PDA

View Full Version : GSF600/650 s Bandit II



Σελίδες : [1] 2 3

sniper
02/12/2010, 10:49
η συνέχεια....

universalgr1
02/12/2010, 14:30
Καλησπερες κυριοι.

Για το 600s (του σωτηριου ετους 2001) τι ξερουμε?

Εχω βρει μια ευκαιρια (λιγες μικροζημιες περιφερειακα)
αλλα σε γενικες γραμμες τι λεει?

Ειναι μπελαλιδικο σαν τα 400αρια τα παλια? (προβληματικα carbs κλπ κλπ)


Ο,τι πληροφορια προαιρεισθε κι οτι εχετε ευχαριστηση..

:wave2:

alex14
02/12/2010, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Καλησπερες κυριοι.

Για το 600s (του σωτηριου ετους 2001) τι ξερουμε?

Εχω βρει μια ευκαιρια (λιγες μικροζημιες περιφερειακα)
αλλα σε γενικες γραμμες τι λεει?

Ειναι μπελαλιδικο σαν τα 400αρια τα παλια? (προβληματικα carbs κλπ κλπ)


Ο,τι πληροφορια προαιρεισθε κι οτι εχετε ευχαριστηση..

:wave2:

Καμια σχεση με το 400. Εαν το βρηκες σε καλη τιμη και κατασταση τσιμπα το

:wave2:

universalgr1
02/12/2010, 15:10
Φιλε μου το βρηκα στα 2.300 €υρωπουλακια

περα απο λιγες γρατζουνιες στο φερινγκ, ενα σπασμενο φλασακι και γρατζουνισμενη εξατμιση
δεν επεσε στην αντιληψη μου κατι αλλο.

απο χιλιομετρα οκ.. εχει γυρω στα 65.000 (αρκετα μεν.. αλλα δεν χαλιεμαι)
θεωρω την τιμη good value for money .. απλα δεν εχω ιδεα τι παιζει γενικοτερα με το συγκεκριμενο μοντελο.. λενε βγαζει προβληματα στα ηλεκρικα, ατην τροφοδοσια .. και κατι τελευταια για θεματα υπερθερμανσης..

Γι αυτο ζηταω μερικες γνωμες.. καθως και αν την εχει ή την ειχε καποιος να μου πει την εμπειρια του μαζι της... :smilea:

Thanx παντως!!

alex14
02/12/2010, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
. λενε βγαζει προβληματα στα ηλεκρικα, ατην τροφοδοσια .. και κατι τελευταια για θεματα υπερθερμανσης..



Τιποτα απο τα παραπανω δεν παιζει για το συγκεκριμενο μοντελο.

:wave2:

dimzan
02/12/2010, 16:30
Τα προβληματα πυο αναφερεις ειναι μονο στα παλια 400αρια.

Τα 600- 650 δεν εχουν κανενα τετοιο θεμα.

Αν ο μηχανικος σου δωσει το ΟΚ τοτε στα 2300 μπορεις να το παζαρεψεις κι αλλο. Σκεψου οτι παιζει το επομενο μοντελο (650 με καρμπυρατερ) κοντα στα 3000 και το μεθεπομενο μοντελο (650 injection) στα 3500.

amyroukai
02/12/2010, 16:41
Εγώ διαμαρτύρομαι για το σπάσιμο στα δύο γιατί μας χάλασαν ένα από τα μεγαλύτερα threads στο moto.gr Ζηλιάρηδες :lol:


Επίσης να πω ότι για 600 από έμπορο είναι "νορμαλ" η τιμή, αν είναι σε καλή κατάσταση, αν θέλει μαζέματα όπως είσαι άσε το και ψάξε για 650... Θα δώσεις τα ίδια χρήματα και θα πάρεις πολύ καλύτερο μοτέρ. Και ότι 65000 χιλιόμετρα για αυτόν τον κινητήρα, δεν είναι τίποτα.

pektis
02/12/2010, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Φιλε μου το βρηκα στα 2.300 €υρωπουλακια

περα απο λιγες γρατζουνιες στο φερινγκ, ενα σπασμενο φλασακι και γρατζουνισμενη εξατμιση
δεν επεσε στην αντιληψη μου κατι αλλο.

απο χιλιομετρα οκ.. εχει γυρω στα 65.000 (αρκετα μεν.. αλλα δεν χαλιεμαι)
θεωρω την τιμη good value for money .. απλα δεν εχω ιδεα τι παιζει γενικοτερα με το συγκεκριμενο μοντελο.. λενε βγαζει προβληματα στα ηλεκρικα, ατην τροφοδοσια .. και κατι τελευταια για θεματα υπερθερμανσης..

Γι αυτο ζηταω μερικες γνωμες.. καθως και αν την εχει ή την ειχε καποιος να μου πει την εμπειρια του μαζι της... :smilea:

Thanx παντως!!

2300 καλη τιμη ακουγεται...Οσο για προβληματα, απλα δεν υπαρχουν.
Το δικο μου ειναι ηδη στις 85000χλμ!

pektis
02/12/2010, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
2300 καλη τιμη ακουγεται...Οσο για προβληματα, απλα δεν υπαρχουν.
Το δικο μου ειναι ηδη στις 85000χλμ!
ελεγξε μονο τις αναρτησεις να δεις αν τις εχει αλλαξει ο προηγουμενος...:wave2:

dimzan
02/12/2010, 21:00
αν μιλας γι αυτο το μηχανακι http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1008071/

τοτε να ξερεις ειναι 600κκ και 78 αλογα. Οχι οτι κανουν διαφορα τα νουμερα απλα στο λεω.

http://www.bikez.com/motorcycles/suzuki_gsf_600_s_bandit_2001.php

αν δεν εχει μαζεματα και πεσει κι αλλο η τιμη του θεωρω πως θα ειναι πολυ καλη αγορα.

Ενδεικτικα κοστη: αλυσογραναζα 150, λαστιχα 250-350, λαδια-φιλτρα-μπουζι 100, καθαρισμα καρμπ απο 50 κλπ κλπ Σιγουρα ενα μικρο σερβις θα το κανεις βεβαια εστω τα λαδια.

Τελος δες οι δισκοπλακες να μην εχουν κανει δοντι και δες αν φορτωνει κανονικα απο το ρελαντι μεχρι τον κοφτη χωρις κομπιασματα.

καλη επιτυχια

DrEvil
02/12/2010, 23:06
Να μην έχουν κάνει "δότι" οι δισκόπλακες (60.000χλμ) το βρίσκω δύσκολο.
Μετά από 60.000 χλμ, ένας μερκλής ιδιοκτήτης θα είχε αλλάξει τις δισκόπλακες, οπότε ΟΚ.
Αλλά πάλι, ο μερακλής θα είχε αλλάξει και το φλασάκι, εξάτμιση και επισκευάσει τις γρατζουνιές.

Ρε μάγκες, για 9 ετών μηχανάκι, το οποίο ούτε το πιο όμορφο, ούτε το πιο εμπορικό ήταν, μόνο εμένα μου φαίνονται πολλά τα 2.300-2.500?
Καλύτερα 650 '05-'06 με 3,000?.

dimzan
02/12/2010, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrEvil
Να μην έχουν κάνει "δότι" οι δισκόπλακες (60.000χλμ) το βρίσκω δύσκολο.
Μετά από 60.000 χλμ, ένας μερκλής ιδιοκτήτης θα είχε αλλάξει τις δισκόπλακες, οπότε ΟΚ.
Αλλά πάλι, ο μερακλής θα είχε αλλάξει και το φλασάκι, εξάτμιση και επισκευάσει τις γρατζουνιές.

Ρε μάγκες, για 9 ετών μηχανάκι, το οποίο ούτε το πιο όμορφο, ούτε το πιο εμπορικό ήταν, μόνο εμένα μου φαίνονται πολλά τα 2.300-2.500?
Καλύτερα 650 '05-'06 με 3,000?.


συμφωνω γι αυτο και του ανεφερα παραπανω τις τιμες για τα πιο νεα μντελα.

βεβαια το θεωρω ασχημο πισω και οχι μπροστα το παλιο. και μα ρσειτ ο αναλογικο ταχυμετρο πιο πολυ...

guzzistas
02/12/2010, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrEvil
Να μην έχουν κάνει "δότι" οι δισκόπλακες (60.000χλμ) το βρίσκω δύσκολο.
Μετά από 60.000 χλμ, ένας μερκλής ιδιοκτήτης θα είχε αλλάξει τις δισκόπλακες, οπότε ΟΚ.
Αλλά πάλι, ο μερακλής θα είχε αλλάξει και το φλασάκι, εξάτμιση και επισκευάσει τις γρατζουνιές.

Ρε μάγκες, για 9 ετών μηχανάκι, το οποίο ούτε το πιο όμορφο, ούτε το πιο εμπορικό ήταν, μόνο εμένα μου φαίνονται πολλά τα 2.300-2.500?
Καλύτερα 650 '05-'06 με 3,000?.


Ως πρώην κάτοχος συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω....

Προβλήματα και Bandit 600 δεν πάνε μαζί.... :beer: Σκυλί.!
:wave2:

universalgr1
09/12/2010, 08:34
Ακυρο παιδες..

Πηγα να το δω.. και δεν επαιρνε μπροστα!!! :eyepop:

Ειχε λεει κανει σερβις πριν μια βδομαδα.. (Σε συνεργειο ειναι..)
Μεχρι και την μπαταρια εβαλε στη φορτιση και τιποτα!!!

Μου ειπε θα δει τι εχει και να πηγαινα απο βδομαδα..

Εγω λεω.. Καλααααααα.....
:rolleyes:

amyroukai
09/12/2010, 08:40
600άρι; Εγώ λέω άστο... Βρες ένα 650, μεγάλη διαφορά το μοτέρ...

DrEvil
08/01/2011, 13:20
Γειά σας ληστές και καλή χρονιά!

Πριν από λίγο καιρό αποφάσισα να επιβεβαιώσω την φήμη μου ως γκαντεμογ@μοσαυρος και στην προσπάθεια να εκκινήσω από το σπίτι των γονίων μου, με περίπου 2χ.α.ω μου έπεσε το μηχανάκι καθώς κόλλησα σε λάσπες.

Μικρο-μεγαλούτσικες ζημιές, μια εκ των οποίων, σπασμένη μανέτα συμπλέκτη.

Καθώς η "μαμά" κοστίζει κάπου στα 45 του ευρωπΕου :eek:, σκέφτομαι να βάλω τίποτα άφτερ (κι ας μου πάει το κόστος στον διάολο, αλλά έχω βαρεθεί τι @@ριες της Σουζουκι, σε αναφορά τιμών ανταλλακτικών).

Γνωρίζω πως το "μαστόρι με ληστή" έχει βάλει ergal (μάρκα δεν γνωρίζω), οι οποίες είναι πραγματικά όμορφες και πολυρυθμιζόμενες.

Καμμία άλλη πρόταση;

Θενκς ε μπαντς.

WebDevGr
08/01/2011, 14:54
η αλήθεια είναι ότι τα 45 της σουζουκι ειναι πολλά για μια σταλιά μεταλάκι.... αλλά και τα 100+ για άφτερ είναι μάλλον πολλά ειδικά τέτοια εποχή :)

εγώ πάντως 2 φόρες που την πάτησα έτσι έβαλα κάτι no name με 15? (αν θυμάμαι καλά) και ήταν και ίδιες με την μανίσια του φρένου :)))

dimzan
08/01/2011, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
η αλήθεια είναι ότι τα 45 της σουζουκι ειναι πολλά για μια σταλιά μεταλάκι.... αλλά και τα 100+ για άφτερ είναι μάλλον πολλά ειδικά τέτοια εποχή :)

εγώ πάντως 2 φόρες που την πάτησα έτσι έβαλα κάτι no name με 15? (αν θυμάμαι καλά) και ήταν και ίδιες με την μανίσια του φρένου :)))


Αυτες που εβαλες με 15 ευρω ειχαν την εγκοπη πριν τη μπιλια? η εγκοπη βοηθαει ωστε αμα πεσει δεν σπαει ολη η μανετα αλλα απο τη μπιλια μεχρι το σημειο της εγκοπης

yes-u
08/01/2011, 16:18
Στις after market που δεν έχουν την εγκοπή στην μπίλια, αλλά και στις γνήσιες, μπορείς να κόψεις τη μπίλια και να τροχίσεις τη μανέτα. Δείχνουν πιο όμορφες... κατά τη γνώμη μου.... μη το πάρετε και στα σοβαρά...
Α! και καλή χρονιά σε όλους!!!

Ichigo
08/01/2011, 16:45
Εμένα πάλι για μανέτα φρένου -όχι συμπλέκτη- για ληστή 08 μου είπε ο σφακιανάκης στη Μιχαλακοπούλου (κρατηθείτε) 60€ :eyepop:
Δεν ξέρω αν του Vstrom είναι συμβατές με τα δικά μας και φθηνότερες. Για ψαξτο :)

WebDevGr
08/01/2011, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
Αυτες που εβαλες με 15 ευρω ειχαν την εγκοπη πριν τη μπιλια? η εγκοπη βοηθαει ωστε αμα πεσει δεν σπαει ολη η μανετα αλλα απο τη μπιλια μεχρι το σημειο της εγκοπης

Η πρώτη που έβαλα δεν είχε αλλά έσπασε όπως και η μανίσια στο ίδιο περίπου σημείο... η δεύτερη είχε κανονικά εγκοπή.

Την αντοχή της δεν την έχω διαπιστώσει ακόμη κι εύχομαι να μη χρειαστεί :)

dimzan
08/01/2011, 18:08
Ρωταω γιατι μου σπασε κι εμενα απο στατικη πτωση.

Βασικα ηρθε ενας απο πισω στο φαναρι και επεσε ολη η μηχανη οποτε περα απο μανετα εχει γρατσουνια το δεξι καπακι του κινητηρα και σπασιμο το φλας. Να υπολογισω κανα 300αρι..?? Θα τα παρω αλλα λογικα θα αργησουν οι ασφαλιστικες και εγω το θελω να ναι κουτι.


Ο κολλητος μου παντως που εχει Bandit k7 για το φλας (επεσε ανεβαινοντας πεζοδρομιο) του ζητησαν 45 ευρω!!!

DrEvil
08/01/2011, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
Ρωταω γιατι μου σπασε κι εμενα απο στατικη πτωση.

Βασικα ηρθε ενας απο πισω στο φαναρι και επεσε ολη η μηχανη οποτε περα απο μανετα εχει γρατσουνια το δεξι καπακι του κινητηρα και σπασιμο το φλας. Να υπολογισω κανα 300αρι..?? Θα τα παρω αλλα λογικα θα αργησουν οι ασφαλιστικες και εγω το θελω να ναι κουτι.


Ο κολλητος μου παντως που εχει Bandit k7 για το φλας (επεσε ανεβαινοντας πεζοδρομιο) του ζητησαν 45 ευρω!!!

23/12/10 αγόρασα κι εγώ φλασάκι, 45 ευρά ισχύει. (αουτς!)
Καπάκι έχω ακούσει από άλλους ληστές ότι κοστίζει 80-100 (αν κι εγω δεν θα το άλλαζα, το πολύ να το έβαφα).
Μανέτα φρένου που είχα αλλάξει τον Μαρτιο του '10 (δεν θυμάμαι και καλά ο γέρος), αλλά νομίζω πως ήταν κάπου στα 48. Βέβαια συνάδερφος ληστής ενημερώνει πιο πάνω πως είναι 60 ευρά.

Βρήκα από ebay κινέζικες, πολύ πουλ-μουρ στα 65ευρώ το ζευγάρι (με μεταφορικά) και το σκέφτομαι.

Μανέτες (http://cgi.ebay.co.uk/Extend-Clutch-Brake-lever-Suzuki-GSF-650-BANDIT-07-/320602551324?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item4aa566b41c)

Ichigo
08/01/2011, 19:00
Και δυστυχώς έτσι φαίνεται ότι θα ναι από εδώ και πέρα αφού με πεσμένες πωλήσεις όχημάτων πρέπει να βγουν από αλλού τα σπασμένα aka ανταλακτικά :sick:

dimzan
08/01/2011, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrEvil
23/12/10 αγόρασα κι εγώ φλασάκι, 45 ευρά ισχύει. (αουτς!)
Καπάκι έχω ακούσει από άλλους ληστές ότι κοστίζει 80-100 (αν κι εγω δεν θα το άλλαζα, το πολύ να το έβαφα).
Μανέτα φρένου που είχα αλλάξει τον Μαρτιο του '10 (δεν θυμάμαι και καλά ο γέρος), αλλά νομίζω πως ήταν κάπου στα 48. Βέβαια συνάδερφος ληστής ενημερώνει πιο πάνω πως είναι 60 ευρά.

Βρήκα από ebay κινέζικες, πολύ πουλ-μουρ στα 65ευρώ το ζευγάρι (με μεταφορικά) και το σκέφτομαι.

Μανέτες (http://cgi.ebay.co.uk/Extend-Clutch-Brake-lever-Suzuki-GSF-650-BANDIT-07-/320602551324?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item4aa566b41c)



ο λογος που θα το φτιαξω με τα γνησια ειναι επειδη δεν εφταιγα προφανως και θα το καλυψει (φανταζομαι?) η ασφαλιστικη του αλλου που εφταιγε


ωραιες οι κινεζικες αλλα νομιζω οτι δε χρειαζεσαι τοσες ρυθμισεις. Παρε universal με 10-15 ευρω και θα σαι το ιδιο ευτυχισμενος


Παντως το θεμα 45 ευρω για φλας το θεωρω κοροιδια. Αν ποτε μου τυχει να το σπασω και να φταιω θα παρω μια 4αδα universal και θα μου βγει πιο φτηνα..

DrEvil
18/01/2011, 09:34
Σήμερα κλείνω 1 χρόνο με τη "Θανάσω" μου!

Μετά από 12 μήνες και 17.000 χλμ. συμβίωσης, την αγάπησα ακόμα περισσότερο.

Δεν είναι γκρινιάρα.
Δεν πίνει κέρατα.
Μου προσφέρει άνετη μετακίνηση.
Μου προσφέρει πολλά χαμόγελα, περισσότερα όταν μας βλέπουν πόσο καλά "δέσαμε" μαζί.
Την έχουν αποδεχτεί τα μαλακά μόρια της συζύγου.

ΠΟΛΥ ΓΟΥΣΤΑΡΩ!!!!

Καλά χιλόμετρα να έχουμε όλοι, μάγκες!

mr_bandit
19/01/2011, 06:03
χρονια σας πολλα ρε φιλε!!!:D ;) ,καλα και ασφαλη χιλιομετρα!

Dfoud
19/01/2011, 09:51
Άντε και στα 100 χιλιάδες χλμ!

Τι δώρο της έκανες σήμερα στην επέτειό σας? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DrEvil
19/01/2011, 09:59
Αλλαγή λαδιών και φίλτρου!

Ε, και μετά ένα καλούτσικο άνοιγμα...:D :D

pektis
20/01/2011, 04:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dfoud
Άντε και στα 100 χιλιάδες χλμ!

:rotflmao: :rotflmao:

Πες καλυτερα στα 200 χιλιαδες...τα 100 ειναι για πλακα!!:lol:

amyroukai
20/01/2011, 05:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Πες καλυτερα στα 200 χιλιαδες...τα 100 ειναι για πλακα!!:lol: Ε ναι, για κάτι μινοκουλαδάκια που δεν ανεβάζουν ψηλά στροφές να μην τους κάψει μπεντζίνα... ΛΟΛ ΛΟΛ ΛΟΛ


3 ευρώ παραπάνω είπαμε, στα 290 χιλιόμετρα; Νταξ μωρέ, το αντέχω... :)

Επίσης πρέπει επιτέλους να φιλοτιμηθώ να συναρμολογήσω το ληστόπουλο. Βρήκα ζευγάρι πλαϊνά καπάκια από Αγγλία και ο μλκς δεν κράτησα την διεύθυνση γιατί έψαχνα κάτι άλλο για το fazer... :lol: Και τώρα δεν θυμάμαι που τα είδα... Άβαφα αλλά ήταν πιο φτηνά από το ένα βαμμένο από αντιπροσωπεία. Τεσπα, θα το ξαναψάξω...


Υπάρχουν και αυτά....
http://www.mad4bikes.co.uk/suzuki/600-bandit/suzuki-gsf600-bandit-new-engine-covers-gsf-600-p-370.html

ΗΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ βάφονται μαύρα;;;;;;;;;

yes-u
20/01/2011, 06:00
Ό,τι θέλεις βάφονται, ακόμη και με σπρέι πυράντοχο..

amyroukai
20/01/2011, 06:33
Αυτό σκεφτόμουν, ένα μαύρο ματ... ;)

Σαν να ΜΕ φαίνεται ήρθε η ώρα της παραγγελιάς...

Προβολέα και βάση που θα βρω γμτ που δεν έχει στο ebay... Είν' πουλλά τα λεφτά μάνα μ'...


Το καλύτερο πάντως το είπε ο Evil: Φτιάξε το, καβάλησέ το, να φας το ξενέρωμα και να καταλάβεις ότι πρέπει να το πουλήσεις και να κρατήσεις το 1000 :rotflmao:

yes-u
20/01/2011, 06:40
ένα πυράντοχο σπρέι με περίπου 5 ε, φτάνει άνετα και μετά ψησιματάκι στο φούρνο, θα δώσει το αποτέλεσμα που θέλεις. Έτσι έβαφα τους λαιμούς στο παλιό κάθε 2 χρόνια και ήταν αψόγου...




Σβήσε τα πμ για να σε πμήσω...

ilias integra R
20/01/2011, 08:15
Γιαννηηηηηηηηηηηηηηηη παρτα εσυ και ολα θα τα φτιαξουμε!!!!!

οταν τα παρεις εχω μια ιδεα που θα αρεσει πολυ!!!

Dfoud
20/01/2011, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai

Το καλύτερο πάντως το είπε ο Evil: Φτιάξε το, καβάλησέ το, να φας το ξενέρωμα και να καταλάβεις ότι πρέπει να το πουλήσεις και να κρατήσεις το 1000 :rotflmao:

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Evil, θα κατέβεις κυβικά, άλογα, ροπές, επιταχύνσεις και θα ξενερώσεις!

dimzan
20/01/2011, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dfoud
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Evil, θα κατέβεις κυβικά, άλογα, ροπές, επιταχύνσεις και θα ξενερώσεις!


ναι αλλα θα κατεβει και στην ακταναλωση! ποσο καιει το fz?

pektis
20/01/2011, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ε ναι, για κάτι μινοκουλαδάκια που δεν ανεβάζουν ψηλά στροφές να μην τους κάψει μπεντζίνα... ΛΟΛ ΛΟΛ ΛΟΛ


3 ευρώ παραπάνω είπαμε, στα 290 χιλιόμετρα; Νταξ μωρέ, το αντέχω... :)


τι 3€ρε....6 ηταν....(σε 1 γεμισμα στα ιδια χλμ.!100-150 ειχαμε κανει )
και ποτέ δεν ειπα οτι παω σιγα για να μην μου καιει βενζινα......ισα ισα που το εσκισα την Κυριακη....:rolleyes: :D
Αυτο το bmw ρε παιδι μου ομως δεν εκαψε τιποτα....ειναι και 800!

pektis
20/01/2011, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
ναι αλλα θα κατεβει και στην ακταναλωση! ποσο καιει το fz?

πες του τα ρε γιατι θελει κραξιμο!!!:wave2:

DrEvil
20/01/2011, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
ναι αλλα θα κατεβει και στην ακταναλωση! ποσο καιει το fz?
ΚαΛμπυΛατέρ (τεχνολογικό διαμάντι, λέμε), 1000άρι, μέχρι τα 140-150... αναλόγως των συνθηκών, καίει παραπάνω.
Στα 180-200 όμως είναι αλλιώς.;)

amyroukai
20/01/2011, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dfoud
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Evil, θα κατέβεις κυβικά, άλογα, ροπές, επιταχύνσεις και θα ξενερώσεις! To μόνο counter-argument είναι το εξής: Με το 650 ευχαριστιέσαι να το λιώνεις κόκκινα. Και επειδή ο ήχος του "μίξερ" μου αρέσει, πιθανόν να μην ξενερώσω καθόλου, σε στροφές τουλάχιστον. Είναι και τα άλογα ελέγξιμα. Σε κάθε άλλη περίπτωση ανοιχτού δρόμου, η επιτάχυνση του μεγάλου είναι εθιστική.


Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
ναι αλλα θα κατεβει και στην ακταναλωση! ποσο καιει το fz? ΑΚΡΙΒΩΣ όσο έκαιγε και το 650 μου! Απίστευτο μου φαίνεται.

400 κυβικά παραπάνω, έκαψα σε 750 χιλιόμετρα 4 λίτρα περισσότερη βενζίνη από τον παιχταρά. ΜΗΝΑΑΑΑΑΑ πλάκα κάνς;


Το F800 έχει απίστευτη διαχείριση καυσίμου, όντως.


Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
...παρτα εσυ και ... Ρε, λες να αρχίσω να ανησυχώ για δαύτον; Πάρτα, θα τα φτιάξουμε, θα σ'αρέσει... :rotflmao:

pektis
20/01/2011, 17:52
ΑΚΡΙΒΩΣ όσο έκαιγε και το 650 μου! Απίστευτο μου φαίνεται.

400 κυβικά παραπάνω, έκαψα σε 750 χιλιόμετρα 4 λίτρα περισσότερη βενζίνη από τον παιχταρά. ΜΗΝΑΑΑΑΑΑ πλάκα κάνς;


Το F800 έχει απίστευτη διαχείριση καυσίμου, όντως.

[/B][/QUOTE]




Eμενα εκαψε στα 600-630 χλμ.50-55?...εσενα δεν νομιζω τα ιδια!:rolleyes::nono:

Dfoud
20/01/2011, 18:30
Λίτρα πες μας τα ? έχουν να κάνουν και με τη τιμή της βενζίνης του εκάστοτε πρατηρίου

Πχ αν λες για την Κυριακή έγραψα 656 χλμ και έφαγα χοντρικά (διότι έχω ακόμα μισό+ ντεπόζιτο) 40λίτρα οπότε κατανάλωση έρχεται γύρο στα 6λ/100χλμ νομίζω μια χαρά κατανάλωση για 1255κ. :)

DrEvil
20/01/2011, 18:58
Παίδες,

εγώ τι έχω γνωρίζουμε.

Γεμίσαμε παρέα με τον ακατανόμαστο ιδιοκτήτη Fazer, κάπου έξω απ'την Σπάρτη.
Ήρθαμε με 180-200 και στα ΣΕΑ της ΑΟ χρειαζόμουν ανεφοδιασμό, αυτός την έβγαλε μέχρι το σπίτι του.

Τώρα Παιχταρά μου, για να καίει λιγότερο το δικό σου -που καίει παραπάνω απ'το δικό μου- απ'του προδότη, θα πρέπει απλά να βαριόταν να αλλάξει ταχύτητες, οπότε το ζόριζε.

Δημήτρη, με το δικό σου, το παιχνίδι είναι αλλιώς.
Εσύ δεν χρειάζεται ΠΟΤΕ να κατεβάσεις, αλλά για να τον πιάσεις σε άνοιγμα γερό, θέλεις τον Αίολο και τους ασκούς του για συνεπιβάτη και μπαγκάζια.;)

Το θέμα είναι (μέχρι να "ξεκλειδώσει" ), ότι τον περνάμε από πάνω και αυτό είναι μεγάλη απόλαυση.:D

Και μην τα πάρω, γιατί θα δωκω τον ληστή μου στον mini me να τον ξεφυτιλιάσει!:bigcry:

amyroukai
20/01/2011, 18:58
Δεν θυμάμαι λίτρα Dfoud αλλά από ότι είδες, τα ίδια χρήματα στα ίδια βενζινάδικα βάλαμε, εκτός από ένα γέμισμα που έβαλα 3 ευρώ περισσότερα. Και το έβαζα το μίξερ να στριγγλίσει... ;)

Το θέμα είναι το εξής: ανεξάρτητα από το πόσο κάψαμε, περάσαμε ΣΟΥΠΕΡ. Την επόμενη φορά θα έχω και σωστή ανάρτηση... Ελπίζω.

DrEvil
20/01/2011, 19:03
Και συ ο από πάνω, άλλαξε το άβαταρ σου, αλλόθρησκε.

amyroukai
20/01/2011, 19:05
Αι αμ σόρι μαναράκι, αλλά όσο ο legoΛηστής παραμένει στο γκαράζ, δικαιούμαι να τον έχω και στο άβαταρ. Εξάλλου ο γιαμάχας ακόμα δεν έχει μπει στο πεδίο των μαχών...

DrEvil
20/01/2011, 19:09
Και γω έχω ακόμα στο όνομά μου την άδεια για το Χάσκι, όπου αναφέρεται ως MV Agusta.
Να βάλω καμμιά F4 για άβαταρ και να συμμετέχω στο αντίστοιχο φόρουμ;

Ούξουουουουουου 666!
Κάλπικε!
Φεϊκουλα!
:lol: :rotflmao: :lol:

amyroukai
20/01/2011, 19:10
Την απάντηση θα λάβετε από 656 αερόψυκτα κυβικά, σύντομα. Ειδικά η πατρινιά που βγάζει γλώσσα...

DrEvil
20/01/2011, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Την απάντηση θα λάβετε από 656 αερόψυκτα κυβικά, σύντομα. Ειδικά η πατρινιά που βγάζει γλώσσα...

Λίγο μάτι ρε παιδιά!

Και μην τα λες ανοιχτά αυτά.... μπορεί να παρεξηγηθούμε... (πάλι ο Ινδιάνος δεν θα το αντέξω και θα με πιάσει κόψιμο):lol: :lol:

pektis
21/01/2011, 03:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Την απάντηση θα λάβετε από 656 αερόψυκτα κυβικά, σύντομα. Ειδικά η πατρινιά που βγάζει γλώσσα...

Tα ειπε ολα ο dr evil....δε λεω τιποτα....!(οχι και πατρινια ''γλυκο αγορι'')!!
Οσο δεν εχεις συνηθισει το fzr θα σε περναμε απο πανω!!:lol: :beer:
(οταν το συνηθισει θα κανουμε τουμπεκι!!:( )

dimzan
13/04/2011, 03:08
Καλο ξεκινημα :)

λοιπον θελω να αλλαξω πισω λαστιχο. Φοραω metzeler M1 μπρος πισω . Το μπροστα ειναι μια χαρα και λεω να αλλαξω μονο το πισω. Δεν παιζουν ομως πολλα φραγκα.

Λεω να βαλω αυτο. Βγαινει 130 με τοποθετηση. Τι λετε? Ελπιζω να μη λιωσει γρηγορα. http://www.e-elastika.gr/p.Elastiko-Pirelli-160-60-17-TL-69H-DIABLO-H-elastiko-dromou-Sport-gia-MOTO.359779.html Παιζει προβλημα αν το μπροστα δεν εινια ιδιο με το πισω? Τωρα βεβαια παλι ετσι ειναι, το μπροστα ειναι μια χαρα και το πισω μαπα οποτε χειροτερα δε θα γινει...

amyroukai
13/04/2011, 10:15
Θα γέρνει λιγότερο γρήγορα σε σχέση με το Μ1 και έχει λίγο πιο χαμηλά όρια σε σχέση με το Μ1 όταν ήταν καινούριο, αλλά "πρόβλημα" δεν θα έχεις κανένα και θα κρατήσει τα διπλά τουλάχιστον χιλιόμετρα σε σχέση με το Μ1...

WebDevGr
13/04/2011, 10:18
Αυτό το έχετε δει;

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=116076

Εγώ πάντως είμαι μέσα... πάω να πάρω τηλέφωνο να μάθω.

amyroukai
13/04/2011, 10:38
ναι έχει κυκλοφορήσει αρκετά, λογικά θα τ'αλλάξουν στα σέρβις, χωρίς χρέωση.

cosgili
13/04/2011, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Αυτό το έχετε δει;

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=116076

Εγώ πάντως είμαι μέσα... πάω να πάρω τηλέφωνο να μάθω. Σημερα μου ηρθε επιστολη απο Σφακιανακη για την ανακληση. Απ'οτι μου ειπαν θα στειλουν σε ολουσ τους κατοχους των προβληματικων ανορθωτων, οποτε υπομονη να σας ερθει

WebDevGr
13/04/2011, 15:49
Πράγματι ήρθε και σε μένα η επιστολή... από βδομάδα συνεργείο.

sakiskoz
16/04/2011, 10:41
Κι εμένα μου ήρθε παιδιά και επικοινώνησα με το εξουσιοδοτημένο της Πτολεμαΐδας. Μου ζήτησαν να τους πάω φωτοτυπία της άδειας για να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες για παραγγελία-αντικατάσταση. Πάντως με καθησύχασαν πως πρόκειται για προληπτική αλλαγή που δεν επείγει άμεσα κι ότι μπορώ άνετα να ταξιδέψω προς το παρόν κι έτσι χωρίς να ανησυχώ...

dimzan
16/04/2011, 13:14
Εγω περασα απο μια αντιπροσωπια στη συγγρου και μυο ειπαν οτι ειμαι μεσα. το περιεργο ειναι οτι μου εκλεισαν ραντευου για ενα 15 μερες μετα..!!

ο κολλητος μου παντως που εχει ιδιο μηχανακι ειχε καποια προβληματα με το ρελαντι κατα καιρους οποτε ισως δεν ειναι παντου προληπτικη η αλλαγη.

Το εβαλα και το λαστιχακι Pirelli diablo 140 ομως γιατι με τα 130 ηταν για δεικτη ταχυτητας μεχρι 200. Για να δουμε πως θα παει, 30 χλμ εχω κανει μερι στιγμης και δεν εχουν στρωσει

pektis
16/04/2011, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan

Το εβαλα και το λαστιχακι Pirelli diablo 140 ομως γιατι με τα 130 ηταν για δεικτη ταχυτητας μεχρι 200. Για να δουμε πως θα παει, 30 χλμ εχω κανει μερι στιγμης και δεν εχουν στρωσει



Επρεπε να βαλεις set και οχι αλλο μπροστα και αλλο πισω(γνωμη μου):wacko:

dimzan
17/04/2011, 00:55
ναι το ξερω και συμφωνω. Ομως το μπροστα μου ειναι σχεδον αθικτο και το πισω ελιωσε απο μερικα καγκουριλικια τον τελευταιο μηνα.

Αν οντως εχω θεμα με τη συμπεριφορα στο δρομο θα παω να βαλω και το μπροστινο γιατι σιγουρα δεν εχει σωστη ισορροπια το μηχανακι τωρα. Ειναι και το χρηματικο στη μεση ομως προεχει η ασφαλεια. Ακομα 30χλμ εχω κανει και δενε χω πληρη αποψη.

DrEvil
17/04/2011, 11:27
Από "μερικά" καγκουριλίκια.... αχμ! [έντιτ: αυτό πάει στην υπογραφή σου]

Τεσπα, πρόσφατα έκανα το ίδιο με σένα dimzan και μετά από περίπου 1.000 χλμ πήγα και άλλαξα και το μπροστινο.
Δεν είχα ουσιαστικό πρόβλημα, μάλλον ψυχολογικό ήταν, μα είχα την εντύπωση πως το μηχανάκι 'δεν πατούσε σωστα'.

[έχασα την ευκαιρία να γίνω μονόγομος κι εγώ...:(]

amyroukai
17/04/2011, 11:43
Έχοντας κάνει ότι και ο Dimzan και έχοντας καφρίσει ακόμα και πίστα, δεν έχει θέμα το μηχανάκι... Παστελάκι μάθε να στρίβεις και μετά δώσε συμβουλές στον κόσμο "κατά τη γνώμη σου"... :P

Μικe777
17/04/2011, 11:46
Εγω στην τελευταια βολτα που πηγα Καρυστο μονος
ανακαλυψα οτι εντελει μπορει και να στριβει το bandit...
(η Εγω εστριψα τελικα):D
Τα λαστιχα αυτα που εχω ειναι μονογομα και δεν εχουν καλο
κρατημα αλλα μετα απο καμια 300 χλμ ειχαν ζεσταθει τοσο πολυ!!
που εστριβα τρελα!
ελεγα που θα παει θα ξυσω τα μ@μημεν@
αποτελεσμα αφησα τελικα 2 ποντους..












μηπως φταιει που ειχα πιει ενα καραφακι ουζο και 5 μπυρες:confused:
χαχαχαχα!!!!!!

DrEvil
17/04/2011, 11:49
Μιχάλη,

αυτό που μετράει, είναι ότι άρχισες να το στρίβεις.

:beer: :beer: :beer:

amyroukai
17/04/2011, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77
μηπως φταιει που ειχα πιει ενα καραφακι ουζο και 5 μπυρες:confused:
χαχαχαχα!!!!!! Μήπως κάνεις μαλακίες και θα πας άκλαφτος και θα σε βρουν τυχαία στην πλαγιά; Λέω εγώ τώρα...

Ξεκολλήστε ρε με τα μονόγομα!

Μικe777
17/04/2011, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Μήπως κάνεις μαλακίες και θα πας άκλαφτος και θα σε βρουν τυχαία στην πλαγιά; Λέω εγώ τώρα...

Ξεκολλήστε ρε με τα μονόγομα!

πλακα εκανα ρε συ αμεσως!!!
απλα πιστευω οτι επειδη εκανα αρκετα χλμ
απο ενα σημειο και περα ειχαν ζεσταθει τοσο πολυ
τα λαστιχα ημουν και εγω τοσες ωρες πανω στο τιμονι
που δεν χαμπαριαζα τιποτα...
πραγματικα εκεινη την ημερα το χαρηκα!!!
τωρα για το ποτο και οδηγηση..:nono:
εχτες σκοτωθηκε κι ενας γειτονας με μηχανη:(

dimzan
17/04/2011, 15:23
Το δικο μου μηχανακι κινειται εντος πολης απο τοτε που το πηρα.

Δεν εχω προλαβει δυστυχως να βγω εκτος αθηνας σε καποιο επαρχιακο για να δοκιμασω και να το στριψω.

Οποτε λοιπον το μονο θεμα που θα μπορουσα να εχω εινια ασταθειςα στο υποτιθεται πιο φαγωμενο μπροστινο μου. Ομως Μονο στο φρεναρισμα ταλαιπωρειται το μπροστινο μου και πραγματικα δεν εχω προβλημα. Ισως εχω και την ψευδαισθηση της ασφαλειας λογω του abs λλα πραγματικα σταματαει πολυ καλα.

Το πισω παλι συνηθως υποφερει. Αμα ζεσταθει το μηχανακι μου αρεσει να ντριφταρω λες και ειχα super motard (σιγουρα θα παρω ενα τετοιο μετα το bandit). Οποτε το μαλακο metzeler M1 που ειχα πισω μαλλον φαγωθηκε γρηγορα. Οταν βγηκαν τα λινα πηγα και εβαλα ενα pirreli diablo.

Αμα ποτε μπω πιστα ειναι προφανες οτι θα μπω με σωστα λαστιχα, ομως το παρον (ασυμετρο) setup δεν με εμποδιζει να κυκλοφορω ομαλα και χωρις προβλημα εντος πολης.

amyroukai
17/04/2011, 18:00
ασύμμετρο είναι και από τη μάνα του έτσι και αλλιώς, μη σκάτε για τέτοια... Το παρέλαβε κανείς από το εργοστάσιο με ίδιο τύπο ελαστικού εμπρός και πίσω; :beer:

dimzan
17/04/2011, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
ασύμμετρο είναι και από τη μάνα του έτσι και αλλιώς, μη σκάτε για τέτοια... Το παρέλαβε κανείς από το εργοστάσιο με ίδιο τύπο ελαστικού εμπρός και πίσω; :beer:


Εγω παντως που το πηρα μεταχειρο ειχε σωστα (ολοκαινουρια) λαστιχα, οφειλω να το πω αυτο.

Απλα απο αντοχη τα metzeler m1 δε λενε μια...

teo_g7
21/04/2011, 09:14
Εγω πάντως που έβαλα τα M5 είμαι πολύ ικανοποιημένος αν και τα έχω μόλις για περίπου 1000 χλμ.Πίανουν θερμοκρασία αρκετά εύκολα και ειναι πολυ σταθερά και στρίβουν πολύ καλά.

Mao85
29/04/2011, 13:26
Καλημερα,

Εγω εβαλα πριν μια βδομαδα τα βτ023 και ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος, το μονο κακο ειναι οτι πρεπει να κανεις 5-6χλμ για να ζεσταθουν.

χ/σμους
Γιωργος

zvailakis
08/05/2011, 15:59
ρε σεις! Χάθηκα αλλά ξαναβρέθηκα!

μιας και έχω κάνα χρόνο να μπω εδώ μέσα (αλήθεια γιατί δεν δούλευε μια περίοδο το φόρουμ??) δηλώνω ότι τον ληστή τον έχω ακόμα, έχω πιάσει τις 34.000κμ.

τελευταία φορά που μπήκα στο φόρουμ είχα 20.000κμ!

άντε καλώς σας βρήκα και πάλι!!

amyroukai
18/05/2011, 14:01
Καλώς τον! :)
Έχουμε ατονήσει λίγο, αλλά τις περισσότερες Παρασκευές μαζευόμαστε pulp, στην καθιερωμένη συνάντηση.

amyroukai
22/05/2011, 14:16
Σήμερα με έπιασε μιά προκοπή... Και βίδωσα τις τιμονόπλακες και τα καλάμια στο Bandit. Και μετά έφαγα την ψιλοφρίκη... γιατί δεν ταιριάζει ο άξονας του αερόψυκτου το υδρόψυκτο... Βλακεία που δεν τον παρήγγειλα τότε μαζί με τα καλάμια. Προφανώς θα θέλει και το στήριγμα του αισθητήρα ABS :( Οπότε ψάξιμο ebay και αναμένω.
Επίσης οι 4πίστονες έχουν διαφορετικές βίδες από τις παλιές 2πίστονες... Αλλά αυτό λύνεται εύκολα με μιά επίσκεψη σε κάποιο βιδάδικο.

Και τώρα να πω ότι δεν μου περνάει η ιδέα να το αφήσω γυμνό, να βάλω και ψηλά μαρσπιέ, να βγάλω το διπλό σταντ και να το κρατήσω για λύσσα στα μέγαρα και μόνο...

dimzan
22/05/2011, 14:58
γυμνο ειναι πολυ ωραιο.. βγαζει μια κλασσικη αλητεια.

εγω ψαχνω τα πραγματα για το γυμνο και στο ebay δε βρισκω σχεδον τιποτα...

για να δουμε, για μετατροπη απο το S στο γυμνο θελουμε

-side panels (τα πλαστικα κατω απ το ντεποζιτο που καλυπτουν τα καλωδια)
-τη μεταλλικη βαση για τα οργανα (δεν βρισκω)
-το πλαστικο καπακι πανω απο τα οργανα (πιθανον να υπαρχει και απο την αντιπροσωπεια καινουριο)
-βαση φαναριου και φαναρι (ταιριαζουν και απο αλλα μοντελα αλλα θελω το αυθεντικο)

Απ οσο βλεπω στο manual το γυμνο εχει μια διπλη λαμπα, ενω το f εχει 2 μονες 55watt. Προφανως κατι θα αλλαζει στην καλωδιωση..


Αμα βγει μαξ κανα 300αρι η μετατροπη λεω να την κανω...

pektis
24/05/2011, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
γυμνο ειναι πολυ ωραιο.. βγαζει μια κλασσικη αλητεια.

εγω ψαχνω τα πραγματα για το γυμνο και στο ebay δε βρισκω σχεδον τιποτα...

για να δουμε, για μετατροπη απο το S στο γυμνο θελουμε

-side panels (τα πλαστικα κατω απ το ντεποζιτο που καλυπτουν τα καλωδια)
-τη μεταλλικη βαση για τα οργανα (δεν βρισκω)
-το πλαστικο καπακι πανω απο τα οργανα (πιθανον να υπαρχει και απο την αντιπροσωπεια καινουριο)
-βαση φαναριου και φαναρι (ταιριαζουν και απο αλλα μοντελα αλλα θελω το αυθεντικο)

Απ οσο βλεπω στο manual το γυμνο εχει μια διπλη λαμπα, ενω το f εχει 2 μονες 55watt. Προφανως κατι θα αλλαζει στην καλωδιωση..


Αμα βγει μαξ κανα 300αρι η μετατροπη λεω να την κανω...

Τον αερα που θα ''τρως'' μετα το σκεφτηκες??!!

dimzan
24/05/2011, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Τον αερα που θα ''τρως'' μετα το σκεφτηκες??!!


Ναι, το σκεφτηκα.

Το μηχανακι κανει το 90% των χλμ στην πολη, δυστυχως η ευτυχως.

Για τα ταξιδια εχω το αμαξι. Ειναι λιγο ανουσιο να φορτωσω τη μηχανη με 8 βαλιτσες 4 bagster, 9 μπανανες μεσης και 12 σακουλες σουπερ μαρκετ μονο και μονο για να πω οτι πηγα ταξιδι με τη μηχανη. Φορτωνω το αμαξι οσο θελω, καθομαι ανετα και ταξιδευω αθορυβα η με μουσικη στα 160 με καταναλωση 8λ/100. Δε βρισκω το λογο να προτιμησω τη μηχανη για κατι τετοιο. Οκ, η μηχανη ειναι πιο διασκεδαστικη, το γκαζι τους δε συγκρινεται αλλα και το ρισκο ειναι πολυ μεγαλυτερο.

Η μηχανη για μενα εχει πλεονεκτημα στην πολη (90% χρηση) και μου αρεσει για κοντινες εξορμησεις εντος αττικης που δε χρειαζεται να κουβαλαω πολλα πραγματα (10% χρηση).

Με το fairing ο αερας με χτυπαει απο τα 180-190 και μετα (ειπαμε ειμαι και κοντος). Στο γυμνο αντε να με χτυπαει απο τα 140-150 και μετα. Για τη χρηση που κανω δε νομιζω να δω διαφορα. Αντε να χασω και 10χλμ τελικης απο τα 240..

kokkiklhs
24/05/2011, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
Ναι, το σκεφτηκα.

Το μηχανακι κανει το 90% των χλμ στην πολη, δυστυχως η ευτυχως.

Για τα ταξιδια εχω το αμαξι. Ειναι λιγο ανουσιο να φορτωσω τη μηχανη με 8 βαλιτσες 4 bagster, 9 μπανανες μεσης και 12 σακουλες σουπερ μαρκετ μονο και μονο για να πω οτι πηγα ταξιδι με τη μηχανη. Φορτωνω το αμαξι οσο θελω, καθομαι ανετα και ταξιδευω αθορυβα η με μουσικη στα 160 με καταναλωση 8λ/100. Δε βρισκω το λογο να προτιμησω τη μηχανη για κατι τετοιο. Οκ, η μηχανη ειναι πιο διασκεδαστικη, το γκαζι τους δε συγκρινεται αλλα και το ρισκο ειναι πολυ μεγαλυτερο.

Η μηχανη για μενα εχει πλεονεκτημα στην πολη (90% χρηση) και μου αρεσει για κοντινες εξορμησεις εντος αττικης που δε χρειαζεται να κουβαλαω πολλα πραγματα (10% χρηση).

Με το fairing ο αερας με χτυπαει απο τα 180-190 και μετα (ειπαμε ειμαι και κοντος). Στο γυμνο αντε να με χτυπαει απο τα 140-150 και μετα. Για τη χρηση που κανω δε νομιζω να δω διαφορα. Αντε να χασω και 10χλμ τελικης απο τα 240..

Μαύρο είναι το Banditάκι σου;
Αν ναι, κι αν τελικά κάνεις τη μετατροπή, μ'ενδιαφέρουν αυτά που θα βγάλεις! Πριν ψάξεις να τα δώσεις (?), θυμήσου αν θες να μου πεις..
Εγώ έχω το στρογγυλοφάναρο, αλλά επειδή κυρίως ταξιδεύω, έλεγα να κάνω το ανάποδο απ'αυτό που σκέφτηκες εσύ... το θέμα με τον αέρα μετά τα 150 πάντως, είναι σοβαρούτσικο, αν θες να λες ότι κινείσαι με άνεση για πολλές ώρες στην εθνική....
:lol:
:beer:

dimzan
24/05/2011, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Μαύρο είναι το Banditάκι σου;
Αν ναι, κι αν τελικά κάνεις τη μετατροπή, μ'ενδιαφέρουν αυτά που θα βγάλεις! Πριν ψάξεις να τα δώσεις (?), θυμήσου αν θες να μου πεις..
Εγώ έχω το στρογγυλοφάναρο, αλλά επειδή κυρίως ταξιδεύω, έλεγα να κάνω το ανάποδο απ'αυτό που σκέφτηκες εσύ... το θέμα με τον αέρα μετά τα 150 πάντως, είναι σοβαρούτσικο, αν θες να λες ότι κινείσαι με άνεση για πολλές ώρες στην εθνική....
:lol:
:beer:


το γκρι εχω , αλλα ακομα και αν το γυρισω σε γυμνο θα κρατησω τα πλαστικα του s σε περιπτωση που θελησω να το ξαναφερω στη μαμα μορφη ;)

ξερω ειναι λιγο ακριβα και δυσευρετα τα μαμα fairing...

kokkiklhs
24/05/2011, 12:15
Καλή η σκέψη σου, διότι μάλλον σύντομα θα θελήσεις να τα ξαναβάλεις...
:lol:

dimzan
24/05/2011, 12:17
οτανε ψαχνα να παρω το δικο μου ειχα δει και μερικα γυμνα και ομορλογω οτι στο λιγο που τα οδηγησα δε με ενοχλησαν.. Μαλλον οωμς ειναι ιδεα μου

kokkiklhs
24/05/2011, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
οτανε ψαχνα να παρω το δικο μου ειχα δει και μερικα γυμνα και ομορλογω οτι στο λιγο που τα οδηγησα δε με ενοχλησαν.. Μαλλον οωμς ειναι ιδεα μου

Μέσα στην πόλη και για κοντινές βολτούλες (γενικά για τη χρήση που λες ότι το θες) είναι μια χαρά, δε θα καταλάβεις ενόχληση, εκτός αν π.χ. βγεις καμιά Αττική οδό με 800 μποφόρ!
Και φυσικά το Ν από ομορφιά είναι ασύγκριτο, δεν το συζητάμε! Τα στρογγυλοφάναρα πάντα ήταν "μούρη" σε σχέση με τα "τυποποιημένα" με φέρινγκ, που από μπροστά θυμίζουν πολλές φορές mega scooter...
Όμως πρακτικά το S είναι πολύ καλύτερο, για ταξίδι το Ν είναι κουραστικό και τελικά σε περιορίζει μακροπρόθεσμα...

dimzan
24/05/2011, 12:28
το θεμα ειναι οτι δεν εχω βρει τιποτα απο πραγματα στο ebay. Στην αντιπροσωπια δεν κανω καν τον κοπο να ρωτησω.. Μου ειχαν πει για το lower fairing 700+ ευρω...

kokkiklhs
24/05/2011, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
το θεμα ειναι οτι δεν εχω βρει τιποτα απο πραγματα στο ebay. Στην αντιπροσωπια δεν κανω καν τον κοπο να ρωτησω.. Μου ειχαν πει για το lower fairing 700+ ευρω...

Άσ'τα, είχα ρωτήσει κι εγώ για φέρινγκ κι είχα ακούσει τιμή κάνα χιλιάρικο χωρίς την τοποθέτηση και τρέχα γύρευε, οπότε εγκατέλειψα το πρότζεκτ...
Μόνο ανταλλακτικά από κάνα τρακαρισμένο σε τίποτα μάντρες και συνεργεία, ή πουλάμε το δικό μας και παίρνουμε το άλλο μοντέλο αντιστοίχως, στα ίδια περίπου λεφτά, αλλά έτσι δε θα έχουμε την εναλλακτική της επαναφοράς στην προτέρα κατάσταση, αν αλλάξουμε κάποτε γνώμη...
:bigcry:

dimzan
24/05/2011, 12:34
ναι αλλα γυμνο injection δεν ηρθε ποτε ελλαδα... οποτε ebay κι αγιος ο θεος...

pektis
24/05/2011, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
Ναι, το σκεφτηκα.

Με το fairing ο αερας με χτυπαει απο τα 180-190 και μετα (ειπαμε ειμαι και κοντος). Στο γυμνο αντε να με χτυπαει απο τα 140-150 και μετα. Για τη χρηση που κανω δε νομιζω να δω διαφορα. Αντε να χασω και 10χλμ τελικης απο τα 240..

Εδω κανεις λαθος...τουλαχιστον απο προσωπικη εμπειρια με z750 γυμνο πανω απο 130 χλμ. δεν μπορουσα να σταθω στο μηχανακι...(κανεις γερο σβερκο!) :wave2:

dimzan
24/05/2011, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Εδω κανεις λαθος...τουλαχιστον απο προσωπικη εμπειρια με z750 γυμνο πανω απο 130 χλμ. δεν μπορουσα να σταθω στο μηχανακι...(κανεις γερο σβερκο!) :wave2:


κοιτα και στο cb400 που ειχα μετα τα 90-100 μου σπαγε τα νευρα αλλα μιλαμε για 20ετιας μηχανακι με μηδενικο σχεδιασμο.

το γυμνο bandit εστω και λιγο εχει ενα πλαστικο πανω απ το φαναρι που βοηθαει.

επισης μετραει πολυ το υψος και το κρανος. εχω καλο κρανος και ειμαι 173. εσυ?

DrEvil
24/05/2011, 15:59
Καλά, μην τρελλαθούμε με την ανεμοπροστασία.

Έχει ξεκαθαρίσει ο dimzan πως δεν τον ενδιαφέρουν οι μεγάλες αποστάσεις, οπότε για "ανοίγματα" μέχρι και την τελική του δεν θα αντιμετωπίσει θέμα.
Αν θέλει να διατηρήσει υψηλές ταχύτητες για πολλά χλμ / πολλή ώρα, αλλάζει το θεματάκι.

Το μόνο που δυνητικά είναι αποτρεπτικό για μια τέτοια μετατροπή είναι το κόστος.

[dimzan, νομίζω ο Portis είχε ψαχτεί για ανάλογη μετατροπή και σε αναφορά του φαναριού και των ηλεκτρολογικών υπάρχει μια διαφορά στις φύσες -το S έχει μονή και το N δύο-, μα στο τέλος βγήκε άκρη και γι'αυτό. Κάπου υπάρχει και το αντίστοιχο ποστάκι. Το ψάχνω και επανακάμπτω]

ENTIT: Εδώ είσαι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=117226)

Αμύρου, Μπαντιτ τρακμπαϊκ;;;;:eek: :eek:

flickbat
24/05/2011, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
Ειναι λιγο ανουσιο να φορτωσω τη μηχανη με 8 βαλιτσες 4 bagster, 9 μπανανες μεσης και 12 σακουλες σουπερ μαρκετ μονο και μονο για να πω οτι πηγα ταξιδι με τη μηχανη.

:eyepop: :a8: :a32:

pektis
24/05/2011, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
κοιτα και στο cb400 που ειχα μετα τα 90-100 μου σπαγε τα νευρα αλλα μιλαμε για 20ετιας μηχανακι με μηδενικο σχεδιασμο.

το γυμνο bandit εστω και λιγο εχει ενα πλαστικο πανω απ το φαναρι που βοηθαει.

επισης μετραει πολυ το υψος και το κρανος. εχω καλο κρανος και ειμαι 173. εσυ?

Τα ειπες ολα πιο πανω....το εχεις μονο για την πολη,αρα δεν θα εχεις και προβλημα(αφου δεν κρατας πολυ ωρα μεγαλη σταθερη ταχυτητα!) ;)

amyroukai
26/05/2011, 15:52
edit by TROOPER : ΜΗ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ

Dimzan το θέμα με το γυμνό είναι πως θέλεις αρκετά και όχι φτηνά πράγματα. Βάσεις στήριξης οργάνων και προβολέα στα καλάμια, υπάρχουν σε μαγαζιά (αν δεν απατώμαι έχει το Banditmania και το JustBandits) θέλεις όργανα, προβολέα, φλας, καθρέφτες και ίσως αντλίες φρένου και συμπλέκτη γιατί στο γυμνό εκεί πιάνουν οι καθρέφτες... Δεν είναι φτηνό τίποτα από αυτά. Ηλεκτρικά πιθανότατα θα βρεις στο ebay και αλλάζεις μόνο το μπροστινό κομμάτι της πλεξούδας. Αν το πάρεις απόφαση, υπάρχουν λύσεις για όλα. Πχ πολυόργανο τύπου Ducati αντί για τα στρογγυλά της Suzuki. Το αν αξίζει το χιλιάρικο δεν ξέρω...


Τζωρτζ αδόκιμον μεν, τσαγερόν δε. Και όλο κλαίνε, τα εξακοσαράκια, στων μεγά- στων μεγάρων τα κερμπάκια... Χωρίς το διπλό σταντ, με ψηλότερα μαρσπιέ και ένα χαμηλό τιμόνι, σήκωμα στην ουρά και λίγο κατέβασμα τα καλάμια στις πλάκες... Δεν θα περάσεις ποτέ κάποιον με SS και χέρια, αλλά το 80% αυτών που μπαίνουν μέσα, γκουχ, γκουχ τριχόμπαλα.

PortisHead
26/05/2011, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Κοφτο ρε επιτελους με το παστελακι...!
Τωρα θες να μας αποδειξεις οτι το γυμνο εχει την ιδια ανεση με το φερινγκατο κυριε ''εγω τα ξερω ολα...''??
Συγγνωμη αλλα δεν θα συμφωνησω...
Μετα τα 130 δεν παλευετε με τιποτα ομως.......
Την ημερα κανω 20 με 30 χλμ και το χρονο 15-18.000...:wave2:

Εγω κανω 70 την ημερα , Αττικη Οδο και Εθνικη , αλλα αν υπηρχε το 2008 η δυνατοτητα να αγορασω το γυμνο....θα το επαιρνα χωρις 2η σκεψη.
Ειναι θεμα γουστου.
:beer:

DrEvil
26/05/2011, 20:13
Τρόμπες φρένου και συμπλέκτη δεν χρειάζονται, μόνο καβαλέτα (από στρώμα κάνουν) ώστε να υποδεχτούν τους καθρέπτες.
Τα υπόλοιπα... συμφωνώ, είναι μεγάλο κόστος.

Προσωπικά, με γυμνό έχω κάνει ταξιδάκια της τάξης των 4-5.000 χλμ και δεν με ενόχλησε. Βέβαια οι ταχύτητες ήταν πεσμένες σε σχέση με το ντυμένο και το παλιοτάνκ-μπαγκ σπαστικό, γιατί "λύγιζε" από τον αέρα.

Αν αρπαχτούν οι δυό τους, εγώ θα φύγω μετανάστης....:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Θέμης
17/07/2011, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
γυμνο ειναι πολυ ωραιο.. βγαζει μια κλασσικη αλητεια.

εγω ψαχνω τα πραγματα για το γυμνο και στο ebay δε βρισκω σχεδον τιποτα...

για να δουμε, για μετατροπη απο το S στο γυμνο θελουμε

-side panels (τα πλαστικα κατω απ το ντεποζιτο που καλυπτουν τα καλωδια)
-τη μεταλλικη βαση για τα οργανα (δεν βρισκω)
-το πλαστικο καπακι πανω απο τα οργανα (πιθανον να υπαρχει και απο την αντιπροσωπεια καινουριο)
-βαση φαναριου και φαναρι (ταιριαζουν και απο αλλα μοντελα αλλα θελω το αυθεντικο)

Απ οσο βλεπω στο manual το γυμνο εχει μια διπλη λαμπα, ενω το f εχει 2 μονες 55watt. Προφανως κατι θα αλλαζει στην καλωδιωση..


Αμα βγει μαξ κανα 300αρι η μετατροπη λεω να την κανω...

Καλησπέρα,

Τελικά κατάφερες να βρεις άκρη;

Θέλω να πάρω ένα S και να το μετατρέψω σε Ν αλλά δεν...

dimzan
17/07/2011, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θέμης
Καλησπέρα,

Τελικά κατάφερες να βρεις άκρη;

Θέλω να πάρω ένα S και να το μετατρέψω σε Ν αλλά δεν...


λογω φορτου εργασιας δεν εχω ασχοληθει σοβαρα.

παντως συχνα πυκνα μπαινω ebay να δω τι παιζει και απογοητευομαι.

Πιο ευκολα το κανεις full fairing παρα γυμνο.

Για πιο σωστο ψαξιμο πρεπει να κοιταξουμε σε μεταχειρισμενα ανταλλακτικα απο το μοντελο 2005-2007 που ερχοταν γυμνο αλλα ηταν με καρμπυρατερ.

Ομως αυτο το ψαξιμο απαιτει πολυ χρονο και τρεξιμο σε μαγαζια που δεν ειμαι διατεθιμενος.

Επειδη ειναι καθαρα εμφανιση και οχι αμεση αναγκη δεν το βιαζομαι. Οταν βρω χρονο και ορεξη θα ξαναασχοληθω. Προς το παρον το αφηνω οωπς ειναι.


Εν τω μεταξυ βλεπω οτι ο κινητηρας του 1250 πωλειται σε τιμες λιωμα και αναρωτιεμαι αν μπαινει και σε μας...

Θέμης
18/07/2011, 00:02
Στο mobile πωλούνται αρκετά, αλλά που να τρέχεις τις διαδικασίες.
Σε ποιον με πείρα να ρωτήσω; Λέω στον Μάντη που πήγαινα το Bandit 400 (προ 14ετίας) αλλά και τι να μου απαντήσει ο άνθρωπος. Επόμενη στάση μάλλον ο Σφακιανάκης για κόστος ανταλλακτικών.

amyroukai
18/07/2011, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
Πιο ευκολα το κανεις full fairing παρα γυμνο.
Ένα 500άρικο φανοστάτη και φανάρι δεν το λες "εύκολο" και φτηνό... Αν ήταν έτσι, θα είχα ψωνίσει για το γαλάζιο μου τα δέοντα. Ούτε μούτρο βρίσκεις εύκολα.

dimzan
18/07/2011, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ένα 500άρικο φανοστάτη και φανάρι δεν το λες "εύκολο" και φτηνό... Αν ήταν έτσι, θα είχα ψωνίσει για το γαλάζιο μου τα δέοντα. Ούτε μούτρο βρίσκεις εύκολα.


εννοω απο το S που εχουμε να βρουμε το lower fairing και να γινει full-faired και οσι semi-faired που ειναι τωρα.

Προφανως η αλλαγη απο N --> S ειναι το ιδιο επιπονη και κοστοβορα

amyroukai
18/07/2011, 17:45
Το μοτέρ του 1250 δεν μπαίνει στο πλαίσιο του 650, έχει έξτρα βάσεις (που ίσως κολλιούνται) αλλά δεν ξέρεις αν έχει τις ίδιες διαμέτρους και πάχη σωλήνας.

Τα κάτω μισά άβαφα, δες www.poly26.com αν δεν κάνω λάθος, με 259 ευρώ και τα φέρνει κάποιος στην Αγ. Παρασκευή χωρίς προμήθεια μεταφορικών για αυτό το κομμάτι.