PDA

View Full Version : Σπασμενο καρτερ



giwrgos05
02/12/2010, 23:54
Καλησπερα σε ολους!
Εχω ενα kawa D Tracker 250 του 2001, μετα απο καποιεσ λανθασμενεσ ενεργειεσ μ εσπασα το καρτερ στη βιδα του λαδιου. Πηγα το μηχανακι σε μηχανουργειο μ βαλαν μουφα και αλλη βιδα αλλα συνεχιζουν να σταζουν λαδια (πραγμα πολυ εκνευριστικο:mad: )
Σημερα πηγα σε ενα μηχανικο να το δει και που ειπε οτι ν αλυσσουμε καρτερ και να το φτιαξουμε δεν συμφερει οικονομικα και μ εδωσε 2 εναλλακτικεσ η συνεχιζω οπωσ ειμαι και συμπληρωνω λαδια η βρισκω μεταχειρισμενο μοτερ.
Τωρα εγω βρισκομαι σε διλλημα
1ον να βρω καινουριο μοτερ? αν ναι ποσο περιπου κανει?
2ον να παω να το πουλησω καπωσ αν το παρει κανεισ για ανταλλακτικα(αξιζει η εχει χασει ολη την αξια του) η καμια ανταλλαγη με κανα παπι
3ον να κατσω ετσι οπωσ ειμαι και βλεπουμε


ΥΓ: αν εβαλα το ποστ σε λαθος ενοτητα συγγνωμη και βαλτε το στη σωστη

reinmeister
03/12/2010, 00:14
βγαλε την ζημια μια καθαρη φωτογραφια και ποσταρε...

υ.γ. πολυ θα θελα να στο "φαω" ρε μπαγασα παντως...

nic mor
03/12/2010, 00:21
οταν λες οτι εσπασες τη βιδα εννοεις οτι
κλοτσησες το σπειρωμα;
και με τη μουφα εννοεις οτι σου εβαλε εμφυτευμα;

γιατι αμα ειναι ετσι,το πιο πιθανον ειναι να σωζεται,
αν ομως εχει κανει κρακ παιζεται!

giwrgos05
03/12/2010, 00:43
Εσπασε το σπειρωμα που εμπαινε η βιδα.
Η βιδα εφυγε με κομματι καρτερ κολλημενο πανω της, στο μηχανουργειο μ εβαλαν εμφυτευμα και νεα βιδα αλλα εκει που κολλησαν το εμφυτευμα στο καρτερ εχει μικρο διαρροη...
Για φωτο απο αυριο τωρα παιδια

giwrgos05
03/12/2010, 13:10
http://img577.imageshack.us/i/10040.jpg/
http://img715.imageshack.us/i/1003ea.jpg/
http://img696.imageshack.us/i/1002d0.jpg/
http://img228.imageshack.us/i/1001nj.jpg/

οριστε και μερικεσ φωτο
γυρω απο την βιδα εχει εποξικη κολλα

banditgr
03/12/2010, 14:38
profanws den sou ekane kalh douleia to mhxanourgeio.
Lyse to 3ana.kai phgene to se enan pou 3erei thn douleia tou...tha to ftia3ei.
Thelei kalo katharismo me xhmika prin thn kolhsh.

giwrgos05
07/12/2010, 19:13
To Θεμα ειναι αν αξιζει να δωσω κανα 100 ξανα και να μην γινει τιποτα τελικα...
Θα το κρατησω να δω ποσο λαδι χανει και αν συμφερει απλα να συπληρωνω... πεσ ρε αδερφε οτι ειχα διχρονια και το εκαιγε:D

jimmis5
07/12/2010, 20:32
Λοιπον φιλαρακι τωρα που λειπουν και ολα τα μαστορια..
Καταρχην κοψε τα κρουασαν,πολυ χεροδυναμος εισαι βρε συ πως τα καταφερες να το κανεις ετσι.
Δευτερον ο μαστορας ή ειχε πιει μπυρες ή ηταν ατζαμης πιο κωλος δεν θα μπορουσε να το κανει.

Λυσεις
Η ιδανικη θα ηταν να κατεβει το μοτερ να το ανοιξεις σαν καρπουζι και να το πας για κολλημα μιας και ειναι αλουμινιο κολαει και θα ειναι οπως πρωτα(αυτη η λυση ειναι και η πιο μπελαλιδικη και πιο ακριβη)

Λυση αρπα κολα,τσαμπεξ ομως
Αδειαζεις τα λαδια ξεκολας ή καθαριζεις αυτην την ζωγραφια που σου εχει φτιαξει ο καλλιτεχνης και αφου σκουπισεις καλα καλα αν ειναι δυνατον και με λιγη βενζινα να μην μεινει ιχνος σκονης και λαδιων αγοραζεις εποξικο στοκο (αυτο που ειναι σαν πλαστελινη) και ξεκινσαν να το πλαθεις στα χερια σου ,οταν γινει ομοιομορφο το χρωμα του ξεκινας να κολας το σημειο βαζεις αρκετο να καληπτει την επιφανεια,το αφηνεις μια μερα και μετα βαζεις λαδακια και ξεκινας τις βολτες.δεν θα σταξει ποτε εκτος και πλακωθεις στα κρουασαν οταν ξανα αλλαξεις λαδια:wave2:

giwrgos05
07/12/2010, 22:41
Να λυθει μοτερ ρωτησα μαστορα και ειναι αρκετα ακριβο μου ειπε καλυτερα βρεσ μεταχειρισμενο μοτερ πιο λιγο θα σ κοστισει...
Τωρα μαλλον η 2η λυση που προτινεις ειναι εφικτοτερη και μαλλον θα καταφυγω εκει

ΥΓ: Κοβω απο αυριο τα κρουασαν:D :D :D

polymoto
12/12/2010, 20:38
Γεια σας

Δοκιμασε μια βολτα απο Κορυτσας 25 Μαστρο Κωστας κολησεις αργκον και οτι σου πει
ειναι εγγυηση

Xrated
12/12/2010, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Λοιπον φιλαρακι τωρα που λειπουν και ολα τα μαστορια..
Καταρχην κοψε τα κρουασαν,πολυ χεροδυναμος εισαι βρε συ πως τα καταφερες να το κανεις ετσι.
Δευτερον ο μαστορας ή ειχε πιει μπυρες ή ηταν ατζαμης πιο κωλος δεν θα μπορουσε να το κανει.

Λυσεις
Η ιδανικη θα ηταν να κατεβει το μοτερ να το ανοιξεις σαν καρπουζι και να το πας για κολλημα μιας και ειναι αλουμινιο κολαει και θα ειναι οπως πρωτα(αυτη η λυση ειναι και η πιο μπελαλιδικη και πιο ακριβη)

Λυση αρπα κολα,τσαμπεξ ομως
Αδειαζεις τα λαδια ξεκολας ή καθαριζεις αυτην την ζωγραφια που σου εχει φτιαξει ο καλλιτεχνης και αφου σκουπισεις καλα καλα αν ειναι δυνατον και με λιγη βενζινα να μην μεινει ιχνος σκονης και λαδιων αγοραζεις εποξικο στοκο (αυτο που ειναι σαν πλαστελινη) και ξεκινσαν να το πλαθεις στα χερια σου ,οταν γινει ομοιομορφο το χρωμα του ξεκινας να κολας το σημειο βαζεις αρκετο να καληπτει την επιφανεια,το αφηνεις μια μερα και μετα βαζεις λαδακια και ξεκινας τις βολτες.δεν θα σταξει ποτε εκτος και πλακωθεις στα κρουασαν οταν ξανα αλλαξεις λαδια:wave2:
Δεν καταλαβα το αστειακι με τα κρουασαν =D

jimmis5
12/12/2010, 21:30
Τρως και εσυ κρουασαν:confused:

georgio
12/12/2010, 21:59
Ό,τι του μ@μησε τα πρέκια στο καημένο το μηχανάκι εννοεί ρε Μιχάλη...

Και πάνω στην καστάνια να ανέβεις δεν αντιλαμβάνομαι πως μπορεί να γίνει αυτό το πράγμα...

Και για να αλλάζεις λάδια στο μηχανάκι σου λογικά θα έχεις μια στοιχειώδη συναίσθηση του πόση δύναμη βάζεις στο σφίξιμο...


Ρε φίλε, μπας και είχε κάτι το μηχανάκι από τον προηγούμενο; Ή είχε βαρέσει πουθενά κάτω;

Επίσης, αυτό το πράγμα που βλέπουμε στις φωτογραφίες το έκανε άνθρωπος; Ο οποίος μάλιστα βρισκόταν μέσα σε ένα χώρο που απέξω είχε ταμπέλα που έγραφε "Μηχανουργείο";;; :confused: Αυτή είναι η δουλειά που παρουσιάζει;;; Δε ντρέπεται;; Χίλιες φορές να έλεγε δεν μπορώ να κάνω κάτι. Γιατί αυτό δεν το λες φτιάξιμο...


edit: έδωσες και λεφτά για αυτό;

giwrgos05
13/12/2010, 00:39
Απο οτι ρωτησα καποιουσ μηχανικους μπορει να ειχε καποια μικρορωγμη και με την μλκια μου να το αποτελειωσα...
Σχετικα με το μηχανουργειο πληρωσα 60Ε για αυτο το αριστουργημα.

giwrgos05
13/12/2010, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από polymoto
Γεια σας

Δοκιμασε μια βολτα απο Κορυτσας 25 Μαστρο Κωστας κολησεις αργκον και οτι σου πει
ειναι εγγυηση

Σε πια περιοχη ειναι αυτο ? Γιατι στο google.maps μου εβγαλε 8 περιοχεσ με αυτον το δρομο

Xrated
14/12/2010, 02:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από giwrgos05
Σε πια περιοχη ειναι αυτο ? Γιατι στο google.maps μου εβγαλε 8 περιοχεσ με αυτον το δρομο
Aν κατεβασεις την extended version και zooμαρεις αρκετα θα δεις και τον μαστορα=D