

View Full Version : ΝΕΟ ασφαλιστήριο συμβόλαιο



ares_tz
25/11/2010, 14:25
Καλησπέρα,


Παιδιά μόλις χτες παρέλαβα το νέο ασφαλιστήριο συμβόλαιο με την CHARTIS National Union Fire Insurance Co of Pittsburgh εξάμηνης διάρκειας για την μηχανή 600κ.εκ. Πρόκειται για την πιο οικονομική ασφαλιστική εταιρεία σύμφωνα με το πρακτορείο που παρέλαβα το συμβόλαιο.

Οι καλύψεις μου είναι οι βασικές ΔΛΔ
1) Αστ. Ευθ. Σωματ. Βλάβες
2)Αστ. Ευθ. Υλικές Ζημιές
3) Αστ. Ευθ. Πυρός
4) Μοτοπροστασία
5) Βοήθεια ατυχήματος
6) Αντικατάσταση κλειδιών

Αν και είναι δουλειά της ασφαλιστικής, θα ήθελα να ρωτήσω για την Αστ.Ευθ.Πυρός και την Αντικατάσταση κλειδιών. Θεωρείτε ότι θα με αποζημιώσει σε περίπτωση πυρκαγιάς και σε περίπτωση απώλειας κλειδιών της μηχανής? Πρέπει να δω πάλι τους όρους συμβολαίου μάλλον..

:beer:

harisvfr
25/11/2010, 14:29
Δηλαδή φίλος πόσο πάει η "οικονομικότερη πρόταση" ?

ares_tz
25/11/2010, 14:39
Φιλος για την Αθήνα είναι γύρω στα 109ευρώ το εξάμηνο χωρίς οδική βοήθεια..Για την επαρχία είναι ακόμα πιο φτηνά. Μπορείς να μπεις εδώ και να δεις

ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ (http://www.asfalistra.gr)

ares_tz
25/11/2010, 15:14
Για τις καλύψεις (3) και (6) η εταιρεία είπε τα ακόλουθα:

"Η (3) κάλυψη αφορά την περίπτωση που πάρει φωτιά η μοτ/τά σας και προκαλέσει ζημιές σε τρίτους όχι σε εσάς

και η (6) κάλυψη σας παρέχει αντικατάσταση κλειδιών σας μετά από κλοπή ή απώλεια μέχρι το ποσό των 200?."

:wave2:

Kaloston
25/11/2010, 15:24
Και εγω αυτην εκανα σε 500 κυβικα μηχανη. Εχει οσα λες + οδικη βοηθεια βλαβης και εδωσα 115 για εξαμηνο.
Ο θεος βοηθος.

ares_tz
25/11/2010, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Καλοστον
Και εγω αυτην εκανα σε 500 κυβικα μηχανη. Εχει οσα λες + οδικη βοηθεια βλαβης και εδωσα 115 για εξαμηνο.
Ο θεος βοηθος.

Δεν ζήτησα οδική βοήθεια στο δικό μου συμβόλαιο..:sun:

John Steed
25/11/2010, 16:05
Το βάζω μήπως σας φανούν χρήσιμες οι πληροφορίες....:wave2:




Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed στις 26-07-2010
Πρίν λίγες ημέρες, ανανέωσα το συμβόλαιο στο παπάκι.

Η ασφαλίστριά μου, από όλες τις ασφαλιστικές που είχε, μόνο η Chartis (πρώην AIG) κάλυπτε τα 125cc.

Έχουμε και λέμε:

120 ευρώ απλή ασφάλεια (με τις νορμάλ καλύψεις που ισχύουν σε όλες) μαζι με επασφάλιστρο νέου οδηγού (έβγαλα το δίπλωμα πέρισυ).

+17 ευρώ περίπου η κάλυψη ολικής κλοπής, πυρκαγιάς, τρομοκρατικής ενέργειας, με την αποζημίωση στο ποσό των 1000 ευρώ (το παπάκι έκανε καινούριο 1200 ευρώ).

+30 ευρώ για νομική προστασία έως 3000 ευρώ.

Σύνολο 167 ευρώ για ένα χρόνο.

Το ποσό της αποζημίωσης ορίστηκε στα 1000 ευρώ από την ασφαλίστριά μου, και υποθέτω ότι του χρόνου θα κατεύει κι άλλο, όπως είναι λογικό....

Δηλώνω ευχαριστημένος, τουλάχιστον ψυχολογικά ( :a21: ), τώρα αν συμβεί τίποτε, θα δούμε....



Από εδώ: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=107079&highlight=%E1%F3%F6%E1%EB%E5%E9%E1+%EA%EB%EF%F0%E7%F2

nic mor
25/11/2010, 17:13
παντως φιλε 110? το εξαμηνο δεν ειναι λιγα!!
και χωρις οδικη βοηθεια!

για την inter..... δινω 230? το χρονο και με οδικη βοηθεια!
και μιλαμε για v-strom,μενω αθηνα και η τιμη αυτη δεν ειναι
απο προσφορα,ειναι η τιμη που εχει στην ον λαιν αιτηση!!

Panos1313
25/11/2010, 17:31
Η chartis σε καμια περιπτωση δεν ειναι η πιο οικονομικη.
Ειναι η πιο οικονομικη μονο αν θελεις να εχεις ασφαλεια κλοπης.

Καταταλλα ειναι μια σοβαρη ασφαλιστικη με την οποια δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Hornet_08
25/11/2010, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
παντως φιλε 110? το εξαμηνο δεν ειναι λιγα!!
και χωρις οδικη βοηθεια!



Εγω δινω 135 το 6μηνο κ χωρις οδικη βοηθεια...

Για πες καμια εταιρια της προκοπης...

BLiTzER
25/11/2010, 17:50
Interamerican, με οδική και νομική, πληρώνω γύρω στα 145 ανά 6μηνο. Ακόμα φθηνότερα (αναλογικά, για τους εξυπνάκηδες) αν γίνει για ολόκληρο έτος. Χωρίς νομική, πάει κοντά στα 125. Η οδική είναι στάνταρ.

nic mor
25/11/2010, 17:51
με ρωτησε και ενας φιλος με πμ..
δεν ειναι μυστικο anytime! (http://www.anytimeonline.gr/index.asp?a_id=110)
:wave2: :wave2:

camen
25/11/2010, 17:52
YΔΡΟΓΕΙΟΣ για 803cc μαζι ΜΕ οδικη βοηθεια εδωσα 120Ε/εξαμηνο.Χωρις την οδικη ειναι 90/εξαμηνο...Οι τιμες ειναι για περιφεριακη πολη και οχι Αθηνα κλπ...

DIM.K30
25/11/2010, 17:52
στη Λαρισα 60 εβραιους το εξαμηνο με τις βασικες καλυψεις
στην ιντερσαλλονικα για 1000αρι αν και νομιζω πως πανω απο 250cc
ειναι το ιδιο

camen
25/11/2010, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DIM.K30
πανω απο 250cc ειναι το ιδιο

Και εγω το νομιζω...:winka:

BLiTzER
25/11/2010, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Και εγω το νομιζω...:winka:

600 και 1000 είναι σίγουρα το ίδιο. Για παραπάνω δε γνωρίζω. Ίσως 1300+ να είναι στην επόμενη κατηγορία.

Hornet_08
25/11/2010, 18:10
Μολις πηρα τηλ την interamerican, 126 το εξαμηνο και 242.

Για μηχανη αγορας 12/2009 600 κυβικα κ χωρις υπαιτιοτητα ως τωρα.


Στην personal Πληρωνω 132,5 χωρις οδικη κ τωρα μου ηρθε 180 επειδη λεει καναν μια αναπροσαρμογη στην καλυψη της αστικης ευθυνης απο τα 500.000 στις 750.000 (λογω νομου του κρατους)
Θα παρουν τα τετοια μου.


Στην Interamerican ρωτησα αν θα γινει η αναπροσαρμογη αυτη κ μου ειπε τον επομενο μηνα σιγουρα οχι, αλλα κ αν γινει δεν εχει να κανει με τα δικυκλα.

ares_tz
25/11/2010, 18:51
Παιδια στην επαρχια τα ασφαλιστρα ειναι ασυζητητί ανταγωνιστικά αλλά εμεις στην Αθηνα πληρωνουμε για τα τροχαια ολης της επαρχίας οπως στην Λάρισα που εχει υψηλο αριθμο τροχαίων..:wave2:

nic mor
25/11/2010, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hornet_08
Μολις πηρα τηλ την interamerican, 126 το εξαμηνο και 242.



αμα το βαλεις σε πιστωτικη (χωρις καποια χρεωση αλλη)
κερδιζεις 5% και πας στα 230? :winka:

Hornet_08
25/11/2010, 20:35
Το σκεφτομαι να το κανω για χρονο να τελειωνει η ιστορια

harisvfr
25/11/2010, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ares_tz
Φιλος για την Αθήνα είναι γύρω στα 109ευρώ το εξάμηνο χωρίς οδική βοήθεια..Για την επαρχία είναι ακόμα πιο φτηνά. Μπορείς να μπεις εδώ και να δεις

ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ (http://www.asfalistra.gr)

Η δικιά μου μου στοίχισε 185 Ε (ετήσια) με φροντίδα ατυχήματος για μηχανή 782 κ.ε. 6ετίας.
Η ασφαλιστική είναι η "ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΝΩΣΗ".
Λήγει τον Μάιο 2011, Λές να δω τίποτα τρελές αυξήσεις ? (το ling για την συγκεκριμένη εταιρεία μου βγάζει 139,06 Ε το εξάμηνο :confused: )
Α... μιλάμε για επαρχία :)

nic mor
25/11/2010, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Interamerican, με οδική και νομική, πληρώνω γύρω στα 145 ανά 6μηνο. Ακόμα φθηνότερα (αναλογικά, για τους εξυπνάκηδες) αν γίνει για ολόκληρο έτος. Χωρίς νομική, πάει κοντά στα 125. Η οδική είναι στάνταρ.


σε "ασφαληστη" το εχεις κανει το συμβολαιο; η στο νετ;
το λεω γιατι και για τα 1000 κυβικα,δεν αλλαζει η τιμη.
γιατι αλλο 145? το εξαμηνο και αλλο 228,26? το χρονο!
τοσα δινω και εχω το ιδιο ακριβως πακετο.

παντως σημερα που κοιταξα παλι στη σελιδα τους,
μαλλον εχουν αφαιρεσει την νομικη προστασια απο
το πακετο,γιατι αν θυμαμαι καλα οταν ειχα κανει εγω την
ον λαιν αιτηση,το ελεγε στις καλυψεις!

BLiTzER
25/11/2010, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
σε "ασφαληστη" το εχεις κανει το συμβολαιο; η στο νετ;
το λεω γιατι και για τα 1000 κυβικα,δεν αλλαζει η τιμη.
γιατι αλλο 145? το εξαμηνο και αλλο 228,26? το χρονο!
τοσα δινω και εχω το ιδιο ακριβως πακετο.


Στο γραφείο του ασφαλιστή μου. Για όλο το έτος, νομίζω έχει 5% έκπτωση. Δεν πιστεύω ότι αξίζει. Ειδικά εφόσον έχω αλλάξει 3 μηχανάκια τον τελευταίο χρόνο :P Οδική και νομική ήταν στάνταρ την τελευταία φορά, αλλά χτες που ασφάλισα το νέο μου μηχανάκι, ήταν προαιρετική η νομική (+20-25ε το 6μηνο).

228 είναι όντως πολύ καλή τιμή. Για πες λεπτομέρειες.

dmf
25/11/2010, 23:37
198? το εξαμηνο :a08: γ@μω την π@υτανα μου μεσα :mad:

Δεν εχω ουτε οδικη ουτε τπτ. Μονο πυρος :a24:

johndoe
25/11/2010, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DIM.K30
στη Λαρισα 60 εβραιους το εξαμηνο με τις βασικες καλυψεις
στην ιντερσαλλονικα για 1000αρι αν και νομιζω πως πανω απο 250cc
ειναι το ιδιο

:a10: :a01: :a013:

nic mor
25/11/2010, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Στο γραφείο του ασφαλιστή μου. Για όλο το έτος, νομίζω έχει 5% έκπτωση. Δεν πιστεύω ότι αξίζει. Ειδικά εφόσον έχω αλλάξει 3 μηχανάκια τον τελευταίο χρόνο :P Οδική και νομική ήταν στάνταρ την τελευταία φορά, αλλά χτες που ασφάλισα το νέο μου μηχανάκι, ήταν προαιρετική η νομική (+20-25ε το 6μηνο).

228 είναι όντως πολύ καλή τιμή. Για πες λεπτομέρειες.

ουτε ασφαλ(η)στες ουτε τιποτα,μπαινεις στο σιτε
της anytime και κανεις την αιτηση μονος (η ακομα και απο το τηλ)
απλα το μονο που ειδα,ειναι οτι μαλλον εχουν αφαιρεσει την νομικη
προστασια,πραγμα που το τσεκαρεις απο το τηλ!

παρε ον λαιν προσφορα και θα δεις οτι ειτε εξαμηνο ειτε χρονος
εχουν την ιδια τιμη,η μονη εξτρα εκπτωση ειναι στο να πληρωσεις
με πιστωτικη,που εκει εχεις αλλο ενα -5%

BLiTzER
25/11/2010, 23:49
Αν σου έχουν αφαιρέσει τη νομική, η οποία είναι κανά 20ρι το 6μηνο, άρα κανά 40ρι το χρόνο, πάμε στα (228+40) ~270 ανά έτος, οπότε δεν ακούγεται και τόσο καλό πλέον :P Αν όντως έχεις ίδιο πακέτο με μένα, όμως, η διαφορά στην τιμή είναι αρκετά μεγάλη (και δε δικαιολογείται σε καμία περίπτωση). Είμαι πολύ περίεργος να μάθω.

nic mor
25/11/2010, 23:54
οχι εγω εχω νομικη,αλλα βλεπω σημερα που κοιταξα το
site για να το πω στα παιδια οτι ναι μεν η τιμη δεν εχει αλλαξει
αλλα τη νομικη δεν την αναφερει!
γι'αυτο οποιος ενδιαφερεται ας κανει ενα τηλ να μαθει!!

nic mor
26/11/2010, 00:03
να και το ασφαλιστρο μου
κλικ (http://img249.imageshack.us/f/1212w0.jpg/)

Hornet_08
26/11/2010, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
198? το εξαμηνο :a08: γ@μω την π@υτανα μου μεσα :mad:

Δεν εχω ουτε οδικη ουτε τπτ. Μονο πυρος :a24:

Αδερφε ειπαμε να μας κωλοπιασουν... εσενα σε βιασαν κανονικα... !

dmf
26/11/2010, 01:00
ναι αλλα ειμαι νεος οδηγος :rolleyes:
8 μηνες το'χω

Hornet_08
26/11/2010, 01:18
Το διπλωμα ?

dmf
26/11/2010, 01:57
ναι..

Hornet_08
26/11/2010, 01:58
α οκ, για 16 μηνες ακομα στην ασφαλεια θα σε :a021:

trelf
26/11/2010, 01:58
interamerican + οδικη + ολικης κλοπης + πυρος + νομικη προστ ++++ κτλ....

290/6μηνο

απο ασφαλιστη

Hornet_08
26/11/2010, 01:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelf
interamerican + οδικη + ολικης κλοπης + πυρος + νομικη προστ ++++ κτλ....

290/6μηνο

απο ασφαλιστη


Γιατι δεν εβαλες κ μικτη ρε συ

yannis24
26/11/2010, 08:49
μιας και ειμαι και part-timer ασφαλιστης να σας πω 1-2 πραγματακια εντελως πληροφοριακα και με τυχαια σειρα :

1) Αστικη ευθυνη πυρος ειναι οτι ακριβως σου ειπανε απο την εταιρεια....αμα η μηχανη σου πιασει φωτια και προκαλεσει ζημιες σε καποιον αλλον διπλα ( αυτοκινητο, μηχανη,σπιτι κτλ ) ή ασφαλεια πληρωνεις εκεινον αφοσων αυτος στραφει εναντιον σου ! Για να αποζημιωθεις εσυ αν παρει φωτια το μηχανακι σου πρεπει να εχεις την καλυψη Ασφαλεια πυρος.

2) Σχετικα με τα ασφαλιστρα επαρχιας και Αθηνας.....
Παιδια...εδω χρειαζεται παρα πολυ προσοχη !! Εχω πολλους πελατες οι οποιοι και δηλωνουν σαν εδρα τους διευθυνσεις στην επαρχια για να πληρωνουν λιγοτερα ασφαλιστρα......αυτο ειναι πιο ευκολα αμα και το αυτοκινητο/ μηχανακι εχει πινακιδες επαρχιας.....
αλλα :
να ξερετε οτι αν πχ προκαλεσετε ενα μεγαλο ατυχημα στην Αθηνα πχ, και χτυπησετε εναν ανθρωπο ή τον σκοτωσετε, πραγμα το οποιο σημαινει οτι θα ενεργοποιηθει η Αστικη Ευθυνη του συμβολαιου σας για να σας καλυψει απεναντι στο θυμα, η εταιρεια θα το ψαξει παρα πολυ για το κατα ποσο ειναι αληθη τα στοιχεια του συμβολαιου ή οχι.....οποτε, αν εσεις μενετε κανονικα Αθηνα, και εχετε δηλωσει σαν εδρα σας/κατοικια το χωριο του μπαμπα σας στην Αρτα και βρεθει οτι ουδεποτε εχετε πατησει εκει αλλα το κανετε μονο και μονο για να γλιτωσετε €30-€40 το εξαμηνο τοτε βρισκεστε εκτεθιμενοι .....γιατι πχ αν το θυμα σας σας ζητησει αποζημιωση €300.000, καλειστε να τα βαλετε απο την τσεπη σας....
Καλο θα ειναι ο ασφαλιστης να σας ενημερωσει γι αυτα !!
Ειχα πελατη που επεσε με το αυτοκινητο του πανω σε κολωνα, η κολωνα επεσε σε περιπτερο και τραυματισε 2 ατομα.....μετα απο 1 χρονο τρεξιματα, και αφου αποδειχτηκε οτι ηταν σφαλμα του αυτοκινητου, ΔΕΝ ηταν πιωμενος και διαφορα αλλα, αποζημιωσε με €250.000 τα θυματα !!....μεσω της αστικης ευθυνης !

3) τωρα πια συνιστω τους πελατες μου να κανουν συμβολαια με τον χρονο......Ηδη αρκετες εταιρειες κανουν αυξησεις της ταξης του 20% που σημαινει οτι το ιδιο συμβολαιο το επομενο 6μηνο μπορει να παρει μεχρι και €50 πανω.......Ασε που με τον χρονο εχεις και μια εκτπωση της ταξης του 3%-5%..... Σημερα πχ θα παραδωσω ενα συμβολαιο σε ενα V-strom, για ενα χρονο με κλοπη (€5000 αποζημιωση), κομπλε με τα ολα του στην Interamerican το οποιο ειναι €260 το 6μηνο αλλα ο χρονο τους ερχετε €460 !! Γλιτωνει δηλαδη μανι-μανι €60 και την οποιδηποτε αλλη αυξηση γινει μεσα στον χρονο !!

4) το anytime μην το πολυεμπιστευεστε.....οι τιμες που παιρνετε απο εκει ειναι ακριβως οι ιδιες με τις τιμες που ΠΡΕΠΕΙ να σας δωσει ο ασφαλιστης σας αμα σας ασφαλισει στην Interamerican....δεν κερδιζετε ουτε €1 ! οποτε προτιμηστε το ασφαλιστη σας για να εχετε και καποιον ανθρωπο να σας εξυπηρετηση ΑΝ γινει κατι......γιατι ΑΝ γινει κατι, και προσπαθησετε να παρετε τηλεφωνο στο anytime.....πιασε το αυγο και κουρευτο .......σας το ξαναλεω οτι οι τιμες που σας δινει ο ασφαλιστης σας ειναι οι ιδιες !

5) κλοπη κανουν μονο η chartis και οι Interamerican....

6) η Ιντεραμειψαν εχει μεσα στα ασφαλιστρα της και οδικη βοηθεια....

7) η Chartis θα σας κανει καλυτερη τιμη αν εχετε ασφαλισει και 2ο οχημα στην εταιρεια δικο σας ( πχ το παπι σας ή το αμαξι σας )

Δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο απο αυτα που διαβασα.....οτι αλλο θελετε σας βοηθαω....

yannis24
26/11/2010, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hornet_08
Στην personal Πληρωνω 132,5 χωρις οδικη κ τωρα μου ηρθε 180 επειδη λεει καναν μια αναπροσαρμογη στην καλυψη της αστικης ευθυνης απο τα 500.000 στις 750.000 (λογω νομου του κρατους)
Θα παρουν τα τετοια μου.


.


αυτο ισχυει....και δεν ειναι νομος τους κρατους...ειναι νομος της Ευρωπαικης Ενωσης....Ολες οι ασφαλειες θα πρεπει μεχρι το 2012 να αναπροσαρμοσουν τα ορια της καλυψης αστικης ευθυνης απο τα €500.000 στα €1.000.000 ( Solvency II : http://www.eaee.gr/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=254&Itemid=250&lang=el )

Από την 1η Ιανουαρίου 2011 τα ελάχιστα ποσά ασφαλιστικής κάλυψης, αναπροσαρμόζονται εκ νέου και δεν μπορεί να είναι κατώτερα:

• Σε περίπτωση σωματικής βλάβης από 750.000 ευρώ, ανά θύμα
• Σε περίπτωση υλικής ζημιάς από 750.000 ευρώ, ανά ατύχημα, ανεξάρτητα από τον αριθμό των θυμάτων

Το τελευταίο στάδιο προσαρμογής έχει οριστεί η 1η Ιουνίου 2012, ημερομηνία κατά την οποία τα ελάχιστα ποσά ασφαλιστικής κάλυψης ορίζονται:

• Σε περίπτωση σωματικής βλάβης σε 1.000.000 ευρώ, ανά θύμα
• Σε περίπτωση υλικής ζημιάς σε 1.000.000 ευρώ, ανά ατύχημα, ανεξάρτητα από τον αριθμό των θυμάτων

που σημαινει οτι του χρονου θα υπαρξουν και παλι αυξησεις !!

VALES
26/11/2010, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DIM.K30
στη Λαρισα 60 εβραιους το εξαμηνο με τις βασικες καλυψεις
στην ιντερσαλλονικα για 1000αρι αν και νομιζω πως πανω απο 250cc
ειναι το ιδιο






Ρίξε μία προσεκτικότερη ματιά στο ασφαλιστήριο σου. Κάτι μου λέει πως είναι τετράμηνο και όχι εξάμηνο. :smilea:

ares_tz
26/11/2010, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
μιας και ειμαι και part-timer ασφαλιστης να σας πω 1-2 πραγματακια εντελως πληροφοριακα και με τυχαια σειρα :

1) Αστικη ευθυνη πυρος ειναι οτι ακριβως σου ειπανε απο την εταιρεια....αμα η μηχανη σου πιασει φωτια και προκαλεσει ζημιες σε καποιον αλλον διπλα ( αυτοκινητο, μηχανη,σπιτι κτλ ) ή ασφαλεια πληρωνεις εκεινον αφοσων αυτος στραφει εναντιον σου ! Για να αποζημιωθεις εσυ αν παρει φωτια το μηχανακι σου πρεπει να εχεις την καλυψη Ασφαλεια πυρος.

2) Σχετικα με τα ασφαλιστρα επαρχιας και Αθηνας.....
Παιδια...εδω χρειαζεται παρα πολυ προσοχη !! Εχω πολλους πελατες οι οποιοι και δηλωνουν σαν εδρα τους διευθυνσεις στην επαρχια για να πληρωνουν λιγοτερα ασφαλιστρα......αυτο ειναι πιο ευκολα αμα και το αυτοκινητο/ μηχανακι εχει πινακιδες επαρχιας.....
αλλα :
να ξερετε οτι αν πχ προκαλεσετε ενα μεγαλο ατυχημα στην Αθηνα πχ, και χτυπησετε εναν ανθρωπο ή τον σκοτωσετε, πραγμα το οποιο σημαινει οτι θα ενεργοποιηθει η Αστικη Ευθυνη του συμβολαιου σας για να σας καλυψει απεναντι στο θυμα, η εταιρεια θα το ψαξει παρα πολυ για το κατα ποσο ειναι αληθη τα στοιχεια του συμβολαιου ή οχι.....οποτε, αν εσεις μενετε κανονικα Αθηνα, και εχετε δηλωσει σαν εδρα σας/κατοικια το χωριο του μπαμπα σας στην Αρτα και βρεθει οτι ουδεποτε εχετε πατησει εκει αλλα το κανετε μονο και μονο για να γλιτωσετε €30-€40 το εξαμηνο τοτε βρισκεστε εκτεθιμενοι .....γιατι πχ αν το θυμα σας σας ζητησει αποζημιωση €300.000, καλειστε να τα βαλετε απο την τσεπη σας....
Καλο θα ειναι ο ασφαλιστης να σας ενημερωσει γι αυτα !!
Ειχα πελατη που επεσε με το αυτοκινητο του πανω σε κολωνα, η κολωνα επεσε σε περιπτερο και τραυματισε 2 ατομα.....μετα απο 1 χρονο τρεξιματα, και αφου αποδειχτηκε οτι ηταν σφαλμα του αυτοκινητου, ΔΕΝ ηταν πιωμενος και διαφορα αλλα, αποζημιωσε με €250.000 τα θυματα !!....μεσω της αστικης ευθυνης !

3) τωρα πια συνιστω τους πελατες μου να κανουν συμβολαια με τον χρονο......Ηδη αρκετες εταιρειες κανουν αυξησεις της ταξης του 20% που σημαινει οτι το ιδιο συμβολαιο το επομενο 6μηνο μπορει να παρει μεχρι και €50 πανω.......Ασε που με τον χρονο εχεις και μια εκτπωση της ταξης του 3%-5%..... Σημερα πχ θα παραδωσω ενα συμβολαιο σε ενα V-strom, για ενα χρονο με κλοπη (€5000 αποζημιωση), κομπλε με τα ολα του στην Interamerican το οποιο ειναι €260 το 6μηνο αλλα ο χρονο τους ερχετε €460 !! Γλιτωνει δηλαδη μανι-μανι €60 και την οποιδηποτε αλλη αυξηση γινει μεσα στον χρονο !!

4) το anytime μην το πολυεμπιστευεστε.....οι τιμες που παιρνετε απο εκει ειναι ακριβως οι ιδιες με τις τιμες που ΠΡΕΠΕΙ να σας δωσει ο ασφαλιστης σας αμα σας ασφαλισει στην Interamerican....δεν κερδιζετε ουτε €1 ! οποτε προτιμηστε το ασφαλιστη σας για να εχετε και καποιον ανθρωπο να σας εξυπηρετηση ΑΝ γινει κατι......γιατι ΑΝ γινει κατι, και προσπαθησετε να παρετε τηλεφωνο στο anytime.....πιασε το αυγο και κουρευτο .......σας το ξαναλεω οτι οι τιμες που σας δινει ο ασφαλιστης σας ειναι οι ιδιες !

5) κλοπη κανουν μονο η chartis και οι Interamerican....

6) η Ιντεραμειψαν εχει μεσα στα ασφαλιστρα της και οδικη βοηθεια....

7) η Chartis θα σας κανει καλυτερη τιμη αν εχετε ασφαλισει και 2ο οχημα στην εταιρεια δικο σας ( πχ το παπι σας ή το αμαξι σας )

Δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο απο αυτα που διαβασα.....οτι αλλο θελετε σας βοηθαω....

ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΑ...ΛΥΘΗΚΑΝ ΑΠΟΡΊΕΣ..:wave2:

DIM.K30
26/11/2010, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Ρίξε μία προσεκτικότερη ματιά στο ασφαλιστήριο σου. Κάτι μου λέει πως είναι τετράμηνο και όχι εξάμηνο. :smilea:
ΤΣΟΥ!:nono:
Με 10% εκπτωση να επισημανω λογω επαγγελματος:D

Hornet_08
26/11/2010, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24


2) Σχετικα με τα ασφαλιστρα επαρχιας και Αθηνας.....
Παιδια...εδω χρειαζεται παρα πολυ προσοχη !! Εχω πολλους πελατες οι οποιοι και δηλωνουν σαν εδρα τους διευθυνσεις στην επαρχια για να πληρωνουν λιγοτερα ασφαλιστρα......αυτο ειναι πιο ευκολα αμα και το αυτοκινητο/ μηχανακι εχει πινακιδες επαρχιας.....
αλλα :
να ξερετε οτι αν πχ προκαλεσετε ενα μεγαλο ατυχημα στην Αθηνα πχ, και χτυπησετε εναν ανθρωπο ή τον σκοτωσετε, πραγμα το οποιο σημαινει οτι θα ενεργοποιηθει η Αστικη Ευθυνη του συμβολαιου σας για να σας καλυψει απεναντι στο θυμα, η εταιρεια θα το ψαξει παρα πολυ για το κατα ποσο ειναι αληθη τα στοιχεια του συμβολαιου ή οχι.....οποτε, αν εσεις μενετε κανονικα Αθηνα, και εχετε δηλωσει σαν εδρα σας/κατοικια το χωριο του μπαμπα σας στην Αρτα και βρεθει οτι ουδεποτε εχετε πατησει εκει αλλα το κανετε μονο και μονο για να γλιτωσετε €30-€40 το εξαμηνο τοτε βρισκεστε εκτεθιμενοι .....γιατι πχ αν το θυμα σας σας ζητησει αποζημιωση €300.000, καλειστε να τα βαλετε απο την τσεπη σας....
Καλο θα ειναι ο ασφαλιστης να σας ενημερωσει γι αυτα !!
Ειχα πελατη που επεσε με το αυτοκινητο του πανω σε κολωνα, η κολωνα επεσε σε περιπτερο και τραυματισε 2 ατομα.....μετα απο 1 χρονο τρεξιματα, και αφου αποδειχτηκε οτι ηταν σφαλμα του αυτοκινητου, ΔΕΝ ηταν πιωμενος και διαφορα αλλα, αποζημιωσε με €250.000 τα θυματα !!....μεσω της αστικης ευθυνης !



Ετσι σας ειπαν να λετε ε...

byron
26/11/2010, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
2) Σχετικα με τα ασφαλιστρα επαρχιας και Αθηνας.....


Δεν είναι τόσο απλό (πλέον?) να δηλώνεις διεύθυνση επαρχίας. Ζητάνε ΔΟΥ που ανήκεις πχ, ή να έχουν εκδωθεί οι πινακίδες στον νομό που λες οτι μένεις.

yannis24
26/11/2010, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hornet_08
Ετσι σας ειπαν να λετε ε...

προσωπικα δεν μου ειπε κανενας τιποτα....
Ετσι ειναι .....
τωρα ποιοι ειπαν σε ποιους τι ...λυσε το εσυ....

οπως ανεφερα και ποιο πανω, εγω ειμαι part time ασφαλιστης ( στο επαγγελμα ειμαι Ηλεκτρολογος μηχανικος και ασχολουμε σε Δημοσια εργα ) και δεν ασχολουμε με ασφαλειες αυτοκινητων και μηχανων ΠΑΡΑ μονο για την οικογενεια μου και 4-5 φιλους..... προτιμαω να ασφαλιζω εργα, ασφαλειες ζωης κτλ, που και κερδος μου αφηνουν και δεν μου τρωνε πολυ χρονο.....

απλα, καποια πραγματα καλο ειναι να τα ξερει ο κοσμος μιας και ποτε δεν διαβαζει τα ψιλα γραμματα των συμβολαιων !!
αλλα αφου εσυ κατι περισσοτερο ξερεις....γιατι δεν μας λες ?
:wave2:

mats8282
26/11/2010, 15:31
Οι καιροί είναι δύσκολοι,το ξέρω,αλλά μην λυπάστε 20Ε το εξάμηνο για να πάτε σε μια καλύτερη εταιρεία ή να βάλετε μια νομική προστασία εκεί που είστε...

Τώρα για όσους πιστεύουν ότι οι ασφάλειες είναι άχρηστες,οι εταιρείες ίδιες κλπ δεν μπορώ να πω κάτι..Δικαίωμά τους..Ελπίζω όμως να μην τους συμβεί να τους τρακάρει ανασφάλιστος ή ασφαλισμένος σε εταιρεία που έκλεισε μέχρι να γίνει το δικαστήριο...

Το Επικουρικό βλέπετε είναι υπερφορτωμένο οπότε επιδικάζουν κλάσμα της κανονικής αποζημίωσης και οι αποζημιώσεις θα δωθούν σε κανά χρόνο από την απόφαση από ό,τι λέει η δικηγόρος μου...

ares_tz
27/11/2010, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Οι καιροί είναι δύσκολοι,το ξέρω,αλλά μην λυπάστε 20Ε το εξάμηνο για να πάτε σε μια καλύτερη εταιρεία ή να βάλετε μια νομική προστασία εκεί που είστε...

Τώρα για όσους πιστεύουν ότι οι ασφάλειες είναι άχρηστες,οι εταιρείες ίδιες κλπ δεν μπορώ να πω κάτι..Δικαίωμά τους..Ελπίζω όμως να μην τους συμβεί να τους τρακάρει ανασφάλιστος ή ασφαλισμένος σε εταιρεία που έκλεισε μέχρι να γίνει το δικαστήριο...

Το Επικουρικό βλέπετε είναι υπερφορτωμένο οπότε επιδικάζουν κλάσμα της κανονικής αποζημίωσης και οι αποζημιώσεις θα δωθούν σε κανά χρόνο από την απόφαση από ό,τι λέει η δικηγόρος μου...

Εσύ πες στο άλλο νήμα που άνοιξες για την περιπέτεια που είχες και την αποζημίωση που πήρες..

webassasin
27/11/2010, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
με ρωτησε και ενας φιλος με πμ..
δεν ειναι μυστικο anytime! (http://www.anytimeonline.gr/index.asp?a_id=110)
:wave2: :wave2:
δεν δουλευει και τοσο καλα αυτο..
μου εβγαλε 185 ευρω ετησια για το κρυφτον..

nic mor
27/11/2010, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
δεν δουλευει και τοσο καλα αυτο..
μου εβγαλε 185 ευρω ετησια για το κρυφτον..

"δεν κανει" για παπια κτλ γιατι εχει νταβαντζιλικι
οδικη βοηθεια και νομικη προστασια.
που ειναι πλεον πολυτελεια για το παπι
και εγω σε μια "τρεχα γυρευε" το εχω με 57? το εξαμηνο
γιατι δεν μπορω να τα σκαω και για το παπι και για τη μηχανη.

ASTRAKITCAR
27/11/2010, 19:22
μενω αθηνα αλλα εχω σπιτι στην Κρητη.

μαλιστα δηλωνω στο Ε9 κατι χωραφακια που εχω εκει..


το αμαξι το δηλωσα εκει αλλα το η ΔΟΥ που ανηκω ειναι εδω...


απαγορευεται να το εχω αραγμενο κατω για 8 μηνες τον χρονο..ΟΧΙ?

αν κανω εδω ατυχημα δεν θα με καλυψει η ασφαλεια μου?γιατι?

δηλ.αμα το δηλωνα εδρα εδω και εκανα ατυχημα στην ΚΡΗΤΗ δεν θα με καλυπτε?προφανως ναι..


αν κλαπει στην ΚΡΗΤΗ δεν θα με αποζημιωσει αν το εχω δηλωσει εδω..προφανως ναι...

αν το εχω δηλωσει Κρητη και κλαεπει αθηνα ,θα με αποζημιωσει?

τα ερωτηματα αφορουν οποιον ασχολειται με ασφαλειες ..αν θελει καποιος ας τοποθετηθει.


επισης θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ μονο δυο εταιρεις να ασφαλιζουν μοτο για κλοπη...αυτο για εμενα λεγετε κοροιδια και ειναι για γελια εταιρεις που δεν το κανουν...δεν μπορει το κρατος να σε υποχρεωνει να ασφαλιστεις και να μην υποχρεωνει τις εταιρειες να μην ασφαλιζουν μηχανακια..

mats8282
29/11/2010, 13:51
Το υποχρεωτικό είναι η αστική ευθύνη.Από εκεί και πέρα ουδέν..

Το τι θα κάνει μια εταιρεία,σε ατύχημα ή κλοπή,αν ανακαλύψει πως ο πελάτης μένει μόνιμα Αθήνα και έχει δηλώσει διεύθυνση επαρχία δεν το γνωρίζω.Λογικά θα είναι ανάλογα την ασφαλιστική διότι τα ασφάλιστρα που πληρώνεις είναι λιγότερα από τα κανονικά,είτε για ΑΕ είτε για επιπλέον καλύψεις..

Μπορεί να σου πούνε,παράδειγμα,σου πληρώνω το 70% της ζημιάς γιατί πληρώνεις το 70% των ασφαλίστρων που θα πλήρωνες κανονικά,μπορεί να σου πούνε και δεν σε καλύπτω γιατί δήλωσες ψευδή στοιχεία με σκοπό να εξαπατήσεις την εταιρεία.Πιο πιθανό το δεύτερο,χωρίς να γνωρίζω γιατί δεν μου έχει τύχει.

Από την άλλη αν έχεις δηλώσει την πραγματική σου διεύθυνση και σου κλέψουν το όχημα ή τρακάρεις σε άλλο σημείο της Ελλάδας δεν έχεις,φυσικά,κανένα θέμα.



ΥΓ Βασικά αν μπορείς να αποδείξεις ότι μένεις τουλάχιστον 6 μήνες επαρχία δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα...Για παράδειγμα ένας που είναι δάσκαλος στο Καρπενήσι και μένει 9 μήνες εκεί εννοείται πως θα το ασφαλίσει εκεί και ας κατεβαίνει όλο το καλοκαίρι,πχ,Αθήνα..

yannis24
29/11/2010, 20:32
σχετικα με το ατυχημα και το που θα γινει, η ασφαλιστικη δεν θα κατσει να ψαξει το που μενεις αμα πχ εχει ενα τρακαρισμα 1-2 φορες τον χρονο.....
αμα ομως εσυ εχει δηλωσει εδρα την Κρητη και εχεις 10 ατυχηματα σε ενα ετος στην αθηνα εκει θα το κοιταξει.....
επισης μιλαμε οτι θα το ψαξει και για μεγαλες ζημιες που ισως απαιτουν αποζημιωσεις μεγαλων ποσων...πχ..€500.000 - €600.000 ( πεφτεις πχ πανω σε μια σταση με τημ μηχανη και σκοτωνεις 2-3 ατομα !!)

ares_tz
29/11/2010, 20:43
Το asfalistra.gr που είναι πρακτορείο ασφαλειών είπε ότι οι περισσότερες ασφαλιστικές εταιρείες μπορεί να αρνηθούν να αποζημιώσουν μια ζημιά εάν δουν οτι τα στοιχεία είναι ψευδή. Άρα πρέπει να υπάρχει λογαριασμός ΔΕΚΟ στο όνομα του κατόχου της μηχανής που να δηλώνει την διεύθυνση στην επαρχία γιατί διαφορετικά ο καθένας θα δήλωνε ψευδή στοιχεία για επαρχία.

Αλλά τελικά σε περίπτωση ατυχήματος όλα είναι ρευστά..ποιος εγγυάται ότι η εταιρεία θα σε στηρίξει?
:wave2:

yannis24
29/11/2010, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ares_tz
Αλλά τελικά σε περίπτωση ατυχήματος όλα είναι ρευστά..ποιος εγγυάται ότι η εταιρεία θα σε στηρίξει?
:wave2:

η εταιρεια θα σε στηριξει γιατι εχετε κανει ενα συμβολαιο μεταξυ σας και οφειλει να το τηρησει....στην αντιθετη περιπτωση μπορεις να στραφεις εναντιον της....
οταν σου παραδιδετε ενα συμβολαιο ( ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ συμβολαιο ασφαλιστικο), η εταιρεια οφειλει μαζι με το συμβολαιο να σου παραδιδει και μια δηλωση εναντιωσης (απο την πειρα μου η μονη που διδει κατι τετοιο μαζι με τα συμβολαια μηχανης/αυτοκινητου ειναι η Ιντεραμερικαν )....
εσυ οφειλεις να διαβασεις του ορους (κανενας δε το κανει ) και αμα δεν συμφωνεις με κατι δεν το παραλαμβανεις 'η δεν το πληρωνεις.....
Γενικα οι εταιρειες δεν αναλαμβανουν να σε στηριξουν οταν πχ προκαλεσεις ατυχημα πιωμενος, με ναρκωτικα, εισαι υπο την επηρρεια φαρμακων, γινει πολεμος και καταστραφει η μηχανη σου, σε καταδιωκουν και δεν σταματας και προκαλεις 3-4 ατυχηματα και διαφορες αλλες τετοιες καταστασεις....

ares_tz
30/11/2010, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
η εταιρεια θα σε στηριξει γιατι εχετε κανει ενα συμβολαιο μεταξυ σας και οφειλει να το τηρησει....στην αντιθετη περιπτωση μπορεις να στραφεις εναντιον της....
οταν σου παραδιδετε ενα συμβολαιο ( ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ συμβολαιο ασφαλιστικο), η εταιρεια οφειλει μαζι με το συμβολαιο να σου παραδιδει και μια δηλωση εναντιωσης (απο την πειρα μου η μονη που διδει κατι τετοιο μαζι με τα συμβολαια μηχανης/αυτοκινητου ειναι η Ιντεραμερικαν )....
εσυ οφειλεις να διαβασεις του ορους (κανενας δε το κανει ) και αμα δεν συμφωνεις με κατι δεν το παραλαμβανεις 'η δεν το πληρωνεις.....


Πρόσφατα παρέλαβα τέτοιο συμβόλαιο απο την Chartis και έριξα μια ματιά στους γενικούς και ειδικούς όρους...Βέβαια την προσοχή μου έδωσα στην πρώτη σελίδα με τις καλύψεις του συμβολαίου..Σχετικά τώρα με την εναντίωση, υπάρχει στην τελευταία σελίδα και μπορείς να αμφισβητήσεις το συμβόλαιο και να το επιστρέψεις όταν δεν συμφωνείς με τους όρους!

Africaptan
18/01/2011, 11:27
Παιδια τα πραματα ειναι λιγο μπερδεμενα. Δηλαδη.
Εχω 4 οχηματα (ξερω, καλα να παθω...).
2 αυτοκινητα και 2 δικυκλα. Ολα ασφαλισμενα σε ασφαλιστη φιλο μου και στην ιδια εταιρια.
Εκανα τη συγκριση με το "anytime" και οι διαφορες ειναι πολυ μικρες, αλλα στα αυτοκινητα και στη μοτοσυκλετα επωφελουμαι, ενω στο scooter πληρωνω ηδη λιγοτερα.
Επισης, κανοντας τη συγκριση, πατησα οτι το αμαξι (επιβατικο 1400cc,) ειχε πρωτη αδεια 5/2001 και μου εβγαλε 150e, ενω μετα που κοιταξα την αδεια ειδα οτι ειχα κανει λαθος στο μηνα μονο, και δεν ηταν 5/2001, αλλα 7/2001 κι ετσι ξαναεκανα τη συγκριση και αυτη τη φορα το συστημα μου εβγαλε οτι επρεπε να πληρωσω 158e.
Μ αλλα λογια θελω να πω οτι κακως βλεπω και κανουν συγκρισεις μεταξυ τους τα υπολοιπα μελη του forum, διοτι οπως βλεπετε κι εσεις, και η λεπτομερεια ακομα κανει τη διαφορα.
Παρ αυτα, αυριο θα παω στον ασφαλιστη μου, για περισοτερες πληροφοριες.

Allst@rf
18/01/2011, 12:29
ωραίος ο ασφαλιστής...

Παντος εγώ κατάλαβα ένα πράγμα...

Οι περισσότεροι από μας ,δεν καθόμαστε να συζητήσουμε με τον ασφαλιστή μας 5 βασικα πράγματα ,να ρωτήσουμε αλλά 5 για να μας λυθούν οι απορίες ,να ανοίξουμε τα στραβά μας και να μην μας κοροϊδεύουν...

Sapadak
18/01/2011, 12:32
Δε καταλαβα

Η ασφαλεια,μαλλον το κοστος της ασφαλειας επηρεαζετε απο την ημερομηνια της αδειας κυκλοφοριας??????
1η φορα τακουω αυτο

dmf
18/01/2011, 12:50
προφανως εχει να κανει με την προσαρμογη του ασφαλισμενου ποσου αναλογα της παλαιοτητας

Africaptan
18/01/2011, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Δε καταλαβα

Η ασφαλεια,μαλλον το κοστος της ασφαλειας επηρεαζετε απο την ημερομηνια της αδειας κυκλοφοριας??????
1η φορα τακουω αυτο

Μαλλον εχει να κανει με τα 6μηνα. Τον 5ο μηνα με τον 7ο, (1ο και 2ο 6μηνο δηλαδη) μου εβγαλε διαφορα στην τιμη...

mats8282
18/01/2011, 15:36
Σε μερικές εταιρείες υπάρχει παραμετρική τιμολόγηση...

Μπορεί να έχει να κάνει με την ηλικία του οδηγού(πχ ο 30άρης να πληρώνει πιο πολλά από τον 50άρη),με την ακριβή ημερομηνία κατασκευής του οχήματος(όσο πιο παλιό τόσο πιο πολλά/λίγα),με τον ΤΚ(άλλο τιμολόγιο κέντρο Αθήνας,άλλο προάστεια) κλπ κλπ...

fonzareli
25/06/2011, 00:45
Παιδιά έχω πρόβλημα με τον ασφαλιστή μου: Φέρνει το συμβόλαιο και το σήμα πάνω από μήνα μετά τη λήξη του προηγούμενου έτους πάντα. Το γιατί δεν το καταλαβαίνω, αλλά με εκνευρίζει αφάνταστα διότι όλο μου δίνει κάτι εκτυπώσεις από υπολογιστή που υποτίθεται θα με καλύψουν ενώ δεν είναι έτσι και θα φάω καμιά κλήση...

Το μόνο θετικό του είναι ότι έχει φτηνότερο κόστος από άλλους. πχ το αμάξι 1500 κυβικά που έχω (με φουλ μπονους μαλους) με θραύση κρυστάλλων βγαίνει 300 ευρώ το χρόνο.

Τώρα είμαι ακριβώς στη φάση της ανανέωσης για αμάξι και μηχανή και τραβάει το ίδιο τροπάριο.
Σκέφτομαι να τον αλλάξω άμεσα. Εχετε να προτείνετε κάτι καλό και φτηνό για 125 κυβικά; Οδική δεν με νοιάζει (έχω ADAC) αλλά και αν υπάρχει κακό δεν κάνει!

Δεν είχα νομική προστασία πουθενά και δεν ξέρω αν τελικά χρησιμεύει.

Επίσης δεν ξέρω να υπάρχει πρόβλημα σε online ασφάλιση. Αν μετά χρειαστείς τον ασφαλιστή (πχ σε κάποιο ατύχημα ή σε θραύση κρυστάλλων) πως θα βγάλεις άκρη;

Εχετε να προτείνετε κάτι καλό για 2 αμάξια και 1 μηχανή; Σκεφτόμουν interamerican ή chartis.

*και κάτι ακόμα: τι γίνεται αν δώσω όχημα σε κάτω των 23 ετών και δεν έχω κάνει τέτοια δήλωση στην ασφαλιστική; μένω ακάλυπτος σε περίπτωση ατυχήματος;