PDA

View Full Version : High siding



flavor
06/02/2004, 21:49
η ελληνιστί φετάρισμα.

O φόβος όλων μας ενώ απολαμβάνουμε μία όμορφη διαδρομή με στροφές και η αδρεναλίνη βρίσκεται στα ύψη. Ποιοί τρόποι υπάρχουν άραγε για να αποφύγουμε ένα τέτοιο ενδεχόμενο?το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να φερθούμε ψύχραιμα όπως συμβαίνει πάντα σε καταστάσεις δύσκολες. Που να βρεθεί όμως ψυχραιμία όταν νιώθεις το δρόμο να φεύγει κάτω από τις ρόδες σου.
Μία κίνηση που θα βοηθήσει την κατάσταση είναι να πατήσεις τον εξωτερικό μαρσπιέ ώστε να βρει προσφυση το ελαστικό.
Το μεγάλο ερώτημα είναι τι γίνετε με το γκάζι και πως πρέπει να το χειριστούμαι.
ανοίγει σταδιακά,μένει όπως είναι η το κλείνουμε και ο θεός βοηθός?
Στο πρόσφατο σεμινάριο του ανέμου ειπώθηκε ότι στις περισσότερες περιπτώσεις που χάνουμε την πρόσφυση το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να ανοίξουμε το γκάζι που κατά βάση είναι σωστό.όταν όμως η μηχανή βρίσκεται υπό κλίση με το σταδιακό άνοιγμα μπορούμε να αποφύγουμε το high siding?
Μέχρι στιγμής παρόμοια περιστατικά μου έχουν συμβεί με μοτοσυκλέτες μικρού σχετικά κυβισμού και κιλών που είναι πιό εύκολο να αντιδράσεις και να την φέρεις στα ίσια. να σας πω την μαύρη αλήθεια αν με ρωτήσεις πως τα κατάφερες δεν έχω απάντηση η μάλλον θα σας έλεγα ότι υποσυνείδητα έκλεισα το γκάζι.

zireous
16/09/2006, 22:00
:a27:

Στο διακοσάκιλο ονοφάκι μου -με τα καινούρια ασφάλτινα-, το ντριφτάρισμα είναι παιχνιδάκι, και το να το ελέγχεις σε μικρές ταχύτητες έχει γέλιο... Άλλο όμως αυτό, και άλλο το να φροντίσεις να μήν έχεις υπερβολικές κλίσεις που σε συνδυασμό με ένα γλιστερό σημείο, ή ένα λάθος πίσω φρένο σε στροφή μπορεί να σε πάει σε highside, που δύσκολα σώζεται με πολλά, και ίσως να διαλέξεις ένα low-side μαγκώνοντας το μπροστινό φρένο για λιγότερη ζημιά...