PDA

View Full Version : metatropi DT 125x '94 se motard



ice__forest
30/11/2010, 18:31
Geia sas. Tha ithela ta fota sas. Exo ena DT 125 tou 1994 kai thelo na to kano motard, ti ergasies prepei na kano kai an einai kapoios apo Thessaloniki na mou pei pou mporo na vro auta pou prepei na allakso. Den zitao polla...... :)

Αταίριαστος
30/11/2010, 20:19
Φίλε μου, κατ' αρχήν θα πας σε ένα λαστιχάδικο της εμπιστοσύνης σου.
Θα χρειαστείς 2 στεφάνια 17 ιντσών για να πλέξεις τις νέες σου ρόδες.
Τα στεφάνια αυτά πρέπει να έχουν διάμετρο: 2.50Χ17" το μπροστινό και 4.25Χ17 το πίσω.
Υπάρχουν φθηνά στεφάνια (π.χ. της ισπανικής SAN REMO) και ακριβά (π.χ. τα γιαπωνέζικα EXCEL) επειδή έχεις φθηνό και ελαφρύ μηχανάκι με μικρή ιπποδύναμη πάρε τα φθηνά...
Ακτίνες θα αγοράσεις τα κίτ που έχουν στο λαστιχάδικο (συνήθως εγγλέζικες ακτίνες, πρέπει να κάνουν αυτές που βάζουν στα ΧΤ...).
Στη συνέχεια ο λαστιχάς πρέπει να ξέρει και να μπορεί να πλέξει πάνω στα κέντρα των τροχών σου τις ακτίνες και τα 17" στεφάνια.
Ακολουθεί ζυγοστάθμιση.
Ίσως χρειαστεί να ξεσφίξει ή να σφίξει κάποιες ακτίνες για να "ισιώσει" η "νέα" ζάντα.
Ξανά ζυγοστάθμιση, βαρύδια και αν είναι όλα ΟΚ βάζουμε λάστιχα.
Θα ακούσεις πολλά από "ξερόλες" αλλά αγνόησέ τους.
Σκέψου λογικά:
Έχεις ένα ελαφρύ μηχανάκι, ψιλοτζούφιο από άλογα και ροπή.
Επίσης κυκλοφορείς σε αστικό περιβάλλον όπου τα λάστιχα δεν ζεσταίνονται ούτε με καύσωνα.
Οπότε, ΜΗΝ βάλεις κανένα σκληρό λάστιχο που θα σου πασάρουν με το σκεπτικό ότι: "θα βγάλει πολλά χιλιόμετρα".
Αυτό είναι μια μ@λ@κί@ για να μην απολάυσεις το στρίψιμο από το "καινούργιο" μηχανάκι σου.
Προτείνω:
1. PIRELLI MT-60RS corsa 120/70/17 & 160/60/17 (αρκεί να χωράει στο ψαλίδι σου).
2. DUNLOP MUTANT (στις ίδιες διαστάσεις και αν το πίσω βγαίνει 150αρι προτίμησέ το, είναι το πιό καινούργιο της αγοράς).
3. AVON PRO-EXTREME (στίς ίδιες διαστάσεις με πιό πάνω, έχει πιό γρήγορη κορώνα από το ΜΤ60 και ίσως είναι φθηνότερο).

Όταν κάνεις τα παραπάνω, υπολογίζω το κόστος γύρω στο πεντακοσάρικο, θα έχεις ένα "άλλο μηχανάκι".
Υπολόγιζε και το κόστος της αλλαγής έστω του μπροστινού γραναζιού για να το φέρεις στα μέτρα σου καθώς μετά την αλλαγή στεφανιών θα σου φαίνεται πιό "κοντό" στο δρόμο.

ice__forest
30/11/2010, 20:56
Πρέπει να αλλάξω και αλυσίδα να βάλω μία πιο "καλή" γιατι θα δέχεται περισσότερη πίεση, πχ DID (είναι καλύτερη);
Τα στεφάνια πρέπει να είναι στάνταρ 17" γιατι τώρα έχω μπροστά 1.60χ21" και πίσω 1.85χ18" ,έχει κάποια σημασία;
Τα στεφάνια με 32 ή με 36 τρύπες;

Αταίριαστος
01/12/2010, 15:42
Τι 32 και 36 τρύπες ;;
Μέτρα πόσες υποδοχές για ακτίνες έχουν τα κέντρα σου και πάρε στεφάνια 17" με ανάλογες τρύπες.
Τα δικά σου στεφάνια πέταξέ τα σε κάδο ανακύκλωσης μήπως γίνουν κάτι άλλο χρήσιμο..
Αν η αλυσίδα και τα γρανάζια σου είναι φθαρμένα και θέλουν πέταμα, άλλαξέ τα ΜΕΤΑ την μετατροπή, προκειμένου να διαλέξεις και το γρανάζωμα που καλύπτει το οδηγικό σου στύλ.
Συμβουλή: μην κολλάς στις μάρκες, πάρε τη φθηνότερη αλυσίδα που θα βρείς.
Μάλιστα, νομίζω ότι δεν φοράς αλυσίδα 525, ούτε καν 520, αλλά 428VS ;;;; για δες τι γράφουν επάνω τα πλακάκια της (υπολογίζω αλυσιδογράναζα γύρω στο κατοστάρικο, με τιμές Αθήνας...).

ice__forest
01/12/2010, 17:30
Τα κέντρα και τις ακτίνες να μην τα αλλάξω; Έτσι όπως τα υπολόγισα εγώ με στεφάνια, κέντρα, ακτίνες, αλυσίδα, γρανάζια μου βγαίνουν κάπου στο 1.000 και κατι.
Οι αλυσίδα μου είναι 428V x 134.
http://www.getgeared.co.uk/DID_Chain_Set_O-RING_428V_DT_125_R-X_134-16-57
Είμαι λίγο "γιαπωνέζος" και θα ήθελα να πάρω κάτι καλό αρκεί να είναι "Made in Japan".

Αταίριαστος
02/12/2010, 07:54
Το σετ αλυσίδα-γρανάζια στον Αλεξόιπουλο (αντιπρόσωπος) δεν κάνει ούτε 100 ευρώ.
Ξέρεις όμως τι γρανάζωμα επιθυμείς ;
Οχι φυσικά.
Επομένως κάνε τις κινήσεις με τη σειρά που σου έγραψα.
Κέντρα γιατί να αλλάξεις ;
Το μηχανάκι σου δεν αξίζει ούτε 1000 ευρώ, ποιός σου είπε να χώσεις ένα χιλιάρικο ;
Είναι σαν να πετάς τα λεφτά στο βόθρο.
Μην σε πιάνουν κορόιδο.
Κάνε ότι σου έγραψα, όπως στα έγραψα.

Το επόμενο πόστ σου, όταν γίνει το Μοτάρντ σου πραγματικότητα.