PDA

View Full Version : Γανδη-Μπριζ-Βρυξελλες



700_Thespieis
28/11/2010, 22:34
Ένας από τους λογους που διαλεξα Ολλανδια για μεταπτυχιακο ηταν ότι βρισκεται στο κεντρο της δυτικης Ευρωπης, αρα ευελιξία σε περιπτωση που ηθελα να επισκεφθω μια άλλη χωρα.

Ως πρωτο ταξιδιωτικο λοιπον συγκεντρωσα τις εξορμησεις μου στο γειτονικο Βελγιο-περισσοτερες λεπτομερειες για τη χωρα παρακατω;)

Χρονο πολύ δεν ειχα,οποτε όλα μου τα ταξιδια εκτος από Βρυξελλες εγιναν αυθημερον.Βλεπετε εδώ στας εξοχας κρινουν ότι για ένα χρονο πρεπει να διαβαζω και τπτ άλλο..

Αμ δε!!:smokin:


Προσωπικα, οταν διαβαζω ταξιδιωτικα, βαζω χαλαρη μουσικη.Οποτε λεω ανα διαστηματα να προτεινω σε οσους θελουν:smilea:

Song

http://www.youtube.com/watch?v=WIVh8Mu1a4Q


Ας ξεκινησουμε λοιπον

:cool:

700_Thespieis
28/11/2010, 22:38
1ο ταξιδι-Γανδη


Gps δεν ειχα αγορασει στο ταξιδι προς Ολλανδια, μιας που ειχε ο Νικος. Τη μερα που μου την εδωσε για ταξιδι δεν ειχα χρονο για χασιμο,οποτε απόφασισα να αυτοσχεδιασω.Η πρωτη φορα βεβαια ηταν στο σπιτι του Νικου, οπου βλεποντας τα χαρμοσυνα συννεφακια αποφασισα να την κανω 8 το πρωι. Ιντερνετ, google maps, χαρτι, μολυβι και ενας χαρτης από τον οποιο εμειναν μονο κατι κομματακια.Βλεπετε τα συννεφακια ηταν περισσοτερα στη διαδρομη και ειδικα στο Τilburg, το οποιο και με καλωσορισε με μια υπεροχη νεροποντη!:lol: Βγαλε-βαλε για να παρω καμια πληροφορια από καναν χριστιανο(προτεσταντη) καταλαβαινετε..

Ο δρομος για Γανδη είναι μια χαρα.


218222

700_Thespieis
28/11/2010, 22:41
Η πολη είναι πραγματικα πολύ ομορφη, περισσοτερο από αυτές που θα ακολουθησουν.Εφτασα στο κεντρο όπως ακριβως το ειχα σχεδιασει. Χωρις να το καταλαβω βεβαια!Το Βελγιο βολευει για οσους μπορουν να μιλησουν αγγλικα,γαλλικα η ολλανδικα(βλεπε Τιφος).

Σταματησα διπλα στο παρκινγκ που ηλπιζα να είναι αυτό που ειχα δει στο google maps.Ενας τυπος μεσα σε μια τεραστια μερσεντες με ενημερωσε ότι ειμαι στο κεντρο της πολης.Εβαλα τη μηχανη με τα πολλα μεσα-η μπαρα δεν νιω8ει αν δεν εισαι αμαξι(ναι ξερω εχω μαστοδοντα αλλα δεν είναι και αμαξι οσο ναναι:lol: και μπηκα από την χαραμαδα.Ενας κυριουλης με διαβεβαιωσε πως δεν υπαρχει προβλημα,κα8ως δημοσιο το παρκινγκ, ξεντυ8ηκα λοιπον, εβαλα παπουτσια,πηρα την camera και βουρρρρ:smokin:


218223

700_Thespieis
28/11/2010, 22:43
:sad:


218224

700_Thespieis
28/11/2010, 22:45
Στην Ολλανδια, αν χα8ειτε ποτε σε καμια πολη, εχει χαρτες στις στασεις λεωφορειων/τραμ.Στο Βελγιο από την άλλη είναι σε διασπαρτα σημεια και σε εμπορικα κεντρα. Το παρκινγκ ηταν κατω από ένα τεραστιο εμπορικο κεντρο:winka:


Δυστυχως δεν ειχα πολύ χρονο.Αποφασισα λοιπον να μην χρονοτριβήσω με πολύ στημενες φωτο και να δω οσo περισσοτερα πραγματα μπορουσα.


3 υπεροχοι καθεδρικοι συνδεονται με κατι σαν πλατειες.Πολυς κοσμος(λογικο, σαββατο με ηλιο:sun: ) .Ο πρωτος η8ελε εισιτηριο(δε σφαξανε) ενώ ο δευτερος ηταν free.


218225

700_Thespieis
28/11/2010, 22:47
Εξω, ειχαν κατι σαν αθλοπαιδιες . Τζουντο, ξιφασκια, ποδοσφαιρο με ποδηλατο ο απολυτος χαμος.Ωραιος χαμος. Οσο για τον ναο, οσο όμορφος ηταν απεξω τοσο ηταν και στο εσωτερικο του..


218226

700_Thespieis
28/11/2010, 22:48
. Σε καποια φαση κατεληξα σε μια καταπακτη οπου ετυχε να εχει εκθεση ενός ζωγραφου. Αμα είναι κανας γνωστος μη βαρεσετε ε?:p


218227

700_Thespieis
28/11/2010, 22:48
:D


218228

700_Thespieis
28/11/2010, 22:51
Και ενώ δε με δυσκολεψε η Γανδη, καταφερα να ξαναχαθω στο Τιλμπουργκ:lol: .

Δεν ειμαι εγω μαλακας ,αυτή η γαμωπολη προσπα8ει να που σπαει κα8ε φορα τα νευρα.Σημειωση για οποιον δεν εχει gps και τη βρισκει σαν και μενα(λεμε τωρα):lol: αν κανεις zoom-in στο google maps, σου δειχνει τις εξοδους σε κάθε δρομο μεναν μικρο αριθμο.Το καταλαβα στο 2 ταξιδι δεν πειραζει.(θα διαβαζει τωρα ο Ται και θα γελαει:sad: ..

700_Thespieis
28/11/2010, 22:53
2ο ταξιδι-Μπριζ


. Ομορφη αλλα δε με ξετρελανε- Η Γανδη μαρεσε περισσοτερο. Η πολη εχει χτιστει γυρω από κατι σαν ταφρο.Για να μπεις στην πολη, περνας από κατι μεσαιωνικες εισοδους, που γινεται βεβαια της πουτανας από κινηση αφου μπαινει ένα αμαξι κα9ε φορα.Για να βγεις κανεις το ιδιο αλλα από άλλη «πυλη».Βαλε και τα καραβακια που περνανε και ανοιγει στα 2 η γεφυρα, καταλαβαινεις..Τεσπα, ολη η πολη αντι για δρομους εχει το κλασσικο πετροστρωτο δρομο, αμα δλδ μενεις εκει, θες κα8ε μηνα αλλα λαστιχα:smokin:


218229

700_Thespieis
28/11/2010, 22:55
Ένας τυπος, καλα ναναι, προθυμοποιήθηκε να μου δειξει πώς να κατευθυνθω μεσα στην αναμπουμπουλα, μεσω του Gps του.Αφου προχωρησα γυρω στα 200 μετρα, παρκινγκ δεν εβλεπα, οποτε αποφασισα να μπουκαρω σενα ξενοδοχειο.Aφησα τη μηχανη, μπηκα από την πισω πορτα και εφτασα στην υποδοχη. Με τα πολλα εδωσα 7 euro, οποτε όλα καλα.

Αρχικα συναντησα μια λαικη αγορα.Λουλουδια και βαφλες ως επι τo πλείστoν.

700_Thespieis
28/11/2010, 22:55
:D


218230

700_Thespieis
28/11/2010, 22:56
Ο πρωτος ναος που συναντησα ηταν κλειστος λογω εργων.


218231

700_Thespieis
28/11/2010, 22:57
Μια τεραστια πλατεια αποτελουσε την αφετηρία για οποιον η8ελε να κανει τουρ πανω σενα αλογο:winka:


218232

700_Thespieis
28/11/2010, 22:57
Καταλλα τπτ σπουδαιο.Μια χαρα είναι αλλα όχι κατι που δεν εχω ξαναδει.Θα μου πεις ολη η δυτικη Ευρωπη το ιδιο είναι..Μπορει και να συμφωνησω.Φυσικα εχει σημασια να μεινεις σε μια πολη.Οχι για 10 μερες, για τουλαχιστον 2-3 μηνες.Εκει υπολογιζω το διαστημα που και θα ανακαλυψεις τις ομορφιες της(η καποιες από αυτές τουλαχιστον) και θα καταφερεις ισως να αντιστρεψεις το οποιο αρνητικο κλιμα η θα συνειδητοποιησεις εν τελει ότι δε σε εξιταρει.


218233

700_Thespieis
28/11/2010, 22:58
;)


218234

700_Thespieis
28/11/2010, 22:59
2ο song

http://www.youtube.com/watch?v=tM1rSTOs7Zs


218235

700_Thespieis
28/11/2010, 23:00
:wave2:


218236

700_Thespieis
28/11/2010, 23:01
Και μια τελευταια


218238

700_Thespieis
28/11/2010, 23:04
Ένα από τα ωραια των ταξιδιων που εχω κανει εδώ στα ξενα είναι η αντιμετωπιση που χαιρω από πολλους και διαφορους.Οι περισσοτεροι αυ8ορμητα χαμογελουν, ειτε όταν ειμαι σταματημενος ειτε εν κινησει, όταν βλεπουν τις πινακιδες..:smilea:

Και εχω να σας πω ότι η αντιμετωπιση που εχω, τουλαχιστον εγω, περα από αυτό, είναι συνηθως αρνητικη. Ναι λογω εθνικοτητας..Οι περισσοτεροι με ρωτανε αν αλη8εουν όλα αυτά που ακουν στις ειδησεις.Τι?δε θα χουν και αυτοι ένα ΜΕGA?:lol:

Ενας με ρωτησε αν ισχυει ότι ολοι παιρνουν συνταξη στα 50 τους..Ενας ακομα με ρωτησε αν ειμαι αναρχικος..Η απαντηση ότι προτιμω να εχω ανακαλυψει τον ορο αναρχια από το να με ξερουν σολην την υφηλιο για τις τηγανιτες μου πατατες νομιζω πως δεν τον χαροποιησε και πολύ..:smokin:

Που λετε λοιπον, εχει και τις καλες της στιγμες η μηχανη στο εξωτερικο.Εχει και τις κακες της βεβαια..

-Ελα μανα, εδώ εχει 3 βαθμους, εκει??

-25 παιδι μου!:yuck:

Μπορω να πω ότι τα αγορασα όλα..Αλλα δεν είναι αρκετα πλεον.Αλλα και να είναι, δε θελω να κανω κανα πατιναζ πανω στον παγο..Θα δουμε.Προς το παρον εχω περασει το χρονικο οριζοντα του Νικολα, «Αντε μεχρι Οκτωβρη, μεταααα:a021:

700_Thespieis
28/11/2010, 23:08
3ο ταξιδι-Βρυξελλες


Και φτανουμε στην Πρωτευουσα..Πριν φτασουμε εκει όμως να σημειωσω ότι στο Βελγιο τρεχουν!Δλδ εκει που βλεπεις τα αμαξακια να πηγαινουν με 130 max στην Ολλανδια, μολις δουν Welcome to Belgium, ε! αυτό ηταν:rotflmao: Τον πρωτο τον αφηνω να παει..Ε στον δευτερο ακολουθαω..Παντα με συνεση φυσικα, γιατι ειπαμε εχει χαλασει το ονομα..


Οι Βρυξελλες είναι αρκετα ωραια πολη.


218241

700_Thespieis
28/11/2010, 23:10
.Εχει τα παντα βασικα, από ανακτορα μεχρι ουρανοξυστες, από τεραστια παρκα μεχρι μικρα γραφικα σοκακια(πολύ γραφικη εκφραση by the way) πολυκατοικιες που φερνουν σε Ελλαδα μην πω Ασια. Eχει δυστυχως η ευτυχως πολλους Ελληνες.Παρα πολλους!

Από νυχτερινη ζωη δεν παει πισω, 2-3 μπαρακια που πηγα θυμιζουν Amsterdam, εχει φουλ γυραδικα και τζαμπα μετρο!!(οι κακες παρεες βλεπετε). Μπερδεμενη πιο πολύ μου εκανε, σα να 8ελε να χωρεσει ολες τις πολεις του κοσμου μαζι.


218242

700_Thespieis
28/11/2010, 23:12
Ο κοσμος δεν παει πισω.Παρα πολλοι μουσουλμανοι, η μπουρκα επεφτε συννεφο.Οπως εμα8α παιζει αρεκτο γκετο. Και στην απορια μου, πως ολοι αυτοι ζουν με τετοια ενοικια(χαλαρα μια 700αρα για 60 τετραγωνικα)η απαντηση που 8υμισε την αγαπημενη μου πολη.

Ηταν λοιπον εκει ένα πρεζακι, που κα8ε μερα την εστηνε εξω από το σουπερμαρκετ, καλημεριζε-σε αρκετες γλωσσες τους πελατες, κραταγε και κανα σκυλο και λιγο από δω λιγο από κει το βγαζε το μεροκαματο.Καποια στιγμη τον ειδα να μαζευει τα πραγματα του,βραδυ κα8ως ηταν, και να βγαζει από τη γωνια ένα ποδηλατο ανω των 1000..Γυρναω λοιπον και του κανω

-Ρε φιλε πως το πηρες το μαραφερτι?:wacko:

-Φιλαρακο,οσο παιρνεις εσυ στην Ελλαδα για να δουλευεις, εγω το παιρνω για να κα8ομαι-1500 επιδομα ανεργιας»:eyepop: και το φαφουτικο στομα του χαμογελασε μεμιας.

Ετσι και στις Βρυξελες λοιπον.Ολοι αυτοι, οι περισσοτεροι τουλαχιστον είναι Βελγοι πολιτες-αρα δικαιουνται τον παρα από την κυβερνηση..:bawl:


218243

700_Thespieis
28/11/2010, 23:13
:D


218247

700_Thespieis
28/11/2010, 23:14
Δρομοι χωρις ποδηλατοδρομους-αυτό μου εκανε αλη8εια εντυπωση.Το μετρο καλυτερο από,τι ειχα ακουσει.Και χωρις εισιτηριο:winka:

Όπως ειπα, εχει διαφορα μπαρακια για όλα τα γουστα.


218245

700_Thespieis
28/11/2010, 23:15
;)


218248

700_Thespieis
28/11/2010, 23:16
Ο δρομος είναι μια χαρα.Αρκει να μην πας μετα το μεσημερι.Η Αμβερσα που είναι ο ενδιαμεσος στα8μος για οποιαδηποτε πολη στο Βελγιο σχεδον, εχει ΤΗΝ ΠΙΟ ΜΑΚΑΚΙΣΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΗ που εχω συναντησει!!Στην επιστροφη μου από Μπριζ εκανα για 140 χιλιομετρα 2,5 ωρες..Με μηχανη.Ειλικρινα δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο. Με αμαξι,χωρις υπερβολη 8α κανα 6 ωρες..Ναι ξερω..Και μετα λεμε για την Ελλαδα...:sad:

700_Thespieis
28/11/2010, 23:17
Το βελγιο τοποθετειται μεταξυ Γαλλιας και Ολλανδιας και πραγματι το αντιλαμβανεσαι σε όλα.Μιλανε όπως ειπα και τις 3 γλωσσες, εχουν εξωτερικα στοιχεια και των 2 λαων. Μπορει από τη μια να συναντησεις την διμετρη που εχει λιγο ψηλα τον αμανε(και το πορτοφολι) αλλα θα χαρει να σε βοηθησει.Και από την άλλη καθεσαι σενα τυχαιο καφε, 9 το πρωι, η σερβιτορα-ιδιοκτητρια προσπαθει να προφερει με δυσκολια τα αγγλικα,χαμογελα με τα λιγα γαλλικα σου, με τις κινησεις των χεριων σου και σου φερνει η ολη φαση σε Παρισι.Οπως ειπα, μπερδεμενη χωρα..Ισως γιαυτο εχουν τα εσωτερικα τους θεματα...


218250

700_Thespieis
28/11/2010, 23:18
Αποκλειεται παντως να βαρεθεις η να σου περασει τελειως απαρατηρητη.Θελω να επισκεφθω και την Οστανδη.Ωστοσο ο καιρος μαλλον αναβαλλει τα θελω μου για Μαρτη..:sad:

Θα δουμε..Μεχρι τοτε γεια χαρα!:smilea:


218251

Orfeus
29/11/2010, 06:06
ωραιος παιχταδορ!!

700_Thespieis
29/11/2010, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Orfeus
ωραιος παιχταδορ!!

Εσυ ετοιμασου για καλοκαιρι:winka:

Maggellanos
29/11/2010, 10:38
Μπραβο ρε παιχτη,αψογος....

George20vt
29/11/2010, 11:03
Πολύ ωραίες φωτογραφίες, μεταφέρουν κάποια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, μπράβο!

Μοναδική δική μου ένσταση ο μερικός αποχρωματισμός, αλλά άλλοι κόβουν φλέβες βέβαια, οπότε περί ορέξεως...

Stabak
29/11/2010, 11:34
Απορω πως δεν σου εκανε εντυπωση το Μπρουτζ.... :confused:

harris_x
29/11/2010, 11:37
:beer: :beer: :beer:

alexxxcbr
29/11/2010, 13:23
Πολυ ωραια μερη και φωτο.



:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

700_Thespieis
29/11/2010, 13:36
Να στε καλα:D


:beer:

700_Thespieis
29/11/2010, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από George20vt
Πολύ ωραίες φωτογραφίες, μεταφέρουν κάποια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, μπράβο!

Μοναδική δική μου ένσταση ο μερικός αποχρωματισμός, αλλά άλλοι κόβουν φλέβες βέβαια, οπότε περί ορέξεως...


Δεκτο το σχολιο;)

Βασικα ειχα ξεκινησει μια εργασια με αποχρωματισμο,οποτε καποιες απο τις φωτο την πληρωσαν:lol:


Οποια αλλα σχολια ευπροσδεκτα,τυπου τραγουδια+ταξιδιωτικο:)

:wave2:

FZMAN
29/11/2010, 17:09
Αυτό που μου έκανε εντύπωση στο φετινό μου ταξίδι σε αυτά τα μέρη http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=109805 ήταν ότι απ΄την Αντβέρπη μέχρι το Μπρίζ που είχε και τα μοναδικά διόδια στο Βέλγιο (αξίας 5.5 ευρώ) δεν είχε βενζινάδικο και μιλάμε για απόσταση πάνω απο τα 100 χλμ.
Εμένα το Μπρίζ μου άρεσε πάντως αλλά δεν μπορώ να πω το ίδιο για τις Βρυξέλες.
Να είσαι καλά. :beer:

700_Thespieis
29/11/2010, 18:08
Πηγες απο τον αλλο δρομο γιαυτο!Περνας νομιζω ενα ποταμι απο κατω και πληρωνεις τα μοναδικα διοδια που εχω συναντησει μεχρι τωρα μετα την Αυστρια.Εγω πληρωσα 10 ευρω την πρωτη φορα-ζωα:evil:

Ο δρομος επισης ειναι χαλια,γεματος λακουβες,σαμαρακια κτλ.Πραγματικα αθλιος ομως.Απλα γλιτωνεις την τρομερη κινηση της Αμβερσας.

Η Μπριζ ειναι ομορφη,απλα δεν ειχε τον αερα της Γανδης ουτε τις ομορφιες της.Πιο ωραιος κοσμος, οι καθεδρικοι στην Γανδη δεν παιζονται, και γενικα ειχε στοιχεια που ειχα ξαναδει.Μπορει να φταιγε και η συγκεκριμενη μερα, δε ξερω.

Για τις Βρυξελλες δε 8α συμφωνησω:p .Ειναι μεγαλουπολη,αλλα πραγματικα δεν το καταλαβαινεις,εχει τα καλα στοιχεια μιας μικρης πολης και συναμα εχει πολλες διαφορερικες επιλογες.Οπως ειπα βεβαια, εχει και τις κακες γειτονιες της,δε ξερω που εμεινες.

:wave2:

FZMAN
29/11/2010, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
Πηγες απο τον αλλο δρομο γιαυτο!Περνας νομιζω ενα ποταμι απο κατω και πληρωνεις τα μοναδικα διοδια που εχω συναντησει μεχρι τωρα μετα την Αυστρια.Εγω πληρωσα 10 ευρω την πρωτη φορα-ζωα:evil:

Ο δρομος επισης ειναι χαλια,γεματος λακουβες,σαμαρακια κτλ.Πραγματικα αθλιος ομως.Απλα γλιτωνεις την τρομερη κινηση της Αμβερσας.

Η Μπριζ ειναι ομορφη,απλα δεν ειχε τον αερα της Γανδης ουτε τις ομορφιες της.Πιο ωραιος κοσμος, οι καθεδρικοι στην Γανδη δεν παιζονται, και γενικα ειχε στοιχεια που ειχα ξαναδει.Μπορει να φταιγε και η συγκεκριμενη μερα, δε ξερω.

Για τις Βρυξελλες δε 8α συμφωνησω:p .Ειναι μεγαλουπολη,αλλα πραγματικα δεν το καταλαβαινεις,εχει τα καλα στοιχεια μιας μικρης πολης και συναμα εχει πολλες διαφορερικες επιλογες.Οπως ειπα βεβαια, εχει και τις κακες γειτονιες της,δε ξερω που εμεινες.

:wave2:
Δεν έμεινα στις Βρυξέλλες απλά ήμουν περαστικός και αγανάκτισα απ΄το πολύ μποτιλιάρισμα που είχε.

ares_tz
30/11/2010, 10:30
Ωραία μας τα διηγήθηκες! Φαίνεται οτι στο εξωτερικό σέβονται τον μοτοσυκλετιστή περισσότερο από εδώ..αλήθεια πως σε αντιμετωπίζουν στο δρόμο? Εχει δεις δυσάρεστα περιστατικά?

Εχεις πράσινη κάρτα της ελληνικής ασφαλιστικής εταιρείας για χρήση μοτό στο εξωτερικό?

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ! σε χαιρόμαστε που μας τα περιγράφεις

Υσ. Αλλά γιατί οι φώτος δεν έχουν χρώμα?

700_Thespieis
30/11/2010, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ares_tz
Ωραία μας τα διηγήθηκες! Φαίνεται οτι στο εξωτερικό σέβονται τον μοτοσυκλετιστή περισσότερο από εδώ..αλήθεια πως σε αντιμετωπίζουν στο δρόμο? Εχει δεις δυσάρεστα περιστατικά?

Εχεις πράσινη κάρτα της ελληνικής ασφαλιστικής εταιρείας για χρήση μοτό στο εξωτερικό?

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ! σε χαιρόμαστε που μας τα περιγράφεις

Υσ. Αλλά γιατί οι φώτος δεν έχουν χρώμα?


Δυσαρεστα περιστατικα οχι.Γενικα δεν εχει συνηθισει το ματι τους σε μηχανες, οποτε σε κοιτανε λιγο παραξενα.Σε ορισμενα απο τα ταξιδια μου,οπως το τελευταιο απο Βρυξελλες,ειχε απιστευτη κινηση,οποτε ανοιξα αλαρμ και εκανα διηθηση.Αρκετοι προσπαθουσαν να με εξυπηρετησουν,κοβωντας το τιμονι τους.

Πρασινη καρτα εχω προμηθευτει φυσικα:smilea:

Σευχαριστω για τα καλα σου λογια!Επισης:winka:

Οσο για τις φωτο, θα προσπαθησω αλλη φορα να ασχοληθω με χρωμα:lol: Αν και το ασπρομαυρο εμενα μαρεσει.Ειδικα οταν εχει συννεφια κτλ.

:wave2:

FZMAN
30/11/2010, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
Δυσαρεστα περιστατικα οχι.Γενικα δεν εχει συνηθισει το ματι τους σε μηχανες, οποτε σε κοιτανε λιγο παραξενα.Σε ορισμενα απο τα ταξιδια μου,οπως το τελευταιο απο Βρυξελλες,ειχε απιστευτη κινηση,οποτε ανοιξα αλαρμ και εκανα διηθηση.Αρκετοι προσπαθουσαν να με εξυπηρετησουν,κοβωντας το τιμονι τους.

:wave2:
Δεν νομίζω ότι δεν έχει συνηθίσει το μάτι τους σε μηχανές μιας και σε αυτές τις χώρες Βέλγιο, Ολλανδία, Γερμανία έχει πάρα πολλούς μοτοσυκλετιστές.
Θεωρώ πάντως ότι σε σχέση με τους κατοίκους της νότιας Ευρώπης έχουν πολύ περισσότερη οδηγική παιδεία και προσέχουν ιδιαίτερα τους μοτοσυκλετιστές.
Βέβαια υπάρχουν πάντα και οι εξαιρέσεις.:beer:

700_Thespieis
30/11/2010, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZMAN
Δεν νομίζω ότι δεν έχει συνηθίσει το μάτι τους σε μηχανές μιας και σε αυτές τις χώρες Βέλγιο, Ολλανδία, Γερμανία έχει πάρα πολλούς μοτοσυκλετιστές.
Θεωρώ πάντως ότι σε σχέση με τους κατοίκους της νότιας Ευρώπης έχουν πολύ περισσότερη οδηγική παιδεία και προσέχουν ιδιαίτερα τους μοτοσυκλετιστές.
Βέβαια υπάρχουν πάντα και οι εξαιρέσεις.:beer:

Βρε εχουν(μοτοσυκλετιστες), το θεμα ειναι κα8ε ποτε βγαινουν εξω:lol:

Σκεψου ας πουμε τωρα οτι εχει -3.και αυριο 8α χει -8.Παντου χιονι και παγος και ειναι νοεμβρης..

Οσο για την παιδεια που λες,δεν ειναι ολα φανταστικα μη νομιζεις.Ειδικα εδω που ειμαι τωρα.Ο Νικολας που οσο να ναι εχει μια εμπειρια(τοσα χρονια στην πλατη του,λογικο:p ) μου ειχε επισημανει οτι στα 51(χιλιομετρα) παιρνεις χαρτακι:lol:

Εδω αυτο δεν το βλεπω.Αντι8ετα βλεπω να πηγαινουν οχι με 60 αλλα και 70 δλδ πολυ πανω απο το οριο, να μην προσεχουν και τοσο πολυ τα ποδηλατα να μη σταματανε στις διαβασεις, να μη φορανε κρανος..

tai
01/12/2010, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
.........Ο Νικολας που οσο να ναι εχει μια εμπειρια(τοσα χρονια στην πλατη του,λογικο:p ) ..........
Εδω αυτο δεν το βλεπω...
Ειναι μιας αλλης εποχής αυτος...του μεσοπολέμου:lol:

Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
-Ελα μανα, εδώ εχει 3 βαθμους, εκει??
-25 παιδι μου!:yuck:

:a36: :lol:





ωραίες οι φοτο με "συναίσθημα"
Α!
και που 'σε "μικρε", δεν πηγες για τουρισμό εκει 'πανω ετσι?
αιντε να "δουλευουμε" λεμε:lol:

mig29
01/12/2010, 19:23
ama goustareis kai xanakateveis pros bruxelles steile mynima na se keraso mpyritsa ego edo eime pano 20 xronia opote meta xaras tha do kai kapoio patrioti pou spoudazei sta tyrokefala:p

700_Thespieis
01/12/2010, 20:15
Ασε Χρηστο πολυ δουλεια..Ακομα το Νικο δεν τον εχω δει σκεψου..


Σευχαριστω για τα σχολια.Να σαι καλα:)


:wave2:

700_Thespieis
01/12/2010, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από mig29
ama goustareis kai xanakateveis pros bruxelles steile mynima na se keraso mpyritsa ego edo eime pano 20 xronia opote meta xaras tha do kai kapoio patrioti pou spoudazei sta tyrokefala:p


Πες πως εγινε!


:beer:

mig29
01/12/2010, 22:14
kalos apo tis 12/12kai mexri tis 22/12 pou katevaino ellada exo elefthero kairo opote kanna SK
kantina to proi na synantithoume kapou sto kentro kai nata poume apo konta

PanVas
11/12/2010, 13:03
Μπράβο παλικάρι μου!!!!!

Δείξε μας τον δρόμο της ξενιτιάς και τα βάσανα του οικονομικού μετανάστη...

Προς το παρόν τους χάρτες στο τραπέζι και όνειρα για το καλοκαίρι...!!!!


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

tifoefs
13/12/2010, 00:27
Μπραβισιμο επιτελους εφυγε η γερμανικη σκονη !!!
:D :D
:beer: :beer: :beer: :beer:

TROOPER
13/12/2010, 11:00
βαγγελακη δε σε στειλαμε εκει για να τριγυρνας

:beer: :beer: :beer: :beer:

700_Thespieis
13/12/2010, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
βαγγελακη δε σε στειλαμε εκει για να τριγυρνας

:beer: :beer: :beer: :beer:

:p

Excuse moi, monsieur Trooper:lol:

Εσυ ποτε θα τριγυρισεις προς Ολλανδιες να δουμε;)

:beer:

TROOPER
13/12/2010, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
:p

Excuse moi, monsieur Trooper:lol:

Εσυ ποτε θα τριγυρισεις προς Ολλανδιες να δουμε;)

:beer:

πουστη με χτυπας εκει που παναω ε?

:lol:

φιλια σε ολο το κλιμακιο και παντα τετοια ρε !!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

700_Thespieis
13/12/2010, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Μπράβο παλικάρι μου!!!!!

Δείξε μας τον δρόμο της ξενιτιάς και τα βάσανα του οικονομικού μετανάστη...

Προς το παρόν τους χάρτες στο τραπέζι και όνειρα για το καλοκαίρι...!!!!


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


Μεχρι το καλοκαιρι,η Ολλανδια σε περιμενει:winka:

Ιουνη θα χουμε Τσεχοσλοβακιες, Ουγγαριες, Σερβιες..Θα μενδιεφερε να χω ενα GS ακομα διπλα μου:smokin:


:wave2:

700_Thespieis
13/12/2010, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
πουστη με χτυπας εκει που παναω ε?

:lol:

φιλια σε ολο το κλιμακιο και παντα τετοια ρε !!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Ειπαμε!!

Σε περιμενουμε να τα δωσεις εσυ:smokin:

:wave2:

tifoefs
13/12/2010, 22:06
kopana ton kopana ton !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
14/12/2010, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
Μεχρι το καλοκαιρι,η Ολλανδια σε περιμενει:winka:

Ιουνη θα χουμε Τσεχοσλοβακιες, Ουγγαριες, Σερβιες..Θα μενδιεφερε να χω ενα GS ακομα διπλα μου:smokin:


:wave2:

μου αγοραζεις το τζιες και παμε 3 φορες τον γυρο της ευρωπης :lol: :lol:

θα δω ρε βαγγελη...(οχι για το τζιες!!!):lol:

TROOPER
14/12/2010, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
kopana ton kopana ton !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

εσεις οι ευρωπΕοι μη δειτε ελληνα τωρα τελευταια...αμεσως κοπανημα!!!:lol: :lol:

latris mixanis
14/12/2010, 10:47
:beer: :beer: :wave2: :beer:

P.S. Εκπληκτικές φωτό

@ngelos
14/12/2010, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από George20vt
Μοναδική δική μου ένσταση ο μερικός αποχρωματισμός, αλλά άλλοι κόβουν φλέβες βέβαια, οπότε περί ορέξεως...

Έχει υπομονή πάντως,πρέπει να του το αναγνωρίσεις,για να κάνει δουλειά σε τόοοοσες πολλές φωτό..Εμένα πάντως μου άρεσαν!!
Μπάβο για τα ταξίδια σου

700_Thespieis
14/12/2010, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εσεις οι ευρωπΕοι μη δειτε ελληνα τωρα τελευταια...αμεσως κοπανημα!!!:lol: :lol:


Ειμαι σιγουρος οτι εισαι ανορθογραφος:smokin:

Οσο για το καλοκαιρινο ταξιδι,αναφερομουν στον Πανο ρε συ..Εσενα το τζιες σου πεφτει ψηλο αλλωστε:p Δε θα ανεμιζει και το μαλλι, αστο σου λεω:lol:


Σε περιμενουμε btw, στο πα?:smokin:



:wave2:

700_Thespieis
14/12/2010, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από mead5600
Έχει υπομονή πάντως,πρέπει να του το αναγνωρίσεις,για να κάνει δουλειά σε τόοοοσες πολλές φωτό..Εμένα πάντως μου άρεσαν!!
Μπάβο για τα ταξίδια σου

Ευχαριστω:D

@latris mixanis

:beer: :beer: