PDA

View Full Version : Του έβαλα τελικά και έπεσε....



Nats
01/12/2010, 19:04
Καλησπέρα παιδία έχω ενα fz6 05 , έχω πάνω 15 γρανάζι ελατίρια μπρος πίσω, υψηλής, του έκανα ένα καθαρισμό injection , του έχω τις λαστιχάρες του τα fatbar του πλαστικα ψυγείου καρίνα ζελατίνα κουλα το έχω και απο γκαζάκι μια χαρά ειδικά στις μεσαίες .Ε είπα να του βάλω και εξατμήσεις ,του έβαλα....απο θόρυβο άλλο τπτ λες και περνάει λίτρο ....αλλα ρε παιδία το μηχανάκι έπεσε στις χαμηλες και μεσαίες,λές και του έβγαλα το γρανάζι, είναι δυνατόν...???Τι να κανω?άμα βάλω φίλτο θα γίνει τπτ?Δεν λέω να πάρει κιάλλο απλά να έρθει όπως ήταν.

Πείτε μου την γνώμη σας τι φταίει...τι να κάνω? :beer:

Lioulios
01/12/2010, 19:08
ολόσωμη έβαλες ;

Nats
01/12/2010, 19:15
όχι τα τελικά και την διχάλα τους

Lioulios
01/12/2010, 19:18
Δεν ξέρω να σου πω .
Ας σου απαντήσουν οι πιο ειδικοί γιατί είμαστε και στα Τεχνικα και δε σηκώνει να λέμε παπαριές .
Πάντως περίεργο ακούγεται .

reinmeister
01/12/2010, 19:59
φτιαχτες η μαρκα?

ego_o_idios
01/12/2010, 21:02
iparxi mipos i psavdes8isi oti gia ton 8orivo pou kani den pai poli?

pezi na ine anixtes poli ke na ksesimpieziazi to mixanaki anixtes eksatmisis pane me programa filtro ke lipa apo mones tous mono pra pra kanoun 8a meni apo kafsimo xoris ta proigoumena gia vgale kana mpouzi ke ama to dis aspro pai na pi pos den tou ftani to kafsimo ke afta na ta kanete se mixanikous pou kseroun oxi moni sas

Nats
01/12/2010, 21:40
Δεν νομίζω να είναι ψευδαίσθηση γιατι την ροπή την νιώθεις μεχρι μέσα :smokin: .Αυτό με την συμπίεση που είπεσ ακούγετε ενδιαφέρον

DeusEx
02/12/2010, 10:25
Εχω παρατηρησει το εξης αξιοσημειωτο παντως ...

Οι φτιαχτες εξατμησεις για το fz6, εχουν και τα 2 καζανακια το ιδιο μεγεθος ενω οι leovince που πηρα εχουν διαφορετικο (το δεξι ειναι σημαντικα μεγαλυτερο απο το αριστερο)

Τι παιζει με αυτο?

borbos
02/12/2010, 11:51
εχει αλλαξει το back pressure στο μηχανακη σου τωρα...
κανε αυτο που σου λενε με το μπουζι και δεν...δοκιμασε με pc + filter.

OldMan
02/12/2010, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
είμαστε και στα Τεχνικα και δε σηκώνει να λέμε παπαριές .
Άνα γειά σου ...!!! :beer: :wave2: :rotflmao: :lol:

Tpap
02/12/2010, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nats
1.Πείτε μου την γνώμη σας τι φταίει...
2. τι να κάνω? :beer:

1. Λοιπόν φίλε, η γνώμη μου είναι ότι φταίνε οι εξατμίσεις που έβαλες.

2. Να βάλεις τις μαμά.

Cpt. Haddock
02/12/2010, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
1. Λοιπόν φίλε, η γνώμη μου είναι ότι φταίνε οι εξατμίσεις που έβαλες.

2. Να βάλεις τις μαμά.

:a10:

Ευτυχως που υπάρχει το moto.gr και τέτοια γνώση μοιράζεται

:beer: :beer: :beer:

nihristo
02/12/2010, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
φτιαχτες η μαρκα?

notakos600
02/12/2010, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
1. Λοιπόν φίλε, η γνώμη μου είναι ότι φταίνε οι εξατμίσεις που έβαλες.

2. Να βάλεις τις μαμά.

:a3: :beer:

giannis113
02/12/2010, 16:50
βαλε ολοσωμες :wave2:

sapila racing
02/12/2010, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άνα γειά σου ...!!! :beer: :wave2: :rotflmao: :lol:

Ποια είναι παλι η Ανα? :confused: Και είσαι και ανορθόγραφος.


:rotflmao: :lol:

giannis113
02/12/2010, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ποια είναι παλι η Ανα? :confused: Και είσαι και ανορθόγραφος.


:rotflmao: :lol:

η Αννα ειναι για σου,

Tpap
02/12/2010, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ευτυχως που υπάρχει το moto.gr και τέτοια γνώση μοιράζεται

Εσύ τώρα γιατί ειρωνεύεσαι, μΕ λές...???

Ο πΟντικας ερώτηξε, όταν άλλαξε τις εξατμίσεις και ''έχασε'' απόδοση, τι φταίει και να τΟν πούμε την γνώμη μας.
Εντάξει ,δεν είμαι γνώστης όπως άλλοι, αλλά μΕ φάνηκε λογικό, να φταίει η αλλαγή που έκανε. :smokin:

Εσύ τι λές...? Έτσι κι αλλιώς έχεις άποψη για όλα. :rotflmao:

Cpt. Haddock
02/12/2010, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Εσύ τώρα γιατί ειρωνεύεσαι, μΕ λές...???

Φιλαρακι παρεξηγησις :look:

devil's animal
02/12/2010, 17:21
γιατι δεν μπορειτε να καταλαβετε οτι τα τελικα προσφερουν ΜΟΝΟ ηχο και τιποτα αλλο??
για να αλλαξει κατι στο μηχανακι σας (περα απο τον ηχο) πρεπει να μπει ολοσωμη και να γινει ρυθμιση σε μηχανικο με @@ και οχι σε @@ μηχανικο...
:wave2:

tai
02/12/2010, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
γιατι δεν μπορειτε να καταλαβετε οτι τα τελικα προσφερουν ΜΟΝΟ ηχο και τιποτα αλλο??
για να αλλαξει κατι στο μηχανακι σας (περα απο τον ηχο) πρεπει να μπει ολοσωμη και να γινει ρυθμιση σε μηχανικο με @@ και οχι σε @@ μηχανικο...
:wave2:

devils+εμπειρία+ @@ =γνώση
:a23:



:lol:

devil's animal
02/12/2010, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
devils+εμπειρία+ @@ =γνώση
:a23:



:lol:

ελα παππου μου να σου δειξω τα αμπελοχωραφα σου...:smokin:
:lol: :lol: :lol:

dimdoc
02/12/2010, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
γιατι δεν μπορειτε να καταλαβετε οτι τα τελικα προσφερουν ΜΟΝΟ ηχο και τιποτα αλλο??
για να αλλαξει κατι στο μηχανακι σας (περα απο τον ηχο) πρεπει να μπει ολοσωμη και να γινει ρυθμιση σε μηχανικο με @@ και οχι σε @@ μηχανικο...
:wave2:

Σορρυ μαν, δεν ισχυει αυτο. 2-3 αλογακια παιρνεις, ιδιαιτερα σε μοντελα που ειναι πολυ κλειστα απο το εργοστασιο τα τελικα.
Εχω δυναμομετρηση απο Mille με αλλαγη 2 τελικων (πολυ ανοιχτων ειναι η αληθεια) και προγραμμα στα 128 απο 122 αλογα.
ΖΧ12 επισης που ξερω, παιρνει και μονο απο αλλαγη τελικου+το ενα κομματι του σωληνα μεχρι τους λαιμους.
Βεβαια για σοβαρη βελτιωση θελεις ολοσωμη. Αν και υπαρχουν μοτο που οι λαιμοι απο στοκ ειναι πολυ καλοι και δεν αξιζει το κοστος για ολοσωμη. Σε αυτες τελικο/α μαζι με τον συνδετικο σωληνα και αφαιρεση του καταλυτη (αν δεν ειναι μεσα στα τελικα) αρκουν για να παρεις μια ζωντανια.

devil's animal
02/12/2010, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Σορρυ μαν, δεν ισχυει αυτο. 2-3 αλογακια παιρνεις, ιδιαιτερα σε μοντελα που ειναι πολυ κλειστα απο το εργοστασιο τα τελικα.
Εχω δυναμομετρηση απο Mille με αλλαγη 2 τελικων (πολυ ανοιχτων ειναι η αληθεια) και προγραμμα στα 128 απο 122 αλογα.
ΖΧ12 επισης που ξερω, παιρνει και μονο απο αλλαγη τελικου+το ενα κομματι του σωληνα μεχρι τους λαιμους.
Βεβαια για σοβαρη βελτιωση θελεις ολοσωμη. Αν και υπαρχουν μοτο που οι λαιμοι απο στοκ ειναι πολυ καλοι και δεν αξιζει το κοστος για ολοσωμη. Σε αυτες τελικο/α μαζι με τον συνδετικο σωληνα και αφαιρεση του καταλυτη (αν δεν ειναι μεσα στα τελικα) αρκουν για να παρεις μια ζωντανια.


μαν, δεν νομιζω οτι μια αυξηση της ταξης των 2 ή 3 αλογων μπορουν πολλοι να την καταλαβουν...
ποσο μαλιστα οταν αυτο γινεται σε συγκεκριμενα μοντελα...
οπως καταλαβαινεις εγω μιλησα για τον κανονα και εσυ για την εξαιρεση...

στην πρωτη περιπτωση επισης λες ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. το οποιο ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο.

ολο το "παραμυθι" ειναι να κανουμε τον κινητηρα να "αναπνευσει" καλυτερα μεγαλωνοντας την διατομη των εξαγωγων του. αυτο γινεται μεν με ελευθερα τελικα χωρις σιγαστηρες και καταλυτες αλλα την μεγαλυτερη δουλεια την κανουν οι λαιμοι και τα mid pipes αφου απο εκει φευγει το καυσαεριο.

ποιο το νοημα να εχω τους μαμα λαιμους και να φευγει η ιδια ποσοτητα με πριν και να πηγαινει σε ανοιχτα τελικα?:confused:

μπορει σε καποια μοτερ με πολυ κλειστα τελικα οντως να προσφερει κατι αλλα ειναι, οπως ειπα και πριν, η εξαιρεση...
:wave2:

dimdoc
02/12/2010, 18:42
Πλεον με τα θεοκλειστα τελικα που φορανε οι μοτο λογω προδιαγραφων, μαλλον ο κανονας ειναι και οχι η εξαιρεση. Παλιοτερα ναι. Ενα προγραμματακι συνηθως χρειαζεται. Καμια μετατροπη δε δουλευει απο μονη της. Και ολοσωμη να βαλεις, αν ειναι μονη της μπορει και να χασεις ακομα σε καποιες στροφες. Λιγο το ενα, λιγο το αλλο, αν συνεργαστουν καλα, κατι θα παρεις.

Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι απολυτες φρασεις στυλ "ΜΟΝΟ ηχο" κλπ δεν ισχυουν.

devil's animal
02/12/2010, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Πλεον με τα θεοκλειστα τελικα που φορανε οι μοτο λογω προδιαγραφων, μαλλον ο κανονας ειναι και οχι η εξαιρεση. Παλιοτερα ναι. Ενα προγραμματακι συνηθως χρειαζεται. Καμια μετατροπη δε δουλευει απο μονη της. Και ολοσωμη να βαλεις, αν ειναι μονη της μπορει και να χασεις ακομα σε καποιες στροφες. Λιγο το ενα, λιγο το αλλο, αν συνεργαστουν καλα, κατι θα παρεις.

Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι απολυτες φρασεις στυλ "ΜΟΝΟ ηχο" κλπ δεν ισχυουν.

προφανως και δεν καταλαβες το σκεπτικο μου λεγοντας την παραπανω φραση...
αν θες στην αναλυω με π.μ. για να μην χαλαμε το thread του παιδιου....

savvas
02/12/2010, 19:44
Από προσωπική εμπειρία!
Η βάζεις εξάτμιση, commander, και ένα διακοσάρι+ (λεφτά) για ρύθμιση σε dyno, και θα δεις βελτίωση, ειδάλλως ξαναβάλε τις μαμά εξατμίσεις... ;)

idomeneas
02/12/2010, 20:04
ορισμένα τελικά έχουν κάτι πιπιρόλια για να περνάνε προδιαγραφές ΕΕ.
αν τα δικά σου έχουν κάτι τέτοιο βγάλτα...
τι μάρκα εξατμίσεις έβαλες? (σημαντικό)

GiannisBlessed
02/12/2010, 20:24
το θεμα δεν ειναι να παρει αλογα...
ειναι το που θα τα παρει...
μπορει με ενα τελικο πνιγει λιγοτερο το μηχανακι στις 12.000 στροφες να παρεις 2-3 αλογα...
χεστηκε η φατμε...
το παιδι ειπε οτι εχασε ροπη στα χαμηλο-μεσαια.
λογικο μΕ φαινεται.

imitrelos
03/12/2010, 00:12
Λογικά είναι αρκετά ελεύθερα , ψηλά το μηχανάκι πήρε ? ευστροφία ?

καλό είναι ακόμα και σκέτα τελικά να συνοδεύονται απο φίλτρο (το λιγότερο )
και ρύθμιση για αρχή ή pc (που είναι αρκετα τα $$) , υπάρχουν και κλασικές πατέντες τύπου memjet

:beer: :beer: