PDA

View Full Version : Μαλακος συμπλεκτης



xaris_sm
02/12/2010, 12:24
μια απορια


γιατι όταν βγαινω πορεια εθνικη και παω για κανα 20λεπτο με νορμαλ ταχυτητα 120-130 ο συμπλεκτης μου μαλακώνει αρκετά και μικραινει και η αποσταση κινησης της μανετας??? ενώ μεσα στην πολή πάντα η διαδρομη κινησης της μανετας ειναι νορμαλ οπως ο και συμπλεκτης ειναι φυσιολογικα σκληρος


ειμαι με ενα LC4 2006 με 32k χλμ

ετοιμάζομαι για αλλάγη δισκων συμπλεκτη μηπως???

cheers

Black Mamba
02/12/2010, 12:44
Νομιζω εχεις το γνωστο προβλημα της τρομπας
που χανει υγρα...
Μην το αφησεις.
Πηγαινε το συντομοτερο στο συνεργειο.

xaris_sm
02/12/2010, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από black mamba
Νομιζω εχεις το γνωστο προβλημα της τρομπας
που χανει υγρα...
Μην το αφησεις.
Πηγαινε το συντομοτερο στο συνεργειο.


χαχαχ ασε μη μου το θυμιζεις γιατι τωρα το καλοκαιρι αλλαξα τρομπα 300 ευρω


δεν εχω διαροες το εχω κοιταξει και μαλακωνει μονο σε πορεια οχι μεσα στην πολη

camen
02/12/2010, 17:03
Δες εδω...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=93369&perpage=15&pagenumber=5

"Λεπον λεπον...
Εχω νεοτερα μιας και εχω επιστρεψει και ειχα χρονο να ασχοληθω με το μοτορι...

Εβγαλα τα κολλαρα των αναθυμιασεων και ηταν μεσα στην μπιχλα.Καθαριστηκαν σχολαστηκα και επανατοποθετηθηκαν....
Επισης,βγηκε το slave cylinder σημερα απο τον μαστρο-Νικολα και ελεχθηκε εξονυχιστικα.Ολα ειναι αψογα.ΜΟΝΟ που ειχαν τοποθετησει την πιο χοντη φλαντζα!!!
Ετσι τοποθετησα την πιο λεπτη που δινει η ΚΤΜ(διαφορα περιπου 1mm)...

Ελπιζουμε να ηταν αυτο το προβληματακι..."

Το ιδιο προβλημα με εσενα ειχα.Μεσα πολη ολα τελεια,μολις το ανοιγα το μηχανακι εχανα τον συμπλεκτη στα πρωτα πατηματα. Αλλαξε και τους σωληνες των αναθυμιασεων με αλλους γτ ειμαι σιγουρος οτι εχουν τσακισει αρκετα...

:beer: :wave2:

okourkoulos
13/12/2010, 14:29
Μέσα σε δυο χρόνια θα πρέπει να αλλάξω για δεύτερη φορά τη πάνω τρόμπα του συμπλέκτη (Master Clutch).
Η προηγούμενη φορά ήταν Δεκέμβρη 2009. Το εξάρτημα και κάθε ανταλλακτικό όταν αλλαχτεί έχει ένα έτος εγγύηση βαση του 2251/1994 που τροποποιήθηκε με τον 3587/2007.
Η (φοβερή) λογική της ΚΤΜ είναι ότι αν έχει αλλαχτεί ήδη από εγγύηση δε παίρνει άλλη εγγύηση!
Έτσι έγινε αίτηση για "εγγύηση καλή θέλησης" αλλά μετά από κανα μήνα η απάντηση ήταν ότι πληρώνεις τα μισά. 300/2=150ευρώ!!!
Αν βάλεις και το γεγονός ότι έκλασε η 2η μπαταρία μέσα σε δυό χρόνια και θέλω άλλα τόσα (τουλάχιστον), έχουμε κουστουμάκι 300Ευρώ!!!!
Καλές γιορτές από τη ΚΤΜ!!!!!
Μ'αρέσει που ήθελα να κάνω και το μεγάλο σέρβις στα 30.000χλμ!!!!

Θα πάρω ένα τηλεφωνάκι στην εταιρία να τους πω δυο λογάκια, καμιά συμβουλή?

gefr
14/12/2010, 12:43
Εγώ βρήκα ένα δκηγορικό γραφείο σαν ιδιωτική προστασία καταναλωτή στα εξάρχεια και είχα γραφτεί για ένα χρόνο, 45ευρώ. Μου είπαν οτί η εγγύηση για τα ανταλλακτικά είναι επίσης 3 χρόνια, όπως για την αρχική μηχανή. Με εντυπωσιάζει αυτό που λές για τους νόμους που το περιορίζουν στον ένα χρόνο... νομίζω και η μπαταρία σου θα έπρεπε να αντικατασταθεί στην εγγύηση. Για δές τι θα σου πούν οι δικηγόροι.

okourkoulos
14/12/2010, 13:58
Ο αδερφός μου είναι δικηγόρος και το έχει ξανασυναντήσει.
Θα τον ξαναρωτήσω!
Ευχαριστώ!

daz
14/12/2010, 17:18
Απ' όσο γνωρίζω υπάρχει εγγύηση σε ανταλλακτικά και εργασία τόση όση είναι και η αρχική εγγύηση της μηχανής, αρκεί η εργασία να έχει γίνει σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και φυσικά το ανταλλακτικό να είναι γνήσιο.

Μπορεί όμως να κάνω λάθος ή να έχει αλλάξει κάτι και να μην το γνωρίζω. :smilea:

okourkoulos
15/12/2010, 10:38
Η επίσημη γραμμή της εταιρίας, όμως, είναι να μην υπάρχει εγγύηση εφόσον ένα ανταλλακτικό έχει αλλαχτεί από εγγύηση ήδη!

okourkoulos
15/12/2010, 12:05
Μετά από συζήτηση με την εταιρία, προσφέρθηκαν να αλλάξουν τη τρόμπα χωρίς χρέωση, αφού μάλλον θα ήταν προηγούμενης, προβληματικής γενιάς.
Για τη μπαταρία δε βρήκα άκρη!
Ο νόμος (όπως τον ερμηνεύουν) προβλέπει ότι ΜΟΝΟ αν αγοράσεις ΕΣΥ το ανταλλακτικό έχει δυο χρόνια εγγύηση.
Άντε βγάλε άκρη!
Κι ο άγιος φοβέρα θέλει!

gefr
21/12/2010, 06:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
Η επίσημη γραμμή της εταιρίας, όμως, είναι να μην υπάρχει εγγύηση εφόσον ένα ανταλλακτικό έχει αλλαχτεί από εγγύηση ήδη!

αλλά αυτό είναι που θέλουν αυτοί να περάσουν.
Είναι αλήθεια οτι εμένα μου έχουν αλλάξει όλο το μηχανάκι στην εγγύηση, (εννοώ τμηματικά σχεδόν όλο) αλλά μού έβγαλαν και το λαδάκι στην πορεία. Γι αυτό και δεν μπορώ να πώ οτι είναι και άγιοι.

Γειά χαρά.