PDA

View Full Version : Σύστημα συναγερμού ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ



Elessar.GR
25/11/2010, 16:10
Hello to all

Τον ιανουάριο θα έχω μηχανή και θα ήθελα να μου λέγατε μερικές προτάσεις για σύστημα συναγερμού.

Παρακαλώ να αναφέρεται μοντέλο/εταιρία που προτείνεται καθός και γιατί το συγκεκριμένο και όχι κάποιο άλλο.

thanks a lot guys :wave2:

sniper
25/11/2010, 16:17
Κάνε ασφάλεια κλοπής

Elessar.GR
25/11/2010, 19:56
thanks

any one else?

Band(age)it
25/11/2010, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κάνε ασφάλεια κλοπής


+1
Ψυχολογικο ειναι να εχεις συναγερμο...το ζουμι ειναι αυτο που λεγει ο σναιπερ...

Metzgermeister
25/11/2010, 21:55
Ασφαλεια κλοπης οπως ειπε ο φιλος απο πανω!Και κοιμασαι ησυχος.

Africaptan
25/11/2010, 22:12
Και ποσο πληρωνουμε ρε παιδια γι αυτην την ασφαλεια κλοπης; Σχεδον ενα χιλιαρικο το χρονο. Αξιζει λετε; Τωρα θα μου πεις, "αναλογα το μηχανακι του καθενος". Οκ, συμφωνουμε, παντως αν υπολογισουμε οτι οι περισσοτεροι εχουν καποιο μηχανακι της ταξεως των 5000e, θεωρω οτι δεν αξιζει.

Metzgermeister
25/11/2010, 22:17
εγω για 10000 ευρω πληρωνα 500 το χρονο.
δεν νομιζω να ειναι πολλα τα 500 για να μην εισια αγχωμενος :beer:

blackbusa
25/11/2010, 22:27
ερωτηση...δεν ειναι βασικη προυποθεση της ασφαλειας κλοπης να εχει συναγερμο το μηχανακι???

Africaptan
25/11/2010, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ερωτηση...δεν ειναι βασικη προυποθεση της ασφαλειας κλοπης να εχει συναγερμο το μηχανακι???
Σαν να μου φαινεται οτι εχεις δικιο.

Africaptan
25/11/2010, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Metzgermeister
εγω για 10000 ευρω πληρωνα 500 το χρονο.
δεν νομιζω να ειναι πολλα τα 500 για να μην εισια αγχωμενος :beer:
500e για 10000, δεν ειναι πολλα. Ομως ειπα αυτα τα νουμερα που ειπα πριν, γιατι μολις εχτες ειχα μια συζητηση μ ενα φιλο και μου ειπε οτι ασφαλισε τη δικια του (ενα καρμπυρατερατο varadero) για κλοπη με 1100e το χρονο. Μου φανηκε απιστευτο, αλλα δεν ειχα λογο να μην τον πιστεψω. Αυτο που δεν ξεκαθαρισα, ηταν αν μεσα στην τιμη, ηταν και η βασικη ασφαλεια. Κι απ οτι ξερω, δεν ασφαλιζουν ολες οι ασφαλιστικες εταιριες.

Metzgermeister
25/11/2010, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
500e για 10000, δεν ειναι πολλα. Ομως ειπα αυτα τα νουμερα που ειπα πριν, γιατι μολις εχτες ειχα μια συζητηση μ ενα φιλο και μου ειπε οτι ασφαλισε τη δικια του (ενα καρμπυρατερατο varadero) για κλοπη με 1100e το χρονο. Μου φανηκε απιστευτο, αλλα δεν ειχα λογο να μην τον πιστεψω. Αυτο που δεν ξεκαθαρισα, ηταν αν μεσα στην τιμη, ηταν και η βασικη ασφαλεια. Κι απ οτι ξερω, δεν ασφαλιζουν ολες οι ασφαλιστικες εταιριες.

Εμενα ειχε τα παντα μεσα.Βεβαια οπως ειπατε πιο πανω,ισως επαιξε ρολο οτι η μηχανη μου ειχε πανω συναργεμο κ την βαζω σε γκαραζ.Μαλλον εαν παιζουν πολλα πραγματα που δυσκολευουν την κλοπη της να μειωνεται το κοστος ασφαλισης της

blackbusa
25/11/2010, 22:52
παλι χωρις να το παιζω ξερολας...το μονο βασικο νομιζω ειναι ο συναγερμος...και ο λογος ειναι οτι ειναι μονιμος πανω στο μηχανακι...και με την λογικη οτι θα τον ενεργοποιεις...το να εχεις κουλουρες/δισκους/αλυσιδες/κλπ δεν παιζει και μεγαλο ρολο γιατι δεν ειναι σιγουρο οτι θα τα βαζεις παντα....ποσο μαλλον να τα εχεις συνεχεια μαζι σου...οπως και το θεμα με το γκαραζ γιατι τα ποιο πολλα μηχανακια κλεβονται μακρυα απο το μερος που μενουμε...

υ.γ. για συναγερμο εχω spyball...μου τον προτεινε ο μηχανικος που ειναι και κολλητος...τα πως που και γιατι δεν τα ξερω...
υ.γ.2 καποιος ειπε 500? για 10000?...δεν μας ειπες για ποια μηχανη...και φανταζομαι οτι χρονο με τον χρονο να κανεις αναπροσαρμογη του ποσου αξιας γιατι αν (χτυπαμε ξυλο) στην κλεψουνε δεν θα παρεις την αξια που εχεις δηλωση/πληρωνεις αλλα την αγοραστικη αξια της στιγμης...

bentouza
25/11/2010, 23:20
ψαξε τα μοντελα με αμφιδρομη επικοινωνια χειριστηριου-μοναδας (αυτο που λεμε "με τηλεειδοποιηση").
να εχει επισης σενσορα μαζας περιμετρικο.
και να εχει ποιοτικους αισθητηρες και για κλιση και για επιταχυνση (τρανταγμα).
για παραδειγμα μπες στη scorpio και ριξε μια ματια. βγαζουν και αλλες εταιρειες παρομοια μοντελα.

αυτο που λενε τα παιδια για ασφαλεια κλοπης ειναι πιο σημαντικο.
τωρα τα 1000 ευρω το χρονο που λες ειναι υπερβολες αρνησης...

εγω για 5000 μεταχειρισμενου πληρωνω καπου 380 το χρονο με οδικη και φωτια κτλ.
μου δινουν πισω το 75% της αξιας αν κλαπει.
ρωτα να δεις τι παιζει αυτον τον καιρο (παλια η interamerican εδινε πισω το 100% της αξιας)

Metzgermeister
26/11/2010, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
παλι χωρις να το παιζω ξερολας...το μονο βασικο νομιζω ειναι ο συναγερμος...και ο λογος ειναι οτι ειναι μονιμος πανω στο μηχανακι...και με την λογικη οτι θα τον ενεργοποιεις...το να εχεις κουλουρες/δισκους/αλυσιδες/κλπ δεν παιζει και μεγαλο ρολο γιατι δεν ειναι σιγουρο οτι θα τα βαζεις παντα....ποσο μαλλον να τα εχεις συνεχεια μαζι σου...οπως και το θεμα με το γκαραζ γιατι τα ποιο πολλα μηχανακια κλεβονται μακρυα απο το μερος που μενουμε...

υ.γ. για συναγερμο εχω spyball...μου τον προτεινε ο μηχανικος που ειναι και κολλητος...τα πως που και γιατι δεν τα ξερω...
υ.γ.2 καποιος ειπε 500? για 10000?...δεν μας ειπες για ποια μηχανη...και φανταζομαι οτι χρονο με τον χρονο να κανεις αναπροσαρμογη του ποσου αξιας γιατι αν (χτυπαμε ξυλο) στην κλεψουνε δεν θα παρεις την αξια που εχεις δηλωση/πληρωνεις αλλα την αγοραστικη αξια της στιγμης...

Nομιζω το γκαραζ παιζει μεγαλο ρολο.Ο συναργεμος απο μονος του δεν λεει κατι εαν η μηχανη βρισκεται χυμα στο κυμα στο δρομο.Δεν ειναι το ιδιο να εχεις την μηχανη ολη τη νυχτα εξω στο δρομο με εναν συναργεμο και να την εχεις μεσα στο γκαραζ κ με συναργεμο

Φιλε Μπουσα δυστυχως κλεβουν και μεσα απο τα γκαραζ τα λαμογια πλεον.
Οσο για τα 500 ειναι για gsxr 600 k9 κουτα αγορασμενο το πηρα.Και ηταν στο 100% της αξιας του.Και ειχε μεσα φωτια,κλοπη και ζημιες απο ακραια καιρικα φαινομενα.Φιλος κολλητος μου την ειχε κανει.Και ειχα μεινει υπερευχαριστημενος!

Συναργεμο εγω φοραω ΜΕΤΑ αλλα θα τον αλλαξω γιατι αλλος κολλητος θα μου βαλει εναν αλλο,δεν θυμαμαι ονομα,ο οποιος εχει πανω εχει της Παναγιας τα ματια

z_armagedon
26/11/2010, 14:54
α. Ειπε ο Νικος πιο πανω: ασφαλεια κλοπης. 360 ευρα το 6μηνο και δεν κλαις μετα.

β. Παρε αλυσιδα και δεσε τη μηχανη καπου σταθερα (δεντρο) ή στην αναγκη καρφωσε βυσματα στο σημειο που την αφηνεισ στο δαπεδο και δεστην εκει.

γ. Οποιο συναγερμο και να παρεις πηγαινε σε συνεργειο μετα την τοποθετηση και πες τους να στο ρυθμίσουν στο πιο ευαισθητο - μυγα να κλανει και να βαραει! Σοβαρολογω!

δ. Για να κλεισω κι εγω παντως: κανε ασφαλεια κλοπης.



:wave2:

harris_x
26/11/2010, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κάνε ασφάλεια κλοπής

Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
+1
Ψυχολογικο ειναι να εχεις συναγερμο...το ζουμι ειναι αυτο που λεγει ο σναιπερ...

Αρχικά δημιουργήθηκε από Metzgermeister
Ασφαλεια κλοπης οπως ειπε ο φιλος απο πανω!Και κοιμασαι ησυχος.

Αρχικά δημιουργήθηκε από z_armagedon
δ. Για να κλεισω κι εγω παντως: κανε ασφαλεια κλοπης.

+675 στους παραπάνω
:beer: :beer: :beer:

harris_x
26/11/2010, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ερωτηση...δεν ειναι βασικη προυποθεση της ασφαλειας κλοπης να εχει συναγερμο το μηχανακι???
έχω ασφάλεια κλοπής και δεν έχω συναγερμό, αν σε άλλες εταιρίες είναι προϋπόθεση δεν το ξέρω!

blackbusa
26/11/2010, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
έχω ασφάλεια κλοπής και δεν έχω συναγερμό, αν σε άλλες εταιρίες είναι προϋπόθεση δεν το ξέρω!

εσυ αυτο που εχεις δεν ειναι και μηχανακι αλλα δεν το κανουμε θεμα....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

παντως κατι μαθαμε και σημερα....

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

harris_x
26/11/2010, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
εσυ αυτο που εχεις δεν ειναι και μηχανακι αλλα δεν το κανουμε θεμα....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

παντως κατι μαθαμε και σημερα....

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
κακίες :p










:beer: :beer: :beer:

ego_o_idios
26/11/2010, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elessar.GR
Hello to all

Τον ιανουάριο θα έχω μηχανή και θα ήθελα να μου λέγατε μερικές προτάσεις για σύστημα συναγερμού.

Παρακαλώ να αναφέρεται μοντέλο/εταιρία που προτείνεται καθός και γιατί το συγκεκριμένο και όχι κάποιο άλλο.

thanks a lot guys :wave2:

o sinagermos kovi mexri ke 5 aloga apo mixanaki
ke ama exis fragka kane dinamometrisi prin ke meta na dis

min epemvenete sto ilektriko kikloma me vlakies sinagermous xenon anaptires ke ales mpourdes

bentouza
26/11/2010, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
o sinagermos kovi mexri ke 5 aloga apo mixanaki
ke ama exis fragka kane dinamometrisi prin ke meta na dis

min epemvenete sto ilektriko kikloma me vlakies sinagermous xenon anaptires ke ales mpourdes

καλο.
ισχυει και οταν κυκλοφορω με αναμενα τα μεγαλα φωτα, τα αλαρμα, κορναρω και εχω αναμενα τα θερμεν.γκριπ συγχρονως;

στο παπι δηλαδη μπορει να κυκλοφορεις και με αρνητικη τιμη ιπποδυναμης...

Metzgermeister
26/11/2010, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
o sinagermos kovi mexri ke 5 aloga apo mixanaki
ke ama exis fragka kane dinamometrisi prin ke meta na dis

min epemvenete sto ilektriko kikloma me vlakies sinagermous xenon anaptires ke ales mpourdes

μου φαινεται λιγο τραβηγμενο αλλα καλυτερα 5 λιγοτερα παρα χωρις ολα τα αλογα :p

uberalles
26/11/2010, 19:11
μην απαντατε (σοβαρα) σε μ@λακιες

Elessar.GR
27/11/2010, 00:50
Ώραια όλα αυτά που λέτε παίδες αλλά μόνο μία το πολύ δύο να είναι απαντήσεις σχετικές με αυτο που λέει το ΘΕΜΑ!

παρακαλώ μην το γα...ργαλάμε το θεμα. εάν έχεται κάποια πρόταση πείτε την.

thanks

DrEvil
27/11/2010, 00:55
Προσωπικά θα προτιμούσα μια συσκευή που δεν προϋποθέτει κόψιμο καλωδίων, αλλα κούμπωμα με φίσσα.
Άρα ότι το εργοστάσιο κατασκευής προτείνει.

Elessar.GR
30/11/2010, 12:04
Δηλαδή η Yamaha.

κανένας άλλος?

Metzgermeister
30/11/2010, 15:55
Bαλε ΜΕΤΑ