PDA

View Full Version : Ερώτησις προς τους "ξέρω από βαφές"



vaska
03/12/2010, 14:25
Πρόσφατα αγόρασα μετάχειρο ένα κράνος καθημερινής χρήσης από συμφορουμίτη. Το κράνος - αδιάφορο η εταιρία - είναι τύπου jet και το χρησιμοποιώ καθημερινά για τις εντός πόλης μετακινήσεις. Το χρώμα του είναι μαύρο ματ. Σήμερα παρατήρησα ότι σε κάποια σημεία έχει ξεφτίσει κάτι σαν μεμβράνη που έχει και καλύπτει το χρώμα. Από κάτω το χρώμα είναι γυαλιστερό. Προφανώς λοιπόν αυτή η μεμβράνη (ελαστική ) είναι αυτή που κάνει το γυαλιστερό, ματ. Θέλω να την βγάλω όλη γιατί το κρανάκι φαίνεται σαν σκοροφαγωμένο. Υπάρχει κάποιος εύκολος και δοκιμασμένος τρόπος να γίνει αυτό ή θα πρέπει να τρίβω, τρίβω, τρίβω με το δάχτυλο, μέχρι να βγει όλη??


Θα εκτιμηθεί δεόντως κάθε βοήθεια.



Το βάζω γενικές γιατί δεν νομίζω ότι είναι και πολύ τεχνικό.
:wave2: :wave2:

DimChios
03/12/2010, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska

Το βάζω γενικές γιατί δεν νομίζω ότι είναι και πολύ τεχνικό.
:wave2: :wave2:


κανεις λαθος!!!

Στα τεχνικα να το βαλεις!

dimitrism
03/12/2010, 14:41
Αν αυτό που λες ότι γυαλίζει είναι βερνίκι – είτε 2 συστατικών, είτε πούδρας- τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα απλό διαλυτικό και να κάνεις δουλειά…
Αν πετύχει, κερνάς μπύρες.
Αν όχι… δεν με ξέρεις, δεν σε ξέρω!
:)

vaska
03/12/2010, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrism
Αν αυτό που λες ότι γυαλίζει είναι βερνίκι – είτε 2 συστατικών, είτε πούδρας- τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα απλό διαλυτικό και να κάνεις δουλειά…
Αν πετύχει, κερνάς μπύρες.
Αν όχι… δεν με ξέρεις, δεν σε ξέρω!
:)


Δεν ξέρω τι είναι, δεν γνωρίζω πολλά από βαφές, αλλά είναι σαν λεπτή ελαστική μεμβράνη που αν την τρίψεις βγαίνει, σαν να ξεκολλάει κι όχι ξεφλουδίζει


@ Χιώτης

Δεν μιλάω μαζί σου κύριος, είπες θα κατέβεις Πάτρα και δεν...

:smokin: :smokin: :smokin:

Πάνε λοιπόν να στήσεις καμιά ξώβεργα και άσε μας στην ησυχία μας.

:rotflmao: :rotflmao:

KeLeYTiS
03/12/2010, 15:05
Nα την ζεστανεις με σεσουαρ δοκιμασες ?

vaska
03/12/2010, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Nα την ζεστανεις με σεσουαρ δοκιμασες ?

Ωραία ιδέα, ευχαριστώ. Πιστεύω θα κάμω δουλειά.

:wave2: :wave2:

sv9cvk
03/12/2010, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Nα την ζεστανεις με σεσουαρ δοκιμασες ?


:smokin: :D :D


218857

Shaolin Monk
03/12/2010, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
:smokin: :D :D


Που το πετυχες αυτο ρε Χρηστο; :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :bigcry: :bawl: :rotflmao:

nihristo
03/12/2010, 17:11
"εγώ δεν ξέρω από βαφές" αλλά οι κατασκευαστές κρανών συνιστούν να μην χρησιμοποιείς "ξένες" ουσίες στο κέλυφος, είτε μπογιά (εκτός ειδικών- μη διεισδυτικών) είτε διαλυτικά. Μην χαλάσεις την προστασία σου για το look.

jimmis5
03/12/2010, 18:20
Ουτε διαλυτικα ουτε θερμομπιστολα θα το καταστρεψεις σιγουρα,ξυσε οσο βγαινει με το χερι οπου σταματησει το ξεφλουδισμα τριψιμο με 800-1000 νερογυαλοχαρτο ..ελαφρα μην φτασεις μαξιλαρια,μετα πανε παρε ενα φτιανιαρικο βερνικι σπρευ και ριχτω,μια χαρα θα ειναι παραπανω δεν αξιζει να παιδευτεις.

vaska
03/12/2010, 19:04
Ευχαριστώ σας όλους για όλα.



:beer: :beer: :beer:

Tpap
03/12/2010, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Πάνε λοιπόν να στήσεις καμιά ξώβεργα και άσε μας στην ησυχία μας.

:rotflmao: :rotflmao:


:rotflmao: :bigcry:

lspiros
03/12/2010, 20:43
αυτα τα φθηνα κρανακια τυπου jet ειναι συνηθως κατασκευασμενα απο θερμοπλαστικη ρητινη.και ειναι βαμενα ματ με δυο τροπους.η με χρωμα που εχει ριχτει με καταλληλη πιεση και θερμοκρασια η με βερνικι ματ.μαλλον ανηκεις στη δευτερη περιπτωση.νομιζω οτι τα κλασικα χρωματα βαφης αντιδρουν με τα πολυμερη και δεν μπορεις να επεμβεις.(δηλαδη δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις χρωματα αυτοκινητου-μηχανης).σιγουρα περισσοτερα απο μας θα γνωριζουν τα καταστηματα που βαφουν κρανη.κανε μια ερωτηση.
τωρα αν δεν σε πολυενδιαφερει και θελεις να πειραματιστεις ακολουθα την προεργασια βαφης που κανουμε συνηθως στα πλαστικα μερη.
ε αν δυσκολεψουν πολυ τα πραγματα συμβουλευσου εναν ειδικο.τον camen ας πουμε:D

vaska
03/12/2010, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
αυτα τα φθηνα κρανακια τυπου jet ειναι συνηθως κατασκευασμενα απο θερμοπλαστικη ρητινη.και ειναι βαμενα ματ με δυο τροπους.η με χρωμα που εχει ριχτει με καταλληλη πιεση και θερμοκρασια η με βερνικι ματ.μαλλον ανηκεις στη δευτερη περιπτωση.νομιζω οτι τα κλασικα χρωματα βαφης αντιδρουν με τα πολυμερη και δεν μπορεις να επεμβεις.(δηλαδη δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις χρωματα αυτοκινητου-μηχανης).σιγουρα περισσοτερα απο μας θα γνωριζουν τα καταστηματα που βαφουν κρανη.κανε μια ερωτηση.
τωρα αν δεν σε πολυενδιαφερει και θελεις να πειραματιστεις ακολουθα την προεργασια βαφης που κανουμε συνηθως στα πλαστικα μερη.
ε αν δυσκολεψουν πολυ τα πραγματα συμβουλευσου εναν ειδικο.τον camen ας πουμε:D


Σπύρο θα προσπαθήσω να δώσω μια εικόνα του τι ακριβώς συμβαίνει. Το χρώμα αρχικά ήταν ματ αλλά απ' ότι μπορώ να καταλάβω από την εικόνα που έχω τώρα, το ματ το έδινε μιά λεπτή μεμβράνη (κάτι σαν πέτσα) που έχουν ρίξει από πάνω οι κατασκευαστές. Το κρανάκι για να καταλάβεις είναι αξίας περίπου 100 - 120 ? αν αυτό λέει κάτι. Τώρα λοιπόν αρχίζει και φθείρεται αυτή η μεμβράνη και ξεκολλάει αποκαλύπτοντας λαμπερό χρώμα. Εικάζω ότι το κράνος έβγαινε σε δύο τύπους, γυαλιστερό και ματ και στα ματ έκαναν έξτρα επεξεργασία. αυτό λοιπόν που ρωτάω είναι (μια και δεν με πειράζει το κράνος να γίνει γυαλιστερό), πως μπορώ ν' αφαιρέσω ολοκληρωτικά αυτή την ελαστική μεμβράνη χωρίς να επιδοθώ σε τριψίματα με το δάχτυλο. Τώρα βγαίνει (τρίβει σε κομμάτια όπως οι γόμες που σβήνουμε το μολύβι) όταν την τρίψω απλά μόνο με τα δάχτυλα χωρίς να χρησιμοποιήσω γυαλόχαρτα.

Πιθανότατα από τον καιρό αρχίζει να ξεκολλάει το υλικό αλλά αυτό γίνεται κατά τόπους και το αποτέλεσμα είναι άθλιο.


Ευχαριστώ.
:wave2: :wave2:

p@nos
03/12/2010, 22:05
ρε μπιλ γιατι δε παιρνεις ενα αλλο να τελειωνει η ιστορια...ειναι και φτηνα τα jet ετσι κι αλλιως

vaska
03/12/2010, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε μπιλ γιατι δε παιρνεις ενα αλλο να τελειωνει η ιστορια...ειναι και φτηνα τα jet ετσι κι αλλιως

Ρε θείο το κράνος είναι οκ λέμε, ξεφτίζει αυτή η μαλακία και ρωτάω αν ξέρει κάποιος πως βγαίνει εύκολα.

Κρίση λέμε, θ' ανακυκλώνουμε και το σκατό.

:bigcry: :bigcry:

p@nos
03/12/2010, 22:37
σ αυτο εχεις δικιο ψιε(απ'το ανηψιε)

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

KeLeYTiS
09/12/2010, 14:37
Παιδια εγω ειπα σεσουαρ ΟΧΙ θερμοπιστολο

Εχετε δοκιμασει να στεγνωσετε τα μαλια σας με θερμοπιστολο ?

Hornet_08
09/12/2010, 14:52
Ρε Vaska τα jet κρανη χαλανε την περμαναντ ? Θελω να παρω ενα για μια φιλη μου αλλα φοβαται μη φυγει το χρωμα.

Εσυ ειχες ποτε προβλημα ?

Acacius
10/12/2010, 02:07
Από βάψιμο κράνους δεν ξέρω, αλλά θα σου πω τι ξέρω από μοντέλα.

Αν δε με απατά η μνήμη μου υπάρχουν ειδικά χρώματα για Lexan τα οποία μπορείς να βρεις σε καταστήματα τηλεκατευθυνόμενων. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά μάλλον είναι το πλησιέστερο που μπορείς να βρεις για θερμοπλαστικό υλικό. Νομίζω ότι στα (διαφανή) αμαξώματα των τ/κ βάφουν τη *μέσα* μεριά οπότε απ'έξω δεν ξέρω πόσο θα αντέξει. Εναλλακτικά χρησιμοποίησε υδατοδιαλυτό ακρυλικό.

Τι θα πρότεινα:

Λύση α (για ματ): Ελαφρύ ξύσιμο όλης της επιφάνειας με ντουκόχαρτο (το "θα πρέπει να τρίβω, τρίβω, τρίβω" που έλεγες....), πέρασμα με μερικά χέρια ακρυλικό βερνίκι ή χρώμα για lexan, μετά πέρασμα με βερνίκι σμάλτου από πάνω (προσεκτικά) για μεγαλύτερη αντοχή.

Λύση βου (για γκλος): Εμ..... παρκετίνη δοκίμασες; Στην Αμερική ορκίζονται στο Future (http://www.swannysmodels.com/TheCompleteFuture.html) της Johnson (ακρυλική παρκετίνη). Βρες καμιά επαγγελματική και βουρ.


Σημείωση: Ουδεμία ευθύνη φέρω για τα αποτελέσματα των συμβουλών μου, ή τις ίδιες αυτές τις συμβουλές. Use at your own risk κι ετσ'.

vangelis 64
10/12/2010, 04:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
ελαφρα μην φτασεις μαξιλαρια, :eyepop: :uplate: Κάτι κατάλαβα λάθος,δε μπορεί.

vaska
10/12/2010, 05:07
Βρε να είστε καλά για τις απαντήσεις σας, αλλά δεν έχετε καταλάβει ότι δεν θέλω να βάψω,ξύσω κλπ το κράνος. Το μόνο που ρώτησα ήταν αν ξέρετε τι υλικό είναι αυτό που ρίχνουν από πάνω στις βαφές και τις κάνουν ματ. Είναι σαν λάστιχο και ξεφτίζει στο δικό μου κράνος κι έτσι ρώτησα μήπως κάποιος ξέρει κάποιον εύκολο τρόπο να βγει αυτή η μαλακία και να μείνει από κάτω το χρώμα το γυαλιστερό.


:wave2: :wave2:

jimmis5
10/12/2010, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
:eyepop: :uplate: Κάτι κατάλαβα λάθος,δε μπορεί.

Χουμορ χαμηλου επιπεδου:D

ego_o_idios
10/12/2010, 11:55
vgale ta panta apo pano tou ependisis ke lipa ase mono to koufari ke pigene me filous se kana 5X5 ke pekste dio imixrona me to kranos gia mpala
8a figoun ola apo pano 8a ka8arisi leme na to kanis oti 8es

8a se stilo ke se ena pedi me aerografo na sou ftiaksi enan egkefalo kameno zografia ke ise etimos
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Stabak
10/12/2010, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Παιδια εγω ειπα σεσουαρ ΟΧΙ θερμοπιστολο

Εχετε δοκιμασει να στεγνωσετε τα μαλια σας με θερμοπιστολο ?

με αυτο κανει;


219253