PDA

View Full Version : ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ



lspiros
28/11/2010, 08:58
το θεμα εχει μπει πολλακις,απλα παραθετω το αναλογο φωτορομαντζο.
το θυμα που ηρθε στην υπογα ενα κατα τ αλλα πανεμορφο cb1300.που δυστηχως οι λαιμοι του ηταν χαλια...


218059

lspiros
28/11/2010, 08:59
ξεκιναμε χαλαρωνοντας τη βιδα συγκρατησης του χταποδιου στο πλαισιο και το κολαρο συγκρατησης του τελικου...


218060

lspiros
28/11/2010, 09:02
στο συγκεκριμενο μοντελο για να καταφερεις να λυσεις τα κολαρα της εξατμισης του 2ου και 3ου κυλινδρου,χρειαζεται να χαλαρωσεις τις κατω βασεις του ψυγειου.ετσι κανει μια μικρη κινηση προς τα εμπρος δινοντας σου χερι να δουλεψεις...


218061

lspiros
28/11/2010, 09:03
εξω και το τελικο περιμενει τη σειρα του να ξανατοποθετηθει...


218062

lspiros
28/11/2010, 09:06
οι λαιμοι ετοιμοι πανω στη ραμπα,περιμενουν τα χαδια μας.
wd40 και γυαλοχαρτα 400-600-800-1000
στη συνεχεια venol και γυαλισμα με βουρτσακι γυαλισματος με το black&decker...


218063

lspiros
28/11/2010, 09:08
μετα απο περιπου μια ωρα το αποτελεσμα δικαιωνει και η εξατμιση μας εγινε καπως ετσι.......
τεραστια διαφορα με πριν:D


218064

lspiros
28/11/2010, 09:13
ακολουθωντας την αναποδη διαδικασια ξαναμονταρουμε την εξατμιση.το πιο σωστο ειναι τα ζοαν της εξατμισης να αλλαχτουν για να μην εχουμε διαρροη καυσαεριου.εφοσον εχουμε ολα τα κοματια πανω προχειρα πιασμενα,πρωτα σφιγγουμε το χταποδι.προσεχουμε και σφιγγουμε τις βιδες συμμετρικα.αφου τελειωσουμε σφιγγουμε και τις βιδες συγκρατησης του τελικου καθως και τις βασεις του ψυγειου...


218065

lspiros
28/11/2010, 09:35
κουκλι ειναι το ατιμο....βαζουμε μπροστα ταπωνοντας στιγμιαια το τελικο κοιταμε αν χανουμε καυσαερια απο τους λαιμους.καλο ειναι μετα απο κανα δυο κυκλους λειτουργιας και αφου κρυωσει η εξατμιση να ξανατσεκαρουμε τις βιδες.ελπιζω να βοηθησα να τολμησει καποιος μονος του να αναβαθμισει την εικονα της μοτοσυκλετας του...


218067

camen
28/11/2010, 09:50
Nα ρωτησω κατι? Δεν θυμαμαι που αλλα διαβασα οτι καποιος που ειχε κανει το ιδιο μετα περασε τους λαιμους με καποιο ειδικο βερνικι ωστε να διατηρηθει το τελειο αποτελεσμα για πολυ καιρο.
Υπαρχει οντως κατι τετοιο?!:look:

Allst@rf
28/11/2010, 09:50
εισαι ωραιος ρε σπυρο...

αυτο με το ντουκοχαρτο βεβαια δεν το καταλαβα...:hypnotize

δε θα κανει γρατζουνιες πανω το σιδερο?:look:

camen
28/11/2010, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
εισαι ωραιος ρε σπυρο...

αυτο με το ντουκοχαρτο βεβαια δεν το καταλαβα...:hypnotize

δε θα κανει γρατζουνιες πανω το σιδερο?:look:

Ξεκιναει απο 400αρι που ειναι πιο χοντρο και καταληγει σε 1000αρι που στην ουσια κανει χαιδεμα.
Ετσι στο τελος η επιφανεια γινεται λια σχεδον...:winka: Τις γυαλιζει και με αλοιφη στο τελος που βελτιωνει ακομα περισσοτερο το αποτελεσμα... Υπο το φως του ηλιου ισως και να φαινονται λιγακι ξυμενες αλλα απο πριν σιγουρα ειναι πολυ καλυτερα...:D

lspiros
28/11/2010, 13:40
υπαρχει διαφανο βερνικι θερμοκρασιας αλλα δεν το εχω δοκιμασει.αν περνας λιγο αλοιφη με ενα πανακι ανα δυμηνο διατηρειται το αποτελεσμα χωρις να χρειαζεται να βγαζεις την εξατμιση.
δεν υπαρχουν γρατζουνιες ουτε στο φως του ηλιου γιατι εκτος τα γυαλοχαρτα ετριψα και με τα βουρτσακια του dremel.:wave2:

camen
28/11/2010, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
υπαρχει διαφανο βερνικι θερμοκρασιας αλλα δεν το εχω δοκιμασει.αν περνας λιγο αλοιφη με ενα πανακι ανα δυμηνο διατηρειται το αποτελεσμα χωρις να χρειαζεται να βγαζεις την εξατμιση.
δεν υπαρχουν γρατζουνιες ουτε στο φως του ηλιου γιατι εκτος τα γυαλοχαρτα ετριψα και με τα βουρτσακια του dremel.:wave2:

Ωραιος ο ΣΠυρος...:beer: :beer: :beer:

ΥΓ:Δεν εχω ασχοληθει ακομα με τα καπακια και για αυτο δεν σε εχω παρει. Αλλα μεσα στην εβδομαδα λογικα θα ενοχλησω...:D

lspiros
28/11/2010, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ωραιος ο ΣΠυρος...:beer: :beer: :beer:

ΥΓ:Δεν εχω ασχοληθει ακομα με τα καπακια και για αυτο δεν σε εχω παρει. Αλλα μεσα στην εβδομαδα λογικα θα ενοχλησω...:D
any time doc:wave2:

kerasaki
28/11/2010, 14:01
Νομιζω οτι επειδη το φτερο ειναι πολυ κοντο και περνωντας απο λασπες και γενικα με τα νερα σε συνδιασμο με τους πυρακτωμενους λαιμους μετα απο λιγο ξαναγινεται ετσι οπως ηταν στην αρχη

camen
28/11/2010, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kerasaki
Νομιζω οτι επειδη το φτερο ειναι πολυ κοντο και περνωντας απο λασπες και γενικα με τα νερα σε συνδιασμο με τους πυρακτωμενους λαιμους μετα απο λιγο ξαναγινεται ετσι οπως ηταν στην αρχη

Η μοιρα τους αυτη που λες ειναι...Αλλα αν τους φροντιζεις ανα τακτα χρονικα διαστηματα διατηρουνται σε μια καλυτερη κατασταση. Οπως ειναι τωρα στις φωτο ουτε εγω πιστευω οτι θα μεινουν αν το κυκλοφορεις το μηχανακι και δεν το εχεις σε βιτρινα... Οπτικα μου αρεσει πολυ παντως ,οποτε και 2 φορες το χρονο να τις βγαζεις και να τις περνας ενα χερακι δεν ειναι κοπος πιστευω...

jimmis5
28/11/2010, 17:42
Σπυρο το μηχανακι σου ειναι πανεμορφο :a18: :a18: :a23:

sv9cvk
28/11/2010, 18:24
Αψογο εγινε !!!:a18:
Κριμα που δεν εμπορεσα να κατσω παραπανω και εγω να βοηθησω στο γυαλισμα των εξατμισεων :(
Ωραιο το CB του Φανη :a07: :beer:

Αλλα ομως οσο και να μην το παραδεχεσαι εισαι χοντακιας :a5: :D :D :D :a22:

:a024:

MikeG
28/11/2010, 18:29
Να κάνω μια ερώτηση, τρίβοντας τους λαιμούς με γιαλόχαρτο, δεν βοηθάμε στο να ξαναπιάσουν σκουριά πιο γρήγορα, αφού ουσιαστικά χαλάμε την επίστρωση που έχουν?

John Steed
28/11/2010, 18:38
Κι εγώ μια ερώτηση....

Αν είναι από σίδερο και όχι ανοξείδωτοι, τί κάνουμε??

lspiros
28/11/2010, 21:55
στους σιδερενιους οπως ας πουμε οι μαμα λαιμοι απο XT600 τους τριβουμε και τους βαφουμε σε πυριμαχο μαυρο.ωραια ιδεα σε πιο cafe racer look ειναι η επενδυση των λαιμων με πυριμαχο υφασμα.τωρα αν ντε και καλα θελουμε νικελ λουκ,πρεπει να κανουμε επιχαλκωση των λαιμων και στη συνεχεια νικελωμα,αλλα συνηθως το κοστος ανεβαινει πολυ.
δεν ξερω αν χαλαει καποια επιστρωση,στο ZR-7 ενα χρονο μετα ειχα το ιδιο ωραιο αποτελεσμα :wave2:

Tpap
28/11/2010, 22:04
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όχι τόσο χοντρο γυαλόχαρτο γαι να μην γίνουν γρατζουνιές.

Ξεκινάς κατευθείαν από 800 σε 1000 ή από 1000 σε 1200. Και τέλος, κάποια αλοιφή.

Όπου όμως η σκουριά έχει προχωρήσει πολύ, θα υπάρχει θέμα με τόσο λεπτό γυαλόχαρτο.

Υπάρχουν βερνίκια διάφανα, υψηλών θερμοκρασιών, αλλά δεν ξέρω αν αντέχουν για λαιμούς...σίγουρα όμως αντέχουν σε μπλοκ.


@ΜικετΖ: την επίστρωση την έχει χαλάσει ήδη η οξείδωση, που συνήθως δεν είναι επιφανειακή παρά ξεκινάει κάτω από την επινικέλωση...

Tpap
28/11/2010, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
... η επενδυση των λαιμων με πυριμαχο υφασμα.:

σε καθημερινό μηχανάκι που βρέχεται θα υπάρξει σοβαρό θέμα.

Θα σαπίσουν άμεσα...

giwrgosktm300
28/11/2010, 22:16
εγω κανω αυτη τη διαδικασια με συρμα κατσαρολας κ μετα με βενολ κ εχω το ιδιο αποτελεσμα.αλλα γινεται πιο ευαισθητο στη σκουρια μετα.Αξιζει ομως τον κοπο.ειχα παρει κ ενα βερνικι τετοιο αλλα δεν αντεξε ουτε ωρα φανταστειτε σε τελικο απο διχρονο που δεν ανεβαζει την ιδια θερμοκρασια με το λαιμο

lspiros
28/11/2010, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όχι τόσο χοντρο γυαλόχαρτο γαι να μην γίνουν γρατζουνιές.

Ξεκινάς κατευθείαν από 800 σε 1000 ή από 1000 σε 1200. Και τέλος, κάποια αλοιφή.

Όπου όμως η σκουριά έχει προχωρήσει πολύ, θα υπάρχει θέμα με τόσο λεπτό γυαλόχαρτο.

Υπάρχουν βερνίκια διάφανα, υψηλών θερμοκρασιών, αλλά δεν ξέρω αν αντέχουν για λαιμούς...σίγουρα όμως αντέχουν σε μπλοκ.


@ΜικετΖ: την επίστρωση την έχει χαλάσει ήδη η οξείδωση, που συνήθως δεν είναι επιφανειακή παρά ξεκινάει κάτω από την επινικέλωση...
ξεκινησα απο 800 γυαλοχαρτο αλλα η οξειδωση ηταν βαθεια.αναγκαστικα να χοντρυνω τους κοκκους αλλα μετα απο τοσα χερια και φτανοντας ως το 1000 δεν υπαρχουν γρατζουνιες:wave2: (τοσα χρονια φαναρτζης εχω τριψειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι):lol:

vaska
28/11/2010, 22:30
Άξιος ρε μπαγάσα, ότι περνάει από τα μαγικά σου χέρια γίνεται καινούριο.

Μπράβο Σπύρε. Κάποια μέρα θα τα καταφέρω πιστεύω να κάνω μιά βόλτα έστω για έναν καφέ.

:beer: :beer:

kostaspetrou
28/11/2010, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Υπάρχουν βερνίκια διάφανα, υψηλών θερμοκρασιών, αλλά δεν ξέρω αν αντέχουν για λαιμούς...σίγουρα όμως αντέχουν σε μπλοκ.
Μηπως υπαρχει διαφανη κεραμικη επίστρωση γι'αυτή τη δουλεια;Στα μπλοκ πως εφαρμοζεται;Σπρει;

kostaspetrou
28/11/2010, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από giwrgosktm300
ειχα παρει κ ενα βερνικι τετοιο αλλα δεν αντεξε ουτε ωρα φανταστειτε σε τελικο απο διχρονο που δεν ανεβαζει την ιδια θερμοκρασια με το λαιμο
Φιλε μηπως θυμασαι τη μαρκα του βερνικιου;

camen
28/11/2010, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
σε καθημερινό μηχανάκι που βρέχεται θα υπάρξει σοβαρό θέμα.

Θα σαπίσουν άμεσα...

Υπαρχει και ειδικο σπρει αδιαβροχοποιησης για το υαλοπανο... ΠΟση δουλεια κανει δεν ξερω αλλα οντως αν βρεχονται συνεχεια θα σαπισουν οι λαιμοι ,γτ κρατα την υγρασια. Το ειχε παθει παλικαρι με 990.Του εγιναν οι λαιμοι σαν μπουχαρι απο σομπα της προγιαγιας μου...:smokin:

binzis
29/11/2010, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
ακολουθωντας την αναποδη διαδικασια ξαναμονταρουμε την εξατμιση.το πιο σωστο ειναι τα ζοαν της εξατμισης να αλλαχτουν για να μην εχουμε διαρροη καυσαεριου...

Σωστός, J18291MV9000 2.33 euro το τεμάχιο, χωρίς ΦΠΑ.
Αν θέλουμε να κάνουμε σωστά την δουλειά:winka:
:beer:

John Steed
29/11/2010, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
στους σιδερενιους οπως ας πουμε οι μαμα λαιμοι απο XT600 τους τριβουμε και τους βαφουμε σε πυριμαχο μαυρο.ωραια ιδεα σε πιο cafe racer look ειναι η επενδυση των λαιμων με πυριμαχο υφασμα.τωρα αν ντε και καλα θελουμε νικελ λουκ,πρεπει να κανουμε επιχαλκωση των λαιμων και στη συνεχεια νικελωμα,αλλα συνηθως το κοστος ανεβαινει πολυ.
δεν ξερω αν χαλαει καποια επιστρωση,στο ZR-7 ενα χρονο μετα ειχα το ιδιο ωραιο αποτελεσμα :wave2:

Ευχαριστώ Σπύρο!:wave2: :wave2: