PDA

View Full Version : Κινητό



Specialized
28/11/2010, 15:24
Χθες Σάββατο οδήγησα από Γλυφάδα-Γκάζι-Γλυφάδα και διαπίστωσα ότι το 70% των οδηγών, μιλούσαν ή έστελναν μήνυμα στο κινητό! Είδα και σκουτεράκηδες να κάνουν το ίδιο! Ο καλύτερος όλων, ένας νεαρός "οδηγός" αυτοκινήτου στη λεωφόρο Ποσειδώνος το πρωί που πήγαινε με 20 χιλιόμετρα δεξιά, γιατί φυσικά μιλούσε, τον πέρασα με ποδήλατο ενώ είχε δημιουργήσει μια ουρά πίσω του 100 μέτρα!

Καλό είναι να έχουμε τα παραπάνω υπ όψην μας όταν οδηγούμε!

Tigas
29/11/2010, 23:09
Οι οδηγοί ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων, μοτοσυκλετών και τρίτροχων οχημάτων, απαγορεύεται:
α) Να ρυμουλκούνται από άλλο όχημα.
β) Να ρυμουλκούν ή ωθούν διάφορα αντικείμενα.
γ) Να μεταφέρουν αντικείμενα, τα οποία εμποδίζουν την οδήγηση του οχήματός τους ή εκθέτουν σε κίνδυνο τους λοιπούς χρήστες της οδού.
δ) Να κινούνται ανά δύο ή και περισσότεροι παράλληλα.
ε) Να σύρουν μαζί τους ζώα δεμένα με λουρί.
στ) Να χρησιμοποιούν εν κινήσει ακουστικά που έχουν συνδεθεί με φορητά ραδιόφωνα, μαγνητόφωνα και άλλες παρεμφερείς ηχητικές συσκευές. Από την διάταξη αυτή εξαιρούνται ακουστικά και κεφαλόφωνα ανοικτής ακρόασης, φορητών συσκευών ραδιοεπικοινωνίας, που χρησιμοποιούνται για την επικοινωνία σε μικρή απόσταση μεταξύ των οδηγών ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων και μοτοσυκλετών ή μεταξύ των οδηγών οχημάτων αυτών και σταθμών βάσης ή άλλων κινητών σταθμών ραδιοδικτύων, καθώς επίσης και μεταξύ των οδηγών εκπαιδευτικών μοτοποδηλάτων και μοτοσυκλετών και των εκπαιδευτικών αυτοκινήτων κατά τις φάσεις της εκπαίδευσης ή της εξέτασης των υποψηφίων οδηγών.
ζ) Να χρησιμοποιούν εν κινήσει κινητό τηλέφωνο το οποίο εν είναι τοποθετημένο σε ειδική θέση για ανοικτή ακρόαση.
η) Να κρατούν το τιμόνι, όταν οδηγούν, με το ένα χέρι, εκτός της περίπτωσης που δίνουν σήμα σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Ο.Κ. (Άρθρο 40 παρ. 1,2 Κ.Ο.Κ.)

BLACKGAS
29/11/2010, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Οι οδηγοί ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων, μοτοσυκλετών και τρίτροχων οχημάτων, απαγορεύεται:
α) Να ρυμουλκούνται από άλλο όχημα.
β) Να ρυμουλκούν ή ωθούν διάφορα αντικείμενα.
γ) Να μεταφέρουν αντικείμενα, τα οποία εμποδίζουν την οδήγηση του οχήματός τους ή εκθέτουν σε κίνδυνο τους λοιπούς χρήστες της οδού.
δ) Να κινούνται ανά δύο ή και περισσότεροι παράλληλα.
ε) Να σύρουν μαζί τους ζώα δεμένα με λουρί.
στ) Να χρησιμοποιούν εν κινήσει ακουστικά που έχουν συνδεθεί με φορητά ραδιόφωνα, μαγνητόφωνα και άλλες παρεμφερείς ηχητικές συσκευές. Από την διάταξη αυτή εξαιρούνται ακουστικά και κεφαλόφωνα ανοικτής ακρόασης, φορητών συσκευών ραδιοεπικοινωνίας, που χρησιμοποιούνται για την επικοινωνία σε μικρή απόσταση μεταξύ των οδηγών ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων και μοτοσυκλετών ή μεταξύ των οδηγών οχημάτων αυτών και σταθμών βάσης ή άλλων κινητών σταθμών ραδιοδικτύων, καθώς επίσης και μεταξύ των οδηγών εκπαιδευτικών μοτοποδηλάτων και μοτοσυκλετών και των εκπαιδευτικών αυτοκινήτων κατά τις φάσεις της εκπαίδευσης ή της εξέτασης των υποψηφίων οδηγών.
ζ) Να χρησιμοποιούν εν κινήσει κινητό τηλέφωνο το οποίο εν είναι τοποθετημένο σε ειδική θέση για ανοικτή ακρόαση.
η) Να κρατούν το τιμόνι, όταν οδηγούν, με το ένα χέρι, εκτός της περίπτωσης που δίνουν σήμα σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Ο.Κ. (Άρθρο 40 παρ. 1,2 Κ.Ο.Κ.)

θ) Να περιστρέφουν το τιμόνι του οχήματός τους χρησιμοποιώντας το πέμπτο άκρο τους εξαιρουμένης της κεφαλής και κατευθύνοντάς το αναλόγως!

ΥΓ. Το τι προβλέπεται το ξέρουμε, το τι γίνεται, δυστηχώς, επίσης! :wave2:

supermotard13
10/12/2010, 22:56
ο κουτακιας που μιλαει στο κινητο παει στο δι@λο (αν και δεν κοστιζει τιποτα ενα hands free ωστε να γινει ανθρωπος καποτε) αλλα αυτος που οδηγει δικυκλο τι σκ@τ@ εχει στο κεφαλι του κ δεν μπορει ν αφησει για λιγο το κινητο του?? παντως οχι κρανος...

Africaptan
11/12/2010, 09:06
Μπουρδες. Η ουσια ειναι να εχουμε το νου μας στην οδηγηση.Δεν μπορω να δεχτω οτι ειμαστε ανικανοι να κανουμε δυο πραματα μαζι. Και γιατι να μην απαγορευεται να τρωμε/πινουμε/καπνιζουμε μεσα στο αμαξι (που τα θεωρω ολα πολυ πιο επικινδυνα απ το κινητο με την εννοια οτι ολα αυτα μας απασχολουν τα χερια) αλλα να απαγορευεται το κινητο που μας απασχολει τη σκεψη; Μ αλλα λογια, πρεπει να απαγορευεται να μιλαμε και στους συνεπιβατες μας, για να εχουμε το νου μας αποκλειστικα στο δρομο και να μας παιρνει ο υπνος...
Εγω προσωπικα (σαν επαγγελματιας οδηγος με πανω απο 1.000.000 χιλιομετρα στο ενεργητικο μου) δεν εχω κινδυνεψει ποτε μα ποτε (ουτε εχω προκαλεσει κινδυνο σε αλλους) λογο κινητου.
Αντιθετως εχω κινδυνεψει παρα πολλες φορες απο τσιγαρο (να μου πεσει στο καθισμα και να ψαχνομαι), αλλα και απο φαι και καφε.
Αρα λοιπον η ουσια δεν ειναι τι κανεις οταν οδηγας, αλλα που εχεις το νου σου. Και σ αυτο ευθυνεται η γραψαρχιδιαση του Ελληναρα προς τους απεναντι του.
Σας αρεσει δε σας αρεσει, αυτη ειναι η αληθεια. Τελος.

TROOPER
13/12/2010, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
.........
Σας αρεσει δε σας αρεσει, αυτη ειναι η αληθεια. Τελος.

οκ αδερφε.δεν θα ακουσουμε τις ερευνες αλλα εσενα!

:wave2:

Cpt. Haddock
13/12/2010, 08:57
Δεν ειναι στους Sex pistols η αληθεια; :confused:

Naxame
13/12/2010, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν ειναι στους Sex pistols η αληθεια; :confused:

Αυτή ΕΙΝΑΙ η αλήθεια. Δεν είπε όμως που ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ.


Δικηγόρος έπρεπε να γίνω ... :alien:

Tigas
15/12/2010, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
Μπουρδες. Η ουσια ειναι να εχουμε το νου μας στην οδηγηση.Δεν μπορω να δεχτω οτι ειμαστε ανικανοι να κανουμε δυο πραματα μαζι. Και γιατι να μην απαγορευεται να τρωμε/πινουμε/καπνιζουμε μεσα στο αμαξι (που τα θεωρω ολα πολυ πιο επικινδυνα απ το κινητο με την εννοια οτι ολα αυτα μας απασχολουν τα χερια) αλλα να απαγορευεται το κινητο που μας απασχολει τη σκεψη; Μ αλλα λογια, πρεπει να απαγορευεται να μιλαμε και στους συνεπιβατες μας, για να εχουμε το νου μας αποκλειστικα στο δρομο και να μας παιρνει ο υπνος...
Εγω προσωπικα (σαν επαγγελματιας οδηγος με πανω απο 1.000.000 χιλιομετρα στο ενεργητικο μου) δεν εχω κινδυνεψει ποτε μα ποτε (ουτε εχω προκαλεσει κινδυνο σε αλλους) λογο κινητου.
Αντιθετως εχω κινδυνεψει παρα πολλες φορες απο τσιγαρο (να μου πεσει στο καθισμα και να ψαχνομαι), αλλα και απο φαι και καφε.
Αρα λοιπον η ουσια δεν ειναι τι κανεις οταν οδηγας, αλλα που εχεις το νου σου. Και σ αυτο ευθυνεται η γραψαρχιδιαση του Ελληναρα προς τους απεναντι του.
Σας αρεσει δε σας αρεσει, αυτη ειναι η αληθεια. Τελος.


Τι επιβάλλεται να έχει ένας οδηγός κάθε κινούμενου οχήματος
-----------------------------------------------------------------------------
Ο οδηγός επιβάλλεται να έχει την, κατά τις σχετικές διατάξεις, προβλεπόμενη άδεια οδήγησης και τη αναγκαία σωματική και διανοητική ικανότητα και να βρίσκεται σε κατάλληλη κατάσταση για να οδηγεί, οφείλει δε κατά τον χρόνο της οδήγησης να είναι σε θέση να ελέγχει το όχημά του. Ο οδηγός κάθε οχήματος υποχρεούται να έχει πλήρη ελευθερία των κινήσεών του, για να ενεργεί ελεύθερα τους αναγκαίους χειρισμούς (Άρθρο 13 παρ. 2 Κ.Ο.Κ).
Επιπλέον ο οδηγός υποχρεούται όταν οδηγεί να έχει μαζί του (να φέρει) και το τυχόν απαιτούμενο πιστοποιητικό επαγγελματικής ικανότητας, την άδεια κυκλοφορίας του οχήματος και το αποδεικτικό ασφάλισης του οχήματος (αν επιβάλλεται η ασφάλισή του) (Άρθρο 100 παρ. 1 Κ.Ο.Κ.)

road spirit
15/12/2010, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
Μπουρδες. ...


Σας αρεσει δε σας αρεσει, αυτη ειναι η αληθεια. Τελος.

νταξ μαν, αυτοί που κάνουν μελέτες δεν ξέρουν τι τους γίνεται ...

λινκ 1 (http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_phones_and_driving_safety)

λινκ 2 (http://news.cnet.com/8301-10784_3-6090342-7.html)

Nikos988
15/12/2010, 12:14
Θα παρακαλούσα να μην αποπαίρνετε τον Africaptan.
Ως επαγγελματίας που είναι, είμαι σίγουρος ότι χρησιμοποιεί "μπλε δόντι" για το κινητό του έτσι ώστε να μπορεί να χρησιμοποιεί και τα 2 του χέρια για να οδηγήσει με ασφάλεια.
Επίσης είμαι σίγουρος ότι όταν θέλει να βρει μία επαφή για να πάρει ένα τηλέφωνο, κάνει στην άκρη του δρόμου και σταματάει για να μη συνεχίσει να οδηγεί με τα μάτια στο κινητό αντί για το δρόμο!
Φυσικά το ίδιο κάνει και όταν θέλει να στείλει ένα μνμ ή όταν θέλει να διαβάσει ένα μνμ που κάποιος του έστειλε!
Όσο για τις έρευνες, μαλακίες λένε!
Εγώ που πίνω τον άμπακο τόσα χρόνια, δεν έχω τρακάρει και ούτε έχω δημιουργήσει ατύχημα! χικ!!!

988

georgio
07/01/2011, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
Μπουρδες. Η ουσια ειναι να εχουμε το νου μας στην οδηγηση.Δεν μπορω να δεχτω οτι ειμαστε ανικανοι να κανουμε δυο πραματα μαζι.
[...]

Είμαστε. Μέχρι την ταχύτητα των 20km/h (μέγιστη πεζός) τα βλέπεις όλα. Μετά αρχίζεις και χάνεις πράγματα και επικεντρώνεσαι μόνο σε όσα θεωρεί ο εγκέφαλος σου χρήσιμα για αυτό που κάνεις.

Όταν οδηγάς σε ένα στενό δεν προσέχεις τι χρώμα έχουν τα αμάξια, τις γλάστρες στα μπαλκόνια, μια ωραία εξώπορτα. Όλα αυτά πεζός τα βλέπεις.

Για να πεισθείς δες το παρακάτω βίντεο.

http://www.youtube.com/watch?v=IGQmdoK_ZfY&feature=related


Υ.Γ.: ψάξ' το ως τύφλωση απροσεξίας

road spirit
10/01/2011, 04:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Είμαστε. Μέχρι την ταχύτητα των 20km/h (μέγιστη πεζός) τα βλέπεις όλα. Μετά αρχίζεις και χάνεις πράγματα και επικεντρώνεσαι μόνο σε όσα θεωρεί ο εγκέφαλος σου χρήσιμα για αυτό που κάνεις.

Όταν οδηγάς σε ένα στενό δεν προσέχεις τι χρώμα έχουν τα αμάξια, τις γλάστρες στα μπαλκόνια, μια ωραία εξώπορτα. Όλα αυτά πεζός τα βλέπεις.

Για να πεισθείς δες το παρακάτω βίντεο.

http://www.youtube.com/watch?v=IGQmdoK_ZfY&feature=related


Υ.Γ.: ψάξ' το ως τύφλωση απροσεξίας

δεν συνδέονται απαραίτητα αυτά τα δυο, ταχύτητα μέχρι 20 και τύφλωση απροσεξίας. Το 2ο το παθαίνουμε ακόμα και ακίνητοι (βλ. το πείραμα του γορίλα) λινκ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?postid=1088505)

sniper
10/01/2011, 04:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Είμαστε. Μέχρι την ταχύτητα των 20km/h (μέγιστη πεζός) τα βλέπεις όλα. ......

20 χλμ την ώρα δεν είσαι πεζός.... ο Κεντέρης είσαι! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Operater
10/01/2011, 05:53
Ή δείτε αυτό (http://vimeo.com/17991495) , να πάρουμε επιτέλους γραμμή τι κανει μια στιγμή απροσεξίας! Ειτε με το κινητό στο χέρι, είτε δίτροχοι, είτε τετράτροχοι, είτε πολύτροχοι!

Africaptan
10/01/2011, 06:49
Να μαι παλι. Με αποπαιρνεται ρε παιδια και με στενοχωρειτε.
Καταρχην οπως γραφει κι ο Nikos 988 εννοειται οτι μιλαω με "μπλες δοντι" ομως (επειδη παντα ειμαι ειλικρινης) δεν το κανω επειδη το θεωρω απαραιτητο, αλλα επειδη το θεωρουν οι τουριστες (οδηγος τουριστικου λεωφορειου ειπαμε).
Απο κει και μετα, παραμενω πιστος στις αποψεις μου, οτι δηλαδη οσο το μυαλο ειναι στη θεση του και δεν συμπεριφερομαστε σαν γραψαρχιδες Ελληναρες προς τους απεναντι μας, θεωρω οτι ο κινδυνος απ το κινητο ειναι ελαχιστος. Αποψη μου παντα, κι ουτε θελω να παρακινησω τον κοσμο να μιλαει στο κινητο, διοτι ο πολυς κοσμος, οταν πιανει το τηλ, εχει το νου του στο τηλ κι οχι στο δρομο.
Υ.Γ. Στο τελευταιο video, νομιζω οτι δεν εχει ευθυνη ο οδηγος με το κινητο, αλλα ο απεναντι με το κοκκινο VW.

Joyrider
10/01/2011, 07:19
THINK: Two things at once
http://www.youtube.com/watch?v=oc2Yd4oBdzY&feature=related



Car&Driver: Texting While Driving
http://www.youtube.com/watch?v=fbiHwGBsRr0&feature=fvw



TEXT, DRIVE, AND DIE!
http://www.youtube.com/watch?v=j_GP0X-dPVk&feature=related



:uplate: --> http://www.youtube.com/watch?v=3Y9Sbw119Ik&feature=related :sick:

Εχετλαίος
10/01/2011, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
TEXT, DRIVE, AND DIE!
http://www.youtube.com/watch?v=j_GP0X-dPVk&feature=related

Το πλέον συγκλονιστικό βίντεο...
:sad:

STOYBI
10/01/2011, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Το πλέον συγκλονιστικό βίντεο...
:sad:

..............+

perrakis
01/08/2011, 16:26
Οι περισσότεροι Οδηγοί αυτοκινήτων (όχι όλοι) έιναι στη κοσμάρα τους. Κλειστά παράθυρα, κλιματισμός,
μουσικούλα, άχ... απόλαυσή... δεν έχουν ιδέα τι συμβαίνει γύρω τους.

Και οι γυναίκες ακόμα χειρότερα, τζαμποσακούλες πίσω δε βλέπω τίποτα-χέστηκα, στο κινητό η φίλη της,
"καλά είδα μία τσάντα στο mall, απίστευτή, μόνο 50 ευρ.." ........μπάμ!!!!!

Ο μέσος όδηγός σκέφτεται μόνο τη πάρτη του. Εγώ είμαι ασφαλής, η μηχανή ας προσεχε.
Γιατί να προσέξω, ας με προσέξουν οι άλλοι.
Ο άλλος έχει stop εγώ περνάω με χίλια, αυτός θα φταίει!

Όχι ότι πάνε πίσω μερικοί τύποι με δίκυκλα,

delivery: στο να χέρι το τσιγάρο στ άλλο χέρι ο φραπές KAI το κινητό παντόφλα μέσα στο κράνος να μιλάει. τα stop και τα απαγορευτικά είναι για τους άλλους.
κλπ...

Έχει χαθεί ο σεβασμός πιά και από τις 2 κατηγορίες, ούτε κανόνες ούτε μέτρα ασφαλείας...

Εγώ μια φορά, όταν οδηγάω, είτε με αυτοκίνητο, είτε με μηχανή, πάω με το σκεπτικό ότι κανένας δε θα με προσέξει, κανένας δε με βλέπει, εγώ πρέπει να κοιτάω και να ελέγχω τα πάντα. Μπορεί να είναι κουραστικό να δίνεις τόση προσοχή αλλά είναι ο μόνος τρόπος να προλάβεις κάτι δυσάρεστο!