PDA

View Full Version : Yamaha Xt Serow 225



nikosm1993
30/11/2010, 23:06
γεια σας παιδιά...

έχω ένα yamaha xt serow 225 μοντέλο 1997 ( μάλλον είναι του 97 :confused: )

φώτο από το δικό μου ΕΔΩ (http://www.bikepics.com/members/nikosm1993/10xt225/)

αυτό εδώ ήταν κάποτε !!! ( δεν είναι το δικό μου )

http://images.psndealer.com/dealersite/images/blackhillspowersports/VP1552605_1.jpg

θα του φτιάξω το μοτέρ και έχω κάμποσες ερωτήσεις !!!


α) μέχρι πόσα κυβικά γίνετε?? ( πόσα mm )
β) από που μπορώ να αγοράσω μπιστόνι, κύλινδρο, φλάντζες ( να είναι περισσότερα mm )
γ) από τι μοντέλο μπορώ να του βάλω μεγαλύτερα κυλινδρομπίστονα??
δ) wiseco μπιστόνι υπάρχει??
ε) πείτε μου μερικά site και μαγαζιά ( ελληνικά ή και ξένα ) που μπορώ να βρω ανταλλακτικά
ζ) το thumper talk είναι φτηνό μαγαζί ή ακριβό?? ( αξίζει να αγοράσω ανταλλακτικά από εκεί ή μαζί με τα μεταφορικά θα μου έρθουν ποιο ακριβά ?? )

μπήκα εδώ αλλά έχει μόνο τα μαμά mm... ΕΔΩ (http://shop.thumpertalk.com/oem.asp?partcategory=30672&manufacturer=6&category=3&year=1997&model=781)

περιμένω απαντήσεις

ευχαριστώ εκ τον προτέρων !!!

πάντα φιλικά :beer:


218586

nikosm1993
01/12/2010, 00:30
Βρήκα άλλο ένα site...

τι λέτε αξίζει??

http://www.boats.net/parts/search/Yamaha/Motorcycle/1997/XT225J%20-%20SEROW/parts.html

επίσεις βρήκα ότι είναι 70mm ( πιστόνι ) X 58mm ( διαδρομή )

74mm θα βρω??

κάτι σε wiseco ??

leaderman
01/12/2010, 01:04
Καλο κουραγιο με την επισκευη της μηχανης,
αλλα εδω με το ρεζερβουαρ σαν να συμβαινει κατι...http://www.bikepics.com/pictures/2050073/ τι εγινε ''ΤΟΥΦΕΚΙΑ'' εφαγε????

nikosm1993
01/12/2010, 01:18
άστο μην ψάχνεις... home made πατέντες...

το σίγουρο είναι ότι σίγουρα θέλω καινούριο ντεπόζιτο...:D

μήπως κάποιος μπορεί να μου βρει wiseco πιστόνι 74mm?? :beer:

lspiros
01/12/2010, 06:13
στειλε πμ στο μελος camen,αυτος ειχε ενα πολυ προσεγμενο και αρκετα φτιαγμενο serow:wave2:

nikosm1993
01/12/2010, 11:22
ευχαριστώ πολύ... :beer:

camen
01/12/2010, 12:10
Kατσικακι...:a07: :a07: :a07:

Λοιπον,καταρχας η γνωμη μου ειναι να το φτιαξεις το μοτερακι του με γνησια ανταλλακτικα και να μην μπλεξεις με βελτιωσεις. Εχει ενα μοτερακι σκυλι πραγματικο και ειναι κριμα να το "σακατεψεις" ή να στο σακατεψει κανενας μλκ μαστορας για να κερδισεις 5 παλιαλογα...

Ξερω δεν εχει και καμια σπουδαια δυναμη αλλα ειναι 1000 φορες καλυτερο απο παπι και οι πολυ κοντες σχεσεις που εχει ειναι οτι πρεπει για να εχεις την ροπουλα του αξιοποιησιμη ειτε μεσα στην πολη ειτε και για καμια χωματινη βολτουλα...

Αν δεν σκοπευεις να εισαι ολη μερα χωμα τοτε φορα του ασφαλτινα λαστιχα .Εγω ειχα βαλει τα AVON DISTANZIA (που ειναι και ελαφρως χωματινα) και το μηχανακι πηγαινε υπεροχα στον δρομο.

Αν σκοπευεις να κανεις τιποτα ταξιδακια θα χρειαστει να μακρυνεις το γραναζωμα ,γτ οπως σου ειπα εχει πολυ κοντο κιβωτιο.

Για εμενα το καλυτερο απο πλευρας βελτιωσης που μπορεις να του κανεις ειναι να του βαλεις μια εξατμισουλα ομορφη(εγω ειχα βαλει μια FMF) να αναπνευσει και να ελαφρυνει λιγακι και να του βαλεις και ενα καρμπιρατερακι(δεν ξερω πιο ακριβως ταιριαζει αλλα θα βρεις ή καποιος θα ξερει) για να παρει λιγο τα πανω του. Για φιλτρο αερα αφηνεις το μαμα το σφουγαρενιο,ειναι κομπλε.

Απο αισθητικη αποψη ειναι στο χερι σου ποσο θες να προχωρησεις με βαψιματα κλπ κλπ...

Για να τελειωσω καπου εδω,σου ξαναλεω οτι ΕΓΩ θα εφτιαχνα το μοτερ μαμα και απλα θα εβαζα αρχικα μια εξατμισουλα,ενα καρμπιρατερ της προκοπης και θα μακραινα και λιγο το γραναζωμα...:D Ετσι θα εχεις ενα σουπερ κατσικακι που θα σε βγαλει πολλααααα χρονια αν το προσεχεις...

Οτι χρειαστεις μου λες
:beer: :beer: :beer:

camen
01/12/2010, 12:17
Στην μεση της σελιδας ειναι το δικο μου...Οταν το ειχα δηλαδη...:sad:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=46735&perpage=15&highlight=serow&pagenumber=18

Βεβαια ειναι πριν ολοκληρωθουν ολες οι αλλαγες...ΑΝ βρω θα σου βαλω και αλλες φωτο τελιωμενο...
:wave2:

soter3gm
01/12/2010, 12:25
Μιας που είμαι στη πηγή της κουβέντας για το serow 225 ψάχνω για ψαλίδι πίσω δίσκο-τρόμπα- δαγκάνα-δισκόπλακα
Για να μετατρέψω ένα ταμπουράτο σε δισκοφρενάτο έχει κανείς κάτι υπ όψιν του ??

camen
01/12/2010, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από soter3gm
Μιας που είμαι στη πηγή της κουβέντας για το serow 225 ψάχνω για ψαλίδι πίσω δίσκο-τρόμπα- δαγκάνα-δισκόπλακα
Για να μετατρέψω ένα ταμπουράτο σε δισκοφρενάτο έχει κανείς κάτι υπ όψιν του ??

Δεν ξερω αν θα βρεις απο serow φιλε.Γτ ετσι κι αλλιως το μοντελο αυτο ερχονταν παραεισαγωγη Ελλαδα και επιπλεον σχεδον ολα οσα εχω δει εκτος απο 2-3 ειναι ταμπουρατα και οχι δισκοφρενατα.
Εbay επαιζαν πολλα ανταλλακτικα παντως.Δεν ξερω μηπως σε συμφερει να τα φερεις πακετο απο εξω...:winka:

nikosm1993
01/12/2010, 13:29
ευχαριστώ για της απαντήσεις... :D

πήρα τηλέφωνο στο 3P RACING που πουλάει wiseco πιστόνια και μου είπε ότι υπάρχουν διαθέσιμα...

α) 70 mm
β) 70,5 mm
γ) 71 mm
δ) 72 mm

το 71mm κάνει 155 ευρώ
το 72mm κάνει 135 ευρώ

εγώ σκέφτομαι να βάλω το 72mm πιστόνι, να κάνω ρεκτιφιέ στον κύλινδρο και ροϊκή εξέλιξη στην κεφαλή...

αυτά για αρχή... τι λέτε??? :smilea:

reinmeister
01/12/2010, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosm1993


αυτά για αρχή... τι λέτε??? :smilea:

να ΜΗΝ βαλεις wiseco λεμε...

camen
01/12/2010, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
να ΜΗΝ βαλεις wiseco λεμε...

Nα βαλει κατι αλλο ή να βαλει το μαμα? Και η yamaha παντως βγαζει λιγο μεγαλυτερα νουμερα σε περιπτωση ρεκτιφιε... Δλδ 70,5 και 71 πρεπει να εχει σιγουρα...

nikosm1993
01/12/2010, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Και η yamaha παντως βγαζει λιγο μεγαλυτερα νουμερα σε περιπτωση ρεκτιφιε... Δλδ 70,5 και 71 πρεπει να εχει σιγουρα...

και εγώ αυτό πιστεύω... σίγουρα θα έχει 71mm πιστόνι...

αλλά γιατί να μην βάλω wiseco???

εγώ νομίζω ότι είναι καλύτερα πιστόνια...

μέχρι τις 4 ώρα θα σας πω τι τιμές έχουν τα yamaha πιστόνια και σε τι νούμερα βγαίνουν :)

θα πάω να ρωτήσω για διάφορα ανταλλακτικά στην yamaha και θα ρωτήσω και για πιστόνια...

ανταλλακτικά = καδένα, τσιμουχάκια βαλβίδων κτλπ κτλπ

camen
01/12/2010, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosm1993
και εγώ αυτό πιστεύω... σίγουρα θα έχει 71mm πιστόνι...

αλλά γιατί να μην βάλω wiseco???



ΑΜα ο rein λεει οχι τοτε ΟΧΙ. Βαλε το μαμα αν εισαι κομπλε.
Τωρα για την ροικη δεν ξερω αν αξιζει και αν θα πετυχει... Μην περιμενεις να γινει πυραυλος το ΧΤακι ετσι...:winka: Το πιο συμφερον σου ειπα ποιο ειναι απο βελτιωτικη αποψη...

reinmeister
01/12/2010, 13:41
η wiseco τον παιζει λιγουλακι στα μασουρια αλουμινιου που αγοραζει,με αποτελεσμα τα εμβολα της να εχουν μεγαλυτερο βαθμο διαστολης απο τα υπολοιπα after market της αγορας...

θελουν μονταρισμα με σχετικα μεγαλες ανοχες,για να δουλεψουν σωστα,με αποτελεσμα να καινε λαδια με κρυο μοτερ και να σκαμπιλιζουν εννιοτε...

εγω τουλαχιστον,μακρυα κι αγαπημενος εδω και χρονια...

δες αν βγαζει η je για το μηχανακι σου...μακραν ανωτερα εμβολα και σε καταπληκτικες τιμες...

nikosm1993
01/12/2010, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
η wiseco τον παιζει λιγουλακι στα μασουρια αλουμινιου που αγοραζει,με αποτελεσμα τα εμβολα της να εχουν μεγαλυτερο βαθμο διαστολης απο τα υπολοιπα after market της αγορας...

θελουν μονταρισμα με σχετικα μεγαλες ανοχες,για να δουλεψουν σωστα,με αποτελεσμα να καινε λαδια με κρυο μοτερ και να σκαμπιλιζουν εννιοτε...

εγω τουλαχιστον,μακρυα κι αγαπημενος εδω και χρονια...

δες αν βγαζει η je για το μηχανακι σου...μακραν ανωτερα εμβολα και σε καταπληκτικες τιμες...

σίγουρα είναι έτσι όπως τα λες??? δηλαδή τα wiseco είναι " κακά " πιστόνια???

δηλαδή άμα πάω τον κύλινδρο για ρεκτιφιέ υπάρχει περίπτωση να κολλήσει το πιστόνι???

η je δεν βγάζει πιστόνια για εμένα... :(


ρώτησα στον Ανδρικόπουλο Άγγελο και μου είπε ότι η ροϊκή εξέλιξη κάνει 100 ευρώ ( δεν ξέρω αν στην τιμή είναι μέσα και οι βαλβίδες :sad: )

ρώτησα στο δράκο και μου είπε 150 ευρώ μαζί με τις βαλβίδες...

περισσότερα στις 4 ώρα !!!

edit: μιας και θα ανοίξω την κεφαλή... τι θα ήταν καλό να αλλάξω? τι να αγοράσω?

τσιμουχάκια βαλβίδων, καδένα, πιστόνι, ρεκτιφιέ κύλινδρο, ρουλεμάν εκκεντροφόρου, άνω και κάτω φλάντζα κυλίνδρου.

τι άλλο να αγοράσω???

nikosm1993
01/12/2010, 13:58
...

giovani64
01/12/2010, 14:47
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
[B]Kατσικακι...:a07: :a07: :a07:



Για να τελειωσω καπου εδω,σου ξαναλεω οτι ΕΓΩ θα εφτιαχνα το μοτερ μαμα και απλα θα εβαζα αρχικα μια εξατμισουλα,ενα καρμπιρατερ της προκοπης και θα μακραινα και λιγο το γραναζωμα...:D Ετσι θα εχεις ενα σουπερ κατσικακι που θα σε βγαλει πολλααααα χρονια αν το προσεχεις...

παιδια συγγνωμη για την παρεμβαση αλλα μηπως ξερετε απο που θα βρω καρμπιρατερ για το συγκεκριμενο μηχανακι? βρηκα ενα σε παρα πολυ καλη τιμη αλλα φοραει καρμπιρατερ απο μαλλον διχρονο και καιει απιστευτα πολυ καυσιμο και δουλευει και χαλια.

giovani64
01/12/2010, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosm1993
σίγουρα είναι έτσι όπως τα λες??? δηλαδή τα wiseco είναι " κακά " πιστόνια???

δηλαδή άμα πάω τον κύλινδρο για ρεκτιφιέ υπάρχει περίπτωση να κολλήσει το πιστόνι???

η je δεν βγάζει πιστόνια για εμένα... :(


ρώτησα στον Ανδρικόπουλο Άγγελο και μου είπε ότι η ροϊκή εξέλιξη κάνει 100 ευρώ ( δεν ξέρω αν στην τιμή είναι μέσα και οι βαλβίδες :sad: )

ρώτησα στο δράκο και μου είπε 150 ευρώ μαζί με τις βαλβίδες...

περισσότερα στις 4 ώρα !!!

edit: μιας και θα ανοίξω την κεφαλή... τι θα ήταν καλό να αλλάξω? τι να αγοράσω?

τσιμουχάκια βαλβίδων, καδένα, πιστόνι, ρεκτιφιέ κύλινδρο, ρουλεμάν εκκεντροφόρου, άνω και κάτω φλάντζα κυλίνδρου.

τι άλλο να αγοράσω???

θα αγορασεις αυτα που χρειαζονται. αν δεν ανοιχτει μην παρεις τπτ προκαταβολικα

reinmeister
01/12/2010, 15:01
οτι σου πε ο αποπανω...

παρε μαμα εμβολακι.πρωτο η δευτερο ρεκτιφιε και πηγαινε το στον ρεκτιφιατζη να κοψει τον κυλινδρο με βαση αυτο...αν εχεις μανιουαλ πες του εσυ την ανοχη που πρεπει να εχει,γιατι συνηθως κανουν του κεφαλιου τους...

camen
01/12/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosm1993


τι άλλο να αγοράσω???

Παραγγειλε και φιλτρο αερα και φιλτρο λαδιου... Δεν θυμαμαι αν θελει και καμια φλατζουλα για το καπακι του φιλτρου λαδιου. Και παρε και ενα μεγαλο o-ring που εχει το καπακι της καδενας του εκεντροφορου...:winka: Α,εκτος απο τις φλαντζες της κεφαλης/βασης πρεπει να εχει και ενα o-ring για την βαση. Παρτο και αυτο... Αυτα μου ερχονται τωρα...

giannis113
01/12/2010, 15:24
παιδες για τα ανταλακτικα που ζητατε απο serrow..

εχει ενας φιλος μια με δισκοφρενο μπρος πισω φρακαρισμενη και γενικως τελειωμενη αλλα πληρης,
τωρα πηρε μια σε πολυ καλυτερη κατασταση αλλα με ταμπουΡλο πισω,

θα τον ροτησω αν δεινει την παλια σε κομματια

nikosm1993
01/12/2010, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
θα αγορασεις αυτα που χρειαζονται. αν δεν ανοιχτει μην παρεις τπτ προκαταβολικα

οκ... περισσότερα νέα την δευτέρα ( το σαββατοκύριακο θα το λύσω )


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οτι σου πε ο αποπανω...

παρε μαμα εμβολακι.πρωτο η δευτερο ρεκτιφιε και πηγαινε το στον ρεκτιφιατζη να κοψει τον κυλινδρο με βαση αυτο...αν εχεις μανιουαλ πες του εσυ την ανοχη που πρεπει να εχει,γιατι συνηθως κανουν του κεφαλιου τους...

σκέφτομαι ή για δεύτερο ή για τέταρτο ρεκτιφιέ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Παραγγειλε και φιλτρο αερα και φιλτρο λαδιου... Δεν θυμαμαι αν θελει και καμια φλατζουλα για το καπακι του φιλτρου λαδιου. Και παρε και ενα μεγαλο o-ring που εχει το καπακι της καδενας του εκεντροφορου...:winka: Α,εκτος απο τις φλαντζες της κεφαλης/βασης πρεπει να εχει και ενα o-ring για την βαση. Παρτο και αυτο... Αυτα μου ερχονται τωρα...

φίλτρο λαδιού, ότι o-ring υπάρχουν τα έχω αλλάξει με καινούρια...

το καπάκι φίλτρου λαδιού έχει δυο O-ring, τα καπάκια βαλβίδων έχουν και αυτά ένα O-ring το κάθε ένα καπάκι, το καπάκι εκκεντροφόρου έχει O-ring, η τάπα να συμπληρώνεις λάδια έχει O-ring, η τάπα που βγάζεις τα λάδια έχει O-ring

όλα αυτά τα O-ring τα άλλαξα... !!! :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
παιδες για τα ανταλακτικα που ζητατε απο serrow..

εχει ενας φιλος μια με δισκοφρενο μπρος πισω φρακαρισμενη και γενικως τελειωμενη αλλα πληρης,
τωρα πηρε μια σε πολυ καλυτερη κατασταση αλλα με ταμπουΡλο πισω,

θα τον ροτησω αν δεινει την παλια σε κομματια

σε παρακαλώ ρώτα και πες μου ;)

θέλω το ντεπόζιτο και τα όργανα !!!!!!

giovani64
01/12/2010, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
παιδες για τα ανταλακτικα που ζητατε απο serrow..

εχει ενας φιλος μια με δισκοφρενο μπρος πισω φρακαρισμενη και γενικως τελειωμενη αλλα πληρης,
τωρα πηρε μια σε πολυ καλυτερη κατασταση αλλα με ταμπουΡλο πισω,

θα τον ροτησω αν δεινει την παλια σε κομματια

αιντε πατριωτακι. κανε την ερωτηση και πες μας:beer:

soter3gm
01/12/2010, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosm1993
και εγώ αυτό πιστεύω... σίγουρα θα έχει 71mm πιστόνι...

αλλά γιατί να μην βάλω wiseco???

εγώ νομίζω ότι είναι καλύτερα πιστόνια...

μέχρι τις 4 ώρα θα σας πω τι τιμές έχουν τα yamaha πιστόνια και σε τι νούμερα βγαίνουν :)

θα πάω να ρωτήσω για διάφορα ανταλλακτικά στην yamaha και θα ρωτήσω και για πιστόνια...

ανταλλακτικά = καδένα, τσιμουχάκια βαλβίδων κτλπ κτλπ


Τα wiseco είναι καλά για δυο αγώνες και μετά πάπαλα .
Όταν παλαιότερα έφτιαχνα ένα άλλο πράγμα, ρώτησα τη wiseco τι εγγύηση δίνει στα πιστόνια της και μου απάντησε: "για δύο αγώνες και τα δοκιμαστικά τους"
Για αυτό να μην βάλεις

nikosm1993
01/12/2010, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από soter3gm
Τα wiseco είναι καλά για δυο αγώνες και μετά πάπαλα .
Όταν παλαιότερα έφτιαχνα ένα άλλο πράγμα, ρώτησα τη wiseco τι εγγύηση δίνει στα πιστόνια της και μου απάντησε: "για δύο αγώνες και τα δοκιμαστικά τους"
Για αυτό να μην βάλεις

ευχαριστώ για την διευκρίνιση... :D

ρώτησα στην Yamaha και μου είπανε ότι τα ανταλλακτικά κάνουν 245 ευρώ...

4 χαλκοροδέλες
έδρα που πατάει ο εκκεντροφόρος
φλάντζα άνω και κάτω κυλίνδου
τσιμουχακια βαλβίδων
καδένα
πιστόνι
ελατήρια πιστονιού
πίρος πιστονιού
ασφάλειες πιστονιού

όλα Made In Japan :D

άρα αφού αποκλείουμε τα wiseco πάμε στα yamaha πράγματα...

άρα πάμε στα 71mm και στα 245 ευρώ...

το Σάββατο θα ανοίξω το μοτέρ να δω τι ακριβώς χρειάζεται να αγοράσω !!!

θα σας κρατάω ενήμερους ;)

nikosm1993
02/12/2010, 11:41
σήμερα σχολάσαμε 5αωρο στο σχολείο !!! :D

πάω Καστέλι να λύσω το μοτέρ !!!
( αλλά 6 ιώρα έχω φροντιστήριο... :mad: )

περισσότερα το βράδυ !!!

τα λέμε !!!

camen
02/12/2010, 13:12
250Ε μια χαρα τιμουλα μου ακουγεται εμενα για τα πραγματα που θες...

Αντε ξεκινα και τραβα πολλες φωτο απο την διαδικασια και για να βοηθηθεις εσυ αλλα και για να χαζεψουμε εμεις...Keep going...:beer: :beer: :beer:

nikosm1993
02/12/2010, 22:27
το μοτέρ λύθηκε...

έβγαλα την κεφαλή, κύλινδρο, πιστόνι...

το πιστόνι το μέτρησα και είναι 70mm

ο κύλινδρος είναι 76mm ( το έξω του )

άρα μπορούμε να κάνουμε ρεκτιφιέ μέχρι και 74-75 mm ?

αν του βάλω 1 έως 5mm μεγαλύτερο πιστόνι η αξιοπιστία του θα πέσει πολύ ή λίγο???

αν του βάλω wiseco ή wossner ή JE ή CP πιστόνι πόσο ποιο γρήγορα θα σπάσει???

θα σπάσει σε 10.000 χιλιόμετρα ή σε 50-100 χιλιάδες χιλιόμετρα??? Αν αντέξει 50.000 χιλιόμετρα θα είναι σούπερ !!! Γιατί και να σπάσει δεν με νοιάζει γιατί πληρώνω μόνο τα ανταλλακτικά γιατί το φτιάχνω μόνος μου :D

τα πιστόνια wiseco ή wossner ή JE ή CP είναι καλά???

nikosm1993
02/12/2010, 22:47
καδένα και έδρα εκκεντροφόρου δεν αλλάζω...

για να αλλάξω καδένα πρέπει να ανοίξω το καπάκι να βγάλω την καμπάνα να βγάλω την καδένα, να καθαρίσω την παλιά φλάντζα να βάλω την καινούρια καδένα να ξαναγυρίσω στην θέση της την καμπάνα να βάλω καινούρια φλάντζα και δέσιμο το καπάκι :bigcry: οπότε δεν αλλάζουμε καδένα :D

της έδρες που πατάει ο εκκεντροφόρος δεν της αλλάζω γιατί πρέπει να λύνω την κεφαλή...

τα ανταλλακτικά τελικά που θα πάρω...

φλάντζα τεντωτήρα καδένας πάνω - κάτω
O-ring εισαγωγής καρμπιρατέρ
μπουζί DPR9EA-9
τσιμουχάκι οδηγού κεφαλής - κυλίνδρου
o-ring οδηγού κυλίνδρου - κάρτερ
o-ring οδηγού κυλίνδρου - κάρτερ ( χιτώνιο )
τσιμουχάκια βαλβίδων
χαλκοροδέλες x4
φλάντζες κυλίνδρου πάνω - κάτω
φλάντζα εξάτμισης
ελατήρια βαλβίδων
πιστόνι σετ
ρεκτιφιέ τον κύλινδρο

nikosm1993
03/12/2010, 17:35
οι παραγγελίες δόθηκαν....

Δευτέρα περιμένω πιστόνι wiseco 72mm και

τετάρτη περιμένω

φλάντζα τεντωτήρα καδένας
τσιμουχάκι οδηγού κεφαλής - κυλίνδρου
τσιμουχάκια βαλβίδων
χαλκοροδέλες x4
φλάντζα εξάτμισης
μπουζί DR8ES-L
φλάντζες κυλίνδρου πάνω - κάτω

ακόμα θα πάω στα μαγαζιά να ψάξω να βρω πολύ σκληρά ελατήρια βαλβίδων από μεγαλύτερα μοντέλα...

( πάλι καλά που έχω το Crypton X και πάω όπου θέλω !!! :D )

τώρα το μόνο που μου έχει μείνει είναι να αλλάξω δίσκους συμπλέκτη και να βάλω σκληρά ελατήρια συμπλέκτη...

με αυτά θα είμαι κομπλέ !!!

τώρα με το θέμα " σκελετός " θα δούμε τι θα κάνουμε !!! :bigcry:

nikosm1993
03/12/2010, 18:23
ελατήρια βαλβίδων δεν βρήκα σκληρά άρα βάζουμε καινούρια μαμά...

nikosm1993
08/12/2010, 21:22
επιτέλους και πάλι άνοιξε το σίτε :D

αγόρασα πιστόνι 71mm wiseco

αύριο λογικά θα μου έρθουν τα πράγματα από την yamaha !!!

μόλις μου έρθουν τα πράγματα θα πάω πιστόνι, κύλινδρο, κεφαλή στο ρεκτιφιέ να μου φάνε τον κύλινδρο και να μου πλανίσουν την κεφαλή και να περάσουν τα καινούργια ανταλλακτικά !!!

nikosm1993
09/12/2010, 19:17
άκυρο...

τελικά από τρίτη θα έρθουν τα πράγματα της yamaha... ωστόσο το πιστόνι κάθετε...

nikosm1993
16/12/2010, 12:58
πήρα τηλέφωνο στην Yamaha και μου είπανε ότι ήρθανε όλα τα ανταλλακτικά !!! :D

δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τα πάρω σήμερα γιατί βρέχει :sad:

nikosm1993
17/12/2010, 11:58
πήγα χτες και πείρα τα πράγματα και σήμερα τα πήγα στο ρεκτιφιέ και μου τα ετοίμασαν όλα !!!

μάλλον αύριο θα πάω καστέλι για να αρχίσω το δέσιμο :D

tifoso4ever
17/12/2010, 12:55
Τελικα αφου κανεις του κεφαλιου σου, ποιος ο λογος να ρωτας τι να βαλεις και τι να κανεις????
Παντα φιλικα, καλα μαστορεματα!
:beer: :beer: :beer:

ARISPEED1
17/12/2010, 14:25
Συγνώμη ..............φιλαράκι .............νομίζω θα ηταν καλύτερα να αγόραζες ...
ενα WRF 250 απο την αρχή .............

nikosm1993
17/12/2010, 15:44
μονο το μοτερ φτιαζω ρε παιδια... coolarete....

nikosm1993
18/12/2010, 15:29
έτοιμο !!!!!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=6O_Pg5em9og

nikosm1993
21/12/2010, 16:24
κανείς δεν γράφει απόψεις - σχόλια??

lspiros
21/12/2010, 16:31
το τραπεζι θελει μασκακι για την αεροδυναμικη.να αλλαξεις λαστιχακια στα ποδαρακια του τραπεζιου:lol:
πλακα,πλακα αν και χωρις τελικο δεν μπορεις να καταλαβεις απο δουλεμα,σιγουρα αρπαζει πιο γρηγορα απο το μαμα,καλο μονταρισμα και στρωσιμο:wave2:

nikosm1993
21/12/2010, 16:40
το μοτέρ σκέφτομαι να το βάλω πάνω σε ένα Crypton X... :evil:

μόλις με το καλό το στρώσω θα δω πόσα χιλιόμετρα θα βγάζει πάνω στον σκελετό του Crypton X!!! ή μήπως να το ονομάσω Crypton XT ??

GiannisBlessed
21/12/2010, 19:48
:eyepop:
wx 8ee m!

nikosm1993
22/12/2010, 10:08
έφτιαξα αυτό το logo στο Corel... τι λέτε καλό είναι για να το βάλω στο πλάι του μηχανακιού???

http://img251.imageshack.us/img251/151/cryptonxt.png

nikosm1993
22/12/2010, 10:11
...

GiannisBlessed
22/12/2010, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosm1993
έφτιαξα αυτό το logo στο Corel... τι λέτε καλό είναι για να το βάλω στο πλάι του μηχανακιού???

http://img251.imageshack.us/img251/151/cryptonxt.png

μετα σκεψου και τι ρουχα θα φορας την μερα που θα το πας βολτα...:lol:
πλακιτσα....
φιλε μου για να το βαλεις το μοτερ εχεις κανει καποια σχεδια?
καποιες μετρησεις?
αν δεν εχεις κανει δεν το βλεπω να το βαζεις ποτε...
αν εχεις κανει και εχεις καποιο σχεδιο παρουσιασε το μας για να σχολειασει και να πει την γνωμη του καποιος.
χωρις να ξερω πιστευω οτι ειναι εξαιρετικα δυσκολο...

lspiros
23/12/2010, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosm1993
έφτιαξα αυτό το logo στο Corel... τι λέτε καλό είναι για να το βάλω στο πλάι του μηχανακιού???

http://img251.imageshack.us/img251/151/cryptonxt.png

στειλε μου το corel και τις διαστασεις και σου φτιαχνω εγω το αυτοκολλητο.

επισης εχω και το γνησιο στο οποιο διπλα μπορεις να κολησεις το xt...:wave2:


220169

nikosm1993
02/01/2011, 21:49
εδώ το αρχείο από το Corel.

ΕΔΩ (http://rapidshare.com/files/440494580/Crypton_XT.rar)

θέλω να μου φτιάξεις έξαλο το αρχείο και να μου το ξανά στείλεις... ξέρω γω να είναι λίγο ποιο ωραίο το ΧΤ αλλά να παραμένει στην γραμματοσειρά που είναι τα υπόλοιπα γράμματα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
επισης εχω και το γνησιο στο οποιο διπλα μπορεις να κολησεις το xt...:wave2:

έχω το Crypton X... όχι το Crypton R :D

nikosm1993
02/01/2011, 23:01
foto 1


220287

nikosm1993
02/01/2011, 23:02
foto 2


220288

nikosm1993
02/01/2011, 23:02
foto 3


220289

nikosm1993
02/01/2011, 23:03
foto 4


220290

nikosm1993
02/01/2011, 23:03
foto 5


220291

nikosm1993
02/01/2011, 23:04
foto 6


220292

nikosm1993
02/01/2011, 23:05
foto 7


220293

nikosm1993
02/01/2011, 23:05
foto 8


220294

nikosm1993
02/01/2011, 23:06
foto 9


220295

nikosm1993
02/01/2011, 23:06
foto 10


220296

nikosm1993
02/01/2011, 23:07
foto 11


220297

nikosm1993
02/01/2011, 23:08
foto 12


220298

nikosm1993
02/01/2011, 23:08
foto 13


220299

nikosm1993
02/01/2011, 23:09
foto 14


220300

nikosm1993
02/01/2011, 23:09
foto 15


220301

nikosm1993
02/01/2011, 23:12
( ο σκελετός δεν είναι του δικού μου μηχανακιού )

για να μπει το μοτέρ στον σκελετό πρέπει ή να κόψω τον σκελετό 1-2 πόντους εκεί που είναι μια βλακεία στο μοτέρ και εμποδίζει ή να φτιάξω βάσεις ή να δω άμα τεριάζει η πάνω βάση...

τι προτείνετε σε αυτήν την περίπτωση???

daz
03/01/2011, 11:13
Δεν έχεις καταλάβει πως λόγο τεχνικών προβλημάτων έχουμε μείνει μόνο μια ντουζίνα μέσα στο μοτό έτσι? :lol:

Αν γνωρίζει να σου απαντήσει κάποιος απ' τους 12 θα είσαι τυχερός. :wave2:

BLACKGAS
03/01/2011, 11:54
Καλύτερα παίρνεις έναν τέτοιο και με μια μικρή πατέντα στις βάσεις (καναδυό αποστάτες) τον κοτσάρεις στο παπί και είσαι σούπερ! Οι φίσσες δεν ξέρω αν ταιριάζουν ακριβώς αλλά με λίγο ψάξιμο θα τη βρεις την άκρη!
:D


220303

daz
03/01/2011, 12:00
Να είδες? Είσαι τυχερός! :lol:

sv9cvk
03/01/2011, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Καλύτερα παίρνεις έναν τέτοιο και με μια μικρή πατέντα στις βάσεις (καναδυό αποστάτες) τον κοτσάρεις στο παπί και είσαι σούπερ! Οι φίσσες δεν ξέρω αν ταιριάζουν ακριβώς αλλά με λίγο ψάξιμο θα τη βρεις την άκρη!
:D


Ενα τετοιο θελω να βαλω στην βεσπα μου !!!:winka:
Καμια ακρη ???? :wave2:

@nikosm1993 φιλε κανε τις φωτο 800Χ600 ετσι φαινονται καλυτερα!!

ernti
03/01/2011, 17:43
Νίκο βάλε τον κινητήρα του σέροου στο σέροου και τον κινητήρα του παπιού στο παπί.
Έτσι θα έχεις 2 μηχανάκια,ενώ άμα συνεχίσεις έτσι δε θα έχεις κανένα για πολύ καιρό.
Και βέβαια οι βάσεις του σκελετού του παπιού δεν ταιριάζουν με τον μεγάλο κινητήρα,ενώ ακόμα κι αν βρεις τρόπο να τον κοτσάρεις πάνω θα έχεις άλλα μεγάλα προβλήματα.
Τα γρανάζια π.χ δεν θα είναι ευθυγραμμισμένα.
Τα ηλεκτρικά
Τους απίστευτους κραδασμούς που θα διαλύσουν όποια πατέντα έκανες για να βάλεις τον κινητήρα πάνω.
Ο κινητήρας απ'ότι βλέπω έρχεται με καποια κλίση.
Που θα μαζεύεται το λάδι έτσι,και θα δουλέψει η αντλία λαδιού?
Και άλλα πάμπολα που άμα κάτσεις και τα σκεφτείς θα δεις ότι έχω δίκιο.
Σίγουρα θα βρεθούν πολλοί που ΔΕ θα σε αποθαρύνουν γιατί θα ικανοποιησουν την περιέργεια τους χωρίς κανένα κόστος,ενώ στο τέλος της μέρας ΕΣΥ θα είσαι κουρασμένος νευριασμένος με μαυρα χέρια και το κυριότερο ΧΩΡΙΣ μηχανή.

sv9cvk
03/01/2011, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Νίκο βάλε τον κινητήρα του σέροου στο σέροου και τον κινητήρα του παπιού στο παπί.
Έτσι θα έχεις 2 μηχανάκια,ενώ άμα συνεχίσεις έτσι δε θα έχεις κανένα για πολύ καιρό.
Και βέβαια οι βάσεις του σκελετού του παπιού δεν ταιριάζουν με τον μεγάλο κινητήρα,ενώ ακόμα κι αν βρεις τρόπο να τον κοτσάρεις πάνω θα έχεις άλλα μεγάλα προβλήματα.
Τα γρανάζια π.χ δεν θα είναι ευθυγραμμισμένα.
Τα ηλεκτρικά
Τους απίστευτους κραδασμούς που θα διαλύσουν όποια πατέντα έκανες για να βάλεις τον κινητήρα πάνω.
Ο κινητήρας απ'ότι βλέπω έρχεται με καποια κλίση.
Που θα μαζεύεται το λάδι έτσι,και θα δουλέψει η αντλία λαδιού?
Και άλλα πάμπολα που άμα κάτσεις και τα σκεφτείς θα δεις ότι έχω δίκιο.
Σίγουρα θα βρεθούν πολλοί που ΔΕ θα σε αποθαρύνουν γιατί θα ικανοποιησουν την περιέργεια τους χωρίς κανένα κόστος,ενώ στο τέλος της μέρας ΕΣΥ θα είσαι κουρασμένος νευριασμένος με μαυρα χέρια και το κυριότερο ΧΩΡΙΣ μηχανή.

Δεν μπορω παρα να συμφωνησω !!!!
Το μονο που θα μπορεσεις να κερδισεις ειναι προβληματα !!!

nikosm1993
03/01/2011, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Δεν έχεις καταλάβει πως λόγο τεχνικών προβλημάτων έχουμε μείνει μόνο μια ντουζίνα μέσα στο μοτό έτσι? :lol:

Αν γνωρίζει να σου απαντήσει κάποιος απ' τους 12 θα είσαι τυχερός. :wave2:
σημασία έχει που είναι 12 καλά παλικάρια :D

Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Καλύτερα παίρνεις έναν τέτοιο και με μια μικρή πατέντα στις βάσεις (καναδυό αποστάτες) τον κοτσάρεις στο παπί και είσαι σούπερ! Οι φίσσες δεν ξέρω αν ταιριάζουν ακριβώς αλλά με λίγο ψάξιμο θα τη βρεις την άκρη!
:D
χαχαχαχαχαχα ωραία φώτο ;)

Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
@nikosm1993 φιλε κανε τις φωτο 800Χ600 ετσι φαινονται καλυτερα!!
σόρρυ... :(

nikosm1993
03/01/2011, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Νίκο βάλε τον κινητήρα του σέροου στο σέροου και τον κινητήρα του παπιού στο παπί.
Έτσι θα έχεις 2 μηχανάκια,ενώ άμα συνεχίσεις έτσι δε θα έχεις κανένα για πολύ καιρό.
Και βέβαια οι βάσεις του σκελετού του παπιού δεν ταιριάζουν με τον μεγάλο κινητήρα,ενώ ακόμα κι αν βρεις τρόπο να τον κοτσάρεις πάνω θα έχεις άλλα μεγάλα προβλήματα.
Τα γρανάζια π.χ δεν θα είναι ευθυγραμμισμένα.
Τα ηλεκτρικά
Τους απίστευτους κραδασμούς που θα διαλύσουν όποια πατέντα έκανες για να βάλεις τον κινητήρα πάνω.
Ο κινητήρας απ'ότι βλέπω έρχεται με καποια κλίση.
Που θα μαζεύεται το λάδι έτσι,και θα δουλέψει η αντλία λαδιού?
Και άλλα πάμπολα που άμα κάτσεις και τα σκεφτείς θα δεις ότι έχω δίκιο.
Σίγουρα θα βρεθούν πολλοί που ΔΕ θα σε αποθαρύνουν γιατί θα ικανοποιησουν την περιέργεια τους χωρίς κανένα κόστος,ενώ στο τέλος της μέρας ΕΣΥ θα είσαι κουρασμένος νευριασμένος με μαυρα χέρια και το κυριότερο ΧΩΡΙΣ μηχανή.
το serow είναι λυμένο και για να δουλέψει θέλει πολλά...
οι βάσεις ταιριάζουν και τα γρανάζια ευθυγραμμίζονται αρκεί να κόψεις λιγουλάκι τον σκελετό... εκεί είναι που διστάζω...
τα ηλεκτρικά ξέρω να τα φτιάξω.
κραδασμούς θα έχει πόλους αλλά αφού θα περάσει διαμπερές ο άξονας δεν ξέρω άμα θα έχω προβλημα...
για την αντλία λαδιού δεν ξέρω άμα θα στέλνει λάδι στο μοτέρ...
για τα προβλήματα που θα έχω το έχω σκεφτεί γι αυτό και δεν έχω βάλει ακόμα το μοτέρ πάνω... αν δεν είχα σκεφτεί τι και τι προβλήματα θα έχω, θα είχα βάλει ήδη το μοτέρ πάνω...
τουλάχιστον στο τέλος της μέρας θα ξέρω ότι δεν μπαίνει το μοτέρ :bigcry:

σκέφτομαι να βρω έναν σκελετό crypton x να τον κόψω και να δω άμα θα μπαίνει πάνω το μοτέρ...

να ρωτήσω κάτι άλλο...

θέλω να βάψω τον σκελετό του serow...

η αμμοβολή θέλει 100 ευρώ και άλλα 100 ευρώ εργατικά για να μου τον βάψει + δικά μου τα υλικά.

α) για να μου κάνουν τον σκελετό για nichel πόσο θα μου πάρουν?
β) άμα βάψω με ηλεκτροστατική βαφή τον σκελετό, τι θα κερδίσω? πόσο θα μου στοιχίσει??

daz
04/01/2011, 11:38
Γιατί να τον κάνεις νίκελ?


Μην κόψεις πλαίσιο.
Μην χαλάσεις πολλά λεφτά.

:wave2:

nikosm1993
04/01/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Γιατί να τον κάνεις νίκελ?


Μην κόψεις πλαίσιο.
Μην χαλάσεις πολλά λεφτά.

:wave2:

νίκελ για οικονομία ( αφού βγαίνει το απλό βάψιμο 250+ ευρώ )

άμα δεν κόψω πλαίσιο δεν μπαίνει το μοτέρ

άμα δεν χαλάσω λεφτά δεν θα έχω serow...

νίκελ πάνω κάτω πόσο θα πιάσει ??

daz
04/01/2011, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosm1993


νίκελ πάνω κάτω πόσο θα πιάσει ??

Ρε αν ήξερα θα σου έλεγα από πριν.

nikosm1993
04/01/2011, 18:52
μίλησα με έναν φανοποιό από την Αθήνα...

προφίλ του στο FaceBook (http://www.facebook.com/stayrossoyla)

προφίλ του στο photobucket (http://s839.photobucket.com/albums/zz314/stevenlord/)

είδα τις δουλειές του και απ ότι φαίνεται είναι άψογος :)

μου είπε ότι χρησιμοποιεί χρώματα RM που είναι απ τα καλύτερα χρώματα τις αγοράς...

ένα κιλό βερνίκι μάρκας RM κάνει 70 ευρώ ενώ ένα κιλό χρώμα κάνει 65 ευρώ... ( λιανική )

μου είπε ότι μπορεί να πάρει τα πράγματα από όποια μεταφορική ή πρακτορείο του τα στείλω

μπορεί να μου στείλε έξτρα πράγματα για nichel σε φίλο του

κανονίσαμε να μου βάψει

τον σκελετό, τα κέντρα τον ζαντών και τις τιμονόπλακες μαύρο μεταλλικό χρώμα με αντιχαρακτικό βερνίκι
τα καλάμια και το ψαλίδι ασημί μεταλλικό χρώμα με αντιχαρακτικό βερνίκι
και το ντεπόζιτο άμα βρούμε θα το βάψει άσπρο μεταλλικό χρώμα με αντιχαρακτικό βερνίκι

όλα τα υλικά δικά του μαζί με εργατικά 150 ευρώ

μου είπε ότι άμα κάνω αμμοβολή μετά όταν θα βάφει τον σκελετό θα πετάει μπιμπίκια και δεν θα βγει καλό. οπότε μου πρότεινε να μην κάνω αμμοβολή. μου είπε ότι αν είχε σαπίλες κτλ τότε μόνο θα χρειαζότανε αμμοβολή ενώ τώρα δεν χρειάζεται...

πείτε τις γνώμες σας...

nikosm1993
04/01/2011, 18:56
ο σκελετός για νίκελ θέλει περίπου 140 ευρώ...

Lio
07/01/2011, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosm1993
..........

πείτε τις γνώμες σας...

Φιλαρακι εχω μεινει άφωνος........

nikosm1993
07/01/2011, 18:24
γιατί?

John Steed
08/01/2011, 06:05
Ειλικρινά....

Ό,τι και να κάνεις στο παπί, θα παραμείνει παπί....

Το Serow είναι μοτοσυκλέτα. Καλύτερες αναρτήσεις, καλύτερη συμπεριφορά, πιό ευχάριστη οδηγικά.

Άσε το παπί στην ησυχία του....

yiannis4
08/01/2011, 19:55
Τόσοι σου το λέμε.......
:nono: ......θα μπλέξεις και τελικά θα ρίξεις περισσότερα φράγκα απ' ότι αν έφτιαχνες το serow εξ αρχής....αφού εκεί πάλι θα καταλήξεις...
Φιλικά πάντα ε .......:beer:

kaiba
08/01/2011, 20:25
Αφήστε το παιδί να κάνει πατέντες . Να βγάλει λεφτά και κάνας μάστορας . Κρίση έχουμε . Εγώ προτείνω να βάλει και τις 2 μηχανές στο παπί και να το κάνει 2*2 . Να πηγαίνει φέτα .

nikosm1993
11/01/2011, 15:32
δεν πάω σε μηχανικό ;) όλα τα φτιάχνω μόνος μου :)

nikosm1993
11/01/2011, 15:47
έστειλα όλα τα σίδερα του serow για αμμοβολή... τώρα περιμένω να μου τα ετοιμάσει...

daz
11/01/2011, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosm1993
έστειλα όλα τα σίδερα του serow για αμμοβολή... τώρα περιμένω να μου τα ετοιμάσει...

Εσύ δεν έγραψες παραπάνω πως ο μάστορας σου είπε πως αν κάνεις αμμοβολή θα πετάει μπιμπίκια και πως δεν χρειάζεται? :smilea:

idomeneas
11/01/2011, 16:37
θέλει ο άνθρωπος να κάνει την κ@ύλα του και αντί να τον βοηθήσετε του σπάτε τα αρχίδια...
Φιλαράκι Ηράκλειο είσαι?

nikosm1993
11/01/2011, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Εσύ δεν έγραψες παραπάνω πως ο μάστορας σου είπε πως αν κάνεις αμμοβολή θα πετάει μπιμπίκια και πως δεν χρειάζεται? :smilea:

δίκιο έχεις αλλά... αυτός ο μάστορας που μου το είπε, μένει στην Αθήνα... για να μου το βάψει πρέπει να του στείλω τον σκελετό... ο πατέρας μου, μου είπε ότι άμα στείλω τον σκελετό για βάψιμο δεν θα ξανά γυρίσει πίσω.... :confused: έτσι θα κάνω αμμοβολή και βάψιμο εδώ στην Κρήτη να τελειώνει η υπόθεση :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
θέλει ο άνθρωπος να κάνει την κ@ύλα του και αντί να τον βοηθήσετε του σπάτε τα αρχίδια...
Φιλαράκι Ηράκλειο είσαι?

πες τα χρυσόστομε !!!

εγώ μένω στα Χανιά... αλλά το μηχανάκι το βάφω στο καστέλι Χανίων ;)

nikosm1993
11/01/2011, 19:13
φωτογραφίες από τα πράγματα που έστειλα για αμμοβολή

Εικόνα 1 (http://p1.bikepics.com/pics/2011%5C01%5C11%5Cbikepics-2130224-full.jpg)
Εικόνα 2 (http://p1.bikepics.com/pics/2011%5C01%5C11%5Cbikepics-2130225-full.jpg)