PDA

View Full Version : Προβλημα ρευματων σε cbr929 rr



deas
29/11/2010, 23:05
Καλησπερα παιδια
Εχω ενα cbr 929 και εχω δυστυχως προβλημα με τα ρευματα μου και δεν εχω βγαλει ακομα ακρη μετα απο 3 μαστορια οι οποιοι μου εχουν πει 3 διαφορετικες εκδοχες...
1 πηνια , 2 ανορθωτης , 3 μπαταρια...
Οποιος γνωριζει κατιπου θα βοηθησει θα ηθελα να με κατατοπισει λιγο στο τι να ψαξω..μονος μου πλεον εννοειται, για να δω τελικα τι στο !@#!$! φταιει και να φτιαξω το μηχανακι μου..
Η μπαταρια του ειναι καινουρια...και τα συπτωματα του ειναι :

Του βαζω πανω φορτισμενη πληρως μπαταρια και μετα απο 3-4 μερες που το κινω εντος πολης μου την αδειαζει..την ξαναφορτιζω και τα ιδια παλι...

Το βαζω μπροστα με σπρωξιμο (αδεια μπαταρια) και το παω βολτα στην εθνικη και οχι μονο δεν ειναι αδεια η μπαταρια αλλα εχει φορτισει κι ολας εστω και 50 χλμ να κανω εχει φορτισει κανονικα και ειναι σαν να μην τρεχει τπτ...(σβηνοντας το εχει δυναμη να μιζαρει κανονικα οσες φορες θες..)

Εαν το βαλω μπροστα σπρωχνοντας και κινηθω εντος πολης, δεν πα να κανω και 200 χλμ φτανοντας στον προορισμο μου και σβηνοντας το η μπαταρια δεν εχει δυναμη να μιζαρει...

Το μετρησα με πολυμετρο φιλου και φορτιζε κανονικα..δλδ στο ρελαντι ηταν καπου στα 12,5 βολτ και στις 7000 στροφες γυρω στα 14,5...

Εχεικανεις ιδεα τι μπορει να φταιει η τι πρεπει να ψαξω ???
Ευχαριστω για τον χρονο σας
Βαγγελης

OldMan
30/11/2010, 12:54
Αν δεν υπάρχει πρόβλημα στο κύκλωμα φόρτισης (που μάλλον δεν υπάρχει..) έχεις κάπου (φλας, στοπ, φώτα, κόρνα, κ.λ.π) ΜΕΓΑΛΗ κατανάλωση (πιθανότατα από "σχεδόν βραχυκύκλωμα") και σου αδειάζει την μπαταρία ...

Υ.Γ.
Αν έχεις συναγερμό, ψάξε πρώτα αυτόν ..

deas
30/11/2010, 17:25
Σε ευχαριστω γερο μου για την αμμεση απαντηση..

Τον συναγερμο τον αφαιρεσα απο την φισα πρωτο πρωτο γιατι ηταν το πρωτο παργμα που υποπτεφθηκα..

Λαθος μου που δεν το ανεφερα στο αρχικο ποστ.

Πως μπορω να διαπιστωσω αν εχει διαρροη καποιο στοιχειο η αν βραχυκυκλωνει ???

Παντως με την κλασικη πρακτικη μεθοδο : Αφαιρεις τον αρνητικο πολο και ακουμπας τη φυσα του καλωδιου του στον πολο επανω και αν σπινθηρισει εχει ''σημαντικη'' διαρροη...δεν εδειξε τπτ..

Εχω ενα πλαινο φλασακι λεντ σπασμενο,λες να φταει αυτο ??? αλλα ειναι ετσι απο το Μαιο και τα συμπτωματα αυτα ξεκινησαν πριν κανα μηνα..

notakos600
30/11/2010, 17:44
Βγάλε τον θετικό πόλο της μπαταρίας με διακόπτη κλειστό και βάλε έν σειρά ένα μιλιαμπερόμετρο.
Δηλαδή: θετικός πόλος-αμπερόμετρο-αμπερόμετρο-μπαταρία.
Υπό φυσιολογικές συνθήκες δείχνει 0, σε βραχυκύκλωμα υπάρχει ένδειξη.
Εννοείται τον συναγερμό τον βγάζεις εκτός.

deas
01/12/2010, 10:23
Eυχαριστώ Νοτάκος,το δοκιμάζω και σας λέω

Υ.Γ
Ο συναγερμός δεν υφίσταται πλέον επάνω στην μηχανή τον έχω αφαιρέσει εντελώς μέχρι να βγάλω ακρη.

ego_o_idios
01/12/2010, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από deas
Καλησπερα παιδια
Εχω ενα cbr 929 και εχω δυστυχως προβλημα με τα ρευματα μου και δεν εχω βγαλει ακομα ακρη μετα απο 3 μαστορια οι οποιοι μου εχουν πει 3 διαφορετικες εκδοχες...
1 πηνια , 2 ανορθωτης , 3 μπαταρια...
Οποιος γνωριζει κατιπου θα βοηθησει θα ηθελα να με κατατοπισει λιγο στο τι να ψαξω..μονος μου πλεον εννοειται, για να δω τελικα τι στο !@#!$! φταιει και να φτιαξω το μηχανακι μου..
Η μπαταρια του ειναι καινουρια...και τα συπτωματα του ειναι :

Του βαζω πανω φορτισμενη πληρως μπαταρια και μετα απο 3-4 μερες που το κινω εντος πολης μου την αδειαζει..την ξαναφορτιζω και τα ιδια παλι...

Το βαζω μπροστα με σπρωξιμο (αδεια μπαταρια) και το παω βολτα στην εθνικη και οχι μονο δεν ειναι αδεια η μπαταρια αλλα εχει φορτισει κι ολας εστω και 50 χλμ να κανω εχει φορτισει κανονικα και ειναι σαν να μην τρεχει τπτ...(σβηνοντας το εχει δυναμη να μιζαρει κανονικα οσες φορες θες..)

Εαν το βαλω μπροστα σπρωχνοντας και κινηθω εντος πολης, δεν πα να κανω και 200 χλμ φτανοντας στον προορισμο μου και σβηνοντας το η μπαταρια δεν εχει δυναμη να μιζαρει...

Το μετρησα με πολυμετρο φιλου και φορτιζε κανονικα..δλδ στο ρελαντι ηταν καπου στα 12,5 βολτ και στις 7000 στροφες γυρω στα 14,5...

Εχεικανεις ιδεα τι μπορει να φταιει η τι πρεπει να ψαξω ???
Ευχαριστω για τον χρονο σας
Βαγγελης

alakse enan anor8oti na isixasis

deas
09/12/2010, 09:45
Λοιπον παιδια διαρροη δεν εχει το μηχανακι το μετρησα εχθες...κοιταξτε τωρα το εξης κουφο στις μετρησεις που πηρα κατα τη διαρκεια λειτουργιας του κινητηρα γιατι ηθελα να δω μηπως ειχε καμια διαρροη οταν δουλευε το βεντιλατερ..

Ρελαντι με σβητσα ολα τα φωτα ------------- 12,3 volt Μεγιστη ενδειξη 14,6 στις 6000+ σ.α.λ.
Ρελαντι με φωτα θεσεως------------------------12,1 volt
Ρελαντ με φωτα πορειας------------------------11,8 volt
Ρελαντι με μεγαλη σκαλα-----------------------11,5 volt

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΔΗΛΑΔΗ

Οταν λοιπον το μηχανακι εφτασε στους 95+ βαθμους θερμοκρασιας (δεν ειχε μπει ακομη βεντιλατερ) ξαφνικα απο εκει που ηταν στο 12,3 με σβηστα ολα τα φωτα πεφτει η ενδειξη στο 11,2-11,3......

Το γκαζωνω και εκει που πριν εφτανε μεχρι 14,6 volt τωρα πηγαινε μαξιμουμ μεχρι τα 12,4...

Το αφησα να κρυωσει και το ξαναμετρησα μετα απο 2-3 ωρες και παλι τα ιδια..μολις ζεσταθει το μηχανακι μειωνοντε τα βολτ που στελνει στην μπαταρια....τι κουφο ειναι αυτο ???

sapila racing
09/12/2010, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από deas
τι κουφο ειναι αυτο ???

Δεν είναι κουφό, κατα πάσα πιθανότητα είναι τα πηνία σου δυστυχώς.

OldMan
09/12/2010, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν είναι κουφό, κατα πάσα πιθανότητα είναι τα πηνία σου δυστυχώς.
Για κάτι τέτοιες απαντήσεις ζεις ρε χαιρέκακο κάθαρμα ... :lol: :rotflmao: :lol:

sapila racing
09/12/2010, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για κάτι τέτοιες απαντήσεις ζεις ρε χαιρέκακο κάθαρμα ... :lol: :rotflmao: :lol:

Μωρε εγω το ψυλιαζόμουνα αλλά δεν μίλαγα.

Μεχρι τώρα δηλαδή. :winka:
Ειμαι καλό παιδί εγω! :wave2:

deas
09/12/2010, 13:47
Sapila ευχαριστω για την καθοδηγηση, αλλα εστω οτι ειναι τα πηνια...

Πως εξηγειται επιστημονικα αυτη η πτωση τασης ???

Εαν γνωριζεις θα εκτιμουσα ιδιαιτερα να μου εξηγησεις..μηχανολογος ειμαι θα καταλαβω μην ανυσηχησεις...

sapila racing
09/12/2010, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από deas
Sapila ευχαριστω για την καθοδηγηση, αλλα εστω οτι ειναι τα πηνια...

Πως εξηγειται επιστημονικα αυτη η πτωση τασης ???

Εαν γνωριζεις θα εκτιμουσα ιδιαιτερα να μου εξηγησεις..μηχανολογος ειμαι θα καταλαβω μην ανυσηχησεις...

Η εξήγηση είναι αρκετά απλή.
Αυτό που συμβαίνει στα πηνία είναι να χαλάει σταδιακά η μονωση σε κάποιο/α σημεία του τυλίγματος. Εφ όσον η μόνωση χαλάσει τελείως σε δυο γειτονικές σπείρες γίνεται βραχυκύκλωμα, οπότε το πηνίο λειτουργεί σαν να εχει λιγότερες σπείρες, ετσι εξηγείται και η πτωση τάσης.
Οταν το πηνίο ζεσταίνεται, το σύρμα του τυλιγματος διαστέλεται και οι ήδη πολύ μικρές αποστάσεις μεταξύ σπειρών εκμηδενιζονται, ετσι ειναι πιο πιθανόν το βραχυκύκλωμα να συμβεί με ζεστό το πηνίο.
Στην πράξη είναι αρκετά συνηθισμένο να δουλέυει σωστά κρύο και να τα παίζει οταν είναι ζεστό.
Αντί να ψαχτείς με επισκευές κλπ, θα σου πρότεινα να ψάξεις πρώτα για μεταχειρισμένο.
:wave2:

OldMan
09/12/2010, 14:03
Πολύ σωστά τα λες ρε Άρη αλλά είναι σαν να λες στον άνθρωπο: "Βγάλε τα πηνία, κρύωσέ τα όσο γίνεται, πάρε βερνίκι, αραιωτικό και πιστόλι βαφής και ρίξτους ένα καλό χεράκι μπας και γίνει τίποτις .." ... :winka:

deas
09/12/2010, 14:03
Πολυ κατατοπιστικη και ρεαλιστικη η απαντηση σου,σε ευχαριστω.

Τα μαμισια εχουν 450 γιουρα και θελουν ενα μηνα για να ερθουν απο τη μαμα Τζαπαν..

Το ερωτημα λοιπον ειναι περιελιξη η μεταχειρο πηνια ???
Αν γνωριζετε καποιον καλο περιελιξα θα το εκτιμουσα..

deas
09/12/2010, 14:05
Παλιε εχω δει πηνια και ξερω οτι εχουν αυτη την γαλαζια ημιδιαφανη μονωση,οποτε καταλαβα τι εννοει ο φιλος σαπιλας.. :)

Αλλιως θα τα εβγαζα και θα τα εστελνα για πισαρισμα :Ρ

ftsmf
09/12/2010, 14:09
φιλε μου αν θελησεις ηλεκτρολογο για περιελιξη και φθηνα στειλε μου ενα πμ να σου πω....

με την προυποθεση οτι εισαι αθηνα βεβαια...

sapila racing
09/12/2010, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πολύ σωστά τα λες ρε Άρη αλλά είναι σαν να λες στον άνθρωπο: "Βγάλε τα πηνία, κρύωσέ τα όσο γίνεται, πάρε βερνίκι, αραιωτικό και πιστόλι βαφής και ρίξτους ένα καλό χεράκι μπας και γίνει τίποτις .." ... :winka:

Μακάρι να γινόταν ετσι Αντώνη! Καλά θα ηταν. :lol:

Φιλε Βαγγέλη η περιέλιξη δεν εχει ποτέ εγγυημένο αποτέλεσμα, θα σου έλεγα να κοιτάξεις για μεταχειρισμένο πρώτα.
Να ξέρεις οτι τα πηνία μετριούνται και μαλιστα μπορείς να το μετρήσεις και ζεστό και κρύο και να ξέρεις τι γίνεται! Αν παρεις μεταχειρισμένο και δεν κατσεις να μετρήσεις να συμφωνήσει να το γυρίσεις πίσω αν εχει πρόβλημα.

:wave2:

deas
09/12/2010, 14:17
Αρη ξερω οτι τα πηνια μετριουνται οταν βρισκονται μεσα στην μηχανη οχι εκτος πεδιου...και η ενδειξη που πρεπει να εχεις πρεπει να ειναι ιδια και στις τρεις ακιδες της φυσας,συνηθως απο 0,7-0,9 ωμ...

Μπορουν να μετρηθουν και λυμμενα ??? αν αναι πως ??

Ευχαριστω

OldMan
09/12/2010, 14:34
Την ίδια ένδειξη θα έχεις και εκτός μοτέρ, γιατί ουσιαστικά μετράς την αντίσταση του τυλίγματος...

Αν δεν έχεις ΚΑΛΟ πολύμετρο (4 1/2 digits τουλάχιστον) μη παιδευτείς άδικα γιατί (ακόμη και να μηδενίσεις το εσωτερικό σφάλμα με Relative) η πτώση τάσης που αναφέρεις πριν έχει να κάνει με 10% που σημαίνει ότι η αντίσταση του βραχυκυλωμένου τυλίγματος θα είναι π.χ. 800 milliohms αντί για 900 (πράγμα που ξεπερνάει την ακρίβεια του όργανου μέτρησης) ...

Υ.Γ.
Αν επιμένεις να μετρήσεις, να σου στείλω ένα κυκλωματάκι που "ανεβάζει" την αντίσταση που διαβάζει το όργανο .. :wave2:

sapila racing
09/12/2010, 14:47
Ετσι όπως τα λέει ο Αντώνης είναι Βαγγέλη.
Θεωρητικά μπορείς να τα μετρήσεις αλλά θέλει αλλά όργανα απο τα συνηθισμένα, αλλου επιπέδου.
Στο ίδιο θεωρητικό επίπεδο, μόρείς να βάλεις τα πηνία σε φούρνο και να τα μετρήσεις και ζεστά.
Στην πράξη παίρνεις ενα σετ μεταχείρω και κανονίζεις με τον εμπορο οτι αν εχουν πρόβλημα θα τα πας πίσω και θα παρεις άλλα, γι αυτό καλό θα είναι να παρεις απο καπου που να μην εχει μόνο ενα σετ.
Περιέλιξη κανουν πολλοί, λίγοι όμως γνωρίζουν πραματικά τι κάνουν και την εχει πατήσει κόσμος.
Καλά ξεμπερδέματα κι ευχομαι να το φτιάξεις σύντομα.
Επίσης αξίζει να ψάξεις κι απο αλλο μηχανάκι που να εχει τα ίδια! :wave2:

amageo
26/05/2011, 13:05
γεια χαρα παιδια,ειχα σχεδον τα ιδια συμπτωματα,συγκεκριμενα το πολυμετρο εδειχνε να φορτιζει
μονο με τα φωτα σβηστα ενω με φωτα ανοιχτα η μπαταρια δεν φορτιζε.επειδη δε κυκλοφορουσα κ πολυ βραδυ δε με ενοιαζε κ πολυ κ δεν ανοιγα φωτα τη μερα.επειτα αποφασησα να τη δωσω σε ηλεκτρολογειο να μου βγαλουν διαγνωση.ο μαστορας αποφανθηκε κατευθειαν "ανορθωτης κλασικο χοντα".ευτυχως το πηρα aftermarket apo ebay.com κ στοιχησε κανα 120ε.με το που τον βαζουμε κανει παλι τα ιδια!!ο μαστορας μου τη λεει πως δε πηρα το γνησιο κτλ...αποφασηζω να το ψαξω με το service manual με κατι φιλαρακια.μεσα σε εικοσι λεπτα με απλα τεστακια με το πολυμετρο κ με τη διαδικασια με τη σειρα οπως προβλεπει η μαμα χοντα το πορισμα ηταν δυναμος!! ανοιγουμε πλα'ι'νο καπακι δυναμου επιτοπου κ τα δυο απ'τα 18 πηνια ηταν ψιλοκαρβουνο!!παραγγελνεται κατευθειαν δυναμος aftermAKET apo ebay.com...μεχρι ν'αρχοταν ομως εγω κυκλοφορουσα κανονηκα με σβηστα φωτα,ηταν κ η δουλεια μου κοντα οποτε...τοση σιγουρια που εφυγα κ ταξιδι απο κερκυρα για κερπενησι μεσω αρτας κ μετα καρπενησι,λιμνη πλαστηρα,ανεβασμα γρεβενα κτλ.καπου μετα τη καλαμπακα το cbrακι επαθε γενικο black out!!! ευτυχως που υπηρξε η ιδεα για μεταμοσχευση μπαταριας απο tdm φιλου κ καταφερα με τα πολλα να φτασω ηγουμενιτσα... αναμενω το δυναμο...