PDA

View Full Version : death is the end...or is it not?



Σελίδες : [1] 2

DrBig
29/11/2010, 20:28
Με αφορμη το ποστ του Sniper...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Sniper

Θα παρακαλέσω αν κάποιος άφησε τον μάταιο τούτο κόσμο, και δεν έχει σχέση με τον 2τροχο κόσμο μας, να μην κάνετε τον κόπο να ποστάρετε το γεγονός.

Αρκετή πίκρα τρώμε κάθε μέρα, υπάρχουν άλλα Site καθημερινότητας και ειδησεογραφίας να ενημερωθούμε.

Ευχαριστώ
sniper
moto.gr Administrator team


...θα ηθελα να υπενθυμισω την 'bright side of death' κατα την οποια επιστρεφουμε στο φως απο το οποιο προερχομαστε.

http://www.youtube.com/watch?v=Am1kJM823Vk

Ζεύκας
29/11/2010, 20:32
και ναι...επιβεβαιώνεται ο κανόνας

ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΔΩΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΘΡΕΝΤ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ

:lol:

BLACKGAS
29/11/2010, 20:35
Ανθρώπινη απαίτηση που απαντάται στο σύνολο των θρησκευτικών δογμάτων σε ποικίλες μορφές, απεικονίζοντας την ματαιοδοξία μας ως όντα και μη στηριζόμενη σε οιασδήποτε μορφής φυσική προσέγγιση αλλά ακολουθώντας ποικίλα μονοπάτια παραψυχολογικών-υπερφυσικών δοξασιών.
Πίστευε καιμη ερεύνα (ή πως οι αρχές του διαφωτισμού δύνανται να διαστρεβλωθούν με παπικά σύνδρομα!!!)
:wave2:

taxydromos
29/11/2010, 20:41
Man in black comes around
Blacks the light
Blacks the sound
Far enough to take from here
To rise above the myth of fear
Lay you out, and take 'em down

Open up your gate
Spirits I Elate
Watch the falling sand
Sifting through his hand
Open Up Your Gate
Spirits I Elate
Whisper To Your Friend
Death Is Not The End!

Not the End
Not the End
Its the beginning
It's a...

Rob the hour, loss of time
Spilling sand you will not find
Dearly beloved
We gathered today
to say goodbye and find our way
Bid farewell with closing eyes

Open Up Your Gate
Spirits I Elate
Watch the falling sand
Slipping through his hand
Open Up Your Gate
Spirits I Elate
Whisper to your friend
Death Is Not The End!

Not the End
Not the End
its the begining

Ive been a rambler, the light sets me free
Ive been a gambler, the light sets me free

The light sets me free!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=gYR0tV_a6H0&feature=related

DrBig
29/11/2010, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
... και μη στηριζόμενη σε οιασδήποτε μορφής φυσική προσέγγιση αλλά ακολουθώντας ποικίλα μονοπάτια παραψυχολογικών-υπερφυσικών δοξασιών.
:wave2:

Μια και δειχνεις σιγουρος, θα ηθελα πολυ να ξερω τι εχει να πει η 'φυσικη προσεγγιση' για τη ζωη και τον κοσμο.

Ας αρχισουμε απο την 'υλη' για παραδειγμα...

BLiTzER
29/11/2010, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Μια και δειχνεις σιγουρος, θα ηθελα πολυ να ξερω τι εχει να πει η 'φυσικη προσεγγιση' για τη ζωη και τον κοσμο.

Ας αρχισουμε απο την 'υλη' για παραδειγμα...

Πιθανότατα είναι το ίδιο σίγουρος με εσένα που δηλώνεις ότι "επιστρεφουμε στο φως απο το οποιο προερχομαστε" :P

DrBig
29/11/2010, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Πιθανότατα είναι το ίδιο σίγουρος με εσένα που δηλώνεις ότι "επιστρεφουμε στο φως απο το οποιο προερχομαστε" :P

ξαναδιαβασε τι και πως το εγραψα, θα βοηθησει...

BLiTzER
29/11/2010, 20:51
Βασικά, επειδή έχω καταλάβει πάνω κάτω τη θέση σου, με προβλημάτισε το "φως" σου και πραγματικά θα ήθελα να μάθω τι εννοείς.

BLACKGAS
29/11/2010, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Μια και δειχνεις σιγουρος, θα ηθελα πολυ να ξερω τι εχει να πει η 'φυσικη προσεγγιση' για τη ζωη και τον κοσμο.

Ας αρχισουμε απο την 'υλη' για παραδειγμα...

Φίλε σίγουρος δεν είμαι για τίποτα - κυριολεκτικά- και ΔΕΝ δουλεύω στο cern (μακάρι να μπορούσα) για να αναλύσω τα της ύλης!

Όσο για τη φυσική προσέγγιση -θεωρίες εξελίξεως, δημιουργίας σύμπαντος κλπ- είναι open source πλέον. Κάποτε - παλιά - θα θυμάσαι ότι καίγανε κάποιους που είχαν αντίθετη άποψη!
:sad:

DrBig
29/11/2010, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Βασικά, επειδή έχω καταλάβει πάνω κάτω τη θέση σου, με προβλημάτισε το "φως" σου και πραγματικά θα ήθελα να μάθω τι εννοείς.


Κατ'αρχην δηλωνω αγνοια, οποτε δεν ειμαι ο καταλληλος ανθρωπος να απαντησω σε αυτη την ερωτηση. Αν ομως το ψαξεις θα δεις οτι ειναι κοινος συμβολισμος σε πολλες κουλτουρες στο χωρο και χρονο.
Αυτο για το οποιο ομως ειμαι σιγουρος, ειναι η χιμαιρωδης φυση αυτου που ονομαζουμε πραγματικοτητα (με τα σεα και μεα της). Και αν γινει η αρχη της αμφισβητησης βασικων παγιων κατεστημενων εννοιων που εχουμε στο κεφαλι μας, τοτε η μπαλα παιρνει αναποφευκτα και θεματα οπως η ζωη και ο θανατος.

DrBig
29/11/2010, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Φίλε σίγουρος δεν είμαι για τίποτα - κυριολεκτικά- και ΔΕΝ δουλεύω στο cern (μακάρι να μπορούσα) για να αναλύσω τα της ύλης!

Όσο για τη φυσική προσέγγιση -θεωρίες εξελίξεως, δημιουργίας σύμπαντος κλπ- είναι open source πλέον. Κάποτε - παλιά - θα θυμάσαι ότι καίγανε κάποιους που είχαν αντίθετη άποψη!
:sad:

Ουτε στο Cern ξερουνε κατι επ'αυτου, διοτι εχουνε επιλεξει να αναλυουνε το συμπαν, αντι να προσπαθησουν να το 'δουν'.

BLiTzER
29/11/2010, 21:09
Αφήνεις τα πάντα ανοιχτά, λοιπόν και δέχεσαι ότι ο θάνατος ίσως λανθασμένα, τελικά, μας προκαλεί αρνητικά συναισθήματα, όπως υποστηρίζει ο σνάιπερ. Μάλιστα.

BLACKGAS
29/11/2010, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Κατ'αρχην δηλωνω αγνοια, οποτε δεν ειμαι ο καταλληλος ανθρωπος να απαντησω σε αυτη την ερωτηση. Αν ομως το ψαξεις θα δεις οτι ειναι κοινος συμβολισμος σε πολλες κουλτουρες στο χωρο και χρονο.
Αυτο για το οποιο ομως ειμαι σιγουρος, ειναι η χιμαιρωδης φυση αυτου που ονομαζουμε πραγματικοτητα (με τα σεα και μεα της). Και αν γινει η αρχη της αμφισβητησης βασικων παγιων κατεστημενων εννοιων που εχουμε στο κεφαλι μας, τοτε η μπαλα παιρνει αναποφευκτα και θεματα οπως η ζωη και ο θανατος.

Μάλλον η αμφισβήτηση των πάγιων κατεστημένων εννοιών είναι που οδηγεί στην αποδοχή του θανάτου. Το αντίθετο ωθεί στην αναζήτηση της ''αιώνιας ζωής'' με διάφορες μορφές. Ή μήπως όχι?

DrBig
29/11/2010, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Αφήνεις τα πάντα ανοιχτά, λοιπόν και δέχεσαι ότι ο θάνατος ίσως λανθασμένα, τελικά, μας προκαλεί αρνητικά συναισθήματα, όπως υποστηρίζει ο σνάιπερ. Μάλιστα.

Η προθεση μου δεν ηταν να 'διαφωτισω' με απαντησεις, αλλα να θυμισω κατι που εχουμε ξεχασει.
Οποιος εχει το ενδιαφερον και αισθανεται την αναγκη, ειναι σε θεση να βρει την ακρη και να επαναπροσδιορισει πολλες μυχιες αποψεις/δοξασιες (που ολοι κανουμε) οι οποιες μας καθοριζουν αλλα αγνοουμε μεχρι και την υπαρξη τους. Μια απο αυτες ειναι η εννοια του θανατου. Ο καταλογος ειναι τεραστιος.
Οσο για απαντησεις, ο καθενας τις δινει στον εαυτο του, διοτι ειναι καθαρα αποτελεσματα βιωματικων διεργασιων.

menos
29/11/2010, 21:33
Sniper, κοίτα τι έκανες πάλι!!!:lol: :lol: :lol: :lol:

taxydromos
29/11/2010, 21:38
εγω πιστευω στη μετεμψυχωση..

vaska
29/11/2010, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Sniper, κοίτα τι έκανες πάλι!!!:lol: :lol: :lol: :lol:



και τι ζήτησε ο άνθρωπος?? να μην ποστάρονται στο μοτο θάνατοι ανθρώπων που δεν είχαν σχέση με τη μοτοσυκλέτα.....


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

BLACKGAS
29/11/2010, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Η προθεση μου δεν ηταν να 'διαφωτισω' με απαντησεις, αλλα να θυμισω κατι που εχουμε ξεχασει.
Οποιος εχει το ενδιαφερον και αισθανεται την αναγκη, ειναι σε θεση να βρει την ακρη και να επαναπροσδιορισει πολλες μυχιες αποψεις/δοξασιες (που ολοι κανουμε) οι οποιες μας καθοριζουν αλλα αγνοουμε μεχρι και την υπαρξη τους. Μια απο αυτες ειναι η εννοια του θανατου. Ο καταλογος ειναι τεραστιος.
Οσο για απαντησεις, ο καθενας τις δινει στον εαυτο του, διοτι ειναι καθαρα αποτελεσματα βιωματικων διεργασιων.

Δηλαδή απλώς ήθελες να θίξεις την πολυπλοκότητα της ανθρώπινης φύσεως και εμφάνισες ως παράδειγμα τα συνεπαγόμενα εκ του θανάτου αντιδράσεις-αισθήματα-συμπεριφορές?:confused:
Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά!

DrBig
29/11/2010, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Μάλλον η αμφισβήτηση των πάγιων κατεστημένων εννοιών είναι που οδηγεί στην αποδοχή του θανάτου. Το αντίθετο ωθεί στην αναζήτηση της ''αιώνιας ζωής'' με διάφορες μορφές. Ή μήπως όχι?

Εγω προσωπικα το βλεπω ως εξης.
Η μη αμφισβητηση του εργου της πραγματικοτητας, οδηγει συνηθως σε αναγκη της υπαρξης της αιωνιας ζωης, ως αντισταθμισμα της πεζοτητας στην οποια εγκλωβιζουμε τον εαυτο μας. Αλλα σε αυτη την περιπτωση, οποιαδηποτε προσεγγιση της εννοιας αυτης, περιοριζεται στη στειρα αποδοχη του εκαστοτε θρησκευτικου δογματος της περιοχης.

DrBig
29/11/2010, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
εγω πιστευω στη μετεμψυχωση..


εμενα με μπερδευει το 'μετα' (λογω αγνοιας για το τι ειναι ο χρονος) αλλα το ΄ψυχωση' το καταλαβαινω.

DrBig
29/11/2010, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Δηλαδή απλώς ήθελες να θίξεις την πολυπλοκότητα της ανθρώπινης φύσεως και εμφάνισες ως παράδειγμα τα συνεπαγόμενα εκ του θανάτου αντιδράσεις-αισθήματα-συμπεριφορές?:confused:
Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά!

Το μονο που ηθελα να θιξω, ειναι η αποψη που εχουμε για το θανατο!

notakos600
29/11/2010, 22:03
Οι περισσότερες θρησκείες είναι πολύπλοκα συστήματα προετοιμασίας για το θάνατο.
Η άνοδος και το ζενίθ της ζωής δεν είναι παρά σκαλοπάτια προς τον θάνατο. Αυτή η παράδοξη πρόταση δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένα λογικό συμπέρασμα που εξάγεται από το γεγονός πως η ζωή κατευθύνεται προς ένα τέρμα και διακατέχεται από ένα σκοπό.
Το ερώτημα είναι, υπάρχει κάτι μετά;

BLACKGAS
29/11/2010, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Εγω προσωπικα το βλεπω ως εξης.
Η μη αμφισβητηση του εργου της πραγματικοτητας, οδηγει συνηθως σε αναγκη της υπαρξης της αιωνιας ζωης, ως αντισταθμισμα της πεζοτητας στην οποια εγκλωβιζουμε τον εαυτο μας. Αλλα σε αυτη την περιπτωση, οποιαδηποτε προσεγγιση της εννοιας αυτης, περιοριζεται στη στειρα αποδοχη του εκαστοτε θρησκευτικου δογματος της περιοχης.

Συμφωνώ εν μέρει. Ποιά είναι η δράση για να δημιουργήσει την αντίδραση στην προσέγγιση της διαβίου ανθρώπινης πεζότητας? Μάλλον θα πρέπει να αμφισβητήσει κάποιος την ίδια την ύπαρξή του για να δύναται να αναζητήσει και το κάτι παραπέρα!

BLACKGAS
29/11/2010, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
εμενα με μπερδευει το 'μετα' (λογω αγνοιας για το τι ειναι ο χρονος) αλλα το ΄ψυχωση' το καταλαβαινω.

+1 Πολλάκις επιβεβαιωμένο

DrBig
29/11/2010, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Οι περισσότερες θρησκείες είναι πολύπλοκα συστήματα προετοιμασίας για το θάνατο.
Η άνοδος και το ζενίθ της ζωής δεν είναι παρά σκαλοπάτια προς τον θάνατο. Αυτή η παράδοξη πρόταση δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένα λογικό συμπέρασμα που εξάγεται από το γεγονός πως η ζωή κατευθύνεται προς ένα τέρμα και διακατέχεται από ένα σκοπό.
Το ερώτημα είναι, υπάρχει κάτι μετά;

Η απαντηση στο ερωτημα αυτο ερχεται αυτοματα με την συνειδητοποιηση του τι ειναι το πριν το μετα. Δηλαδη τι ειναι το τωρα και τι εναι η ζωη.

DrBig
29/11/2010, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Συμφωνώ εν μέρει. Ποιά είναι η δράση για να δημιουργήσει την αντίδραση στην προσέγγιση της διαβίου ανθρώπινης πεζότητας? Μάλλον θα πρέπει να αμφισβητήσει κάποιος την ίδια την ύπαρξή του για να δύναται να αναζητήσει και το κάτι παραπέρα!

Την υπαρξη περα απο το κατασκευασμα των αισθησεων.
Η δραση ειναι διαφορετικη για τον καθενα. Αλλα νομιζω ειναι δυνατον για τον καθενα αρκει να το θελει πολυ.

BLACKGAS
29/11/2010, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Οι περισσότερες θρησκείες είναι πολύπλοκα συστήματα προετοιμασίας για το θάνατο.
Η άνοδος και το ζενίθ της ζωής δεν είναι παρά σκαλοπάτια προς τον θάνατο. Αυτή η παράδοξη πρόταση δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένα λογικό συμπέρασμα που εξάγεται από το γεγονός πως η ζωή κατευθύνεται προς ένα τέρμα και διακατέχεται από ένα σκοπό.
Το ερώτημα είναι, υπάρχει κάτι μετά;

Οι περισσότερες θρησκείες (στην κοινωνική εφαρμογή τους και όχι στην θεωριτική-ιδεαλιστική τους προσέγγιση ) είναι πολύπλοκα συστήματα προσπάθειας ΕΛΕΓΧΟΥ της ανθρώπινης ζωής υπό το φόβο του ανεξήγητου-θανάτου.
Όσο για το ερώτημα, έχει μόνο μία απάντηση: Ότι είναι ένα πολύ καλό ερώτημα!
:wave2:

notakos600
29/11/2010, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Η απαντηση στο ερωτημα αυτο ερχεται αυτοματα με την συνειδητοποιηση του τι ειναι το πριν το μετα. Δηλαδη τι ειναι το τωρα και τι εναι η ζωη.

Βέβαια παίζει πολύ και το σενάριο της φάμπρικας*.

*Δεν ερχόμαστε από πουθενά, δεν πάμε πουθενά, απλά γεννιόμαστε, ζούμε και πεθαίνουμε και όλα τα υπόλοιπα ''θρησκευτικά'' είναι η φάμπρικα της κονόμας.

BLACKGAS
29/11/2010, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Την υπαρξη περα απο το κατασκευασμα των αισθησεων.

Την ύπαρξη στα όρια της ανθρώπινης αντιλήψεως, απαλλαγμένης από ψυχοσωματικά σύνδρομα και επικουρούμενης από τον πλούτο της ανθρώπινης γνώσης, του μεγαλείου της ανθρώπινης σκέψης! Ευδαιμονία!!!

DrBig
29/11/2010, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Την ύπαρξη στα όρια της ανθρώπινης αντιλήψεως, απαλλαγμένης από ψυχοσωματικά σύνδρομα και επικουρούμενης από τον πλούτο της ανθρώπινης γνώσης, του μεγαλείου της ανθρώπινης σκέψης! Ευδαιμονία!!!


:D

vangelis 64
30/11/2010, 04:12
Και όλα αυτά...
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Με αφορμη το ποστ του Sniper...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Hornet_08
30/11/2010, 04:17
Πεθανε ο Ελβις :mad:

miscelano
30/11/2010, 04:24
o afrotwin που ειναι να σας βαλει στη θεση σας????:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Amplified
30/11/2010, 05:32
Άμα ψοφίσεις, τέλος. Sorry :(

sotos 8
30/11/2010, 06:48
¨Ολα είναι ένα ψέμα μια ανάσα μια πνοή σαν λουλούδι κάποιο χέρι θα μας κόψει μιαν αυγή¨
Έγραψε η μεγάλη Ευτυχία Παπαγιανοπούλου , και αφού το τραγούδησε ο ΣΤΕΛΙΟΣ που είναι θεός εγώ το πιστεύω.
Και για να παμε και στο θεμα αυτο καθεαυτο , τον θανατο οι προηγουμενες γενιες τον υμνησαν τον τραγουδησαν για να τον εξευμενησουν να τον λιδορησουν ακομα και για να τον παρακαλεσουν να τους παρει απ΄τον κοσμο αυτο , στην εποχη που ζουμε ειμαστε τοσο βολεψακηδες που ακομα και στο θανατο δεν θελουμε ουτε να τον ακουμε.

Τελικα για οσους δεν το εχουν καταλαβει ειμαστε αθανατοι , δες το παιδι σου και θα καταλαβεις
οτι η ζωη συνεχιζετε μεσα απο κατι καινουργιο .

notakos600
30/11/2010, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotos 8
Τελικα για οσους δεν το εχουν καταλαβει ειμαστε αθανατοι , δες το παιδι σου και θα καταλαβεις οτι η ζωη συνεχιζετε μεσα απο κατι καινουργιο .


Τα έγραψες όλα. :beer: :beer:

Cpt. Haddock
30/11/2010, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotos 8
Τελικα για οσους δεν το εχουν καταλαβει ειμαστε αθανατοι , δες το παιδι σου και θα καταλαβεις οτι η ζωη συνεχιζετε μεσα απο κατι καινουργιο .

αρκει το παιδι να ειναι δικο σου :rotflmao:

sotos 8
30/11/2010, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
αρκει το παιδι να ειναι δικο σου :rotflmao:

Ωραια μαλακια εγραψες :a31:

Cpt. Haddock
30/11/2010, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotos 8
Ωραια μαλακια εγραψες :a31:

Ειδες; :wacko:

PortisHead
30/11/2010, 08:46
Τωρα ή σε συμφορουμιτη εδω το ειδα σαν avatar ή καπου αλλου.
Υπαρχει απαντηση στο αιωνιο ερωτημα.


218457

taxydromos
30/11/2010, 09:08
το σκισατε το θρεντ του συμφορουμιτη!
θα το στείλει στον Άδη και μη το είδατε μετά..
και δεν πήραν θέση όλοι στο αρχικό ερώτημα:smilea:

VegasKitty
30/11/2010, 09:26
Αρκετες δυσκολιες δεν εχουμε προσπαθοντας να περασουμε πρωτα αυτη τη ζωη για να "ανχονομαστε" για το τι θα γινει κ μετα??? :look:

Κιντερ Εκπληξη θα ναι! :D


:smokin:

Hornet_08
08/12/2010, 19:59
Στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλαμε για σχοινι

DrBig
08/12/2010, 20:03
Ριχτε μια ματια σ'αυτη τη ταινια, την ειχε και η τελεοραση πριν απο μερικες μερες.

The fountain
http://www.imdb.com/title/tt0414993/

nikos_abel
10/12/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ριχτε μια ματια σ'αυτη τη ταινια, την ειχε και η τελεοραση πριν απο μερικες μερες.

The fountain
http://www.imdb.com/title/tt0414993/

Ρε φίλε, έκλαψα τη δεύτερη φορά που την είδα.

Τη πρώτη πάσχιζα, να τον καταλάβω τον Αρονίφσκι.

Τη δεύτερη το πιασα....

nikos_abel
10/12/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Ρε φίλε, έκλαψα τη δεύτερη φορά που την είδα.

Τη πρώτη πάσχιζα, να τον καταλάβω τον Αρονίφσκι. (εντιτ, Αρωνόφσκι τον λένε τον άνθρωπα! )

Τη δεύτερη το πιασα....

ego_o_idios
10/12/2010, 12:07
oreo 8ema panemorfo.
mono pou den exoume mnimes apo afto...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nikos_abel
10/12/2010, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
oreo 8ema panemorfo.
mono pou den exoume mnimes apo afto...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εγώ που έχω πειράζει;

ΜΠΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! :a29:

stavrogin
10/12/2010, 16:22
Υπαρχει ζωη μετα θανατο?
Ναι! περιτρανα το δηλωνω οτι υπάρχει.
Και τοτε γιατι δε ρωταμε αν υπαρχει ζωη μετα τη ζωη? Εδω που τα λεμε σκεψου να συχαινεσαι τη ζωη και να χεις να ζεις στον αιωνα τον απαντα:lol: ...τραγωδια.
Λοιπον σε καθε επομενη ζωη ανεβαινεις επιπεδο, πνευματικο...ή ψυχικο δεν θυμαμαι. κατα τη διαρκεια που εισαι πεθαμενος γινεται ενας απολογισμος της ζωης σου με αντικειμενικα κριτιρια θεσπισμένα με δικαιοσύνη. Εμενα μου εχει γινει τετοιος απολογισμος απο την προηγουμενη ζωη μου.
Ο αγγελος κυριου, που ηταν ολος ενα φως, μια ενεργεια, που διαπερνουσε καθε ανυπαρκτο κυτταρο της ανουσιας, μη υπαρξεως μου μου εδειξε το πορισμα. Αμαρτιες δεν ειχα κανει, κατι μικροκλοπες ειχαν παραγραφει κατι αλλα δεν τα μετρησε γιατι ειχα παθει και πολλα ,τελος παντων για να μην πολυλογω μουβγαλε το πορισμα : 24300 ευρω , χρεος κι αυτο μετα την εκαθαριση και την εκπτωση.
:(
Αραγε υπαρχει χρεος μετα θάνατο?
Ιδου η απορια.

nikos_abel
10/12/2010, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Υπαρχει ζωη μετα θανατο?
Ναι! περιτρανα το δηλωνω οτι υπάρχει.
Και τοτε γιατι δε ρωταμε αν υπαρχει ζωη μετα τη ζωη? Εδω που τα λεμε σκεψου να συχαινεσαι τη ζωη και να χεις να ζεις στον αιωνα τον απαντα:lol: ...τραγωδια.
Λοιπον σε καθε επομενη ζωη ανεβαινεις επιπεδο, πνευματικο...ή ψυχικο δεν θυμαμαι. κατα τη διαρκεια που εισαι πεθαμενος γινεται ενας απολογισμος της ζωης σου με αντικειμενικα κριτιρια θεσπισμένα με δικαιοσύνη. Εμενα μου εχει γινει τετοιος απολογισμος απο την προηγουμενη ζωη μου.
Ο αγγελος κυριου, που ηταν ολος ενα φως, μια ενεργεια, που διαπερνουσε καθε ανυπαρκτο κυτταρο της ανουσιας, μη υπαρξεως μου μου εδειξε το πορισμα. Αμαρτιες δεν ειχα κανει, κατι μικροκλοπες ειχαν παραγραφει κατι αλλα δεν τα μετρησε γιατι ειχα παθει και πολλα ,τελος παντων για να μην πολυλογω μουβγαλε το πορισμα : 24300 ευρω , χρεος κι αυτο μετα την εκαθαριση και την εκπτωση.
:(
Αραγε υπαρχει χρεος μετα θάνατο?
Ιδου η απορια.

ΔΝΤ και μετα θάνατο;

Τη κάτσαμε τη βάρκα...

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

nikos_abel
25/01/2011, 08:13
Χρωστάω κάτι απαντήσεις, θα επανέλθω...

TROOPER
25/01/2011, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
....
Λοιπον σε καθε επομενη ζωη ανεβαινεις επιπεδο, πνευματικο...ή ψυχικο δεν θυμαμαι....

αυτο ισχυει μονο για τους ανθρωπους?:confused:

vicr108
25/01/2011, 08:56
Μαγγες ωραιο θρεντ και καλος ο χαβαλες αλλά.....
οποιος εχει πιστη, αρκετη υπομονη να το δει ολο προσεκτικα και δε φοβαται το θανατο ας ριξει μια ματια σ' αυτο εδω το βιντεακι (http://www.youtube.com/watch?v=cx9DKoWh2iM)

Μπορει για τους περισσοτερους να ειναι απλα μαλακιες και ψεμα.
Εγω προσωπικα το πιστευω.

Καλημερα σας :wave2:

nikos_abel
25/01/2011, 12:26
Λεπόν, έχουμε και λέμε.

Η ζωή, ο άνθρωπος (και τα ζα για να μη ξεχάσουμε το φίλο μας τον τρούπερ), δεν είναι παρά η οργανωμένη λειτουργία απλών δομικών στοιχείων της φύσης -> ύλη. Πέτρες , σκόνη, κλπ.
Η ύλη, μόρια της δηλαδή, συνδέονται και αλληλεπιδρούν με αποτέλεσμα μια πολύπλοκη κατασκευή , η οποία επιτελεί αυτόματες (ναι, άγνωστο γιατί) λειτουργίες με ένα μόνο σκοπό.
Ένα μόνο κανόνα που φαίνεται να κυριαρχεί σε όλο το εν ζωή βασίλειο του πλανητάκου μας, την αναπαραγωγή. Όλες οι δραστηριότητες, οι τακτικές, τα παράδοξα, οι αποφάσεις όλων των οργανισμών έχουν σα στόχο την επιβίωση, όχι όμως της μονάδας, αλλά του είδους μέσα από τους απογόνους του.

Ο θάνατος δεν είναι παρά η διακοπή αυτής της οργανωμένης λειτουργίας της ύλης. Αν ήμουνα μονοκύτταρος, ποσώς θα με ενδιέφερε τι θα πάθω όταν διαιρεθώ στα δυο. Την έκανα τη δουλειά μου. Για την ακρίβεια, δεν θα με ενδιέφερε, γιατί δεν υπάρχει η λειτουργία αυτή σχεδιασμένη σε μένα.

Αυξάνοντας τη πολυπλοκότητα από μονοκύτταρο σε πολυκύτταρο οργανισμό, αυξάνονται και οι παράμετροι με τους οποίους ελέγχεται η ίδια διαδικασία : η διαίρεση των κυττάρων.
Ώσπου ένας συγκεκριμένος οργανισμός, μέσα σε όλες τις αυτόματες λειτουργίες του, ανέπτυξε κάτι νέο, ένα επιπλέον χαρακτηριστικό : τη συνειδητότητα.

Λιανά : γνωρίζουμε ότι υπάρχουμε.

Πάλι βέβαια, η αναπαραγωγή είναι ο στόχος (πες μου ότι το κάτω κεφάλι δεν ορίζει τις πράξεις μας) αλλά με απίστευτα πολύπλοκες πια διαδικασίες.
Δεν κυνηγάμε τη γκόμενα με το ρόπαλο πια, όμως η κοινωνική θέση μας, η οικονομική μας κατάσταση, το επίπεδο της μόρφωσής μας, ακόμη και οι σεξουαλικές μας προτιμήσεις (Ανωμαλάρες. Γιατί τα πορνό πουλάνε σα ζεστό ψωμί; Έστω και με τρελές παραλλαγές, παρουσιάζουν το στόχο), είναι όλα εφόδια και όπλα για να επιτευχθεί ο τελικός στόχος (ναι, ναι το γ@μί..ι εννοώ).

Όταν λοιπόν φτάνει αυτή η καταραμένη ώρα να αποχωρήσουμε από το μάταιο τούτο κόσμο, συμβαίνει το εξής:
Αρνούμαστε να πεθάνουμε γιατί το ένστικτό μας θέλει να επιβιώσει, να συνεχίσει να αναπαράγεται.
Επίσης, επειδή γνωρίζουμε για την ύπαρξή μας, την ιδιαιτερότητά μας, παλεύουμε να διατηρήσουμε την ατομικότητά μας, τα χαρακτηριστικά μας, τη σκέψη μας, το βαθύτερο είναι μας.

Έλα όμως που αυτά δεν έχουν ουσιαστικό νόημα. Γεννηθήκαμε, πηδήξαμε, κάναμε τα κανακάρια μας (γεια σου ρε sotos 8) και τώρα το σώμα μας, η ύλη που μας αποτελεί, ήρθε ο καιρός να γίνει λίπασμα για τα ραπανάκια που θα φάει ο εγγονός μας.

Αλλά που εμείς, ψάχνουμε για τον υπέρτατο σκοπό, το μεγάλο σχέδιο, την επόμενη ζωή κλπ. (έλα και συ στη κουβέντα notakos600).

Όλο το πρόβλημα, και των θρησκειών αλλά και κάθε φιλοσοφίας και αμπελοφιλοσοφίας, καταλήγει στο όνειρο της συνέχισης της συνείδησής μας αυτούσιας. Οι εμπειρίες μας, οι γνώσεις μας, τα ανεκπλήρωτα όνειρά μας, είναι αυτά που θέλουμε να συνεχίσουν να υπάρχουν αφού το σώμα τα φτύσει.

Ριγουίντ τώρα. Αναπαραγωγήπολυκύτταροσυνείδησηοργάνωσηύλη.

Επιστήμονες και παραεπιστήμονες, θεωρίες επί θεωριών έχουν πολύ συχνά σαν συμπέρασμα ότι η ύλη, αν εξετασθεί μέχρι βάθους δεν είναι παρά…τίποτα (λεπτομέρειες επ’ αυτού, αν είναι απαραίτητες, μπορούν να αναλυθούν αργότερα).
Αν προσθέσουμε και το γεγονός ότι και ο χρόνος δεν είναι αυτό που νομίζουμε, εμείς αντιλαμβανόμαστε τη ροή του από το παρελθόν στο μέλλον, τότε η έννοια του θανάτου μεταφράζεται στο τέλος του τίποτα, ποτέ.

Παπάρια μάντολες, με λίγα λόγια ν’ αγαπιόμαστε, εμείς οι κορωνίδες της δημιουργίας.
Εγωϊσταράδες του κερατά είμαστε, η πάρτυ μας μας ενδιαφέρει, όπως σε όλα και για αυτό δεν ανέφερα τίποτα για τη νοημοσύνη των ζώων, των φυτών και των πιθανών εξωγήινων γιατί θα ήθελα 10 σελίδες ανάπτυξη..

Αν λοιπόν υπάρχει κάτι μετά, δεν είναι μετά, απλώς είναι μια κατάσταση ύπαρξης, την οποία εγκλωβισμένοι στα στενά δεσμά της υλικής μας ύπαρξης δεν μπορούμε να κατανοήσουμε τώρα, ούτε και ποτέ.

Μακάρι να υπάρχει μια συμπαντική ολική συνείδηση που όλοι βουτάμε μέσα μετά να μοιραζόμαστε το είναι μας, αλλά τότε δεν θα είμαστε εμείς, αλλά κάτι άλλο, έξω από κάθε τι που συζητάμε εδώ και οπουδήποτε, οποιοσδήποτε άνθρωπος.

Stardust….


222214

TROOPER
25/01/2011, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Λεπόν, έχουμε και λέμε.
.........

και γαμω το lsd!!!:eyepop:

nikos_abel
25/01/2011, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
και γαμω το lsd!!!:eyepop:

Στη πραγματικότητα είμαι ο Γουόλτερ Μπίσοπ...

TROOPER
25/01/2011, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Στη πραγματικότητα είμαι ο Γουόλτερ Μπίσοπ...

και αυτο σου δινει το δικαιωμα να προμηθευεσαι τοσο καλο σταφ...?:lol:

John Steed
25/01/2011, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Λεπόν, έχουμε και λέμε.


+125 από 'μένα!

:a23: :a23: :a23:

nikos_abel
25/01/2011, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
και αυτο σου δινει το δικαιωμα να προμηθευεσαι τοσο καλο σταφ...?:lol:

Με τη παρούσα οικονομική κατάσταση της χώρας θα πούλαγα κοψοχρονιά όλο το στοκ μου
αν είχα!!!


222217

TROOPER
25/01/2011, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Με τη παρούσα οικονομική κατάσταση της χώρας θα πούλαγα κοψοχρονιάόλο το στοκ μου
αν είχα!!!

το 'πιε ολο ο παρτακιας...!:lol:

sapila racing
25/01/2011, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Λεπόν, έχουμε και λέμε.
.
.
.
Stardust….

Τα λες πολύ ωραία! :beer: :beer: :wave2:

el_hymador
25/01/2011, 13:15
Να και αν υπαρχει να και αν δεν υπαρχει!

Ξερετε κανεναν (λογικο) να εχει μνημη απο μια προηγουμενη ζωη του; Μηπως θα μεταφερθει η συνειδητοτητα μου αυτουσια σε μια αλλη μορφη ζωης; Οχι! Οποτε στον πο*τσο μου!

Αποψη μου οτι δεν γινεται απολυτως τιποτα...η μαλλον γινεται...αποσυνθεση :rotflmao: :rotflmao:

Και γουσταρω πολυ που ειναι ετσι, γιατι ειναι η υστατη, μεγαλυτερη και πιο ηχηρη κατραπακια που μας ριχνει η φυση, το τελος της επαρσης και της αλαζονειας για καθε homo sapiens που νομιζε οτι τα ειχε ολα και γαμουσε και εδερνε... ναι ε; παρε τα @@δια μου τωρα, delete και αντε γεια, δεν σε χαλαει που θα μεταβολιστεις απο το πεπτικο συστημα σκουληκιων! :lol:

Εχετλαίος
25/01/2011, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
δεν σε χαλαει που θα μεταβολιστεις απο το πεπτικο συστημα σκουληκιων!

Είναι μια όμορφη εικόνα, πράγματι.
Τα οργανικά και ανόργανα στοιχεία από τα οποία αποτελείσαι σκορπούν τριγύρω, πετούν πλέον ελεύθερα στον αέρα, κολυμπούν αμέριμνα στο νερό και δε τα γνοιάζει τίποτε από όλα αυτά που τα συσκότιζαν κλεισμένα στο άθλιο κουφάρι που κόπριζε άσκοπα τη Γαία.
Ελεύθερα!

(εκτός φυσικά και αν σε ταριχεύσουν και σε κλείσουν σε κάνα ψυγείο ή καμιά σαρκοφάγο οπότε η μιζέρια σου θα βρει είδωλο να καθρεπτιστεί και στο μέλλον! Φρίκη! )

:lol:

TROOPER
25/01/2011, 13:23
ρε μλκς τι σας συμβαινει ?

Εχετλαίος
25/01/2011, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ρε μλκς τι σας συμβαινει ?

Ονείρωξη πνεύματος και πτώση τάσης
:wave2:

nikos_abel
25/01/2011, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Να και αν υπαρχει να και αν δεν υπαρχει!

Ξερετε κανεναν (λογικο) να εχει μνημη απο μια προηγουμενη ζωη του; Μηπως θα μεταφερθει η συνειδητοτητα μου αυτουσια σε μια αλλη μορφη ζωης; Οχι! Οποτε στον πο*τσο μου!

Αποψη μου οτι δεν γινεται απολυτως τιποτα...η μαλλον γινεται...αποσυνθεση :rotflmao: :rotflmao:

Και γουσταρω πολυ που ειναι ετσι, γιατι ειναι η υστατη, μεγαλυτερη και πιο ηχηρη κατραπακια που μας ριχνει η φυση, το τελος της επαρσης και της αλαζονειας για καθε homo sapiens που νομιζε οτι τα ειχε ολα και γαμουσε και εδερνε... ναι ε; παρε τα @@δια μου τωρα, delete και αντε γεια, δεν σε χαλαει που θα μεταβολιστεις απο το πεπτικο συστημα σκουληκιων! :lol:

Με άλλα λόγια ότι είπα σε συμπυκνωμένη μορφή.
:a10:

el_hymador
25/01/2011, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ρε μλκς τι σας συμβαινει ?

Να σου πω τι συμβαινει...

Στην αρχη ηταν μια βιοχημικη σουπα που κοχλαζε σε κοιλοτητες στην πυρωμενη ακομη Γη...μετα οι συνθηκες τα εφεραν ετσι που δημιουργηθηκαν οι πρωτοι μονοκυτταροι οργανισμοι και μετα δημιουργηθηκαν αργα και σταδιακα πιο συνθετες μορφες ζωης ευπροσαρμοστες στο εκαστοτε περιβαλλον... περασαν εκατομμυρια χρονια και ενα μαλακισμενο ψαρι βγηκε εξω απο το νερο, οπου ηδη υπηρχε ανπετυγμενη χλωριδα, και αρχισε να προσαρμοζεται στην ξηρα και μετα δημιουργηθηκαν τα ερπετα και μετα τα σπονδυλωτα, τα θηλαστικα κτλ-κτλ... απο καποια ανωμαλια στο συστημα προεκυψε και ο ανθρωπος, ο οποιος ειχε νιο-νιο και απο την πυριτιδα που τσουγκριζε μεταξυ της για να κανει σπιθες και να αναψει φωτια, εφτασε να φτιαχνει απο το ιδιο υλικο μικροτσιπ και να που ειμαστε τωρα εδω και γραφουμε μαλακιες... :lol: :lol: :lol: :lol:

Και λιγο info...ειμαι στο χωριο, εξω βλεπω δεντρα και ουρανο, το τζακι καιει και ειναι η δευτερη κουπα με καφε που τελειωνω...εχει απολυτη ησυχια, σε λιγο θα παω να φαω χορτα με παστιτσιο (που μου αρεσει πολυ) και μετα βλεπουμε, μπορει να παω στο λοφο εδω διπλα για ποδηλατακι μεσα στη φυση... αγχος δεν υπαρχει. Εξ ου και η αβαντα για να γραφω αμπελοφιλοσοφιες στο moto.gr...

Δεν ξερω αν υπαρχει η δεν υπαρχει μετα θανατον ζωη, αλλα τωρα που γραφω αυτες τις γραμμες ειμαι μια χαρα και αυτο μετραει, οι στιγμες.

Οποτε επανερχομαι σε αυτο που εγραψα και στο πρωτο μου post... στον πο*τσο μου! :D :lol:

takis-kk
25/01/2011, 14:48
Δεν υπάρχει θάνατος χωρίς ζωή και τούμπαλιν (sic).

Αυτός που πέθανε δεν το γνωρίζει (ότι δηλ έχει πεθάνει) άρα ο θανατός του δεν τον αφορά , αφορά όμως τους άλλους που το κουβεντιάζουν , όπως εμείς καλή ώρα.

Ο χρόνος είναι μια σύμβαση , υπάρχει μόνο ο χώρος (κατα παπού Αινστάιν χωροχρόνος).

Αλλά τι κάθομαι και γράφω αφου ο DrBig μπορεί να τα εξηγήσει πιο καλά (λόγω ειδικότητας).

Πριν λίγο διεπίστωσα ότι .... πέθανε .. η μπαταρία μου, σίγουρα αυτή δεν νοιάζεται , νοιάζομαι όμως εγώ και η τσέπη μου :(

Το μυστήριο της ζωής δεν λύνεται έτσι , θέλει καλή παρέα , τσίπουρο και κανα λουκάνικο στο τζάκι.

Υποσχεθείτε μου και θα σας λύσω όλες τις απορίες.. :wave2:

Εχετλαίος
25/01/2011, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Υποσχεθείτε μου και θα σας λύσω όλες τις απορίες.. :wave2:

:winka:

takis-kk
25/01/2011, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
:winka:


:rotflmao: Tο ξέρω Στέλιο ότι είσαι πρόθυμος αλλά είμαστε μακριά ρε γαμωτο...

Xrider
25/01/2011, 15:34
Και αν ο ανθρωπος υπαρχει για να τρεφονται τα κουνουπια??

nikos_abel
25/01/2011, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Και αν ο ανθρωπος υπαρχει για να τρεφονται τα κουνουπια??

Σοφή και πολύ αληθινή προσέγγιση...

Εχετλαίος
25/01/2011, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
...ο ανθρωπος υπαρχει για να τρεφονται τα κουνουπια??

Mε τσικουδιά; Εμπλοκή καζίκι τση μεθιάς το κολεόπτερο;

:confused:

stavrogin
25/01/2011, 21:09
"Σημερα ειμαι ο Γιουρικ ,και το κράνιο αργότερα"

Φωναζει ο ηρωας του Σεξπηρ, σε εργο που δε θυμαμαι τιτλο


"Τι σου ειναι η ζωη φιλε μου σημερα είσαι ,αυριο δεν είσαι." λαϊκο σοφο

...και καλη περιγραφη του θανατου που αφορα μονον εμας τα ανθρωπινα ζωα (ζωντα) με συνειδηση. Και βεβαια (αυτο που είπαν και τα παιδια) οτι η συνείδηση ζητα να επιβιωσει μεσω της μεταθάνατον υπάρξεως της. Το ζητημα του θανατου ειναι προβλημα συνείδησης κι οχι ζωης. Αν ομως η συνείδηση του κάθε παπάρα ζητά επίμονα να επιβιώσει μέτα θάνατον τότε για μένα αυτο σημαινει οτι η συνείδηση είναι, κάτα τί, ανεξάρτητη της θέλησης για ζωή , είναι δηλαδή ,η συνείδηση, γέννημα της ζώης αλλά μπορει να πάει κοντρα στη ζώη ,και αυτο συμβαίνει συχνα και παντού. Νομιζω πως όλη αυτη η υποθεση της μεταθάνατον ζωης είναι μια εκδηλωση δισπιστιας στην ζωή, είναι εχθρική προς αυτη.

John Steed
25/01/2011, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Νομιζω πως όλη αυτη η υποθεση της μεταθάνατον ζωης είναι μια εκδηλωση δισπιστιας στην ζωή, είναι εχθρική προς αυτη.

Φυσικά και είναι, αντιτίθεται στην ίδια τη ζωή και στον κύκλο, που για να ολοκληρωθεί, πρέπει να επέλθει ο θάνατος.

Αυτό που είπες, που το είπε και ο Αβελ, για τη συνειδητότητα το θεωρώ πολύ σωστό.

μπουρουχας
25/01/2011, 21:51
ρε μπελας με τον θανατο που μας βρηκε.
εγω μια φορα συμφωνο με τον επικουρο.
[Ο θανατος λεει........δεν πρεπει να μας σκοτιζει.γιατι οσο εμεις υπαρχουμε,ο θανατος δεν υπαρχει.και οταν ερθει ο θανατος τοτε..............εμεις δεν υπαρχουμε.

:a5:

DrBig
25/01/2011, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Δεν υπάρχει θάνατος χωρίς ζωή και τούμπαλιν (sic).

Αυτός που πέθανε δεν το γνωρίζει (ότι δηλ έχει πεθάνει) άρα ο θανατός του δεν τον αφορά , αφορά όμως τους άλλους που το κουβεντιάζουν , όπως εμείς καλή ώρα.

Ο χρόνος είναι μια σύμβαση , υπάρχει μόνο ο χώρος (κατα παπού Αινστάιν χωροχρόνος).

Αλλά τι κάθομαι και γράφω αφου ο DrBig μπορεί να τα εξηγήσει πιο καλά (λόγω ειδικότητας).

Πριν λίγο διεπίστωσα ότι .... πέθανε .. η μπαταρία μου, σίγουρα αυτή δεν νοιάζεται , νοιάζομαι όμως εγώ και η τσέπη μου :(

Το μυστήριο της ζωής δεν λύνεται έτσι , θέλει καλή παρέα , τσίπουρο και κανα λουκάνικο στο τζάκι.

Υποσχεθείτε μου και θα σας λύσω όλες τις απορίες.. :wave2:



Δυστυχως η ειδικοτητα της οποιας ενας εκπροσωπος ηταν και ο drBig παραβλεπει το οτι το συμπαν ειναι ενας ζωντανος οργανισμος. Ως εκ τουτου εννοιες που θα ηταν πολυ πιο ξεκαθαρες, τωρα φαινονται ως 'μυστηρια' κατω απο το πρισμα του διαμελισμου. Ειναι δυνατον να καταλαβεις ποτε τι ειναι ζωη αν αναλωνεσαι στο να αναλυεις ενα οργανισμο κυταρο κυταρο? Αγνοουμε βασικα πραγματα για το φαινομενο 'ζωη' και υποθετουμε αλλα τοσα για το φαινομενο 'θανατος'.

Νομιζουμε οτι ειμαστε ενημεροι της ιδιας μας της συνειδησης. Δεν ξερουμε χριστο κυριες και κυριοι για τον ιδιο μας τον εαυτο. Και φοβομαστε μην τον χασουμε κιολας. 'Εαυτος' δεν ειναι το συνολο της επιλεκτικης μας μνημης προσαυξημενο με την εξ'ισου επιλεκτικη αντιληψη μας της πραγματικοτητας. Βλεπουμε το κερασακι και χανουμε την τουρτα.

Σας διαβεβαιω πως μεσα μας υπαρχει ενα καλωδιο που μας ενωνει (direct link) με την συμπαντικη συνειδηση (η οπως αλλιως λεγεται), απλα δεν μας μαθανε να το ενεργοποιουμε. Μπορουμε ομως, αρκει να το θελουμε. Και οταν αυτο γινει, αλλαζει και η αποψη μας για την πραγματικοτητα και οι πρωτεραιοτητες στη ζωη :smilea:

John Steed
25/01/2011, 22:26
Το "μέρος του όλου", έ?

Σε ενδιαφέροντα μονοπάτια βαίνει η συζήτηση....

takis-kk
26/01/2011, 04:24
Το πρόβλημα είναι πως ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι κατασκευασμένος ή εκπαιδευμένος να αντιλαμβάνεται 3 διαστάσεις σε ένα σύμπαν που έχει (?) περισσότερες.
Φανταστείτε έναν κόσμο 2 διαστάσεων , ό κάτοικος αυτού του κόσμου δεν θα μπορούσε, ποτε να περάσει στο εσωτερικό μιας κλειστής γραμμής , ενος κύκλου πχ , χωρις να την κόψει , κάτι που για μας θά ήταν απλό λόγω της τρίτης διάστασης, που είναι το ύψος.
Επίσης θα μπορούσε να αντιληφθεί , με πολύ κόπο όμως, τον κύκλο αλλά όχι το χέρι που τον κατασκεύασε..
Κατ`αναλογία ένα ον που ζει σε χώρο περισσοτέρων των 3 διαστάσεων θα μπορούσε να αφαιρέσει το εσωτερικό ενός αβγού χωρίς να το σπάσει ή να περάσει μέσα απο έναν τοίχο "through the wall" ..... Θεωρία Ουσπένσκι , γκουγκλάρετε έχει ενδιαφέρον....

Υπάρχει επισης η θεωρία που υποστηρίζει ότι το επιμέρους είναι ακριβές αντίγραφο του όλου.
Κάπου εδώ κολλάει το " καθ εικονα και καθ ομοίωση "

Πριν καιρό γιαυτό και δεν θυμάμαι το όνομα του (δικαιολογίες στην πραγματικότητα φταίει το αλτσχάιμερ) διαβαζα για κάποιον μαθηματικό που είχε επινοήσει συναρτήσεις οι γραφικές παραστάσεις των οποίων είχαν το εξής χαρακτηριστικό.
Εδιναν ένα πολύπλοκο γράφημα του οποίου το επι μέρους κομμάτι ήταν ίδιο με το όλον κλπ κλπ..
Αρχικά αντιμετωπίστηκαν σαν παιχνίδι αργότερα όμως βρήκαν εφαρμογή στη βιολογία , στη μελέτη των συστατικών του κυτάρου (με επιφύλλαξη αυτό γιατί είπαμε έχει περάσει καιρός)

Αυτά κι απο μένα (που δεν ξέρω τι μου γίνεται...)

:wave2: :wave2:

Ζεύκας
26/01/2011, 04:49
μάκαριοι οι πτωχοί τω πνεύματι...

takis-kk
26/01/2011, 05:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
μάκαριοι οι πτωχοί τω πνεύματι...


Ξυπνάς νωρίς βλέπω

nikos_abel
26/01/2011, 06:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δυστυχως η ειδικοτητα της οποιας ενας εκπροσωπος ηταν και ο drBig παραβλεπει το οτι το συμπαν ειναι ενας ζωντανος οργανισμος. Ως εκ τουτου εννοιες που θα ηταν πολυ πιο ξεκαθαρες, τωρα φαινονται ως 'μυστηρια' κατω απο το πρισμα του διαμελισμου. Ειναι δυνατον να καταλαβεις ποτε τι ειναι ζωη αν αναλωνεσαι στο να αναλυεις ενα οργανισμο κυταρο κυταρο? Αγνοουμε βασικα πραγματα για το φαινομενο 'ζωη' και υποθετουμε αλλα τοσα για το φαινομενο 'θανατος'.

Νομιζουμε οτι ειμαστε ενημεροι της ιδιας μας της συνειδησης. Δεν ξερουμε χριστο κυριες και κυριοι για τον ιδιο μας τον εαυτο. Και φοβομαστε μην τον χασουμε κιολας. 'Εαυτος' δεν ειναι το συνολο της επιλεκτικης μας μνημης προσαυξημενο με την εξ'ισου επιλεκτικη αντιληψη μας της πραγματικοτητας. Βλεπουμε το κερασακι και χανουμε την τουρτα.

Σας διαβεβαιω πως μεσα μας υπαρχει ενα καλωδιο που μας ενωνει (direct link) με την συμπαντικη συνειδηση (η οπως αλλιως λεγεται), απλα δεν μας μαθανε να το ενεργοποιουμε. Μπορουμε ομως, αρκει να το θελουμε. Και οταν αυτο γινει, αλλαζει και η αποψη μας για την πραγματικοτητα και οι πρωτεραιοτητες στη ζωη :smilea:

What th f@%k do we know?

Για πε, για πε (εννοώ διαβεβαίωσε, μη μας αφήνεις έτσι)...

TROOPER
26/01/2011, 09:22
τοσο πολλα πραγματα για κατι που κανεις μας δε γνωριζει...μαστα...

nikos_abel
26/01/2011, 10:07
Να υπενθυμίσω...


Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel

Επιστήμονες και παραεπιστήμονες, θεωρίες επί θεωριών έχουν πολύ συχνά σαν συμπέρασμα ότι η ύλη, αν εξετασθεί μέχρι βάθους δεν είναι παρά τίποτα. Αν προσθέσουμε και το γεγονός ότι και ο χρόνος δεν είναι αυτό που νομίζουμε, εμείς αντιλαμβανόμαστε τη ροή του από το παρελθόν στο μέλλον, τότε η έννοια του θανάτου μεταφράζεται στο τέλος του τίποτα, ποτέ.

Αν λοιπόν υπάρχει κάτι μετά, δεν είναι μετά, απλώς είναι μια κατάσταση ύπαρξης, την οποία εγκλωβισμένοι στα στενά δεσμά της υλικής μας ύπαρξης δεν μπορούμε να κατανοήσουμε τώρα, ούτε και ποτέ.

Μακάρι να υπάρχει μια συμπαντική ολική συνείδηση που όλοι βουτάμε μέσα μετά να μοιραζόμαστε το είναι μας, αλλά τότε δεν θα είμαστε εμείς, αλλά κάτι άλλο, έξω από κάθε τι που συζητάμε εδώ και οπουδήποτε, οποιοσδήποτε άνθρωπος.

Stardust….


Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig

Σας διαβεβαιω πως μεσα μας υπαρχει ενα καλωδιο που μας ενωνει (direct link) με την συμπαντικη συνειδηση (η οπως αλλιως λεγεται), απλα δεν μας μαθανε να το ενεργοποιουμε. Μπορουμε ομως, αρκει να το θελουμε. Και οταν αυτο γινει, αλλαζει και η αποψη μας για την πραγματικοτητα και οι πρωτεραιοτητες στη ζωη

Αυτό το καλώδιο θέλω να ανακαλύψω, ή να μου δείξει τη σύνδεση κάποιος.
Το θέμα είναι (αν βέβαια όντως ισχύει κάτι τέτοιο ή παρόμοιο πράγμα) αν θέλουμε να το
ανακαλύψουμε. Η ζωή όπως τη ξέρουμε, μέσα πό τα προβλήματα και τις πίκρες της,
δεν παύει να είναι πολύυυυ γλυκιά.
Η βόλτα με τη μηχανή, το σκίρτιμα της καρδιάς στο φλερτ, το σήκωμα της π... όταν προκληθούμε,
το μεγάλωμα η περηφάνεια και η χαρές του παιδιού μας,
όλα φαίνονται πολύ όμορφα για να τα αποχωριστούμε, έστω και για μια ανώτερη μορφή ύπαρξης.

Ή μήπως όχι;

Oma Desala, an Ascended Ancient.


222296

Xrider
26/01/2011, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
1*Δεν υπάρχει θάνατος χωρίς ζωή και τούμπαλιν (sic).

2*Αυτός που πέθανε δεν το γνωρίζει (ότι δηλ έχει πεθάνει) άρα ο θανατός του δεν τον αφορά , αφορά όμως τους άλλους που το κουβεντιάζουν , όπως εμείς καλή ώρα.

3*Ο χρόνος είναι μια σύμβαση , υπάρχει μόνο ο χώρος (κατα παπού Αινστάιν χωροχρόνος).



1* Αυτο παιζεται!
Ειναι αυτο που αποδεχομαστε (οχι ολοι) στην μη ευρεση αποδειξης του αντιθετου (και αυτο παιζεται)
Απο τους Σουμεριους που γραφουν την πρωτη κοσμογονια,τους Αιγυπτιους,Ελληνες,Ινδους,Αμερικανους,Εβραιους,Αμπορ γενει της Αυστραλιας,φυλες του Αμαζονιου,Ινδιανοι του Καναδα,Κενυα ολοι πριν ερθουν σε επαφη οι κουλτουρες τους στην Κοσμογονια τους μιλανε για το ιδιο πραγμα πριν απο τον κατακλυσμο.
Πριν απο τον κατακλυσμο ο θανατος ηταν κατι αγνωστο. (κατα γενικη ομολογια αρχαιολογων φαινεαι να εχουν γινει 4 κατακλυσμοι που και στις 4 περιπτωσεις ειχαν το ιδιο αποτελεσμα και εγιναν για τον ιδιο λογω)
Και επειδη φαινεαι οι αυη η ιστορια του πρωτοπλαστου εχει κοινη ριζα σε ολο τον κοσμο...ο "Αδαμ" της καθε κουλτουρας δεν ξερει οτι μπορει να πεθανει...το μαθαινει πααααααρααα πολυ αργοτερα αφου εχει διωχτει απο τον παραδεισο...οπου Αδαμ ειναι παρα πολλα ονοματα παραλλαγη αλλα με την ιδια ιστορια.

2*Αυτο ειναι καθαρα πορισμα ψυχολογικης φυσης (ψυχολογων) που και εγω συμφωνω και μαλλον ειναι το πιθανοτερο....αφου δεν εχει γυρησει κανεις απο τον αλλο κοσμο να μας πει αν ισχυει η οχι.
Την ιδια στιγμη αυτο το αξιωμα δικαιολογει γιατι μια χηρα χυπιεται...γιατι στην ουσια μενει μονη να ανταπεξελθει σε ευθυνες που πριν μοιραζοταν.
Ειναι μια παρα πολυ "λογικη" παρηγορια.
Παρολαταυτα κατι που πολλοι δεν ξερουν ειναι οτι το σωμα ακομα και μεσα στην κασα μετα απο μηνες συνεχιζει να ζει....να ζει γιατι τα κυτταρα συνεχιζουν την ζωη τους μεχρι και μερικους μηνες μετα τον θανατο...μεχρι που και αυτα απο ελλειψη ενεργειας ..δεν πολλαπλασιαζονται και ...πεθαινουν

3*Σχετικο....γιαυτο ειναι και πατερας της σχετικοτητας...χρονος υπαρχει απο την στιγμη που τον αντιλαμβανομασε εμεσα η αμεσα....αμεσα τον μετρας με το ρολοι,αστερισμους,περιστροφη πλανητων,οποιοδηποτε σωμα υποκειται σε φθορα που προκαλει ο χρονος...εσι καποιος οταν η μουρη του εχει φτασει στα γονατα του και τα βυζια του στις φτερνες (μιλαω για αντρα) ειναι το αποτελεσμα του χρονου.
Τωρα οτι ενα κουνουπι ζει για 1 μηνα ανθρωπινο η μια περιστροφη της σελληνης γυρω απο την γη,η ενα κλασμα σε σχεση με τα δεντρα τις Νορβηγιας,η 0,0000000000000001 χ10,00000 σε σχεση με τον γαλαξια ειναι αλλη ιστορια..ειναι σχετικα

DrBig
26/01/2011, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Αυτό το καλώδιο θέλω να ανακαλύψω, ή να μου δείξει τη σύνδεση κάποιος.
Το θέμα είναι (αν βέβαια όντως ισχύει κάτι τέτοιο ή παρόμοιο πράγμα) αν θέλουμε να το
ανακαλύψουμε. Η ζωή όπως τη ξέρουμε, μέσα πό τα προβλήματα και τις πίκρες της,
δεν παύει να είναι πολύυυυ γλυκιά.
Η βόλτα με τη μηχανή, το σκίρτιμα της καρδιάς στο φλερτ, το σήκωμα της π... όταν προκληθούμε,
το μεγάλωμα η περηφάνεια και η χαρές του παιδιού μας,
όλα φαίνονται πολύ όμορφα για να τα αποχωριστούμε, έστω και για μια ανώτερη μορφή ύπαρξης.

Ή μήπως όχι;

Oma Desala, an Ascended Ancient.


Υπαρχει ο αργος και ο πιο γρηγορος τροπος. Για τον αργο, πας στο Θιβετ (η και στο αγιο ορος, αλλα προτεινω Θιβετ). Για τον πιο γρηγορο αλλα και πιο επωδυνο, πας στην λατινικη αμερικη και ειδικοτερα στον Αμαζονιο ;)

nikos_abel
26/01/2011, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Υπαρχει ο αργος και ο πιο γρηγορος τροπος. Για τον αργο, πας στο Θιβετ (η και στο αγιο ορος, αλλα προτεινω Θιβετ). Για τον πιο γρηγορο αλλα και πιο επωδυνο, πας στην λατινικη αμερικη και ειδικοτερα στον Αμαζονιο ;)

(Σχόλιο για να καταλάβετε τι μπουρ..λα είμαστε όλοι μας και πόσο προσκολημένοι στα καθημερινά μας : )

Μπα που θα αφήσω τα λουκανικάκια μου και το τζάκι μου να τρέχω τώρα στους αμαζόνιους.

Μια χαρά είμαι εδώ με το γιόκα μου και τα παιχνίδια μας.

Άμα έρθει η ώρα τότε θα δούμε τι θα κάνουμε...

takis-kk
26/01/2011, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Υπαρχει ο αργος και ο πιο γρηγορος τροπος. Για τον αργο, πας στο Θιβετ (η και στο αγιο ορος, αλλα προτεινω Θιβετ). Για τον πιο γρηγορο αλλα και πιο επωδυνο, πας στην λατινικη αμερικη και ειδικοτερα στον Αμαζονιο ;)

Δηλ. εσύ τώρα... Δεν κάνεις πλάκα Ε??

Και καλά το Θιβέτ και Το Ορος , αλλα ο Αμαζόνιος ?

Και αν "Η πραγματικότητα είναι απλώς μια ψευδαίσθηση...." όπως λες και στην υπογραφή σου...

Τότε γιατί η ψευδαίσθηση να μην παρουσιάζεται σαν πραγματικότητα ??

Ξαφνικα αισθάνθηκα ένα ρίγος στη πλάτη...:hypnotize

nikos_abel
26/01/2011, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig


Νομιζουμε οτι ειμαστε ενημεροι της ιδιας μας της συνειδησης. Δεν ξερουμε χριστο κυριες και κυριοι για τον ιδιο μας τον εαυτο. Και φοβομαστε μην τον χασουμε κιολας. 'Εαυτος' δεν ειναι το συνολο της επιλεκτικης μας μνημης προσαυξημενο με την εξ'ισου επιλεκτικη αντιληψη μας της πραγματικοτητας. Βλεπουμε το κερασακι και χανουμε την τουρτα.

:smilea:

Ξέχασα να επικροτήσω :beer: :beer:

Ανέπτυξε, ανέπτυξε...

nikos_abel
26/01/2011, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Το πρόβλημα είναι πως ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι κατασκευασμένος ή εκπαιδευμένος να αντιλαμβάνεται 3 διαστάσεις σε ένα σύμπαν που έχει (?) περισσότερες.
Φανταστείτε έναν κόσμο 2 διαστάσεων , ό κάτοικος αυτού του κόσμου δεν θα μπορούσε, ποτε να περάσει στο εσωτερικό μιας κλειστής γραμμής , ενος κύκλου πχ , χωρις να την κόψει , κάτι που για μας θά ήταν απλό λόγω της τρίτης διάστασης, που είναι το ύψος.
Επίσης θα μπορούσε να αντιληφθεί , με πολύ κόπο όμως, τον κύκλο αλλά όχι το χέρι που τον κατασκεύασε..
Κατ`αναλογία ένα ον που ζει σε χώρο περισσοτέρων των 3 διαστάσεων θα μπορούσε να αφαιρέσει το εσωτερικό ενός αβγού χωρίς να το σπάσει ή να περάσει μέσα απο έναν τοίχο "through the wall" ..... Θεωρία Ουσπένσκι , γκουγκλάρετε έχει ενδιαφέρον....

Υπάρχει επισης η θεωρία που υποστηρίζει ότι το επιμέρους είναι ακριβές αντίγραφο του όλου.
Κάπου εδώ κολλάει το " καθ εικονα και καθ ομοίωση "

Πριν καιρό γιαυτό και δεν θυμάμαι το όνομα του (δικαιολογίες στην πραγματικότητα φταίει το αλτσχάιμερ) διαβαζα για κάποιον μαθηματικό που είχε επινοήσει συναρτήσεις οι γραφικές παραστάσεις των οποίων είχαν το εξής χαρακτηριστικό.
Εδιναν ένα πολύπλοκο γράφημα του οποίου το επι μέρους κομμάτι ήταν ίδιο με το όλον κλπ κλπ..
Αρχικά αντιμετωπίστηκαν σαν παιχνίδι αργότερα όμως βρήκαν εφαρμογή στη βιολογία , στη μελέτη των συστατικών του κυτάρου (με επιφύλλαξη αυτό γιατί είπαμε έχει περάσει καιρός)

Αυτά κι απο μένα (που δεν ξέρω τι μου γίνεται...)

:wave2: :wave2:

Ρε, μη λες τον φιμπονάτσι;

nikos_abel
26/01/2011, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
1*

3*Σχετικο....γιαυτο ειναι και πατερας της σχετικοτητας...χρονος υπαρχει απο την στιγμη που τον αντιλαμβανομασε εμεσα η αμεσα....αμεσα τον μετρας με το ρολοι,αστερισμους,περιστροφη πλανητων,οποιοδηποτε σωμα υποκειται σε φθορα που προκαλει ο χρονος...εσι καποιος οταν η μουρη του εχει φτασει στα γονατα του και τα βυζια του στις φτερνες (μιλαω για αντρα) ειναι το αποτελεσμα του χρονου.
Τωρα οτι ενα κουνουπι ζει για 1 μηνα ανθρωπινο η μια περιστροφη της σελληνης γυρω απο την γη,η ενα κλασμα σε σχεση με τα δεντρα τις Νορβηγιας,η 0,0000000000000001 χ10,00000 σε σχεση με τον γαλαξια ειναι αλλη ιστορια..ειναι σχετικα

Βεβαίως και υπάρχει ο χρόνος. Απλά δεν κυλάει προς μια κατεύθυνση, έτσι τον αντιλαμβανόμαστε εμείς.

Όπως προειπώθηκε από τον takis-kk, έτσι είμαστε κατασκευασμένοι.
4 διαστάσεις και παρακολουθούμε τα γεγονότα μέσα από μια σειρά, από το παρελθόν στο μέλλον, by default.
Μάλλον όμως, απλά βλέπουμε να συμβαίνουν καταστάσεις, η μία μετά τη άλλη, θεωρούμε δεδομένο το δράση-αντίδραση - αίτιο-αιτιατό, ενώ ο χρόνος είναι σαν ένα μωσαϊκό, απλωμένο στη 4η διάσταση.
Αν είχαμε την αντίληψη μιας 5ης (οι επιστήμονες για 11 το πάνε προς το παρόν), τότε πολλά
φαινόμενα που μοιάζουν ανεξήγητα θα ήταν ίσως τελείως φυσιολογικά.

Όσο για τη σχετικότητα, ή δεν κατάλαβα τι εννοείς, ή δεν είσαι αρκετά σαφής, ή κάτι δεν έχεις πιάσει.

Μη μπερδεύεσαι με τη σχετικότητα μεταξύ της ζωής του κουνουπιού και του γαλαξία.
Η σχετικότητα είναι άλλο πράγμα. Όσο γρήγορα κυλάει ο χρόνος εδώ, τόσο γρήγορα κυλάει παντού.
Αλλά το κόλπο είναι στη μετάβασή σου από δω εκεί.

Σε άλλο θρεντ το αναπτύσουμε.

DrBig
26/01/2011, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider

1*Και επειδη φαινεαι οι αυη η ιστορια του πρωτοπλαστου εχει κοινη ριζα σε ολο τον κοσμο...ο "Αδαμ" της καθε κουλτουρας δεν ξερει οτι μπορει να πεθανει...το μαθαινει πααααααρααα πολυ αργοτερα αφου εχει διωχτει απο τον παραδεισο...οπου Αδαμ ειναι παρα πολλα ονοματα παραλλαγη αλλα με την ιδια ιστορια.


3*Σχετικο....γιαυτο ειναι και πατερας της σχετικοτητας...χρονος υπαρχει απο την στιγμη που τον αντιλαμβανομασε εμεσα η αμεσα....αμεσα τον μετρας με το ρολοι,αστερισμους,περιστροφη πλανητων,οποιοδηποτε σωμα υποκειται σε φθορα που προκαλει ο χρονος...εσι καποιος οταν η μουρη του εχει φτασει στα γονατα του και τα βυζια του στις φτερνες (μιλαω για αντρα) ειναι το αποτελεσμα του χρονου.
Τωρα οτι ενα κουνουπι ζει για 1 μηνα ανθρωπινο η μια περιστροφη της σελληνης γυρω απο την γη,η ενα κλασμα σε σχεση με τα δεντρα τις Νορβηγιας,η 0,0000000000000001 χ10,00000 σε σχεση με τον γαλαξια ειναι αλλη ιστορια..ειναι σχετικα

1) Ο Αδαμ ΚΑΤΑΛΑΒΕ οτι μπορει να πεθανει διοτι απεχτησε συνειδηση του ΕΓΩ. Την οποια του προσεφερε το 'φιδι' απο το 'δεντρο της γνωσης'. Τυχαιο? Δεν νομιζω!
Ο μυθος του Προμηθεα ειναι το ελληνικο αναλογο.


2) Ο χρονος οπως και η υλη ειναι παιχνιδια της συνειδησης. Τον χρονο τον δημιουργουμε, επιλεγοντας να αντιλαμβανομαστε τα στοιχεια αυτα του συμπαντος (απο ολα) τα οποια εχουν για μας συνδεση αιτιου-αποτελεσματος. Ο χρονος ειναι το εμμεσο αποτελεσμα αυτης της συνδετικης επιλογης.
Το συμπαν το βλεπω σα μια αδεια σκακιερα. Απειρα διαφορετικα παιχνιδια μπορουν να παιχτουν σε αυτη τη σκακιερα. Εμεις παιζουμε αυτο που το επιπεδο της συνειδητοτητας μας, μας επιτρεπει. Καθε προσπαθεια για ευρεση κανονων ειναι 'self fulfilling prophecy'.

DrBig
26/01/2011, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Ρε, μη λες τον φιμπονάτσι;

Mandelbrot!

nikos_abel
26/01/2011, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
1) Ο Αδαμ ΚΑΤΑΛΑΒΕ οτι μπορει να πεθανει διοτι απεχτησε συνειδηση του ΕΓΩ. Την οποια του προσεφερε το 'φιδι' απο το 'δεντρο της γνωσης'. Τυχαιο? Δεν νομιζω!
Ο μυθος του Προμηθεα ειναι το ελληνικο αναλογο.


2) Ο χρονος οπως και η υλη ειναι παιχνιδια της συνειδησης. Τον χρονο τον δημιουργουμε, επιλεγοντας να αντιλαμβανομαστε τα στοιχεια αυτα του συμπαντος (απο ολα) τα οποια εχουν για μας συνδεση αιτιου-αποτελεσματος. Ο χρονος ειναι το εμμεσο αποτελεσμα αυτης της συνδετικης επιλογης.
Το συμπαν το βλεπω σα μια αδεια σκακιερα. Απειρα διαφορετικα παιχνιδια μπορουν να παιχτουν σε αυτη τη σκακιερα. Εμεις παιζουμε αυτο που το επιπεδο της συνειδητοτητας μας, μας επιτρεπει. Καθε προσπαθεια για ευρεση κανονων ειναι 'self fulfilling prophecy'.

Κουλντ νοτ σει ιτ μπετερ!!!

:a10:

nikos_abel
26/01/2011, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Mandelbrot!

Έλα και έσκασα.... fractals!!! :beer: :beer:

DrBig
26/01/2011, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk

Και αν "Η πραγματικότητα είναι απλώς μια ψευδαίσθηση...." όπως λες και στην υπογραφή σου...

Τότε γιατί η ψευδαίσθηση να μην παρουσιάζεται σαν πραγματικότητα ??



Το ενα και το αυτο!



Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Δηλ. εσύ τώρα... Δεν κάνεις πλάκα Ε??
....
Και καλά το Θιβέτ και Το Ορος , αλλα ο Αμαζόνιος ?
.....
Ξαφνικα αισθάνθηκα ένα ρίγος στη πλάτη...:hypnotize


Στον Αμαζονιο εχει Ayahuasca φιλε Τακη!
Το ριγος στην πλατη ειναι understatement....

nikos_abel
26/01/2011, 15:47
Κια να το συμπληρώσω...

"Η πραγματικότητα είναι μια ψευδαίσθηση που οφείλεται στη έλλειψη αλκοόλ"

nikos_abel
26/01/2011, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Το ενα και το αυτο!





Στον Αμαζονιο εχει Ayahuasca φιλε Τακη!
Το ριγος στην πλατη ειναι understatement....

Μετά φταίω εγώ;


222343

John Steed
26/01/2011, 18:27
Ας μην μπερδεύουμε το χρόνο, ο χρόνος είναι μια σύμβαση.

Η κίνηση, η δράση και η αντίδραση, η συνεχής αλλαγή/μετουσίωση της ενέργειας, αυτά είναι που μας κάνουν φθαρτούς.

Στην Οδύσσεια του Διαστήματος τα πιθήκια πάθανε κοκομπλόκο από το ορθογώνιο πράγμα.

Αλλά έφτασαν στη συνειδητότητα.

Dr Big πολύ σωστά είπες. Μόλις ο άνθρωπος απέκτησε συνείδηση άρχισαν τα προβλήματα...

Ξεχώρισε από το "όλο", στο όλο είσαι μέρος του συνόλου, δεν φθείρεσαι δεν πεθαίνεις γιατί δεν υπάρχεις ατομικά.

Ο "θάνατος" είναι κι αυτός μια σύμβαση.

Παλιά οι άνθρωποι δεν πεθαίνανε, "περνούσαν", μετουσιώνονταν

Ο θάνατος ήταν απλά ένα "Rite of Passage"

:wave2:

takis-kk
26/01/2011, 19:01
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig

"Το ενα και το αυτο!"

Σύστημα αναφοράς τότε ... Δεν ?


"Στον Αμαζονιο εχει Ayahuasca φιλε Τακη!"

Δεν το γνωρίζω μα θα το ψάξω. "Ayahuasca" ??



"Το ριγος στην πλατη ειναι understatement.... "

Σε καμια περίπτωση δεν αναφερόμουν σε σένα.
Απλά το είδος της κουβέντας με ξενίζει..
Ποτέ μου δεν υπήρξα μεταφυσικός



:wave2: :wave2: