PDA

View Full Version : FAZER vs DIVERSION



Africaptan
02/12/2010, 10:03
Ποιες οι διαφορες μεταξυ αυτων των μοντελων;

jpag
02/12/2010, 10:15
διαφορετικα μοντελα με βαση τον ιδιο κινητηρα και καποια λιγα ιδια περιφεριακα (οργανα κλπ)

δεν συγκρινεις ή για το ενα πας ή για το αλλο

για τη χρηση το θες???

cartman
02/12/2010, 10:20
+ πλαίσιο και ψαλίδι διαφορετικά. Νομίζω το diversion έχει ατσάλινο πλαίσιο αντί αλουμινένιο? :confused:

jpag
02/12/2010, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
+ πλαίσιο και ψαλίδι διαφορετικά. Νομίζω το diversion έχει ατσάλινο πλαίσιο αντί αλουμινένιο? :confused:

περιοριριαμος κοστους κατασκευης Χρηστο για φθηνο entry level μηχανακι
κατα τα αλλα το DIV δεν ειναι καθολου κακο.ειναι τιμιο μηχανακι πιστευω

Africaptan
02/12/2010, 10:41
Δεν το θελω για μενα. Φιλος θελει να παρει μηχανακι τετοιου τυπου (cbf, fazer, bandit κτλ) και ζητησε τη βοηθεια μου. Ειδα οτι εχει προσφορα το diversion κι επειδη δεν ξερω πολλα, κι επειδη το βλεπω (απ τη φωτο) να μοιαζει με το fazer, ρωτησα. Δηλαδη μ αλλα λογια ειναι μια "φθηνοτερη" εκδοση του fazer; Η χρηση του ειναι μεταφορα και βολτιτσες.
Η γνωμη σας κατα ποσο αξιζει;

jpag
02/12/2010, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
Δηλαδη μ αλλα λογια ειναι μια "φθηνοτερη" εκδοση του fazer; Η χρηση του ειναι μεταφορα και βολτιτσες.



θα μπορουσες να το πεις και ετσι.ολα θεμα μαρκετινγκ ειναι και γιαυτο βγηκε το DIV αφου απετυχε το "κομενο " fazer με τα 78 αλογα

το DIV θα δουλεψει ποιο ροπατα χαμηλα μες την πολη θα κανει και τα ταξιδια του αλλα ποιο χαλαρα
απο το FAZER (30 αλογα διαφορα περιπου) που τα βγαζει ολα ψηλα,χαμηλα ειναι ψοφιο,αν και δεν ειναι και παντα κακο αυτο για την πολη.

τωρα κατα ποσο αξιζει???? ειναι καθαρα θεμα πως το βλεπει ο αλλος
με τα λ7 του DIV βρισκεις μεταχειρισμενο Fazer με εξτρα kai abs σε αριστη κατασταση

koulemberg
02/12/2010, 11:10
Παιδες καλημερα
Για να πω την αληθεια ειμαι και εγω σε αυτο το διλλημα ( η καλυτερα να πω τριλλημα... ) καθως είμαι μεταξυ των δυο μοντελων συν αυτο του καουασακι er-6f. Επειδη είμαι σχετικα κοτουλα με το σπορ ακομη, θεωρω καπως καλυτερη λυση, για μενα προσωπικα, καποιο μεταξυ του καουασακι και του diversion. Σιγουρα το fazer ειναι ΠΙΟ μηχανη απ τα αλλα ομως ειναι κατι πιο κοντα στις δυνατοτητες μου και στις απαιτησεις μου φυσικα πιστευω. Βεβαια μιλαμε για το μοντελο με το α-μπου-σου.
Και σε τιμες δεν εχουν και ιδιαιτερες διαφορες. Τωρα για διαφορα στην ποιοτητα κατασκευης δε νομιζω οτι υπαρχει και καποια τρελη διαφορα...Νομιζω????

mig29
02/12/2010, 12:07
opa paidia siga to DIV me to FAZER kammia sxesi allo to ena allo to allo isa isa to FAZER se oli tin europi exei para poly megali epityxia se polisis apo to DIV mono stin Gallia eine to noumero 1 edo kai arketa xronia stin katigoria tou eine apo ta poio aktypita mixanimata
Kai vevaios symfono oti exei kai ta kaka tou oso afora tis ropes i kapoies alles mikroateleies opos elipsi xorou apothykefsis kato apo tin sella
alla to DIV oute se periodiko den to vlepo edo pera kai fysika symfono oti o kyrios logos eine to marketing alla oxi adikaiologita pou sproxnoune to FAZER par to DIV

Africaptan
02/12/2010, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από mig29
opa paidia siga to DIV me to FAZER kammia sxesi allo to ena allo to allo isa isa to FAZER se oli tin europi exei para poly megali epityxia se polisis apo to DIV mono stin Gallia eine to noumero 1 edo kai arketa xronia stin katigoria tou eine apo ta poio aktypita mixanimata
Kai vevaios symfono oti exei kai ta kaka tou oso afora tis ropes i kapoies alles mikroateleies opos elipsi xorou apothykefsis kato apo tin sella
alla to DIV oute se periodiko den to vlepo edo pera kai fysika symfono oti o kyrios logos eine to marketing alla oxi adikaiologita pou sproxnoune to FAZER par to DIV
Ομως δεν μας λες τις διαφορες μεταξυ των δυο κατα την αποψη σου.
(Και προσωπικα θα εκτιμουσα την Ελληνικη γραφη).:)

mig29
02/12/2010, 12:26
Και προσωπικα θα εκτιμουσα την Ελληνικη γραφη).

kai ego tha to ektimousa alla an mporousa na grapso ellinika tha egrafa alla dystixos edo pou eime den ginetai

oso gia tis diafores den eime o dokimastis o g@m@tos pou sou pei kai gia tin teleftaia vida alla apo empeireia filon pou eixane DIV kai me tous opoious odigisa mazi kai se taxidia den mporousane na stathoune dipla sto FAZER oute se telikes oute sta strofilikia kai na exigoumaste den milame gia odigisi Rossi vs Pedrosa apla pragmata

cartman
02/12/2010, 12:28
Παιδιά πέστε τι τιμές έχουν για να ξέρουμε για τι μιλάμε :look:

Πάντως αν η διαφορά είναι μικρή, fazer και πάλι fazer :smokin:

H.A.Balafoutre
02/12/2010, 13:05
1) Το Fazer έχει 180/55 πίσω λάστιχο / το Div 160/60,

2) Aλουμινένιο χυτό ψαλίδι / πρεσαριστό μαντεμένιο...

3) Aλουμινένιο χυτό παριμετρικό πλαίσιο / αστάλινο ραχοκοκαλιάς,

4) 98 άλογα στρόφαλο / 78

5) 2+λίτρα μεγαλύτερο τεπόζιτο το Fazer,

6) πρέπει να είναι καμιά 10+κιλά ελαφρύτερο το Fazer

σαν κατασκευή αξίζει τα λεφτά της περισσότερο το Fazer από το Diversion...

Στα 6000euros καινούριο χωρίς abs το Div...πάρε καλύτερα μεταχειρό abs Fazer. Ποιά ροπή και κουραφέξαλα...όλα τραβάνε, άντε το div να είναι λίγο ποιο ομαλό και άμεσο από το "ψώφιο" Fazer...

Για μένα κακώς έβγαλαν μια τέτοια μηχνανή, ας έβγαζαν ένα 450 μονοκύλινδρο σαν το DRZ κι ας είχε και τα ίδια λεφτά...αν κρίνω από το WR250R/Χ, θα το αγόραζα με κλειστά μάτια.

Africaptan
02/12/2010, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
1) Το Fazer έχει 180/55 πίσω λάστιχο / το Div 160/60,

2) Aλουμινένιο χυτό ψαλίδι / πρεσαριστό μαντεμένιο...

3) Aλουμινένιο χυτό παριμετρικό πλαίσιο / αστάλινο ραχοκοκαλιάς,

4) 98 άλογα στρόφαλο / 78

5) 2+λίτρα μεγαλύτερο τεπόζιτο το Fazer,

6) πρέπει να είναι καμιά 10+κιλά ελαφρύτερο το Fazer

σαν κατασκευή αξίζει τα λεφτά της περισσότερο το Fazer από το Diversion...

Στα 6000euros καινούριο χωρίς abs το Div...πάρε καλύτερα μεταχειρό abs Fazer. Ποιά ροπή και κουραφέξαλα...όλα τραβάνε, άντε το div να είναι λίγο ποιο ομαλό και άμεσο από το "ψώφιο" Fazer...

Για μένα κακώς έβγαλαν μια τέτοια μηχνανή, ας έβγαζαν ένα 450 μονοκύλινδρο σαν το DRZ κι ας είχε και τα ίδια λεφτά...αν κρίνω από το WR250R/Χ, θα το αγόραζα με κλειστά μάτια.
Ετσι οπως μας τα λες, οντως δεν αξιζει το div. Μονο αν καποιος εχει μουρλα να ειναι ο δικος του κωλος αυτος που θα κατσει πρωτος στο μηχανακι.

cartman
02/12/2010, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
Ετσι οπως μας τα λες, οντως δεν αξιζει το div. Μονο αν καποιος εχει μουρλα να ειναι ο δικος του κωλος αυτος που θα κατσει πρωτος στο μηχανακι.

Κοίτα φίλε, τα πράγματα δεν είναι ποτέ τόσο απλά όσο τα περιγράφουν τα specs. Τα αλουμινένια πλαίσια και ψαλίδια του fazer μπορεί να είναι ενα μεγάλο + που όμως τελικά ένας άπειρος οδηγός να μην τα χρειάζεται καν, άσε που το 160άρι πίσω βολεύει λόγο ευαιλιξίας (με μείον την εμφάνιση βέβαια) τουλάχιστον στα πρώτα του βήματα και μεταξύ μας, όταν φτάσει στο επίπεδο να μην του κάνουν μηχανάκια σαν το diversion, τότε ούτε το fazer θα του κάνει. Άρα, ανάλογα πάντα με το πιο μηχανάκι μας άρεσε από τα 2 και φυσικά από το budget μας κάνουμε την αγορά.

Africaptan
02/12/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Κοίτα φίλε, τα πράγματα δεν είναι ποτέ τόσο απλά όσο τα περιγράφουν τα specs. Τα αλουμινένια πλαίσια και ψαλίδια του fazer μπορεί να είναι ενα μεγάλο + που όμως τελικά ένας άπειρος οδηγός να μην τα χρειάζεται καν, άσε που το 160άρι πίσω βολεύει λόγο ευαιλιξίας (με μείον την εμφάνιση βέβαια) τουλάχιστον στα πρώτα του βήματα και μεταξύ μας, όταν φτάσει στο επίπεδο να μην του κάνουν μηχανάκια σαν το diversion, τότε ούτε το fazer θα του κάνει. Άρα, ανάλογα πάντα με το πιο μηχανάκι μας άρεσε από τα 2 και φυσικά από το budget μας κάνουμε την αγορά.
Φιλε μου η κουβεντα γενικευτηκε.
edit by TROOPER αυτο δεν χρειαζοταν
Απλα ζητησαμε διαφορες για το συγκεκριμενο μηχανακι, επειδη δεν ξερουμε το συγκεκριμενο μηχανακι κι επειδη δειχνει (στις φωτο) οτι ειναι σχεδον το ιδιο το fazer, σκεφτηκαμε αντι για μεταχειρισμενο 600αρι, να παρει καινουριο το div. Σιγουρα δεν γινοταν να ειναι το ιδιο μηχανακι και γι αυτο πρωτα επρεπε να παρουμε πληροφοριες για το συγκεκριμενο μοντελο..
Σ ευχαριστουμε πολυ ομως για τον κοπο σου. Και ολλων των αλλων βεβαιως βεβαιως...:beer:

H.A.Balafoutre
02/12/2010, 15:17
7) Πλέον το S2 έχει και 4πίστονες δαγκάνες σε αντίθεση με τις 2πίστονες με γλύστρα στο Div...για τις ίδιες δισκόπλακες εμπρός.

Τώρα το θυμήθηκα, διότι το δικό μου το πρίν S2 έχει τις ίδιες δαγκάνες, αποτελεσματικότατες και ακούραστες με υψηλής...για τη μηχανή...αλλά όσο να'ναι, άλλο οι 4τραπίστονες.

Επίσης δεν συζητάω την διαφορά σε στιβαρότητα του εμπρός πιρουνιού του Fazer σε σχέση με το Div.

cartman
09/12/2010, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
...Επίσης δεν συζητάω την διαφορά σε στιβαρότητα του εμπρός πιρουνιού του Fazer σε σχέση με το Div.

Θέλεις να πεις φίλε αν κατάλαβα σωστά ότι το μπροστινό του Div είναι ακόμα χειρότερο από του fazer? :sick:

H.A.Balafoutre
09/12/2010, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Θέλεις να πεις φίλε αν κατάλαβα σωστά ότι το μπροστινό του Div είναι ακόμα χειρότερο από του fazer? :sick:

Κοίτα, σε σύγκριση με ποιό είναι κακό του Fazer διότι το άτιμο...με ένα σετάκι ελατήριο-λάδι ohlins, κάνει τα απίστευτα και μάλιστα το παλιό το δικό μου. Το S2 είναι ακόμη καλύτερο.

Σε σχέση με το Div, κοιτόντας το συνολικό κόψιμο του κόστους...είναι ας πούμε ΧΤR με 20+άλογα να διαχειριστεί.