PDA

View Full Version : στροφομετρο αυτοκινιτου



motori2009
08/12/2010, 18:08
Μπαινει στροφομετρο απο αυτοκινητο πανω σε μηχανακι (αυτα τα μικρα που βαζουνε στο πλαι) κατι τετοιο λεω... http://www.aliexpress.com/product-fm-img/332292354-2-52mm-Tachometer-Car-Auto-Gauge-LED-Universal-wholesalers.html ...... εχω ακουσει οτι παιζει ρολο οι κυλινδροι κατι τετιο ισχυει?? (εγω το θελω για μονοκιλινδρο)

OldMan
09/12/2010, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από motori2009
εχω ακουσει οτι παιζει ρολο οι κυλινδροι κατι τετιο ισχυει??
Οι κύλινδροι δεν παίζΕΙ κανένα ρόλο γιατί αυτό το μπλιπλίκι μετράει τις στροφές του κινητήρα (στρόφαλου) και μάλλον παίρνει σήμα (επαγωγικά) από κάποιο μπουζοκαλώδιο ...

(αν παίρνει σήμα από το πρωτεύον του πολλαπλασιαστή, τότε παίζΕΙ ρόλο ο αριθμός των κυλίνδρων..)

Tpap
09/12/2010, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Οι κύλινδροι δεν παίζΕΙ κανένα ρόλο γιατί αυτό το μπλιπλίκι μετράει τις στροφές του κινητήρα (στρόφαλου) και μάλλον παίρνει σήμα (επαγωγικά) από κάποιο μπουζοκαλώδιο ...

(αν παίρνει σήμα από το πρωτεύον του πολλαπλασιαστή, τότε παίζΕΙ ρόλο ο αριθμός των κυλίνδρων..)

Ναί, τα καλά αυτοκινητιστικά, παίρνουν σήμα από πολλ/στή και συνήθως από πίσω έχουν ρύθμιση για κυλινδρισμό...4-6-8 κλπ...

motori2009
09/12/2010, 19:07
ρευμα περνει πριν τον πολαπλασιαστη... δλδ δεν μπαινει σε μονοκυλινδρο? με καποια παντεντα? :D

OldMan
10/12/2010, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από motori2009
ρευμα περνει πριν τον πολαπλασιαστη... δλδ δεν μπαινει σε μονοκυλινδρο? με καποια παντεντα? :D
Από την ακρίβεια της πατέντας εξαρτάται και η ακρίβεια των ενδείξεων ..

Αν βρεις έναν τρόπο να "διαιρέσεις" διά 4 τον αριθμό των παλμών που διαβάζει το όργανο κάτι μπορεί να γίνει ....

sapila racing
10/12/2010, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από την ακρίβεια της πατέντας εξαρτάται και η ακρίβεια των ενδείξεων ..

Αν βρεις έναν τρόπο να "διαιρέσεις" διά 4 τον αριθμό των παλμών που διαβάζει το όργανο κάτι μπορεί να γίνει ....

Σιγα το δύσκολο.

Απλά παίρνεις ενα αυτοκινήτου αλλά να εχει ενδείξεις μέχρι 40.000 στροφές τουλάχιστον, αν το μονοκύλινδρο ανεβαζει πχ 10.000.

Μετα απλά κάνεις συνεχεια διαιρέσεις ενω οδηγας και περναει κι ευχαριστα η ωρα... :rotflmao:

OldMan
10/12/2010, 12:08
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Τις Παρασκευές κελαϊδάτε όλοι σας, κουφάλες ...:winka:

sapila racing
10/12/2010, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Τις Παρασκευές κελαϊδάτε όλοι σας, κουφάλες ...:winka:

Τι να κάνουμε ρε μαστορα λέμε καμμια μ@@@ία να περναει η ώρα, εμείς θα είμαστε στη δουλειά μεχρι τις 6 βλέπεις...
Ενω κατι αλλοι μετα τις 3 αρχίζουν τα :a51: απ οτι ξέρω.

:beer: :beer:

motori2009
10/12/2010, 13:31
χαχαχαχα.. δηλαδη να του βαλω πανο ενα στροφομετρο που να πηγαινει μεχρη 40 000 στροφεσ κ να εχω κ ενα ενσωματομενο κομπιουτερακι να το κανω δια 4?? χαχαχα μηπως υπαρχει καμια πιο ευκολη λυση? σε καναν καλο ηλεκτρονικο αναφερομε (χρηστο CB σοσε μας! :cry: )...

:beer:

OldMan
10/12/2010, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από motori2009
σε καναν καλο ηλεκτρονικο αναφερομε
Ο καλός ηλεκτρονικός θα στο φτιάξει με κόστος υλικών (εργασία προαιρετική) περίπου 5πλάσιο ενός κανονικού στροφόμετρου ...

Ο κακός ηλεκτρονικός θα σου πει να μετρήσεις την εσωτερική αντίσταση του οργάνου και να βάλεις παράλληλα μια άλλη περίπου το 1/3 της πρώτης ..

motori2009
10/12/2010, 15:12
το θεμα ειναι να μου πειτε κατι συγκεκριμενο οπως αυτο με την αντιστασουλα.. το κανω μονος μου οποτε δεν θα χρειαστο μαστορα.. απλως θελω να μου πειτε μια πατεντα που να δουλευει.. αυτο που μου ειπες να μετρισο κ να κανο ισχιει ? θα δουλεψει?

dmf
10/12/2010, 15:49
αν αλλαξεις μονο τη βαθμονομηση του καντραν δεν θα δουλεψει;;
Επειδη ειπατε κατι "δια 4"

motori2009
10/12/2010, 16:42
οταν λες βαθμομηση?

dmf
10/12/2010, 17:14
π.χ εκει που το στροφομετρο λεει 1 2 3 4 5 6 7 8 κλπ
το κανει 2 4 6 8 10 12 14 16 κλπ

Επαναλαμβανω μονο αν ειναι το θεμα ενας απλος πολλαπλασιαμος ή μια διαιρεση.. Γιατί απ'οτι βλεπεις για καθε μια βαθμονομηση η επικεντρη γωνια ειναι ιδια. Δηλ οσο απεχει σε μηκος τοξου το 1 απο το 2 , τοσο απεχει και το 9 απο το 10 κλπ..

motori2009
10/12/2010, 18:13
ψηλοκαταλαβα τι ενωεις... θα παρω ενα στροφομετρο φτινιαρικο κ θα το συνδεσω κ θα δω τι μπορω να κανω.. αλλα μεχρη τοτε περιμενο πατεντες κ αποψεις :D

kplgr
10/12/2010, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από την ακρίβεια της πατέντας εξαρτάται και η ακρίβεια των ενδείξεων ..

Αν βρεις έναν τρόπο να "διαιρέσεις" διά 4 τον αριθμό των παλμών που διαβάζει το όργανο κάτι μπορεί να γίνει ....

Αυτό είναι σχετικά εύκολο να γίνει, φίλε motori2009 δείξε αυτό (http://www.falstad.com/circuit/e-divideby2.html) σε έναν
ηλεκτρονικό και πες του απλά ότι το θέλεις διά του 4 (δηλαδή θες δύο τέτοια "στην σειρά")..

Όσο για το κόστος μην το συζητάς, τα "υλικά" μπορεί και να κοστίζουν ?0,50..
Τώρα αν θέλεις και κουτί η κάτι άλλο δεν γνωρίζω, αλλά το (τα) τσιπ που απαιτούνται
έχουν αμελητέο κόστος!

motori2009
10/12/2010, 18:53
αντιστασεις δεν χρειαζομαι για αυτο?? η κατι αλλο?? κ οταν ενοεις κουτι τι ενοεις??

kplgr
11/12/2010, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από motori2009
αντιστασεις δεν χρειαζομαι για αυτο?? η κατι αλλο?? κ οταν ενοεις κουτι τι ενοεις??

Εννοώ ότι αυτό το κύκλωμα που θα σου διαιρεί το πλήθος των παλμών θα πρέπει κάπου να μπει,
σε κάποιο κουτί λ.χ. εκτός και εαν θες να έχεις τσιπάκια να κρέμονται από καλώδια :lol:

Όσο για το άλλο ερώτημα υποπτεύομαι πως δεν είσαι ηλεκτρονικός επομένως δεν νομίζω
ότι έχει νόημα να απαντήσω "ναι". Αν το γνωρίζεις, πες μου τι σόι παλμοί πάνε στην είσοδο του
στροφόμετρου και τι παλμούς θα πρέπει διαβάζει αυτό (σε περίπτωση που είναι διαφορετικοί)
μήπως μπορέσω να σου σχεδιάσω ένα λίγο πιο πλήρες κύκλωμα.

motori2009
11/12/2010, 17:31
μα θα ειναι τοσα πολλα αυτα τα πραματακια που θα θελουνε κ κουτακι?? πολλα πραματα δεν ξερω αλλα ασχολιτε ο θειος μου οποτε μπορω να του αναθεσω την δουλεια.. απλως θελω να μου σχεδιασεις αν σου ειναι ευκολο ενα σχεδιαγραμα με τι ειναι απαρετιτο για αυτι την πατεντα κ που θα παει το καθενα ωστε να του του το δοσω κ να μου το φτιαξει.. Αν εννοεις πως λειτουργει περνει ρευμα πριν τον πολλαπλασιαστη κ δουλεβει με το <<εναλαζομενο>> ρευμα της ηλεκτρονικης τωρα απο εκει κ περα δεν ξερω να σου πω τι κανει μεσα του το στροφομετρο....